Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. αυτο δεν υποτιθετε οτι το κανει ο sensor ? σβηνει την οθονη στην διαρκεια της κλησης? μηπως εχει καποιο προβλημα το κινητο σου ? ασε το κινητο σου κατω, κανε μια κληση απο καποιο αλλο τηλεφωνο και οταν απαντησεις με το χερι σου καλυψε τον sensor να δεις εαν σου σβηνει η οθονη . :)

 

Αυτο κοιταξε,αν ειναι ενεργοποιημενος απο εσενα ο σενσορας ο οποιος σβηνει την οθονη οσο εχεις το κινητο διπλα στο αυτι. Εκτος κι αν εχεις περιεργο αυτι :p

 

Παρακαλω ομως,ΜΗΝ μιλατε για προβληματα για κινητα αλλων και πανικοβαλετε χωρις πρωτα να προτεινετε διαγνωση/λυσεις και σιγουρευτειτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα. αυτο δεν υποτιθετε οτι το κανει ο sensor ? σβηνει την οθονη στην διαρκεια της κλησης? μηπως εχει καποιο προβλημα το κινητο σου ? ασε το κινητο σου κατω, κανε μια κληση απο καποιο αλλο τηλεφωνο και οταν απαντησεις με το χερι σου καλυψε τον sensor να δεις εαν σου σβηνει η οθονη . :)

 

Αυτο κοιταξε,αν ειναι ενεργοποιημενος απο εσενα ο σενσορας ο οποιος σβηνει την οθονη οσο εχεις το κινητο διπλα στο αυτι. Εκτος κι αν εχεις περιεργο αυτι :p

 

Παρακαλω ομως,ΜΗΝ μιλατε για προβληματα για κινητα αλλων και πανικοβαλετε χωρις πρωτα να προτεινετε διαγνωση/λυσεις και σιγουρευτειτε.

 

το δοκιμασα.. τελικα εχω περιεργο αφτι μαλλον!!!!! :p .. Για το πρωτο προβλημα δεν εχετε ιδεα ε? ******, αυτο το χα και πριν το φλασαρισμα!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πως περνάμε εξώφυλλα άλμπουμ στην βιβλιοθήκη???

Πολύ απλό.. Δεν περνάμε! Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή..:( Άντε με καμιά επόμενη αναβάθμιση να μπει και κάνας επεξεργαστής ταυτότητας των τραγουδιών.. Μα τόσο δύσκολο τους είναι πια..?

 

το δοκιμασα.. τελικα εχω περιεργο αφτι μαλλον!!!!! :p..

Υπάρχει και άλλη μια λύση, όταν μιλάς πατάς το κουμπί του μενού για να κάνεις ελαχιστοποίηση της κλήσης! Αλλά και πάλι έχεις κίνδυνο να πατήσεις καταλάθως καποιο widget.. Είναι μια λύση όμως.. Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τον σένσορα και δεν έχω πρόβλημα :)

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλό.. Δεν περνάμε! Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή..:( Άντε με καμιά επόμενη αναβάθμιση να μπει και κάνας επεξεργαστής ταυτότητας των τραγουδιών.. Μα τόσο δύσκολο τους είναι πια..?

 

Πριν την PR 1.1 κάποιες συλλογές που πέρασα μέσω ovi, όταν παίζει κάποιο απο τα τραγούδια που ανήκει σε αυτές εμφανίζει και το εξώφυλλό του. Αυτό άλλαξε μετά την αναβάθμιση?

Edited by sokis8
Link to comment
Share on other sites

Πριν την PR 1.1 κάποιες συλλογές που πέρασα μέσω ovi, όταν παίζει κάποιο απο τα τραγούδια που ανήκει σε αυτές εμφανίζει και το εξώφυλλό του. Αυτό άλλαξε μετά την αναβάθμιση?

 

Όχι αυτό δεν άλλαξε, δηλαδή αν έχεις ήδη περασμένο το εξώφυλλο, το δείχνει. Απλά εμείς δεν μπορούμε να τα περάσουμε από το κινητό γιατί δεν έχει τέτοια δυνατότητα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν άλλαξε, δηλαδή αν έχεις ήδη περασμένο το εξώφυλλο, το δείχνει. Απλά εμείς δεν μπορούμε να τα περάσουμε από το κινητό γιατί δεν έχει τέτοια δυνατότητα..

 

Σε ποιον φάκελο πρέπει να είναι το εξώφυλλο?

Link to comment
Share on other sites

2)οταν μιλαω με καποιον στο τηλεφωνο , 7 στις 10 φορες πατιεται κατα λαθος ο τερματισμος κλησης με το αφτι μου! ειναι δυνατον ????? ναι, οποτε θυμαμαι με το που το σηκωνω το κλειδωνω , αλλα μονη λυση αυτη ειναι ?

 

α γεια σου και με μενα ακριβως αυτο συμβαινει,!!! απλως το απεδιδα στο οτι προσπαθω να μην ειναι κολλητα στο αυτι μου, τελικα αναγκαζομαι να εχω παντα καλωδιο , το οποιο δεν ειναι κακο

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον φάκελο πρέπει να είναι το εξώφυλλο?

 

Όπως σου είπα και πριν, το κινητό ΔΕΝ μπορεί να περάσει εξώφυλλα. Δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία.

 

Ο μόνος τρόπος για να περάσεις εξώφυλλα στα τραγούδια, είναι μέσω υπολογιστή. Δεν θυμάμαι καθόλου διαδικασία..

 

Τα εξώφυλλα που έχουν ΗΔΗ τα τραγούδια που περνάς ή κατεβάζεις στο κινητό, αυτά τα δείχνει κανονικά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και πριν, το κινητό ΔΕΝ μπορεί να περάσει εξώφυλλα. Δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία.

 

Ο μόνος τρόπος για να περάσεις εξώφυλλα στα τραγούδια, είναι μέσω υπολογιστή. Δεν θυμάμαι καθόλου διαδικασία..

 

Τα εξώφυλλα που έχουν ΗΔΗ τα τραγούδια που περνάς ή κατεβάζεις στο κινητό, αυτά τα δείχνει κανονικά.. :)

 

Απλά μια παρατήρηση.. στο νοκια 5530 μπορεις να περάσεις album art. Ισως γινεται και στα νοκια symbian^3

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Απλά μια παρατήρηση.. στο νοκια 5530 μπορεις να περάσεις album art. Ισως γινεται και στα νοκια symbian^3

 

Ο music player του Symbian^3 έχει άλλη εντελώς όψη και λειτουργικότητα σε σχέση μ' αυτόν στα κινητά με 3rd και 5th edition. Επιπλέον έχουν αφαιρεθεί ορισμένες δυνατότητες, όπως επεξεργασία των presets του ισοσταθμιστή, εισαγωγή album art, καθώς και επεξεργασία των ID3 tags.

 

Αν σκεφτείς ότι είχαμε δεδομένες τις παραπάνω δυνατότητες σε πολύ παλιότερα κινητά, είναι αδιανόητο να μην υπάρχουν σε μια συσκευή όπως το Ν8. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα.. τελικα εχω περιεργο αφτι μαλλον!!!!! :p .. Για το πρωτο προβλημα δεν εχετε ιδεα ε? ******, αυτο το χα και πριν το φλασαρισμα!

Η μια λυση ειναι να καλυπτεις με το αυτι σου πρωτα τον αισθητηρα που ειναι διπλα απο την καμερα και μετα την οθονη 'η αλλιως το πλαινο κουμπι κλειδωματος.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αναβαθμηση εχασα τα ελληνικα μεσα απο το τηλεφωνο.το τηλεφωνο ειναι αγωρασμενο απο wind πριν 1 μηνα.τι να κανω? δεν περιμενα οτι δεν ειναι για την ελληνικη αγορα.

 

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις πρώτα απ'όλα εσύ και πολλοί ακόμη με το ίδιο πρόβλημα είναι να βάλεις τις φωνές (δυνατές όμως!) στην εταιρία σου που σου πουλάει τέτοιο κινητό, χωρίς να σου λέει ότι τα ελληνικά που βλέπεις είναι τζούφια και θα χαθούν με την πρώτη αναβάθμιση. Μετά, είτε πας στη Nokia και στο φτιάχνει με κάποια μικρή επιβάρυνση, είτε πρέπει να ασχοληθείς με ειδικά προγράμματα κλπ κλπ. Για εναν μη υποψιασμένο χρήστη, που δεν ασχολείται πολύ με υπολογιστές, wifi κλπ (και υπάρχουν πολλοί), η ιστορία αυτή σηκώνει μέχρι και Συνήγορο Καταναλωτή και άλλα ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις πρώτα απ'όλα εσύ και πολλοί ακόμη με το ίδιο πρόβλημα είναι να βάλεις τις φωνές (δυνατές όμως!) στην εταιρία σου που σου πουλάει τέτοιο κινητό, χωρίς να σου λέει ότι τα ελληνικά που βλέπεις είναι τζούφια και θα χαθούν με την πρώτη αναβάθμιση. Μετά, είτε πας στη Nokia και στο φτιάχνει με κάποια μικρή επιβάρυνση, είτε πρέπει να ασχοληθείς με ειδικά προγράμματα κλπ κλπ. Για εναν μη υποψιασμένο χρήστη, που δεν ασχολείται πολύ με υπολογιστές, wifi κλπ (και υπάρχουν πολλοί), η ιστορία αυτή σηκώνει μέχρι και Συνήγορο Καταναλωτή και άλλα ανάλογα.

 

καλα φυσικα. Ενας φιλος μου εψαχνε το Ν8 και πηρε τηλ σε 2-3 ιντερνετικα μαγαζια. Με ειχε ρωτησει τι να τους ρωτησει και του χα πει να μαθει αν εχουν ελληνικο product code.. Και τι του απαντησαν ????? "ναι , το τηλεφωνο ειναι με ελληνικα" . Και μου τηλ χαρουμενος και μου λεει ολα οκ!! φυσικα του εξηγω πως δεν του απαντησαν σε αυτο που τους ρωτησε και πηρε και παλι τηλ και μετα του ειπαν πως δεν εχει .. Τωρα δλδ καποιος που ξερει 5 πραγματα, και να ρωτουσε θα τον δουλευαν παλι.. Γιατι το ρωτησε την πρωτη φορα!! Παλι καλα που ηξερα να του πω . Και ναι, το φλασαρισμα δεν ειναι τπτ, αλλα οπως εχουμε πει ξανα, ολοι μας, αποτελουμε το 5-10% των καταναλωτων, οι υπολοιποι αγοραζουν ενα κινητο γιατι ο πωλητης ξερει να το πουλαει..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πρωτον ψυχραιμια. Οτι και να ναι , σε καλυπτει 100% η νοκια . Δευτερον, το πρωτο που ηταν να κανεις το εκανες (hard reset και οχι soft :p ) . Τωρα το φλασαρεις. Ακολουθεις τις οδηγιες της πρωτης σελιδας κατα γραμμα και το κανεις. Για να σαι και καλα καλυμενος εχε και το UPS . Οτι χρειαστεις για τον φοινικα και το φλασαρισμα το γραφει μεσα, αν παλι εχεις αποριες εδω ειμαστε.

 

Y.Γ ξεχασα, μετα το hard reset εκανες restore με τα apps που ειχες, η εκανες restore μονο με τις επαφες και τα sms σου ?

 

 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου αν και δεν θέλω να το φλασάρω...έκανα restore μόνο επαφές και μηνύματα.Πάντως με Ovi Store και τα λοιπά δεν είχα πρόβλημα όλα τα εγκατέστησα με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

πως περνάμε προτιμώμενες επαφές στο τηλέφωνο?

βρήκα μια απάντηση αλλα δεν την κατάλαβα.

μπορεί να μου πει κάποιος αναλυτικά τα βήματα?

κοίταξα και στην βοήθεια του τηλεφώνου αλλα δεν μπόρεσα να κάνω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να βάλεις κάποια κάποια επαφή στα αγαπημένα έτσι ώστε να εμφανίζεται πρώτη όταν ανοίγεις τις επαφές;Παρατεταμένο πάτημα πάνω στην επαφή-προσθήκη στα αγαπημένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να βάλεις κάποια κάποια επαφή στα αγαπημένα έτσι ώστε να εμφανίζεται πρώτη όταν ανοίγεις τις επαφές;Παρατεταμένο πάτημα πάνω στην επαφή-προσθήκη στα αγαπημένα.

 

όχι δεν εννοώ σαν αγαπημένη, αλλα σαν προτιμώμενη να εμφανίζεται σε αρχική οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές-επεξεργασία αρχικής οθόνης-πατάμε πάνω σε κενή θέση-προτιμώμενες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα widget με τίτλο "προτεινόμενες"

Το βάζεις στην οθόνη και προσθέτεις όποιες επαφές θέλεις

πατώντας πάνω στο "προσθήκη"

 

 

εχω προσθεση 3 επαφες. αλλα δεν μπορω να προσθεσο η να αφερεσο αλλες.

το προσθηκη που το λεει?

Link to comment
Share on other sites

Σέρνεις το δάχτυλο πάνω στο widget-αριστερά ή δεξιά-και εμφανίζονται επιλογές για προσθήκη ή αφαίρεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.Χτές είχα την πρώτη μου επαφή με την αναπαραγωγή βίντεο μέσω του κινητού στην οθόνη της τηλεόρασης.Ομολογώ ότι ειμαι ενθουσιασμένος με το ότι μπορεί ένα κινητό πλέον να κάνει όλα αυτά τα πράγματα και ειδικά με το ότι όταν ρώτησα ένα φίλο μου που έχει iphone αν το καλώδιο HDMI που έχει το αγόρασε για να συνδέσει το iphone με την τηλεόραση αυτός μου είπε ότι δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.Σαν κλασσικός νοκιάκιας φούσκωσα από περηφάνεια.Εντούτοις ώς τελειομανής με δυσαρέστησε λίγο το ότι οι ταινίες που έπαιξα κολλούσαν σε κάποια σημεία ανεπαίσθητα μεν αλλά εμφανώς δε.Αναρωτιέμαι αυτό έχει να κάνει με το fps ή με το video player του Ν8; Να σημειώσω εδώ ότι ταλαιπωρήθηκα λίγο για να περάσω και τις ταινίες στο κινητό καθώς με απλό copy paste από τα windows μου έβγαζε παραθυράκι απλό copy ή convert and copy (recommended) και με το δεύτερο σταματούσε σε κάποιο σημείο λέγοντας κάτι για ανεπαρκή RAM ενώ με copy-convert μέσω ovi το μετέτρεπε σε Mp4 πιάνοντας πολύ λιγότερο χώρο αλλά στη μία ταινία που το έκανα με αυτό τον τρόπο μου έβγαζε την εικόνα στην τηλεόραση σε 4:3 ανάλυση (αν το λέω σωστά).Με απλό copy τις ρίχνει μέσα στο κινητό ως έχουν (avi έχω δοκιμάσει ως τώρα) τις παίζει κανονικά αλλά έχω το θεματάκι με τα ανεπαίσθητα κολληματάκια της οθόνης.Εντωμεταξύ αν είναι το fps το θέμα, στα specs του κινητού στο site λέει για 30 fps στο recording ενώ και οι δύο ταινίες που έπαιξα με δεξί κλικ properties/details λένε fps μικρότερο από 30.Αν πάλι είναι θέμα video player του κινητού θα το εκτιμούσα αν κάποιος είχε να μου προτείνει κάτι.Να σημειώσω ότι έχω κάνει και την Pr 1.1 και την αναβάθμιση για το βίντεο ενώ έχω και γω το πρόβλημα με την κοκκινίλα στο ρολόι αλλά το έλυσα με έναν πολύ απλό τρόπο.Έκανα το ρολόι ψηφιακό και ησύχασα.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της κοκκινιλας στην οθονη.βαλτε το νοκια dark θεμα με την εικονα του θεματος.στην αρχικη οθονη εκει που λεει την ωρα κ το προφιλ θα δειτε οτι η μπαρα που τελειωνει το ρολοι πρεπει να φαινεται ολο κοκκινο.εμενα που δεν εχω προβλημα μου κανει κατι σαν διχρωμια αλλα ειμαι σε χωρο χωρις φως. Edited by tolispao13
Link to comment
Share on other sites

έχω και γω το πρόβλημα με την κοκκινίλα στο ρολόι αλλά το έλυσα με έναν πολύ απλό τρόπο.Έκανα το ρολόι ψηφιακό και ησύχασα.

 

Βέβαια, το πρόβλημα της κοκκινίλας δεν περιορίζεται σε ένα ρολόι (δε θα το λέγαμε καν πρόβλημα αν ήταν έτσι), αλλά σε κάθε απεικόνιση μιας συγκεκριμένης απόχρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...