Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κέντρο Αθήνας στην Αγησιλάου (συγκεκριμένα στο μαγαζί nixon) η Vodafone για άλλη μια φορά απογοητευτική. 4g μια κουκίδα που γύρισε (φυσικά σε E) κακό σήμα και στο 2g.

Η wind από την άλλη έπαιζε με full 4g. Μου έκανε πολύ εντύπωση και είδα ότι έπαιζε στη μπάντα 20. Άρα στα 800Mhz.

 

Πολύ καλή συχνότητα τελικά για κλειστούς χώρους. πολύ καλή κάλυψη. και είχε και full 3g.

H vodafone από την άλλη τίποτα σε 3g.

 

Άραγε θα γίνει ποτέ τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Για Χαριλαου θα φτιαξουν 2G/3G γιατι σε εσωτ χωρους πασχει.Στο σπιτι μου εχει κατι χρονια που ο κοινοχρηστος και το ασανσερ που η Wind εχει Edge και η Vodafone καθολου.Χαριλαου η Wind και η Cosmote ειναι καλυτερες.Πυλαια(απο το Δ.Α.Κ μεχρι την Περαιβου που ειναι τα ορια Τουμπας-Πυλαιας στα στενα της Περαιββου ειναι για κλοτσιες ολες γιατι το 3G δεν πιανει καλα και στο ΔΑΚ Πυλαιας,λιγο πιο πανω για να βγει καποιος στην Προφιτη Ηλια(τον κεντρικο) τα στενα εχουν Edge.

Είναι πληροφορίες αυτές ότι θα γίνουν εκεί έργα ή ευσεβείς πόθοι;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αθήνας στην Αγησιλάου (συγκεκριμένα στο μαγαζί nixon) η Vodafone για άλλη μια φορά απογοητευτική. 4g μια κουκίδα που γύρισε (φυσικά σε E) κακό σήμα και στο 2g.

Η wind από την άλλη έπαιζε με full 4g. Μου έκανε πολύ εντύπωση και είδα ότι έπαιζε στη μπάντα 20. Άρα στα 800Mhz.

 

Πολύ καλή συχνότητα τελικά για κλειστούς χώρους. πολύ καλή κάλυψη. και είχε και full 3g.

H vodafone από την άλλη τίποτα σε 3g.

 

Άραγε θα γίνει ποτέ τίποτα?

 

Να κάνω εγώ μια λογική ερώτηση. Έχεις τεστάρει σε μέρη που έχει full 4G η Vodafone τι κάνει η Wind; Σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που γίνεται το αντίστροφο. Αν είχαν όλες την ίδια πρόσβαση σε άδειες (για τη deutsche telekom cosmote χτυπάει η καμπάνα) τότε θα βλέπατε πολύ καλύτερη κάλυψη. Όσο κολλάνε σε αδειοδοτήσεις θα βλέπετε τέτοια προβλήματα. Δεν είναι θέμα vs, είναι θέμα που καταφέρνει η κάθε μια να βάλει κεραία. :X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια γενικότερη αύξηση των ταχυτήτων στον Βόλο τις τελευταίες μέρες, ακόμη και σε ώρες αιχμής.

Από εκεί που η ταχύτητα κυμαινόταν στα 15 mbps downloading και κάπου 10 mbps uploading,τώρα βλέπω σταθερά κάπου 25 mbps downloading και κάπου στα ίδια το uploading.

Μπορεί και να έτυχε,οπότε θα κάνω λίγες ακόμη μετρήσεις και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι πληροφορίες αυτές ότι θα γίνουν εκεί έργα ή ευσεβείς πόθοι;

 

 

 

Το 2ο...γιατι ανεκαθεν η Vodafone στο σπιτι μου ειναι για τα μπαζα.

 

Για τα σημεια σε Πυλαια Cosmote και Wind εχουν θεμα με το 3G.Αμα θελεις μπορω να σου πω και που ακριβως ειναι το θεμα.Εχω Whats Up καρτα και Q.Μπορω να κανω συγκριση με 2 συσκευες(F2G στην αλλη και εγω να βαλω την καρτα Wu).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο...γιατι ανεκαθεν η Vodafone στο σπιτι μου ειναι για τα μπαζα.

 

Για την Χαριλαου στην Θεσσαλονικη λες Νικο για το σπιτι σου ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατηρώ μια γενικότερη αύξηση των ταχυτήτων στον Βόλο τις τελευταίες μέρες, ακόμη και σε ώρες αιχμής.

Από εκεί που η ταχύτητα κυμαινόταν στα 15 mbps downloading και κάπου 10 mbps uploading,τώρα βλέπω σταθερά κάπου 25 mbps downloading και κάπου στα ίδια το uploading.

Μπορεί και να έτυχε,οπότε θα κάνω λίγες ακόμη μετρήσεις και θα επανέλθω.

 

Και εγω το εχω παρατηρησει αυτο τελευταια Κωνσταντινε στον Βολο , ειλικρινα μιλαω , οπως παντα αλλωστε .

 

Vodafone POWER ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την Χαριλαου στην Θεσσαλονικη λες Νικο για το σπιτι σου ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Και εγω το εχω παρατηρησει αυτο τελευταια Κωνσταντινε στον Βολο , ειλικρινα μιλαω , οπως παντα αλλωστε .

 

 

 

 

 

Vodafone POWER ;)

 

 

 

Ναι και σε ολη τη Χαριλαου...δεν ειναι τοσο καλη.Η Cosmote ειναι καλυτερη και τελευταια η Vodafone(σε κτηρια μεσα εχει θεματα ενω η Wind σε κτηρια και ασανσερ εχει οριακο Edge ή μετριο και οριακο-μετριο 3G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βουλιαγμένη (Καβουρι) με 2 μπάρες σε iPhone 5C που πέφτει σε Ε καποιες φορές.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατο Test Drive σε Ροδο , δυο ορες και δεκα λεπτα, κινιση πανο στην Ροδου-Λινδου-Καταβιας-Πρασονισι. Περνοντας απο Αφαντου-Κολυμπια-Αρχανγκελο-Λινδο-Πεφκους-Κιοταρι-Λαχανια-Καταβια-Πρασονισι, και επιστροφη.Η κλιση ηταν καθαρη , χορις παραμορφοση.( 2G)
Link to comment
Share on other sites

Σε τεστ που έχω κάνει στη Νέα Ραιδεστό Θεσσαλονίκης δίπλα απ τη Θέρμη η ταχύτητα της VODAFONE είναι...ό,τι να ναι! Τη μία δείχνει 12.10 την άλλη 3.21 την άλλη 6.91 και την άλλη 4.34mbps και όλα αυτά με φουλ 3G σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Σε τεστ που έχω κάνει στη Νέα Ραιδεστό Θεσσαλονίκης δίπλα απ τη Θέρμη η ταχύτητα της VODAFONE είναι...ό,τι να ναι! Τη μία δείχνει 12.10 την άλλη 3.21 την άλλη 6.91 και την άλλη 4.34mbps και όλα αυτά με φουλ 3G σήμα.

 

Παίζει ρόλο και το πόσοι είναι συνδεδεμένοι στην κεραία την στιγμή του τεστ και αν χρησιμοποιούν δεδομένα ή κλήσεις. Το σημαντικότερο για μένα είναι αν φορτώνει σελίδες και δεδομένα κανονικά ασχέτως της ταχύτητας.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το πόσοι είναι συνδεδεμένοι στην κεραία την στιγμή του τεστ και αν χρησιμοποιούν δεδομένα ή κλήσεις. Το σημαντικότερο για μένα είναι αν φορτώνει σελίδες και δεδομένα κανονικά ασχέτως της ταχύτητας.

 

Ζορίζεται στο φόρτωμα σελίδων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχω Vodafone κ είμαι ναυτικός κ σε όλο το Αιγαίο είχα παντού σήμα κ ίντερνετ έστω και με E έχει περίπου ένα μήνα που δεν πιάνω πουθενά Καλό σήμα ,κ ίντερνετ με το ζόρι

Ενώ cosmote kai wind μιλάνε μέχρι κ με viber! !!!! Εδώ στην Αθήνα κάνει συνεχώς εναλαγες από 4g H+ κ Η κ στο σπίτι μου Πετρούπολη έχω μόνο σήμα όταν βάζω gsm τη γίνεται με την Vodafone? ???

Η πρώτη δουλειά που έκανα σήμερα ήταν να την κόψω κ πήγα στην cosmote!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω Vodafone κ είμαι ναυτικός κ σε όλο το Αιγαίο είχα παντού σήμα κ ίντερνετ έστω και με E έχει περίπου ένα μήνα που δεν πιάνω πουθενά Καλό σήμα ,κ ίντερνετ με το ζόρι

Ενώ cosmote kai wind μιλάνε μέχρι κ με viber! !!!! Εδώ στην Αθήνα κάνει συνεχώς εναλαγες από 4g H+ κ Η κ στο σπίτι μου Πετρούπολη έχω μόνο σήμα όταν βάζω gsm τη γίνεται με την Vodafone? ???

Η πρώτη δουλειά που έκανα σήμερα ήταν να την κόψω κ πήγα στην cosmote!

 

Όσο πάει και χειροτερεύει γενικά, αυτό ακούω και από άλλους. Η Wind ανεβαίνει από την άλλη..........

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ακουω συνεχως παράπονα για την Wind (μια βόλτα στο φορουμ της πειθει)

Απο την άλλη 4G ακόμα και στη Νίσυρο :cool:

Και οι ταχύτητες ανεβαίνουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας στο Forum, μάλλον έχουν ξηλώσει αρκετές κεραίες πανελλαδικά , δεν εξηγείται διαφορετικά.......
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Οι κεραίες αυξάνονται πανελλαδικά. Έχουν προστεθεί πολλές σε σημεία της Wind.

Είτε δες το τηλ σου είτε απενεργοποίησε το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας 2 κάρτες, Cosmote και Vodafone με αρκετά mb στην κάθε μια, γενικά δεν έχω βρει ένα σημείο που να έχω πρόβλημα στην Αττική. Η δε Vodafone μου φαίνεται αισθητά καλύτερη συγκριτικά με ακόμα και 6-9 μήνες πριν. Ειδικά αν έχεις 4G.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω letv 1s x500 και δεν πιανω 3g 4g με vodafone ουτε με cosmote (Θεσσαλονικη,Σερρες). μπορειτε να μου προτεινετε καποια λυση πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..επισης οι μπαντες του κινητου υποστηριζουν αυτες των cosmote k vodafone. Edited by vasip13
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας 2 κάρτες, Cosmote και Vodafone με αρκετά mb στην κάθε μια, γενικά δεν έχω βρει ένα σημείο που να έχω πρόβλημα στην Αττική. Η δε Vodafone μου φαίνεται αισθητά καλύτερη συγκριτικά με ακόμα και 6-9 μήνες πριν. Ειδικά αν έχεις 4G.

 

Στο προσφατο τριημερο της 25ης Μαρτιου που βρεθηκα στην ομορφη Συμπρωτευουσα , διαπιστωσα με μετρησεις (αυτη τη φορα ΜΟΝΟ με 3G) , πως στην περιοχη του Βαρδαρη και συγκεκριμενα (Εγνατιας και Αντιγονιδών) που βρισκεται το ξενοδοχειο που εμεινα αυτες τις 3 μερες , πως η Vodafone , εχει τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ και πιο γρηγορες ταχυτητες , παντα με κορυφαιο Η+ , με τις Cosmote και Wind να ακολουθουν και με πολυ καλες ταχυτητες και αυτες , αλλα να ΤΟΝΙΣΩ πως - (τουλαχιστον οπως ειπα ΜΟΝΟ με 3G που μετρησα) - , η Vodafone , στην παραπανω περιοχη παραμενει ΠΡΩΤΗ .

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να έρθω στο Athens metro mall, και μιας και βρέθηκα σήμερα είπα να κάνω ένα speedtest. Θυμόμουν ότι πιάνει καλά η Vodafone εδώ μέσα, αλλά δεν περίμενα τόσο... :)

http://s21.postimg.org/41v87a0gn/Screenshot_2016_04_01_19_18_30.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει ΠΟΛΛΑ βηματα μπροστα η Vodafone το τελευταιο χρονικο διαστημα , με την καλυψη και τις ταχυτητες , ειναι γεγονος αυτο .
Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να έρθω στο Athens metro mall, και μιας και βρέθηκα σήμερα είπα να κάνω ένα speedtest. Θυμόμουν ότι πιάνει καλά η Vodafone εδώ μέσα, αλλά δεν περίμενα τόσο... :)

http://s21.postimg.org/41v87a0gn/Screenshot_2016_04_01_19_18_30.png

 

και στο the mall Athens και στο Athens mall ήτανε τα πρώτα σημεία που είχαν βάλει κεραίες 4g μέσα στο εμπορικό κέντρο οπότε είναι λογικό να πιάνει τόσο καλή ταχύτητα, επίσης μην ξεχνάμε ότι το κεντρικό κατάστημα της Vodafone έχει μεταφέρθει εδώ και καιρό στο the mall athens οπότε ένας λόγος παραπάνω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καμία σχέση. Οι κεραίες αυξάνονται πανελλαδικά. Έχουν προστεθεί πολλές σε σημεία της Wind.

Είτε δες το τηλ σου είτε απενεργοποίησε το 4G.

 

Απορώ που μπαίνουν αυτές οι κεραίες....γιατί όλο τρύπες βρίσκω και δεν μιλάμε για τρύπες 4g...αλλά ανύπαρκτο 2g.

 

Άνω Πατήσια

Παπάγου

Ζωγράφου

Παλαιό Ψυχικό

Κέντρο Αθήνας

 

γιατί τέτοιο χάλι? δεν γίνεται να είμαι τόσο γκαντέμης και να πηγαίνω πάντα σε σημεία που δεν πιάνει.

 

Και επίσης στο 80% των κλήσεων το 3g γυρίζει σε 2g...με λίγα λόγια κανένα HD στις κλήσεις...τρομάρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει το αντίθετο και μου σπάει τα νεύρα. Μιλάω με μια φίλη μου συχνά που δεν έχει καλό σήμα 3G στην περιοχή της(για 4G δεν ξέρω, δεν έχει τέτοιο τηλέφωνο). Παρά του ότι δεν έχει καλό σήμα, δεν ρίχνει την κλήση σε 2G, αλλά την κρατάει σε 3G που ακούς τις γνωστές διακοπές σαν αυτές που κάνει το skype π.χ. Σε αντίθεση με την Cosmote που με όποιον μιλάω και πέφτει το σήμα, καταλαβαίνεις αμέσως ότι το ρίχνει σε 2G και χαμηλώνει η ηχητική ποιότητα, αλλά η κλήση δεν διακόπτεται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...