Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοίτα να δεις φίλε μου το wifi tethering είναι πολύ σημαντικό για μένα διότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα λίγα mb που έχω για να κάνω την δουλειά μου με ένα τηλέφωνο που δεν έχει flash , silverlight της microsoft δηλαδή που το πουλάει η μικρομαλακη και σελίδες που το χρησιμοποιούν δεν τις υποστηρίζει και για αυτό δεν θέλω να βγάζω την κάρτα μου να την βάζω στον υπολογιστή και να μπω να κάνω αυτό που έπρεπε με το τηλέφωνο που είναι όπως και να το κάνεις κουτσουρεμένο χωρίς flash , silverlight html5 ακόμα τι στο καλό προσπαθεί να μας πουλήσει ? μήπως μας έχει σαν beta testers και μόλις τα βγάλει αυτά θα μας πει wp8 και άλλαξε τηλέφωνο, όσο για το usb host ευτυχώς που το έφτιαξαν με hacking τα παιδιά αλλιώς μέσω skydrive θα έκανα share της φωτογραφίες μου στην microsoft έλεος ποια με αυτό το cloud Edited by teo14
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοίτα να δεις φίλε μου το wifi tethering είναι πολύ σημαντικό για μένα διότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα λίγα mb που έχω για να κάνω την δουλειά μου με ένα τηλέφωνο που δεν έχει flash , silverlight της microsoft δηλαδή που το πουλάει η μικρομαλακη και σελίδες που το χρησιμοποιούν δεν τις υποστηρίζει και για αυτό δεν θέλω να βγάζω την κάρτα μου να την βάζω στον υπολογιστή και να μπω να κάνω αυτό που έπρεπε με το τηλέφωνο που είναι όπως και να το κάνεις κουτσουρεμένο χωρίς flash , silverlight html5 ακόμα τι στο καλό προσπαθεί να μας πουλήσει ? μήπως μας έχει σαν beta testers και μόλις τα βγάλει αυτά θα μας πει wp8 και άλλαξε τηλέφωνο, όσο για το usb host ευτυχώς που το έφτιαξαν με hacking τα παιδιά αλλιώς μέσω skydrive θα έκανα share της φωτογραφίες μου στην microsoft έλεος ποια με αυτό το cloud

 

Προφανως δεν εχεις ακουσει ουτε και διαβασει τιποτα για το Mango ( στην υπογραφη μου εχει ενα λινκ ..ριξε μια ματια) την νεα εκδοση που αν και beta την εχουμε βαλει οι περισσοτεροι (δεν θα ειναι wp8 και τρεχει μια χρα στα τηλεφωνα που εχουμε) και κανει τα περισσοτερα απο αυτα που λες...

Το usb drive υπαρχει απο τον Φεβρουαριο δεν ειναι κατι νεο και τα "παιδια" που λες κανουν το ιδιο πραγμα εδω και χρονια...συμπληρωνουν τα κενα που υπαρχουν σε ολα τα λειτουργικά.

Το flash αρχιζει και τελειωνει σαν standard στο web. ΗΤΜL5 ειναι το νεο προτυπο.

Σου αρεσει δεν σου αρεσει το cloud ειναι το μελλον και ειναι εδω..μαθε να το χρησιμοποιεις.

Τελος ποτε δεν καταλαβα την χρησιμοτητα του tethering στην Ελλαδα. Με τις τιμες που εχει το ιντερνετ στην Ελλαδα απο τους παροχους κινητης πως γινεται να το χρηιμοποιεται ειναι μυστηριο για μένα..Οταν μια απλη σελιδα στο pc μπορει να εχει μεγεθος 20-40 ΜΒ τι συμβολαιο πρεπει να εχω για να κανω tethering??

 

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαζεις μια εικονα θυμωμένου .....Αν δεν μπορεις να δεχτεις ολα αυτα τα καινουργια πραγματα, στο ειπα και πριν ..

Υπαρχουν λειτουργικά που κανουν αυτα που θέλεις τωρα.

Βεβαια κανενας δεν μπορει να σου δωσει τετοιο τηλ με 199 ευρω !!!!

Και πολλα νεα πραγματα που κανει το λειτουργικό !!!

 

Φιλικά colossus

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

γιατί πολύ άπλα το έχω με mango το πήρα για να κάνω την δουλειά μου και δεν την κάνω με την μη υποστήριξη των πρωτοκόλλων της κιολας , έπρεπε πριν καν βγει να υποστηρίζει silverlight και όχι να παρακαλάμε πότε θα το βάλει και να νιώθουμε και υποχρέωση,τι να το κάνω το 199 ευρώ του Lg e900 που έχω όταν κάνω την ίδια σχεδόν δουλειά με ένα Nokia ξεπερασμένης τεχνολογίας όσο για τις τιμές των data εγώ και με 400mb που έχω διαθέσιμα στο τηλέφωνο μου δεν ξοδεύω ούτε τα 100 τον μήνα απλά όταν είμαι εν κίνησή θέλω να μπορώ να κάνω κάποια πράγματα αν και όταν το χρειαστώ και θα είναι ζωτικής σημασίας για μένα δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα youtube ούτε τα παιχνίδια ούτε το facebook tweeter κτλπ βαλε μου vpn flash silverlight tethering και το τηλέφωνο μετά θα είναι εργαλείο και όχι διασκέδαση , αυτό θέλω να τονίσω ότι το τηλέφωνο είναι πρωτίστως εργαλείο και μετά μέσο διασκέδασης έχει κρίση ταυτότητας η microsoft και διώχνει ένα σημαντικό κομμάτι της αγοράς με τις βλακείες που κάνει
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν ηδη στο XDA οι πρωτες custon Roms και για τις αλλες συσκευες της HTC Μοzart Trophy ...

και εχουν και γλωσσα ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

Εδω

 

Κατεβαζω του Trophy ...και μαλλον τον βραδυ θα φλασαρω να παρω την πρωτη γευση ....

 

Οι πληροφοριες μου ηταν σωστες ...Πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμεναμε ηρθαν οι ΡΟΜ ....

Link to comment
Share on other sites

τελεια.φιλε μου colossus εχω και γω το trophy.Ελπιζω να μας την κανεις πιο λιανα την εγκατασταση οταν τελειωσεις.Μην κανουμε κ κανενα λαθος(για μας που δεν ξερουμε αγγλικα):D.Εισαι φοβερος.:)
Link to comment
Share on other sites

τελεια.φιλε μου colossus εχω και γω το trophy.Ελπιζω να μας την κανεις πιο λιανα την εγκατασταση οταν τελειωσεις.Μην κανουμε κ κανενα λαθος(για μας που δεν ξερουμε αγγλικα):D.Εισαι φοβερος.:)

 

Ναι σιγουρα ..οταν τελειωσω θα φτιαξω οδηγο αναλυτικο..για ολη τη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα μετά απο μια εβδομάδα και τέτοιο νέο και τόσο γρήγορη εξέλιξη δεν περίμενα.

Όταν μπω στο κλίμα ξανά θα δοκιμάσω, μάλλον με μια rom που θα έχει 2-3 διαφορετικά πράγματα πέραν του ότι θα είναι Unlocked (και αυτό σημαντικό βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το φλασαρισμα....Ολα πηγανε αψογα....Αν εχεις βαλει στο παρελθον ΡΟΜ σε HTC τηλεφωνο ειναι ακριβως το ιδιο ευκολο.

Ακομη την δοκιμάζω ...

Σε σχεση με το mango που ειχα ειναι 1) Ξεκλειδωτο και 2)Το μεγαλο συν ειναι οτι πλεον ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ ολο το περιβαλλον

3) Και ειναι πιο γρήγορο (νομίζω)

Δειτε μερικες φωτο τραβηγμενες απο μενα με αλλο τηλ...σορρυ για την ποιοτητα... Πατηστε στις φωτο για μεγαλυτερο μεγεθος

 

http://content.myphone.gr/photo/thumb120/616/imag0003.jpghttp://content.myphone.gr/photo/thumb120/617/imag0001.jpg

 

http://content.myphone.gr/photo/thumb120/618/imag0004.jpghttp://content.myphone.gr/photo/thumb120/619/imag0005.jpg

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

1) Με το φλασάρισμα χάνονται τα υπάρχοντα δεδομένα έτσι;

2) Με custom roms δεν θα επιτρέπεται το zune update γενικά με τα τωρινά δεδομένα ή μόνο τώρα επειδή είναι beta rom;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

1) Με το φλασάρισμα χάνονται τα υπάρχοντα δεδομένα έτσι;

2) Με custom roms δεν θα επιτρέπεται το zune update γενικά με τα τωρινά δεδομένα ή μόνο τώρα επειδή είναι beta rom;

 

1. NAI στηνουσια χανονται μονο sms και κλησεις...τα αλλα ειναι ευκολο backup restore

2. Δεν γινεται update ...Oi DFT λενε οτι το ψαχνουν αλλα προς το παρον οχι

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κάνω την εγκατάσταση mango beta αλλά έχω κάποιο πρόβλημα .

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;

Όταν κάνω το update ανοίγει το cmd μου ζητά να πατήσω κάποιες επιλογές .

Δημιουργεί κάποιο φάκελο στον c: και ενώ πρέπει να δω μετά κάποιο πρόγραμμα να τρέχει αυτό μένη σε αδράνεια αν γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα και θέλει να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κάνω την εγκατάσταση mango beta αλλά έχω κάποιο πρόβλημα .

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;

Όταν κάνω το update ανοίγει το cmd μου ζητά να πατήσω κάποιες επιλογές .

Δημιουργεί κάποιο φάκελο στον c: και ενώ πρέπει να δω μετά κάποιο πρόγραμμα να τρέχει αυτό μένη σε αδράνεια αν γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα και θέλει να με βοηθήσει.

 

Eπειδη δεν λες τι μηνυμα βγάζει υποθετω αυτο ειναι το προβλημα σου

Απο την πρωτη σελιδα

Αν δειτε αυτο το μυνημα : 
Error: The installed version of the tool (4.7.1404) needs to be updated to match the Zune version (4.8.2098). 
Please install the tool version 4.8.2098 η οτι δεν βρισκει το UpdateWP.exe ...
Τοτε παμε στον καταλογο του zune και σβηνουμε τα αρχεια wm7update.dll και UpdateWP.exe και απο τα αρχεια 
του update που εχουμε κατεβασει τρεχουμε το Setup-UpdateWP-x86.exe και λυνεται το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Windows Phone Mango for All installer v0.2

===========================================

Welcome! This batch file will provision your phone.

This new version of the tool will do the following:

1) Backup your phone

2) Copy the backup of your phone to C:\PreMangoState

3) Provision your phone, making it detect the new Mango update

Make sure you have the Windows Phone Support Tools installed.

Connect your phone to your computer, then

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Link to comment
Share on other sites

Windows Phone Mango for All installer v0.2

===========================================

Welcome! This batch file will provision your phone.

This new version of the tool will do the following:

1) Backup your phone

2) Copy the backup of your phone to C:\PreMangoState

3) Provision your phone, making it detect the new Mango update

Make sure you have the Windows Phone Support Tools installed.

Connect your phone to your computer, then

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

WARNING: Proceed at your own risk. This may void your warranty, brick your devic

e, etc.

Most users are successful, but be forewarned.

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

'"C:\Program Files\Zune\UpdateWP.exe"' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερικ

ή εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.

===

Copying phone backup to C:\PreMangoState

Υπάρχει ήδη ένας υποκατάλογος ή αρχείο C:\PreMangoState.

Αντιγράφηκαν 0 αρχεία

===

Backup copied to C:\PreMangoState

This will be needed when you revert back to NoDo

===

That's it! Firing up Zune

You should now see an update notification. Enjoy.

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα βγάζει.

 

Kανε οτι σου ειπα στο προηγουμενο ποστ ..αυτο που λεει και στις οδηγιες στην πρωτη σελιδα:

 

...Τοτε παμε στον καταλογο του zune και σβηνουμε τα αρχεια wm7update.dll και UpdateWP.exe και απο τα αρχεια

του update που εχουμε κατεβασει τρεχουμε το Setup-UpdateWP-x86.exe και λυνεται το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

έκανα όλα αυτά που μου πρότεινες αλλά αυτό το αρχείο που το βρίσκω Setup-UpdateWP-x86.exe

 

Το λεω και πιο πάνω ...Στα αρχεια που κατεβασες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το λεω και πιο πάνω ...Στα αρχεια που κατεβασες ειναι

 

εκτος κ αν το antivirus το σβησει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ποια ρομ εβαλες βρε κολοσσε και ποια η διαδικασια;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

1. NAI στηνουσια χανονται μονο sms και κλησεις...τα αλλα ειναι ευκολο backup restore

Δώσε info για το πρώτο. Apps μαζί με τα data τους πως γίνονται backup-restore;

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιο προγραμμα στην υπογραφη του ο κολοσσος,μαλλον με αυτο η με το zune

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ρομ εβαλες βρε κολοσσε και ποια η διαδικασια;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Καλημέρα

Θα ανεβάσω σε λίγο αναλυτικο howto για το φλασαρισμα ...

 

 

Ο οδηγός ανέβηκε ΕΔΩ

 

Link και στην υπογραφή μου

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...