Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει θεμα το οτι ειναι Ελληνικη και δεν κανει sync με το facebook. Ειναι bug της 2,34,1.

Θα διορθωθει στην επομενη αναβαθμηση, αν δεν εχει λυθει στην 2.51.

 

ΔΕΝ έχει λυθεί στην 2.51.1.

 

@jastonas,

 

Όχι αυτήν, αυτή είναι beta της έκδοσης με Android 2.2 froyo. Εννοώ την επίσημη 2.51 UK, βρίσκεις εδώ: http://and-developers.com/sbf:defy

 

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω, έχει ελληνικό swype κανονικά, μόνο τα menu δεν έχει.

Edited by cca
Πληροφορία για το Swype

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά.. μπερδεύτηκα. Η επίσημη 2.51 λέει δεν επιτρέπει downgrade.. αυτό λίγο μας ενδιαφέρει όμως ε;

 

Στο ποστ σου cca λες πως δεν έχει λυθεί στην 2.51.1 αλλά με παραπέμπεις στην 2.51.1 για να λύσω το πρόβλημα μου :ΡΡ ΤΙ δεν έχω καταλάβει καλά;; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

lol, να προσπαθήσω να τα ξεκαθαρίσω! SYNC με την επίσημη Facebook app δε γίνεται σε καμία έκδοση της ROM. Με την UK ROM έχεις τουλάχιστον την επιλογή να κάνεις contact sync με τις επαφές του Facebook μέσω του Motoblur, κάτι που έχει αφαιρεθεί απο την ελληνική ROM τελείως.

 

Επίσης, downgrade σε έκδοση κάτω απο την 2.51 δε γίνεται, αλλά υπάρχει ήδη ελληνική 2.51, οπότε αν χρειαστεί πας σε αυτήν κατευθείαν (πχ για service).

Edited by cca
downgrade info

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, downgrade σε έκδοση κάτω απο την 2.51 δε γίνεται, αλλά υπάρχει ήδη ελληνική 2.51, οπότε αν χρειαστεί πας σε αυτήν κατευθείαν (πχ για service).

 

Η UK 2.51 τι bootloader εχει?

Γιατι διαβασα οτι εχει 10.00 και η ελληνικη 2.51 εχει 9.10.

Εισαι σιγουρος οτι σε αφηνει να πας απο το 10 στο 9.10?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Η UK 2.51 τι bootloader εχει?

Γιατι διαβασα οτι εχει 10.00 και η ελληνικη 2.51 εχει 9.10.

Εισαι σιγουρος οτι σε αφηνει να πας απο το 10 στο 9.10?:blink:

 

Την UK 2.51 έχω και αναφέρει bootload 9.10. Έκανα κατευθείαν flash με το RSD Lite το sbf file.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Την UK 2.51 έχω και αναφέρει bootload 9.10. Έκανα κατευθείαν flash με το RSD Lite το sbf file.

 

να κανω μια ερωτηση καθοτι ασχετος αυτη η 2.51 ειναι froyo η ασχετο

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία σχέση με froyo, έκδοση της ROM είναι, καμία σχέση με την έκδοση του ίδιου του Android παραμένει 2.1.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία σχέση με froyo, έκδοση της ROM είναι, καμία σχέση με την έκδοση του ίδιου του Android παραμένει 2.1.

 

Firmware λέγεται, μην μπερδεύεται ο κόσμος γιατί roms λέμε και τα custom roms (i.e. nandroid backups)... :p

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

2.2 froyo με Ελληνικά.

Μην βιαστείτε να φλασάρετε μεχρι να μάθουμε αν μπορούμε να γυρίσουμε τουλάχιστον στην 2.51.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

2.2 froyo με Ελληνικά.

Μην βιαστείτε να φλασάρετε μεχρι να μάθουμε αν μπορούμε να γυρίσουμε τουλάχιστον στην 2.51.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως.. γιατί κάποιος να θέλει να κάνει downgrade;

 

Επίσης.. τι περίεργη αριθμητική...; Το 2.51 (=motoblur??) είναι χαμηλότερη έκδοση του 2.2 android;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όμως.. γιατί κάποιος να θέλει να κάνει downgrade;

 

Επίσης.. τι περίεργη αριθμητική...; Το 2.51 (=motoblur??) είναι χαμηλότερη έκδοση του 2.2 android;

 

αμα κανει το upgrade κ δει το ισια αναποδα κ φρικαρει οπισθεν ολοταχως ....................

(κ γω απο αυτο μπερδευτικα μαν)

Link to comment
Share on other sites

Αν σας μπερδεύει η αρίθμιση του firmware :P τα παράπονά σας στην Mototola. Το Android 2.2 θα έχει version number 3.x απο ότι φαίνεται.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όμως.. γιατί κάποιος να θέλει να κάνει downgrade;

 

Επίσης.. τι περίεργη αριθμητική...; Το 2.51 (=motoblur??) είναι χαμηλότερη έκδοση του 2.2 android;

 

Kαποιος μπορει να θελει downgrade γιατι αν το στειλεις στο service με froyo που δεν εχει ακομη κυκλοφορισει μαλλον εισαι εκτος εγγύησης..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

lol, να προσπαθήσω να τα ξεκαθαρίσω! SYNC με την επίσημη Facebook app δε γίνεται σε καμία έκδοση της ROM. Με την UK ROM έχεις τουλάχιστον την επιλογή να κάνεις contact sync με τις επαφές του Facebook μέσω του Motoblur, κάτι που έχει αφαιρεθεί απο την ελληνική ROM τελείως.

 

Επίσης, downgrade σε έκδοση κάτω απο την 2.51 δε γίνεται, αλλά υπάρχει ήδη ελληνική 2.51, οπότε αν χρειαστεί πας σε αυτήν κατευθείαν (πχ για service).

 

 

Που υπαρχει αυτη η Ελληνική 2.51?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης.. τι περίεργη αριθμητική...; Το 2.51 (=motoblur??) είναι χαμηλότερη έκδοση του 2.2 android;

 

Όπως είπα, μην μπερδεύετε το firmware version με το OS version. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το firmware έρχεται σε sbf αρχεία.

Το stock DEFY το αγγλικό έχει firmware 2.21 και Android 2.1.

Το stock DEFY το ελληνικό έχει firmware 2.34 και Android 2.1.

Το update που έβγαλε πριν μερικές μέρες η Motorola είναι το firmware 2.51, όχι για το λειτουργικό. Επίσημα, το Android 2.2 (Froyo) θα έρθει 2ο τρίμηνο του 2011.

Οι chinese & UK leaked Froyo roms (nandroid backups) που βγήκανε έχουν Android 2.2 αλλά απαιτούν 2.51 firmware και είναι ακόμα beta.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα το 3.4.2.131 firmware (:-P) με μια ασφαλή μέθοδο που βρήκα στο xda μέσω επαναφοράς backup,για να μπορώ να κάνω downgrade.

Έχει ελληνικα,αλλά δεν έχει ολοκληρωμένη μετάφραση καθώς προορίζονταν μόνο για την Πολωνική orange.

Κατά τα αλλά πάει πιο γρήγορα κ από σφαίρα!!

 

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι

2.Ναι

3.Ναι

 

Θα φτιαξω εναν οδηγο στα Ελληνικά για οποιον ενδιαφερεται..

 

EDIT (ειμαι γρήγορος!! :) )

 

Αυτος ο οδηγος γραφεται γιατι αρκετοι εχουν αγορασει το κινητο "απ εξω" και θελουν ενα πλήρως ελληνοποιημένο μενού ή έχουν brickαρει την συσκευή τους.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πριν ξεκινήσετε διαβάστε με προσοχή τον οδηγό και η συσκευή σας να ειναι φορτισμένη απο 70% και άνω!!!!

ΠΟΤΕ μην αποσυνδέσετε την συσκευή κατα την διάρκεια της διαδικασίας!!!

 

1. Πρώτα απ ολα κατεβάζουμε τα USB Drivers απο το site της Motorola, κανουμε εγκατάσταση αφου πρωτα εχουμε αποσυνδέσει το κινητό απο το USB και κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

 

2. Kατεβάζουμε την εφαρμογή RSDLite και την εγκαθηστούμε. Είναι ενα εργαλείο για να φλασάρουμε τη συσκευή.

 

3. Διαλέγουμε απο ΑΥΤΗ την σελίδα το frimware που θέλουμε να φλασάρουμε στη συσκευή. Η Ελληνική εκδοση ειναι αυτη που λεει Central Europe. Αν ειναι συμπιεσμένο το αποσυμπιέζουμε.

 

4. Συνδέουμε τη συσκευή στο pc και επιλέγουμε να συνδεθεί σαν "portal and tools". Πρέπει να περιμένουμε λίγο για να εγκατασταθούν οι drivers. Στην περίπτωση που η συσκευή μας εχει γινει τούβλο (bricked device μακρυα απο μας!!) δλδ δεν ανοίγει ή εχουμε bootloop, βγάζουμε την μπαταρια για 10'' και παταμε το Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode και τότε το συνδεουμε με usb. Έπειτα η διαδικασία ειναι ίδια.

 

5. Ανοίγουμε το RSDLite και πατάμε το κουμπι με τις τελίτσες ( ... ) για να βρουμε το .sbf αρχείο που κατεβάσαμε στο βήμα 3.

 

6. Πατάμε start και περιμένουμε... περιμένουμε... περιμένουμε για περίπου 10'. Καποια στιγμη η συσκευη θα κανει restart, μην φοβηθήτε, περιμένετε λιγο ώστε να ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο! Τo RDSlite θα γράφει 100% reboot.

 

7. Ειμαστε ετοιμοι, το καινουριο λειτουργικό φορτώθηκε στη συσκευή μας :happy:

 

Ο οδηγός γράφτηκε με βάση αυτόν που εγραψε ο Higgsy στο XDA.

 

 

EDIT: Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

Καλημερα δεν θα επρεπε το rsdlite το τελευταιο εχω να βλεπει το defy μου κ να μου λεει καπου οτι το ειδε ? παταω show device k δεν κανει τιποτα δεν θα επρεπε να δειχνει κατι? α μολις του βαλω show device μετα απο λιγο μου πεταει το μηνυμα RSDLite stop working k τα windows λεει θα βοηθησουν να λυθει το προβλημα (κολοκυθια δηλαδη)

Edited by Shoultaker
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δεν θα επρεπε το rsdlite το τελευταιο εχω να βλεπει το defy μου κ να μου λεει καπου οτι το ειδε ? παταω show device k δεν κανει τιποτα δεν θα επρεπε να δειχνει κατι? α μολις του βαλω show device μετα απο λιγο μου πεταει το μηνυμα RSDLite stop working k τα windows λεει θα βοηθησουν να λυθει το προβλημα (κολοκυθια δηλαδη)

 

τωρα μολις ανοιγω το rsdlite κ βαζω το usb μου το βλεπει βρισκω το αρχειο απο τις τελιτσες οπως εχει περιγραψει ο φιλος κ παταω σταρτ μου λεει για κανα λεπτο οτι κατι κανει process κ υστερα μου γραφει οτι failed ολη η κατασταση τι κανω λαθος σε τι κατασταση πρεπει να βρισκεται το τηλ πριν την αλλαγη της rom?

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις ανοιγω το rsdlite κ βαζω το usb μου το βλεπει βρισκω το αρχειο απο τις τελιτσες οπως εχει περιγραψει ο φιλος κ παταω σταρτ μου λεει για κανα λεπτο οτι κατι κανει process κ υστερα μου γραφει οτι failed ολη η κατασταση τι κανω λαθος σε τι κατασταση πρεπει να βρισκεται το τηλ πριν την αλλαγη της rom?

 

Δοκιμασε να κανεις αυτο που γραφω στο 4ο βημα, δηλαδη Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode.

Επανεκκίνηση εκανες?

Αν δεν δουλευει κ παλι σβησε το rds και τα drivers και επανέλαβε.

Αν αποτυχει κ παλι, δοκιμασε σε αλλον υπολογιστή.

Τι firmware εχεις και ποιο θελεις να περασεις?

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις αυτο που γραφω στο 4ο βημα, δηλαδη Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode.

Επανεκκίνηση εκανες?

Αν δεν δουλευει κ παλι σβησε το rds και τα drivers και επανέλαβε.

Αν αποτυχει κ παλι, δοκιμασε σε αλλον υπολογιστή.

Τι firmware εχεις και ποιο θελεις να περασεις?

 

2.3 ελληνικο κ παω για 2.5 (μηπως θελει να το φερω σε εργοστασιακες ρυθμισεις χωρις root k τετοια)??

 

στην αρχη μου τα βγαζει ολα καλα το rsdlite moy blepei το κινητο μονο αμα ειναι ανοιχτο το rsdlite κ βαλω το κινητο στο usb κ πατησω

show device αλλιως τιποτα ,μολις το δει βλεπει τα software ta παλια στην αριστερη πλευρα κ στην δεξια αυτα που υποτιθεται θα flasharei σωστα μεχρι εδω ε? μετα μου λεει μολις πατησω start switch the device into flash mode k pio δεξια in process εντωμεταξυ το τηλ μου ειναι σε μαυρη οθονη κ λεει bootloader 09.10 battery ok ok to program transfer mode: usb

κ μετα μολις βγαλει το fail moy λεει αυτο

failed flashing process.Unable to retrieve interface handle(0x7027) phone disconected

Edited by Shoultaker
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πρωτα να ανειξεις το rds και μετα βαλε στο usb το κινητο.

Διεγραψες το rds και τα drivers και παλι τιποτα?

Εκανες επανεκκίνηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πρωτα να ανειξεις το rds και μετα βαλε στο usb το κινητο.

Διεγραψες το rds και τα drivers και παλι τιποτα?

Εκανες επανεκκίνηση?

 

βασικα παντα ετσι μονο μου το βλεπει πρωτα ανοιγω το rds k meta usb κατσε μια να διαγραψω κ να ξανακανω install τα παντα

Link to comment
Share on other sites

βασικα παντα ετσι μονο μου το βλεπει πρωτα ανοιγω το rds k meta usb κατσε μια να διαγραψω κ να ξανακανω install τα παντα

τελικα το εκανα να σβησω κ να ξαναπερασω τα παντα αλλα παλι τιποτα, μολις μπω se boot φαση τοτε το rsdlite sthnαριστερη πλευρα που πριν μου λεγε ολα τα στοιχεια του software k του τηλ μου πριν to boot , μετα το boot mpainei se mia φαση s flash omap κ εκτος απο εναν αριρθμο στην αριστερη πλευρα το bootload με εναν αριθμο0910000 kati ολα τα αλλα πλεον τα λεει Ν/Α.Ετσι επρεπε να ειναι?Επισης εχω αλλαξει κ pc κατι μου ξεφευγει γμτ......

Edited by Shoultaker
Link to comment
Share on other sites

Η 2.51.1 διορθώνει κάποιες ασυμβατότητες εφαρμογών που χειρίζονται την κάμερα, πχ Dishpointer Pro, Camera Fun Free, και άλλα. Εν αναμονή μίας επίσημης (και όχι leaked) Froyo CE έκδοσης με σωστά ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 2.51.1 και πραγματικά χάρηκα γιατί δεν μου έσβησε τίποτα από αρχεία και ρυθμίσεις και έβαλα και την εφαρμογή Camera360Ultimate που βγάζει widescreen φωτογραφίες με fullscreen viewfinder,πολύ ωραία......τελικά με το RSDLite είναι πολύ εύκολο και γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...