Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ΤΙΜ έχει τοποθετήσει 2 κεραίες στους Ν.Επιβάτες και στην Περαία Θεσσαλονίκης. Η VODAFONE που είχα πρίν 5 μήνες δεν είχε βάλει κεραία με αποτέλεσμα ασθενέστατο σήμα. Γνωρίζει κανείς αν έχει υπάρξει βελτίωση?
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ έχει τοποθετήσει 2 κεραίες στους Ν.Επιβάτες και στην Περαία Θεσσαλονίκης. Η VODAFONE που είχα πρίν 5 μήνες δεν είχε βάλει κεραία με αποτέλεσμα ασθενέστατο σήμα. Γνωρίζει κανείς αν έχει υπάρξει βελτίωση?

εγώ θα σου έλεγα να εύχεσαι να μη ξηλωθούν οι κεραίες της ΤΙΜ μπας και με κανένα colocation βελτιωθεί η vodafone... Γιατί δε ζεις σε τόσο "άγια" από πλευράς αντιδράσεων περιοχή. Το κακό είναι ότι σε αυτές τις περιοχές οι δημαγωγοί αντιδρούν και την πληρώνουν όλοι...

Να σας πω και ένα μικρό story.Είχα δει στο ΕΤ3 ότι στη Θεσσαλονίκη γινόταν μια διαμαρτυρία για ξήλωμα των κεραιών κινητής τηλεφωνίας κάπου στην Περαία(η διαμαρτυρία αφορούσε δύο κεραίες ΤΙΜ και μία vodafone) όταν πήρα τηλέφωνο στην ΕΤ3 να βγω στον αέρα για να τους πω ότι λένε ανακρίβειες μου είπαν ότι "εμείς δε καθορίζουμε το πρόγραμμα" με αποτέλεσμα να μην ακουστεί και η διαφορετική άποψη αλλά μόνο μία,μιας κότας που μιλούσε για "ετσιθελισμό,καπιταλισμό" και άλλες βλακείες που δεν έχουν σχέση με την κινητή τηλεφωνία...αλλά με πολιτική! Πρώτα φορά είδα την "πολιτική" διάσταση τοποθέτησης κεραιών!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, η κεραία ξυλώθηκε γιατί συντοπίτες σου μάζεψαν υπογραφές και έκαναν μήνυση στην Vodafone για να ξηλώσει την κεραία.Στάνταρ αυτό που λέω,το διάβασα και στην εφημερίδα.

Και τι θα γίνει? Θα μείνουμε για πάντα χωρίς σήμα? Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο ακόμα και οι συσκευές στην άλλη μεριά του σπιτιού έχουν παράσητα από την ισχύ εκπομπής του κινητού...

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ έχει τοποθετήσει 2 κεραίες στους Ν.Επιβάτες και στην Περαία Θεσσαλονίκης. Η VODAFONE που είχα πρίν 5 μήνες δεν είχε βάλει κεραία με αποτέλεσμα ασθενέστατο σήμα. Γνωρίζει κανείς αν έχει υπάρξει βελτίωση?

Κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Κανείς????

και να υπάρξει βελτίωση δε θα σου πει ΚΑΝΕΙΣ! Παρτο απόφαση...:X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα γίνει? Θα μείνουμε για πάντα χωρίς σήμα? Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο ακόμα και οι συσκευές στην άλλη μεριά του σπιτιού έχουν παράσητα από την ισχύ εκπομπής του κινητού...
Τελικά ακόμα να βάλουν άλλη κεραία... Το πρόβλημα συνεχίζει και δεν το βλέπω να λύνεται σύντομα. Ευτυχώς που η q θα αρχίσει περιαγωγή με την TIM ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακόμα να βάλουν άλλη κεραία... Το πρόβλημα συνεχίζει και δεν το βλέπω να λύνεται σύντομα. Ευτυχώς που η q θα αρχίσει περιαγωγή με την TIM ;)

ego pantos me vodafone xo problima apo tin proti mera.meno kalamata .

Link to comment
Share on other sites

ego pantos me vodafone xo problima apo tin proti mera.meno kalamata .
Μιλάω για μια περιοχή συγκεκριμένη στην Άνω Γλυφάδα που εδώ και λίγο καιρό έχουν ξηλώσει μια κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας, γιατί είμαι καινούριος στο χώρο του 3G, περίπου 3 εβδομάδες.

 

Έχω παρατηρήσει οτι όταν είμαι στο γραφείο (Αγ. Στέφανος Αττικής) και το τηλέφωνο παίρνει σήμα 3G, τις περισσότερες φορές κατά τη διάρκεια μιας φωνητικής κλήσης έχω διακοπές κάποιων δευτερολέπτων (ούτε ακούω ούτε με ακούνε). Έκανα διάφορες δοκιμές και παρατήρησα οτι όταν γυρίζω σε 2.5G είναι όλα ΟΚ. Ξαναγυρίζω σε 3G, ξανά το ίδιο... Το θέμα είναι οτι μου δείχνει καλό σήμα 4-5/5 μπάρες σε 3G. Έχω το Ε770v της Motorola. Ευχαριστώ.

People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας, γιατί είμαι καινούριος στο χώρο του 3G, περίπου 3 εβδομάδες.

 

Έχω παρατηρήσει οτι όταν είμαι στο γραφείο (Αγ. Στέφανος Αττικής) και το τηλέφωνο παίρνει σήμα 3G, τις περισσότερες φορές κατά τη διάρκεια μιας φωνητικής κλήσης έχω διακοπές κάποιων δευτερολέπτων (ούτε ακούω ούτε με ακούνε). Έκανα διάφορες δοκιμές και παρατήρησα οτι όταν γυρίζω σε 2.5G είναι όλα ΟΚ. Ξαναγυρίζω σε 3G, ξανά το ίδιο... Το θέμα είναι οτι μου δείχνει καλό σήμα 4-5/5 μπάρες σε 3G. Έχω το Ε770v της Motorola. Ευχαριστώ.

Afto dn einai kati kainourgio! Sumvainei suxna sto 3G. To provlima parousiazetai mono ston Agio Stefano i to exeis paratirisei kai se alles perioxes me to 3g network? Kalo tha einai pantws na kaneis ena tilefonaki sto cc tis voda na sou kratisoun forma provlimatos.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στον Αγ. Στεφανο. Πηρα το 13830, και μου είπανε οτι η περιοχή παρέχει μόνο εξωτερική κάλυψη και συνέστησαν να το έχω γυρισμένο μόνιμα στο 2.5G και να γυρίζω στο 3G μόνο οταν το χρειάζομαι. Δεν είναι και πολύ χρήσιμη η συμβουλή, αφού εαν είναι στο 2.5G δεν μπορεί να λάβει βιντεο-κλήσεις. Σας ευχαριστώ όλους.
People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες αντιμετοπίζω προβλημα με τισ φωνητικές κλήσεις σε 3G. Μερικές φορές όταν με καλούν ενώ αυτός που με έχει καλέσει με ακούει εγώ δεν ακούω τπτ. Και το πρόβλημα εμφανίζεται σε πολλά σημεία της Αθήνας (και μάλιστα κεντρικά) όπου το σήμα είναι full! Έχω Sharp V703 και χρησιμοποιώ απλή SIM. Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν πως μάλλον είναι πρόβλημα συσκευής και μου είπαν να το εχώ μόνιμα σε 2.5G Δεν νομίζω να είναι θέμα συσκευής (χωρίς όμως να είμαι σίγουρος). Εξάλλου πάντα το UMTS network της Vodafone είχε τέτοια προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες αντιμετοπίζω προβλημα με τισ φωνητικές κλήσεις σε 3G. Μερικές φορές όταν με καλούν ενώ αυτός που με έχει καλέσει με ακούει εγώ δεν ακούω τπτ. Και το πρόβλημα εμφανίζεται σε πολλά σημεία της Αθήνας (και μάλιστα κεντρικά) όπου το σήμα είναι full! Έχω Sharp V703 και χρησιμοποιώ απλή SIM. Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν πως μάλλον είναι πρόβλημα συσκευής και μου είπαν να το εχώ μόνιμα σε 2.5G Δεν νομίζω να είναι θέμα συσκευής (χωρίς όμως να είμαι σίγουρος). Εξάλλου πάντα το UMTS network της Vodafone είχε τέτοια προβλήματα...

 

Δεν είναι πρόβλημα συσκευής. Το παθαίνω με πολλές συσκευές και σε πολλές πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

πάντως σίγουρα δε φταίει η USIM...(στην περίπτωσή μου)

Εγώ πολύ κοντά στο Καυτατζόγλιο στη Θεσσαλονίκη αν και έχω δυνατό 3g σήμα με vodafone(3/5 μέσα στο σπίτι και 5/5 στο μπαλκόνι)δε ξέρω γιατί είναι εντελώς νεκρό ώρες ώρες.Πάντως όταν το κλείνω και το ανοίγω συνδέεται και μετά από 5 λεπτά νεκρώνει...Η cosmote με 2/5 λειτουργεί πολύ καλύτερα,όχι τέλεια(για παράδειγμα 4/5 κλήσεις βγαίνουν) Από εκεί και πέρα η ΤΙΜ έχει 5/5 μέσα-έξω στο σπίτι επομένως no comments:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αντικατάσταση κάρτας και πήρα USIM. Από τότε δεν έχω αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα!!! Όλες οι κλήσεις βγαίνουν κανονικά και με πολύ καθαρό ήχο! Άρα έχει σχέση το αν έχεις SIM ή USIM...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αντικατάσταση κάρτας και πήρα USIM. Από τότε δεν έχω αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα!!! Όλες οι κλήσεις βγαίνουν κανονικά και με πολύ καθαρό ήχο! Άρα έχει σχέση το αν έχεις SIM ή USIM...

και εγώ αυτό είπα.Με USIM αν έχεις πρόβλημα είναι πρόβλημα δικτύου(όπως είχα εγώ παραπάνω) αν έχεις SIM τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται...Ειδικά τα drop call

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έπρεπε να το λένε από το cc. Και για μένα αφού η χρήση απλής κάρτας δημιουργεί προβλήματα θα ήταν σωστό η αντικατάσταση της να είναι δωρεάν! θα μου πείτε τι ζητάω τώρα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalhspera,

 

den exo diabasei oles tis selides kai isos na exei anaferthei hdh, omos to problhma se olh thn Artemida einai tragiko !!!

 

Exo vodafone edo kai xronia (apo to proto mou kinhto nomizo...) kai genika hmoun poly eyxaristhmenh, omos tora tha ypoxreotho na allakso etairia.

Epishs ton teleytaio kairo eimai poly dysaresthmenh kai apo tous logariasmous mou... peftei oligon klepsimo... eos kai arketo tha elega !

 

Exo parei kai thlefono alla ... den tous noiazei, to antimetopizoun san na sou lene ama den sou aresei phgaine allou...

 

Krima !

Marilena :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Epishs ton teleytaio kairo eimai poly dysaresthmenh kai apo tous logariasmous mou... peftei oligon klepsimo... eos kai arketo tha elega !

 

Exo parei kai thlefono alla ... den tous noiazei, to antimetopizoun san na sou lene ama den sou aresei phgaine allou...

 

Krima !

τι εχεις παρατηρησει στους λογαριασμους?
Link to comment
Share on other sites

Eno exoume kanei oikogeneiako programma me treis arithmous kai prepei na xreonetai ena pagio, xreonoun dyo pagia.

Epishs eno exoume p.x. 500 lepta xrono omilias meta ta 460 lepta ta xreonoun kai telos eno exoume balei kai dorean sms kai mms kai metaksy mas epileon 240 lepta, ta xreonoun ola kanonika !!!

 

SOuper ????????

Marilena :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Eno exoume kanei oikogeneiako programma me treis arithmous kai prepei na xreonetai ena pagio, xreonoun dyo pagia.

Epishs eno exoume p.x. 500 lepta xrono omilias meta ta 460 lepta ta xreonoun kai telos eno exoume balei kai dorean sms kai mms kai metaksy mas epileon 240 lepta, ta xreonoun ola kanonika !!!

 

SOuper ????????

 

Οποτε παιρνεις τον αναλυτικο λογαριασμο σου, πας σε ενα vf shop Και λες: παρε κομπιουτερακι και αθροισε! αν ειναι πιο λιγα απο 500 και σε εχουν χρεωσει κανεις μια αμφισβητηση! Θα τη δεχτουν σιγουρα αν οντως κατι συμβαινει και μπορεις να το αποδειξεις! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...