Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς το παρόν 2 προβλήματα. Της κάμερας που ανέφερε κι ο songless_bird και του pdf viewer που κρασάρει.

 

τι έγινε τελικά? τα προβλήματα παραμένουν?

πολύ άκυρο αν κρασαρει ο pdf reader!

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η κάμερα πλέον λειτουργεί μια χαρά και ο pdf viewer μερικές φορές κρασάρει.

 

(που είσαι ρε χαμένε:p)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα παληκαρια.μετα απο προβλημα στην καμερα με το τελευταιο update εχω περασει το stock ui της καμερας απο εδω http://talk.maemo.org/showpost.php?p=998567&postcount=3362

.μπορω τωρα να ξαναπερασω το ui του τελευταιου update ή δεν υπαρχει επιστροφη;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαγράψεις αυτό που πέρασες και να το περάσεις χειροκίνητα:

 

1. Πρώτα πρέπει να συνδεθείς ως root.

2. Θα πας στον κατάλογο που υπάρχει το αρχείο camera-ui με : cd /usr/bin/ και θα κρατήσεις αντίγραφο σε περίπτωση που χρειαστεί να το επαναφέρουμε πληκρολογόντας : mv camera-ui camera-ui.old

3. Πηγαίνεις στον κατάλογο που έχεις αποθηκεύσει το αρχείο που σου ανέβασα και θα πληκτρολογήσεις : cp camera-ui /usr/bin/

4. reboot

 

http://www.speedyshare.com/files/29222064/camera-ui.zip

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι απόλυτα ασφαλές να το κάνεις χειροκίνητα. Για μένα προτιμότερο είναι να το κάνεις με την εντολή
apt-get install mp-fremantle-community-pr

ώστε να ελέγξει και να εγκαταστήσει τα τελευταία πακέτα του cssu, μαζί και αυτό της κάμερας.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καμία διαφορά εάν το περάσει χειροκίνητα. Δεν γνώριζα την εντολή, φυσικά ο τρόπος που προτείνεις είναι καλύτερος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω γιατί είχα δει πολλούς που πάθανε brickαρίσματα επειδή δεν δίνανε τα σωστά permissions στο ui της κάμερας. Εννοείται κι έτσι που λες ότι θα γίνει, λογικά:).
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καμία διαφορά εάν το περάσει χειροκίνητα. Δεν γνώριζα την εντολή, φυσικά ο τρόπος που προτείνεις είναι καλύτερος.

τ αγγλικα μου ειναι χαλια ωστε να σας πω τι μου εβγαλε το τερματικο.ωστοσο πηρα ενα screenshoot αλλα δεν ξερω πως να το επισυναψω για να το δειτε.μπορειτε να μου πειτε πως γινεται γραφοντας ποστ απο το ν900;

αυτο μου βγαζει:

package mp-fremantle-community-pr is not available;but is referred to by another package.

this may mean that the package is missing;has been leted,or is only available from another source

E:Package mp-fremantle-community-pr has no installation candidate

αυτα τα ολιγα.

στη διαχ. εφαρμογων εκτος απ το community-ssu-enabler υπαρχει ακομη ενα αρχειο του cssu .μπορει καποιος αν εχει την καλοσυνη να το δει και να μου πει την ακριβη ονομασια του;σε μενα εχει εξαφανιστει απο τοτε που περασα το stock ui της καμερας οπως επισης εξαφανιστικε και το about community ssu απο τις ρυθμισεις.και το orientation lock απο τη status bar.αραγε θα επανελθουν ολα αυτα με το επομενο update?

 

ακυρο παιδια.εδωσα στο x-term αυτες τις εντολες κι ολα καλα (προς το παρον):

apt-get update

apt-get install mp-fremantle-community-pr

σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταία 2 commits:

 

Tomasz Pieniążek committed 2698a8a5 on July 10, 2011 22:19

Implements auto-rotation for desktop.

 

Tomasz Pieniążek committed 69e2cbd6 on July 11, 2011 19:13

Add portrait mode for desktop edit and edit dialog.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα τελευταία commits:

 

Tomasz Pieniążek committed 38c19685 on July 13, 2011 23:32

Fully functional desktop portrait mode and desktop edit mode in portrait. Also solves problem with widgets positions in portrait mode.

 

Φαίνεται ότι το portrait mode έρχεται και στις αρχικές οθόνες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αναπόσπαστε το δοκίμασες; για να καταλάβω πρέπει να ανοίξουμε αυτά τα τρία αρχεία που λέει ο τύπος(στο τελευταίο commit) και να τα διορθώσουμε/προσθέσουμε σβήσουμε για να φαίνεται όπως στον κώδικα που παραθέτει;(αν λέω λαλακίες σόρυ).
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μια βοηθεια θα ηθελα ακομη,απεγκατεστησα το CSSU αλλα το rotation,camera υπαρχουν ακομη και στο app.manager δεν υπαρχει το maemo 5 . Πως να το επαναφερω εργοστασιακα αν ειναι δυνατον χωρις να χασω τα προγραμματα μου, πρεπει να το κανω flash?
From N9
Link to comment
Share on other sites

Αναπόσπαστε το δοκίμασες; για να καταλάβω πρέπει να ανοίξουμε αυτά τα τρία αρχεία που λέει ο τύπος(στο τελευταίο commit) και να τα διορθώσουμε/προσθέσουμε σβήσουμε για να φαίνεται όπως στον κώδικα που παραθέτει;(αν λέω λαλακίες σόρυ).

 

Όχι δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει να κάνεις μόνος σου compile και build. Λογικά κάποια στιγμή μέσα στο μήνα θα έχουμε update.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μια βοηθεια θα ηθελα ακομη,απεγκατεστησα το CSSU αλλα το rotation,camera υπαρχουν ακομη και στο app.manager δεν υπαρχει το maemo 5 . Πως να το επαναφερω εργοστασιακα αν ειναι δυνατον χωρις να χασω τα προγραμματα μου, πρεπει να το κανω flash?

μαλλον δεν γινεται τελικα.και γω προσπαθησα πριν λιγο καιρο με τα ιδια αποτελεσματα που αναφερεις.εδω στο τερματικο καποιες εντολες που μου προτειναν να δοκιμασω τα παιδια απο εδω μεσα και τελικα κατεληξα σε καταστημα Νοκια οπου με το cssu δεν το δεχτηκαν στην εγγυηση κι ετσι τους εδωσα 16 ευρω να μου το κανουν.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όποιος θέλει να το δοκιμάσει. Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μέσω τερματικού:

 

dpkg -i hildon-desktop_2.2.142-13_armel.deb  

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη gaiosgf με λιγα λογια να το φλασαρο?

καταρχας εχεις προβληματα και θες να το βγαλεις ;εγω το εβγαλα γιατι ειχα προβλημα με καμερα και μου ξελιγωνε τη μπαταρια.γυρισα σε official maemo και μετα απο 2 μερες ξαναπερασα το cssu.εκτοτε λειτουργουν ολα στην εντελεια.τη μπαταρια τη φορτιζω καθε 2 μερες.δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.η αποφαση δικη σοθ.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια προβληματα και η μπαταρια θελει φορτισμα στι μιση μερα

μηπως σου λειπει καποιο πακετο απ το cssu?δοκιμασε αυτο;

root [enter]

apt-get update [enter]

apt-get install mp-fremantle-community-pr [enter]

θα σου κανει ελεγχο κι αν λειπει καποιο θα στο εγκαταστησει.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα οπως ειπα και πιο πανω ηδη απεγκατεστησα το CSSU επειδη ειχα τα ιδια προβληματα μαζι σου απλα τωρα μου εχει μεινει το rotation,camera και απο το app.manager μου λειπει το maemo5 και θελω να το καθαρισω τελειως το CSSU και να το φερω οπως το αγωρασα. Θελει φλασαρισμα;
From N9
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα οπως ειπα και πιο πανω ηδη απεγκατεστησα το CSSU επειδη ειχα τα ιδια προβληματα μαζι σου απλα τωρα μου εχει μεινει το rotation,camera και απο το app.manager μου λειπει το maemo5 και θελω να το καθαρισω τελειως το CSSU και να το φερω οπως το αγωρασα. Θελει φλασαρισμα;

ναι σορυ που σε ταλαιπωρησα τοση ωρα.τοσες αλλαγες που εγιναν με το cssu δεν μπορουν να απεγκατασταθουν ετσι ευκολα.φλασαρε το να τελειωνεις

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...