Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω hd7 έκανα hard reset και έστρωσε το twitter αλλά το marketplace επιμένει ανοιγουν όλα αλλά στο κατέβασμα βγάζει error.τα HTC apps δεν ανοίγουν καθόλου . Μήπως είναι κάποιο προσωρινό πρόβλημα του marketplace?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
- Εχθές αποφάσισα να βάλω κι εγώ το mango beta από καθαρό nodo 7392. Η συσκευή μου είναι το LG optimus 7.

 

O οδηγός σου προστέθηκε ως link στο πρώτο post του thread της συσκευής σου. Αν χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις να με ενοχλήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

---------------------///////////////------------------

- Σε αυτό το σημείο θα παρακαλούσα (φιλικά) τον φίλο colossus ,να διορθώσει απο πλευράς σαφήνειας τον οδηγό της εγκατάστασης του mango beta, διότι κατά την άποψη μου δεν βοηθά, αντιθέτως σε μπερδεύει, αφού δεν εξηγεί επακριβώς ποιά εργαλεία χρειάζεσαι και με ποιά σειρά και αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι!!!!

- Χρειάστηκε να διαβάσω καμιά δεκαριά οδηγούς στα αγγλικά για να είμαι σίγουρος και τελικά όλοι συγκλίνουν στην απλή λύση του provision.

----------------///////////////------------------

EDIT:

- Επίσης όταν μπαίνω στο marketplace και πατώ να ανοίξω τις εφαρμογές της LG ,μου βγάζει error code: 805a0194 !!!!

- Μήπως είναι ώρα για hard reset?? .... ή συμβαίνει και σε άλλους με LG optimus 7? ....

 

Nομιζω οτι αυτα που γράφεις εσυ εδω τα ιδια εχω γραψει και εγω στο πρωτο ποστ...

Τωρα για την σαφηνεια τι να πω, οπως το βλεπει ο καθενας...

Την ιδια διαδικασια εκανα εγω ο ιδιος σε 3 trophy 1 HD7 και 1 LG χωρις κανενα προβλημα ....

Και απο το φορουμ μας οσοι ακολουθησαν τις οδηγιες μου με το με δικο provxml αρχειο (το οποιο ειναι το ιδιο με αυτο που ανεβασαμε με τον viel sto xda και μετα αρχισαν και οι αλλοι εκει) εκαναν update (2 φορες μαλιστα ) χωρις κανενα προβλημα και ολα δουλευουν σωστά.

Καποιοι αλλοι που διαβασαν διαφορους οδηγους στα αγγλικα (βλεπε ansar klp) και το εκαναν εχουν προβληματα...(και δεν εννοω μονο εσενα).

 

καλησπερα αυτη η διαδικασια μπορει να γινει και σε htc hd7?? μπορεις να κάνεις κάποιο οδηγό?? οπως που βρίσκω το αρχειο provision, wp tools ktlp. σε ευχαριστω

 

Ναι το ιδιο ειναι ...διαβασε το πρωτο ποστ και την παραπομπη για το ξεκλειδωμα (και αυτη στο πρωτο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

@tsabasid

- Σου ανοίγουν οι εφαρμογές της LG στο marketplace? Μπορείς να ρίξεις μια ματιά;

- Όταν αναβάθμισες ,έκανες hard reset ή έμεινες όπως ήσουν (εφαρμογές ,δεδομένα) από την προηγούμενη έκδοση;

- Εγώ ήρθα στην 7712 ,από nodo 7392 και δεν έχασα τίποτα .... βλέπω όμως κάτι κουλά ,όπως γράφω παραπάνω .. δεν συγχρονίζει το hotmail , μου βγάζει error ,δεν ανοίγει το LG appstore και εδώ βγάζει error!!!!

 

Πέρασα το ελληνικό μου mail προχθές, και δε βλέπω LG apps πλέον. Όταν κάναμε το update σε Mango Beta 2 έμειναν όλα τα δεδομένα που είχαμε στο τηλέφωνο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

@colossus_r

... Τωρα για την σαφηνεια τι να πω, οπως το βλεπει ο καθενας...

 

OFF TOPIC

- Δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω ... φιλικά το έγραψα ,ώστε κάποιος φίλος που το διαβάζει και δε έχει σχέση με προγραμματισμό και γενικότερα δεν είναι πολύ μπασμένος σε τέτοιο επίπεδο χειρισμού ειδικών εργαλείων προγραμματιστών ,να νιώσει κατά τω δυνατόν μια σχετική ασφάλεια και να το τολμήσει .... ένας απ' αυτούς είμαι κι εγώ :( ... και απλώς προσπάθησα να τα βάλω σε μια σειρά ,ώστε να είναι πιό κατανοητά για το δικό μου επίπεδο γνώσεων ,αλλά και άλλων φίλων του ίδιου επιπέδου ...

- Δεν είχα σκοπό να απαξιώσω την προσφορά σου και τις γνώσεις σου ,ίσα ίσα που όποτε ποστάρεις στο συγκεκριμένο θρέντ και γενικά στα wp7 ... σε διαβάζω!! :)

------------------------ // -------------------------

 

- Μήπως γνωρίζεις τι μπορεί να φταίει για τα παρακάτω που μου συμβαίνουν μετά την αναβάθμιση; ... μήπως χρειάζομαι hard reset, ή δεν έχει σχέση;;

Εγώ ήρθα στην 7712 από nodo 7392 και δεν έχασα τίποτα (δεδομένα και εφαρμογές ήταν όλα όπως τα είχα , .... βλέπω όμως κάτι κουλά .. δεν συγχρονίζει το hotmail και μου βγάζει error 86000206 ... και δεν ανοίγει το LG appstore στο marketplace ... και εδώ βγάζει error 805α0194 !!!!

.

 

- 'Αλλος ένας με το ίδιο πρόβλημα στο συγχρονισμό του windows live ,μετά απο αναβάθμιση στην 7712 ....

Windows Live Error checking hotmail: Error Code 86000206 with Mango 7712

I am having trouble with Window live Hotmail after upgrading to 7712 from nodo. It worked fine when I upgraded from 7661 to 7712, But i was being stupid and decided to restore phone to nodo and then upgrade to 7712 and now i have the problem. When I try to check my hotmail it states "Window Live Error and says We're having a problem syncing with m.hotmail.com. Error Code: 86000206. I tried reseting the phone and reformatting the phone, but still have same problem. Is there a way for me to upgrade from nodo to 7661 and then to 7712. or is that no longer possible?

 

Update: I found that my Windows Live account that I use is the only one affected. If I add another just at a live account it works fine. So, I thought that my Live account that I was using had a issue. So, I reset the phone and tried the other live account as my primary and still had the same problem. I am guessing it a 7712 mango issue. Please Help.

 

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

@colossus_r

... Τωρα για την σαφηνεια τι να πω, οπως το βλεπει ο καθενας...

 

OFF TOPIC

- Δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω ... φιλικά το έγραψα ,ώστε κάποιος φίλος που το διαβάζει και δε έχει σχέση με προγραμματισμό και γενικότερα δεν είναι πολύ μπασμένος σε τέτοιο επίπεδο χειρισμού ειδικών εργαλείων προγραμματιστών ,να νιώσει κατά τω δυνατόν μια σχετική ασφάλεια και να το τολμήσει .... ένας απ' αυτούς είμαι κι εγώ :( ... και απλώς προσπάθησα να τα βάλω σε μια σειρά ,ώστε να είναι πιό κατανοητά για το δικό μου επίπεδο γνώσεων ,αλλά και άλλων φίλων του ίδιου επιπέδου ...

- Δεν είχα σκοπό να απαξιώσω την προσφορά σου και τις γνώσεις σου ,ίσα ίσα που όποτε ποστάρεις στο συγκεκριμένο θρέντ και γενικά στα wp7 ... σε διαβάζω!! :)

------------------------ // -------------------------

 

- Μήπως γνωρίζεις τι μπορεί να φταίει για τα παρακάτω που μου συμβαίνουν μετά την αναβάθμιση; ... μήπως χρειάζομαι hard reset, ή δεν έχει σχέση;;

 

Σταθη

Δεν το θεωρησα προσβλητικό ...απλά εγραψα αυτα που ειδα...δεν υπάρχει προβλημα...anyway..

 

Σε αλλους φιλους απο το φορουμ που ειχαν τετοιου ειδους προβληματα με trophy τους προετρεψα να ακολουθησουν κατα γραμμα τις οδηγιες μου και να χρησιμοποιησουν τα αρχεια που δινω εγω και δικο μου provxml αρχειο ... και λυθηκαν τα προβληματα.

 

Απο τα προβληματα που περιγραφεις ειναι σιγουρο οτι κατι δεν πηγε καλα στην αναβαθμιση αυτο ειναι σιγουρο...

Δεν εχω lg αλλα αν μπορεις κανε ενα rest phone και ξεκινα το setup απο την αρχη...

 

Μετα απο αυτο ισως χρειαστει να επαναφερεις το backup και να ξανακανεις τη διαδικασία απο την αρχη

 

κανενα νεο για marketplace error?αλλος με τετοιο προβλημα?

 

Αν αναφερεσαι στο κανονικο market (δεν εχω lg) τωρα μολις κατεβασα το weather channel για δοκιμη και δουλευει κανονικα...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι αλλοι που διαβασαν διαφορους οδηγους στα αγγλικα (βλεπε ansar klp) και το εκαναν εχουν προβληματα...(και δεν εννοω μονο εσενα).

 

Εγώ ακολούθησα τον τρόπο του ansar απο xda και όπως ανέφερα και στον colossus_r μου κλείδωσε με το 7712 οπότε και αναγκάστηκα να ξαναπάω σε 7392 και να κάνω απο την αρχή τα update. To xml που έχει φτιάξει ο colossus_r δουλεύει μια χαρά, όσο για τις οδηγίες του μου φάνηκαν αρκετά βατές σε σχέση με του ansar που είναι ένα κατεβατό ολόκληρο...

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτο ισως χρειαστει να επαναφερεις το backup και να ξανακανεις τη διαδικασία απο την αρχη

 

- ......... με εξόντωσες !!! :cry:

- ... απ' ότι βλέπω έχουν κι άλλοι "έξω" το ίδιο πρόβλημα ( error code 86000206) ... το θέμα με το LG appstore δεν είναι σημαντικό ,αφού όλες οι εφαρμογές της LG εμφανίζονται με αναζήτηση ... λίγο το κακό. Και δοκίμασα και κατεβάζει κανονικά εφαρμογές ....

- ... τι να παίζει με το windows live άραγε !!!! .... :mad: ... ενώ στέλνει μειλ ,δεν συγχρονίζει .... :angry:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα τη μεταβαση σε 7712 απο το beta zune κατευθειαν

λετε να γυρισω πισω και αν το ξανακανω?

ελπιζω να φτιαξει το marketplace γιατι βαριεμαι ξανα απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

διαπιστωσε κανεις οτι μολις ανοιγει η οθωνη στο lockscreen τα γραμματα ερχοντε μετα απο λιγο κατι που δεν συμβαινε στο beta 2?

 

Ναι το κάνει και σε εμένα αυτό. 'Έχω βάλει δικό μου wallpaper χωρίς διαφάνεια και όταν είμαι σε lockscreen και πατήσω το power εμφανίζεται το wallpaper και ελάχιστα αργότερα ημερομηνία και ώρα. Αλλά μου μοιάζει για effe !

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει και σε εμένα αυτό. 'Έχω βάλει δικό μου wallpaper χωρίς διαφάνεια και όταν είμαι σε lockscreen και πατήσω το power εμφανίζεται το wallpaper και ελάχιστα αργότερα ημερομηνία και ώρα. Αλλά μου μοιάζει για effe !

 

Και εμένα το κάνει αλλά και εγώ λέω πως είναι εφέ......!!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

επανηρθε το Marketplace ολα καλα δεν ανοιγουν τα Htc apps αλλα τα βρισκεις απο το search και τα κατεβαζεις..

ολα καλα...

- Επανήλθε από μόνο του; ... ή έκανες εξ αρχής την αναβάθμιση; ... καλό θα είναι να γράφουμε και το πώς λύσαμε το πρόβλημα ,για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι

με παρόμοια θέματα ... :rolleyes:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

εκανα 5 - 6 restart και πριν ξεκολησει εκανα ενα sync στο hotmail

μπορει και να μην ειχε σχεση αυτο ομως...μπορει να επανηρθε απο μονο του...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε θυρα usb (παντα στο πισω μέρος του pc) και βαλε το καλωδιο της μαμας του ...

Oταν κανει την πρωτη επανεκκινηση το τηλ για να ξεκινησει το update τοτε πρεπει να δει το τηλ. στα Windows...

Aυτο ομως θα το εχει κανει ηδη μεχρι τωρα τοσες φορες οποτε ....

 

Ξεκιναει καθολου το update sto τηλ ???? αρχιζει δηλαδη η μπαρα στο τηλ να μετραει ????

 

συγγνωμη για την καθυστεριση αλλα εφυγα για 3ημερο, δεν κανει καν επανεκκινιση το τηλεφωνο, κατεβαζει το update μετα λεει μεταφορα στο τηλεφωνο και αφου περασουν 10 λεπτα και ειναι ακομα στο 0% πεταει το μηνυμα σφαλματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πως μπαίνουν οι τόνοι στα Ελληνικά;

 

Πατάς παρατεταμένα το φωνήεν που θες και θα σου εμφανιστεί σχετική επιλογή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

http://content.myphone.gr/photo/full/586/hspl-syskeyes-wp7-proto-vima-custom-roms.jpg

 

Η ομάδα DFT εδωσε στο XDa RSPL / HSPL για HTC Windows Phone 7 τηλεφωνα...

 

Το παρτυ αρχισε νωρίς ....Πρώτα custom ROMS και μετα Android

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312424

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16189671#post16189671

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Σε καλο δρομο ειμαστε :)..

εχω ομως μια απορια , το τηλ μου ειναι αγορασμενο απο γερμανια και σημερα μου εβγαλε οτι υπαρχει ενα Update .

Παιζει να ειναι η πολυποθητη αναβαθμιση σε Mango ???

δεν μου εχει αλλες πληροφοριες εκτος απο HTC update for windows phone

Να τη κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Σε καλο δρομο ειμαστε :)..

εχω ομως μια απορια , το τηλ μου ειναι αγορασμενο απο γερμανια και σημερα μου εβγαλε οτι υπαρχει ενα Update .

Παιζει να ειναι η πολυποθητη αναβαθμιση σε Mango ???

δεν μου εχει αλλες πληροφοριες εκτος απο HTC update for windows phone

Να τη κανω ?

 

Ειναι ενα update της HTC...Νομιζω οτι το κάνεις χωρις προβλημα...

Σε μενα που ειμαι σε MAngo δεν βγηκε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ευτηχως γιατι τελικα μετα απο ενα restart το pc επαιξε και το Windows phone Device manager και θα προλαβω να το χαρώ λίγο ;);)
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα DFT εδωσε στο XDa RSPL / HSPL για HTC Windows Phone 7 τηλεφωνα...

 

Το παρτυ αρχισε νωρίς ....Πρώτα custom ROMS και μετα Android

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312424

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16189671#post16189671

 

Λες να δούμε dual boot όπως στο HTC HD2 wp7 με android ....Μακάρι !!!

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...