Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, Nikolas14 said:

Και η Wind δεν πάει πίσω. Η Cosmote είναι με διαφορά καλύτερη. 

Δεν είμαστε στο κατάλληλο νήμα, αλλά μια και το ανέφερες, καμία σχέση δεν έχει στην περιοχή αυτή. 

Είναι άψογη. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πάρτε τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για αναφορά του προβλήματος συνεχώς. Μπας και γίνει τίποτα. Θέλουν λίγο πρήξιμο και πίεση ακόμη και για το αυτονόητο!

A4DC88AB-5143-466D-85A9-B13610B7B50A.thumb.png.39ea859e12732b1b81965a9625d3a4dc.png
 

Εγώ έκανα ενα αίτημα και θα κάνω μετρήσεις στην περιοχή. 
 

Και πιο πίσω στο Shark το σήμα είναι ακόμα χειρότερο. 

Ενω στον πεζόδρομο πιο πάνω το δίκτυο είναι τέλειο!

 

Edit: Συνεχίζει τις εναλλαγές από 4G σε 3G και κάπου κάπου πάει και σε Edge. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για περιοχή φιλέτο, με τεράστια κίνηση και νυχτερινή ζωή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Nikolas14 said:

A4DC88AB-5143-466D-85A9-B13610B7B50A.thumb.png.39ea859e12732b1b81965a9625d3a4dc.png
 

Εγώ έκανα ενα αίτημα και θα κάνω μετρήσεις στην περιοχή. 
 

Και πιο πίσω στο Shark το σήμα είναι ακόμα χειρότερο. 

Ενω στον πεζόδρομο πιο πάνω το δίκτυο είναι τέλειο!

 

Edit: Συνεχίζει τις εναλλαγές από 4G σε 3G και κάπου κάπου πάει και σε Edge. 

Aαααα θα άνοιξαν 5G . Και εγώ είχα πάει στο shark το καλοκαιρι και υπηρχαν θεματα. Παλι εκανα hotspot σε ολη την παρεα . Κατι κανει πολυ λαθος η vf 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Aαααα θα άνοιξαν 5G . Και εγώ είχα πάει στο shark το καλοκαιρι και υπηρχαν θεματα. Παλι εκανα hotspot σε ολη την παρεα . Κατι κανει πολυ λαθος η vf 

Δεν ξέρω τι άνοιξαν,το θέμα είναι ότι από τα Χριστούγεννα έχει πρόβλημα και το δίκτυο είναι χαλί μαύρο. 
Προσωπικά αν λήξει το συμβόλαιο δεν ξέρω αν θα το ανανεώσω. Εκτός αν η Vodafone ρίξει δουλειά στην κάλυψη, στη Θεσσαλονίκη είναι απλά ανεκτή.

Edit: Τώρα μόλις Μάρκου Μποτσαρη με Βασιλισσης Ολγας ενώ είχα σήμα κανονικά 3G/4G με γύρισε σε Edge. Μικρές διακοπές είχα στη μουσική μου μέσω Youtube ενώ είχα πολύ καλό σήμα 4G στην Κ.Καραμανλή. 
Ευτυχώς στη Κεφαλονια ακόμα τα έχουν αφήσει όπως είναι, αν προστεθεί 5G θα αρχίσουν τα προβλήματα. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν ότι είναι βλάβη ;
επανήλθε κατά τις τρεις ξημερώματα,το κατάλαβα από τα μηνύματα στον μεσενγκερ το πρωί πλέον
υπάρχει περίπτωση να πήγαν εκεί τέτοια ώρα ? η το έφτιαξαν απομακρυσμένα ?
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akalos said:
8 ώρες πριν, CaptainNickGR said:
Μπορεί να έγινε firmware update στον σταθμό. 

8 ώρες τουλάχιστον?

Τότε κάτι άλλο θα έγινε. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδα στη Σοφούλη σήμερα δεν έχει προηγούμενο. Στο ύψος του Shark, το κινητό έκανε εναλλαγές από 4G σε Edge και το μόνο σταθερό ήταν το 3G με ταχύτητες 2Mbps. 4G 0,1Mbps μέτρησα και δεν ολοκλήρωνε καν τη μέτρηση. Baseband Fail, ακόμα και με κλήσεις είχα θέμα χθες. Όλα τα συμπτώματα που ανέβασε ο συμφορουμιτης HORGRAP στο YouTube. 
Το δίκτυο της Vodafone έχει μείνει στάσιμο και είναι απλά ανεκτό πλέον στο 2022. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απλά ανεκτό το να μην έχεις υπηρεσίες που έχεις πληρώσει? Νομίζω μετά τις δοκιμές σου 1 πάροχος έμεινε να καταλήξεις πλέον.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Αυτό που είδα στη Σοφούλη σήμερα δεν έχει προηγούμενο. Στο ύψος του Shark, το κινητό έκανε εναλλαγές από 4G σε Edge και το μόνο σταθερό ήταν το 3G με ταχύτητες 2Mbps. 4G 0,1Mbps μέτρησα και δεν ολοκλήρωνε καν τη μέτρηση. Baseband Fail, ακόμα και με κλήσεις είχα θέμα χθες. Όλα τα συμπτώματα που ανέβασε ο συμφορουμιτης HORGRAP στο YouTube. 
Το δίκτυο της Vodafone έχει μείνει στάσιμο και είναι απλά ανεκτό πλέον στο 2022. 

Το κινητό σου φταίει το Giganetwork πιάνει τουλάχιστον 10Gbps σε όλη την πόλη 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Άρε ξύλο που θέλουν έχοντας αφήσει τη Θεσσαλονίκη σε αυτή την κατάσταση.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γίνεται κάτι τρελό . Όσοι καλούμε τα άτομα πλέον με Vodafone στην Θεσσαλονίκη ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ . Πρέπει να περάσουν 30 δευτερόλεπτα για να ακούσουμε τον συνομιλητή . Κάθε μέρα και χειρότερη . 

1 ώρα πριν, VasilisSam said:

Απλά ανεκτό το να μην έχεις υπηρεσίες που έχεις πληρώσει? Νομίζω μετά τις δοκιμές σου 1 πάροχος έμεινε να καταλήξεις πλέον.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θεσσαλονίκη η Vodafone εχει το χειρότερο δίκτυο με διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, VasilisSam said:

Απλά ανεκτό το να μην έχεις υπηρεσίες που έχεις πληρώσει? Νομίζω μετά τις δοκιμές σου 1 πάροχος έμεινε να καταλήξεις πλέον.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να κάνω νέα συμβολαια τώρα. Θέλω 50€ απεριόριστα είτε να ξαναβάλω σταθερό 50/5 το οποίο για να μεταφέρω τη γραμμή θα έχει μεγάλη ταλαιπωρία. 

8 ώρες πριν, georgebad said:

Παιδιά , γίνεται κάτι τρελό . Όσοι καλούμε τα άτομα πλέον με Vodafone στην Θεσσαλονίκη ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ . Πρέπει να περάσουν 30 δευτερόλεπτα για να ακούσουμε τον συνομιλητή . Κάθε μέρα και χειρότερη . 

Θεσσαλονίκη η Vodafone εχει το χειρότερο δίκτυο με διαφορά .

Αυτό το βλέπω και εγώ και ο πατέρας μου κάποιες φορές ,αν είναι δυνατόν. Κεφαλονια και Πάτρα αυτά τα προβλήματα δεν τα έχει. Λειτουργεί αρκετά σωστά,με εξαίρεση κάποια κομμάτια από Κυλλήνη μέχρι τον Άραξο που το δίκτυο έχει κενά κάλυψης. 
Γενικότερα στην ομιλια το δίκτυο είναι οκ, επειδή έχουν και οι γονείς Vodafone και στο ένα κινητό έχει VoLTE. Αυτό που είδα όμως σε εμένα αυτές τις μέρες και στην Ανάληψη και στην Νέα Παραλία και χθες στην Καλαμαριά το κινητό να έχει 4G αλλά να κάνει ping-pong το σήμα και να αρχίσει 4G-3G-Edge και ξανά 4G να αλλάζει μόνο του χωρίς να κάνω εγώ κάτι είναι τρομερό. Παρεμβολές η μια Κυψέλη στην άλλη και το κινητό μπερδεύεται και η μπαταρία με τα δεδομένα πέφτει περισσότερο. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να κάνω νέα συμβολαια τώρα. Θέλω 50€ απεριόριστα είτε να ξαναβάλω σταθερό 50/5 το οποίο για να μεταφέρω τη γραμμή θα έχει μεγάλη ταλαιπωρία. 

Αυτό το βλέπω και εγώ και ο πατέρας μου κάποιες φορές ,αν είναι δυνατόν. Κεφαλονια και Πάτρα αυτά τα προβλήματα δεν τα έχει. Λειτουργεί αρκετά σωστά,με εξαίρεση κάποια κομμάτια από Κυλλήνη μέχρι τον Άραξο που το δίκτυο έχει κενά κάλυψης. 
Γενικότερα στην ομιλια το δίκτυο είναι οκ, επειδή έχουν και οι γονείς Vodafone και στο ένα κινητό έχει VoLTE. Αυτό που είδα όμως σε εμένα αυτές τις μέρες και στην Ανάληψη και στην Νέα Παραλία και χθες στην Καλαμαριά το κινητό να έχει 4G αλλά να κάνει ping-pong το σήμα και να αρχίσει 4G-3G-Edge και ξανά 4G να αλλάζει μόνο του χωρίς να κάνω εγώ κάτι είναι τρομερό. Παρεμβολές η μια Κυψέλη στην άλλη και το κινητό μπερδεύεται και η μπαταρία με τα δεδομένα πέφτει περισσότερο. 

Μάντεψε . Σηματάκι 5G on στην νέα παραλία . Τα παιδιά που έχουν θέμα έχουν iPhone με volte ανοιχτό 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, georgebad said:

Μάντεψε . Σηματάκι 5G on στην νέα παραλία . Τα παιδιά που έχουν θέμα έχουν iPhone με volte ανοιχτό 

Λένε έχουν στο τεχνικό θέμα γενικό θέμα στο κέντρο αυτές τις μέρες,εγώ έδωσα αναφορά να δουν το κομμάτι στον ναυτικό όμιλο Θεσσαλονίκης στη Σοφούλη στο Sanaa και στο Shark πιο πίσω. Είναι 4-5 τετράγωνα που το δίκτυο είναι χάλια. Το σήμα ακόμα και κάπου σταθερά να είσαι κάνει αλλαγές ping-pong. 
Με Android έχει διαφορά; Διότι άλλαξα το xiaomi μου επειδή δεν είχα CA στο 4G και ήμουν μόνιμα με χαμηλές ταχύτητες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nikolas14 said:

Λένε έχουν στο τεχνικό θέμα γενικό θέμα στο κέντρο αυτές τις μέρες,εγώ έδωσα αναφορά να δουν το κομμάτι στον ναυτικό όμιλο Θεσσαλονίκης στη Σοφούλη στο Sanaa και στο Shark πιο πίσω. Είναι 4-5 τετράγωνα που το δίκτυο είναι χάλια. Το σήμα ακόμα και κάπου σταθερά να είσαι κάνει αλλαγές ping-pong. 
Με Android έχει διαφορά; Διότι άλλαξα το xiaomi μου επειδή δεν είχα CA στο 4G και ήμουν μόνιμα με χαμηλές ταχύτητες.

Τα ίδια σκατα και με android . Ναι καλά πρόβλημα , πρόβλημα έχουν απο το 16

Link to comment
Share on other sites

μετά το "πέσιμο" της κεραίας την προηγούμενη εβδομάδα οι ταχύτητες αυξήθηκαν περαιτέρω,κάτι πείραξαν έφτιαξαν.....πως θα δω αν έχει 5g η κεραία σε 4g κινητό,οι χάρτες 5g στο σάιτ είναι ανημερωτοι εδώ και καιρό

https://www.speedtest.net/my-result/a/8160146159





Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, akalos said:

μετά το "πέσιμο" της κεραίας την προηγούμενη εβδομάδα οι ταχύτητες αυξήθηκαν περαιτέρω,κάτι πείραξαν έφτιαξαν.....πως θα δω αν έχει 5g η κεραία σε 4g κινητό,οι χάρτες 5g στο σάιτ είναι ανημερωτοι εδώ και καιρό

https://www.speedtest.net/my-result/a/8160146159




 

Υπάρχει χάρτης 5G;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akalos said:

μετά το "πέσιμο" της κεραίας την προηγούμενη εβδομάδα οι ταχύτητες αυξήθηκαν περαιτέρω,κάτι πείραξαν έφτιαξαν.....πως θα δω αν έχει 5g η κεραία σε 4g κινητό,οι χάρτες 5g στο σάιτ είναι ανημερωτοι εδώ και καιρό

https://www.speedtest.net/my-result/a/8160146159


 

Στην συγκεκριμένη κεραία στο " βουνό " φυσικά και δεν μπηκε 5G , φυσικά και δεν άλλαξε τίποτα παρα μονο ισως τα μικροκύματικα της backhaul ισως που τα " πειραζουν " συχνα γιατι ....οπου φυσάει ο άνεμος .... πολλές φορες 🙂

Τα 20 Mbps πανω κατω τα έχεις ανετα μεσα σε 10 δευτερολεπτα με τα Huawei Base stations

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία 189 στην Νάουσα, που βρίσκεται επάνω στον λόφο προς 3-5 Πηγάδια, είναι και επίσημα down λόγω βλάβης. 4G και 3G καπούτ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CaptainNickGR said:

Η κεραία 189 στην Νάουσα, που βρίσκεται επάνω στον λόφο προς 3-5 Πηγάδια, είναι και επίσημα down λόγω βλάβης. 4G και 3G καπούτ.

Εγώ μία κεραία VF #189 βλέπω στην Αργυρούπολη Αττικής. 😂 Μήπως εννοείς την #1009;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akalos said:

μετά το "πέσιμο" της κεραίας την προηγούμενη εβδομάδα οι ταχύτητες αυξήθηκαν περαιτέρω,κάτι πείραξαν έφτιαξαν.....πως θα δω αν έχει 5g η κεραία σε 4g κινητό,οι χάρτες 5g στο σάιτ είναι ανημερωτοι εδώ και καιρό

https://www.speedtest.net/my-result/a/8160146159




 

Στην Vodafone δεν μπορείς να δεις αν έχει η κεραία 5G χωρίς αντίστοιχο κινητό μιας και δεν αλλάζει το eNB όπως κάνει η πράσινη όπου αναβαθμίζει. Μόνο αν έχεις κάποιον γνωστό με 5g συσκευή και Vodafone να τσεκαρεις.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Εγώ μία κεραία VF #189 βλέπω στην Αργυρούπολη Αττικής. 😂 Μήπως εννοείς την #1009;

Στο PCI αναφερόμουν εγώ, την #1260 εννοούσα. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη κεραία στο " βουνό " φυσικά και δεν μπηκε 5G , φυσικά και δεν άλλαξε τίποτα παρα μονο ισως τα μικροκύματικα της backhaul ισως που τα " πειραζουν " συχνα γιατι ....οπου φυσάει ο άνεμος .... πολλές φορες

Τα 20 Mbps πανω κατω τα έχεις ανετα μεσα σε 10 δευτερολεπτα με τα Huawei Base stations
κουζουλο η κεραία καλύπτει αν ξέρεις φυσικά και έχεις σχέση με δίκτυα και Κρήτη άκρες του Λιμένα,Σταλίδας,Μαλλιών και Σισίου
επίσης δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά όχι πριν 1 χρόνο το πήγαν από 70 σε 90 και τώρα σε 120
μιλάω πάντα για το σπίτι μου μέσα
με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς μου καλύπτει σίγουρα πάνω 160.000 κόσμο που όπως ξέρεις είναι σχεδόν όλα κτισμένα
edit: οπότε σίγουρα θα αναβαθμιστεί και σύντομα μάλιστα σε 5g ενώ εσύ θα το ψάχνεις σε καμία γωνία του Ηρακλείου ....lol
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...