Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση προς όσους έχουν βάλει την Φινλανδική 2.2 , μπορείτε να κάνετε εισαγωγή Facebook Account στο ACcounts ?

 

Oχι, όπως ολα τα deblur firmware που εχουν κυκλοφορήσει εως τώρα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oχι, όπως ολα τα deblur firmware που εχουν κυκλοφορήσει εως τώρα..

 

Και να γινόταν, πέρα απο την φωτογραφία της επαφής τίποτα άλλο δε θα έβαζε. Η Motorola ουσιαστικά ανέπτυξε το λογισμικό του κινητού αυτού γύρω απο το Motoblur, σε μερικές χώρες όμως το πετσόκοψε πρόχειρα γιατί και καλά δε το ενέκριναν οι πάροχοι κινητής (ίσως επειδή προκαλεί κάποια κίνηση δεδομένων?). Το κακό είναι, και το έχω ξαναπεί, οτί δεν βάλαν πίσω τον deafult contact manager του Android, αλλά κρατήσανε του Motoblur κόβοντας ότα τα στοιχεία του social networking. Έτσι το DEFY δε μπορεί να κάνει αυτό που κάνουν κινητά με την μισή τιμή του, sync με Facebook και άλλες εφαρμογές που υποστηρίζουν contact sync.

 

Για να είμαι ξεκάθαρος, με το Twitter πχ κάνει, αλλά το μόνο που μένει είναι η φωτογραφία, το ίδιο με το Skype. Όλες οι άλλες δυνατότητες που υπάρχουν στο vanilla Android δεν υπάρχουν εδώ.

 

Το μόνο που θα μας γλυτώσει, αν κάποτε κάποιος καταφέρει να φτιάξει μια vanilla Android ROM, η κάποιο port του Cyanogen mod.

Edited by cca
typos

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα μας γλυτώσει, αν κάποτε κάποιος καταφέρει να φτιάξει μια vanilla Android ROM, η κάποιο port του Cyanogen mod.

 

Ή πολύ απλά βάζεις firmware με Motoblur. :p

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ή πολύ απλά βάζεις firmware με Motoblur. :p

 

Το οποίο και έκανα :rolleyes:

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο και έκανα :rolleyes:

 

Δεν το είπα προσωπικά. :)

Στους υπόλοιπους που τρέξανε και βάλανε το φιλανδικό αναφερόμουν. :shifty:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα προσωπικά. :)

Στους υπόλοιπους που τρέξανε και βάλανε το φιλανδικό αναφερόμουν. :shifty:

 

κ τωρα καποιος που εχει φλασαρει την φιλανδικη δεν μπορει να βαλει αυτη που εχεις εσυ?

(οπως εγω)

Link to comment
Share on other sites

κ τωρα καποιος που εχει φλασαρει την φιλανδικη δεν μπορει να βαλει αυτη που εχεις εσυ?

(οπως εγω)

 

Νομίζω πως μπορείς, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ξαναδιάβασε το thread της φιλανδικής στο xda.

Να ξέρεις πάντως ότι η UK froyo δεν έχει ούτε ελληνικό μενού ούτε ελληνικό swype.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Το μελλον της 2.2 στο Defy δειχνει να προσανατολιζεται χωρις Motoblur αλλα, φυσικα, με Ελληνικα.

 

Από πού το συμπέρανες αυτό??

Οι leaked UK froyo έχουν μια χαρά Motoblur.

Όπως είπε και ο cca, τα deblurred προέκυψαν από κόψε-ράψε επειδή κάποιοι παροχοί δεν ήθελαν την αυξημένη ζήτηση για bandwidth που απαιτεί το Motoblur.

Μην βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου.

 

Τωρα εσυ γιατι ψαχνεις πισωγυρισματα δεν το κατανοω!

Αν εσύ προτιμάς πετσοκομμένο firmware, δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο για όλους.

 

Αααα, και μια διαπιστωση! Η μεγιστη πλειοψηφια των προβληματων με τα καμμενα ακουστικα δειχνει να παρουσιαστηκε σε συσκευες με Motoblur!

 

Από πού προκύπτει αυτή η "διαπίστωση"??

Η Motorola είπε ότι όσα γράφουν στην μπαταρία BTxx ή BFxx ή έχουν ένα μπλε στρογγυλό αυτοκόλλητο είναι safe.

Το δικό μου είναι από Αγγλία, γράφει BF και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα.

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός θέματος μηνύματα,όπως γνωρίζετε,θα διαγραφούν πολύ σύντομα.

 

haki,σε φόρουμ είμαστε,δεν απευθύνει κανείς το λόγο σε κανένα.Κουβέντα κάνουμε και τα Quotes επιτρέπονται.

Αν θέλετε κάτι,επικοινωνήστε με τους αρμόδιους συντονιστές με προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και ξαναψαχνω το ποστ μου (που αποτελει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μια απαντηση σε ποστ καποιου αλλου) και αδυνατω να εντοπισω το σημειο που σου απηυθυνα το λογο. Αν μπορουσες να μου το υποδειξεις θα σου ημουν υποχρεος!

 

Τωρα, αν το συνημμενο screenshot της αποκαλουμενης για αγνωστο λογο "Φινλανδικης" γραφει retail.en.GB, μαλλον συνηγορει με τα λεγομενα μου, δηλαδη οτι η πρωτη (ταχα Εγγλεζικη) 2.2 βγηκε με Motoblur αλλα στις επομενες, ΕΞΕΛΙΧΘΕΙΣΕΣ, το ειχαν αφαιρεσει!

 

haki ποιο προγραμμα εχεις για να σου δειχνει την μπαταρια βλεπω 77 εκει εγω οσα εχω βαλει μου το βγαζουν κατα δεκαδες

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, αν το συνημμενο screenshot της αποκαλουμενης για αγνωστο λογο "Φινλανδικης" γραφει retail.en.GB, μαλλον συνηγορει με τα λεγομενα μου, δηλαδη οτι η πρωτη (ταχα Εγγλεζικη) 2.2 βγηκε με Motoblur αλλα στις επομενες, ΕΞΕΛΙΧΘΕΙΣΕΣ, το ειχαν αφαιρεσει!

 

Συμφωνώ με τον erebos.

Δεν πρόκειται να καταργήσουν τις υπηρεσίες motoblur, απλα ορισμένοι παροχοι ζητάνε deblur firmware.

Kαι δεν ισχύει αυτο που λες γιατί βγήκε (leaked) μια πιο καινούριο firmware το οποιο ειναι με υπηρεσίες motoblur.

Συγκεκριμένα η Φιλανδική ειναι 3.4.2-145 και η καινούρια Αγγλική ειναι 3.4.3-3.

Δες την ΕΔΩ.

 

haki ποιο προγραμμα εχεις για να σου δειχνει την μπαταρια βλεπω 77 εκει εγω οσα εχω βαλει μου το βγαζουν κατα δεκαδες

 

Δοκίμασε αυτό LEDEFY

 

http://s3.4pda.ru/forum/uploads/monthly_02_2011/post-10848-1297773334_thumb.png http://s3.4pda.ru/forum/uploads/monthly_02_2011/post-10848-1297773340_thumb.png

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω βρει 3 προγράμματα για την μπαταρία που να δείχνουν με ακρίβεια 1%.

Circle battery

Defybatt 1%

Motocharge

 

Όλα υπάρχουν στο market

Τα 2 τελευταία μπορείς να τα βρεις δωρεάν στο xda από αυτούς που τα φτιάξανε (απλά δεν θα χεις automatic updates).

Link to comment
Share on other sites

@karx

Δοκιμασε το ledefy και θα ξεχασεις τα αλλα;)

Αναβει και κοκκινο led οσο φορτιζει η μπαταρια, αναβει μπλε led οταν εχεις (ξεχάσει;;) το wifi ή το μπλε δοντι ανοιχτο.

Αρκετα χρήσιμο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

@karx

Δοκιμασε το ledefy και θα ξεχασεις τα αλλα;)

Αναβει και κοκκινο led οσο φορτιζει η μπαταρια, αναβει μπλε led οταν εχεις (ξεχάσει;;) το wifi ή το μπλε δοντι ανοιχτο.

Αρκετα χρήσιμο..

 

Πολλά permissions δε θέλει ο τύπος για μία εφαρμογή μπαταρίας;

Phone state και send messages?

Τέλος πάντων, από παντού μας την έχουν πέσει...

Link to comment
Share on other sites

τωρα με την 2,2 hd video παιζει ?

 

Αν flashάρεις αυτό, μάλλον παίζει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αν και με ανάλυση 854x480, τί να το κάνεις το HD (1270x720) video? Πάλι downscaled θα γίνεται.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Αν flashάρεις αυτό, μάλλον παίζει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αν και με ανάλυση 854x480, τί να το κάνεις το HD (1270x720) video? Πάλι downscaled θα γίνεται.

 

οχι οτι με νοιαζει κ τοσο αλλα επειδη ετσι μου κολησε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Από πού το συμπέρανες αυτό??

Η Motorola είπε ότι όσα γράφουν στην μπαταρία BTxx ή BFxx ή έχουν ένα μπλε στρογγυλό αυτοκόλλητο είναι safe.[/url]

Το δικό μου είναι από Αγγλία, γράφει BF και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Το δικό μου είναι αγορασμένο από Γερμανία.

Στην μπαταρία έχει τον κωδικό BF5X

Αποτέλεσμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3482464#post3482464

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαστε στο κωδικο που αναγραφεται στο αυτοκολλητο στην πλατη του κινητου, ΔΙΠΛΑ στη μπαταρια. Το δικο σου μαλλον αναφερει καπου Β0 και ΟΧΙ BF. Κατα τα άλλα ειχες Motoblur οταν κάηκε το ακουστικο; (μαλλον ειχες γιατι επιμενω οτι μπορει να υπαρχει σχεση μεταξυ της παρτιδας κατασκευης αλλα ΚΑΙ της υπαρξης Motoblur στις περιπτωσεις καμμενων ακουστικων.)

 

Στην πλάτη του κινητού δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο.

Από την κάτω πλευρά της μπαταρίας, όχι σε ξεχωριστό αυτοκόλλητο αλλά στο ίδιο που είχε τον κωδικό BF5X, αναγράφει ένα κωδικό ο οποίος ξεκινά με BOχχRχχχ-χχχχ (όπου χ έχει αριθμούς), αλλά όπως είπα είναι στο κάτω μέρος της μπαταρίας και όχι στο τηλέφωνο.

Σε αυτόν τον κωδικό αναφέρεσαι;

 

Όσο για την ερώτησή σου ναι είχα και έχω motoblur

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει κινητο σε αυτον τον πλανητη χωρις αυτοκολλητο!

 

Δεν ειδες στη φωτο σε τι αναφερομαι;

 

Δεν είδα την φωτογραφία.

 

Τώρα που το ξανακοίταξα στην θέση που έδειξες στο αυτοκόλλητο του κινητού μου έχει τον κωδικό BO8

 

Εγώ είχα ακούσει για προβλήματα με το βύσμα των ακουστικών.

Μετά την επισκευή του κινητού δεν τόλμησα να ξαναβάλω ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω σοβαρο προβλημα με την μπαταρια απο οταν εκανα αναβαθμιση στην 2.51.1. Πλεον ειτε το πιστευετε ειτε οχι το κινητο δεν καταφερνει να παραμεινει ανοιχτο για πανω απο 20 ωρες με απλη λειτουργια. Αν ειναι δυνατον!

Ξερετε αν φταιει οντως η 2.51.1 ή ειναι κατι αλλο; Μηπως ειναι ελλατωματικη η μπαταρια και να το στειλω πισω; Με την 2.34 αν θυμαμαι καλα μου κρατουσε 1μιση μερα με πολυ χρηση.

 

Και κατι αλλο. Σε περιπτωση που αποφασισω να τους το στειλω πισω, λετε να χω προβλημα που το εκανα αναβαθμιση στην 2.51.1 απο 2.34? Εγινε ομως με official τροπο μεσα απο το site της Μοτορολα.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία στη θέση σου θα του έκανα wipe και θα δοκίμαζα τη μπαταρία σε καθαρή συσκευή.

 

Wipe τι ειναι; Εργοστασιακες ρυθμισεις;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...