Jump to content

Samsung Galaxy 5 (I5500)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω το Samsung galaxy 550 και μου εβγαλε το kies ενημερωση για αναβαθμιση.ξεκινησα να κανω την αναβαθμιση και λιγο πριν τελειωση η αναβαθμηση κολησε το kies και εκλησε το προγραμμα.Οταν το αποσυνδεσα το κινητο εγραφε ακομα downloading,το κινητο δεν εκλεινε και εβγαλα την μπαταρια.οταν το ανοιγω τωρα μου βγαζει την εικονα του κινητου και του PC με ενα :!: αναμεσα τους.και δεν ανοιγει το κινητο...προφανως δεν εχει γινει η αναβατμιση..

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,εχω το Samsung galaxy 550 και μου εβγαλε το kies ενημερωση για αναβαθμιση.ξεκινησα να κανω την αναβαθμιση και λιγο πριν τελειωση η αναβαθμηση κολησε το kies και εκλησε το προγραμμα.Οταν το αποσυνδεσα το κινητο εγραφε ακομα downloading,το κινητο δεν εκλεινε και εβγαλα την μπαταρια.οταν το ανοιγω τωρα μου βγαζει την εικονα του κινητου και του PC με ενα :!: αναμεσα τους.και δεν ανοιγει το κινητο...προφανως δεν εχει γινει η αναβατμιση..

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο..ευχαριστω

 

Δοκίμασε:

1)Να ξανακάνεις την αναβάθμιση (μέσω kies)

2)Να κάνεις επαναφορά (μέσω kies)

3)Φλασάρισμα με odin (δεν θυμάμαι πως ακριβώς γίνεται

4)Το πας για φτιάξιμο εκεί που το πήρες.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by al3x1k0
Διορθώσεις

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλί,προσπαθώ να ξεlockαρω ενα samsung gti5500 με android 2.2,αλλα εχω το εξής προβλημα,καθως προσπαθω να κανω ολα τα βηματα απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1335548, δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα δεν μπορω να βρω το arxeio bml5 που μου ζηταει..η δεν ξερω αν κανω λαθος με τον κωδικα στον dos..αν εχει ασχοληθει κανεις και ξερει καμια ιδεα ας την ριξει.. ευχαριστω πολυ για την οποιοδηποτε απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα στην παρεα.εχω κανει αναβαθμιση με το kies πριν περιπου 20 μερες,ολα καλα.εδω και δυο με τρεις μερες ομως το κινητο ενω ειναι σε κατασταση αναμονης αναβοσβηνει η οθονη.εχω βαλει καμια δεκαρια εφαρμογες απο market,δεν ξερω αν φταιει καποια απο αυτες.εχει μηπως τυχει και σε καποιον αλλον απο εδω μεσα?υπαρχει καποια λυση?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδώ και 2-3 μέρες δεν μπορω να χρησιμοποιησω την καμερα. Καθε φορα που παω να ανοιξω την καμερα βγαζει μήνυμα ''Σφαλμα Καμερας'' και κλεινει αυτοματα. Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει και πως διορθώνεται; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε έχω και εγώ το παρών κινητό και του έχω περάσει το Cyanogenmod 7.1 το πρόβλημα μου είναι ότι δεν πιάνει καλό σήμα το wi-fi και δεν μπορώ να εγκαταστήσω το 7.2. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμία λύση εκτός από το να βάλω το Froyo 2.2! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Χαίρετε έχω και εγώ το παρών κινητό και του έχω περάσει το Cyanogenmod 7.1 το πρόβλημα μου είναι ότι δεν πιάνει καλό σήμα το wi-fi και δεν μπορώ να εγκαταστήσω το 7.2. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμία λύση εκτός από το να βάλω το Froyo 2.2! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Και κάτι ακόμα ξέρετε αν υπάρχει MIUI για το συγκεκριμένο κινητό!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ. έχω το samsung galaxy i5500 και απο λάθος έχω χάσει το back up που είχα κάνει με το Kies όταν το πρωτοαγόρασα. Το πρόβλημα είναι οτι για να έχω ελληνική γλώσσα γραφής στα sms έπρεπε με odin να του περάσω συνδυασμό οδηγών απο διάφορα firmware. Το κακό είναι οτι τώρα μεσω Kies δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση και μερικές φορές τραβάει κατι περιέργα κολλήματα . Έχει κανείς το εργοστασιακό firmware που έχει εξορισμού την ελληνική γλώσσα γραφής στα sms? Σε όποιο site και αν κοίταξα που έχουν firmware για ευρώπη, η ελληνική γλώσσα είναι μόνο για το μενού και ΟΧΙ ως γλώσσα γραφής στα sms :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια γεια σε όλους!

 

SOS Ισχύει ότι αν κάνει flash χάνεις την εγγύση? Κ αν ναι υπάρχει τόπος να την ξανα αποκτήσεις?

 

Ναι ισχύει.. Για να ξαναποκτήσεις την εγγύηση αρκεί να ξανάφλασαρεις την official rom για τη συσκεύη σου.. Βέβαια σε μερικές συσκεύες υπάρχουν μετρητές για το πόσες φορές έχεις φλασάρει, οπότε κάτι τέτοιο δεν αρκεί αλλά δεν γνωρίζω αν το κινητό σου ανήκει σε αυτές..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει.. Για να ξαναποκτήσεις την εγγύηση αρκεί να ξανάφλασαρεις την official rom για τη συσκεύη σου.. Βέβαια σε μερικές συσκεύες υπάρχουν μετρητές για το πόσες φορές έχεις φλασάρει, οπότε κάτι τέτοιο δεν αρκεί αλλά δεν γνωρίζω αν το κινητό σου ανήκει σε αυτές..

 

 

 

Ευχαριστώ. Που μπορώ να βρω την official rom για το samsung galaxy 5500i?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει.. Για να ξαναποκτήσεις την εγγύηση αρκεί να ξανάφλασαρεις την official rom για τη συσκεύη σου.. Βέβαια σε μερικές συσκεύες υπάρχουν μετρητές για το πόσες φορές έχεις φλασάρει, οπότε κάτι τέτοιο δεν αρκεί αλλά δεν γνωρίζω αν το κινητό σου ανήκει σε αυτές..

 

για πες μου που βρισκεται γενικα και θα σου πω, αν και νομιζω πως οχι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmware/

 

Είναι αυτά τα επίσημα? Για Ελλάδα ψάχνω! Ποιο απ' όλα είναι για το gt5000i?

 

ειναι για αλλα μοντελα. μονο το ευρωπαικο βρηκα: http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I5500&r=1#. νομιζω ομως οτι μεσα στο θεμα υπαρχει λινκ για το ελληνικο και φλασαρισμα μεσω odin. επισης μπορει και μεσα απο το kies.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...μπορει να φανει γελεια αλλα μου κινησε το την προσοχη.

Τα γυαλινα πληκτρα πανω απο τα κουμπια απαντησης και απορυψης κλησεων φωτιζονται ή οχι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα μπορουσε καποιος κατοχος η γνωστης αυτης της συσκευης να μου πει ποιο ειναι το στοκ firmware διοτι εχω περασει μια εκδοση cyanogen και λογω λαθους (που δεν κρατησα backup)δεν γνωριζω ποια φορουσε εξαρχης.(ο μονος λογος που το κανω ειναι για να ξαναεπαναφερω την εγγυηση σε υσχυει.

 

ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω προβλημα δεν μπορώ να θυμηθω το κωδικο μου στο gmail , ουτε την απαντηση στην ερωτηση ασφαλειας και απο οτι φαινεται υπαρχει καποιο λαθος στο mail που εδωσα για κανω ανακτηση στο λογαριοσμο...Υπαρχει τρόπος να αλλάξω λογαριασμο που χρησιμοποιώ για το μαρκετ? αν οχι, αν κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις θα χαθουν και οι επαφες τηλεφωνου, φωτογραφιες κτλ ή μονο οτι εχει σχεση με το μαρκετ κ τις εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν δεν θυμάσαι τον κωδικό δεν το γλυτώνεις το hard reset και με αυτό χάνονται τα πάντα (εκτός των περιεχομένων στην κάρτα μνήμης), η συσκευή επανέρχεται στην αρχική της κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα μπορουσε καποιος κατοχος η γνωστης αυτης της συσκευης να μου πει ποιο ειναι το στοκ firmware διοτι εχω περασει μια εκδοση cyanogen και λογω λαθους (που δεν κρατησα backup)δεν γνωριζω ποια φορουσε εξαρχης.(ο μονος λογος που το κανω ειναι για να ξαναεπαναφερω την εγγυηση σε υσχυει.

 

ευχαριστω προκαταβολικα!

 

¨οταν εννοείς firmware τι εννοείς? γιατι ως νέος χρήστης στα android δεν εμφανιζει κάτι τέτοιο στο κινητό. Πάντως αν σου κάνουν σου έχω:

1. Baseband Version: I5500XWJP3

2. Kernel Version: 2.6.32.9-perf root@SE-S608#1

3. Built Number: FROYO.XFJPA

 

Αλλά παράλληλα θέλω βοήθεια γιατι λέω να μπω στο κόσμο του rooting και των roms. Πως κάνω backup τη rom που έχω πριν ξεκινήσω να βάζω custom roms?

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το κινητο αυτο απο την αρχη με προβληματισε με τη λειτουργία του. το μεγαλυτερο προβλημα οτι σβηνει μονο τη νυχτα μερικες φορες και μαλιστα δεν αναβει με το ξυπνητήρι... ουτε καν αν πατησω το αναλογο κουμπι... θελει να βγαλω τη μπαταρια και να τη ξαναβαλω. Εδωσα το κινητο για επισκευή (εντος εγγύησης) αλλα δεν ελπιζω να φτιάξει...

 

εχετε να προτεινετε αλλο κινητο με android ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και φτηνο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το κινητο αυτο απο την αρχη με προβληματισε με τη λειτουργία του. το μεγαλυτερο προβλημα οτι σβηνει μονο τη νυχτα μερικες φορες και μαλιστα δεν αναβει με το ξυπνητήρι... ουτε καν αν πατησω το αναλογο κουμπι... θελει να βγαλω τη μπαταρια και να τη ξαναβαλω. Εδωσα το κινητο για επισκευή (εντος εγγύησης) αλλα δεν ελπιζω να φτιάξει...

 

εχετε να προτεινετε αλλο κινητο με android ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και φτηνο?

 

Πέρνα μια βόλτα από εδώ για προτάσεις :)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω ενα GT-I550 και ενω δουλευε μια χαρα μπλοκαρε απο ενα μοτιβο ασφαλειας οθονης με λαθος κωδικο.τωρα το ανοιγω βαζω κωδ.σιμ ανοιγει και ζηταει λογαριασμο της google.δινω gmail και κωδ.ομως δεν το δεχετε και εχω κολησει σ`αυτο το σημειο και δεν κανει κατι αλλο.μπορει καποιος να με βοηθησει?ευχαριστω εκ των προτερων.αν ξερει καποιος με ποια κουμπια κανουμε hard reset με κλειστο το κινητο Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα εγκατάσταση σε μία προτεινόμενη εφαρμογή (GO Launcher EX) από το Google Play. Με το που εγκαταστάθηκε η εφαρμογή, άλλαξε η ανάλυση της εικόνας που είχα ως ταπετσαρία και εμφανίζεται τεράστια στην οθόνη... Ό,τι εικόνα και να διαλέξω συμβαίνει το ίδιο (ακόμα και από τις έτοιμες του τηλεφώνου) και δεν ξέρω αν και πώς μπορώ να αλλάξω αυτήν την ρύθμιση...

Το άλλο σχετικό πρόβλημα είναι πως, όταν θέλω να επιλέξω μια εικόνα από το "gallery" για ταπετσαρία, το πλαίσιο πο μου βγάζει για επιλογή έχει οριζόντιο προσανατολισμό, ενώ μέχρι πρότινος είχε κατακόρυφο-τον οποίο και προτιμώ γιατί με τον οριζόντιο επιλέγεται μόνο ένα περιορισμένο κομμάτι και πάλι μετά εμφανίζεται τεράστιο... Αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω πώς θα τον ξανακάνω κατακόρυφο!

Αυτά!

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αποτυχημένο update με το Kies, το κινητό έχει μείνει στην οθόνη με τον υπολογιστή/θαυμαστικό/κινητό. Μου λέει να το βάλω σε download mode για ανάκτηση, αλλά αποτυγχάνει. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση? Έψαξα για επίσημη ελληνική rom και δε βρήκα τίποτε. Προφανώς δε θέλω να χάσω την εγγύση. Στο service πόσο το κρατάνε συνήθως?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας

 

Σαν νέος στα Android είπα να το πειράξω και γώ :rolleyes:

 

Έκανα διαγραφή κατα λάθος στο ραδιόφωνο :O αλλά πήγα να κάνω επαναφορά απο το Titanium και δεν κάνει ... κολλάει

 

Τι να κάνω ? ή αν μπoρεί κάποιος να μου το στείλει με ΠΜ

 

Έχω το GT-I5500

 

AAA και στην αναζήτηση που βάζω για ROM με βγάζει στο Ι9000 είναι η ίδια με το 5500 ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 5 (I5500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...