Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν το ξεκλειδωσεις δεν πρεπει να το αποσυνδεσεις απο το zune! αμεσως κανε το κολπο να μην ξανακλειδωσει! αν το ξεσυνδεσεις και το συνδεσεις ξανα εχει κλειδωσει και πρεπει να κανεισ παλι την διαδικασια

Δηλαδή με λιγα λογια... ακολουθησε τον οδηγό !!!!!!!!!!!!!!

 

*********************** Περισσοτερες επιλογές στο Zune************************

Αν σας λειπουν πραγματα απο το Zune (εφαρμογές κλπ) καντε τα παρακάτω :

 

Στο PC κλεινουμε το Zune και τρεχουμε τον Registry Editor (start/run/regedit).

Πάμε στο κλειδί HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Zune

Εκει φτιαχνουμε ενα νεο κλειδί με ονομα : FeaturesOverride

Επιλέγουμε το νεο κλειδί και φτιαχνουμε τις πιο κατω νεες τιμες με ειδος DWORD

Music

Podcasts

QuickMixLocal

Social

 

Σε ολες δινουμε τιμή το 1

Και ξεκιναμε το Zune που θα ειναι πια πληρες ... ( απο το XDA)

 

Eπισης δειτε την registry στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Zune\Features

το κλειδι Apps να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

το κλειδι Marketplace να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
*********************** Περισσοτερες επιλογές στο Zune************************

 

Προστέθηκε στο πρώτο post.

 

@Όλους:

Παρακαλώ πριν προβείτε σε ερωτήσεις σιγουρευτείτε ότι έχετε διαβάσει τις οδηγίες στο πρώτο post το οποίο προσπαθούμε να έχουμε ενημερωμένο προς εξυπηρέτησή σας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω κανει τα παντα μεχρι εκει που χρειαζεται με το registry editor να περασω τα ελληνικα αλλα

δεν βρισκω πουθενα το \HKLM\MUI\Available

Μηπως μπορεις να βοηθησεις?

Ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω κανει τα παντα μεχρι εκει που χρειαζεται με το registry editor να περασω τα ελληνικα αλλα

δεν βρισκω πουθενα το \HKLM\MUI\Available

Μηπως μπορεις να βοηθησεις?

Ευχαριστω!!!!!

 

Να σε βοηθησω αλλα να καταλαβω τι θες ....Ανοιγεις το regeditor στο τηλ και δεν βρισκεις το κλειδί αυτο????

Νομιζω σου απαντησα και παλι οτι εχεις παλιο registry editor και να ψαξεις για πιο νεα εκδοση ...αλλα δεν απαντησεις και νομισα οτι το ελυσες....

 

EDIT

Αυτη ειναι η τελευταια εκδοση ..δοκιμασε την

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απίστευτο αλλα το ISVTo7720.bat μου έτρεξε κανονικά σε PC με ΧP service pack 3! Nτάξει την έβαλα την Mango RTM! Edited by ioanniseng
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εμείς που είμαστε ήδη στο Mango, όταν βγει το επίσημο στη συσκευή μας τι θα γίνει;

 

1) Η συσκευή μας θα κάνει το update μέσω Zune;

2) Θα πρέπει να περιμένουμε να βγει η χακαρισμένη έκδοση για να την περάσουμε;

3) Θα πρέπει να γυρίσουμε το κινητό πίσω στην αρχική μορφή και να αφήσουμε να κάνει όλα τα update μέσω Zune;

 

Έχω μπερδευτεί, διότι η επίσημη έκδοση θα είναι διαφορετική από την RTM (tethering για παράδειγμα). Αλλά το θέμα είναι πως θα γίνει να αφήσουμε και ξεκλείδωτο το κινητό. Θα πρέπει δηλαδή να περιμένουμε την κοινότητα να κάνει τα μαγικά της;;;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εμείς που είμαστε ήδη στο Mango, όταν βγει το επίσημο στη συσκευή μας τι θα γίνει;

 

1) Η συσκευή μας θα κάνει το update μέσω Zune;

2) Θα πρέπει να περιμένουμε να βγει η χακαρισμένη έκδοση για να την περάσουμε;

3) Θα πρέπει να γυρίσουμε το κινητό πίσω στην αρχική μορφή και να αφήσουμε να κάνει όλα τα update μέσω Zune;

 

Έχω μπερδευτεί, διότι η επίσημη έκδοση θα είναι διαφορετική από την RTM (tethering για παράδειγμα). Αλλά το θέμα είναι πως θα γίνει να αφήσουμε και ξεκλείδωτο το κινητό. Θα πρέπει δηλαδή να περιμένουμε την κοινότητα να κάνει τα μαγικά της;;;

 

ακομα δεν ξερουμε αν θα μπορουμε να αναβαθμησουμε απο το zune! μεχρι στιγμης λεγετε πως θα πρεπει να παμε πισω σε nodo και μετα update! διαφορες ακομα δεν ξερουμε αν θα εχει και αλλες! ισως καποια ακομα πραγματακια! να μεινει ξεκλειδωτο λογικα με την ιδια διαδικασια του provxml! αλλα αυτα στα σιγουρα οταν βγει και τα δοκιμασουμε

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν ξερουμε αν θα μπορουμε να αναβαθμησουμε απο το zune! μεχρι στιγμης λεγεται πως θα πρεπει να παμε πισω σε nodo και μετα update! ....

- ... Ή ... να ανεβάσει κάποιο καλόπαιδο (xda's) ... την official Mango ROM !!! :cool:

 

- Για το ίδιο ανησυχώ κι εγώ ... δεν έχω επιχειρήσει να επιστρέψω σε παλαιότερο firmware και έχω μια επιφύλαξη για το κατά πόσο θα λειτουργήσει, μέσω του νέου zune 4.8 το downgrade σε 7392 ... έχω φυλάξει το backup του provision !! ... είδωμεν :worry:

 

- Καλό Μήνα σε όλους !

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- ... Ή ... να ανεβάσει κάποιο καλόπαιδο (xda's) ... την official Mango ROM !!! :cool:

 

- Για το ίδιο ανησυχώ κι εγώ ... δεν έχω επιχειρήσει να επιστρέψω σε παλαιότερο firmware και έχω μια επιφύλαξη για το κατά πόσο θα λειτουργήσει, μέσω του νέου zune 4.8 το downgrade σε 7392 ... έχω φυλάξει το backup του provision !! ... είδωμεν :worry:

 

- Καλό Μήνα σε όλους !

 

παντος εγω οταν εωαλα την rtm το zune μου βρηκε το update ρης htc ;) οποτε ισωσ και να γινετε απευθειας αναβαθμηση .. θα δειξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ το update (το αποφάσισα επιτέλους). Ήμουν σε έκδοση 7003, κάνοντας το flash σε 7004 μετά προχώρησα κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες. Χίλια ευχαριστώ στον Κολοσσό και στους υπόλοιπους εδώ.

 

Μερικές παρατηρήσεις για βοήθεια στους επόμενους:

 

- Μετά το Update το Zune δεν αναγνώριζε το κινητό. Χρειάστηκε από τον device manager να κάνω update driver για το portable device HTC 7 Trophy και για το USB device windows phone 7

- Στο NoDoToRC update αφού έκανα undelete το zune 4.08.2345 για να βάλω αυτό που ήταν στο download (4.08.2134), για να κάνει την αναβάθμιση μου ζήτησε πρώτα update του zune και με πήγε πάλι στην 4.08.2345 πριν ξεκινήσει το update, οπότε ίσως τσάμπα εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις/restart; (ίσως δεν χρειάζεται restart του pc μετά από απεγκατάσταση του zune αν κάνουμε πρώτα stop τα zune services). Στην συνέχεια στο RCToRTM μου ζήτησε downgrade του zune, οπότε άντε πάλι απεγκατάσταση/εγκατάσταση...

- σε update μετά το nodo, μετά από restart του κινητού (step 6 στο zune: waiting for phone restart - ή κάπως έτσι), δεν προχώραγε και στο κινητό έβγαζε οτι δεν ήταν συνδεδεμένο το καλώδιο. Εκεί αφού περίμενα πολύ ώρα (κυρίως γιατί στον task manager το zune φαινόταν να δουλεύει), αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα το κινητό, η εγκατάσταση έκανε fail, την ξαναξεκίνησα και όλα καλά μετά.

 

 

Και τώρα για ένα πρόβλημα αν μπορεί να βοηθήσει κανείς: έκανα βλακεία και δεν έσωσα 2-3 αρχεία office (2 notes και 1 excel) που ενημέρωνα με κάποια στοιχεία εδώ και 6 μήνες περίπου... απλώς τα ξέχασα ενώ ήταν τα πιό σημαντικά από όλα τα υπόλοιπα!

 

Έχω ένα backup από 6/6 οπότε αν επαναφέρω αυτό, τουλάχιστον θα έχω το μισό από αυτό που έχασα (3 μήνες). Δεν φαίνεται όμως το zune να αναγνωρίζει οτι υπάρχει κάποιο backup... δεν έπρεπε να βλέπει το backup που κράτησα μετά το nodo update; και μετά βλέπουμε αν θα δει το προηγούμενο backup, που μάλλον πρέπει να το βάλω στο ίδιο directory;

 

Μία άλλη ιδέα είναι αν υπάρχει τρόπος να πάρω ένα image των 8GB της flash του κινητού, και μετά με κάποιο πρόγραμμα undelete στο pc να ψάξω στο image για αρχεία (αλήθεια τι filesystem έχουν τα WP7; ). Αυτό γιατί υπάρχει πιθανότητα τα αρχεία να είναι σε περιοχή της flash που δεν έχει γραφτεί από επάνω (λέω τώρα...) μια και πριν τα updates είχε 5-6GB φορτωμένα η συσκευή ενώ τώρα δεν έχω βάλει τίποτα ακόμα. Και βέβαια αυτό εφόσον το φλασάρισμα δεν καθαρίζει όλη την flash... Επίσης έψαξα για πρόγραμμα undelete στα wp7 αλλά δεν βρίσκω κάτι.

 

Κάτι άλλο: το backup που έχω από το zune δεν μπορώ να το κάνω restore σε κάποιο directory ώστε να πάρω τα αρχεία χωρίς να κάνω restore στο κινητό;

Edited by george_x
μικροδιορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

- ... Ή ... να ανεβάσει κάποιο καλόπαιδο (xda's) ... την official Mango ROM !!! :cool:

- Για το ίδιο ανησυχώ κι εγώ ... δεν έχω επιχειρήσει να επιστρέψω σε παλαιότερο firmware και έχω μια επιφύλαξη για το κατά πόσο θα λειτουργήσει, μέσω του νέου zune 4.8 το downgrade σε 7392 ... έχω φυλάξει το backup του provision !! ... είδωμεν :worry:

- Καλό Μήνα σε όλους !

 

Υπομονη λιγες μερες ακομη ...ειναι πιο κοντα απο οτι νομιζουμε...

 

Έκανα και εγώ το update (το αποφάσισα επιτέλους). Ήμουν σε έκδοση 7003, κάνοντας το flash σε 7004 μετά προχώρησα κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες. Χίλια ευχαριστώ στον Κολοσσό και στους υπόλοιπους εδώ........................

Κάτω άλλο: το backup που έχω από το zune δεν μπορώ να το κάνω restore σε κάποιο directory ώστε να πάρω τα αρχεία χωρίς να κάνω restore στο κινητό;

 

Τα αρχεια του backup αποθηκευονται εδω C:\Users\Το UserName σας\AppData\Local\Microsoft\Windows Phone Update

 

Αν εχεις κατι εκει θα πρεπει το zune να το δει...

Επισης στην υπογραφή μου εχω το λινκ για την backup/restore εφαρμογή... Δες μηπως με αυτην μπορεις να κανεις κατι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103011

 

Βεβαια μιλαμε για restore στο κινητο ΜΟΝΟ ....Απο το pc δεν μπορεις να δεις τα αρχεια του Backup με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα μερικες αποριες ερωτησεις.Σκοπευη καποιος φιλος να παρει κουζινα για μαγειρεμα σε rom για το trophy η θα εχουμε οτι δινουν στους xda .

υπαρχει περιπτωση να δουμε καποια εκδοση του sense στο trophy , ολα καλα και ολα ωραια με το νεο λειτουργικο ,αλλα προσωπικα μου λειπει το sense, το αφηνω μονιμα στο htc hub.:lol:

PS Αν εχω βαλει της ερωτησεις μου σε λαθος ενοτητα ζηταω συγνωμη :rolleyes::rolleyes:

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab :respect

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει περιπτωση να δουμε καποια εκδοση του sense στο trophy

 

Εξαιρετικά δύσκολο (στην παρούσα φάση τουλάχιστον).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια του backup αποθηκευονται εδω C:\Users\Το UserName σας\AppData\Local\Microsoft\Windows Phone Update

 

Αν εχεις κατι εκει θα πρεπει το zune να το δει...

Επισης στην υπογραφή μου εχω το λινκ για την backup/restore εφαρμογή... Δες μηπως με αυτην μπορεις να κανεις κατι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103011

 

Βεβαια μιλαμε για restore στο κινητο ΜΟΝΟ ....Απο το pc δεν μπορεις να δεις τα αρχεια του Backup με τιποτα.

 

Ok κατάφερα το zune να δει το backup... σκέφτομαι πριν κάνω restore, να πάρω ένα backup όπως είναι τώρα το κινητό έτοιμο με mango, για να μην ξανακάνω μετά τις ίδιες διαδικασίες, δηλαδή μετά αφου πάρω τα αρχεία, να κάνω restore το mango backup... θα παίξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία ερώτηση σχετικά με την αλλαγή της Registry για τα ελληνικά με το Mango.

 

Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string.. Βγείτε από τον registry editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι εχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

Στο παραπάνω βήμα δεν μου εμφανίζεται ούτε το Mui ούτε το available. Δεν θα μπορώ να βάλω ελληνικά?

 

Έκανα add μονος μ ένα key σε αυτή την τοποθεσία με reg name και value τα παραπάνω και το reg type κενό...

Link to comment
Share on other sites

Ok κατάφερα το zune να δει το backup... σκέφτομαι πριν κάνω restore, να πάρω ένα backup όπως είναι τώρα το κινητό έτοιμο με mango, για να μην ξανακάνω μετά τις ίδιες διαδικασίες, δηλαδή μετά αφου πάρω τα αρχεία, να κάνω restore το mango backup... θα παίξει αυτό;

 

Δεν βλέπω να γίνεται το restore.

 

To restore από το Zune αποτυγχάνει με error code 801812E0. Αποτυγχάνει και με το Windows Phone 7 Zune Backup, ή έκδοση 1.6 λέει αμέσως "Failed to Activate Selected Archive" και η έκδοση 1.2 (με αυτήν είχα πάρει το backup) φαίνεται να ξεκινάει πιό ελπιδοφόρα αλλά μετά βγάζει λάθος χωρίς να δίνει καμία πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το mango που έχουμε περάσει είναι το 7.10.

Στο site της HTC αναφέρει ότι τα νέα κινητά έχουν το 7.50.

 

Μήπως αυτό που εγκαταστήσαμε δεν είναι το τελευταίο;

Link to comment
Share on other sites

Το mango που έχουμε περάσει είναι το 7.10.

Στο site της HTC αναφέρει ότι τα νέα κινητά έχουν το 7.50.

 

Μήπως αυτό που εγκαταστήσαμε δεν είναι το τελευταίο;

 

windows phone 7.5 apo 7.0 που ειναι τωρα

 

και OS version 7.10.7720.500 (λογικα) απο 7.10.7720.68 που εχουμε τωρα σε mango rtm

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλεύει το DFRouter στο Mango... κάνει κάτι πολύ περίεργο, ψάχνοντας στο xda και αλλού δεν βρίσκω άλλη τέτοια περίπτωση: όταν το πάω σε router mode, το pc δεν βλέπει καμμία συσκευή!

 

Δεν ακούγεται καν ο ήχος που κάνει το pc όταν συνδέουμε μια usb συσκευή! Αν στο USB change mode στο κάτω μέρος πατήσω "USB Sync" τότε εμφανίζεται μια συσκευή Pocket PC - ή κάτι τέτοιο στο laptop που δεν έχω μπροστά μου τώρα, στο desktop εμφανίστηκε ένα Generic Serial με κίτρινο θαυμαστικό, προφανώς δεν έχει τον driver που υπήρχε στο laptop...

 

Και στα 2 συστήματα δούλευε οκ πριν, δηλαδή οι drivers για το HTC modem είναι εγκατεστημένοι κανονικά... αλλα δεν φτάνω καν σε αυτό το στάδιο αφού είναι σαν να μην υπάρχει συσκευή.

 

Στο Zune mode όλα οκ. Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλεύει το DFRouter στο Mango... κάνει κάτι πολύ περίεργο, ψάχνοντας στο xda και αλλού δεν βρίσκω άλλη τέτοια περίπτωση: όταν το πάω σε router mode, το pc δεν βλέπει καμμία συσκευή!

 

Δεν ακούγεται καν ο ήχος που κάνει το pc όταν συνδέουμε μια usb συσκευή! Αν στο USB change mode στο κάτω μέρος πατήσω "USB Sync" τότε εμφανίζεται μια συσκευή Pocket PC - ή κάτι τέτοιο στο laptop που δεν έχω μπροστά μου τώρα, στο desktop εμφανίστηκε ένα Generic Serial με κίτρινο θαυμαστικό, προφανώς δεν έχει τον driver που υπήρχε στο laptop...

 

Και στα 2 συστήματα δούλευε οκ πριν, δηλαδή οι drivers για το HTC modem είναι εγκατεστημένοι κανονικά... αλλα δεν φτάνω καν σε αυτό το στάδιο αφού είναι σαν να μην υπάρχει συσκευή.

 

Στο Zune mode όλα οκ. Καμμιά ιδέα;

 

To εχω ξαναγραψει και το γραφω παλι...

Με την χρηση του DFrouter εχουν μπρικαρει (κολησει/χαλασει) πολλα WP7 τηλεφωνα...παρα πολλα...

Να μην το χρησιμοποιειται αλλα και οσοι επιμενετε .....Να ειστε πολυ προσεκτικοι στην χρηση του

Αν κολησει δεν σας καλυπτει καμμια εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Να μην το χρησιμοποιειται .....

 

Υπάρχει εναλλακτική λύση;

 

Έχω καταλάβει σωστά οτι τέλος του μήνα περιμένουμε update της HTC για ICS στο Mango στα "παλιά" κινητά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εναλλακτική λύση;

 

Έχω καταλάβει σωστά οτι τέλος του μήνα περιμένουμε update της HTC για ICS στο Mango στα "παλιά" κινητά;

 

Εναλλακτική λυση οχι δεν υπάρχει ..

Οι φημες λενε οτι θα ειναι στο επισημο Mango...αλλα δεν νομιζω οτι οι παροχοι θα το αφησουν ελευθερο...

Καi στην Αμερική πια εχουν αρχισει και ζοριζουν τα πραγματα με το tethering ...καποιοι απο αυτους το απαγορευουν..

Εγω βεβαια στην Ελλαδα με τις τιμες του internet απο τους 3 παροχους κινητης απορω που ακριβως το χρησιμοποιειται...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βεβαια στην Ελλαδα με τις τιμες του internet απο τους 3 παροχους κινητης απορω που ακριβως το χρησιμοποιειται...

 

Είναι εταιρικό και το χρειάζομαι για την δουλειά μου, δεν έρχεται σε εμένα ο λογαριασμός :) Ούτε ξέρω τι πακέτο έχω αλλά είναι μεγάλο.

 

Το προτιμώ από usb stick γιατί μπορείς πλέον από το κινητό να κάνεις πολλά πράγματα χωρίς να βγάζεις laptop, αλλά και για δική μου χρήση.

 

Οπότε αν δεν παίξει σαν modem -> πρόβλημα !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...