Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι αλλες εχουν 10πλασια προβληματα μικρα που δεν φαινονται !!

 

Λογικό :) ... Έχουν λύσει το βασικό πρόβλημα (αυτού του σήματος ντε.. :rolleyes: ) και ασχολούνται με τα μικρά.. Όταν όμως και η Vodafone αποκτήσει σήμα 365 μέρες το χρόνο, καλύψει και την επαρχία, σταματήσει τα drop call οι άλλες θα έχουν λύσει τα μικρά προβλήματα... Οπότε και πάλι πίσω θα είναι... ;)

 

Βεβαια η τελευταια απαντηση της voda θα ειναι τα αποτελεσματα πελατειακης βασης που θα ερθουν συντομα !! Πολλεεεεες χιλιαδες μεταγραφες εχει φετος η voda αλλα φυσικα και νεους παικτες στην κινητη ;)

 

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό :confused: :X ? Είπαμε πρόβατο ο μέσος Έλληνας καταναλωτής, εντυπωσιάζεται από μια διαφήμιση και τρέχει, αλλά νομίζω καταλαβαίνει ότι το ferrari κινητό του χρησιμεύει μόνο όταν έχει σήμα :p :wacko:

 

 

τι εννοείς?? στην τίμ δεν έχεις πάντα τέρμα σήμα? η απλά έκανες λάθος? ή ειμαι εγώ χαζός :X και δεν το κατάλαβα? χεχε

 

Εννοεί ότι όταν έχεις τέρμα σήμα 99% αποκλείεται να σε "πετάξει" από την κλήση... Πράγμα που συμβαίνει συχνότατα στην Vodafone ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια benchmark που εγιναν δειχνουν οτι η ΤΙΜ εχει το πιο ισχυρο δικτυο στην θεσσαλονικη,οσο για την vodafone καντε υπομονη,ειναι πολυ αξιοπιστη,ολη Αθηνα black out :p

το black-out της ΤΙΜ πρόπερσι του χειμώνα στην Αθήνα το ξέχασες κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

το black-out της ΤΙΜ πρόπερσι του χειμώνα στην Αθήνα το ξέχασες κιόλας?

ναι όμως μη ξεχνάς ότι ήταν black out μίας ώρας και μόνο στην Αθήνα.Εδώ μιλάμε για black out μιας μέρας σε όλη την Ελλάδα ;)

Πάντως το καλό της υπόθεσης είναι ότι με αυτό το πρόβλημα θα πάρει ζεστά το θέμα το δικτύου και θα δούμε τρομερές βελτιώσεις σε όλους τους τομείς του δικτύου.Ελπίζω τουλάχιστον :)

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Λογικό :) ... Έχουν λύσει το βασικό πρόβλημα (αυτού του σήματος ντε.. :rolleyes: ) και ασχολούνται με τα μικρά.. Όταν όμως και η Vodafone αποκτήσει σήμα 365 μέρες το χρόνο, καλύψει και την επαρχία, σταματήσει τα drop call οι άλλες θα έχουν λύσει τα μικρά προβλήματα... Οπότε και πάλι πίσω θα είναι... ;)

 

 

 

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό :confused: :X ? Είπαμε πρόβατο ο μέσος Έλληνας καταναλωτής, εντυπωσιάζεται από μια διαφήμιση και τρέχει, αλλά νομίζω καταλαβαίνει ότι το ferrari κινητό του χρησιμεύει μόνο όταν έχει σήμα :p :wacko:

 

 

 

 

 

Εννοεί ότι όταν έχεις τέρμα σήμα 99% αποκλείεται να σε "πετάξει" από την κλήση... Πράγμα που συμβαίνει συχνότατα στην Vodafone ;)

 

Κοιτα φιλε μου εγω με το δικτυο της vodafone ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Βεβαια δεν ειναι παντου τελειο οπως θα το ηθελα και κανενα αλλο στην Ελλαδα φυσικα ! Ειχα πολλα χρονια ΤΙΜ αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης ! Μπορω να μιλησω με επιχειρηματα ομως ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται δημοσια ... :alien: Υπαρχει τεραστια υποδομη απο την vodafone σε απολυτα αυτονομο δικτυο!! Kαι η cosmote εχει φοβερο δικτυο με την βοηθεια του ΟΤΕ !!

 

 

Εγω πιστευω οτι το προβλημα αυτο με το μεγαλο black out που ηταν απαραδεκτο εγινε οχι λογω κακης ποιοτητας δικτυου ή κατι τετοιο αλλα λογω ελειψης προσωπικου :shifty: Υπηρχε πληρες εφεδρικο συστημα διαβιβασης κλησεων, μηνυματων και GPRS αλλα δεν λειτουργησε το πιστευεις....! Συντομα θα μαθουμε λεπτομεριες για την μαυρη αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου εγω με το δικτυο της vodafone ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Βεβαια δεν ειναι παντου τελειο οπως θα το ηθελα και κανενα αλλο στην Ελλαδα φυσικα ! Ειχα πολλα χρονια ΤΙΜ αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης ! Μπορω να μιλησω με επιχειρηματα ομως ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται δημοσια ... :alien: Υπαρχει τεραστια υποδομη απο την vodafone σε απολυτα αυτονομο δικτυο!! Kαι η cosmote εχει φοβερο δικτυο με την βοηθεια του ΟΤΕ !!

 

 

Εγω πιστευω οτι το προβλημα αυτο με το μεγαλο black out που ηταν απαραδεκτο εγινε οχι λογω κακης ποιοτητας δικτυου ή κατι τετοιο αλλα λογω ελειψης προσωπικου :shifty: Υπηρχε πληρες εφεδρικο συστημα διαβιβασης κλησεων, μηνυματων και GPRS αλλα δεν λειτουργησε το πιστευεις....! Συντομα θα μαθουμε λεπτομεριες για την μαυρη αληθεια...

 

Εγώ χρησιμοποιώ και τα τρια δίκτυα, αλλά κυρίως ΤΙΜ και Vodafone. Η Cosmote έχει πολυ καλό δίκτυο, αφού επιτρέπεται να βάλει παντού κεραίες. Παρ'όλα αυτά από υπηρεσίες είναι πίσω. Τη ΤΙΜ μπορούσες μέχρι πριν κανά δυο χρόνια να την κατηγορήσεις για χάλια σήμα. Τώρα όμως έχει κάνει σημαντικά βήματα και καλύπτει επαρκώς τις πόλεις και αρκετά καλά την ύπαιθρο.. Η Vodafone από την άλλη, έχω την αίσθηση ότι παραμένει σταθερή χωρίς να έχει βάλει κι άλλες κεραίες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σήμα και όπου υπάρχει να μην είναι ποιοτική η ομιλία ή να γίνονται drop call.

 

Επίσης πιστεύω ότι αν το πρόβλημα της Τετάρτης οφείλεται σε έλλειψη προσωπικού ή σε πρόβλημα του εφεδρικού συστήματος διαβιβασης κλησεων, μηνυματων και GPRS, η Vodafone είναι απλά απαράδεκτη ως εταιρεία... Μην ξεχνάμε ότι μέσω του δικτύου της (εκτός από τις γκόμενες που προσπαθούν να δουν που θα πάνε για καφέ :X ) εξυπηρετούνται και επαγγελματίες που έχουν απόλυτη ανάγκη το κινητό. Δεν μπορούν λοιπόν να ψάχνουν άλλους τρόπους επικοινωνίας για να συννενοηθούν, επειδή η Vodafone έστειλε για διακοπές το προσωπικό της...

 

Αν συνεχίσει έτσι η Vodafone αργά ή γρήγορα θα καταλήξει τρίτη... Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι βρίσκεται εκεί που είναι χάρη σε μια "νεκρή" 3ετία-4ετία της ΤΙΜ (ως Telestet) και χάρη των διαφημίσεων... Και η εγκατάλειψη της εταιρείας φαίνεται από το ποσοστό ανενεργών συνδέσεων.

Link to comment
Share on other sites

To ξαναλεω γι αλλη μια φορα σιγα το δικτυο,η ΤΙΜ τα τελευταια χρονια εκανε καλυτερη δουλεια στη καλυψη,εχει βαλει περισσοτερες κεραιες απο βοντα,η ΤΙΜ οταν ειχε καλυψει το κιλκις η βονταφον που ηταν,η πολη καλυφθηκε απο βοντα το 2000 παρακαλω,πριν το 2000 μετρουσες το ποσα drop call θα κανεις καθημερινα :rolleyes:

Επισης για το BSPA7 που χρησιμοποιει μπορει να μη σου αδειαζει την μπαταρια γρηγορα αλλα δεν επικοινωνει το κινητο συχνα με τον σταθμο βασης οπως γινετε με την cosmote

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Κοιτα φιλε μου εγω με το δικτυο της vodafone ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Βεβαια δεν ειναι παντου τελειο οπως θα το ηθελα και κανενα αλλο στην Ελλαδα φυσικα ! Ειχα πολλα χρονια ΤΙΜ αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης ! Μπορω να μιλησω με επιχειρηματα ομως ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται δημοσια ... :alien: Υπαρχει τεραστια υποδομη απο την vodafone σε απολυτα αυτονομο δικτυο!! Kαι η cosmote εχει φοβερο δικτυο με την βοηθεια του ΟΤΕ !!

 

 

Εγω πιστευω οτι το προβλημα αυτο με το μεγαλο black out που ηταν απαραδεκτο εγινε οχι λογω κακης ποιοτητας δικτυου ή κατι τετοιο αλλα λογω ελειψης προσωπικου :shifty: Υπηρχε πληρες εφεδρικο συστημα διαβιβασης κλησεων, μηνυματων και GPRS αλλα δεν λειτουργησε το πιστευεις....! Συντομα θα μαθουμε λεπτομεριες για την μαυρη αληθεια...

 

Εγώ χρησιμοποιώ και τα τρια δίκτυα, αλλά κυρίως ΤΙΜ και Vodafone. Η Cosmote έχει πολυ καλό δίκτυο, αφού επιτρέπεται να βάλει παντού κεραίες. Παρ'όλα αυτά από υπηρεσίες είναι πίσω. Τη ΤΙΜ μπορούσες μέχρι πριν κανά δυο χρόνια να την κατηγορήσεις για χάλια σήμα. Τώρα όμως έχει κάνει σημαντικά βήματα και καλύπτει επαρκώς τις πόλεις και αρκετά καλά την ύπαιθρο.. Η Vodafone από την άλλη, έχω την αίσθηση ότι παραμένει σταθερή χωρίς να έχει βάλει κι άλλες κεραίες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σήμα και όπου υπάρχει να μην είναι ποιοτική η ομιλία ή να γίνονται drop call.

 

Επίσης πιστεύω ότι αν το πρόβλημα της Τετάρτης οφείλεται σε έλλειψη προσωπικού ή σε πρόβλημα του εφεδρικού συστήματος διαβιβασης κλησεων, μηνυματων και GPRS, η Vodafone είναι απλά απαράδεκτη ως εταιρεία... Μην ξεχνάμε ότι μέσω του δικτύου της (εκτός από τις γκόμενες που προσπαθούν να δουν που θα πάνε για καφέ :X ) εξυπηρετούνται και επαγγελματίες που έχουν απόλυτη ανάγκη το κινητό. Δεν μπορούν λοιπόν να ψάχνουν άλλους τρόπους επικοινωνίας για να συννενοηθούν, επειδή η Vodafone έστειλε για διακοπές το προσωπικό της...

 

Αν συνεχίσει έτσι η Vodafone αργά ή γρήγορα θα καταλήξει τρίτη... Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι βρίσκεται εκεί που είναι χάρη σε μια "νεκρή" 3ετία-4ετία της ΤΙΜ (ως Telestet) και χάρη των διαφημίσεων... Και η εγκατάλειψη της εταιρείας φαίνεται από το ποσοστό ανενεργών συνδέσεων.

 

An fenete apo tus anenergus bingo! Exei tous ligoterus.

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και για κανα μικρο νησακι?????

 

Γιατι με τις πολεις καπου θα βρεις σημα ενω με μια κεραια να εξυπηρετει ενα νησι ειναι λιγο δυσκολο.

 

Στην Αλοννησο, λογου χαρη, το σημα της Voda ειναι απο ελαχιστο εως ανυπαρκτο.(Θα μου πειτε οτι λογω της μορφολογιας του εδαφους μπορει να προκυπτει τετοιο ζητημα..).

Το θεμα ειναι οτι η Cosmote εχει πολυ καλη καλυψη στο νησι και μαλιστα σε σημεια στα οποια δεν θα περιμενα να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Egw pantos pou eipa tin vodafone gia tin kalipsi se merh pou den eixe sima, meta apo 2 mines to sima egine. Me phran thl kai mou eipan ti ekanan. Afto einai...

 

Epishs se ena xwrio to opoio einai mesa sta vouna, kai oi 3 etairies pianoun mia grammh. H Vodafone kai h TIM apo monh ths endiafer8hkan gia na anava8misoun to diktio se ekeinh tin perioxh. Eno h apantisi tis Cosmote: "Efxaristoume alla den endiaferomaste sto ameso mellon na kanoyme kati se ekeinh tin perioxh, otan endiafer8oume 8a sas eidopoihsoyme".

 

Se emena etixe na exw poli kali e3ipiretish kai afta pou eipan ta ekanan. bravo toys.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και για κανα μικρο νησακι?????

 

Γιατι με τις πολεις καπου θα βρεις σημα ενω με μια κεραια να εξυπηρετει ενα νησι ειναι λιγο δυσκολο.

 

Στην Αλοννησο, λογου χαρη, το σημα της Voda ειναι απο ελαχιστο εως ανυπαρκτο.(Θα μου πειτε οτι λογω της μορφολογιας του εδαφους μπορει να προκυπτει τετοιο ζητημα..).

Το θεμα ειναι οτι η Cosmote εχει πολυ καλη καλυψη στο νησι και μαλιστα σε σημεια στα οποια δεν θα περιμενα να εχει.

Σχεδόν πάντα η κοσμοτέ είναι αυτή που εχει την καλύτερη κάλυψη στην επαρχία εχω πολλά παραδείγματα για αυτό και προσωπικά και απο άλλους. Θεωρείτε επιτακτική ανάγκη αν θέλει κάποιος να είναι σε επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο να κουβαλάει και δεύτερη συσκευή,εκτός και εαν στο μέλλον επιτραπεί να στην ίδια κάρτα σιμ να έχουμε δύο διαφορετικούς αριθμούς απο διαφορετικά δίκτυα΄όμως!!

Ομολογώ πολύ καλή κίνηση θα το κάνουν όμως?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να βρεθώ στη Λευκάδα το Πάσχα και συγκεκριμένα στο Πόρτο Κατσίκι.Από τις πιο φωτογραφημένες και πολυσύχναστες παραλίες της Ελλάδας.Η VODAFONE απλά έλειπε από τη παραλία!Μου ήρθε αμέσως στο μυαλό η διαφήμιση της COSMOTE που γυρίστηκε εκεί μιλώντας για το σήμα της!Ερωτώ:Ποιος τους εμποδίζει να βάλουν στα κατσάβραχα μια κεραία επι πλέον;

(Βονταφονάς από το 1997!)

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να βρεθώ στη Λευκάδα το Πάσχα και συγκεκριμένα στο Πόρτο Κατσίκι.Από τις πιο φωτογραφημένες και πολυσύχναστες παραλίες της Ελλάδας.Η VODAFONE απλά έλειπε από τη παραλία!Μου ήρθε αμέσως στο μυαλό η διαφήμιση της COSMOTE που γυρίστηκε εκεί μιλώντας για το σήμα της!Ερωτώ:Ποιος τους εμποδίζει να βάλουν στα κατσάβραχα μια κεραία επι πλέον;

(Βονταφονάς από το 1997!)

Tην κεραία της κοσμοτέ στον βραχο που δεσπόζει σίγουρα θα την είδες.Απο το 2002 που εχω να παω ήταν το μοναδικό δίκτυο που είχε κάλυψη

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Tην κεραία της κοσμοτέ στον βραχο που δεσπόζει σίγουρα θα την είδες.Απο το 2002 που εχω να παω ήταν το μοναδικό δίκτυο που είχε κάλυψη

με τη διαφορά ότι η cosmote παίρνει την άδεια σε 2 μέρες ενώ οι άλλες σε δυο χρόνια :lol: τώρα η αλήθεια...θα μπορούσε να βάλει η voda ένα micro ή ένα repeater στην παραλία.η ΤΙΜ έπιανε;έτσι από περιέργια.

Α ναι...να πω και εγώ τον πόνο μου:στο Μυλοπόταμο,μια από τις γνωστότερες παραλίες του Πηλίου πιάνει μόνο ΤΙΜ(και αυτή από Χαλκιδική :) με extended cell) οι άλλες που ΕΙΝΑΙ;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Simera mipos eixe kapoios apo esas xamenes kleiseis sto kinito tou?(eidikotera stin perioxi tis kritis) Diladi ton kalousan kai tou elege pos htan ektos diktiou kai meta apo ligo erxotan SMS apo tin eidopoihsh kliseon?
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή κάποια απαράδεκτα προβλήματα με το δίκτυο της Vodafone, έφτιαξα με έναν φίλο μου μια επιστολή προς την Vodafone. Στην Vodafone θα σταλεί όπως την βλέπετε παρακάτω αλλά φυσικά δεν θα είναι καλυμένα τα ονόματα και οι αριθμοί.

 

ΠΡΟΣ: Vodafone Hellas

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ: http://www.myphone.gr/

ΘΕΜΑ: Προβλήματα με το δίκτυο

Είμαστε φοιτητές στην Ηγουμενίτσα και μόνιμοι κάτοικοι της Αθήνας (περιοχές Καλλιθέας και Βούλας). Βρισκόμαστε στην πόλη της Ηγουμενίτσας από τα τέλη του Φεβρουαρίου του έτους 2005 και αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα με το δίκτυο της εταιρίας σας. Επίσης έχουμε την ενημέρωση ότι ακριβώς τα ίδια προβλήματα παρουσιάζονται και στην Κέρκυρα. Συγκεκριμένα:

 

 

1) κατά τις κλήσεις που πραγματοποιούμε ο ένας στον άλλο (αλλά και γενικότερα σε όλες τις κλήσεις-εισερχόμενες και εξερχόμενες) υπάρχουν αδικαιολόγητα κενά (διακοπές) στον ήχο που διαρκούν 1-2 δευτερόλεπτα.

 

 

2) Στις περισσότερες κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες) η φωνή του συνομιλητή είναι παραμορφωμένη και φυσικά αυτή την παραμόρφωση την ακούνε και οι δύο.

 

 

3) Ορισμένες φορές κατά την διάρκεια μιας κλήσης ακούγονται μεταλλικοί ήχοι (δεν είναι διαρκείας, ακούγονται στιγμιαία) και παράσιτα. Ειδικά για την περίπτωση που ακούγονται παράσιτα: τα παράσιτα αυτά είναι σαν "χιόνια", ακούγονται από την αρχή της κλήσης και είναι αδύνατη η επικοινωνία. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να τερματιστεί η κλήση και να πραγματοποιηθεί από την αρχή.

Τα προβλήματα παρουσιάζονται στην πλειοψηφία των κλήσεων. Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις οι μετρητές σήματος στα κινητά τηλέφωνα δείχνουν άψογη λήψη καθώς βρισκόμαστε στο κέντρο της Ηγουμενίτσας.

Από την πρώτη στιγμή που παρατηρήθηκαν τα παραπάνω προβλήματα επικοινώνησα (vvvvvvvv vvvvvvvvv) με την Vodafone πολλές φορές. Όμως, παρόλο που μου έλεγαν "Θα σας καλέσουν για ενημέρωση", δεν με κάλεσαν ποτέ. Τελικά με κάλεσε τεχνικός, μετά από δική μου πίεση, στις 5 Σεπτεμβρίου 2005 και τον ενημέρωσα αναλυτικά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Κάναμε αρκετές δοκιμές (ο τεχνικός καλούσε στο κινητό μου) και παρουσιάστηκαν ακριβώς τα προβλήματα που αναφέρω εδώ και καιρό στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών καθώς και στην παρούσα επιστολή.

Μέχρι σήμερα δεν έχει δωθεί καμία λύση στα πολύ σοβαρά αυτά προβλήματα.

Είμαστε πελάτες της Vodafone πολλά χρόνια και πληρώνουμε το λιγότερο 300 ευρώ στους αριθμούς 6945xxxxxx και 6944xxxxxx που είναι συμβόλαια και το λιγότερο 20 ευρώ στον αριθμό 6946xxxxxx που είναι καρτοκινητό CU. Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει μια εμπιστοσύνη στην εταιρία σας η οποία φαίνεται από το πόσα χρόνια είμαστε συνδρομητές και μέσω των χρηματικών ποσών που πληρώνουμε στην εταιρία σας. Ζητούμε καταρχήν να μας ενημερώσετε για ποιον λόγο παρουσιάζονται αυτά τα προβλήματα και αν υπάρχει δυνατότητα να επιλυθούν. Πληρώνουμε για κινητή τηλεφωνία και απαιτούμε να λειτουργεί σωστά. Επειδή έχουμε νούμερα από όλα τα ελληνικά δίκτυα είμαστε στην θέση να γνωρίζουμε ότι τα προβλήματα αυτά παρουσιάζονται ΜΟΝΟ στο δίκτυο της εταιρίας σας. Δεν θα θέλαμε να περάσουμε στην χρονοβόρα διαδικασία της φορητότητας αριθμού.

 

 

 

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο σας.

 

 

 

 

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ

 

 

 

Αριθμοί 6944xxxxxx και 6945xxxxxx:

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗ: ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨ ΨΨΨΨΨΨΨΨΨ

 

 

 

Αριθμός 6946xxxxxx:

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗ: YYYYY YYYYY

 

 

 

 

 

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

 

 

 

Για τους αριθμούς 6944xxxxxx και 6945xxxxxx:

 

6945xxxxxx, 266502xxxx vvvvvvvv vvvvvvvvv

 

 

 

Για τον αριθμό 6946xxxxxx:

 

6946xxxxxx, YYYYY YYYYY

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο προβλήματα τα καταλαβαίνω απόλυτα διότι μου παρουσιάστηκαν και εμένα για κάποια περίοδο στην πόλη της Καρδίτσας.Τα εξηγώ ως εξής:

1)Τα κενά ήχου εξηγούνται λόγω τσιτωμένου ΤΧ των κεραιών της vodafone και ενώ το κινητό δείχνει τέρμα σήμα τόσο το bit error rate όσο και η διαφορά RX TX και η απουσία ALR δημιουργούν προβλήματα κενών ήχου.Ωστόσο στην Ηγουμενίτσα το σήμα είναι πολύ δυνατό(είχα πάει 5ημερη στη Κέρκυρα...) άρα κάτι πρέπει να παίζει με το bit error rate...

2) Οι παραμορφώσεις οφείλονται ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ που κάνει η vodafone στα link της(ενώ έχει τεράστιο backbone) κάτι που δε μπορώ να καταλάβω :worry: Έτσι βρέξει χιονίσει χιόνια θα ακούς,δυστυχώς.

 

ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ μπορεί να μην είναι έγκυρα και απλά η vodafone να δέχεται παρεμβολές από τα Αλβανικά δίκτυα κάτι που πρέπει να οδηγήσει σε αλλαγή συχνοτήτων.Τώρα να μου λες ότι υπάρχει το πρόβλημα στην Κέρκυρα είναι λίγο παράξενο(είναι και η πατρίδα του Σακηηηη :D :lol: ) Άρα πιθανότατα να παίζει κάτι με παρεμβολές...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο προβλήματα τα καταλαβαίνω απόλυτα διότι μου παρουσιάστηκαν και εμένα για κάποια περίοδο στην πόλη της Καρδίτσας.Τα εξηγώ ως εξής:

1)Τα κενά ήχου εξηγούνται λόγω τσιτωμένου ΤΧ των κεραιών της vodafone και ενώ το κινητό δείχνει τέρμα σήμα τόσο το bit error rate όσο και η διαφορά RX TX και η απουσία ALR δημιουργούν προβλήματα κενών ήχου.Ωστόσο στην Ηγουμενίτσα το σήμα είναι πολύ δυνατό(είχα πάει 5ημερη στη Κέρκυρα...) άρα κάτι πρέπει να παίζει με το bit error rate...

2) Οι παραμορφώσεις οφείλονται ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ που κάνει η vodafone στα link της(ενώ έχει τεράστιο backbone) κάτι που δε μπορώ να καταλάβω :worry: Έτσι βρέξει χιονίσει χιόνια θα ακούς,δυστυχώς.

 

ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ μπορεί να μην είναι έγκυρα και απλά η vodafone να δέχεται παρεμβολές από τα Αλβανικά δίκτυα κάτι που πρέπει να οδηγήσει σε αλλαγή συχνοτήτων.Τώρα να μου λες ότι υπάρχει το πρόβλημα στην Κέρκυρα είναι λίγο παράξενο(είναι και η πατρίδα του Σακηηηη :D :lol: ) Άρα πιθανότατα να παίζει κάτι με παρεμβολές...

 

Τα ίδια ακριβώς προβλήματα που αναφέρω στην επιστολή για την Ηγουμενίτσα, παρουσιάζονται και στην Βούλα (να ήταν μόνο η Βούλα; Γλυφάδα, κέντρο Αθήνας, Πειραιάς και δεν θυμάμαι ποιες άλλες περιοχές) που μένω μόνιμα. Οπότε δεν ισχύουν οι παρεμβολές που λες. Γιατί είναι παράξενο ότι υπάρχει πρόβλημα στην Κέρκυρα; Τα είδα όταν είχα πάει πριν την Μεγάλη Εβδομάδα για να φύγω με αεροπλάνο για Αθήνα... Εγώ τότε έκατσα 2-3 ώρες. Για φαντάσου να μου τα λέει αυτά μόνιμος κάτοικος της Κέρκυρας.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

φαντάζεσαι να πάει ο Σάκης στην Κέρκυρα με vodafone;άντε να επικοινωνήσει...πάντως πραγματικά αυτά δε συνέβαιναν σε εμένα στην Κέρκυρα(ίσως να ήμουν τυχερός) μόνο που έπεφτα συχνά σε roaming(σε αντίθεση με ΤΙΜ) Στην πόλη της Κέρκυρας υπάρχει πρόβλημα στην κάλυψη από όλες τις εταιρίες.Είναι θέμα δομής της πόλης :O αφού το ένα κτίριο είναι πάνω στο άλλο :cool: μπορεί στην Κέρκυρα να μην είναι θέμα ΤΧ αλλά κενών κάλυψης.Πάντως η παραμόρφωση της φωνής ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ θέμα συμπίεσης.Καλά,τι το κάνει το backbone η vodafone; Εχει το μεγαλύτερο μετά τον ΟΤΕ στην Ελλάδα νομίζω... :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φαντάζεσαι να πάει ο Σάκης στην Κέρκυρα με vodafone;άντε να επικοινωνήσει...πάντως πραγματικά αυτά δε συνέβαιναν σε εμένα στην Κέρκυρα(ίσως να ήμουν τυχερός) μόνο που έπεφτα συχνά σε roaming(σε αντίθεση με ΤΙΜ) Στην πόλη της Κέρκυρας υπάρχει πρόβλημα στην κάλυψη από όλες τις εταιρίες.Είναι θέμα δομής της πόλης :O αφού το ένα κτίριο είναι πάνω στο άλλο :cool: μπορεί στην Κέρκυρα να μην είναι θέμα ΤΧ αλλά κενών κάλυψης.Πάντως η παραμόρφωση της φωνής ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ θέμα συμπίεσης.Καλά,τι το κάνει το backbone η vodafone; Εχει το μεγαλύτερο μετά τον ΟΤΕ στην Ελλάδα νομίζω... :worry:

 

χθες εκανε παλι το θαυμα της η Vodafone στην ταναγρα,δεν ειχε δικτυο οση ωρα ηταν η αεροπορικη επιδειξη,απαραδεχτη!!!

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανε παλι το θαυμα της η Vodafone στην ταναγρα,δεν ειχε δικτυο οση ωρα ηταν η αεροπορικη επιδειξη,απαραδεχτη!!!

 

 

εγω δεν ημουν εκει αλλα απ οτι ειδα στα πλανα που εδειξαν τα καναλια ειχε σταθμους κινητης πολυ κοντα στην περιοχη. Ισως "τα παιξανε" :rolleyes: απο το consession !! Ποσο κοσμο ειχε πανω κατω?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ημουν εκει αλλα απ οτι ειδα στα πλανα που εδειξαν τα καναλια ειχε σταθμους κινητης πολυ κοντα στην περιοχη. Ισως "τα παιξανε" :rolleyes: απο το consession !! Ποσο κοσμο ειχε πανω κατω?

για να πέσει ο σταθμός της vodafone φαντάζεσαι πόσοι από εκεί κάτω είχαν vodafone :) δε φταιν οι εταιρίες πάντα,gsm είναι αυτό :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για να πέσει ο σταθμός της vodafone φαντάζεσαι πόσοι από εκεί κάτω είχαν vodafone :) δε φταιν οι εταιρίες πάντα,gsm είναι αυτό :O

twra teleftaia exw arxisei na pistevw oti oles oi etairies stin kalipsi kai stin poiotita tou diktiou tous priloeinai gia ta mpaza!!!! kai aftoi pou ksilwnoun tis keraies einai akoma perissotero gia ta mpaza! i mia den mpianei..i alli pianei kai den exei piotita stin omilia..i alli oti tis erthei! varethika!

Link to comment
Share on other sites

twra teleftaia exw arxisei na pistevw oti oles oi etairies stin kalipsi kai stin poiotita tou diktiou tous priloeinai gia ta mpaza!!!! kai aftoi pou ksilwnoun tis keraies einai akoma perissotero gia ta mpaza! i mia den mpianei..i alli pianei kai den exei piotita stin omilia..i alli oti tis erthei! varethika!

 

Το gsm έχει μεγάλους περιορισμούς στο traffic& στην ποιότητα συνομιλίας.Πραγματικά όμως το gsm στην Ελλάδα είναι πολύ προχωρημένο(ακόμα και σε σχέση με πολλές χώρες του εξωτερικού) και ένας λόγος είναι οι ολυμπιακοί αγώνες με τον όλο εξοπλισμό που ανέβηκε :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι τα μεγαλύτερα μπάζα είναι αυτοί που ξηλώνουν τις κεραίες γιατί τελικά η πυκνότητα του δικτύου καθορίζει την ποιότητα και την ένταση του σήματος. Επειδή έτυχε μια φορά μη το κάνουμε και θέμα και να καταδικάσουμε την ποιότητα των δικτύων μας :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα της Vodafone υπάρχει και στο Μενίδι, κυρίως στην Πάρνηθος (κεντρικός δρόμος με πολλά μαγαζιά), όπου όσοι έχουν βόντα βγαίνουν έξω από τα μαγαζιά τους για να μιλήσουν!!! χεχεχε :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

στο air show κατερρευσε τοπικά το δικτυο λογω περιορισμενης χωρητικοτητας.

 

10000 ατομα τουλαχιστο μοιραζοταν 9 καναλια (Χ8)

 

Οντως, τελικα οι μ******ς που ξηλωνουν της κεραιες ταχα μου για την υγεια τους αφ' ενος ψηνονται μετα απο το ιδιο τους το κινητο και αφ' ετερου εκθετουν σε κινδυνο την υγεία ολων των υπολοιπων, διοτι ψηνονται κι αυτοι απο τις μλκς των πρωτων.....

 

αποψη μου? βλεπετε κοσμο να διαμαρτυρεται για κεραιες?

 

Επιτεθειτε τους φραστικα. αναφερετε την αγνοια τους για το θεμα, και ζητηστε τους ονοματεπωνυμο για καταγγελία για διεμποδιση καλης λειτουργιας αδειοδοτημενης υπηρεσιας την οποια εξ' αιτιας τους αδυνατειτε να απολαυσετε, αν και εχετε πληρωσει.

 

η συνταγη φυσικα συνισταται μονο αν εχετε τις δικες μου διαστασεις (1,89, 105 κιλα, τιγκα στο κρεας):devil:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...