Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είναι ιδέα μου ή στη mango δεν λειτουργεί το youtube?

 

edit1: βρήκα το supertube lite και το easytube, νομίζω ότι πρέπει να δω κάποιον οδηγό για δωρεάν εφαρμογές.....

edit2: έχω μείνει άφωνος με τις υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης που προσφέρει..

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

Με το mango θα μπορω να βαλω οτι ηχο κλησης θελω?

 

 

ναι!

 

10chars

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

είναι ιδέα μου ή στη mango δεν λειτουργεί το youtube?

 

edit1: βρήκα το supertube lite και το easytube, νομίζω ότι πρέπει να δω κάποιον οδηγό για δωρεάν εφαρμογές.....

edit2: έχω μείνει άφωνος με τις υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης που προσφέρει..

 

Στο socializing (facebook twitter κλπ) και στην διαχειριση επαφών δεν παιζεται απο κανενα λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου άνθρωποι με την αναβάθμιση την τελευταία (mango)

Το τηλέφωνο θέλει ξεκλείδωμα ;

Αν ναι πως

Αν όχι προσπαθώ να περάσω εφαρμογές και μου ζητά να ξεκλειδώσω το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

WP7 MANGO RTM 7720..λειτουργει και στο LG OPTIMUS 7!

δεν χρειαζεται backup σε nodo αν ειστε σε mango beta 2..!παραθετω το παρακατω λινκ και αν θελει ο φιλος μου ο κολοσσος να κανει την απαραιτητ μεταφραση και να την ποσταρει στο πρωτο λινκ του για τα μελη του φορουμ μας :-)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16594614&postcount=126

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
WP7 MANGO RTM 7720..λειτουργει και στο LG OPTIMUS 7!

δεν χρειαζεται backup σε nodo αν ειστε σε mango beta 2..!παραθετω το παρακατω λινκ και αν θελει ο φιλος μου ο κολοσσος να κανει την απαραιτητ μεταφραση και να την ποσταρει στο πρωτο λινκ του για τα μελη του φορουμ μας :-)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16594614&postcount=126

 

Από τη στιγμή που το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει μπορείς αν θες να κάνεις και εσύ τη μετάφραση και την βάζω εγώ στο πρώτο post. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει μπορείς αν θες να κάνεις και εσύ τη μετάφραση και την βάζω εγώ στο πρώτο post. :rolleyes:

 

Για κάποιο περιεργο λογο ο δισκος που ειχα τα backup με χαιρετησε !!!!

Ειχα πει οτι θα κανω απ την αρχη εγκατασταση οταν βγει το επισημο mango αλλα το εκανα τωρα ...

Exω ξεκινησει και κανω τη διαδικασια απο την αρχή με φλασσαρισμα σε 7004 και ξεκλειδωμα μετα nodo και μετα mango beta kai RTM για να δω τι γινεται και με τα κλειδωματα...

 

Οταν τελειωσω και βρω λιγο χρονο θα τα γραψω ολα αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να το κάνω αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα future updates
SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το τελειωσα....Ολα πηγαν μια χαρά ...

Επειδή το εκανα απο την αρχη μου πηρε αρκετο χρονο...Και νομιζω οτι αυτος ειναι ο σωστος τρόπος να γινει...Απο την αρχή

Γραφω σιγα σιγα εναν πληρη οδηγο απο την αρχη απο 7004 σε nodo σε mango beta και τελος σε mango 7720 ...και ξεκλειδωτο και με ΕΛΛΗΝΙΚΑ..!!!

 

Πρωτες εντυπωσεις .Ειναι ακομη πιο γρηγορο (ετσι μου φαινετε) Τα Ελληνικά θελουν ενα κολπακι πριν πας σε mango για να υπαρχουν μετα το update σαν επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Το τελειωσα....Ολα πηγαν μια χαρά ...

Επειδή το εκανα απο την αρχη μου πηρε αρκετο χρονο...Και νομιζω οτι αυτος ειναι ο σωστος τρόπος να γινει...Απο την αρχή

Γραφω σιγα σιγα εναν πληρη οδηγο απο την αρχη απο 7004 σε nodo σε mango beta και τελος σε mango 7720 ...και ξεκλειδωτο και με ΕΛΛΗΝΙΚΑ..!!!

 

Πρωτες εντυπωσεις .Ειναι ακομη πιο γρηγορο (ετσι μου φαινετε) Τα Ελληνικά θελουν ενα κολπακι πριν πας σε mango για να υπαρχουν μετα το update σαν επιλογή...

 

Εμένα δε μου δουλεύει σε LG, αργεί πολύ να κάνει reboot και το πρόγραμμα κλείνει. Γνωστό πρόβλημα, το λένε και άλλοι στο τόπικ. Θα δούμε τι θα κάνουμε.

Λοιπόν παρόλα αυτά έναν οδηγό (μετάφραση του xda ουσιαστικά) έφτιαξα και εγώ, καθώς επίσης ανέβασα και τα αρχεία.

 

ΟΔΗΓΟΣ: http://dl.dropbox.com/u/29685286/MANGO%20Guide.doc

ΑΡΧΕΙΑ: http://dl.dropbox.com/u/29685286/MANGO.rar

 

@colossus_r: κοίτα και εσύ το βοηθό, μιας και τα έχω γράψει, μην τα γράφεις από την αρχή όλα, μπορείς να τραβήξεις κομματάκια αν θες για να γλιτώσεις χρόνο.

 

Θα επανέλθω.

 

EDIT: Επειδή είχα το κινητό τίγκα στα mp3s (λιγότερο από γίγα ελεύθερο) απελευθέρωσα κάποια και έτσι το restart έγινε πιο γρήγορα - το update λαμβάνει χώρα αυτή τη στιγμή.

EDIT2: Success!!! OS VersionQ 7.10.7720.68

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

Το τελειωσα....Ολα πηγαν μια χαρά ...

Επειδή το εκανα απο την αρχη μου πηρε αρκετο χρονο...Και νομιζω οτι αυτος ειναι ο σωστος τρόπος να γινει...Απο την αρχή

Γραφω σιγα σιγα εναν πληρη οδηγο απο την αρχη απο 7004 σε nodo σε mango beta και τελος σε mango 7720 ...και ξεκλειδωτο και με ΕΛΛΗΝΙΚΑ..!!!

 

Πρωτες εντυπωσεις .Ειναι ακομη πιο γρηγορο (ετσι μου φαινετε) Τα Ελληνικά θελουν ενα κολπακι πριν πας σε mango για να υπαρχουν μετα το update σαν επιλογή...

 

2 ερωτησεις..

Α) αν πας σε 7004 βαζοντας το μαιλ σου θα εχεις τις επαφες ολες??? η πρεπει μια μια να τις περασεις μια μια?

Β) αν βαλεις ελληνικα στο ui εχεις την επιλογη να βαλεις παλι αγγλικα? και καπου διαβασα πως τα camera settings δεν εμφανιζονται αν εχεις αλλη γλωσσα απο τις 5 default! ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

@colossus_r: κοίτα και εσύ το βοηθό, μιας και τα έχω γράψει, μην τα γράφεις από την αρχή όλα, μπορείς να τραβήξεις κομματάκια αν θες για να γλιτώσεις χρόνο.

Θα επανέλθω.

 

ΟΚ ευχαριστώ

 

2 ερωτησεις..

Α) αν πας σε 7004 βαζοντας το μαιλ σου θα εχεις τις επαφες ολες??? η πρεπει μια μια να τις περασεις μια μια?

Β) αν βαλεις ελληνικα στο ui εχεις την επιλογη να βαλεις παλι αγγλικα? και καπου διαβασα πως τα camera settings δεν εμφανιζονται αν εχεις αλλη γλωσσα απο τις 5 default! ισχυει?

 

Ολες οι επαφες-ημερολογια (το αναφερω γιατι εγω στο ημερολογιο του google εχω περασει εδω και καποια χρονια τις γιορτες και εχω κανονικο εορτολογιο σε ολα τα smartphones που χρησιμοποιω) που εχεις στο windows live στο Google και οπου αλλου στο ιντερνετ ερχονται αμεσως μολις βαλεις τους λογαρισμους

Το θεμα με τις ρυθμισεις της φωτογραφικης εγω το ειδα και το εβαλα και στο xda νομιζοντας οτι ειναι προβλημα της ΡΟΜ απο την DFT.

Τελικα ειναι bug του mango γενικά...Τα ελληνικα ειναι επιλογή ...Μπορεις να τα αλλαζεις πολυ ευκολα απο το μενου με μια επανεκκινηση ...

Link to comment
Share on other sites

Το τελειωσα....Ολα πηγαν μια χαρά ...

Επειδή το εκανα απο την αρχη μου πηρε αρκετο χρονο...Και νομιζω οτι αυτος ειναι ο σωστος τρόπος να γινει...Απο την αρχή

Γραφω σιγα σιγα εναν πληρη οδηγο απο την αρχη απο 7004 σε nodo σε mango beta και τελος σε mango 7720 ...και ξεκλειδωτο και με ΕΛΛΗΝΙΚΑ..!!!

 

Πρωτες εντυπωσεις .Ειναι ακομη πιο γρηγορο (ετσι μου φαινετε) Τα Ελληνικά θελουν ενα κολπακι πριν πας σε mango για να υπαρχουν μετα το update σαν επιλογή...

 

Τι κολπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Τι κολπάκι?

Αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1216975

 

Άρα όσοι έχουν mango beta 7712 και θέλουν να πάνε σε 7720 και να έχουν ελληνικά, πρέπει να ξαναγυρίσουν σε nodo.

Βέβαια θα βγουν και custom roms με 7720 που θα έχουν ελληνικά. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο νομίζω, κάθε 1-2 μέρες βγαίνει και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1216975

 

Άρα όσοι έχουν mango beta 7712 και θέλουν να πάνε σε 7720 και να έχουν ελληνικά, πρέπει να ξαναγυρίσουν σε nodo.

Βέβαια θα βγουν και custom roms με 7720 που θα έχουν ελληνικά. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο νομίζω, κάθε 1-2 μέρες βγαίνει και κάτι άλλο.

 

Αυτο ειναι γραμμενο ΕΔΩ απο τις 8 Αυγ.. Ο τυπάκος απλως το αντεγραψε ...

Και εγραψε απο που το πήρε μετα απο κράξιμο με ΡΜ

 

Ισως υπαρχει τροπος να γινει με provisiοning ...Πρεπει να βρεθει εθελοντης με mango 7712 για να κανει δοκιμες με αρχεια που θα του δωσω...

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει καποιος με Trophy που δεν εκανε update se Mango beta και του εβγαλε προσφατα to update tis HTC και το εκανε ????

Μπορει να μας πει ολα οσα γραφει στο settings/about/more info

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1216975

 

Άρα όσοι έχουν mango beta 7712 και θέλουν να πάνε σε 7720 και να έχουν ελληνικά, πρέπει να ξαναγυρίσουν σε nodo.

Βέβαια θα βγουν και custom roms με 7720 που θα έχουν ελληνικά. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο νομίζω, κάθε 1-2 μέρες βγαίνει και κάτι άλλο.

 

ΟΚ..........:cool:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμμη που αργησα να απαντησω Athanasso..!αφησα την μεταφραση σε αλλον διοτι χθεςκαι σημερα μετα απο κηδεια δεν ειχα και την καταλλαληλη ορεξη να ασχοληθω να το κανω!ερχοντας στο θεμα για να ξεχαστω λιγακι παρεα μαζι σας θελω να πω πως με τον οδηγο η εγκατασταση απο μανγκο μπετα 2 σε μανγο 7720 στο lg optimus 7 που εχω εγινε χωρις κανενα προβλημα..!και ξεκλειδωμενο παρεμεινε μεσω mfg!το θεμα ειναι οτι δεν εχω την ελληνικη γλωσσα και παραμενουν μονο οι 5 που υπηρχαν!αλλα αξειοσημειωτο ειναι οτι εχει μια ελαφρως ταχυτερη ανταποκριση σε ολο το μενου και στις εφαρμογες και επισης φτιαχτηκε το bug με το twitter οπου δεν εκανε συγχρονισμο!επισης εφυγε NOT FOR RESALE κατα το ανοιγμα της συσκευης!αυτο που θελω να ρωτησω ρε παιδια..υπαρχει τροπος να περασω επιτελουσ τα ελληνικα σε lg optimus 7?γιατι λειτουργει μονο σε συσκευες HTC..δεν ξεκλειδωνει με chevron για να κανω την διαδικασια με το κολπακι για ελληνικα!αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος θα ηταν χαρα για μενα..!αλλιως υπομονη για το official update σε δυο-τρεις βδομαδες :)
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει καποιος με Trophy που δεν εκανε update se Mango beta και του εβγαλε προσφατα to update tis HTC και το εκανε ????

Μπορει να μας πει ολα οσα γραφει στο settings/about/more info

 

OS version: 7.0.7392.0

Firmware revision number: 2250.21.12200.168

Hardware revision number: 0003

Radio software version: 5.65.09.25_22.45.50.21U

Radio hardware version: A.102.0.D4

Bootloader version: 1.22.2250.0(119397)

Chip SOC version: 2.2.5.0

Link to comment
Share on other sites

OS version: 7.0.7392.0

Firmware revision number: 2250.21.12200.168

Hardware revision number: 0003

Radio software version: 5.65.09.25_22.45.50.21U

Radio hardware version: A.102.0.D4

Bootloader version: 1.22.2250.0(119397)

Chip SOC version: 2.2.5.0

 

Ευχαριστώ...

Εγω δεν εκανα το update αυτο της HTC ( firmware κλπ ηταν ) και πηγα κατευθειαν στην 7720 και βλεπω οτι εχουμε το ιδιο firmaware

Πραγμα που σημαινει οτι καπου στην διαδικασια του mango γινεται update kai to firmware ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εγω που εχω βαλει τη ρομ DFT που υπογράφεις μπορω να βαλω τη νεα οταν βγαλεις τον οδηγω? σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός εγκαταστασης ΡΟΜ 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM

 

Αυτος ο οδηγός περιγράφει την διαδικασία που απαιτειται για:

α) Να επαναφερουμε το τηλεφωνο σε εκδοση 7004 η 7008

β) Να το ξεκλειδωσουμε να περάσουμε NoDo update (7392)

γ) Να κανουμε την αναβαθμιση σε Mango beta (7712) και

δ) Τελος να πάμε σε RTM Mango (7720) ξεκλιδωτο και με Ελληνικά.

 

Οσοι εχουν βάλει custom ROM (DFT) συνιστάται να κανουν ολη την διαδικασία από την αρχή.

Αν εχετε εγκαταστησει Μango και θελετε να κανετε update και όχι φλασαρισμα από την αρχή πηγαινετε στο βημα 15. Αν όχι και εχετε εγκαταστησει beta εκδοση του Zune τοτε πρεπει να την αφαιρεσετε και να βάλετε την κανονικη εκδοση από το site του Zune.

 

 

Α. Φλασαρισμα ΡΟΜ 7004 η 7008 …

 

Για το Τrophy η ΡΟΜ που χρειάζεται είναι η ΑΥΤΗ

Για αλλα τηλέφωνα πρεπει να γνωρίζουμε ολες τις πληροφοριες που υπάρχουν στο Settings/About/More Info .

 

1. Κλείνουμε με power off το τηλέφωνο και κρατώντας πατημένο το Volume-Down (μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη OSLP με τα 3 χρώματα) το ανοίγουμε και πάλι. Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει την λέξη Serial.

2. Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και περιμένουμε να εγκατασταθούν οι drivers (αν το έχετε ξανακάνει δεν θα περιμένετε καθόλου). Όταν τελειώσει η εγκατάσταση των drivers από τα Windows και είναι όλα εντάξει η λέξη serial θα γίνει USB.

3. Αφού έχουμε ήδη κατεβάσει την RΟΜ εξάγουμε όλα τα αρχεία της σε ένα κατάλογο.

Από τον κατάλογο τρέξτε το αρχείο ROMUpdateUtility.exe (σαν administrator), ακολουθείστε τις οδηγίες στην οθόνη και θα αρχίσει η διαδικασία φλασαρίσματος.

4. Χρειάζεται περίπου 8-10 λεπτά και μόλις τελειώσει θα κάνει επανεκκίνηση και θα έχετε την νέα RΟΜ στο τηλέφωνο σας. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και απλή. Στο μόνο σημείο που μπορεί να κολλήσετε είναι στη σύνδεση με το usb και τους drivers. Προτείνεται να κάνετε τη διαδικασία σε φορητό υπολογιστή (για το φόβο διακοπής ρεύματος) που τρέχει Windows 7, καθώς αναφέρονται πολλά προβλήματα με την σύνδεση και drivers σε Windows XP.

 

B. Ξεκλειδωμα τηλεφωνου και update ΡΟΜ σε ΝοDo (7392)

 

5. Στο PC ..Στειλτε ενα mail σε ενα λογαριασμο που εχετε προσβαση απο το κινητο σας και επισυναψτε το αρχειο ChevronWP7.cer.

6. Στο Κινητο...Ανοιξτε απο το κινητο σας το mail που στειλατε και πατηστε επανω στο αρχειο ChevronWP7.cer

για να γινει download. Περιμενετε λιγο (στην οθονη δεν φαινετε τιποτα) αλλα οταν κατεβει πατηστε για να εγκατασταθει. Θα σας ζητησει αδεια για να εγκαταστησει ένα πιστοποιητικό, απαντηστε Ναι.

7. Συνδεστε την συσκευη σας στο PC me USB και βεβαιωθείτε οτι την ειδε σωστα. Αν δεν ανοιξει τρεξτε το Zune

και καντε κανονικη συνδεση και οχι GUEST και περιμενετε 1 λεπτο..

Αγνοειστε (ακυρωστε) οποιο μηνυμα για Update αν βγει. Επίσης βεβαιωθείτε οτι ειναι ξεκλειδωτη και βρισκεται στη

αρχικη σελιδα. Επίσης αν δεν το εχετε κάνει απο πριν εγκαταστήστε τα Windows Phone Developer Tools απο εδώ

8. Στο PC .. Απο τον φακελο με τα αρχεια που κατεβάσαμε εκτελεστε την εφαρμογη ChevronWP7.exe.

Βεβαιωθείτε οτι ειναι τσεκαρισμενα και τα 2 πεδια και πατηστε Unlock.

9. Αν ολα πηγαν καλα εχετε ξεκλειδωσει την συσκευή σας.

Αν για οποιοδηποτε λογο το chevron σας βγαλει μηνυμα λάθους (ότι δεν μπορει να συνδεθει ) πρεπει :

Α) Να εχετε το καλωδιο Usb που ηρθε με την συσκευή και να αλλαξετε θυρα USB.

B) Να εχετε κλεισει το skype και οποιο προγραμμα antivirus kai firewall εχετε…

Γ) Ανοιξτε το αρχειο hosts από τον φακελο Υπολογιστής/ τοπικός δίσκος/ windows /system32/drivers/etc και σβηστε οσες γραμμες υπαροχυν μέσα με τις λέξεις developerservices.windowsphone.com σωστε το αρχειο και ανοιξτε το να βεβαιωθειται ότι απουθηκευτικαν οι αλλαγες και ξαναδοκιμάστε. Αν παραμενει το προβλημα προσθεστε στο αρχειο hosts τις ποιο κάτω 2 γραμμες:

127.0.0.1 developerservices.windowsphone.com

::1 developerservices.windowsphone.com

σωστε το αρχειο και ανοιξτε το να βεβαιωθειται ότι αποθηκευτηκαν οι αλλαγες και ξαναδοκιμάστε.

 

10. Mολις ξεκλειδώσει η συσκευή με το προγραμμα XAPDeployX.exe εγκαθιστουμε αμεσως 2 προγραμματα: α) registry editor b) TouchExplorer.

 

11. Επόμενο βημα ειναι να στελουμε με μαιλ στον εαυτό μας (όπως πριν με το certificate) customclear.provxml.txt. Ανοιξτε απο το κινητο σας το mail που στειλατε και πατηστε επανω στο αρχειο customclear.provxml.txt

για να γινει download. Περιμενετε λιγο (στην οθονη δεν φαινετε τιποτα) αλλα οταν κατεβει πατηστε για να ανοιξει από το Word. Εδώ μην αλλαξετε τιποτα και πατηστε τις 3 τελιτσες και από το μενου διαλεξτε save as και πατηστε ΟΚ να σωθει.

Aνοιγετε στο τηλεφωνο το προγραμμα Τouchexplorer και πηγαινετε στον καταλογο \My documents Εκει υπάρχει το αρχειο που σωσαμε πριν και πρεπει κανετε rename το αρχειο CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετα το αντιγραφετε στον καταλογο windows.

 

12. Να ειστε βεβαιοι οτι το αρχειο ειναι στον καταλογο windows.

Αφαιρεστε την εφαρμογή Connection setup της HTC και από το MarketPlace βαλτε την τελευταια εκδοση της. Αν δεν υπαρχει στις εφαρμογες HTC καντε αναζητηση και θα την βρειτε.

Ανοιξτε την εφαρμογή Connection setup επιλεξτε τον παροχο σας και πατηστε ΟΚ…μετα από λιγο θα σας βγαλει μυνημα ότι τελειωσε και με το done θα κλεισει..Αν πηγαν όλα καλα εχει ξεκλειδωσει (χωρις να μπορει να ξανακλειδωσει) το τηλεφωνο σας …

 

13. Εγκαταστηστε από τον υπολογιστή σας πανω από 4-5 εφαρμογες και αφου κανετε επανεκκινηση το τηλεφωνο να το συνδεσετε/αποσυνδεσετε 2-3 φορες από το PC περιμενοντας κάθε φορα να ανγνωριστει από το Zune . Αν το τηλεφωνο σας παραμενει ξεκλειδωτο (αν μπορειτε να βαλετε μια εφαρμογή από το PC ) τοτε ειστε ΟΚ. Δεν θα ξανακλειδωσει.

 

14. Καντε παλι την διαδικασια αντιγραφής του αρχειου customclear.provxml από τον καταλογο \My Documents στον \Windows. Να ειστε βεβαιοι οτι το αρχειο ειναι στον καταλογο windows.

Εδώ θα πρεπει να κανουμε μια διορθωση στη registry για να μπορουμε να εχουμε στο Mango και Ελληνικα. Με το προγραμμα Registry Editor που εγκαταστησαμε πριν ανοιγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκει εχει τις 5 βασικες γλώσσες. Προσθετουμε ένα ένα κλειδι με ονομα «0408» και τιμη «Greek» σαν string..Βγητε από τον registry editor και μπειτε παλι να βεβαιωθειται ότι εχει καταχωρηθει η τιμη για τα Ελληνικά.

 

Εγκαταστήστε τα 2 update από το Zune και η συσκευή σας θα παει στην εκδοση 7392 και θα είναι ακομη ξεκελειδωτη.

 

 

Γ. Εγκατασταση Mango beta 7712 και μετα RTM 7720

 

Κατεβάζουμε το πακετο με τα αρχεια που χρειάζονται από εδώ…

 

15. Κάνουμε extract τα πάντα στο δίσκο μας (πχ στο C:\). Έχουμε τους εξής φακέλους : c:\NoDoToRC c:\Zune και c:\RCToRTM. Για να τρεχουν σωστα τα script του update πρεπει οι φακελοι c:\NoDoToRC και c:\RCToRTM να είναι στον βασικό καταλογο (root directory) του σκληρου μας δισκου.

16. Κάνουμε απεγκατάσταση το Ζune που έχουμε εγκατεστημένο και βάζουμε αυτό που περιέχεται στο αρχείο που κατεβάσαμε. Επίσης πάμε και στο φάκελο c:\Zune\04.08.2134.00\UpdateTool και τρέχουμε το αντίστοιχο για το λειτουργικό μας (32bit ή 64bit)

Συνδέουμε τη συσκευή μας στον υπολογιστή. Αν ανοίξει το Zune, το κλείνουμε.

 

ΑΝ είμαστε ήδη σε κάποια beta (7661 – 7712), πάμε κατευθείαν στο βήμα 22

 

17. Ανοίγουμε το φάκελο c:\NoDoToRc και τρέχουμε το αρχείο "ISV_Provisioning_Live.exe” με δικαιώματα διαχειριστή (δεξί κλικ – run as administrator)

18. Τρεχει ένα scpipt που αλλαζει τους server για το Update και μετά κανει ένα backup του τηλεφώνου. Θα κάνει κάποια ώρα ανάλογη με ποσα δεδομενα εχετε στο τηλέφωνο σας. Μετά απο επανεκκίνηση και θα συνδεθεί με έναν server όπου θα κατεβάσει τα αρχεια του update. Περιμενουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, και δεν κλείνουμε η αποσυνδέουμε το τηλέφωνο.

19. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να κρατησουμε σε άλλο φάκελο το backup που μολις εκανε. Πάμε στο φάκελο "C: \ Users \ ΟΝΟΜΑΧΡΗΣΤΗ\ AppData \ Local \ Microsoft \ Windows Mobile Update , και εκει θα υπάρχει ενας φάκελος (με περιεργο ονομα γραμματα και αριθμοι) με το backup μας. Τον αντιγράφουμε σε άλλο σημειο του δισκου σε ασφαλές μέρος. Είναι το αντιγραφο από την εκδοση NODO που αν χρειαστει να επιστρεψουμε πισω θα το εχουμε ετοιμο και ξεκλειδωτο να ξαναπροσπαθήσουμε.

20. Τρέχουμε το Zune και ψάχνουμε για updates (settings/Phone/Update), θα αρχίσει σιγά σιγά να τα κάνει (με τη συγκεκριμένη σειρά (7403 – 7712).

H διαδικασια αναβάθμισης σε Mango beta κραταει περιπου μια ωρα…

 

21. Μολις τελειωσει θα εχετε το τηλεφωνο σε 7712 αλλα θα εχει ξανακλειδωσει. Πριν κανετε οτιδηποτε άλλο… Ανοιξτε την εφαρμογή Connection setup επιλεξτε τον παροχο σας και πατηστε ΟΚ…μετα από λιγο θα σας βγαλει μηνυμα ότι τελειωσε και με το done θα κλεισει..

 

Αν πηγαν όλα καλα τοτε το τηλέφωνο είναι και παλι ξεκλειδωτο. Αν τρεχετε τα προγραμματα που εχουμε εγκαταστησει από το PC τοτε ειστε ΟΚ. Aνοιγετε στο τηλεφωνο το προγραμμα Τouchexplorer και πηγαινετε στον καταλογο \My documents Εκει υπάρχει το αρχειο που σωσαμε πριν και πρεπει κανετε rename το αρχειο CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετα το αντιγραφετε στον καταλογο windows. Να ειστε βεβαιοι οτι το αρχειο ειναι στον καταλογο windows.

 

Δ. Επομενο βήμα είναι το update σε RTM Mango (7720).

 

22. Από τον φάκελο c:\RCToRTM τρέχουμε το αρχείο “ISVTo7720.bat” με δικαιώματα διαχειριστή πάλι. Θα εγκατασησει διαφορα αρχεία και μετα πο λίγο θα επανεκινησει το τηλεφωνο στην εκδοση 7720…

 

Μολις ξεκινησει δοκιμαστε να δειτε αν τρεχουν τα προγραμματα που εγκαταστησατε από το PC για να βεβαιωθουμε ότι δεν ξενακλειδωσε. Αν για καποιο λόγο εχει ξανακλειδωσει τοτε επαναλαβεται το βημα 21.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...