Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Λες να δούμε dual boot όπως στο HTC HD2 wp7 με android ....Μακάρι !!!

 

Είναι εφικτό αλλά θα χρειαστεί να ασχοληθεί κάποιος πολύ σοβαρά για κάτι τέτοιο. Από τον Cottula ωστόσο μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα πια!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λες να δούμε dual boot όπως στο HTC HD2 wp7 με android ....Μακάρι !!!

Είναι εφικτό αλλά θα χρειαστεί να ασχοληθεί κάποιος πολύ σοβαρά για κάτι τέτοιο. Από τον Cottula ωστόσο μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα πια!

 

Το hd2 ηταν το τηλεφωνο που χρησιμοποιήθηκε απο την ms και την htc για να στησουν τα WP7.

Πολλα απο τα επομενα HTC ειναι βασισμενα σε drivers του HD2.

Κατα την προσωπικη μου αποψη πολυ συντομα (ισωs περισσοτερο απο οσο φανταζομαστε) θα εχουμε Magldr για τις συσκευες της HTC και μετα ακολουθουν οι Android ROms...

 

Λογω του HD2 νομιζω οτι αυτα θα γινουν πολυ γρηγορα αυτη τη φορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τον οδηγό του hitech για beta mango όταν με το καλό βγει η τελική θα την πάρει κατευθείαν η πρέπει να επαναφέρομαι την συσκευή σε nodo από το backup (πως γίνετε το restore???)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τον οδηγό του hitech για beta mango όταν με το καλό βγει η τελική θα την πάρει κατευθείαν η πρέπει να επαναφέρομαι την συσκευή σε nodo από το backup (πως γίνετε το restore???)

 

Λογικά θα πρέπει να κάνεις restore.

Ωστόσο διάβαζα σε ένα forum ότι πιθανόν να υπάρξει τρόπος να αντιστραφεί η διαδικασία του provisioning που έγινε για να παίρνεις beta updates, και να μπει ξανά η συσκευή στα κανονικά κανάλια αναβαθμίσεων. Είδωμεν όμως.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

το restore το κάνουμε με το zune??

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τον οδηγό του hitech για beta mango όταν με το καλό βγει η τελική θα την πάρει κατευθείαν η πρέπει να επαναφέρομαι την συσκευή σε nodo από το backup (πως γίνετε το restore???)

το restore το κάνουμε με το zune??

 

Απο την αρχη εχει ειπωθει οτι αυτες οι εκδοσεις του Mango ειναι beta και θα πρεπει να κρατησουμε το backup για να το επαναφερουμε (απο το zune η την αλλη εφαρμογη που υπαρχει) οταν βγει το κανονικο mango.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μου φύγει το άγχος όταν έτρεξα το provision και έκανε την δουλειά του πριν προχωρήσω σε οποιοδήποτε update στο τηλέφωνο μπήκα εδώ c:/users/admin/appdata/local/microsoft/ και αντέγραψα τον φάκελο windows phone update σε άλλο σημείο του δίσκου ήταν περίπου 850ΜΒ. Όταν θέλω να επαναφέρω το τηλέφωνο σε nodo βάζω το backup πίσω και μέσα από το zune κάνω το restore. Λογικά από το zune 4.8???

 

Στο zune 4.8 έχεις την δυνατότητα να κάνει σύνδεση με το windows live ID βάζω τα στοιχεία μου αλλά μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί έχω δήλωσή άλλη χώρα. τι κάνουμε τώρα φτιάχνω καινούργιο hotmail? και ξανά από την αρχή?

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

- Έκανα hard reset και επαναρύθμισα απ' την αρχή την συσκευή ,αλλά πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα.

- Το hotmail δεν συγχρονίζει (error code 86000206) ,το yahoo mail κι αυτό δεν συγχρονίζει !! ,αλλά δεν μου βγάζει σφάλμα ... απλά μετά απο 1+ λεπτά μου πετάει "attention required" κάτω απο το λογαριασμό Yahoo mail !!! .. και όταν ξαναμπαίνω να δω ,γράφει "update your account information for pop.mail.yahoo.com:995:1 and press save" ... ξαναγράφω τα username - password ,αλλά ... τα ίδια!! ... μήπως φταίει που είναι yahoo.gr?? ...

- Ο λογαριασμός του Gmail που ειναι .com ,δε έχει πρόβλημα :confused:

 

- Υπάρχει άλλος φίλος με LG optimus 7, που να έχει παρόμοια προβλήματα με την 7712;;

- Η όλη διαδικασία εξελίχθηκε πολύ ομαλά και μου φαίνεται λίγο απίθανο να φταίει η εγκατάσταση !! ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις :X

 

- Ένα άλλο τώρα .... όταν το provision έκανε το backup ,πήγα στο c/users/......./windows phone update/ 6a4ee3dc.... και αντέγραψα αυτό τον φάκελο αλλού ... όταν τέλειωσε και η εγκατάσταση του 7712 ,απεγκατέστησα το zune 4.7 και εγκατέστησα το beta 4.8 ... όμως ο φάκελος του backup δεν έχει διαγραφεί ... παραμένει ακόμα εκεί κάτω από το .../windows phone update/6a4ee3dc... με τον ίδιο όγκο δεδομένων :confused: ... είχα την εντύπωση οτι με την αφαίρεση του zune 4.7 αυτός ο φάκελος θα διαγραφόταν και γι'αυτό το λόγο αντιγράφουμε το backup αλλού, ώστε να το επαναφέρουμε στο ίδιο σημείο ,όταν θελήσουμε να επιστρέψουμε στο nodo ???? ... περίεργα πράγματα ....

 

@colossus

- Φιλε μου, μήπως είναι εύκολο να γράψεις τι δεν έχω αντιληφθεί σωστά; ... :O

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μου φύγει το άγχος όταν έτρεξα το provision και έκανε την δουλειά του πριν προχωρήσω σε οποιοδήποτε update στο τηλέφωνο μπήκα εδώ c:/users/admin/appdata/local/microsoft/ και αντέγραψα τον φάκελο windows phone update σε άλλο σημείο του δίσκου ήταν περίπου 850ΜΒ. Όταν θέλω να επαναφέρω το τηλέφωνο σε nodo βάζω το backup πίσω και μέσα από το zune κάνω το restore. Λογικά από το zune 4.8???

 

Στο zune 4.8 έχεις την δυνατότητα να κάνει σύνδεση με το windows live ID βάζω τα στοιχεία μου αλλά μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί έχω δήλωσή άλλη χώρα. τι κάνουμε τώρα φτιάχνω καινούργιο hotmail? και ξανά από την αρχή?

 

H επαναφορα γινεται απο το zune η το αλλο προγραμμα που εχω δωσει ..Απλως θα μεταφερεις τον καταλογο στο σημειο που ηταν...

 

Πηγαινε και αλλαξε χωρα στο Hotmail για το Zune ...αν και δεν βλεπω σε αυτη την φάση καμμια χρησιμοτητα σε αυτο...

 

 

- Έκανα hard reset και επαναρύθμισα απ' την αρχή την συσκευή ,αλλά πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα.

- Το hotmail δεν συγχρονίζει (error code 86000206) ,το yahoo mail κι αυτό δεν συγχρονίζει !! ,αλλά δεν μου βγάζει σφάλμα ... απλά μετά απο 1+ λεπτά μου πετάει "attention required" κάτω απο το λογαριασμό Yahoo mail !!! .. και όταν ξαναμπαίνω να δω ,γράφει "update your account information for pop.mail.yahoo.com:995:1 and press save" ... ξαναγράφω τα username - password ,αλλά ... τα ίδια!! ... μήπως φταίει που είναι yahoo.gr?? ...

- Ο λογαριασμός του Gmail που ειναι .com ,δε έχει πρόβλημα :confused:

 

- Υπάρχει άλλος φίλος με LG optimus 7, που να έχει παρόμοια προβλήματα με την 7712;;

- Η όλη διαδικασία εξελίχθηκε πολύ ομαλά και μου φαίνεται λίγο απίθανο να φταίει η εγκατάσταση !! ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις :X

 

- Ένα άλλο τώρα .... όταν το provision έκανε το backup ,πήγα στο c/users/......./windows phone update/ 6a4ee3dc.... και αντέγραψα αυτό τον φάκελο αλλού ... όταν τέλειωσε και η εγκατάσταση του 7712 ,απεγκατέστησα το zune 4.7 και εγκατέστησα το beta 4.8 ... όμως ο φάκελος του backup δεν έχει διαγραφεί ... παραμένει ακόμα εκεί κάτω από το .../windows phone update/6a4ee3dc... με τον ίδιο όγκο δεδομένων :confused: ... είχα την εντύπωση οτι με την αφαίρεση του zune 4.7 αυτός ο φάκελος θα διαγραφόταν και γι'αυτό το λόγο αντιγράφουμε το backup αλλού, ώστε να το επαναφέρουμε στο ίδιο σημείο ,όταν θελήσουμε να επιστρέψουμε στο nodo ???? ... περίεργα πράγματα ....

 

@colossus

- Φιλε μου, μήπως είναι εύκολο να γράψεις τι δεν έχω αντιληφθεί σωστά; ... :O

 

Επειδη δεν εχω LG, και ενα που εφτιαξα ενος φιλου απο NODO σε 7712 δουλεψε αψογα θα προσπαθησω να κανω καποιες υποθεσεις

 

To οτι εκανες hard reset δεν σημαινει οτι αν ειχε γινει κατι λαθος στο update σε 7712 τωρα θα φτιάξει ....

Παλι σε 7712 εισαι με οτι τυχον δεν εγινε σωστα την πρωτη φορα να ισχυει και τωρα ...

Το σωστο θα ηταν να πας σε nodo backup, σε αυτη την ρομ να κανεις reset, και να κανεις και ενα update της LG που ζηταει εκει και μετα να κανεις update σε 7712. Αυτος νομιζω οτι ειναι ο σωστος τρόπος.

Επίσης για το yahoo μαιλ υπαρχουν πολλα παραπονα στο ιντερνετ...

 

Ο φακελος με τα δεδομενα του τηλεφωνο σου (backup) θα ηταν παραλογο να διαγραφεται επειδη αλλαξες εκδοση του zune...

Σωστα ειναι εκει (ευτυχως!!!)

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Στο zune 4.8 έχεις την δυνατότητα να κάνει σύνδεση με το windows live ID βάζω τα στοιχεία μου αλλά μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί έχω δήλωσή άλλη χώρα. τι κάνουμε τώρα φτιάχνω καινούργιο hotmail? και ξανά από την αρχή?

- Το ίδιο και σε μένα ... δες πρώτα έτσι όπως είσαι με το αρχικό hotmail ,συγχρονίζει ο λογαριασμός στην συσκευή; ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Το ίδιο και σε μένα ... δες πρώτα έτσι όπως είσαι με το αρχικό hotmail ,συγχρονίζει ο λογαριασμός στην συσκευή; ...

 

Ναι φίλε μου συγχρονίζει κανονικά το αρχικό hotmail.

 

Πηγαινε και αλλαξε χωρα στο Hotmail για το Zune ...αν και δεν βλεπω σε αυτη την φάση καμμια χρησιμοτητα σε αυτο...

 

Το έκανα αλλά πάλι το ίδιο βγάζει.

μάλλον θα το γυρίσω σε nodo και θα περιμένω την επίσημη και να σετάρω από την αρχή το τηλέφωνο με Ελληνικό χοτμαιλ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω LG, και ενα που εφτιαξα ενος φιλου απο NODO σε 7712 δουλεψε αψογα θα προσπαθησω να κανω καποιες υποθεσεις ......

 

- Το πρόβλημα ήταν ο λογαριασμός του hotmail ...... ήθελε καινούριο λογαριασμό .. τον οποίο και έφτιαξα και όλα πήγαν κατ' ευχήν :)

- Δεν μου πήγαινε να κάνω όλη την διαδικασία απ' την αρχή ,γιατί κάτι μου έλεγε ότι όλα έγιναν σωστά, μιας και η λειτουργεία της συσκευής ήταν άψογη, όμως .. δεν χώνεψα με τίποτα το κόλλημα του mail :ninja: !!!!

- Οπότε πρίν περίπου μια ώρα ,όπως το είχα σετάρει και χαλάρωνα με ικανοποίηση που είχα γλυτώσει την επαναφορά όλης της διαδικασίας ,κάτι με πιάνει και μπαίνω στα settings/about/reset/OK .... :X .

- Φτου κι απ' την αρχή ..

- Λέω, θα μπει ο αρχικός λογαριασμός μάιλ με το ζόρι ... και μπήκε !!!! :shifty: ... τι σου είναι το software!!!

- Έχασα τον ύπνο μου 3 μέρες , αλλά τα κατάφερα ... Τι μπορεί να έφταιξε δεν μπορώ να προσδιορίσω ,ενδεχομένως η αλλαγή του λογαριασμού με νέο και η επαναφορά του αρχικού να το ξεκόλλησε .... ίσως αν επιχειρούσα επανειλλημένα resets και σεταρίσματα με τον αρχικό λογαριασμό, να συνέβαινε το ίδιο ... ποιός ξερεί;; ... πάντως διατηρώ μια επιφύλαξη λόγω του beta ... θα δείξει !!!

 

- Να είστε όλοι καλά !!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

αν προσθεσεις καινουριες επαφες στο twitter πρεπει να κανεις delete το λογαριασμο και μετα ξανα add για να βρει τις καινουριες...
Link to comment
Share on other sites

αν προσθεσεις καινουριες επαφες στο twitter πρεπει να κανεις delete το λογαριασμο και μετα ξανα add για να βρει τις καινουριες...

 

Όχι. Απλά πρέπει να πας Settings---Accounts, πατάς παρατεταμένα επάνω στο twitter account και μετά synchronize. Το ίδιο ισχύει και για facebook.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά πρέπει να πας Settings---Accounts, πατάς παρατεταμένα επάνω στο twitter account και μετά synchronize. Το ίδιο ισχύει και για facebook.

 

 

Μα με το που συνδέεται στο internet δεν κάνει αυτόματα sync ; έτσι νομίζω εγώ!

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

- Παρατηρώ ότι στο marketplace ,το background και οι εφαρμογές της εισαγωγικής οθόνης (όταν ανοίγεις την εφαρμογή) ,δεν έχουν αλλάξει από τότε που έβαλα την 7712 (προβάλει σε πρώτο πλάνο μόνιμα, το background και τη εφαρμογή του MSN Money) ,ενώ στην official 7392 ,άλλαζαν καθημερινά με νέες εφαρμογές και ήταν ένα απ' τα ατού του λειτουργικού ....

- Συμβαίνει σε άλλον φίλο αυτό;;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Παρατηρώ ότι στο marketplace ,το background και οι εφαρμογές της εισαγωγικής οθόνης (όταν ανοίγεις την εφαρμογή) ,δεν έχουν αλλάξει από τότε που έβαλα την 7712 (προβάλει σε πρώτο πλάνο μόνιμα, το background και τη εφαρμογή του MSN Money) ,ενώ στην official 7392 ,άλλαζαν καθημερινά με νέες εφαρμογές και ήταν ένα απ' τα ατού του λειτουργικού ....

- Συμβαίνει σε άλλον φίλο αυτό;;

 

Aλλαζει αλλα οχι καθε μερα ... Δεν μπορω να σου πω ποσο συχνα αλλα εμενα μου εχει λλαξει πολλες φορες...

Τωρα εχει το tentacles

Link to comment
Share on other sites

προβάλει σε πρώτο πλάνο μόνιμα, το background και τη εφαρμογή του MSN...σωστα!

και το twitter άμα κανω sync κατεβάζει νεα αλλά τις νέες επαφές δε τις βρισκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για το HD7 κανει ο οδηγος που αναφερεις??

 

Ναι ειναι το ιδιο ...

 

Ξέρει κανείς αν το επίσημο mango θα έχει ελληνικο scout

και κυρίως εαν θα έχει ελληνικες φωνητικές εντολές και ανάγνωση;

 

Το local scout θα ειναι διαθεσιμο στην αρχη μονο σε US / UK ..

Υπηρχαν καποιες φημες για λιγες ακομη μεγαλες χωρες αλλα κανει δεν ξέρει ...

Τα ιδια ισχυουν και για τις Φων. Εντολες στα Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά το λειτουργικό άρχισε να με κουράζει και είμαι έτοιμος να το στείλω μαζί με το τηλέφωνο που είναι πολύ καλό, οι ελλείψεις του και οι βλακώδεις περιορισμοί no tethering no file system no bluetooth transfer αρχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα και γλυκοκοιτάω πλέων το android αφού η Microsoft αρνείται πεισματικά να καταλάβει ότι οι χρήστες επιβάλουν το τι θα έχει ένα λειτουργικό και όχι αυτή.
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να καταλαβουμε οτι ειμαστε πλεον στην εποχη του cloud,ολα ειναι στο νετ,αρα για μενα ειναι πιο ευκολο να στειλω κατι με mail παρα με bt.

ειμουνα και εγω αρκετα αρνητικος για το file transfer αλλα με το mail εχω βολευτει απιστευτα!(αρκει να ριξουν και λιγο τις τιμες οι providers για να εχουμε πιο φθηνο ιντερνετ στα κινητα)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όταν θες να στείλεις σε ένα παλιό τηλέφωνο κάτι ας πούμε επαφή καλά ντε και με το ζόρι να το στείλεις μέσω νετ και όχι μέσω bluetooth η μια φωτογραφία ρε αδερφέ γιατί να μην μπορώ απευθείας όσο δε για το tethering είναι σπαστικό, θέλω ρε φίλε να κάνω ότι έκανα με κάτι αρχαία Nokia 5 χρονών που το έκανα modem
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να το στειλεις και ναπας οπως ειπες σε andoid η αυτο το Νοκια που εκανε τα παντα πριν 5χρονια. Αυτα ειναι για αλλους που τους αρεσουν τα καινουργια πραγματα και εχουν υπομονη.Στο λεω και εσενα οπως το λεω σε ολους οσους λενε τετοια πραγματα και χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αλλα μαλλον δεν ειναι για σενα αυτο το λειτουργικο

 

Sent from my 7 Trophy using Board Express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...