Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 2.51.1 Central Europe, που περασαμε εμεις, θεωρειται original firmware για ενα τηλεφωνο Ελληνικης αγορας;

 

Ναι :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα μου έκανε κάτι παλαβά το WiFi. Χωρίς να αλλάξω τίποτα ούτε στο Access Point ούτε στο τηλέφωνο, ξαφνικά το DEFY δεν συνδεόταν με τίποτα. Έπαιρνε IP και μετά έλεγε "Disconnected". Φαντάστηκα οτι θα έφαγε κανένα κόλλημα και το επανεκκίνησα. Κανένα αποτέλεσμα, μια απο τα ίδια. Οπότε λέω, δεν επανεκκινώ και το Access Point μια; Το εν λόγω Access Point είναι ρυθμισμένο να διαλέγει αυτόματα κανάλι, το σημειώνω γιατί παρατήρησα το Netbook που έχω σήμερα έδειχνε μειωμένη ισχύ λήψης για κάποιο λόγο. Όπως καταλάβατε ήδη, μετα την επανεκκίνηση του Access Point το τηλέφωνο συνδέθηκε με την μία. Το Access Point διάλεξε το κανάλι 11, ενώ πριν ήταν στο 6.

 

Το πιθανό συμπέρασμα, και λέω πιθανό γιατί δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, μόνο μια φορά έγινε προς το παρόν, είναι οτι το DEFY δε τα πάει καλά με παρεμβολές και δυσκολίες στην λήψη που προκαλούνται απο γειτονικά ασύρματα δίκτυα στο ίδιο η γειτονικό κανάλι εκπομπής.

 

Πραγματικό συμπέρασμα θα βγει μόνο με τον καιρό, παρατηρώντας την συμπεριφορά του.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκανε κάτι παλαβά το WiFi. Χωρίς να αλλάξω τίποτα ούτε στο Access Point ούτε στο τηλέφωνο, ξαφνικά το DEFY δεν συνδεόταν με τίποτα. Έπαιρνε IP και μετά έλεγε "Disconnected". Φαντάστηκα οτι θα έφαγε κανένα κόλλημα και το επανεκκίνησα. Κανένα αποτέλεσμα, μια απο τα ίδια. Οπότε λέω, δεν επανεκκινώ και το Access Point μια; Το εν λόγω Access Point είναι ρυθμισμένο να διαλέγει αυτόματα κανάλι, το σημειώνω γιατί παρατήρησα το Netbook που έχω σήμερα έδειχνε μειωμένη ισχύ λήψης για κάποιο λόγο. Όπως καταλάβατε ήδη, μετα την επανεκκίνηση του Access Point το τηλέφωνο συνδέθηκε με την μία. Το Access Point διάλεξε το κανάλι 11, ενώ πριν ήταν στο 6.

 

Το πιθανό συμπέρασμα, και λέω πιθανό γιατί δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, μόνο μια φορά έγινε προς το παρόν, είναι οτι το DEFY δε τα πάει καλά με παρεμβολές και δυσκολίες στην λήψη που προκαλούνται απο γειτονικά ασύρματα δίκτυα στο ίδιο η γειτονικό κανάλι εκπομπής.

 

Πραγματικό συμπέρασμα θα βγει μόνο με τον καιρό, παρατηρώντας την συμπεριφορά του.

 

Κατέβασε το Wifi Analyzer και διάλεξε ένα ελεύθερο κανάλι στο access point.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ελα, μη στεναχωριεσαι! Αφου αισθανομαστε πιο ασφαλεις οταν αναβαθμιζουμε σε 10 λεπτα με το RSDLite παρα μεσω του παλαιολιθικου συστηματος της Motorola. Εξάλλου, ποσες αναβαθμισεις το κοβεις να βγαζει κατα τη διαρκεια ζωης του Defy; Αντε αλλη μια σε 2.2...και αυτην θα την βαλουμε πολυ νωριτερα απο οταν τη δωσει επισημα για Ελλαδα. Για τι τη περασες τη Motorola; Για ΝΟΚΙΑ, που βγαζει με πληρη συνεπεια προς τον πελατη, δεκα αναβαθμισεις ανα μοντελο, και μαλιστα για χρονια μετα την επισημη του κυκλογφορια;

 

παντως επιτελους εμενα μου εκανε update μεσω του παλαιολιθικου συστηματος της motorola εστω κ χειροκινητα κ αρκετα γρηγορα θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα βγεί και 2.3 για το DEFY

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα βγεί και 2.3 για το DEFY

 

εγω παντως λεω οτι αν δεν βγαλουν κ 2.3 για το defy το πρωτο κ μονο εως τωρα

ip67 smartphone νομιζω θα ειναι αποτυχημενοι οι τυποι

Link to comment
Share on other sites

με την 2.51 ΔΕΝ μπορω να κανω root to defy μου το z4root μου κρασαρει υπαρχει κανα update

η κανα αλλο προγραμμα να το κανω root?

Link to comment
Share on other sites

με την 2.51 ΔΕΝ μπορω να κανω root to defy μου το z4root μου κρασαρει υπαρχει κανα update

η κανα αλλο προγραμμα να το κανω root?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=913709

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Mόλις φλασαρισα την καινουργια, Φινλανδικη Froyo, 3.4.2_145-003. Περιεχει πληρεστατα Ελληνικα, ακομη και ρυθμισεις δικτυου. Το τηλεφωνο πεταει! Quadrant score 1171, χωρις να εχω κανει τιποτε!

Την θελω και εγω... Που την βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Το Ελληνικό swype χρησιμοποιεί 160 χαρακτήρες σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις; Αυτό που έχω τώρα χρησιμοποιεί 160 ΜΟΝΟ όταν γράφεις κεφάλαια χωρίς τόνους.

 

Αυτό είναι το σωστό. Έτσι δουλεύουν τα sms στην Ελλάδα.

Το προηγούμενο ήταν bug. Γράμματα που έγραφα με τόνους δεν εμφανίζονταν στον παραλήπτη.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Mόλις φλασαρισα την καινουργια, Φινλανδικη Froyo, 3.4.2_145-003. Περιεχει πληρεστατα Ελληνικα, ακομη και ρυθμισεις δικτυου. Το τηλεφωνο πεταει! Quadrant score 1171, χωρις να εχω κανει τιποτε!

 

καλημερα εχω μερικες ερωτησεις πρωτον το φλας γινεται οπως φλασαραμε την 2,51?

κ δευτερον αν δεν μου αρεσει μπορει να γινει downgrade σε 2,52 πχ η εστω σε μια

αλλη εκδοση froyo που θα εμφανιστει?

FLASH 10.1 δεχεται?δουλευει?

Edited by Shoultaker
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καμια εξελιξη με την καινουργια finland froyo?ειναι η 2.2.1 official?

1)διαφορες με την 2.1 εχουμε?ταχυτητα,lags,bugs,flash 10.1 support και αποθηκευση προγραμματων στην SD καρτα?

2)επισης απ'οτι βλεπω ειναι κ αυτη deblured ενω δεν γινεται downgrade.υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο περα του οτι χανεις την εγγυηση αν κατι παει στραβα?εννοω απο θεμα προβληματος software,μπορει να συμβει κατι απο την στιγμη που η finland froyo ειναι official εστω leaked?

3)τελος rooting κανονικα με superoneclick?ξερουμε αν δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα και ακόμα περισσότερη σκέψη, έβαλα και εγώ Froyo. :p

 

[ATTACH]18706[/ATTACH] [ATTACH]18707[/ATTACH]

 

Διάλεξα του Adlx γιατί έχει την μεγαλύτερη πείρα σε Motorola, δίνει τις πιο λεπτομερείς οδηγίες, και είναι downgradable.

(+) Μεγαλύτερη αυτονομία από πριν (UK 2.21).

(+) Μεγαλύτερη αποκρισιμότητα στα menus.

(+) Flash support (αν και χρειάστηκε να κάνω uninstall+re-install τον flash player).

(+) Camera και led flash δουλεύουν κανονικά.

(+) Το Wifi πλέον δουλεύει απροβλημάτιστα. Συνδέεται και αποσυνδέεται ταχύτατα χωρίς αποτυχία.

(+) Όμορφο black status bar (σε patch).

(+) Downgradable (αν δεν έχεις βάλει ποτέ 2.51 ή 3.4.2)

 

(-) H rom περιλαμβάνει πολλές εφαρμογές που είναι uninstallable (δλδ είναι μέσα στο \system\apps\) και χρειάζονται το root για να βγουν, πχ LauncherPro, AOSP email app, Fancy Widget (old version), Milestone Overclock, SetCPU κλπ.

(-) Το FM radio δεν τρέχει. Φορτώνει και κολλάει εκεί. Δεν ξέρω τί φταίει, δεν αναφέρεται τίποτα στο thread του xda. (Προσωπικά δεν με πειράζει)

(-) Δεν έχει ελληνικό menu. (Προσωπικά δεν με πειράζει)

(-) OEM Swype χωρίς ελληνικά. Έβγαλα την OEM έκδοση και έβαλα την beta αλλά ούτε αυτή έχει ελληνικά ακόμα... Ελπίζω να τα βάλουν σύντομα.

(-) Στα benchmarks βγάζει τα ίδια scores με Eclair+JIT.

 

Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν βρίσκω λόγο να γυρίσω πίσω στην 2.51 (Eclair).

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος βαλει καποια απο αυτες τις froyo που εχουν βγει θα μπορει οταν βγει η κανονικη απο την μοτορολα να βαλει εκεινη η δεν παιζει κατι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Mόλις φλασαρισα την καινουργια, Φινλανδικη Froyo, 3.4.2_145-003. Περιεχει πληρεστατα Ελληνικα, ακομη και ρυθμισεις δικτυου. Το τηλεφωνο πεταει! Quadrant score 1171, χωρις να εχω κανει τιποτε!

 

εβαλα κ γω αυτην την εκδοση ναι οντως πεταει quadrant score 1557 1ο 2ο 1671

74 στα 1200 κ τρεχει σαν τρελο ολα ελληνικα το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μου βρισκει root το titanium backup εχει κανεις καμια ιδεα?

(το εκανα root με το superoneclik)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κ γω αυτην την εκδοση ναι οντως πεταει quadrant score 1557 1ο 2ο 1671

74 στα 1200 κ τρεχει σαν τρελο ολα ελληνικα το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μου βρισκει root το titanium backup εχει κανεις καμια ιδεα?

(το εκανα root με το superoneclik)

 

 

Tην περασα κ εγω και ειναι απλα τελεια! :D

Εγω θελω οικονομια μπαταριας κ το τρεχω στα 50vsel@800mHz.

Με το superOneClick εκανες root?

Aν ναι κανε ενα reboot και θα φτιαξει αλλιως

1. Κανε παλι την ιδια διαδικασια με το superOneClick και reboot

2. Ανοιξε το titanium και πατησε εκει που λεει "Προβλήματα;" για να κατεβασε το BusyBox.

3. Αν εχεις ακομη προβληματα κατεβασε το Superuser απο το market.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Tην περασα κ εγω και ειναι απλα τελεια! :D

Εγω θελω οικονομια μπαταριας κ το τρεχω στα 50vsel@800mHz.

Με το superOneClick εκανες root?

Aν ναι κανε ενα reboot και θα φτιαξει αλλιως

1. Κανε παλι την ιδια διαδικασια με το superOneClick και reboot

2. Ανοιξε το titanium και πατησε εκει που λεει "Προβλήματα;" για να κατεβασε το BusyBox.

3. Αν εχεις ακομη προβληματα κατεβασε το Superuser απο το market.

 

τα εχω κανει ολα τα παραπανω αλλα συνεχιζει να μου τηνν σπαει

Link to comment
Share on other sites

τα εχω κανει ολα τα παραπανω αλλα συνεχιζει να μου τηνν σπαει

 

τελικα εγινε παει κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ τη φιλανδική. Πρόβλημα υπάρχει στις φωτογραφίες. Όταν βγάζω μία, δεν υπάρχει στην έκθεση, βλέπω μόνο μαυρίλα, αν και αναφέρεται παράδειγμα το μέγεθος και τα λοιπά. Καμιά ιδέα; Κατά τα άλλα, πάει σφαίρα, μεταφέρονται οι εφαρμογές στην sd κτλ.
Link to comment
Share on other sites

κ μενα το ιδιο αποθηκευονται μια χαρα επισης εχω ενα μικρο προβληματακι αν μπορουσε να λυθει θα ηταν ολα μια χαρα μεχρι ωρας οταν βαζω android πληκτρολογιο εκει δεν εχει ελληνικα

λυνεται καπως αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μόλις δοκίμασα την κάμερα και αποθηκεύονται κανονικά οι φωτό με το Froyo Φινλανδίας.

 

Οσοι βάλετε την 2.2, μπείτε στον κόπο να κάνετε ΠΛΗΡΗ επαναφορα και διαγραφή, ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το φλασάρισμα. :!:

Μάλιστα... Δηλαδή είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης... Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μπορώ να φλασάρω κάποια άλλη ROM; Πλήρη διαφορά και διαγραφή; Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Δηλαδή είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης... Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μπορώ να φλασάρω κάποια άλλη ROM; Πλήρη διαφορά και διαγραφή; Δηλαδή;

 

Για αρχη ξαναπερνα την rom και πες μας αν λυθηκε το προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ξαναπερνα την rom και πες μας αν λυθηκε το προβλημα

Να την περάσω κατευθείαν δηλαδη;

Σήμερα όντως είναι ήσυχα και έχω μερικές μέρες άδεια, οπότε είπα ας ασχοληθώ με το κινητό λίγο...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...