Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει και full phat Λιπαρα :p κι εγώ τώρα την εντόπισα

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/336154/swedish-spring-rls4-respin-gen-1-and-2-lite-or-phat/

Λoιπον αγαπητέ κλαουντ, εκανα τα πάντα και restart και erase ολες τις μνήμες cache κλ...

αλλα παίζει το μοναδικό back up απο τις εφαρμογές συστήματος που επανεφερα να αφορουσε τα μηνυματα, γιατί ήθελα να κρατήσω κάτι διαλογους και που το πιθανότερο είναι να μην αφορουσε καν αυτά και αφου ουτως ή αλλως τα είχα στο handcent....

Τελος πάντων, παω για full phat, αφου ειμαι πληθωρικός τύπος εγώ και αμα το συνεχίσει ρίχνω κι ενα wipe. Ευχαριστώ αλλη μια φορά

 

 

Και άλλη μία ερώτηση,

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να κάνει μεταφορά των εφαρμογών στην sd σε μορφή batch? Γιατί το ένα-ενα σκοτώνει...

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει και full phat Λιπαρα :p κι εγώ τώρα την εντόπισα

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/336154/swedish-spring-rls4-respin-gen-1-and-2-lite-or-phat/

Λoιπον αγαπητέ κλαουντ, εκανα τα πάντα και restart και erase ολες τις μνήμες κλ...

αλλα παίζει το μοναδικό back up απο τις εφαρμογές συστήματος που έκανα να αφορουσε τα μηνυματα, γιατί ήθελα να κρατήσω κάτι διαλογους και που το πιθανότερο είναι να μην αφορουσε καν αυτά....

Τελος πάντων, παω για full phat, αφου ειμαι πληθωρικός τύπος εγώ και αμα το συνεχίσει ρίχνω κι ενα wipe. Ευχαριστώ αλλη μια φορά

 

Καλύτερα να αποφεύγεις να κάνεις restore system apps. υπάρχουν προγράμματα για backup κλήσεων και sms, άσε που νομίζω τα κάνει sync το google στο account σου.

Link to comment
Share on other sites

προτιμω την πρωτη.το speedtest και το terminal τι ειναι? Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

προτιμω την πρωτη.το speedtest και το terminal τι ειναι?

 

για ταχυτητα ιντερνετ και τερματικο shell εντολων συστηματος

(πιθανολογώ)

εν αρχήν, εχει απλα καλύτερο loader (που τελικά δειχνει αρκετά πιο αμεσος) και τα χαριτωμένα Boot animations

 

 

 

 

τελικά δε γλύτωσα το 2ο wipe με το χαζο που εκανα με τα sms

και το app2sd κανει την "batch" μεταφορα στη καρτα που εψχνα. Ειαι οκ; υπάχει κάτι καλύτερο;

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

η θηκη ηρθε τελικα σημερα. η phat ειναι overclocked η θελει να βαλω addon? Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι λένε, η 2η έχει καλύτερο σήμα, υποστήριξη HSUPA και υποστήριξη δικτύων που λειτουργούν στα 850MHz(στην Ελλάδα δεν έχουμε, οπότε δε μας αφορά το τελευταίο).

 

Εγώ πάντως δε κρατήθηκα και μετέτρεψα το blade μου σε Gen2, κι έβαλα SS4b. Μέχρι στιγμής λειτουργεί άψογα. Δεν έδινα σημασία πριν στο σήμα για να συγκρίνω με τώρα όμως.

Εννοείς πως μετατρέποντας ένα Blade Gen 1 σε Gen 2 ενεργοποιούνται τα 850 MHz και το HSUPA?

 

Επίσης, αν το μετατρέψεις σε Gen 2, η RAM παραμένει 512 MB?

 

Τέλος, με ποια διαδικασία έκανες τη μετατροπή?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Tι βλέπω μέσα στο appbrain.com

Βγήκε το SPB SHELL 3D.

Το θυμάστε είναι αυτό που το δοκιμάσαμε μερικοί εδώ μέσα σε beta και ήθελε και 100MB Ram (να μην πω περισσοτερα) για να δουλέψει στο blade.

Θέλει και 15$

 

Γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω από το android market;

μου λέει ότι δεν προσφέρεται για τη συσκευή μου.(zte blade εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλος με 4 ωρες ραδιο καθε μερα και βγαζει 2 μερες το δικο μου.μηπως ειναι κατι αλλο?

 

Δεν ξέρω για 4 ώρες αλλά και εμένα την δεύτερη ημέρα ήθελε φόρτιση, δεν τελείωνε σε μια ημέρα. Ενώ με την JJ κράταγε τουλάχιστον 3 ημέρες και πολές φορές 4. Τώρα το έβγαλα το πρωι απο τον φορτιστή και θα δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η cm7 δεν με έχει ενθουσιάσει. Θεωρώ ότι έχει πολύ αργό μενου και επίσης δεν κάνει σωστή διαχείρηση της μπαταρίας. Λέω να δοκιμάσω την SSL4 που αναφέρθηκε παραπάνω. Πάντως η flb10b είναι μακράν η καλύτερη μέχρι τώρα. Από την άλλη αξίζει το σκάλισμα του τηλεφώνουν!!!!
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως μετατρέποντας ένα Blade Gen 1 σε Gen 2 ενεργοποιούνται τα 850 MHz και το HSUPA?

 

Επίσης, αν το μετατρέψεις σε Gen 2, η RAM παραμένει 512 MB?

 

Τέλος, με ποια διαδικασία έκανες τη μετατροπή?

 

Thanks :)

Η απάντηση είναι ναι και στις 2 ερωτήσεις, μάλιστα μετά την μετατροπή, η διαθέσιμη RAM μου είναι 420ΜΒ αντί για 416 που ήταν πριν.

 

Η διαδικασία που ακολούθησα βρίσκεται εδώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/336281/how-to-upgrade-gen1-to-gen2-windows-only/

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε, ρίξε μια ματιά στα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που αναφέρονται στο link.

Link to comment
Share on other sites

Βιαστικά να βγάλω συμπερασματα. Τουλάχιστον η μπαταρία κρατάει περισσότερο στο φουλ σκαλισμα

 

Sent from my Blade using Tapatalk

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτήσω σχετικα με την ανεπίσημη αναβάθμιση σε Android 2.3.3 . προτείνονται δυο μέθοδοι. η χειροκίνητη και η αυτόματη.

1. εάν το τηλ υποστηρίζει και τις δυο μεθόδους εχει κάποια διαφορα στο αποτέλεσμα η χειροκίνητη με την αυτόματη ? η αυτόματη φαινετε πολυ πιο ευκολη . υπάρχει λογος να προτιμήσει κανείς την χειροκίνητη?

2. τα πρωτα γενιάς blade υποστηρίζουν και τις δύο μεθόδους?

3. μπορω με την αυτόματη να επιλέξω custom rom , και πως?

4. ποια είναι η πιο αξιόπιστη με τα λιγότερα προβλήματα?

ευχαριστω εκ των προτέρων όλους όσους με βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια...

Εχω την SS3...μπορει καποιος να μου πει πως να απενεργοποιησω την δονηση οταν πληκτρολογω οτιδηποτε???

Πηγα στις ρυθμισεις/πληκτρολογιο και ειναι απενεργοποιημενη η δονηση

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι λένε, η 2η έχει καλύτερο σήμα, υποστήριξη HSUPA και υποστήριξη δικτύων που λειτουργούν στα 850MHz(στην Ελλάδα δεν έχουμε, οπότε δε μας αφορά το τελευταίο).

 

Έχω δει μερικές φορές αντί για 3g να μου δείχνει Η. Αυτό δεν είναι HSUPA; Για Gen1 κινητό μιλάμε.

 

Προσωπικά η cm7 δεν με έχει ενθουσιάσει. Θεωρώ ότι έχει πολύ αργό μενου και επίσης δεν κάνει σωστή διαχείρηση της μπαταρίας. Λέω να δοκιμάσω την SSL4 που αναφέρθηκε παραπάνω. Πάντως η flb10b είναι μακράν η καλύτερη μέχρι τώρα. Από την άλλη αξίζει το σκάλισμα του τηλεφώνουν!!!!

 

Το αργό μενού είναι known bug κι ελπίζουμε να έχει διορθωθεί εως την final, για την μπαταρία υπάρχουν επίσης known bugs (να διαβάζεις τα αντίστοιχα threads πριν βάζεις roms, ειδικά αυτές που είναι σε beta στάδιο :P)

Αφού σου αρέσει το σκάλισμα βάλε thn swedish spring, είναι αρκετά καλύτερη από την FLB.

 

Καλημερα στα παιδια...

Εχω την SS3...μπορει καποιος να μου πει πως να απενεργοποιησω την δονηση οταν πληκτρολογω οτιδηποτε???

Πηγα στις ρυθμισεις/πληκτρολογιο και ειναι απενεργοποιημενη η δονηση

 

Κάπου στα settings έχει το "haptic feedback", κλείστο.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω δει μερικές φορές αντί για 3g να μου δείχνει Η. Αυτό δεν είναι HSUPA; Για Gen1 κινητό μιλάμε.

 

HSDPA, σαν να λέμε... ενισχυμένο 3G.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

HSDPA, σαν να λέμε... ενισχυμένο 3G.

 

Ναι εννοώ για να μου το δείχνει, σημαίνει ότι το υποστηρίζουν και τα Gen1, εκτός αν είναι λάθος ένδειξη. Άρα γιατί να κάνω Upgrade σε Gen2.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

με την αναμενόμενη 2.2 rom από Wind, θα "ξεκλειδωθούν" τα 512, ή δεν έχει να κάνει με την μνήμη;

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και ώρα να βρω τις θεωρητικές ταχύτητες του HSDPA και ΗSUPA το μονο που βρίσκω είναι ότι η HSUPA έχει την διπλάσια ταχύτητα.

Επίσης το HSDPA εδώ στο Eλλαδιστάν τι έχει σαν μεγιστη θεωρητική ταχύτητα τα 3,6 η τα 7,2Mbps;

 

Είμαι λίγο εκτος θέματος αλλα όχι και τόσο γιατί μιλάμε για μετατροπές στο ZTE να δέχεται ταχύτητες από HSDPA σε ΗSUPA.

 

Άραγε αξίζει η μετατροπή από GEN1 σε GEN2;

Disadvantages of doing this:

cant use any gen1 rom

[8]cant use cm7 at present

cant use tpt method

cant use fastboot unless by ADB.

cant downgrade to gen1

 

Advantages of doing this:

better network reception

HSUPA enabled, screenshot to follow

850mhz enabled for GSM and 3G

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

:!::!:

 

Μου ηρθε το προτο λογαριαζμο της WIND απ'οταν αγορασα Blade. Για 24 ΜΒ που δεν ουτε χησιμοποιησα (background data ισος?) τορα πρεπει να πλιροσω 132 ευρο + ΦΠΑ! Τι κλεφτες, θεε μου! :X:X Με τι λογικη ζιτανε για 1 ΜΒ πανο απο 5 ευρο (στο COSMOTE ειναι περιπου 10 λεπτα). :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Άραγε αξίζει η μετατροπή από GEN1 σε GEN2;

Disadvantages of doing this:

cant use any gen1 rom

[8]cant use cm7 at present

cant use tpt method

cant use fastboot unless by ADB.

cant downgrade to gen1

 

Advantages of doing this:

better network reception

HSUPA enabled, screenshot to follow

850mhz enabled for GSM and 3G

 

Για την ώρα δε νομίζω ότι αξίζει. Δεν έχω κάνενα πρόβλημα με το σήμα και δεν νομίζω να δεις μεγάλη διαφορά στην Ελλάδα με το HSUPA, κρίνοντας από το πόσο σέρνεται το 3g. Από την άλλη αυτό το "cant use tpt method" μου φαίνεται big deal.

Link to comment
Share on other sites

:!::!:

 

Μου ηρθε το προτο λογαριαζμο της WIND απ'οταν αγορασα Blade. Για 24 ΜΒ που δεν ουτε χησιμοποιησα (background data ισος?) τορα πρεπει να πλιροσω 132 ευρο + ΦΠΑ! Τι κλεφτες, θεε μου! :X:X Με τι λογικη ζιτανε για 1 ΜΒ πανο απο 5 ευρο (στο COSMOTE ειναι περιπου 10 λεπτα). :blink::blink:

 

COSMOTE 1Mb = 1,024 euro

 

Πλοήγηση στο Internet με επιλεγμένη τη ρύθμιση COSMOTE Internet 0,0010 €/KB

Πλοήγηση στο Internet με επιλεγμένη τη ρύθμιση COSMOTE WAP 0,0123 €/KB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια...

Εχω την SS3...μπορει καποιος να μου πει πως να απενεργοποιησω την δονηση οταν πληκτρολογω οτιδηποτε???

Πηγα στις ρυθμισεις/πληκτρολογιο και ειναι απενεργοποιημενη η δονηση

Μenu--Ρυθμίσεις--Ήχος και ξετσεκάρεις το Απτικά σχόλια

Επίσης αν χρησιμοποιέις HTC_ime πας Μenu--Ρυθμίσεις--Γλώσσα και πληκτρολόγιο--HTC_IME mod--Sound and vibration και τσεκάρεις το "Custom vibration length". Μετά πας από κάτω στο "Vibration length" και βάζεις την τιμή 0.

Αν χρησιμοποιείς Πληκτρολόγιο Android ακολουθείς την ιδια διαδρομή πας Πληκτρολόγιο Android και ξετσεκάρεις το "Δόνηση κατά το πάτημα πλήκτρων"

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Μenu--Ρυθμίσεις--Ήχος και ξετσεκάρεις το Απτικά σχόλια

 

Σχόλια; Καλά κάνω και δε βάζω ελληνικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

:!::!:

 

Μου ηρθε το προτο λογαριαζμο της WIND απ'οταν αγορασα Blade. Για 24 ΜΒ που δεν ουτε χησιμοποιησα (background data ισος?) τορα πρεπει να πλιροσω 132 ευρο + ΦΠΑ! Τι κλεφτες, θεε μου! :X:X Με τι λογικη ζιτανε για 1 ΜΒ πανο απο 5 ευρο (στο COSMOTE ειναι περιπου 10 λεπτα). :blink::

 

Με το που πήρα το τηλέφωνο πήρα στην wind και έκλεισα το internet. Νόμιζα πως αν δεν περάσω τα settings για net θα είμουν οκ αλλά με το που πέρασα settings mms εμφανίστηκαν ξαφνικά και τα wind internet settings που δεν μπορώ να σβήσω :wacko: .

 

Εδώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους δεν βάζουνε κωδικό στα wifi routers τους και έχει γεμίσει με wifi hotspots ,για όσους έχουμε μόνο wifi :p:D !

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...