Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλωρινα αρχες Φλεβαρη ενονε την μπαντα B3 με την B20. Εταιρικη συνδεση με note9 an παιζει αυτο ρολο στις ενοσεις.
Link to comment
Share on other sites

Aggregation να φανταστώ όχι... Εντάξει δε μου κάνει εντύπωση. 2019 είναι. Άλλοι το έχουν από 2015.

 

Μπραβο λοιπον στους αλλους που παρειχαν CA απο το 2015 και το χρησιμοποιουσαν ελαχιστοι με πανακριβες συσκευες.

Τωρα που το penetration των αντιστοιχων συσκευων ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, μπραβο και στους απο εδω που δεν σπαταλουν χρηματα για λογους prestige.

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Κατεχάκη. Η ίδια κεραία B7 + B3, που πιάνει και στο σπίτι μου (Πανόρμου-Γηροκομείο), αλλά από διαφορετικά cells.

 

Στο σπίτι μου που γύρισα τώρα, πιάνει 55 Mbps.

 

Screenshot-Net-Perform-20190323-083224.png

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Κατεχάκη. Η ίδια κεραία B7 + B3, που πιάνει και στο σπίτι μου (Πανόρμου-Γηροκομείο), αλλά από διαφορετικά cells.

 

Στο σπίτι μου που γύρισα τώρα, πιάνει 55 Mbps.

 

Screenshot-Net-Perform-20190323-083224.png

Οι περιοχές απέχουν για να είναι η ίδια κεραία.

Γηροκομείο πες ότι πιάνεις από την πρώην Allianz. Κατεχακη έχει άλλο σταθμό απέναντι από το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι περιοχές απέχουν για να είναι η ίδια κεραία.

Γηροκομείο πες ότι πιάνεις από την πρώην Allianz. Κατεχακη έχει άλλο σταθμό απέναντι από το μέτρο.

 

Η ίδια πρέπει να 'ναι.

 

Π.χ στο σπίτι μου η 2600 λέει CI: 8201, LAC: 4016 και στην Κατεχάκη έδειχνε CI:8202, LAC: 4016...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο λοιπον στους αλλους που παρειχαν CA απο το 2015 και το χρησιμοποιουσαν ελαχιστοι με πανακριβες συσκευες.

Τωρα που το penetration των αντιστοιχων συσκευων ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, μπραβο και στους απο εδω που δεν σπαταλουν χρηματα για λογους prestige.

 

Από πότε η τεχνολογική υπέροχη λέγεται prestige; Επιπλέον με δική μου εμπειρία όσο πιο γρήγορα το κάνεις integration τόσο πιο γρήγορα γίνεται deployed και με καλύτερο configuration /support από developers. Μετά έχει ο θεός...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια πρέπει να 'ναι.

 

Π.χ στο σπίτι μου η 2600 λέει CI: 8201, LAC: 4016 και στην Κατεχάκη έδειχνε CI:8202, LAC: 4016...

 

Εμένα πάντως στο σπίτι μου που έχει κεραία 4G πιάνει με Cid 1224:6 ενώ στο διπλανό χωριό που εξυπηρετείται από την ίδια κεραία δείχνει 1224:7. Μήπως στην περίπτωση σου είναι όντως 2 διαφορετικές κεραίες;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η τεχνολογική υπέροχη λέγεται prestige; Επιπλέον με δική μου εμπειρία όσο πιο γρήγορα το κάνεις integration τόσο πιο γρήγορα γίνεται deployed και με καλύτερο configuration /support από developers. Μετά έχει ο θεός...

Το να προσφέρεις υπηρεσίες σε χρόνο που δεν υπάρχουν συσκευές πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο (τόσο ακριβότερα οσο και σε τεμάχια) είναι και αυτή μια στρατηγική.

Αν δηλαδή σε 6 μήνες γυρισει όλους τους σταθμούς σε 5G , μπράβο αλλά ποιο το νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Το να προσφέρεις υπηρεσίες σε χρόνο που δεν υπάρχουν συσκευές πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο (τόσο ακριβότερα οσο και σε τεμάχια) είναι και αυτή μια στρατηγική.

Αν δηλαδή σε 6 μήνες γυρισει όλους τους σταθμούς σε 5G , μπράβο αλλά ποιο το νόημα;

 

Εγώ δηλαδή που αγοράζω ακριβές συσκευές και θέλω να υποστηριζονται τα features από το δίκτυο είμαι παράλογος; Επιπλέον όταν έχει ο ένας 90% integration της νέας τεχνολογίας στο δίκτυο και ο άλλος 10% όταν πλέον και οι συσκευές τω. 200Ε το υποστηρίζουν δεν είναι πρόβλημα;

Από την πλευρά του Vendor πόσα FFI έχει τρέξει η Victus με τη Huawei? Ποιο είναι το τεχνολογικό competence των δικτύων στην Ελλάδα; Μια άλλη εταιρεία τρέχει FFI με NSN καθημερινά. Κάποιος οδηγεί τις εξελίξεις και κάποιος απλά ακολουθεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο σπίτι μου που έχει κεραία 4G πιάνει με Cid 1224:6 ενώ στο διπλανό χωριό που εξυπηρετείται από την ίδια κεραία δείχνει 1224:7. Μήπως στην περίπτωση σου είναι όντως 2 διαφορετικές κεραίες;

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου έκανε κι εμένα εντύπωση που πιάνει η ίδια 2600άρα φουλ σήμα τόσο μακριά (περίπου 1,5 χιλιόμετρο από το σπίτι μου, σε ευθεία γραμμή). Το NetMonster κοίταζα, για τα CI/LAC. Η ίδια εφαρμογή, δείχνει ότι η κεραία βρίσκεται πίσω από τα νοσοκομεία "Ερυθρός Σταυρός" και "Ερρίκος Ντυνάν". Μου φαίνεται περίεργο όμως, να έχει μπει τόσο κοντά σε νοσοκομεία...

 

Από την άλλη όμως, αν η συγκεκριμένη κεραία καλύπτει τόσες περιοχές, είναι λογικό να σέρνεται το 4G+ με 5-6 Mbps τις καθημερινές, ενώ τα βράδια πλησιάζει τα 100 (και πάλι όμως, η χωρητικότητα είναι λίγη)... :blink:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που αγοράζω ακριβές συσκευές και θέλω να υποστηριζονται τα features από το δίκτυο είμαι παράλογος; Επιπλέον όταν έχει ο ένας 90% integration της νέας τεχνολογίας στο δίκτυο και ο άλλος 10% όταν πλέον και οι συσκευές τω. 200Ε το υποστηρίζουν δεν είναι πρόβλημα;

Από την πλευρά του Vendor πόσα FFI έχει τρέξει η Victus με τη Huawei? Ποιο είναι το τεχνολογικό competence των δικτύων στην Ελλάδα; Μια άλλη εταιρεία τρέχει FFI με NSN καθημερινά. Κάποιος οδηγεί τις εξελίξεις και κάποιος απλά ακολουθεί.

 

Τα πραγματα ειναι απλα.

Αν το 10% των συσκευων υποστηριζει CA, όταν μπουκωσει το δικτυο θα μπουκωσει και δεν το σωζει τιποτα.

Με 10% CA και facebook δεν υπαρχει λογος.

Τωρα που ανεβαινει το penetrtion των συσκευων με CA, ανεβαινει και το πληθος τον σταθμων με CA

Αν εισαι vendor θες να πουλησεις οσο πιο πολλα τοσο πιο νωρις.

Οταν εισαι δικτυο θες να πληρωσεις λιγοτερο.

 

Μπορεις να βαλεις το 2015 CA σε ολο το δικτυο, να το υποστηριζουν <5% συσκευές, να πληρωσεις στον Vendor τεχνολογια ακριβοτερα απο οτι θα την πληρωνες 1-2 χρονια μετα.

Η μπορεις να βαλεις CA αναλογα με την αυξηση της κινησης.

 

Και εγω φυσικα θελω 3CA Volte, VoWifi, IoT απο το 2015 για να το βλεπω στη συσκευη μου.

Το δικτυο ομως δεν εχει κερδος, εχει αυξημενα εξοδα. Οκ αν μπορεις και μεταφερεις εσοδα πχ απο την σταθερη, μπορεις να κανεις σπαταλες.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Έχοντας 3 συχνότητες ανά σταθμό βάσης, μπορείς με band steering να μοιράσεις το traffic. Το εάν τα cpe's υποστηρίζουν CA ή όχι είναι σχεδόν αδιάφορο εάν δεν απασχολεί η συνολική επιτεύξιμη ταχύτητα. Η μεγάλη διαφορά είναι στο capacity. Εάν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη το να λάβει τα μέγιστα από το δίκτυο, μπορεί να προμηθευτεί και συσκευές με CA.

 

Δεν είναι τόσο θέμα κόστους όσο το ότι θέλουν να ρίχνουν όλο το EIRP σε μια συχνότητα για coverage, εις βάρος του performance. Η μια το χρειαζόταν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κατανάλωση 3gb...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190324/2a3b887947c57f8d0915994bc3f00335.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190324/52f0dfc63c71370cf9f55309d7c3e32d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
τεράστιες εικόνες
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Έχοντας 3 συχνότητες ανά σταθμό βάσης, μπορείς με band steering να μοιράσεις το traffic. Το εάν τα cpe's υποστηρίζουν CA ή όχι είναι σχεδόν αδιάφορο εάν δεν απασχολεί η συνολική επιτεύξιμη ταχύτητα. Η μεγάλη διαφορά είναι στο capacity. Εάν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη το να λάβει τα μέγιστα από το δίκτυο, μπορεί να προμηθευτεί και συσκευές με CA.

 

Δεν είναι τόσο θέμα κόστους όσο το ότι θέλουν να ρίχνουν όλο το EIRP σε μια συχνότητα για coverage, εις βάρος του performance. Η μια το χρειαζόταν κιόλας.

 

Αυτό ακριβώς όμως. Ας το κάνει κάποιος pin, περιέγραψε ακριβώς την κατάσταση και τον τρόπο σκέψης των δικτύων.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση από το ξενοδοχείο που δουλεύω στην Γεωργιούπολη με Β3 και σήμα περίπου -107 dBm

https://www.speedtest.net/my-result/a/4799645124

ΥΓ: στην σελίδα του speedtest δείχνει Wind που την έχω στην σιμ 1 του κινητού.

Edited by XP130TD
off topic

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση. Έχοντας 3 συχνότητες ανά σταθμό βάσης, μπορείς με band steering να μοιράσεις το traffic. Το εάν τα cpe's υποστηρίζουν CA ή όχι είναι σχεδόν αδιάφορο εάν δεν απασχολεί η συνολική επιτεύξιμη ταχύτητα. Η μεγάλη διαφορά είναι στο capacity. Εάν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη το να λάβει τα μέγιστα από το δίκτυο, μπορεί να προμηθευτεί και συσκευές με CA.

 

Δεν είναι τόσο θέμα κόστους όσο το ότι θέλουν να ρίχνουν όλο το EIRP σε μια συχνότητα για coverage, εις βάρος του performance. Η μια το χρειαζόταν κιόλας.

 

Mε κάλυψες απόλυτα.

 

@takeovernet, ποτέ δεν είδα το CA σαν μια τεχνολογία που δίνει εξαιρετικές ταχύτητες αλλά σαν μια τεχνολογία που δίνει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Το ίδιο και το 256QAM DL/64QAM UL. Το VoLTE εδώ είμαστε και θα δεις πως θα το αποδεχτούν οι χρήστες μόλις έρθει στην αγορά από τη Vodafone. Σίγουρα μια τεχνολογία έχει το timing της και σίγουρα το CA/VoLTE δεν έχουν timing το 2019. Τώρα είναι καιρός να επικεντρωθούν σε νέες τεχνολογίες όπως το 5G. Εκτός αν είναι τρελοί τόσοι operators παγκόσμια που σφάζονται για το ποιος θα παρουσιάσει πρώτος την τεχνολογία. Θα υπάρχει κάποιος λόγος. Και σίγουρα δεν είναι prestige. Κοστίζει...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κατανάλωση 3gb...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190324/2a3b887947c57f8d0915994bc3f00335.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190324/52f0dfc63c71370cf9f55309d7c3e32d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

λογικο ειναι σερνεται μετα το ιντερνετ το γνωριζω! . και δεν εχει διαφορα εαν μπαινεις με 4g/3g / 2g το ιδιο αργο ειναι αλλα τα 3gb ειναι πολυ καλος ογκος για βασικη χρηση την ημερα .

Edited by XP130TD

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι σερνεται μετα το ιντερνετ το γνωριζω! . και δεν εχει διαφορα εαν μπαινεις με 4g/3g / 2g το ιδιο αργο ειναι αλλα τα 3gb ειναι πολυ καλος ογκος για βασικη χρηση την ημερα .
Για το συγκεκριμένο δίκτυο Ναι είναι καλό το όριο χρήσης στα 3gb

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

Mε κάλυψες απόλυτα.

 

@takeovernet, ποτέ δεν είδα το CA σαν μια τεχνολογία που δίνει εξαιρετικές ταχύτητες αλλά σαν μια τεχνολογία που δίνει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Το ίδιο και το 256QAM DL/64QAM UL. Το VoLTE εδώ είμαστε και θα δεις πως θα το αποδεχτούν οι χρήστες μόλις έρθει στην αγορά από τη Vodafone. Σίγουρα μια τεχνολογία έχει το timing της και σίγουρα το CA/VoLTE δεν έχουν timing το 2019. Τώρα είναι καιρός να επικεντρωθούν σε νέες τεχνολογίες όπως το 5G. Εκτός αν είναι τρελοί τόσοι operators παγκόσμια που σφάζονται για το ποιος θα παρουσιάσει πρώτος την τεχνολογία. Θα υπάρχει κάποιος λόγος. Και σίγουρα δεν είναι prestige. Κοστίζει...

Μα δεν αντιλέγω. Σε τόσα ποστ δεν μου λέτε για πολλαπλούς carriers αλλά εκθειάζετε το CA.

Πολλαπλούς carriers έχουν όλα τα δίκτυα και χωρίς CA.

 

Όσο για τους operators δεν βλέπω να σφάζονται για volte αφού η πλειοψηφία δεν το παρέχει.

Αλλά 300 Mbps το 2015 ναι είναι για λόγους prestige.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πάροχος που να έχει πολλαπλούς carriers χωρίς aggregation. Και δεν υπάρχει και λόγος να το κάνει κανεις.

 

Το πρόβλημα είναι πως η Vf πολλαπλούς carriers έχει δειγματοληπτικά σχεδόν, με performance αναντιστοιχο του κόστους της.

 

Στο κάτω κάτω, δεν είναι budget δίκτυο, συγκεκριμένα είναι το ακριβότερο και λογικό είναι οι πελάτες να θέλουν ότι νεότερο.

 

Το έχω ξαναγράψει, εάν ενδιαφέρονταν θα μπορούσε να τρέξει ένα ράλι με τη cote όσον αφορά τις υποδομές της κινητής και να δούμε εξαιρετικά ενδιαφέρουσες υλοποιήσεις. Τώρα υπάρχει μια μεγάλη αναντιστοιχία πρακτικά άνευ ανταγωνισμού

Link to comment
Share on other sites

Σταθμός ΗΣΑΠ Μοναστηράκι, που είναι ανοιχτός από πάνω.

 

1800αρα με κακές ταχύτητες (λόγω κίνησης μάλλον), όμως τουλάχιστον λειτουργεί...

 

Screenshot-Net-Perform-20190326-150448.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αντιλέγω. Σε τόσα ποστ δεν μου λέτε για πολλαπλούς carriers αλλά εκθειάζετε το CA.

Πολλαπλούς carriers έχουν όλα τα δίκτυα και χωρίς CA.

 

Όσο για τους operators δεν βλέπω να σφάζονται για volte αφού η πλειοψηφία δεν το παρέχει.

Αλλά 300 Mbps το 2015 ναι είναι για λόγους prestige.

 

Δες τα τωρινά νούμερα και τα projections για VoLTE εδώ https://www.ericsson.com/en/mobility-report/voice-over-lte-outlook

Πρέπει να είμαστε περί τα 2 δις VoLTE συνδέσεις as we speak με το CSFB να φτάνει στα τελευταία του περί το 2022-2023.

Link to comment
Share on other sites

Δες τα τωρινά νούμερα και τα projections για VoLTE εδώ https://www.ericsson.com/en/mobility-report/voice-over-lte-outlook

Πρέπει να είμαστε περί τα 2 δις VoLTE συνδέσεις as we speak με το CSFB να φτάνει στα τελευταία του περί το 2022-2023.

100 networks 55 countries.

 

Ανεβαίνει αλλά οποίος δεν έχει δεν είναι ξεπερασμένος όπως παρουσιάζεται πιο πανω.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφώς έχει δυναμική και πάμε προς τα εκεί αλλά καμία σχέση με την απαξίωση που φέρουν μερικοί που ενθουσιάζονται

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

100 networks 55 countries.

 

Ανεβαίνει αλλά οποίος δεν έχει δεν είναι ξεπερασμένος όπως παρουσιάζεται πιο πανω.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφώς έχει δυναμική και πάμε προς τα εκεί αλλά καμία σχέση με την απαξίωση που φέρουν μερικοί που ενθουσιάζονται

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

100 networks 55 countries.

 

Ανεβαίνει αλλά οποίος δεν έχει δεν είναι ξεπερασμένος όπως παρουσιάζεται πιο πανω.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφώς έχει δυναμική και πάμε προς τα εκεί αλλά καμία σχέση με την απαξίωση που φέρουν μερικοί που ενθουσιάζονται

Λίγα είναι 100 δίκτυα; Σχεδόν όλες οι αναπτυγμένες χώρες... Αλήθεια στον όμιλο Vodafone είναι μόνο η ελληνική που δεν έχει ακόμη αν δεν απατώμαι. Μας έχουν γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Επιπλέον όταν το προσφέρει ο ανταγωνισμός πρέπει να το δώσεις whatever that costs. Η Samsung το υποστηρίζει στα entry level model απο το 2016, η Apple από το iPhone 6, η Huawei από το P9. Η δικαιολογία των συσκευών δεν υπήρχε. Πλέον οι παροχοι ασχολούνται με EVS και όχι με αρχικές υλοποιήσεις volte.

Τελευταίοι θα το δώσουν και κάποιος που ξέρει την αγορά δε θα πει μπράβο αλλά επιτέλους. Είναι σαν να πανηγυρίζουμε το LTE rel 10 στη στιγμή που έχουμε 5g σε 5 μήνες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...