Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα ένα app σαν το paint και άρχισα να τραβάω οριζόντιες γραμμές.

Φαίνεται ότι έχει πρόβλημα ένα μέρος της οθόνης:

 

http://i56.tinypic.com/2nktjjb.jpg

 

Φίλε μου δε νομίζω ότι η οθόνη σου έχει πρόβλημα.

Φαίνεται να έχει πρόβλημα το digitizer ή η καλωδιοταινία του. Η οθόνη δείχνει μια χαρά και προφανώς άμα βάλεις wallpaper τη δείχνει ολόκληρη.

 

Το digitizer είναι το τζαμάκι που έρχεται μαζί με το μπροστινό πλαστικό κάλυμα (εκτός από τα 3 κουμπιά). Μπορείς να παραγγείλεις από το ebay αλλά εγώ θα σου πρότεινα να το πάς στη wind γι ανα δούμε επιτέλους αν θα βρούνε ανταλλακτικά και να μην έχεις και θέματα με την εγγύηση. Εγώ πάντως παρείγγειλα ένα από ebay με 35 ευρώ από Αγγλία και μόλις έρθει θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάξε σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Θα βρεις σίγουρα.

 

ευχαριστω.και κατι αλλο,γινεται να απενεργοποιησω να πραγματοποιει κληση οταν παταω στο bluetooth το κουμπι που παταω και για να απαντησω οταν με παιρνουν τηλ??

Link to comment
Share on other sites

1.μετα απο απενεργοποιηση/ενεργοποιηση ..εχω διαγραψει αρχεια [φωτο κλπ] και τα βλεπω στη θεση τους!! εντωμεταξυ εχω χασει προσφατες φωτογραφιες που τραβηξα ρυθμισεις εφαρμογων ...κλπ

 

2. πολυ μικρος ο χρονος για να εισαγω το πιν του κινητου μου ρε παιδια, γινεται κατι?

 

3. το βραδυ το αφηνω σε εηρπλεην μοουντ αλλα το πρωι παλι απε/ενεργοποιηση και πιν κλπ και χασιματα σε προσφατες εφαρμογες αλλαγες κλπ...

 

4. να "χωνεψω" το εξης: αντιθετα με τα γουηντοους εδω στο αντροιντ μπορουμε/πρεπει να αφηνουμε τις εφαρμογες ανοιχτες στο μπακγκραουντ, δεν επιβαρυνουν πορους/μνημη/επξργστη κλπ..ετσι ειναι τελικα?

 

 

απαντηστε εστω μονολεκτικα, ευχαριστω, καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

4. να "χωνεψω" το εξης: αντιθετα με τα γουηντοους εδω στο αντροιντ μπορουμε/πρεπει να αφηνουμε τις εφαρμογες ανοιχτες στο μπακγκραουντ, δεν επιβαρυνουν πορους/μνημη/επξργστη κλπ..ετσι ειναι τελικα?

 

Έτσι είναι. Όχι ότι δεν επιβαρύνουν καθόλου αλλά τα διαχειρίζεται το λειτουργικό κι όχι ο χρήστης. Για τα υπόλοιπα δε πολυκατάλαβα τι ρωτάς :p

Link to comment
Share on other sites

 

2. πολυ μικρος ο χρονος για να εισαγω το πιν του κινητου μου ρε παιδια, γινεται κατι?

 

Πάτα MENU--Ρυθμίσεις--Τοποθεσία και ασφάλεια--Ρυθμίστε το κλείδωμα της κάρτας SIM , και ξετσέκαρε το "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση κωδικού PIN SIM"

Link to comment
Share on other sites

φορτιστη αυτοκινητου με usb εχουν τα media markt?saturn?plaisio?
Εγώ πήρα σαν αυτό εδώ: http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Sony-Ericsson-Car-Charger-AN401-Micro-Usb-Cable-1244-6938.htm

 

αλλά χωρίς το έξτρα καλώδιο (μοντέλο AN400) με 12 ευρώ από multirama.

 

Ο φορτιστής είναι πολύ συμμαζεμένος, προεξέχει ελάχιστα από την πρίζα, και δίνει 1200mAh. Φυσικά μπορείς να βάλεις ό,τι usb συσκευή θες επάνω για φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,Το κινητό μου δε φορτίζει με τίποτα απ΄το φορτιστή πρίζας,

μηπως καποιος με παρομοιο προβλημα η αν υπαρχει καποια αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μηπως μπορει καποιος να αναφερει επιγραμματικα ποιες ειναι οι καινουριες rom που εχουν βγει για το blade ωστε να κατεβασω απ το modaco?

 

Εχω μεινει λιγο πισω κι απο οτι διαβαζω τον τελευταιο καιρο εχουν βγει μερικες απλως εχω χαθει λιγο στα σχολεια και δεν μπορω να βρω ποιες ειναι...:(

 

Γινεται να κρατησω μονο τα μηνυματα με καποιον τροπο ωστε να τα περασω παλι μετα την καινουρια rom?Δεν θελω να κανω γενικο backup.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει καποιο bluetooth που υποστηριζει a2dp και ακουω κανονικα μουσικη απο τα ακουστικα.υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να ακουω και ραδιοφωνο?? εκτος απο το να εχω τα ακουστικα συνδεδεμενα πανω υπαρχει καποιο βισμα η κατι αλλο που να μπορω να ακουω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηρα ενα bluetooth απο ebay αλλα ο φορτιστης ειναι για μπριζες αμερικανικου τυπου.τι μπορω να κανω?υπαρχει καποιος ανταπτορας?

 

Εδω εισαι

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751347

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,Το κινητό μου δε φορτίζει με τίποτα απ΄το φορτιστή πρίζας,

μηπως καποιος με παρομοιο προβλημα η αν υπαρχει καποια αλλη λυση.

Αν δε φορτίζει απ' τον φορτιστή αλλά φορτίζει απ' την USB του υπολογιστή, τότε φταίει ο φορτιστής. O original φορτιστής του Blade είναι για τα μπάζα και χαλάει συχνά και σύντομα. Σε μένα 2 φορτιστές χάλασαν σε μερικές βδομάδες.

 

Αν το έχεις πάρει από Wind άρα έχεις εγγύηση, πάρε νέο φορτιστή από Wind. Αλλιώς οποιοσδήποτε άλλος microUSB φορτιστής θα σου κάνει αρκεί να βγάζει ρεύμα 700mA και πάνω. Εγώ τώρα τα φορτίζω με φορτιστές Blackberry, HTC, ακόμα και ο φορτιστής του iPhone κάνει (με το καλώδιο του Blade)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα σαν αυτό εδώ: http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Sony-Ericsson-Car-Charger-AN401-Micro-Usb-Cable-1244-6938.htm

 

αλλά χωρίς το έξτρα καλώδιο (μοντέλο AN400) με 12 ευρώ από multirama.

 

Ο φορτιστής είναι πολύ συμμαζεμένος, προεξέχει ελάχιστα από την πρίζα, και δίνει 1200mAh. Φυσικά μπορείς να βάλεις ό,τι usb συσκευή θες επάνω για φόρτιση.

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Chargers/Turbo-X-Usb-Car-Mobile-Mp3.htm.αυτον πηρα τελικα .δινει 500mah,φορτιζει γρηγορα απ οτι ειδα.στο πλαισιο εχει τιμη 9.90 αμα δεν μιλησετε το φαγανε το διευρω.τους το ειπα και στραβωσαν αλλα 7.20 πληρωσα στους σαλιαρηδες

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει καποιο bluetooth που υποστηριζει a2dp και ακουω κανονικα μουσικη απο τα ακουστικα.υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να ακουω και ραδιοφωνο?? εκτος απο το να εχω τα ακουστικα συνδεδεμενα πανω υπαρχει καποιο βισμα η κατι αλλο που να μπορω να ακουω?

 

οχι.δεν γινεται.εβαλα την θηκη της nikllin και το κινητο κολλαει,πατιεται τιποτα η η RLS4 lite φταει?να κανω restore την κανονικη?

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αν δε φορτίζει απ' τον φορτιστή αλλά φορτίζει απ' την USB του υπολογιστή, τότε φταίει ο φορτιστής. O original φορτιστής του Blade είναι για τα μπάζα και χαλάει συχνά και σύντομα. Σε μένα 2 φορτιστές χάλασαν σε μερικές βδομάδες.

 

Αν το έχεις πάρει από Wind άρα έχεις εγγύηση, πάρε νέο φορτιστή από Wind. Αλλιώς οποιοσδήποτε άλλος microUSB φορτιστής θα σου κάνει αρκεί να βγάζει ρεύμα 700mA και πάνω. Εγώ τώρα τα φορτίζω με φορτιστές Blackberry, HTC, ακόμα και ο φορτιστής του iPhone κάνει (με το καλώδιο του Blade)

 

Eυχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου,τελικα φταίει ο φορτιστή,δοκιμασα εναν HTC και φορτωνει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ROM? :)

 

 

Άσχετο, ξεκλείδωσα το κινητό στα 512 MB RAM κατεβάζοντας το το Image της T-Mobile_HU_memory_fix_ROM, από εδώ.

 

Είναι απαραίτητο να γίνουν Wipe όλες οι Cache πριν περαστεί, η δεν χρειάζεται μιας και γίνεται repartitioning η Flash του κινητού?

 

Thanks :)

 

Αυτο το image λειτουργεί σαν την Ουγγρική Rom?

Πέρασα εχθές την 2.2 Swedish Rls4 Spring σε GEN1 συσκευή,έκανα backup την stock μέσω ClockWorkMod via RomManager , μπορώ να κάνω το ίδιο με αυτό το image ?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους...

 

Τέλειωσα με το μαραθώνιο διάβασμα (threads I & II) σχεδόν την ίδια στιγμή (πριν 3 μέρες) με την παραλαβή του Blade (Orange SF, λευκό). Ήδη "φοράει" την Swedish Spring RLS4b και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις χρήσιμες συμβουλές που με βοήθησαν τόσο στην επιλογή όσο και την ανβάθμιση του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε νομίζω ότι η οθόνη σου έχει πρόβλημα.

Φαίνεται να έχει πρόβλημα το digitizer ή η καλωδιοταινία του. Η οθόνη δείχνει μια χαρά και προφανώς άμα βάλεις wallpaper τη δείχνει ολόκληρη.

 

Το digitizer είναι το τζαμάκι που έρχεται μαζί με το μπροστινό πλαστικό κάλυμα (εκτός από τα 3 κουμπιά). Μπορείς να παραγγείλεις από το ebay αλλά εγώ θα σου πρότεινα να το πάς στη wind γι ανα δούμε επιτέλους αν θα βρούνε ανταλλακτικά και να μην έχεις και θέματα με την εγγύηση. Εγώ πάντως παρείγγειλα ένα από ebay με 35 ευρώ από Αγγλία και μόλις έρθει θα σας ενημερώσω.

 

To κινητο πήγε για service και βλέπουμε τι θα μου απαντήσουν.

Οι τιμές για digitizers έχουν τσιμπήσει λίγο τελευταία:

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1312&_nkw=zte+blade+digitizer&_sacat=See-All-Categories

 

Υπάρχουν και οδηγίες για πώς να την αλλάξεις, αλλά ελπίζω να μη μου κάνουν καμιά ιστορία με το service.

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/335578/howto-change-the-digitizer-screen-zte-blade/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αγόρασα και εγώ τη 2η φουρνια του ZTE και αφού έκανα τη διαδικασία με την ουγγρική ρομ για να ανοίξω τα 512Κ, πέρασα από πάνω τη μαμα Wind rom και το δουλευα για περίπου ένα μήνα. Αποφασισα χθες να περάσω τη καινουργια swedish rom για 2.2 και αφού εκανα reboot σε recovery και wipe data and cache πέρασα την rom. Το κινητό ξεκίνησε κανονικά αλλά κλείδωσε η οθόνη και εκτοτε δε μπορώ να κάνω τίποτα, όποια rom και αν περάσω, ακόμα και την αυθεντική wind ή οποιαδήποτε άλλη που κυκλοφορεί.

Το κινητό σημειώνω οτι δουλευει κανονικά, αν το πάρεις δηλαδή τηλέφωνο χτυπάει, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

 

Ειναι δυνατόν τελειως τυχαία να χάλασε τώρα η οθόνη? Αλλά από την άλλη με ποια λογική δε δουλευει καμία ρομ, ακόμα και οταν έκανα φορματ και έβαλα την αυθεντική wind! Επίσης το τηλέφωνο δουλευει κανονικά, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις! Πέρασα τώρα ολα τα αυθεντικά και σκέφτομαι να το πάω στη wind.

 

Εχει κανείς καμιά ιδέα? Διαβασε τίποτα αντιστοιχο πουθενα?

Οι υπογραφές κειμένου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5 γραμμές ή τους 750 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αγόρασα και εγώ τη 2η φουρνια του ZTE και αφού έκανα τη διαδικασία με την ουγγρική ρομ για να ανοίξω τα 512Κ, πέρασα από πάνω τη μαμα Wind rom και το δουλευα για περίπου ένα μήνα. Αποφασισα χθες να περάσω τη καινουργια swedish rom για 2.2 και αφού εκανα reboot σε recovery και wipe data and cache πέρασα την rom. Το κινητό ξεκίνησε κανονικά αλλά κλείδωσε η οθόνη και εκτοτε δε μπορώ να κάνω τίποτα, όποια rom και αν περάσω, ακόμα και την αυθεντική wind ή οποιαδήποτε άλλη που κυκλοφορεί.

Το κινητό σημειώνω οτι δουλευει κανονικά, αν το πάρεις δηλαδή τηλέφωνο χτυπάει, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

 

Ειναι δυνατόν τελειως τυχαία να χάλασε τώρα η οθόνη? Αλλά από την άλλη με ποια λογική δε δουλευει καμία ρομ, ακόμα και οταν έκανα φορματ και έβαλα την αυθεντική wind! Επίσης το τηλέφωνο δουλευει κανονικά, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις! Πέρασα τώρα ολα τα αυθεντικά και σκέφτομαι να το πάω στη wind.

 

Εχει κανείς καμιά ιδέα? Διαβασε τίποτα αντιστοιχο πουθενα?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3489891#post3489891

 

Το δικό μου είχε αντικατασταθεί.Δοκίμασε να βγάλεις για κανένα 5' την μπαταρία και μετά προσπάθησε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αγόρασα και εγώ τη 2η φουρνια του ZTE και αφού έκανα τη διαδικασία με την ουγγρική ρομ για να ανοίξω τα 512Κ, πέρασα από πάνω τη μαμα Wind rom και το δουλευα για περίπου ένα μήνα. Αποφασισα χθες να περάσω τη καινουργια swedish rom για 2.2 και αφού εκανα reboot σε recovery και wipe data and cache πέρασα την rom. Το κινητό ξεκίνησε κανονικά αλλά κλείδωσε η οθόνη και εκτοτε δε μπορώ να κάνω τίποτα, όποια rom και αν περάσω, ακόμα και την αυθεντική wind ή οποιαδήποτε άλλη που κυκλοφορεί.

Το κινητό σημειώνω οτι δουλευει κανονικά, αν το πάρεις δηλαδή τηλέφωνο χτυπάει, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

 

Ειναι δυνατόν τελειως τυχαία να χάλασε τώρα η οθόνη? Αλλά από την άλλη με ποια λογική δε δουλευει καμία ρομ, ακόμα και οταν έκανα φορματ και έβαλα την αυθεντική wind! Επίσης το τηλέφωνο δουλευει κανονικά, αλλα δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις! Πέρασα τώρα ολα τα αυθεντικά και σκέφτομαι να το πάω στη wind.

 

Εχει κανείς καμιά ιδέα? Διαβασε τίποτα αντιστοιχο πουθενα?

Εχει χαλασει το touch,

εμενα μου το αντικατεστησαν.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να είναι τόσο τυχαίο ομως? Με το που πήγα να αλλάξω ρομ? Κατι μου βρωμάει εδώ!

 

Διαβάζω και αυτά τα δυο αλλά δε βγάζω και πολύ άκρη...

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/331696/maybe-solved-touchscreen-does-not-react-after-flashing-an-new-rom/

http://android.modaco.com/content-page/334602/has-anyone-managed-to-use-a-custom-rom-on-orange-uk-b10/page/120/

 

Δε μου φαίνεται και πολύ πιθανο να είναι τυχαίο... Τι να πω, κανείς αλλος που έχει καμιά ιδέα?

Οι υπογραφές κειμένου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5 γραμμές ή τους 750 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να είναι τόσο τυχαίο ομως? Με το που πήγα να αλλάξω ρομ? Κατι μου βρωμάει εδώ!

Μήπως έχει σπάσει καμία αποχέτευση εκει κοντά:p:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...