Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παράθεση από The_Morf >

 

Καλησπέρα σε όλους έκανα όλα τα βήματα του πρώτου Post και έβαλα αυτή την ROM όμως το κινητό μου κόλλαγε και με το που έκανα μία πιο extreme λειτουργία ΠΧ gaming μου έσβηνε. και ξανά επανέλαβα την διαδικασία. Τώρα όλα καλά και είμαι πολύ ευτυχισμένος που έχω ελληνικά όπως και τα άλλα καλούδια που περιέχει η ROM όμως το πρόβλημα ξεκινάει τώρα και το άγχος μου.

Κάτι έκανα λάθος λογικά και δεν πήρα σωστό Backup από τα παλιά μου αρχεία και το κυριότερο απο την παλιά OFFICIAL έκδοση του κινητού μου htc hd7 μπορεί κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου μία γνήσια έκδοση wp7 γιατι όταν η MS κάνει το update εγώ δεν θα μπορώ να το βάλω.

 

Ευχαριστώ προαιρετικά

 

Μην αγχωνεσαι ...Πηγαινε settings/about/more info και γραψε στο φορουμ 7004->Mango (το λινκ στην υπογραφή μου) ολες τις πληροφοριες που εχει κει για να σου πω τι ρομ θελεις. Εκει εχει και αναλυτικες οδηγίες για την διαδικασια οταν την χρειαστεις

 

Kolose γράφει τα παρακάτω:

http://i1203.photobucket.com/albums/bb395/megasmorf/photo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μόλις έβαλα κ ringtone.

To tom xap installer μου πετάει μνμ ακόμη όπως φαίνεται στο συννημένο.

Δοκίμασα κ με ανοιχτό zune αλλά κ με κλειστό αλλά τπτ.

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να δοκιμάσω μήπως;

 

Spidergr κ colossus_r σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μόλις έβαλα κ ringtone.

To tom xap installer μου πετάει μνμ ακόμη όπως φαίνεται στο συννημένο.

Δοκίμασα κ με ανοιχτό zune αλλά κ με κλειστό αλλά τπτ.

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να δοκιμάσω μήπως;

 

Spidergr κ colossus_r σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας :)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=12554052

 

δοκιμασε και με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι συμβαίνει ούτε κ αυτή η έκδοση δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση...

Ενώ βλέπει κανονικά την συσκευή (φαίνεται στο log στην αρχή της προετοιμασίας) αναφέρει την συσκευή ως developer locked.

 

Ναι.. παράλληλα δοκίμασα και απο windows phone developer tools την εφαρμογή application deployment και μου πετάει μνμ

οτι η συσκευή είναι developer locked.

 

Κατάλαβα οποτε τέτοια που έχω πολλά του είδους δεν περνάνε;

Δοκίμασα 5-6 αλλά τπτ.

Τέσπα colossus_r με έχεις ήδη χιλιοβοηθήσει φίλε μου κ το εκτιμώ πολύ :)

Θα το ψάξω μόνος μου απο εδώ κ πέρα.. ουτως η άλλως με mango beta πλέον είμαι καλυμένος 100%

Edited by mariosk1gr
Link to comment
Share on other sites

Kolose γράφει τα παρακάτω:

http://i1203.photobucket.com/albums/bb395/megasmorf/photo.jpg

 

Απο ΕΔΩ κατεβασε την ρομ

4.2 BR: RUU_Schubert_HTC_Europe_1.54.401.01_Radio_5.51.09. 29_22.32.50.10U_by_ansar

Αν εχεις καποιο προβλημα δοκιμασε και την 4.3 και την 4.1 (σε καποιους δουλευουν αυτες)...

 

Μετα ακολουθησε κανονικα τον οδηγο στο πρωτο ποστ

Τρέχουσα έκδοση λογισμικού 7.10 (7713)

Αυτό βλέπω από το Zune

Και από το τηλ. ΛΣ.7713WM7_MAIN

 

Ξεχνα το ..σε αυτην την εκδοση δεν δουλευει...περιμενουμε νεα εκδοση ...

 

Χμμ κάτι συμβαίνει ούτε κ αυτή η έκδοση δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση...

Ενώ βλέπει κανονικά την συσκευή (φαίνεται στο log στην αρχή της προετοιμασίας) αναφέρει την συσκευή ως developer locked.

 

Δοκιμασε κατι αλλο αυτο που πας να βαλεις ειναι "περιεργο" και δεν μπαινει ευκολα αν δεν ειναι ΟΚ και σβησε το screenshot αμεσως

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι συμβαίνει ούτε κ αυτή η έκδοση δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση...

Ενώ βλέπει κανονικά την συσκευή (φαίνεται στο log στην αρχή της προετοιμασίας) αναφέρει την συσκευή ως developer locked.

 

Ναι.. παράλληλα δοκίμασα και απο windows phone developer tools την εφαρμογή application deployment και μου πετάει μνμ

οτι η συσκευή είναι developer locked.

 

Κατάλαβα οποτε τέτοια που έχω πολλά του είδους δεν περνάνε;

Δοκίμασα 5-6 αλλά τπτ.

Τέσπα colossus_r με έχεις ήδη χιλιοβοηθήσει φίλε μου κ το εκτιμώ πολύ :)

Θα το ψάξω μόνος μου απο εδώ κ πέρα.. ουτως η άλλως με mango beta πλέον είμαι καλυμένος 100%

 

εχεις κανει ξεκλειδωμα στη συσκευη????

 

εμενα πρωινιατικα γιατι μου βγαζει αυτο οταν παω να τρεξω το ISVto7720 updateWP has stoped working ????

 

ενταξει εκανα απεγκατασταση το wp suport κατι τετοιο και ξανα εγκατασταση και το περασε, τωρα μου λεει πως εχω ενα update available.... αυτο ξερετε τι ειναι? ειναι της htc το update? δεν κλειδωνει αμα το κανω?

Edited by ViEL
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει ξεκλειδωμα στη συσκευη????

 

εμενα πρωινιατικα γιατι μου βγαζει αυτο οταν παω να τρεξω το ISVto7720 updateWP has stoped working ????

 

ενταξει εκανα απεγκατασταση το wp suport κατι τετοιο και ξανα εγκατασταση και το περασε, τωρα μου λεει πως εχω ενα update available.... αυτο ξερετε τι ειναι? ειναι της htc το update? δεν κλειδωνει αμα το κανω?

 

Ναι πέρασα RSPL και κατευθείαν 7714 απο xda.

Εμένα δεν μου αναφέρει κάποιο νεο update το zune.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρασα RSPL και κατευθείαν 7714 απο xda.

Εμένα δεν μου αναφέρει κάποιο νεο update το zune.

 

αν εχεις spl δεν θα μπορεις να κανεις update απο το zune

Link to comment
Share on other sites

εαν φτιαξω μια επαφη στο κινητο μολις την συγχρονισω στο ημερολογιο γενεθλιων αλλα και στην επαφη του hotmail στο Pc εμφανιζεται μια μερα πισω...εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

....

Κατάλαβα οποτε τέτοια που έχω πολλά του είδους δεν περνάνε;

Δοκίμασα 5-6 αλλά τπτ.

Τέσπα colossus_r με έχεις ήδη χιλιοβοηθήσει φίλε μου κ το εκτιμώ πολύ :)

Θα το ψάξω μόνος μου απο εδώ κ πέρα.. ουτως η άλλως με mango beta πλέον είμαι καλυμένος 100%

 

Αν θελεις κατι αλλο μπορεις παντα να ρωτάς εδω,,,Δεν υπαρχει θέμα

Εχεις ΡΜ

 

εχεις κανει ξεκλειδωμα στη συσκευη????

εμενα πρωινιατικα γιατι μου βγαζει αυτο οταν παω να τρεξω το ISVto7720 updateWP has stoped working ????

ενταξει εκανα απεγκατασταση το wp suport κατι τετοιο και ξανα εγκατασταση και το περασε, τωρα μου λεει πως εχω ενα update available.... αυτο ξερετε τι ειναι? ειναι της htc το update? δεν κλειδωνει αμα το κανω?

 

Αν λεει το zune οτι ειναι HTC upate δεν κλειδωνει μπορεις να το κανεις ...ειναι μονο drivers update

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο θα μεταφέρω αρχεία από το pc στο κινητό σε συγκεκριμένο

Φάκελο.

 

Και γιατί στο κινητό δεν μπορώ να μπω την storage cart

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο θα μεταφέρω αρχεία από το pc στο κινητό σε συγκεκριμένο

Φάκελο.

 

Και γιατί στο κινητό δεν μπορώ να μπω την storage cart

 

Τι ειδους αρχεια και σε ποιον φακελο ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ολοκλήρωσα χτες όλη την διαδικασία του αρχικού post και ενώ ολοκληρώθηκε κανονικά, έχω τα εξής προβλήματα που δεν τα θεωρώ και απαραιτήτως σημαντικά απλά τα αναφέρω μήπως και κάποιος έχει να μου δώσει μια λύση.

 

Τα προβλήματα λοιπόν που συναντάω είναι τα εξής:

1) Έχω εγκαταστήσει κανονικά το WP Device Manager αλλά δεν αναγνωρίζει την συσκευή μου βγάζοντας μήνυμα ότι δεν μπορεί να τρέξει το TouchXperience. To TouchXperience πράγματι δεν τρέχει στη συσκευή. Όταν το πατάω δεν κάνει τίποτα (Ούτε κάποιο σφάλμα πετάει)

2) Παράλληλα με το TouchXperience ίδια συμπεριφορά έχουν προγράμματα όπως αυτά που ανοιγοκλείνουν το wireless το 3G και το Bluetooth από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304405 .

3) Παρατηρώντας το Trophy ενός φίλου που έκανε την ίδια διαδικασία είδα ότι όταν μιλάει στο msn/windows live μέσω μηνυμάτων, στις επιλογές κάτω υπάρχουν 4 εικονίδια, ένα της αποστολής, ένα του συνημμένου, ένα για φωνητικό μήνυμα και ένα για εναλλαγή σε sms. Στο δικό μου λείπει το 3ο των φωνητικών μηνυμάτων.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Edited by madskin85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ολοκλήρωσα χτες όλη την διαδικασία του αρχικού post και ενώ ολοκληρώθηκε κανονικά, έχω τα εξής προβλήματα που δεν τα θεωρώ και απαραιτήτως σημαντικά απλά τα αναφέρω μήπως και κάποιος έχει να μου δώσει μια λύση.

 

Τα προβλήματα λοιπόν που συναντάω είναι τα εξής:

1) Έχω εγκαταστήσει κανονικά το WP Device Manager αλλά δεν αναγνωρίζει την συσκευή μου βγάζοντας μήνυμα ότι δεν μπορεί να τρέξει το TouchXperience. To TouchXperience πράγματι δεν τρέχει στη συσκευή. Όταν το πατάω δεν κάνει τίποτα (Ούτε κάποιο σφάλμα πετάει)

2) Παράλληλα με το TouchXperience ίδια συμπεριφορά έχουν προγράμματα όπως αυτά που ανοιγοκλείνουν το wireless το 3G και το Bluetooth από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304405 .

3) Παρατηρώντας το Trophy ενός φίλου που έκανε την ίδια διαδικασία είδα ότι όταν μιλάει στο msn/windows live μέσω μηνυμάτων, στις επιλογές κάτω υπάρχουν 4 εικονίδια, ένα της αποστολής, ένα του συνημμένου, ένα για φωνητικό μήνυμα και ένα για εναλλαγή σε sms. Στο δικό μου λείπει το 3ο των φωνητικών μηνυμάτων.

4) Ξέρει κανείς αν το Navigon select παίζει και με ποιον τρόπο???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

μεχρι πια αναβαθμηση εκανες? απο την 7392 (nodo) και μετα δεν τρεχουν το wp manager & touchxplorer... ουτε wifi bluetooth και τετοια διοτι ειναι φτιαγμενα για wp 7.0 και οχι 7.1 που ειναι μετα την 7392.

 

για το εικονιδιο που λες εχεις ενεργοποιησει το facebook chat? ισως να ειναι αυτο το προβλημα αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο,

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πια αναβαθμηση εκανες? απο την 7392 (nodo) και μετα δεν τρεχουν το wp manager & touchxplorer... ουτε wifi bluetooth και τετοια διοτι ειναι φτιαγμενα για wp 7.0 και οχι 7.1 που ειναι μετα την 7392.

 

για το εικονιδιο που λες εχεις ενεργοποιησει το facebook chat? ισως να ειναι αυτο το προβλημα αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο,

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έκανα μέχρι και την 7720 άρα ισχύουν αυτά που έγραψες. Είχα περάσει και λογαριασμό FB αλλά και πάλι δεν εμφανίστηκε κάτι. Τέσπα δεν με πειράζει κιόλας.

 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :)

Edited by madskin85
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έκανα μέχρι και την 7720 άρα ισχύουν αυτά που έγραψες. Είχα περάσει και λογαριασμό FB αλλά και πάλι δεν εμφανίστηκε κάτι. Τέσπα δεν με πειράζει κιόλας.

 

Αν κάποιος ξέρει τι γίνεται σχετικά με το navigon ή έχει κάποιο άλλο λογισμικό πλοήγησης να προτείνει με περασμένους χάρτες ας ενημερώσει...

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :)

 

http://www.pressbyte.com/3824/activate-facebook-chat-wp7-mango/

 

οφηγιες για να ενεργοποιησεις το fb chat, οσο για πλοιγους δεν εχει βγει κατι επισημο ακομα! τωρα με το μανγκο θα βγουν λογικα,

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους αρχεια και σε ποιον φακελο ???

 

Έχω ένα πλοηγό και το πρόγραμμα ζητά κάποια μεταφορά αρχείου για να το αναγνωριση

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βρισκω την registry αυτη ( \HKLM\MUI\Available ) παρολο που ολα εχουν γινει σωστα μεχρι εδω.....

HTC 7 trophy 16GB Memory upgrade :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βρισκω την registry αυτη ( \HKLM\MUI\Available ) παρολο που ολα εχουν γινει σωστα μεχρι εδω.....

 

Κατέβασε άλλο registry editor. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βρισκω την registry αυτη ( \HKLM\MUI\Available ) παρολο που ολα εχουν γινει σωστα μεχρι εδω.....

 

Κατέβασε άλλο registry editor. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα

 

O φιλος εννοει αλλη εκδοση ..αυτη που εχεις ειναι μαλλον πιο παλια ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα htc trophy ξεκινησα τη διαδικασια αλλα καπου κολλησα και μετα βαρεθηκα και το αφησα!κρατησα τα αρχεια μου και εκανα ρεσετ τη συσκευη,,,το προβλημα μου ειναι πως ενω τωρα εχω την εκδοση 7008 στο zune δεν μου βρισκει κανενα update και μ λεει οτι η συσκευη μου ειναι up to date.μπορειται να μ πειτε τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα htc trophy ξεκινησα τη διαδικασια αλλα καπου κολλησα και μετα βαρεθηκα και το αφησα!κρατησα τα αρχεια μου και εκανα ρεσετ τη συσκευη,,,το προβλημα μου ειναι πως ενω τωρα εχω την εκδοση 7008 στο zune δεν μου βρισκει κανενα update και μ λεει οτι η συσκευη μου ειναι up to date.μπορειται να μ πειτε τι να κανω;

 

Ποια εκδοση του zune εχεις ??? Το trophy ειναι συνδεμενο κανονικα με το zune και οχι σε guest mode???

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος κανένα bluetooth handfree, ας το συνδέσει και ας κάνει κάτι άλλο που βγάζει ήχο εκτός από μουσική (e-radio, video κτλ). Του παίζει ο ήχος από το bluetooth ή από το μεγάφωνο του τηλεφώνου;

Εμένα (με Sony Ericsson MW600) από το μεγάφωνο, μόνο όταν πρόκειται για μουσική όπου παίζει κανονικά από τα ακουστικά. Απαράδεκτο, μακάρι να φτιαχτεί στην τελική έκδοση.

Επίσης άντε να αρχίσουν να βγαίνουν multitasking προγράμματα (πχ το tune in radio).

Και μια ερώτηση. Έχω δηλώσει ως αρχικό mail ελληνικό windows live, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για να βλέπω χρησιμοποιώ τις live επαφές μέσα από τα μηνύματα.

Μπορώ να τις βλέπω και με κάποιο 2οντα windows live λογαριασμό;;Δηλαδή να βλέπω τις Online επαφές όχι μόνο του 1ου (κύριου) λογαριασμού; Γιατί τώρα με το ελληνικό live, έχω πολύ περιορισμένο εύρος εφαρμογών από το marketplace (και τα xap deployers για κάποιο λόγο - αν και έχω ξεκλείδωτο τηλέφωνο - δε μου λειτουργούν).

Πριν τις beta πάντως δε γινόταν, το' χα ψάξει.

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...