Jump to content

Samsung Galaxy 5 (I5500)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα.

Πρωτο post στο forum για το τηλεφωνάκι που αγόρασα με επιδότηση μόλις σήμερα και αμέσως το πρώτο προβληματάκι.. Μετα τη φόρτηση ακουλούθησε το σχετικό ψάξιμο μια και το προηγούμενο τηλεφωνο μου ήταν το HTC HD και μου είναι λίγο ξένο το android.. Κατά τη σύνδεση λοιπόν με το wifi διαπίστωσα πως δεν κρατάει τη σύνδεση παραπάνω απο 5 λεπτά, ούτε και ξανασυνδέεται όταν πατήσω το αντίστοιχο εικονίδιο (μου γράφει σάρωση και μετά "αποσυνδέθηκε"). Αν κάποιος σκέφτεται κάτι ας μου πει.. ευχαριστώ,

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας και απο μενα.

Πρωτο post στο forum για το τηλεφωνάκι που αγόρασα με επιδότηση μόλις σήμερα και αμέσως το πρώτο προβληματάκι.. Μετα τη φόρτηση ακουλούθησε το σχετικό ψάξιμο μια και το προηγούμενο τηλεφωνο μου ήταν το HTC HD και μου είναι λίγο ξένο το android.. Κατά τη σύνδεση λοιπόν με το wifi διαπίστωσα πως δεν κρατάει τη σύνδεση παραπάνω απο 5 λεπτά, ούτε και ξανασυνδέεται όταν πατήσω το αντίστοιχο εικονίδιο (μου γράφει σάρωση και μετά "αποσυνδέθηκε"). Αν κάποιος σκέφτεται κάτι ας μου πει.. ευχαριστώ,

Άγγελος

 

α κ γω το παθαινω αυτο!!καμια λυση ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κυριοι,

Χρειαζομαι την βοήθεια σας

 

το τηλέφωνο μου εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να προβάλλει τις επαφες μου στην καρτα SIM και προβάλλει μόνο αυτές που είναι γραμμένες στην μνημη του τηλεφώνου. Η καρτα SIM δεν έπαθε κάποια ζημιά και είμαι σίγουρος ότι οι επαφες της SIM δεν σβήσθηκαν, απλά δεν προβάλλονται. Δεν τις διαβάζει δηλαδή το τηλέφωνο. Και αυτό το ξερω, γιατί, όταν πάω στο πληκτρολόγιο, και πληκτρολογήσω 697 (π.χ.) με το "smart dialing" μου προβάλλει όλες τις επαφες και του τηλεφωνου και της SIM, άρα οι επαφές υπάρχουν.

 

Το ερώτημα είναι πώς θα της προβάλλω ξανα τις επαφές της SIM, στον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού μου. Εκανα κάποια ρύθμιση χωρίς να το ξέρω και πώς μπορώ να την αλλάξω;

Ευχαριστω

 

όταν είσαι στην Αρχική οθόνη πατά το εικονίδιο των επαφών μετά πατά το τέρμα αριστερά κουμπί που έχει δίπλα σε αυτό με το σπιτάκι μετά πατά στην οθόνη το περισσότερα μετά επιλογές οθόνης από εκεί τσέκαρε ποιες επαφές θες να φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακόμα:

 

Πριν λίγο καιρό φόρτισα το κινητό μου από τον υπολογιστή μέσω καλωδίου USB. To κινητό μου είχε ξεφορτίσει τελείως, η μπαταρία ήταν δηλαδή εντελώς νεκρή. Από εκείνη την ημέρα που το φόρτισα (από το PC), παρατήρησα ότι μειώθηκε δραστικά ο χρόνος αναμονής της μπαταρίας.

Μήπως έκανα εγω κάτι λάθος;

Μήπως δεν είναι ο σψστός τρόπος να φπορτίζεις από υπολογιστή;

Μήπως δεν έπρεπε να αφήσω την μπαταρία να ξεφορίσει τελείως;

 

Ευχαριστω γαι την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακόμα:

 

Πριν λίγο καιρό φόρτισα το κινητό μου από τον υπολογιστή μέσω καλωδίου USB. To κινητό μου είχε ξεφορτίσει τελείως, η μπαταρία ήταν δηλαδή εντελώς νεκρή. Από εκείνη την ημέρα που το φόρτισα (από το PC), παρατήρησα ότι μειώθηκε δραστικά ο χρόνος αναμονής της μπαταρίας.

Μήπως έκανα εγω κάτι λάθος;

Μήπως δεν είναι ο σψστός τρόπος να φπορτίζεις από υπολογιστή;

Μήπως δεν έπρεπε να αφήσω την μπαταρία να ξεφορίσει τελείως;

 

Ευχαριστω γαι την βοήθεια

Κανονικά δεν αφήνουμε να πέφτει κατω απο το 20%.Δοκίμασε να κάνεις ενα calibration.

https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα.1ο μπορω αποτην εκδοση froyo 2.2 να παω στην gingerbread?και αν ναι πως γινεται.2ο βρηκα στο xda custom rom μεσω του προγραμματος odin και καπου γραφει να κρατησω πατημενα τα κουμπια volume down center button and power button για να μπει σε download mode τα παταω αλλα δεν γινεται τιποτα κανω κατι λαθος?οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.ευχαριστω

καμμια βοηθεια????

Edited by beerman63
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Μόλις αγόρασα και επιχείρησα να...γνωριστώ με το καινούργιο μου Galaxy i5500... To κακό είναι ότι είναι το πρώτο μου κινητό αφής, android και "τελευταίας" τεχνολογίας γενικότερα... Οπότε καταλαβαίνετε ότι θα έχω συνεχώς εκνευριστικές και ίσως και ανόητες απορίες, αλλά λέω να ξεκινήσω με μόνο δύο...

Η πρώτη, και αυτή που με καίει, ουσιαστικά, είναι η εξής: Αυτό το τηλέφωνο έχει περίπου 500 εφαρμογές, τόσο στην αρχική σελίδα, όσο και στο κυρίως μενού, οι οποίες έχουν να κάνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με το Ίντερνετ... Άρα, κάθε λίγο και λιγάκι εγώ πατάω κατά λάθος κάποια από όλες αυτές (πρόβλημα με την λεπτή μου κινητικότητα!) και ανοίγει συνεχώς το Ίντερνετ... Το πρόβλημά μου είναι, αν θεωρητικά έχω ανοιχτό το Wi-fi και είμαι συνδεδεμένη σε κάποιο ασύρματο δίκτυο, θα "θεωρεί" ότι από εκεί "παίρνει" σύνδεση, ή θα με χρεώνει στον λογαριασμό μου; Αν, πάλι, δεν υπάρχει δίκτυο εντός εμβέλειας, ή εν πάση περιπτώσει δεν είμαι σε αυτά, τότε χρεώνομαι με την σύνδεση του αριθμού μου; Προφανώς "όχι" και "ναι" αντίστοιχα είναι οι απαντήσεις, αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση...

Η δεύτερή μου απορία τώρα: Διάβασα κάπου στο thread ότι για να βάλεις ήχο που θέλεις εσύ στα μηνύματα πρέπει να έχεις αυτήν την σειρά φακέλων (media/notifications/audio), την οποίαν εγώ ναι μεν έχω, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να επιλέξω κάτι από εκεί μέσα ως ήχο μηνύματος... Ούτε στις επιλογές ήχων υπάρχει, ούτε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, ούτε στο "ορισμός ως" όταν πιέζω παρατεταμένα το αρχείο ήχου που θέλω... Και ένα υποερώτημα εδώ, διάβασα για κάποιες εφαρμογές μηνυμάτων που μπορώ να κατεβάσω για να διαχειρίζομαι καλύτερα τα μηνύματα-κάποια συγκεκριμένη πρόταση επ'αυτού;

Δεν είπα εγώ; Τώρα μου ήρθε και η τρίτη απορία! Όταν ξεκίνησα να πρωτοχρησιμοποιώ το google, κάπως (χωρίς να το πολυκαταλάβω), θεώρησε αυτό καθήκον του να συνδέσει το νούμερό μου με τον λογαριασμό μου στην google και τώρα μου στέλνει ειδοποίηση το κινητό μου κάθε που έχω mail! Αλλά εγώ ούτε θέλω το κινητό μου συνδεδεμένο με το mail μου, ούτε και τις ειδοποιήσεις, φυσικά! Υπάρχει τρόπος να το αποσυνδέσω, ή είναι υποχρεωτικό, λόγω και του γεγονότος ότι το Galaxy χρησιμοποιεί την τεχνολογία της Google?

Αυτά, προς το παρόν!

Edited by Felix_ret
Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

*Παιδιά συγχωρέστε με αν δεν γράφω σε σωστό thread*

 

Πριν 2 μέρες αγόρασα το Samsung Galaxy 550 , κι έχω 2 θεματάκια.

 

1.Όταν έγραφα μήνυμα στα Ελληνικά, μπορούσα κανονικά να αλλάζω από κεφαλαία σε μικρά και το πλήκτρο shift λειτουργούσε κανονικά. Τώρα ξαφνικά, είναι μονίμως κεφαλαία -όσες φορες κι αν πατήσω το shift ή αν το πατάω παρατεταμένα δεν αλλάζουν σε μικρά. Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ στα Ελληνικά και στο Αυτόματο και μόνο εκεί που γράφεις το μήνυμα-όχι πχ εκεί που γράφεις τον παραλήπτη.

Τι μπορώ να κάνω???Βοηθήστε με!!! :rolleyes: (Το έκλεισα, έβγαλα και μπαταρία..αλλά τίποτα)

 

2. Το Wi-Fi ενεργοποιείται κανονικά, εντοπίζει το modem αλλά δεν μπαίνει... Μου λέει αποσυνδέθηκε, σάρωση κλπ.

Τι μπορεί να φταίει? Έχει να κάνει με τη σύνδεση/modem/κινητό?... [Δοκίμασα να είμαι δίπλα στο μοντεμ ακριβώς].

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

*Παιδιά συγχωρέστε με αν δεν γράφω σε σωστό thread*

 

Πριν 2 μέρες αγόρασα το Samsung Galaxy 550 , κι έχω 2 θεματάκια.

 

1.Όταν έγραφα μήνυμα στα Ελληνικά, μπορούσα κανονικά να αλλάζω από κεφαλαία σε μικρά και το πλήκτρο shift λειτουργούσε κανονικά. Τώρα ξαφνικά, είναι μονίμως κεφαλαία -όσες φορες κι αν πατήσω το shift ή αν το πατάω παρατεταμένα δεν αλλάζουν σε μικρά. Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ στα Ελληνικά και στο Αυτόματο και μόνο εκεί που γράφεις το μήνυμα-όχι πχ εκεί που γράφεις τον παραλήπτη.

Τι μπορώ να κάνω???Βοηθήστε με!!! :rolleyes: (Το έκλεισα, έβγαλα και μπαταρία..αλλά τίποτα)

 

2. Το Wi-Fi ενεργοποιείται κανονικά, εντοπίζει το modem αλλά δεν μπαίνει... Μου λέει αποσυνδέθηκε, σάρωση κλπ.

Τι μπορεί να φταίει? Έχει να κάνει με τη σύνδεση/modem/κινητό?... [Δοκίμασα να είμαι δίπλα στο μοντεμ ακριβώς].

 

Ευχαριστώ:)

 

Είσαι σε λάθος θέμα εδώ είναι μόνο για το Galaxy S, από ότι βλέπω εδώ υπάρχει για το κινητό σου.

Αλλά για το πρώτο που ρωτάς μπορώ να σου απαντήσω. Αυτο γίνεται μόνο όταν πας να γράψεις SMS και συμβαίνει γιατί επιλέγοντας Αυτόματη κωδικοποίηση στις ρυθμίσεις SMS τα στέλνει πάντα κεφαλαία! Αν επιλέξεις άλλη κωδικοποίηση θα μπορέσεις να γράψεις και με μικρά αλλά οι μικροί ελληνικοί χαρακτήρες πιάνουν περισσότερο χώρο σε KB για αυτό και το κάθε SMS τότε χωράει μόνο 60 χαρακτήρες έναντι στους 160 που χωράει με κεφαλαία Ελληνικά. (Είναι θέμα κωδικοποίησης δεν ξέρω ακριβώς από τεχνικής άποψης γιατί συμβαίνει) Επιλέγοντας Αυτόματη κωδικοποίηση, είναι ρυθμισμένο έτσι να τα στέλνει πάντα κεφαλαία, για αυτό δε σε αφήνει να γράψεις με μικρά. Ακόμα και αν σε άφηνε να γράψεις με μικρά, πάλι θα το έστελνε με κεφαλαία (συμβαίνει σε μερικά κινητά αυτό από ότι έχω δει)

 

Για το δεύτερο αν και δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει, σου το έκανε από την αρχή αυτό ή έγινε ξαφνικά? Αν ήταν από την αρχή έτσι δοκίμασε σε κάποιο άλλο δίκτυο αν μπορείς, πολύ πιθανόν να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τις ρυθμίσεις που εχεις στο modem/router σου. (από ότι βλέπω στο επίσημο θέμα για το Galaxy 550 κι άλλοι έχουν πρόβλημα πρόβλημα με το wifi)

 

Καλησπέρα σε όλους... Μόλις αγόρασα και επιχείρησα να...γνωριστώ με το καινούργιο μου Galaxy i5500... To κακό είναι ότι είναι το πρώτο μου κινητό αφής, android και "τελευταίας" τεχνολογίας γενικότερα... Οπότε καταλαβαίνετε ότι θα έχω συνεχώς εκνευριστικές και ίσως και ανόητες απορίες, αλλά λέω να ξεκινήσω με μόνο δύο...

Η πρώτη, και αυτή που με καίει, ουσιαστικά, είναι η εξής: Αυτό το τηλέφωνο έχει περίπου 500 εφαρμογές, τόσο στην αρχική σελίδα, όσο και στο κυρίως μενού, οι οποίες έχουν να κάνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με το Ίντερνετ... Άρα, κάθε λίγο και λιγάκι εγώ πατάω κατά λάθος κάποια από όλες αυτές (πρόβλημα με την λεπτή μου κινητικότητα!) και ανοίγει συνεχώς το Ίντερνετ... Το πρόβλημά μου είναι, αν θεωρητικά έχω ανοιχτό το Wi-fi και είμαι συνδεδεμένη σε κάποιο ασύρματο δίκτυο, θα "θεωρεί" ότι από εκεί "παίρνει" σύνδεση, ή θα με χρεώνει στον λογαριασμό μου; Αν, πάλι, δεν υπάρχει δίκτυο εντός εμβέλειας, ή εν πάση περιπτώσει δεν είμαι σε αυτά, τότε χρεώνομαι με την σύνδεση του αριθμού μου; Προφανώς "όχι" και "ναι" αντίστοιχα είναι οι απαντήσεις, αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση...

Η δεύτερή μου απορία τώρα: Διάβασα κάπου στο thread ότι για να βάλεις ήχο που θέλεις εσύ στα μηνύματα πρέπει να έχεις αυτήν την σειρά φακέλων (media/notifications/audio), την οποίαν εγώ ναι μεν έχω, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να επιλέξω κάτι από εκεί μέσα ως ήχο μηνύματος... Ούτε στις επιλογές ήχων υπάρχει, ούτε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, ούτε στο "ορισμός ως" όταν πιέζω παρατεταμένα το αρχείο ήχου που θέλω... Και ένα υποερώτημα εδώ, διάβασα για κάποιες εφαρμογές μηνυμάτων που μπορώ να κατεβάσω για να διαχειρίζομαι καλύτερα τα μηνύματα-κάποια συγκεκριμένη πρόταση επ'αυτού;

Δεν είπα εγώ; Τώρα μου ήρθε και η τρίτη απορία! Όταν ξεκίνησα να πρωτοχρησιμοποιώ το google, κάπως (χωρίς να το πολυκαταλάβω), θεώρησε αυτό καθήκον του να συνδέσει το νούμερό μου με τον λογαριασμό μου στην google και τώρα μου στέλνει ειδοποίηση το κινητό μου κάθε που έχω mail! Αλλά εγώ ούτε θέλω το κινητό μου συνδεδεμένο με το mail μου, ούτε και τις ειδοποιήσεις, φυσικά! Υπάρχει τρόπος να το αποσυνδέσω, ή είναι υποχρεωτικό, λόγω και του γεγονότος ότι το Galaxy χρησιμοποιεί την τεχνολογία της Google?

Αυτά, προς το παρόν!

 

Λοιπόν δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω μιας και όλα τα android σχεδόν ίδια είναι και από ότι βλέπω εδώ δεν έχει πολύ κίνηση το θέμα :p

Καταρχήν μπορείς να κλείσεις το ίντερνετ από την κάρτα sim σου πηγαίνοντας Ρυθμίσεις> Ασύρματο και δίκτυα> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας > Ενεργοποίηση δεδομένων. Αν το απενεργοποιήσεις αυτό, θέλει δε θέλει δεν θα παίρνει ίντερνετ απο την κάρτα SIM. Όταν είσαι συνδεδεμένη με wifi τότε παίρνει από εκεί ίντερνετ, αλλά αν έχεις βρει δίκτυα και δεν έχεις συνδεθεί, προφανώς δεν θα έχει ίντερνετ οπότε θα πάρει απο τον λογαριασμό σου (εκτός αν έχεις κλείσει την ρύθμιση που είπα παραπάνω)

Δεύτερον δεν γνωρίζω για τον ήχο αλλά στο Market υπάρχουν πολλές εφαρμογές για τα μηνύματα και μία από τις καλύτερες είναι η: Go SMS η οποία είναι και δωρεάν.

Τρίτον, δε νομίζω πως έχει πάρει τον αριθμό σου, αλλά το gmail σου. Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί και συγχρονισμός> Αυτόματος συγχρονισμός, όταν το βγάλεις αυτό δε θα σου έρχονται ειδοποιήσεις.

 

Αν έχεις συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό σου συνιστώ να κλείσεις την κίνηση δεδομένων όπως ανέφερα στην αρχή, γιατί σίγουρα δε θες να δεις κάνα τρελό ποσό στο λογαριασμό σου. Πολλά προγράμματα στο Android συγχρονίζονται με το ίντερνετ όποτε θέλουν και μπορεί να σε χρεώνουν χωρίς να το καταλαβαίνεις.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω μιας και όλα τα android σχεδόν ίδια είναι και από ότι βλέπω εδώ δεν έχει πολύ κίνηση το θέμα :p

Καταρχήν μπορείς να κλείσεις το ίντερνετ από την κάρτα sim σου πηγαίνοντας Ρυθμίσεις> Ασύρματο και δίκτυα> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας > Ενεργοποίηση δεδομένων. Αν το απενεργοποιήσεις αυτό, θέλει δε θέλει δεν θα παίρνει ίντερνετ απο την κάρτα SIM. Όταν είσαι συνδεδεμένη με wifi τότε παίρνει από εκεί ίντερνετ, αλλά αν έχεις βρει δίκτυα και δεν έχεις συνδεθεί, προφανώς δεν θα έχει ίντερνετ οπότε θα πάρει απο τον λογαριασμό σου (εκτός αν έχεις κλείσει την ρύθμιση που είπα παραπάνω)

Δεύτερον δεν γνωρίζω για τον ήχο αλλά στο Market υπάρχουν πολλές εφαρμογές για τα μηνύματα και μία από τις καλύτερες είναι η: Go SMS η οποία είναι και δωρεάν.

Τρίτον, δε νομίζω πως έχει πάρει τον αριθμό σου, αλλά το gmail σου. Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί και συγχρονισμός> Αυτόματος συγχρονισμός, όταν το βγάλεις αυτό δε θα σου έρχονται ειδοποιήσεις.

 

Αν έχεις συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό σου συνιστώ να κλείσεις την κίνηση δεδομένων όπως ανέφερα στην αρχή, γιατί σίγουρα δε θες να δεις κάνα τρελό ποσό στο λογαριασμό σου. Πολλά προγράμματα στο Android συγχρονίζονται με το ίντερνετ όποτε θέλουν και μπορεί να σε χρεώνουν χωρίς να το καταλαβαίνεις.

 

Είσαι super! Ευχαριστώ! Τα θέματα με το Ίντερνετ και τα δεδομένα τα ρύθμισα κιόλας! Ελπίζω να μην έχει προλάβει να με "γδύσει" ως τώρα, αν και απ'ό,τι είδσα στις εφαρμογές δεν φαίνονταν να έχουν διακινηθεί πολλά δεδομένα... Για τα μηνύματα δεν με βιάζει, αλλά μόλις το κοιτλαξω θα δώσω feedback...! Αλήθεια, γιατί τόσο λίγη κίνηση το thread? Το πιο τάπα τηλέφωνο πήγα και πήρα;;; :p

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

@nikospot

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:happy:

Όσον αφορά το 1ο θεματάκι, δεν αναφέρομαι στο πως παραλαμβάνουν το μήνυμα οι παραλήπτες (Κεφαλαία ή μικρά), αλλά στο πως το γράφω εγώ εκείνη την ώρα. Στις σημειώσεις, γρήγορη σημείωση, επαφές,όνομα παραλήπτη κλπ. μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά το shift και να αλλαξω σε μικρά. ΜΟΝΟ όταν γραφω μηνύματα δεν μπορώ-στην αρχη μπορούσα-.

Το shift ανταποκρίνεται κανονικά απλά μενει πράσινο σαν να είναι ''κλειδωμένο'' και δεν αλλαζει σε μικρά.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι super! Ευχαριστώ! Τα θέματα με το Ίντερνετ και τα δεδομένα τα ρύθμισα κιόλας! Ελπίζω να μην έχει προλάβει να με "γδύσει" ως τώρα, αν και απ'ό,τι είδσα στις εφαρμογές δεν φαίνονταν να έχουν διακινηθεί πολλά δεδομένα... Για τα μηνύματα δεν με βιάζει, αλλά μόλις το κοιτλαξω θα δώσω feedback...! Αλήθεια, γιατί τόσο λίγη κίνηση το thread? Το πιο τάπα τηλέφωνο πήγα και πήρα;;; :p

 

:lol: Ε εντάξει δε ξέρω δεν κυκλοφορεί πολύ μάλλον το κινητάκι σου.

 

@nikospot

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:happy:

Όσον αφορά το 1ο θεματάκι, δεν αναφέρομαι στο πως παραλαμβάνουν το μήνυμα οι παραλήπτες (Κεφαλαία ή μικρά), αλλά στο πως το γράφω εγώ εκείνη την ώρα. Στις σημειώσεις, γρήγορη σημείωση, επαφές,όνομα παραλήπτη κλπ. μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά το shift και να αλλαξω σε μικρά. ΜΟΝΟ όταν γραφω μηνύματα δεν μπορώ-στην αρχη μπορούσα-.

Το shift ανταποκρίνεται κανονικά απλά μενει πράσινο σαν να είναι ''κλειδωμένο'' και δεν αλλαζει σε μικρά.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κουράζω.

 

Ναι κατάλαβα ότι δε σε αφήνει να γράψεις με μικρά, αλλά αυτό συμβαίνει μάλλον γιατί ούτως η άλλος δε θα το έστελνε με μικρά. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που στην αρχή σε άφηνε. Με αυτόματη κωδικοποίηση σε άφηνε να γράψεις με μικρά, ή με άλλη κωδικοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτοματη....

Ξερεις αν μπορω να το αλλαξω ή αν υπάρχει ρύθμιση?

Θα μείνει για παντα έτσι? :p

 

Εχει αλλες δυο κωδικοποιησεις νομιζω, δοκιμασε με αλλη αλλα μπορει να σου λιγοστεψει το οριο χαρακτηρων ετσι. Δεν ξερω τι επαθε και γραφει μονο κεφαλαια αλλα σιγα τι σε πειραζει αφου το κανει μονο στα sms το κανει :p

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερει κανεις αν μπορω να διαγραψω τις επαφες γιατι καποια μακακια εκανα και τις εχω περασει απο 4 φορες την καθεμια για να μην τις σβηνω μια μια .ευχαριστω.το προβλημα λυθηκε με το Contact Remover απο το market Edited by beerman63
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... ο αδερφός μου κλείδωσε το μοτίβο στο Samsung Galaxy 5 που έχει...Προσπαθώ να βάλω το gmail μου για να το ξεκλειδώσω όμως μου λέει "μη έγκυρο όνομα χρήστη ή κωδικός πρόσβασης" ... Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;; Απ'οσο ξέρω δεν έχει συνδεθεί με κανέναν άλλο λογαριασμό της Google το κινητό.. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το Samsung galaxy 550 και μου εβγαλε το kies ενημερωση για αναβαθμιση.ξεκινησα να κανω την αναβαθμιση και οταν κατεβασε οτι χρειαζοταν μου λεει να αποσυνδεσω το τηλ και να το κανω επανεκκινηση.οταν το αποσυνδεσα το κινητο εγραφε ακομα downloading,το κινητο δεν εκλεινε και εβγαλα την μπαταρια.οταν το ανοιγω τωρα μου βγαζει την εικονα του κινητου και του PC με ενα σφαλμα αναμεσα τους.και δεν ανοιγει το κινητο...προφανως δεν εχει γινει η αναβατμιση..

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το Samsung galaxy 550 και μου εβγαλε το kies ενημερωση για αναβαθμιση.ξεκινησα να κανω την αναβαθμιση και οταν κατεβασε οτι χρειαζοταν μου λεει να αποσυνδεσω το τηλ και να το κανω επανεκκινηση.οταν το αποσυνδεσα το κινητο εγραφε ακομα downloading,το κινητο δεν εκλεινε και εβγαλα την μπαταρια.οταν το ανοιγω τωρα μου βγαζει την εικονα του κινητου και του PC με ενα σφαλμα αναμεσα τους.και δεν ανοιγει το κινητο...προφανως δεν εχει γινει η αναβατμιση..

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο..ευχαριστω

 

Καλησπέρα και από μένα (ξανά)... Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Κι εμένα την ώρα που έκανε αναβάθμιση το Kies (αφού έχανε διαρκώς την σύνδεση και την ξανάρχιζε από την αρχή), τελικά το "έχασε" τελείως το κινητό και αναγκαστικά το αποσυνέδεσα... Τώρα είναι στην κατάσταση που περιέγραψε ο giannis85gr και, ακόμα και αν προσπαθήσω να το συνδέσω όταν μου βγάζει το εικονίδιο το Kies δεν την "βλέπει" την συσκευή...! S.O.S. παιδιά!

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το Wi-Fi έφταιγε το μοντεμ.

 

Ξέρετε αν υποστηρίζει βίντεο κλήση? Κι αν ναι, πως τ κάνω?

Δεν βρήκα κάτι...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, είμαι χαζή και τα έκανα σκ@τ@... :cry:

Για όλα φταίει η φώτισή μου να κάνω καλά και ντε upgrade στο κινητό μου...

Τελικά κατέληξα να κατεβάσω το firmware I5500XWJQ3, το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικά (πράγμα που κατάλαβα εκ των υστέρων) και τώρα έχω ένα τηλέφωνο χωρίς τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει και που δεν υποστηρίζει και τα ελληνικά ως γλώσσα...!

Από μία αναζήτηση κατέληξα στο ότι ο μόνος τρόπος για να κάνεις ελληνικό upgrade είναι το Kies, το θέμα όμως είναι ότι το ελληνικό Kies δεν αναγνωρίζει το λογισμικό αυτό και προφανώς μου λέει ότι δεν βρίσκει διαθέσιμες ενημερώσεις...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω στο τηλέφωνο ολική επαναφορά, όπως το πήρα στην κούτα; Μήπως υπάρχει κανένα κρυφό αρχείο στην κάρτα SD που να τα έχει όλα αυτά αποθηκευμένα; Μήπως η μόνη λύση είναι να το πάω σε κανένα ΓΕΡΜΑΝΟ; Ή ούτε κι εκεί θα βγάλω άκρη;

Βοηθήστε, παιδιά! Χάνομαι!

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω στο τηλέφωνο ολική επαναφορά, όπως το πήρα στην κούτα; Μήπως υπάρχει κανένα κρυφό αρχείο στην κάρτα SD που να τα έχει όλα αυτά αποθηκευμένα; Μήπως η μόνη λύση είναι να το πάω σε κανένα ΓΕΡΜΑΝΟ; Ή ούτε κι εκεί θα βγάλω άκρη;

Βοηθήστε, παιδιά! Χάνομαι!

 

 

γινεται επαναφορα και υπαρχει και firmware για ελληνικα η διαδικασια ειανι ευκολη .αν θες πες μου να σου στειλω τα αρχεια και οδηγιες

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

γινεται με νεο firm και στα ελληνικα.αν δεν εχεις βρει ακρη ακομα πες να σου στειλω τα αρχεια και τις οδηγιες

 

Να σου πω την αλήθεια κατέβασα ένα προγραμματάκι, το AnySoft Keyboard, που υποστηρίζει ελληνικά και το θέμα της γλώσσας το έλυσα! Τις εφαρμογές που είχα πριν επίσης τις ξανακατέβασα, τις ρυθμίσεις του Ίντερνετ τις ξαναέφτιαξα από το site της Cosmote, και γενικότερα τα έφτιαξα όλα από την αρχή! Με το μενού που είναι στα αγγλικά δεν έχω πρόβλημα... Και γενικότερα νομίζω δεν μπορώ να ξαναμπώ στη διαδικασία ενός νέου reset... Αλλά, αν δεν βαριέσαι, στείλε μου τα αρχεία μήπως και.... Αν πάλι βαριέσαι, it's OK! Σ'ευχαριστώ όπως και να'χει! :)

Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

Να πω μια καλησπερα και να κανω και μια ερωτηση.Εχω νομιμα στα χερια μου ενα galaxy 5 αγορασμενο σαν δωρο απο την Ιταλικη αγορα.η συγκεκριμενη συσκευη δεν υποστηριζει την Ελληνικη γλωσσα.Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να βαλω και τα ελληνικα??Υπαρχουν φυσικα η αποδειξη αγορας και το δελτιο εγγυησης το οποιο αναφερει οτι η εγγυηση ειναι πανευρωπαικη.θα το δεχθει αραγε το σερβις για "αναβαθμιση" Ελληνικο προγραμμα???
Link to comment
Share on other sites

γινεται επαναφορα και υπαρχει και firmware για ελληνικα η διαδικασια ειανι ευκολη .αν θες πες μου να σου στειλω τα αρχεια και οδηγιες

 

Ψάχνω εδώ και μέρες firmware για i5500 με ελληνικό μενού και ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο.

Παρακαλώ όποιος έχει κάτι ας μου το στείλει.

Link to comment
Share on other sites

γινεται επαναφορα και υπαρχει και firmware για ελληνικα η διαδικασια ειανι ευκολη .αν θες πες μου να σου στειλω τα αρχεια και οδηγιες

 

Θα τα ηθελα και εγω.Διατι να το κρυψωμεν αλλωστε!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 5 (I5500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...