Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε φίλε πες και ότι το κινητό επανέρχεται στις εργοστασιακες ρυθμίσεις! Κάποιος που δεν έχει συνχρονησει επαφές με gmail η δεν έχει κάνει backupτην έβαψε! Χώρια οι εφαρμογές....

Ρε φιλαράκο εννοείται οτι όταν κάνεις update έχεις κάνει τα πάντα backup.Αυτό είναι δεδομένο.

Ακόμα και σε αυτούς που έκαναν κανονικά update χωρίς το κόλπο που ανέφερα μπορεί να χαθούν οι εφαρμογές.

Εγώ με titanium Backup δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές που ανέφερα.

Επίσης πρέπει να κάνεις και wipe data και wipe cache απο το system recovery(κρατάς πατημένο το home μαζί με το power)

Edited by giamasnikos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thanx,δλδ για να έχω gps χωρίς Internet πρέπει να αγοράσω καποιο app?δεν υπάρχει τπτ free ε?

 

δεν υπαρχει τιποτα free.. δεν γνωριζω κάτι τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Εδώ και 2 ώρες αποχαιρέτισα το πιστό μου C902 και τώρα πια είμαι περήφανος κατόχος ενός Galaxy Ace.

Το πρόβλημα μου είναι ότι από smartphones δεν έχω ιδέα. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι πρέπει να πρωτοκάνω τώρα στην αρχή?

Π.χ. έχει Android 2.2, πρέπει να κάνω αναβάθμιση σε 2.3? Μπορεί να γίνει αυτό? Τι βασικά apps χρειάζομαι τώρα που έιναι άδειο τελείως?

Sorry για τις noob ερωτήσεις και ευχαρίστω εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει αν μπορω να βρω την μαμισια 2.3.3 της vod καπου ; κι αν ναι που ; ευχαριστω ... και ποια 2.3.4 μπορω να κανω flash ; ευχαριστω εκ των προτερων ..
Link to comment
Share on other sites

Ανα διαστήματα (μια δυο φορές το μήνα ας πούμε) όταν με παίρνουν τηλέφωνο,χτυπάει αλλά δεν μου δείχνει ούτε οτι με καλούν ούτε ποιός με καλεί,απλά είναι κολλιμένο στην οθόνη κλειδώματος,αν πατήσω να ξεκλιδώσει σταματάει να χτυπάει και μου λέει σφαλμα android κάτι τετοιο,και όχι τπτ άλλο αλλά αν πάω να δώ μετά ποιός με πήρε δεν δείχνει τπτ δεν έχει κρατήσει την κλήση.συμβαίνει και σε καναν άλλο ή μονο σε μενα?!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ως νέος κάτοχος έχω τις εξής απορίες:

1. το κινητό έχει τα διαφορα της vodafone. Υπάρχει οδηγός για να τα βγάλω?

2. μπορώ στο συγχρονισμό e-mail να επιλέξω ποιούς φακέλους από το e-mail θα μου φαίρνει

3. συγχρονισμό με ημερολόγιο (πλην sto gmail) γίνεται?

4. μου βγάζει ότι η χωριτηκότητα του κινητού είναι πλήρης και να βγάλω εφαρμογές, αλλά εγώ τις εφαρμογές τις έχω στην κάρτα. Πώς ελευθερώνω χώρο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ως νέος κάτοχος έχω τις εξής απορίες:

1. το κινητό έχει τα διαφορα της vodafone. Υπάρχει οδηγός για να τα βγάλω?

 

Το κάνεις root και περνάς το "RootAppRemover"

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να γυρισω στο παλιο μαρκετ γιατι μεχρι το πρωι ολα καλα ειχα το παλιο αλλα το απογευμα μολις εκανα συνδεση στο μαρκετ μου ανοιξε το καινουργιο. δεν ειμαι ροοτ, τι μπορω να κανω. ωραια εμφανισιακα αλλα πολυ αργο.
Link to comment
Share on other sites

Out of the box πρωτη φορτιση τι?απευθειας φορτιση ή λειτουργια μεχρι σβησιματος και μετα φορτιση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το δικο μου(htc) Το λειτουργησα με οση μπαταρια ειχε και μετα φορτιση ;)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να γυρισω στο παλιο μαρκετ γιατι μεχρι το πρωι ολα καλα ειχα το παλιο αλλα το απογευμα μολις εκανα συνδεση στο μαρκετ μου ανοιξε το καινουργιο. δεν ειμαι ροοτ, τι μπορω να κανω. ωραια εμφανισιακα αλλα πολυ αργο.

 

Δεν γίνεται χωρίς ροοτ. Ο μόνος τρόπος να μην σου κάνει update είναι να κάνεις κατάργηση ενημερώσεων απο τη διαχείριση εφαρμογών στο μάρκετ και να μην έχεις πάνω από 5-6 μβ ελεύθερα στο κινητό.

Αν διάβαζες λίγες σελίδες πίσω, έχει ειπωθεί το θέμα.

 

 

προς νέους χρήστες:

Διαβάστε ρε παιδιά. Σιγά τις σελίδες που έχει το θέμα. Πριν διαλέξω κινητό, διάβαζα 40-50 σελίδες για κάθε κινητό που ενδιαφερόμουν. Ήξερα τι θα βγάλει και τι να κάνω στο κάθε κινητό χωρίς καν να ξέρω ποιο θα πάρω.

Δεν πάει χαμένο το διάβασμα. Δεν γίνεται επίσης να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα.

Επίσης αν κάποιος δεν μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο να διαβάσει, υπάρχει και το κουμπί αναζήτηση.

Δεν θα σας την πει κάνεις αν αυτό που ρωτάτε έχει ειπωθεί 50 σελίδες πίσω. Αν είναι 4-5 όμως θα έχει δίκιο.

 

Φιλικά πάντα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται χωρίς ροοτ. Ο μόνος τρόπος να μην σου κάνει update είναι να κάνεις κατάργηση ενημερώσεων απο τη διαχείριση εφαρμογών στο μάρκετ και να μην έχεις πάνω από 5-6 μβ ελεύθερα στο κινητό.

Αν διάβαζες λίγες σελίδες πίσω, έχει ειπωθεί το θέμα.

 

 

προς νέους χρήστες:

Διαβάστε ρε παιδιά. Σιγά τις σελίδες που έχει το θέμα. Πριν διαλέξω κινητό, διάβαζα 40-50 σελίδες για κάθε κινητό που ενδιαφερόμουν. Ήξερα τι θα βγάλει και τι να κάνω στο κάθε κινητό χωρίς καν να ξέρω ποιο θα πάρω.

Δεν πάει χαμένο το διάβασμα. Δεν γίνεται επίσης να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα.

Επίσης αν κάποιος δεν μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο να διαβάσει, υπάρχει και το κουμπί αναζήτηση.

Δεν θα σας την πει κάνεις αν αυτό που ρωτάτε έχει ειπωθεί 50 σελίδες πίσω. Αν είναι 4-5 όμως θα έχει δίκιο.

 

Φιλικά πάντα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

καλημερα νικο δεν βαριεμαι να διαβασω τις σελιδες ειχα στο παρελθον το γαλαξια και δεν εχω προβλημα να βαλω αλλη ρομ ... απλα επειδη οταν το πουλησα βρηκα την custom ρομ της vodafone ολα καλα ... εδω ρωταω απλα αν υπαρχει κατι τετοιο ... φιλικα Μανος ...

Link to comment
Share on other sites

κατεβασμα του KIES και προxωρισα σε αναβαθμιση του τηλεφωνου.

πρωτα backup μετα ενημερωση...

πολυ ευκολη διαδικασια. τελειως αυτοματοποιημενη.

η ολοκληρωση εγινε με επιτυχεια. απο την 2.2.1 σε 2.3.3.

μου εκανε και εντυπωση που παρολο το εχα κανει root παλαιωτερα δεν ειχε προβλημα. νομιζα οτι ισως δεν θα γινοταν και θα επρεπε να φυγει το root.

κατα την επανεκκινηση του τηλεφωνου οι επαφες, φωτος κλπ ηταν ακριβος οπως και πριν. δεν χρειαστηκε να ξαναπερασω επαφες κλπ.

στα πολυ γρηγορα ειδα οτι εχει αλλαξει την γραμματοσηρα του ρολογιου, το εικονιδιο της μπαταριας και την απε/ενεργοποιηση του ηχου.

ετσι αναφορικα μιας και καιρο ηθελα να το κανω αλλα διασταζα. για οποιους μπορει να βρισκονται στην ιδια θεση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά αξίζει η αναβάθμιση?γιατι διαβάζω πολλά παράπονα κατα καιρούς και άλλους που προτίνουν "μη βιάζεσαι".Δεν πρεπει να χει βγει ακομα για COS αλλά αν αξίζει θα την κάνω απο odin όπως διάβασα σε προηγούμενες σελίδες.Και κάτι σημαντικό,πως μπορώ εύκολα να κάνω ένα ολικό backup (εφαρμογες,επαφες,φοτος,τα πάντα)?γιατι στο kies δεν βλέπω κάτι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά αξίζει η αναβάθμιση?γιατι διαβάζω πολλά παράπονα κατα καιρούς και άλλους που προτίνουν "μη βιάζεσαι".Δεν πρεπει να χει βγει ακομα για COS αλλά αν αξίζει θα την κάνω απο odin όπως διάβασα σε προηγούμενες σελίδες.Και κάτι σημαντικό,πως μπορώ εύκολα να κάνω ένα ολικό backup (εφαρμογες,επαφες,φοτος,τα πάντα)?γιατι στο kies δεν βλέπω κάτι τετοιο

 

Εγώ προτείνω να μην κάνεις το update. Καλύτερα να περάσεις cyanogen η GingerReal.

Για backup, θα γίνεις ροοτ και θα πάρεις backup τις εφαρμογές σου με το titanium backup.

Επαφές πιστεύω όλοι ξέρουν να παίρνουν backup

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να αποθηκευσω καποια επαφη αν την γραψω με ελληνικους χαρακτηρες παιρνει μονο 3 γραμματα,πχ Τακ, οταν θελω να γραψω Τακης. Αν προσπαθησω με λατινικους χαρακτηρες μπορω να το γραψω κανονικα πχ Takis . Τι πρεπει να κανω ωστε να αποθηκευει κανονικα τα ονοματα με ελληνικους χαρακτηρες?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

η gingereal και το αλλο που μου έγραψες τι είναι?επόμενες εκδόσεις τις gingerbread?αν γίνω root δλδ με αυτο το πρόγραμμα μπορώ να τσεκαρω πχ φοτοσ εφαρμογες επαφεσ και να μου τα κάνει όλα backup με τη μια?αν δεν είμαι root δεν έχω καποια λύση ετσι?
Link to comment
Share on other sites

η gingereal και το αλλο που μου έγραψες τι είναι?επόμενες εκδόσεις τις gingerbread?αν γίνω root δλδ με αυτο το πρόγραμμα μπορώ να τσεκαρω πχ φοτοσ εφαρμογες επαφεσ και να μου τα κάνει όλα backup με τη μια?αν δεν είμαι root δεν έχω καποια λύση ετσι?

 

Gingerreal και cm είναι custom roms.

Φωτο-βίντεο-εικόνες και ότι έχεις στην sd δεν χάνονται. Μπορείς απλά να τα αντιγράψεις στο pc σου.

Επαφές μπορείς να τις έχεις πάλι στην sd σου κάνοντας επαφές-κουμπί μενου-εισαγωγή/εξαγωγή-εξαγωγή στην κάρτα sd.

 

Backup εφαρμογές (και τα δεδομένα τους) χωρίς ροοτ δεν γίνεται.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ως νέος κάτοχος έχω τις εξής απορίες:

1. το κινητό έχει τα διαφορα της vodafone. Υπάρχει οδηγός για να τα βγάλω?

2. μπορώ στο συγχρονισμό e-mail να επιλέξω ποιούς φακέλους από το e-mail θα μου φαίρνει

3. συγχρονισμό με ημερολόγιο (πλην sto gmail) γίνεται?

4. μου βγάζει ότι η χωριτηκότητα του κινητού είναι πλήρης και να βγάλω εφαρμογές, αλλά εγώ τις εφαρμογές τις έχω στην κάρτα. Πώς ελευθερώνω χώρο?

το κάνεις root kαι περνάς custom ρομ". Παιδιά αν ψάξω στο forum φαντάζομαι έχουν ειπωθεί αυτά έτσι? Γιατί είναι ήδη 150 + σελίδες.

 

Για τα υπόλοιπα θα βρώ απαντήσεις?

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

το κάνεις root kαι περνάς custom ρομ". Παιδιά αν ψάξω στο forum φαντάζομαι έχουν ειπωθεί αυτά έτσι? Γιατί είναι ήδη 150 + σελίδες.

 

Για τα υπόλοιπα θα βρώ απαντήσεις?

ευχαριστώ πάντως

 

1) το κινητό σου είναι branded. Αν δεν σου αρέσει περνάς άλλη ρομ που δεν είναι (είσαι εκτός εγγύησης βέβαια)

2&3) δεν γνωρίζω. Δεν ασχολούμαι με συγχρονισμους πέραν των επαφών.

4) app2sd. Αν υπάρχει εφαρμογή που μπορεί να πάει στην sd θα στη βγάλει. Αλλιώς root και link2sd (πάλι εκτός εγγύησης) και τις μεταφέρεις στην sd.

 

Ότι δεν υπάρχει εδώ, μπορείς να το βρεις στο xda.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gingerreal και cm είναι custom roms.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

επειδή τώρα μαθαίνω προσπαθώ να καταλάβω πλήρως τι να κάνω :P ,άρα μου προτίνεις να κρατήσω την froyo να κάνω root και να περάσω μια απο αυτές τις 2 custom rom που μου ανέφερες?τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?αντί να κάνω το update σε gingerbread με αυτες θα έχω περισσότερα πλεονεκτήματα και δυνατότητες?

thanx για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

θα έχω περισσότερα πλεονεκτήματα και δυνατότητες

 

Αυτό ακριβώς.

 

Δεν θα έχεις φρογιο. Θα έχεις μια από αυτές τις 2 (η βάση της gr είναι 2.3.4, η cm φτιάχνεται από την αρχή.)

Στην ουσία είναι άλλο λειτουργικό οι custom roms.

Για αρχή θα πρότεινα να διαβάσεις κάποια πράγματα πάνω στο android και στις custom roms (από το xda) γιατί δεν είναι εύκολες διαδικασίες για αρχάριους.

Πάντως ΕΓΩ από τις επίσημες ελληνικές ρομ, θεωρώ το froyo καλύτερο για το ace.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω την S5830XWKPN απο το sam. Πολή καλή ρομ. Μόνο που βρήκα ότι στα μηνήματα γράφει μόνο κεφαλαία ελληνικά δεν γίνονται μικρά με τίποτα. Καμιά λύση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα πρότεινα να διαβάσεις κάποια πράγματα πάνω στο android και στις custom roms (από το xda) γιατί δεν είναι εύκολες διαδικασίες για αρχάριους.

Στο φόρουμ εδώ δεν έχουμε τπτ οδηγίες γιαυτα?μπορώ να γίνω ρουτ και να κρατήσω την froyo ή πρέπει να βάλω custom rom?πάντως δεν μπορώ να καταλάβω η samsung είναι μια μεγάλη εταιρία με εμπηρους πιστεύω προγραμματιστες,πως γίνεται να βγάζουν ένα update σαν την gingerbread,και να είναι πάλι πιο πίσω απο ανεπίσημα λειτουργικά (τις custom rom,αποτι καταλαβα μεχρι εδώ),και να υπάρχουν τόσα παράπονα μέχρι και σε σημείο που προτιμούν το προηγούμενο λειτουργικό (froyo)?δεν παρακολουθούν οτι κάποιοι έχουν βγάλει καλύτερα λειτουργικά για το κινητό που οι ίδιοι έχουν κατασκευάσει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...