Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση θελω να κανω,μετα την πτωση του δικτυου της βονταφον,πως ειναι σημερα τα πραγματα?? υπαρχουν προβληματα???

 

Τιθεται θεμα αξιοπιστιας του δικτυου???

 

 

Γενικά δουλεύει απροβλημάτιστα... Με το 3G κατά τόπους μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα αλλά είναι λογικό. Σε καμμία περίπτωση δεν θα έκανα σύγκριση με την ΤΙΜ. Απλά έγινε το blackout και ξεθάρρεψαν οι οπαδοί της, οι οποίοι ούτε λίγο ούτε πολύ συγκρίνουν το δίκτυο της ΤΙΜ με αυτό της voda...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

3erei kaneis an mexri telos tou xronou 8a fugei h Q apo to diktuo ths Voda (kai 8a paei pros TIM) ?

 

Κανείς δεν ξέρει ακόμα τίποτα... Για τέλος του 2005 χλωμό μου φαίνεται πάντως...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΜΙΑ(ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΔΕΥΩ ΠΡΟΣ Q TELECOM)
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΜΙΑ(ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΔΕΥΩ ΠΡΟΣ Q TELECOM)

Βασικά ηρεμήστε λιγάκι :) κατακρίνεις την vodafone η οποία επειδή μπορεί να μην σε βολεύει στην περιοχή σου δεν σημαίνει οτι είναι για τα μπάζα..αλλά απο την άλλη λές θα πάω στην q...οκ να πάς! αλλα για ποιό λόγο ? για τις τιμές τις? γιατί απο κάλυψη ακόμα χρησιμοποιεί το δίκτυο της voda...οπότε δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα...σωστά? απο θέμα κάλυψης πάντα μιλάω γιατί το post σου γίνεται σε topic που αναφέρεται σε κάλυψη.

αυτά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλες οι εταιρείες έχουν τρύπες! Κρίνεις αν σου κάνει κάποια εταιρεία από την περιοχή που ζεις και κινείσαι περισσότερο, αν σε καλύπτει.

Μην είμαστε φανατικοί με κάποια εταιρεία (θετικά ή αρνητικά).

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ηρεμήστε λιγάκι :) κατακρίνεις την vodafone η οποία επειδή μπορεί να μην σε βολεύει στην περιοχή σου δεν σημαίνει οτι είναι για τα μπάζα..αλλά απο την άλλη λές θα πάω στην q...οκ να πάς! αλλα για ποιό λόγο ? για τις τιμές τις? γιατί απο κάλυψη ακόμα χρησιμοποιεί το δίκτυο της voda...οπότε δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα...σωστά? απο θέμα κάλυψης πάντα μιλάω γιατί το post σου γίνεται σε topic που αναφέρεται σε κάλυψη.

αυτά....

 

Η κάλυψη της Q συνολικά στην Αθήνα είναι καλύτερη απο αυτή της Voda γιατί απλά είναι υπερσύνολό της. Επίσης υπάρχουν αρκετές περιοχές που το σήμα της Q είναι καλύτερο από εκείνο της Voda. Το ίδιο θα συμβεί φυσικά και με το σήμα της TIM αύριο. Οπότε αν ρωτήσει κανείς ποιός έχει αυτή τη στιγμή, τη καλύτερη κάλυψη στην Αθήνα, η απάντηση είναι φυσικά η Q. :)

Link to comment
Share on other sites

Η περιαγωγή με βόντα δεν είναι μόνιμη... Αν μιλάμε για τις κεραίες της Q, σίγουρα δεν καλύπτουν πλήρως ούτε καν την Αθήνα. Στη Θεσ/κη δεν τις έχει καν ενεργοποιήσει!

Άσε που άμα γυρίσει σε περιαγωγή με ΤΙΜ, θα κλαίει πολύς κόσμος...

Η Q δεν είναι κακή κίνηση για ανθρώπους που μιλούν λίγο...

Η μετακίνηση από voda σε Q για λόγους σήματος είναι μάλλον αστείο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσ/κη δεν τις έχει καν ενεργοποιήσει!

 

Τις έχει ενεργοποιήσει εδώ και αρκετούς μήνες...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάμε για κάλυψη της Q ΔΕΝ μιλάμε για κάλυψη μόνο από κεραίες της Q, αλλά από κεραίες Q+ περιαγωγή (VODA / TIM). Aυτή λοιπόν την κάλυψη τη χαρακτηρίζω την καλύτερη που υπάρχει γιατί είναι συνδυασμός 2 δικτύων, γιατί όσο και αν φένεται περίεργο μου έχει τύχει 2-3 φορές να είμαι σε σημείο που δεν υπήρχε σήμα VODA αλλά υπήρχε σήμα Q! (φυσικά πολύ περισσότερες συμβαίνει το αντίστροφο).
Link to comment
Share on other sites

Τις έχει ενεργοποιήσει εδώ και αρκετούς μήνες...

 

Tnx για την ενημέρωση. Καλό για την ίδια...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

geia xara

sykies thessaloniki dipla ston periferiako 0 cosmote ektos toy 3oy orfofou shma mesa sto spiti

mono vodafone me 1,2 monades sto isogeio stous parapano kanonika full shma

tim 0 shma ektos 3 orofou

 

phra thlefono kai moy eipan oti to gnorizoun sthn cosmote poy eimai alla den mporoyn na kanoyn kati .

einai gnvsto epishs stous thessalonikis oti meta to papageorgiou(nosokomeio) den exei shma h cosmote mexri triandria xronia tora

 

pao me forhtothta se voda

kamia allh symbouli prin fygo

skeftika na balo keraia autokinhtou mesa sto spiti mhpos beltiothei h katastash me cosmote ti lete?

satiros

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

skeftika na balo keraia autokinhtou mesa sto spiti mhpos beltiothei h katastash me cosmote ti lete?

satiros

 

δηλαδή τι εννοείς,να βάλεις car kit μέσα στο σπίτι;;; Θα σου πρότεινα κάτι πιο εύκολο.Πάρε ΒΤ handsfree και άσε το κινητό σου κοντά στο πάθυρο.έτσι και καλό σήμα θα έχεις και θα μπορείς να κινείσαι μέσα στο σπίτι.Φυσικά να πάρεις se BT handsfree...

Αλλιώς πήγαινε vodafone :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έντονο πρόβλημα σήμερα στο Μενίδι(κέντρο). Πληροφορίες μιλάνε για ναβάθμιση κεραίας, μιας και το σήμα της εταιρείας είναι προβληματικό στην περιοχή. ;)
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..

 

ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , ΟΠΟΥ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ,Η ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

ΣΤΗΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

ΓΕΝΙΚΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΤ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ Ή ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..

 

ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , ΟΠΟΥ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ,Η ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

ΣΤΗΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

ΓΕΝΙΚΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΤ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ Ή ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ... :lol:

 

 

Παρε στο 13830 και κανε δηλωση προβληματος.... Θα σε ρωτησουν αυτοι οτι χρειαζεται για την δηλωση. Σε λιγες μερες θα μιλησεις με τεχνικο της Vodafone που θα σε ενημερωσει για το τι θα γινει. ( Χρεωση: 0,10 euro/κληση )

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα εχω και εγω στην περιοχή μου με την βόνταφον η κεραία της που την εχω σε απόσταση περίπου τρακόσια απο το σπίτι μου κάποιο πρόβλημα πρέπει να εχει.

Πολλές διακοπές κατά την διάρκεια της ομιλίας ενω με την τιμ που η κεραία της είναι περίπου στα 2km σχεδόν κανένα πρόβλημα με πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα εχω και εγω στην περιοχή μου με την βόνταφον η κεραία της που την εχω σε απόσταση περίπου τρακόσια απο το σπίτι μου κάποιο πρόβλημα πρέπει να εχει.

Πολλές διακοπές κατά την διάρκεια της ομιλίας ενω με την τιμ που η κεραία της είναι περίπου στα 2km σχεδόν κανένα πρόβλημα με πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας.

λίγο δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα και να μην το έχουν δει!

Μήπως απλά υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας(οπότε και υπάρχει εύκολη λύση) και σε πετάει από cell σε cell κάνοντας διακοπές;;;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η VODAFONE ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΣΙ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΗΣΗ, ΑΥΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟ ΣΗΜΑ, ΜΗ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

Ειναι περιττο να αναφερουμε την τραγικη κατασταση του δικτυου στο νησι εξ'αιτιας της παλαιοτητας του, με συνεχεις καταρευσεις (τουλαχιστον 5-6 σοβαρες το χρονο). Η παραπάνω κατασταση παιζει καθοριστικο ρολο στην μη αναπτυξη του 3G στο νησι, κανοντας το 3G να μοιαζει με απιαστο όνειρο .

Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

15 Ιανουαρίου από την Παραλία Κατερίνης ξηλώνουν κεραία της vodafone παραδίπλα από τα Mcdonalds
Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η VODAFONE ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΣΙ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΗΣΗ, ΑΥΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟ ΣΗΜΑ, ΜΗ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

Ειναι περιττο να αναφερουμε την τραγικη κατασταση του δικτυου στο νησι εξ'αιτιας της παλαιοτητας του, με συνεχεις καταρευσεις (τουλαχιστον 5-6 σοβαρες το χρονο). Η παραπάνω κατασταση παιζει καθοριστικο ρολο στην μη αναπτυξη του 3G στο νησι, κανοντας το 3G να μοιαζει με απιαστο όνειρο .

 

Οι παρεμβολές που έχει το δίκτυο της vodafone στην Κέρκυρα μπορεί να μην οφείλονται στο δίκτυο της αλλά στις παρεμβολλές που προκαλλούνται από την Αλβανία τόσο στα μικροκυμματικά όσο και στις συχνότητες που χρησιμοποιούνται από την κινητή τηλεφωνία... Μου κάνει εντύπωση γιατί η vodafone είναι η μόνη εταιρία στην Ελλάδα που μόλις βρίσκει ακόμα και ένα ψιλο πρόβλημα(είτε αυτό ονομάζεται χωρητικότητα είτε παρεμβολές είτε βλάβη) ΤΡΕΧΕΙ να τα διορθώσει σε αντίθεση με ΤΙΜ και COSMOTE...(δηλαδή από τη στιγμή που είχα πάρει στο cs για κάποια προβλήματα που είχα σε 3-4 μέρες ήταν όλα οκ!) Μακάρι να γίνει κάτι στο νησί σου που είναι και πολύ τουριστικό μέρος και επίγει το UMTS...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβολές που έχει το δίκτυο της vodafone στην Κέρκυρα μπορεί να μην οφείλονται στο δίκτυο της αλλά στις παρεμβολλές που προκαλλούνται από την Αλβανία τόσο στα μικροκυμματικά όσο και στις συχνότητες που χρησιμοποιούνται από την κινητή τηλεφωνία... Μου κάνει εντύπωση γιατί η vodafone είναι η μόνη εταιρία στην Ελλάδα που μόλις βρίσκει ακόμα και ένα ψιλο πρόβλημα(είτε αυτό ονομάζεται χωρητικότητα είτε παρεμβολές είτε βλάβη) ΤΡΕΧΕΙ να τα διορθώσει σε αντίθεση με ΤΙΜ και COSMOTE...(δηλαδή από τη στιγμή που είχα πάρει στο cs για κάποια προβλήματα που είχα σε 3-4 μέρες ήταν όλα οκ!) Μακάρι να γίνει κάτι στο νησί σου που είναι και πολύ τουριστικό μέρος και επίγει το UMTS...

 

Απλό: 'Οση ώρα είναι εκτός, χάνει χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση γιατί η vodafone είναι η μόνη εταιρία στην Ελλάδα που μόλις βρίσκει ακόμα και ένα ψιλο πρόβλημα(είτε αυτό ονομάζεται χωρητικότητα είτε παρεμβολές είτε βλάβη) ΤΡΕΧΕΙ να τα διορθώσει σε αντίθεση με ΤΙΜ και COSMOTE...(δηλαδή από τη στιγμή που είχα πάρει στο cs για κάποια προβλήματα που είχα σε 3-4 μέρες ήταν όλα οκ!) Μακάρι να γίνει κάτι στο νησί σου που είναι και πολύ τουριστικό μέρος και επίγει το UMTS...

 

 

Καλη χρονια και απο το myphone mixtri !! Να μη σου κανει καθολου εντυπωση αυτο διοτι ειναι κατι λογικο και "τροπος ζωης" ας το πουμε ετσι για τη VODAFONE οπως δειχνει τα τελευταια χρονια σε εθνικο επιπεδο. Σεβασμος προς τους πελατες οι οποιοι πληρωνουν υπηρεσιες επικοινωνιας και πρεπει να τις εχουν 24 ωρες 7 μερες! Οταν υπαρχει βλαβη επιδιορθωνεται το συντομοτερο. Οι αλλες εταιριες προφανως εχουν την εξης νοοτροπια.. "Ας ξημερωσει ο Θεος τη μερα του και βλεπουμε !!!" :zzz: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

"Ας ξημερωσει ο Θεος τη μερα του και βλεπουμε !!!" :zzz: :whistle:

έχω δει άλλα και άλλα αλλά τεχνικό της vodafone στην κεραία της Καρδίτσας 4 το πρωϊ(για UMTS)πρώτη φορά είδα...κάποιες άλλες του δημοσίου(δε λέμε...) μέρα μεσημέρι μας κλείνουν κεραίες:wacko:

Χρόνια πολλά κιόλας DJ_TEO!

ΕDIT:το διορθώνω γιατί ήμουν επιπόλαιος...Και η ΤΙΜ κάνει πολλές εργασίες και διορθώσεις το βράδυ(κοιμάσαι με gsm και ξυπνάς με UMTS...),απλά το είπα έτσι για να δείξω ότι ας πούμε η ΤΙΜ ενώ ξέρει ότι τα sony ericsson 3g δε λειτουργούν στην κεντρική και δυτική μακεδονία ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! Και είναι απόλυτα εκνευριστικό να σκας 350Ε για το Κ600 και να μη λειτουργεί oύτε σε 2g...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...