Jump to content

Samsung Galaxy 5 (I5500)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω το εξης.

Εχω προσφατα αγορασει το τηλέφωνο αυτό και μετά από την 3η φόρτιση, (στις 2,5 ημερες μετα τη φορτιση για την ακρίβεια) και ενω η μπαταρια με βαση τις μετρησεις ήταν στο 60%, ξαφνικα μου εβγαλε μηνυμα ότιο πρέπει να φορτίσω: μπαταρία 4%! Κατι δεν παει καλα.

 

Η ερωτηση ειναι:

1. 2.5 ωρες ειναι η συνηθισμένη του διαρκεια? Να πω ότι δεν κάνω εξεζητημενη χρήση.

2. Το 60% να γινεται 4% είναι normal?

 

Πραγματικά κάνει αρκετή ώρα να φορτίσει. Η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ καλή. Δες μήπως ξέχασες ανοικτά όλα τα ασύρματα (wi-fi, BT, GPS) και το είχες σε σημείο με μηδενικό σήμα. Βέβαια ανά κατάλαβα καλά, το είχες φορτίσει, και μετά από 2,5 ημέρες σου έδειχνε ακόμα 60% και έπεσε απότομα στο 4%. Αν έγινε έτσι, τότε το πρόβλημα δεν είναι το 4% αλλά το 60%. Γιατί μετά από 2,5 ημέρες είναι φυσικό ένα smartphone να μείνει από μπαταρία. Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον για κάποιο λόγο είχε κολλήσει η ένδειξη στο 60% και μετά ξεκόλλησε. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά έχει μια φίλη μου αυτήν την συσκευή... ξέρει κανείς να μου πει πως μπορεί να βάλει ένα δικό της τραγούδι για ήχο κλήσης εκτός αυτούς που έχει η συσκευή;

Thankssss!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά έχει μια φίλη μου αυτήν την συσκευή... ξέρει κανείς να μου πει πως μπορεί να βάλει ένα δικό της τραγούδι για ήχο κλήσης εκτός αυτούς που έχει η συσκευή;

Thankssss!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536176#post3536176

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πήρα σήμερα. Έχω και εγώ πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο. Δοκίμασα αυτό που λες, αλλά πάντα στην εισαγωγή γλώσσας επιλέγει μόνο μία και δεν αλλάζει αν σύρω το space. Το κινητό έχει την έκδοση 2.2 froyo.

 

εχω κ γω το ιδιο προβλημα saliez οποτε εχει δικιο το παιδι κ μαλιστα πατωντας το 123 κ επιλεγοντας τη πρωτη επιλογη αλλαζει σε αγγλικα αλλα δεν ξανα αλλαζει σε ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα της μπαταριας γιατι ειχαμε συνεχεια

 

Υπενθυμιζω ότι η μπαταρια μου ενω ήταν στο 60%, έπεσε στο 4% με βαση τον μετρητη της συσκευης.

Οταν συνδεσα όμως το τηλέφωνο με το laptop μου (μεσω USB) για λίγα δευτερόλεπτα (το ξερω ότι φορτίζει με το λαπτοπ, αλλά πάνω από 1 λεπτό δεν έμεινε συνδεδεμένη, μετά την αποσύνδεσα, άρα δεν πρόλαβε με τίποτα να φορτίσει) η ένδειξη της μπαταρίας σε λίγη ώρα σταθεροποιήθηκε στο 58% και μετά άρχισε να πέφτει ομαλά με φυσιολογικό ρυθμό, αδειάζοντας μετά από μισή μέρα και με έντονη χρήση, πράγμα που σημαίνει ότι στην πραγματικότητα η μπαταρία μου δεν είχε αδειάσει όταν έδειχνε το 4%.

Φαντάζομαι ότι τελικά το πρόβλημα δεν ήταν η μπαταρία, αλλά ο "μετρητής", άρα το λειτουργικό σύστημα και ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβει και σε κανέναν από σας.

 

Ευχαιστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

μετα απο αναβαθμηση του κινητου μου μεσω του kies σε 2.2 δεν εχω ελληνικα.ξερει κανενας κανενα firmware 2,2 με ελληνικα μενου ? οσα εχω δοκιμασει δεν εχουν.

 

ευχαριστω

 

manet

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμιζω ότι η μπαταρια μου ενω ήταν στο 60%, έπεσε στο 4% με βαση τον μετρητη της συσκευης.

Οταν συνδεσα όμως το τηλέφωνο με το laptop μου (μεσω USB) για λίγα δευτερόλεπτα (το ξερω ότι φορτίζει με το λαπτοπ, αλλά πάνω από 1 λεπτό δεν έμεινε συνδεδεμένη, μετά την αποσύνδεσα, άρα δεν πρόλαβε με τίποτα να φορτίσει) η ένδειξη της μπαταρίας σε λίγη ώρα σταθεροποιήθηκε στο 58% και μετά άρχισε να πέφτει ομαλά με φυσιολογικό ρυθμό, αδειάζοντας μετά από μισή μέρα και με έντονη χρήση, πράγμα που σημαίνει ότι στην πραγματικότητα η μπαταρία μου δεν είχε αδειάσει όταν έδειχνε το 4%.

Φαντάζομαι ότι τελικά το πρόβλημα δεν ήταν η μπαταρία, αλλά ο "μετρητής", άρα το λειτουργικό σύστημα και ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβει και σε κανέναν από σας.

 

Εχει συμβει και σε μενα πολλες φορες λογω συχνου φλασαρισματος.Πρεπει να κανεις battery calibration, καλιμπραρισμα της μπαταριας στην ουσια.Ψαξε στο android market,υπαχουν πολλες εφαρμογες που το κανουν αυτο.

 

ΥΓ:Επειδη θελω να γυρισω σε froyo και δεν μπορω να βρω εκδοση που να εχει την ελληνικη γλωσσα,οποιος εχει στο κινητο του froyo ας μου πει τι εκδοση φοραει το κινητο του για να ψαξω να την κατεβασω.

Edited by vaggos_vankel
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

10 μέρες εχω το κινητο αυτό και είμαι γενικά ευχαριστημενος.

Γενικά μου αρεσει ο σχεδιασμός του και το ευχάριστο μενού του.

 

Για τα αρνητικά του να πω ότι ίσως θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Αυτό έχει επίδραση και στο πληκτρολόγιο μηνυμάτων, που έχει γενικά μικρά πλήκτρα και στην αρχή δεν μπορούσα να γράψω μήνυμα με τίποτα. Μετά μαθαίνει κανείς, αλλά αυτό θα έπρεπε να το έχουν προσέξει οι κατασκευαστές.

Επίσης δεν μπορείς με το ίδιο πληκτρολόγιο να γραψεις και ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες, αλλά πρέπει να αλλάζεις συνεχώς γλώσσα γραφής. ΄Η κάνω λάθος;

Μου αρεσει επίσης που εχει φυσικά πλήκτρα call/end key. Δεν θα μου αρεσε να μην εχει αυτά τα πλήκτρα, διότι αυτή είναι η τάση. π.χ. samsung galaxy mini. Θα μπορούσαν όμως να φωτίζονται τα πλήκτρα αυτά όπως ή οθόνη.

Η μπαταρία τελικά είναι μια χαρά. Με φτάνει για 3 γεμάτες μέρες. Αλλα τί είναι αυτό το πράγμα: κρατάει 3 μέρες με 50% και το άλλο 50% φεύγει σε μισή ημέρα. Το εχετε προσεξει και σεις; Προφανώς αυτός ο μετρητής μπαταρίας δεν μετράει με γραμμική κλίμακα και θυμίζει λίγο τα τηλέφωνα της Nokia, που μόλις χάσεις μία "μπάρα" μπαταρίας, καταρρέουν!

 

Εχω κατι ερωτησεις και όποιοι γνωρλιζουν, τους παρακαλώ να με βοηθησουν:

 

1. Εχω φτιαξει εναν φακελο στην επιφανεια εργασίας. Πως μπορω να βαλω μεσα πχ φωτογραφιες κλπ;

 

2.Το τηλέφωνο δεν εχει αυτά τα γνωστά "προφιλ" προεγκατεστημένα (πχ δυνατό, διακριτικό κλπ). Γνωρίζετε πως θα βρω free τετοια προφιλ και χωρις την αναγκη να εγγραφω καπου κλπ;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ (με επιδότηση = εδωσα 10 ευρώ) και μου φαίνεται μια χαρούλα - ίσως λίγο μικρή η οθόνη.

Σχετικά με το πρόβλημα γραφής ελληνικών και αγγλικών μαζί, μπορείτε να αλλάξετε άμεσα μεταξύ των δύο γλωσσών σέρνοντας τον δείκτη από την κάτω επιφάνεια της οθόνης προς τα πάνω (το αντίθετο από την κίνηση για να βγεί το μενού των ειδοποιήσεων του android). Τουλάχιστον εμένα αλλάζει και δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.

Να πώ και γεια χαρά σε όλους μιας και είναι το πρώτο μου μύνημα στο forum.

 

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, ποιο προγραμμα gps παιζει καλα στη συσκευη αυτη; θελει καποιος γνωστος μου και δεν ξερω ποιο να του προτινω μιας και ειναι ασχετος.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kαλησπερα, ποιο προγραμμα gps παιζει καλα στη συσκευη αυτη; θελει καποιος γνωστος μου και δεν ξερω ποιο να του προτινω μιας και ειναι ασχετος.

 

Όσα αναφέρονται εδώ παίζουν κανονικότατα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω το συγκεκριμενο τηλ εδω και 1 μηνα για τα λεφτα που εδωσα ειναι μια χαρα.αντιμετωπιζω το εξης προβλημα εδω και 2 μερες οταν το συνδεω στο λαπτοπ μονο φορτιζει δεν βλεπει την καρτα μνημης το λαπτοπ.φταιει το τηλ η φταει το λαπτοπ.πριν την εβλεπε κανονικα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

για οσους συνεχιζουν να εχουν προβλημα με το πληκτρολογιο και δεν εχουν βγαλει ακρη μπορουν να κατεβασουν απο το market το multiling ειναι δωρεαν και υποστιριζει οσες γλωσες θελουμε με ευκολη αλλαγη τους.

 

ps

αν εχει βαλει κανενας το gps sygic βρισκει γρηγορα τους δορυφορους την πρωτη φορα ? γιατι σε μενα αργει 3-4 λεπτα !

μανετ

Edited by manet35
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα.εχω το συγκεκριμενο τηλ εδω και 1 μηνα για τα λεφτα που εδωσα ειναι μια χαρα.αντιμετωπιζω το εξης προβλημα εδω και 2 μερες οταν το συνδεω στο λαπτοπ μονο φορτιζει δεν βλεπει την καρτα μνημης το λαπτοπ.φταιει το τηλ η φταει το λαπτοπ.πριν την εβλεπε κανονικα.ευχαριστω

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Εφαρμογές / Ανάπτυξη και δες αν είναι ενεργοποιημένος ο "Εντοπισμός σφαλμάτων".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να ρωτήσω κάτι αυτονόητο. Όσοι πήρατε τη συσκευή, το πακέτο περιλαμβάνει και καλώδιο usb για σύνδεση με το PC έτσι; Γιατί κάπου διάβασα ότι δεν έχει καλώδιο και ανησύχησα..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι κλειδωμένη με cosmote? αν της βάλω sim της wind τι θα γίνει..;
Beer Inspiredhttp://briefcase.pathfinder.gr/download/OverClocker_/14396/164008/0/AMD+Rotating+Logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να ρωτήσω κάτι αυτονόητο. Όσοι πήρατε τη συσκευή, το πακέτο περιλαμβάνει και καλώδιο usb για σύνδεση με το PC έτσι; Γιατί κάπου διάβασα ότι δεν έχει καλώδιο και ανησύχησα..

 

Ευχαριστώ.

 

Οπως ολα τα κινητα εχει και αυτο....

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι κλειδωμένη με cosmote? αν της βάλω sim της wind τι θα γίνει..;

 

Περνει ολες τις καρτες.

Συγκεκριμενα το δικο μου ειχε λογισμικο cosmote αλλα ειχα δοκιμασει και sim της Q και δουλευε κανονικα.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως μπορω να δω πια εκδοση ανδροιδ εχει το 550?

και αν υπαρχει κανενα λινκ για το πως μπορω να το κανω root.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν τα παω κ πολυ καλα με τα android μπορειτε να μου πειτε πως μπορω ν δω ποια εκδοση εχω κ αν γινεται να κανω αναβαθμιση;;;
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν τα παω κ πολυ καλα με τα android μπορειτε να μου πειτε πως μπορω ν δω ποια εκδοση εχω κ αν γινεται να κανω αναβαθμιση;;;

Ρυθμίσεις->Σκρόλαρε τέρμα κάτω στο Σχετικά με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κυριοι,

Χρειαζομαι την βοήθεια σας

 

το τηλέφωνο μου εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να προβάλλει τις επαφες μου στην καρτα SIM και προβάλλει μόνο αυτές που είναι γραμμένες στην μνημη του τηλεφώνου. Η καρτα SIM δεν έπαθε κάποια ζημιά και είμαι σίγουρος ότι οι επαφες της SIM δεν σβήσθηκαν, απλά δεν προβάλλονται. Δεν τις διαβάζει δηλαδή το τηλέφωνο. Και αυτό το ξερω, γιατί, όταν πάω στο πληκτρολόγιο, και πληκτρολογήσω 697 (π.χ.) με το "smart dialing" μου προβάλλει όλες τις επαφες και του τηλεφωνου και της SIM, άρα οι επαφές υπάρχουν.

 

Το ερώτημα είναι πώς θα της προβάλλω ξανα τις επαφές της SIM, στον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού μου. Εκανα κάποια ρύθμιση χωρίς να το ξέρω και πώς μπορώ να την αλλάξω;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 5 (I5500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...