Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το θεμα της κοκκινιλας στην οθονη.βαλτε το νοκια dark θεμα με την εικονα του θεματος.στην αρχικη οθονη εκει που λεει την ωρα κ το προφιλ θα δειτε οτι η μπαρα που τελειωνει το ρολοι πρεπει να φαινεται ολο κοκκινο.εμενα που δεν εχω προβλημα μου κανει κατι σαν διχρωμια αλλα ειμαι σε χωρο χωρις φως.

 

Αρα στο δικο μου που το εκανα, φαινετε ενα σκουρο γκρι κ λιγο ανοιχτο γκρι προς τα πανω.οποτε ειμαι ενταξει ετσι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντούτοις ώς τελειομανής με δυσαρέστησε λίγο το ότι οι ταινίες που έπαιξα κολλούσαν σε κάποια σημεία ανεπαίσθητα μεν αλλά εμφανώς δε.Αναρωτιέμαι αυτό έχει να κάνει με το fps ή με το video player του Ν8; Να σημειώσω εδώ ότι ταλαιπωρήθηκα λίγο για να περάσω και τις ταινίες στο κινητό καθώς με απλό copy paste από τα windows μου έβγαζε παραθυράκι απλό copy ή convert and copy (recommended) και με το δεύτερο σταματούσε σε κάποιο σημείο λέγοντας κάτι για ανεπαρκή RAM ενώ με copy-convert μέσω ovi το μετέτρεπε σε Mp4 πιάνοντας πολύ λιγότερο χώρο αλλά στη μία ταινία που το έκανα με αυτό τον τρόπο μου έβγαζε την εικόνα στην τηλεόραση σε 4:3 ανάλυση (αν το λέω σωστά).Με απλό copy τις ρίχνει μέσα στο κινητό ως έχουν (avi έχω δοκιμάσει ως τώρα) τις παίζει κανονικά αλλά έχω το θεματάκι με τα ανεπαίσθητα κολληματάκια της οθόνης.

 

Αν θες να περάσεις ταινία, συνδέεις το κινητό με το pc όχι σε ovi suite mode αλλά σαν μνήμη μαζικής αποθήκευσης και τα περνάς έτσι. Να μην είναι πάνω από 2GB. Επίσης τα κολήματα που λες δε μου έχουν συμβεί. Αφού επίτηδες το προχωράω με τη μπάρα μπροστά και πίσω να δω αν κολήσει έτσι και ούτε καν. Ίσως η ταινία που δοκίμασες να είναι στα όρια της συσκευής..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το Qt 4.7.2 για S^3, QtWebKit 4.7.2 & Qt Mobility 1.1.1 είναι οι πιο πρόσφατες εκδόσεις και είναι δοκιμασμένες από πολλούς.Λέω να τα περάσω αν και δεν ξέρω τι είναι :P

Το Qt 4.7.2 μου φαίνεται ότι είναι οι πιο πρόσφατες βιβλιοθήκες σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το Qt 4.7.2 για S^3, QtWebKit 4.7.2 & Qt Mobility 1.1.1 είναι οι πιο πρόσφατες εκδόσεις και είναι δοκιμασμένες από πολλούς.Λέω να τα περάσω αν και δεν ξέρω τι είναι :P

Το Qt 4.7.2 μου φαίνεται ότι είναι οι πιο πρόσφατες βιβλιοθήκες σωστά?

 

νομιζω, αλλα γιατι να ρισκαρεις? απο μερα σε μερα θα απελευθερωσει η νοκια την official εκδοση που θα χεις και το κεφαλι σου ησυχο οταν την βαλεις. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αρα στο δικο μου που το εκανα, φαινετε ενα σκουρο γκρι κ λιγο ανοιχτο γκρι προς τα πανω.οποτε ειμαι ενταξει ετσι;

 

αν στα τεστ με της εικονες και στο nοkia diagnοstics σου βγαζει βγαζει ολες της βαθμιδες του γκρι χωρις κοκκινιλα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να περάσεις ταινία, συνδέεις το κινητό με το pc όχι σε ovi suite mode αλλά σαν μνήμη μαζικής αποθήκευσης και τα περνάς έτσι. Να μην είναι πάνω από 2GB. Επίσης τα κολήματα που λες δε μου έχουν συμβεί. Αφού επίτηδες το προχωράω με τη μπάρα μπροστά και πίσω να δω αν κολήσει έτσι και ούτε καν. Ίσως η ταινία που δοκίμασες να είναι στα όρια της συσκευής..?

 

1.1 Gb ήταν.και δε μιλάω για κόλλημα να σταματάει τελείως η κίνηση.σκέψου έναν άνθρωπο που κάνει ένα βήμα και λείπει ένα κομμάτι της κίνησης ας πούμε την ώρα που κατεβαίνει το πόδι για να πατήσει στο έδαφος.Ένα κομμάτι αυτής της κίνησης που έχει αφαιρεθεί.Η κίνηση ολοκληρώνεται αλλά έχει αφαιρεθεί ένα κομμάτι ας πούμε μισό δευτερόλεπτο.Και φαίνεται σαν να πηδάει αυτό που λείπει γι αυτό φαίνεται σαν κόλλημα,Σαν την κίνηση ενός ρομπότ που δεν έχει την ελαστικότητα του ανθρώπου και οι κινήσεις είναι πιο διακριτές αλλά όχι τόσο πολύ.Για παράδειγμα το είπα το ρομπότι μήπως καταλάβει κάποιος.Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι σαν να μην μπορεί το κινητό να παίξει όλες τις εικόνες της ταινίας.Κάπου σαν να χάνει κάποιες.Αν έχει καταλάβει κάποιος ας μου πει να με διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

1.1 Gb ήταν.και δε μιλάω για κόλλημα να σταματάει τελείως η κίνηση.σκέψου έναν άνθρωπο που κάνει ένα βήμα και λείπει ένα κομμάτι της κίνησης ας πούμε την ώρα που κατεβαίνει το πόδι για να πατήσει στο έδαφος.Ένα κομμάτι αυτής της κίνησης που έχει αφαιρεθεί.Η κίνηση ολοκληρώνεται αλλά έχει αφαιρεθεί ένα κομμάτι ας πούμε μισό δευτερόλεπτο.Και φαίνεται σαν να πηδάει αυτό που λείπει γι αυτό φαίνεται σαν κόλλημα,Σαν την κίνηση ενός ρομπότ που δεν έχει την ελαστικότητα του ανθρώπου και οι κινήσεις είναι πιο διακριτές αλλά όχι τόσο πολύ.Για παράδειγμα το είπα το ρομπότι μήπως καταλάβει κάποιος.Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι σαν να μην μπορεί το κινητό να παίξει όλες τις εικόνες της ταινίας.Κάπου σαν να χάνει κάποιες.Αν έχει καταλάβει κάποιος ας μου πει να με διαφωτίσει

 

μηπως εχεις βαλει καποιο mod για τα frames ? γιατι αυτα τα Mods στο boostaroun στα 30fp/s αλλα αυτο σε κανει να χανεις frames σε ορισμενες σκηνες ταινιων.

 

Eχει κανει κανεις σας την αναβαθμιση στο Top Apps ? το ρωταω γιατι ειχα καιρο να μπω, μπηκα χθες βραδυ, εκανα το update του και μετα διαπιστωσα πως πολλα απο τα "Free" apps/games/themes etc που χει μεσα στην κατηγορια "free" μονο "free" δεν ειναι! αφου τα επιλεγεις για download σου βγαζει μοναδικη επιλογη "αγορα" !μονο σε εμενα συμβαινει η το χει δει και αλλος αυτο ? πχ στο HD game "Tom Clancy's H.A.W.X HD" .

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό 4 μέρες το σινδεσα σήμερα πρώτη φορά με το λαπτοπ, κανονικά δε θα πρεπε να φορτίζει? το χω αρκετή ώρα και είμαι 99% σίγουρος ότι δε φορτίζει, να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά και σαν απλό αποθηκευτικός χώρος και συνδέεται με το οβι. βεβαία με συμφέρει αυτό... αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Εσάς κάνει το ίδιο?

Υ.Γ Οι μπάρες της μπαταρίας είναι στάσιμες, το μικρο φωτάκι στο πλάι είναι σβηστό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό 4 μέρες το σινδεσα σήμερα πρώτη φορά με το λαπτοπ, κανονικά δε θα πρεπε να φορτίζει? το χω αρκετή ώρα και είμαι 99% σίγουρος ότι δε φορτίζει, να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά και σαν απλό αποθηκευτικός χώρος και συνδέεται με το οβι. βεβαία με συμφέρει αυτό... αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Εσάς κάνει το ίδιο?

Υ.Γ Οι μπάρες της μπαταρίας είναι στάσιμες, το μικρο φωτάκι στο πλάι είναι σβηστό

 

ε συνδεσε το και στο pc να δεις αν φταει η συνδεση με το λαπτοπ. Μπορει το ρευμα που να δινει η USB του λαπτοπ σου να μην ειναι αρκετη.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια με βολεύει αυτήν την στιγμή να μην φορτίζει θα δοκιμάσω και θα σας πω

 

κακο παντως δεν κανει να φορτιζει, κακο κανει να αποφορτισει πληρως . Το φορτιζεις οσο και οποτε θελεις.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια με βολεύει αυτήν την στιγμή να μην φορτίζει θα δοκιμάσω και θα σας πω

 

Την πρωτη φορα δεν φορτισε και σε εμενα. βγαλτο και ξαναβαλτο κανε καμια επανεκκινηση και θα αρχισει η φορτιση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις πρώτα απ'όλα εσύ και πολλοί ακόμη με το ίδιο πρόβλημα είναι να βάλεις τις φωνές (δυνατές όμως!) στην εταιρία σου που σου πουλάει τέτοιο κινητό, χωρίς να σου λέει ότι τα ελληνικά που βλέπεις είναι τζούφια και θα χαθούν με την πρώτη αναβάθμιση. Μετά, είτε πας στη Nokia και στο φτιάχνει με κάποια μικρή επιβάρυνση, είτε πρέπει να ασχοληθείς με ειδικά προγράμματα κλπ κλπ. Για εναν μη υποψιασμένο χρήστη, που δεν ασχολείται πολύ με υπολογιστές, wifi κλπ (και υπάρχουν πολλοί), η ιστορία αυτή σηκώνει μέχρι και Συνήγορο Καταναλωτή και άλλα ανάλογα.

 

Ετσι ειναι αν δεν ξερεις το παιζει με τα product code μπαρει ευκολα καποιος να την πατησει και σιγουρα ειναι αρκετοι αυτοι που δεν ξερουν απο κινητα η απο forum και πιστευουν τον οποιοδηποτε πωλητη ειναι θεμα!!!

 

νομιζω, αλλα γιατι να ρισκαρεις? απο μερα σε μερα θα απελευθερωσει η νοκια την official εκδοση που θα χεις και το κεφαλι σου ησυχο οταν την βαλεις. :)

 

Επειδη τα εχω βρει και εγω τα QT καλυτερα να μην τα βαλουμε θα τα βγαλει η νοκια free σε λιγο καιρο??Αν τα βαλει κανεις τι προβλημα μπορει να του δημιουργησει??

 

Eχει κανει κανεις σας την αναβαθμιση στο Top Apps ?

 

Ρε παιδια εμενα το Top Apps δεν το εχει το κινητο μου καθολου!!!Εχω κανει και την αναβαθμιση PR 1.1 αλλα παλι δεν μου την εχει βγαλει ουτε την εχει απο πριν γιατι???:blink:

 

Παιδιά έχω το κινητό 4 μέρες το σινδεσα σήμερα πρώτη φορά με το λαπτοπ, κανονικά δε θα πρεπε να φορτίζει?

Υ.Γ Οι μπάρες της μπαταρίας είναι στάσιμες, το μικρο φωτάκι στο πλάι είναι σβηστό

 

Και σε μενα στην αρχη ετσι εκανε.Την στιγμη που στο διαβαζει το ovistore βαλτο και βγαλτο απο το usb 2-3 φορες και θα σου δουλεψει!!!;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη τα εχω βρει και εγω τα QT καλυτερα να μην τα βαλουμε θα τα βγαλει η νοκια free σε λιγο καιρο??Αν τα βαλει κανεις τι προβλημα μπορει να του δημιουργησει??

 

 

Ρε παιδια εμενα το Top Apps δεν το εχει το κινητο μου καθολου!!!Εχω κανει και την αναβαθμιση PR 1.1 αλλα παλι δεν μου την εχει βγαλει ουτε την εχει απο πριν γιατι???:blink:

 

κοιταξε, εμενα lagare το κινητο, αλλες φορες δεν ανοιγε, αλλες φορες εκανε επανεκκινηση μονο του. Τα εβγαλα και περιμενω την επισημη εκδοση. Για το top apps και εμενα δεν το ειχε μεσα μεχρι που το φλασαρα ..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αλίευσα στο twitter "NOKIA CENSORING N8 PURPLE TINT ISSUE ON THEIR FORUMS/TEST IMAGE ALWAYS DELETED". Αν αληθεύει, όχι μόνο δείχνει ότι το θέμα είναι σοβαρό και υπαρκτό (πράγμα που αρνούνται κάποιοι εδω) αλλά κι ότι η "νέα" Ελοπική Nokia έχει στραφεί προς άσχημη κατεύθυνση που δε μας είχε συνηθίσει. Επιφυλάσσομαι όμως για την περίπτωση που είναι ράδιο αρβύλα, αφού δεν μπορώ να το διαπιστώσω αυτήν τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.

έχω το κινητό 4 μέρες πάμε για 5.

κάθε μέρα μου λέει εισάγεται κάρτα σιμ θα γίνει επανεκκίνηση, κάνει επανεκκίνηση και μετά οκ αλλά αυτό γίνεται κάθε μέρα. πριν λίγο έκανε επαναλαμβανόμενα ρεσταρτ πηγαίνοντας μονό μέχρι το λογότυπο τις νοκια και μετά πάλι από την αρχή. το έκλεισα το άνοιξα και τώρα είναι οκ.

Έψαχνα ταπετσαρίες στο ιντερνέτ και βρήκα μια που έδειχνε μια κάρτα σιμ και έλεγε πλεισ ινσερτ δε σιμ. να υποθέσω ότι είναι γνωστό το πρόβλημα? το έχουμε όλοι? να κάτσω στα αβγά μου η να πάω το κινητό πίσω? τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.

έχω το κινητό 4 μέρες πάμε για 5.

κάθε μέρα μου λέει εισάγεται κάρτα σιμ θα γίνει επανεκκίνηση, κάνει επανεκκίνηση και μετά οκ αλλά αυτό γίνεται κάθε μέρα. πριν λίγο έκανε επαναλαμβανόμενα ρεσταρτ πηγαίνοντας μονό μέχρι το λογότυπο τις νοκια και μετά πάλι από την αρχή. το έκλεισα το άνοιξα και τώρα είναι οκ.

Έψαχνα ταπετσαρίες στο ιντερνέτ και βρήκα μια που έδειχνε μια κάρτα σιμ και έλεγε πλεισ ινσερτ δε σιμ. να υποθέσω ότι είναι γνωστό το πρόβλημα? το έχουμε όλοι? να κάτσω στα αβγά μου η να πάω το κινητό πίσω? τα φώτα σας..

 

Να κάτσεις στα αυγά σου και να πας να αγοράσεις μια καινούργια sim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για μπαινω ιντερνετ και μεσω του παροχεα μου (εκτος wifi) πρεπει να κανω εγω καποιες ρυθμισεις ή να επικοινωνησω μαζι τους να μου στειλουν αυτοι τις ρυθμισεις?
...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου στείλουν τις ρυθμίσεις. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς στο My Networks :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι.

έχω το κινητό 4 μέρες πάμε για 5.

κάθε μέρα μου λέει εισάγεται κάρτα σιμ θα γίνει επανεκκίνηση, κάνει επανεκκίνηση και μετά οκ αλλά αυτό γίνεται κάθε μέρα. πριν λίγο έκανε επαναλαμβανόμενα ρεσταρτ πηγαίνοντας μονό μέχρι το λογότυπο τις νοκια και μετά πάλι από την αρχή. το έκλεισα το άνοιξα και τώρα είναι οκ.

Έψαχνα ταπετσαρίες στο ιντερνέτ και βρήκα μια που έδειχνε μια κάρτα σιμ και έλεγε πλεισ ινσερτ δε σιμ. να υποθέσω ότι είναι γνωστό το πρόβλημα? το έχουμε όλοι? να κάτσω στα αβγά μου η να πάω το κινητό πίσω? τα φώτα σας..

 

Το ίδιο ακριβώς μου έκανε και μένα τις 3 πρώτες μέρες. Πριν πάρεις νέα sim για δοκίμασε αυτό. Με μια γόμα καθάρισε τις επαφές της sim. Σε μένα λύθηκε το πρόβλημα μ' αυτόν τον τρόπο.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το N8 πριν από μερικές μέρες, αλλά έχω το εξής πρόβλημα.. Όταν μπαίνει σε screen saver δεν σβήνει η οθόνη μετά από λίγο, αλλά συνεχίζει να φαίνεται το ρολόι κανονικά.. Είναι φυσιολογικό αυτό?? :S
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το N8 πριν από μερικές μέρες, αλλά έχω το εξής πρόβλημα.. Όταν μπαίνει σε screen saver δεν σβήνει η οθόνη μετά από λίγο, αλλά συνεχίζει να φαίνεται το ρολόι κανονικά.. Είναι φυσιολογικό αυτό?? :S

 

Αν θες να σβήνει το ρολόι πρέπει να πας Ρυθμίσεις - θέματα - προφύλαξη οθόνης - καμία

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς μου έκανε και μένα τις 3 πρώτες μέρες. Πριν πάρεις νέα sim για δοκίμασε αυτό. Με μια γόμα καθάρισε τις επαφές της sim. Σε μένα λύθηκε το πρόβλημα μ' αυτόν τον τρόπο.

 

Την επομενη που θα βγαλει παλι το μηνιμα θα το δοκιμασω.

Δε μπορει να το χω ξεζουμισει το κινιτο και να μην μασαει τιποτα και να εχει προβλημα με την σιμ :O

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη που θα βγαλει παλι το μηνιμα θα το δοκιμασω.

Δε μπορει να το χω ξεζουμισει το κινιτο και να μην μασαει τιποτα και να εχει προβλημα με την σιμ :O

 

Μην σκας αν δεν φτιαξει με την γομα πας και αγοραζεις μια καινουργια νεας γενιας και κρατας και το νουμερο που εχεις!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...