Jump to content

Samsung Galaxy 5 (I5500)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy I550

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/samsung-i5500-corby.jpg

Edited by Superuser

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 208
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες, έχω 2 μικρές επιδοτήσεις από 2 συνδέσεις Cosmote, και θέλω να πάρω μια 2η συσκυεή... Γλυκοκοιτάζω αυτό λοιπόν, για να κάνει παρέα στο SGS2 που θα μου έρθει από Τρίτη. Δε μπορώ όμως να εντοπίσω το επίσημο topic αυτής της συσκευής στο forum. Βοηθήστε με plz!
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ όμως να εντοπίσω το επίσημο topic αυτής της συσκευής στο forum. Βοηθήστε με plz!

 

Υπάρχει τώρα. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τώρα. :)

Α μάλιστα! :p

 

Τόσο δημοφιλές κινητό... :lol:

 

Οπότε, αν και το θέλω για δεύτερο/βοηθητικό, μήπως να μη το επιλέξω? Οι 2 επιδοτήσεις είναι γύρω στα 110-120 ευρώ συνολικά. Μήπως αντί για αυτό να προτιμήσω αυτό SAMSUNG GALAXY MINI ?

 

Ας περιγράψω για τι το θέλω λίγο... Όσων αφορά τις κλήσεις, θα μπει ένας αριθμός Q και θα το έχω για κινητό εργασίας (για να με καλούν, ούτε καν να καλώ εγώ).

 

Κυρίως όμως το θέλω για να εγκαταστήσω καναδυό χαζοπαιχνιδάκια* να παίζει η 3χρονη πιτσιρίκα μου. Γιατί με το X10 την καλόμαθα ένα χρόνο τώρα, ενώ το SGSII έχω σκοπό να μη το αγγίξει καν... Όπως μια φορά που ενώ έπαιζε στο X10 τη μια στιγμή, την άλλη στιγμή γυρνάω και τη βλέπω να το ξύνει με την οθόνη του στα πλακάκια... :p

 

* Τίποτα extreme... Μια Ντόρα που χρωματίζεις διάφορες φιγούρες, κάτι άλλα με εικόνες που βρίσκεις τις διαφορές κτλ κτλ...

Edited by PrinceOfAbyss
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πολυ ομορφο κινητακι..και εκπληκτικα γρηγορο..τοσο που δε περιμενα με ελαχιστη ραμ να ρολαρει τοσο μα τοσο καλα!!!!!!
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

το αποκτησα προσφατα και ως νεος στον κοσμο του Android μπορω να πω οτι ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ απλο, αλλα παραλληλα και αρκετα καλαισθητο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους

Έχω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Έχω ένα samsung gt-i5500 το οποίο από προχτές έχει κολλήσει στην οθόνη που γράφει samsung και δεν λέει να ξεκουνήσει από κει .

Σκέπτομαι να του ξανά φορτώσω το επίσημο firmware σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-306882.html

Θέλοντας να περάσω ξανά το ίδιο firmware που είχε και πριν, δεν γνωρίζω ποιο αρχείο να επιλέξω αφού δεν μπορώ τώρα να το διαπιστώσω.

Να βάλω Éclair 2.1, να βάλω Froyo 2.2 και ποιό από τις δύο επιλογές;

Επίσης θα ήθελα να με πληροφορήσετε αν με το firmware που θα βάλω θα ισχύει η εγγύηση του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

 

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Έχω ένα samsung gt-i5500 το οποίο από προχτές έχει κολλήσει στην οθόνη που γράφει samsung και δεν λέει να ξεκουνήσει από κει .

Σκέπτομαι να του ξανά φορτώσω το επίσημο firmware σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-306882.html

Θέλοντας να περάσω ξανά το ίδιο firmware που είχε και πριν, δεν γνωρίζω ποιο αρχείο να επιλέξω αφού δεν μπορώ τώρα να το διαπιστώσω.

Να βάλω Éclair 2.1, να βάλω Froyo 2.2 και ποιό από τις δύο επιλογές;

Επίσης θα ήθελα να με πληροφορήσετε αν με το firmware που θα βάλω θα ισχύει η εγγύηση του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

 

Θοδωρής

Οι οδηγίες είναι μεν σωστές αλλά είναι για διαφορετικό μοντέλο από το δικό σου. :)

Από εδώ --> http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5500.htm κατέβασε το firmware, επίσης μόλις το φλασάρεις από Odin κάντου μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Όχι αν αλλάξεις firmware δεν θα ισχύει η εγγύηση, αλλά είναι αντιρστρέψιμο, γίνεται δηλαδή να ξαναβάλεις το αρχικό αν ξέρεις ποιο ήτανε.

Γράψε εδώ ότι απορίες έχεις και θα σε βοηθήσουμε.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρατηρω πολυ κακη ποιοτητα στον ηχο κατα τη διαρκεια μιας συνομιλιας

βαρια και μπασα ακουγεται η φωνη του συνομιλητη...

Το παρατηρει κανεις αλλος???:!:

και το λεω αυτο με μετρο συγκρισης αλλα φτηνοτερα κινητα της samsung που ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κτ;;;ηχογραφηση και επιλογη για να βαλω για ηχο κλησης δικο μου τραγουδι υπαρχει;;;

 

Ναι μπορείς

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω πολυ κακη ποιοτητα στον ηχο κατα τη διαρκεια μιας συνομιλιας

βαρια και μπασα ακουγεται η φωνη του συνομιλητη...

Το παρατηρει κανεις αλλος???:!:

και το λεω αυτο με μετρο συγκρισης αλλα φτηνοτερα κινητα της samsung που ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος

 

ειστε ευχαριστημενοι με το ηχειο στη συνομιλια?

ως προς την καθαροτητα της φωνης

Link to comment
Share on other sites

ειστε ευχαριστημενοι με το ηχειο στη συνομιλια?

ως προς την καθαροτητα της φωνης

θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο αλλα εγω δεν εχω μεγαλο προβλημα......να ρωτησω κατι αλλο;καλα δεν μπορω να γραφω με 2γλωσσες μαζι οπως σε ολα τα υπολοιπα κινητα;;;τι τραγικο που ειναι αυτο!πειτε μου οτι διορθωνεται καπως......

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο αλλα εγω δεν εχω μεγαλο προβλημα......να ρωτησω κατι αλλο;καλα δεν μπορω να γραφω με 2γλωσσες μαζι οπως σε ολα τα υπολοιπα κινητα;;;τι τραγικο που ειναι αυτο!πειτε μου οτι διορθωνεται καπως......

 

αν εννοεις sms

εγω το πετυχαινω πατωντας απο το κειμενο που γραφω κανοντας εναλλαγη στον παραληπτη

ποντιακο αλλα ετσι γραφω ταυτοχρονα σε ενα sms πχ με γραμματα απο δυο γλωσσες

και παταω πατεταμενα το εικονιδιο abc ή 123

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο αλλα εγω δεν εχω μεγαλο προβλημα......να ρωτησω κατι αλλο;καλα δεν μπορω να γραφω με 2γλωσσες μαζι οπως σε ολα τα υπολοιπα κινητα;;;τι τραγικο που ειναι αυτο!πειτε μου οτι διορθωνεται καπως......

 

αν εννοεις sms

εγω το πετυχαινω πατωντας απο το κειμενο που γραφω κανοντας εναλλαγη στον παραληπτη

ποντιακο αλλα ετσι γραφω ταυτοχρονα σε ενα sms πχ με γραμματα απο δυο γλωσσες

και παταω πατεταμενα το εικονιδιο abc ή 123

 

Ρυθμίσεις --> γλώσσα και πληκτρολόγιο --> Samsung πληκτρολόγιο --> Εισαγωγή γλώσσας.

Εκεί τικάρετε όποια γλώσσα θέλετε και όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, στην κάτω μπάρα (Space) μπορείτε αν την σύρετε δεξιά/αριστερά να αλλάξει γλώσσα.

Καλησπέρα σας.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει δοκιμασει κανεις καποια εκδοση Destinator που να δουλευει στην 2.3?

 

Δεν θα βρεις κάποιον (και δικαίως) που να ασχολείται με το Destinator σε αυτή την πλατφόρμα. Περισσότερα για τα προγράμματα πλοήγησης εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις κάποιον (και δικαίως) που να ασχολείται με το Destinator σε αυτή την πλατφόρμα. Περισσότερα για τα προγράμματα πλοήγησης εδώ.

 

Το οτι δεν ασχολειται καποιος στο συγκεκριμενο φορουμ με Dastinator σ'αυτη την πλατφορμα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κιολας.Ρωτησα για καποια εκδοση που να δουλευει στην 2.3 επειδη η εκδοση που εχω λειτουργει σε 2.2 δεν λειτουργει σε gingerbread.

Edited by vaggos_vankel
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το οτι δεν ασχολειται καποιος στο συγκεκριμενο φορουμ με Dastinator σ'αυτη την πλατφορμα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κιολας.Ρωτησα για καποια εκδοση που να δουλευει στην 2.3 επειδη η εκδοση που εχω λειτουργει σε 2.2 δεν λειτουργει σε gingerbread.

 

Απευθύνσου στο link που έδωσα παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> γλώσσα και πληκτρολόγιο --> Samsung πληκτρολόγιο --> Εισαγωγή γλώσσας.

Εκεί τικάρετε όποια γλώσσα θέλετε και όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, στην κάτω μπάρα (Space) μπορείτε αν την σύρετε δεξιά/αριστερά να αλλάξει γλώσσα.

Καλησπέρα σας.

 

Καλησπέρα. Το πήρα σήμερα. Έχω και εγώ πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο. Δοκίμασα αυτό που λες, αλλά πάντα στην εισαγωγή γλώσσας επιλέγει μόνο μία και δεν αλλάζει αν σύρω το space. Το κινητό έχει την έκδοση 2.2 froyo.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Προχτες πήρα και εγώ αυτό το τηλεφωνάκι και είμαι νέος στο Android.

Εχω κάποια θέματα και απορίες άσχετα με android και θα ήθελα τη βοήθεια σας:

 

1. Πως βάζω τον δικό μου ήχο ειδοποίησης για μηνύματα; (όχι για κλήσεις, αυτό το βρήκα)

2. Πώς μπορω να έχω Ημερολόγιο στο τηλέφωνο χωρίς την ανάγκη να τους δηλώσω το e-mail μου κλπ μέσω internet; Λογικά να το δεις, δεν μπορεί ένα κινητό των 30 Ευρώ να έχει ημερολόγιο και το δικο μου να μην έχει.

3. Πως μπορώ να γράψω μήνυμα με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες;

4. Αν κατεβάσω από το internet στον υπολογιστή μου (όχι στο κινητό) μία εφαρμογή, πως την εγκαθιστώ στο κινητό;

 

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πήρα σήμερα. Έχω και εγώ πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο. Δοκίμασα αυτό που λες, αλλά πάντα στην εισαγωγή γλώσσας επιλέγει μόνο μία και δεν αλλάζει αν σύρω το space. Το κινητό έχει την έκδοση 2.2 froyo.

Δεν γίνεται. Στην εισαγωγή γλώσσας αν πας από τις ρυθμίσεις μπορείς να επιλέξεις παραπάνω από μία.

Γεια σας παιδια

 

Προχτες πήρα και εγώ αυτό το τηλεφωνάκι και είμαι νέος στο Android.

Εχω κάποια θέματα και απορίες άσχετα με android και θα ήθελα τη βοήθεια σας:

 

1. Πως βάζω τον δικό μου ήχο ειδοποίησης για μηνύματα; (όχι για κλήσεις, αυτό το βρήκα)

2. Πώς μπορω να έχω Ημερολόγιο στο τηλέφωνο χωρίς την ανάγκη να τους δηλώσω το e-mail μου κλπ μέσω internet; Λογικά να το δεις, δεν μπορεί ένα κινητό των 30 Ευρώ να έχει ημερολόγιο και το δικο μου να μην έχει.

3. Πως μπορώ να γράψω μήνυμα με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες;

4. Αν κατεβάσω από το internet στον υπολογιστή μου (όχι στο κινητό) μία εφαρμογή, πως την εγκαθιστώ στο κινητό;

 

Ευχαριστω πολύ.

1. Δεν θυμάμαι, ρώτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440 θα σου απαντήσει κάποιος σίγουρα.

EDIT: βρήκα κάτι

φτιαξε \media\audio και εκει μεσα κανε 2 ξεχωριστους φακελους notifications και ringtones.

αρα θα πρεπει να εχεις :

 

1) \media\audio\notifications (εδω βαλε οτι θελεις για ηχους μηνυματων,email, κ.τ.λ)

2) \media\audio\ringtones (εδω βαλε οτι τραγουδι θελεις για ηχο κλησης)

2. Η όλη φιλοσοφία του Android στηρίζεται στο cloud. Πρέπει να δηλώσεις ένα gmail και να το συγχρονίσεις, η εναλλακτική είναι να δηλώσεις ένα gmail και να κατεβάσεις κάποιο άλλο ημερολόγιο σαν εφαρμογή από το market.

3. Μικροί Ελληνικοί χαρακτήρες = 80 γράμματα, κεφαλαία = 160 γράμματα. Επίσης λύνεται αν κατεβάσεις εφαρμογή μηνυμάτων.

4. Αν την κατεβάσεις στον υπολογιστή τη βάζεις στο κινητό και εγκαθιστάς την εφαρμογή μέσω file explorer, ακριβώς όπως τα .exe αρχεία των windows (.apk θα είναι).

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω το εξης.

Εχω προσφατα αγορασει το τηλέφωνο αυτό και μετά από την 3η φόρτιση, (στις 2,5 ημερες μετα τη φορτιση για την ακρίβεια) και ενω η μπαταρια με βαση τις μετρησεις ήταν στο 60%, ξαφνικα μου εβγαλε μηνυμα ότιο πρέπει να φορτίσω: μπαταρία 4%! Κατι δεν παει καλα.

 

Η ερωτηση ειναι:

1. 2.5 ωρες ειναι η συνηθισμένη του διαρκεια? Να πω ότι δεν κάνω εξεζητημενη χρήση.

2. Το 60% να γινεται 4% είναι normal?

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω το εξης.

Εχω προσφατα αγορασει το τηλέφωνο αυτό και μετά από την 3η φόρτιση, (στις 2,5 ημερες μετα τη φορτιση για την ακρίβεια) και ενω η μπαταρια με βαση τις μετρησεις ήταν στο 60%, ξαφνικα μου εβγαλε μηνυμα ότιο πρέπει να φορτίσω: μπαταρία 4%! Κατι δεν παει καλα.

 

Η ερωτηση ειναι:

1. 2.5 ωρες ειναι η συνηθισμένη του διαρκεια? Να πω ότι δεν κάνω εξεζητημενη χρήση.

2. Το 60% να γινεται 4% είναι normal?

μαλλον καποια εφαρμογη σκαλωσε και σου αδειασε την μπαταρια.φορτισε το και μετα κανε ενα restart.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 5 (I5500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...