Jump to content

Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα μπορούμε να συζητάμε για ότι έχει σχέση με το πρόγραμμα Phoenix Software Suite. Να υπενθυμίσω ότι απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων οι οποίοι οδηγούν σε σελίδες για κατέβασμα του συγκεκριμένου προγράμματος. Με μια αναζήτηση στο Google μπορείτε να το βρείτε πολύ εύκολα.

 

Επίσης να υπενθυμίσω ότι στην ενότητα Οδηγοί μπορείτε να βρείτε οδηγίες για τις παρακάτω διαδικασίες στις οποίες χρησιμοποιούμε το Phoenix Software Suite:

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι φίλε μου και συγνώμη, απλά τα έχουμε ακούσει όλα εδώ μέσα. Δοκίμασε να το "αναστήσεις" με phoinix όπως έχουν αναφέρει τα παιδιά εδώ μέσα.

 

Καταλαβαίνω. Δεν έχω πρόβλημα με τη Nokia. Ίσα, ίσα. Απλά βαρέθηκα γιατί τη μια μου χάλασε από μόνο του (δεν άνοιγε) και όταν έκανα το hard reset και έφτιαξε, αμέσως έπαθα αυτό με την κάρτα μνήμης και τώρα που μου έφτιαξαν τη sim slot, πάλι έπαθα κάτι. Δε φτάιει κανείς. Ίσως όμως φταίω εγώ για τη λάθος τοποθέτηση της κάρτας μνήμης :lol::O

 

Το δοκίμασα το phoenix. Δε δούλεψε στην αρχή, αλλά τώρα όλα ok. Τουλάχιστον έτσι δείχνει. Ελπίζω να μην ξανακολλήσει. Αν το κάνει, αναγκαστηκά, φεύγει για Nokia Care. Το hard reset δουλεύει, αλλά δε γίνεται να το κάνουμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,χθες κοίταγα κατι πράγματα στο pheonix και πήρε το μάτι ότι υπάρχει νέα εκδοση σε σχεση με αυτη ππου ειχα..χωρις να το σκεφτω το έβαλα να την κάνει με αποτέλεσμα τώρα το τηλέφωνο να μην ανοίγει..Δοκίμασα μετα με την επιλογη dead phone usb flashing αλλά πάλι τίποτα...Να υποθέσω πως πρέπει να ανησυχω για το χειρότερο δηλαδη να μην φτιάχνετε ή αν το πάω στην νόκια θα το επαναφέρει?..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι βοήθεια :O:O:O

 

Αύριο παιρνω πίσω το Ν8 απο το Nokia Care (αλλαγή οθόνης λόγο κοκκινίσματος) και θα πρέπει να ξαναπεράσω τα Ελληνικά. Το προβλημα ειναι οτι όποτε προσπαθώ να εγκαταστήσω τον φοίνικα στο τέλος μου βγάζει το μύνημα:

 

Unable to execute file:

Phoenix Service Software

 

Phoenix Service Software failed; code 5

Access is denied.

 

Και μετά όταν τον τρέχω τον φοίνικα μου βγάζει μύνημα: Install a Nokia dongle and try to start application again.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι βοήθεια :O:O:O

 

Αύριο παιρνω πίσω το Ν8 απο το Nokia Care (αλλαγή οθόνης λόγο κοκκινίσματος) και θα πρέπει να ξαναπεράσω τα Ελληνικά. Το προβλημα ειναι οτι όποτε προσπαθώ να εγκαταστήσω τον φοίνικα στο τέλος μου βγάζει το μύνημα:

 

Unable to execute file:

Phoenix Service Software

 

Phoenix Service Software failed; code 5

Access is denied.

 

Και μετά όταν τον τρέχω τον φοίνικα μου βγάζει μύνημα: Install a Nokia dongle and try to start application again.

 

Ευχαριστώ.

 

Μήπως ξέρει καποιός?

Link to comment
Share on other sites

@steldam το μήνυμα Install a Nokia dongle and try to start application again σημαίνει ότι η έκδοση του φοίνικα που έχεις είναι αυτή που χρησιμοποιούν στα επίσημα service και η οποία για να δουλέψει χρειάζεται ένα dongle.Υπάρχουν και εκδόσεις του προγράμματος οι οποίες δεν χρειάζονται το συγκεκριμένο εξάρτημα για να λειτουργήσουν.

Όταν λες ότι θες να περάσεις ξανά τα Ελληνικά τι ακριβώς εννοείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@steldam το μήνυμα Install a Nokia dongle and try to start application again σημαίνει ότι η έκδοση του φοίνικα που έχεις είναι αυτή που χρησιμοποιούν στα επίσημα service και η οποία για να δουλέψει χρειάζεται ένα dongle.Υπάρχουν και εκδόσεις του προγράμματος οι οποίες δεν χρειάζονται το συγκεκριμένο εξάρτημα για να λειτουργήσουν.

Όταν λες ότι θες να περάσεις ξανά τα Ελληνικά τι ακριβώς εννοείς;

 

Δεν είναι Ελληνικό το Ν8, και μου είπανε από το Nokia Care οτι θα πρέπει να ξαναπεράσουνε το λειτουργικό οπότε θα χαθούνε τα Ελληνικά. Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω την σωστή έκδοση του φοίνικα; Γιατί έχω κατεβάσει μερικές (και αυτη που λέει στον οδηγό που υπάρχει στο forum) και όλες μου βγάζουνε αυτό το μύνημα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο μου φαίνεται να σου είπαν κάτι τέτοιο.

Εδώ δεν μπορεί να δοθεί τέτοια πληροφορία.Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα μπορέσεις να βρεις ότι χρειάζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Ελληνικό το Ν8, και μου είπανε από το Nokia Care οτι θα πρέπει να ξαναπεράσουνε το λειτουργικό οπότε θα χαθούνε τα Ελληνικά. Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω την σωστή έκδοση του φοίνικα; Γιατί έχω κατεβάσει μερικές (και αυτη που λέει στον οδηγό που υπάρχει στο forum) και όλες μου βγάζουνε αυτό το μύνημα... :wacko:

 

μα με τα ελληνικα θα σου το παραδωσουν πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια ενημερωση προς ολους. Ειπα να δοκιμασω να βαλω την 1.2 στο Ν8 μου προχθες αλλα με το product code 0599774 το οποιο ειναι το Βαλκανικο και περιεχει κ την Ελληνικη γλωσσα. Το περασα και αφου το δουλεψα για λιγο κατι δεν μου αρεσε και ειπα να το ξαναφλασαρω καπου ομως ''σκαλωσε'' στη διαδικασια. Οποτε εμεινα με ενα ''νεκρο τηλεφωνο''. Δεν εκατσα ομως και ειπα να το φλασαρω ''νεκρο''. Πηγαινα ομως να φλασαρω με product code 059F047 που εχει την 1.1 και το κινητο με τιποτα δεν ξυπναγε. Εβαζα μετα το 059D427 που εχει το κινητο μου (της cosmote) και παλι τιποτα. Δεν μπορουνα να αναστησω με τιποτα το κινητο. Και τελικα ανακαλυψα οτι το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις υποβαθμιση στο λογισμικο. Για αυτο δεν επαιρνε με τιποτα την 1.1 που εχουν τα αλλα product codes! Ηθελε παλι την 1.2 και ετσι περασα αυτη ξανα με το Βαλκανικο product code.
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δοκιμασω να βαλω την 1.2 στο Ν8 μου προχθες αλλα με το product code 0599774 το οποιο ειναι το Βαλκανικο και περιεχει κ την Ελληνικη γλωσσα. ...Πηγαινα ομως να φλασαρω με product code 059F047 που εχει την 1.1 και το κινητο με τιποτα δεν ξυπναγε.

 

Πιστεύω ότι το έχουμε ξανααναφέρει.... δεν μπορείς να κάνεις downgrade στην έκδοση του λειτουργικού.

 

Είσαι πάντως πολύ τυχερός που μπόρεσες και το επανέφερες.

 

Για την πληροφόρησή σου, για να κάνεις downgrade χρειάζεται ειδικό hardware που μπαίνει ανάμεσα στην συσκευή και το PC. Συνήθως τέτοιο hardware βρίσκεις στα εξουσιοδοτημένα service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

μετά από αποτυχημένο φλασάρισμα του nokia c7 για να περάσω τα ελληνικά, το κιν είναι νεκρό, μόνο κάνει μια δόνηση αν πάω να το ανοίξω αλλά τπτ μετά, και δεν το αναγνωρίζει ούτε το phoenix για να μπορέσω να ξαναπροσπαθήσω...υπάρχει κάποια λύση?

πλιζ χελπ...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

μετά από αποτυχημένο φλασάρισμα του nokia c7 για να περάσω τα ελληνικά, το κιν είναι νεκρό, μόνο κάνει μια δόνηση αν πάω να το ανοίξω αλλά τπτ μετά, και δεν το αναγνωρίζει ούτε το phoenix για να μπορέσω να ξαναπροσπαθήσω...υπάρχει κάποια λύση?

πλιζ χελπ...:(

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Ακολούθησες την διαδικασία To κινητό μου έσβησε και δεν ανοίγει, τι κάνω; για να δεις αν θα επανέλθει?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μετά το είδα, συγνώμη για το βιαστικό ποστ αλλά είχα πανικοβληθεί! Ακολούθησα τη διαδικασία που λες και τελικά όλα καλά! Ευτυχώς!
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό θα κάνω τη δουλειά μου: Nokia Phoenix Service Software 2010.08.004.41526 ? Σε windows 7 64 τρέχει? Βρήκα και αυτό 2010.38.005.44210 , το πρώτο είναι 127 mb και το δέυτερο 98...

 

edit: Μόλις είδα το πρώτο με τα 127 είναι zip και το δέυτερο exe, αν ξέρει κανείς ποιά η διαφορά, ή ποιά έκδοση είναι σωστή ή πιο καινούργια ας πει, ευχαριστώ.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω το log της αναβάθμισής που έκανα μέσω phoenix στο Ν8 με την έκδοση "Balkans GR" και όχι με την ελληνική. Να το θεωρήσω το flashing πετυχημένο;

 

Flashing started

Creating product data items list

Product data items list created

Backup not required

Flashing phone

Initializing

Asic CMT: Verifying communication to device...

Scanning image files...

Unsupported programming sub block 0x49

Loading secondary boot code: 14912 bytes

Secondary boot loaded

Loading update server code: 520994 bytes

Update server loaded

Partitioning....

Partitioning complete

Erasing....

Erasing complete

Asic CMT: Start programming 2614926 KB...

Asic CMT: Programming data sent: 0%

Programming complete

WARNING: Asic CMT: NAND status reported bad blocks

Asic CMT: programming succeeded

Asic CMT: Verifying communication to device...

Waiting for communication response: 25

Waiting for communication response: 24

Waiting for communication response: 23

Phone flashing completed. Waiting for phone to boot up

Bootup successful

Verifying communication to product (before flash finalizing)

Communication verified

Product code changed

Doing factorysets

Factorysets complete

Loading default data to phone

Loading default data to phone

Getting Data Package

Reading product state

Starting backup/restore sub-procedure: data item pre-delay

data item pre-delay

data item pre-delay

Sub-procedure completed: Succeeded., result code: 0

Starting to backup/restore data item: ProductProfile, version: 1.1

Data Item backup/restore completed: Succeeded., result code: 0

Starting backup/restore sub-procedure: data item post-delay

data item post-delay

data item post-delay

Sub-procedure completed: Succeeded., result code: 0

Backup/restore result: 0 out of 1 items were not backed up

Default data loading complete

Stopping all operations, returning phone to default mode

All operations completed

Product flashing succeeded.

 

να θεωρήσω το flashing πετυχημένο ή να προσπαθήσω κάτι άλλο;:wacko:

τι μηνύματα είναι αυτά;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: έκανα επαναφορά συσκευής και την ξαναφλάσαρα. Το πρώτο πρόβλημα διορθώθηκε "Unsupported programming sub block 0x49" δεν εμφανίστηκε ξανά.

 

όμως το : "WARNING: Asic CMT: NAND status reported bad blocks" επιμένει.

Τι φταίει guys; Γνωρίζετε; Σας έχει εμφανιστεί κι εσάς; Με το google δε βγάζω άκρη...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα.

 

Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ το κινητό από το κατάστημα Open365 (παρακαλώ τους mod να σβήσουν το όνομα αν παραβιάζω κάποιον κανόνα, αλλά δεν σκοπεύω σε διαφήμιση ούτε κάτι άλλο, απλώς θεωρώ ότι συμβάλλει στην πληρότητα της ενημέρωσης).

Το κινητό έγραφε επάνω "made in hungary" κάτι που με παραξένεψε μεν, δεν με θορύβησε δε και μάλιστα το σχολίασα και με τον πωλητή.

Είχε επάνω το παλιό firmware (12.006) και τα ελληνικά λειτουργούσαν σωστά.

 

Όταν το συνέδεσα με το OVI suite και βρήκε το update 14.002 εννοείται πως το έκανα.

Και από εκεί τόμπολα: τέλος τα ελληνικά.

 

Για να μην τα πολυλογώ, εμπνεόμενος από προηγούμενο post είδα ότι το product code μου ήταν το 059C268 (Hungary) και όχι το 059C267 (Balkans).

 

Τη λύση σε αυτό έδωσε και σε εμένα το Phoenix. Προσοχή ότι χρειάζεται σχετικά καινούργια έκδοση, προκειμένου να αναγνωρίζει το RM-718. Προσωπικά χρησιμοποίησα την 2011.08.005.45529 (u know where to find it ;-) )

Οδηγίες για τη χρήση μπορεί κανείς να βρει εύκολα με ένα google, εγώ απλώς θα πω τα βασικά βήματα:

 

- Σύνδεση με το PC σε λειτουγργία PC Suite (OVI). Το OVI να μην τρέχει. Ορισμένοι λένε ότι δεν πρέπει να είναι καν εγκατεστημένο, αλλά εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

- Επιλογή USB connection, File/Scan για να βρει τη συσκευή.

- Tools/Data Package Download. Εδώ δίνουμε το product code που θέλουμε να κατεβάσουμε. Φυσικά έδωσα το 059C267.

- Tools/Options/Product Location και δείχνουμε (στο DP2.0) τη θέση που κατέβηκε το data package (=firmware).

- Flashing/Firmware Update και επιλέγουμε το product code που θέλουμε και κάνουμε update (το rebrand θα σβήσει και τα data σας, οπότε δεν το συνιστώ).

 

Μετά από αυτό, έχω πάλι κανονικά ελληνικά με firmware 14.002.

 

Το πρόβλημα που παρατήρησα, είναι ότι αν ξανακάνουμε update απ' το OVI θα επανέλθει το παλιό product code. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι τα updates θα πρέπει να γίνονται απ' το Phoenix.

 

PS. Στο phoenix υπάρχει και ξεχωριστή επιλογή για αλλαγή του product code. Δυστυχώς δε μου δούλεψε (έβγαζε ένα μήνυμα για smartcard που λείπει και κάτι σχετικά). Αν κάποιος ξέρει ας μας πει, μπας και μπορεί να γίνει αλλαγή του product code ώστε να παίζουν κανονικά πια και τα updates απ' το OVI suite.

 

References:

http://www.cpkb.org/wiki/Nokia_language_change_with_Phoenix_Service_Software

 

(Ελπίζω πως δε γράφω ήδη γνωστά πράγματα, τουλάχιστον με ένα γρήγορο search σε αυτό το thread δε βρήκα κάτι παρόμοιο).

Edited by rayden
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να αλλάξεις product code.Μόνο τα Ελληνικά να φλασάρεις.

Αναβαθμίσεις θα κάνεις over the air(με wifi-ασύρματο ίντερνετ).

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή product code μπορεί να γίνει αλλά χρειάζονται οι εκδόσεις του προγράμματος που χρησιμοποιούν στα nokia care μαζί με την χρησιμοποίηση επιπλέον εξοπλισμού,πέραν του υπολογιστή.Και δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμος τρόπος αλλαγής για τα symbian^3.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Προσπαθω να κανω Φlash στο κινητο μου, n97 mini, συμφωνα με τον οδηγο στο video.

Στο μενου του phoenix οπου αντικαθιστω το RM555_12.0.110_uda_5_001.uda.fpsx αρχειο εχει στη λιστα κ αλλο ενα με το ονομα RM555_RM553_101_000_M001_8G.fpsx το οποιο μου λεει οτι λειπει κ στην περιγραφη το εχει ως memory card content. Ξερει κανενας τι αρχειο ειναι αυτο? Κ κατα ποσο ειναι σημαντικο κ θα μου δημιουργησει προβλημα εαν το διαγραψω κ συνεχισω το flash?!

http://i54.tinypic.com/aouhzm.png

Edited by mitsakos23
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στα οptions (στην αριστερη καρτελα της φωτο που εχεις) και βγαλε την επιλογη ωστε αυτο το συγκεκριμενο αρχειο να ΜΗΝ το ψαχνει.

 

Νομιζω αυτο ειναι.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου. Δεν θα μου δημιουργησει κανενα προβλημα ε? Γιατι αυτο το 8G που λεει το αρχειο μου φαινεται οτι εχει σχεση με την 8αρα μνημη μνημη του κινητου...

Το εψαξα λιγακι αλλα δεν βρηκα που την εχει αυτη την επιλογη... Μηπως ξερεις?!

Edited by mitsakos23
Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπουμε την φωτο που ανεβασες, εννοουσα την αριστερη ανοιγμενη καρτελα. κατω εκει που λεει options.

 

Aν δεν ειναι εκει, κοιτα στην δεξια καρτελα. εκει βλεπω ,μια λιστα με αρχεια . ενα απο αυτα ειναι αυτο που δεν σου βρισκει. καποιος τροπος εκει υπαρχει ωστε να επιλεξεις να μην ψαξει καν αυτο το αρχειο. να το αγνοησει. (μπορει απλα να πατας πανω του και να βγαζει επιλογες του τι θελεις να κανεις)

 

δεν το εχω μπροστα μου, αλλιως θα θυμομουνα που ακριβως ηταν η επιλογη. μου εβγαζε και εμενα ενα τετοιο μηνυμα για κατι αρχεια της memory card.

ξετικαρησα το εν λογω αρχειο και δουλεψε, εγινε refurb κανονικα.

 

σορυ αν τα λεω μπερδεμενα, αλλα μιλαω εκ μνημης

 

μην το διαγραψεις απλα, αγνοησε το.

εμενα δουλεψε, τωρα τι να σου πω, ενα ρισκο ειναι η ζωη!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...