Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω σοβαρο προβλημα με την μπαταρια απο οταν εκανα αναβαθμιση στην 2.51.1. Πλεον ειτε το πιστευετε ειτε οχι το κινητο δεν καταφερνει να παραμεινει ανοιχτο για πανω απο 20 ωρες με απλη λειτουργια. Αν ειναι δυνατον!

Ξερετε αν φταιει οντως η 2.51.1 ή ειναι κατι αλλο; Μηπως ειναι ελλατωματικη η μπαταρια και να το στειλω πισω; Με την 2.34 αν θυμαμαι καλα μου κρατουσε 1μιση μερα με πολυ χρηση.

 

Και κατι αλλο. Σε περιπτωση που αποφασισω να τους το στειλω πισω, λετε να χω προβλημα που το εκανα αναβαθμιση στην 2.51.1 απο 2.34? Εγινε ομως με official τροπο μεσα απο το site της Μοτορολα.

 

εγω το αντιμετωπισα αυτο στην 2,2 την φιλανδικη που εβαλα αλλα μετα την επαναφορα ολα εστρωσαν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν φλασάρει κάποια rom με 2.2. Διαβάζω στο xda σε ορισμένα threads, παραπονο για την απόδοση της μπαταρίας με τις froyo roms και κατά τη γνώμη μου, αν ισχύει αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει κάποιος από εσάς που το έχει δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν φλασάρει κάποια rom με 2.2. Διαβάζω στο xda σε ορισμένα threads, παραπονο για την απόδοση της μπαταρίας με τις froyo roms και κατά τη γνώμη μου, αν ισχύει αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει κάποιος από εσάς που το έχει δοκιμάσει;

 

εγω ειχα ενα θεμα μολις φλασαρα την 2,2 την φιλανδικη το οποιο σταματησε μολις εκανα επαναφορα εργοστασιακων κ ξαναπερασα απο την αρχη ολα τα προγραματα κ απο τοτε παει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν φλασάρει κάποια rom με 2.2. Διαβάζω στο xda σε ορισμένα threads, παραπονο για την απόδοση της μπαταρίας με τις froyo roms και κατά τη γνώμη μου, αν ισχύει αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει κάποιος από εσάς που το έχει δοκιμάσει;

 

Το πρόβλημα αυτό το έχουν όσοι έχουν βάλει stock κινέζικο froyo firmware, και όχι ευρωπαϊκό.

Λένε ότι διαφέρουν οι τάσεις σε κάποια μέρη του κινητού, λόγω διαφορετικού hardware, πχ. LED flash, τσιπάκια μνήμης κλπ.

Για τον ίδιο λόγο, σε κάποιους τους κάηκε το LED flash.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα προβλημα με το defy, η συνδεση με το modem rooter Netgear 1000 συνεχεια διακοπτεται,δοκιμασα να αλλαξω απο το μενου του modem την κωδικοποιηση αλλα παλι τα ιδια.Με αλλα modems συνδεεται χωρις προβλημα.Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες ,,,, δεν κανετε και έναν οδηγό στα ελληνικά (όπως ο Demolition22στην αρχή) , για να περάσουμε την φιλανδική?
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες ,,,, δεν κανετε και έναν οδηγό στα ελληνικά (όπως ο Demolition22στην αρχή) , για να περάσουμε την φιλανδική?

 

Με τον ιδιο τροπο περνας και την Φιλανδική. Απλα κατεβαζεις το firmware απο αλλου.

 

 

Και για την μπαταρια, με ενα wipe battery απο clockwork recovery εχρχεται στα ισια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το setvsel. Δεν μου βγαζει επιλογη να κανω ρυθμισεις για vsel - MHz. Η οθονη μου οταν μπαινω στο προγραμμα ξεκιναει απο την κοκκινη μπαρα

Εχω defy απο Γαλλια με android 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το setvsel. Δεν μου βγαζει επιλογη να κανω ρυθμισεις για vsel - MHz. Η οθονη μου οταν μπαινω στο προγραμμα ξεκιναει απο την κοκκινη μπαρα

Εχω defy απο Γαλλια με android 2.2.1

 

μαλον εχει χασει το root

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδιά συνχωρατε με ...δηλαδή ανοιγω το RSDlite ...παιρναω το sbf αρχείο... , οπως περιγραφετε.

Τον άλλο φάκελο με το MD5 αρχείο τι να τον κάνω?:confused:

:confused::confused::confused::worry:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κανω επαναφορά εργ.Ρυθμίσεων έτσι απλά πριν και μετά το RSDlite?

 

Eγω δεν εκανα κ δεν συναντησα καποιο προβλημα.

Αν θες κανε το χωρις επαναφορά Ρυθμίσεων και αν συναντησεις προβλημα τοτε να κανεις επαναφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εκανα κ δεν συναντησα καποιο προβλημα.

Αν θες κανε το χωρις επαναφορά Ρυθμίσεων και αν συναντησεις προβλημα τοτε να κανεις επαναφορα.

 

ok ευχαριστώ πολύ!!!

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις καμια λυση να προτεινεις;

:worry:

 

σβησε το κ ξαναπερασε το απο την αρχη εμενα ετσι εφτιαξε ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρις σκαλισμα επιτελους το κινητο το αφησα να ησυχασει ,με ρυθμισεις

26 250

48 600

58 800

ειμαι στις 60+ ωρες κ εχω αλλα 35%

επος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρις σκαλισμα επιτελους το κινητο το αφησα να ησυχασει ,με ρυθμισεις

26 250

48 600

58 800

ειμαι στις 60+ ωρες κ εχω αλλα 35%

επος!!!!!!!

 

Ρυθμισεις?????

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις?????

 

παντα 2g με disable data 2,2 φιλανδικη μονο κλησεις λιγο chat μηνυματα k internet καπου καπου κ βασικα αυτα στο setvsel που πιστευω ειναι το σημαντικοτερο. Αυτοματη φωτεινοτητα κ στο task killer autokill when screen off με ignore οτι χρειαζεται για να μην αργει οταν βγω απο το screen off τωρα αν κ το σκαλισα λιγο ειμαι στις 65 ωρες περιπου εκανα ενα restart κ εχω 20%

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες δύο μέρες έβαλα το Autokiller Memory Optimizer, το οποίο δεν είναι σαν τα άλλα Task killers/managers.

 

Αυτό που κάνει είναι να σου δίνει τον έλεγχο να κάνεις fine-tune τον ενσωματωμένο Task Manager να κάνει autokill τις εφαρμογές που τρέχουν στο background. Εξηγεί πολύ αναλυτικά τί κάνει ακριβώς στο site του, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.

 

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω μεγαλύτερη αυτονομία, και όχι μικρότερη όπως με τα υπόλοιπα auto task killers, + καλύτερη αποκρισιμότητα. Τώρα το έχω στο Extreme, θα δοκιμάσω και πιο χαμηλά.

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες δύο μέρες έβαλα το Autokiller Memory Optimizer, το οποίο δεν είναι σαν τα άλλα Task killers/managers.

 

Αυτό που κάνει είναι να σου δίνει τον έλεγχο να κάνεις fine-tune τον ενσωματωμένο Task Manager να κάνει autokill τις εφαρμογές που τρέχουν στο background. Εξηγεί πολύ αναλυτικά τί κάνει ακριβώς στο site του, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.

 

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω μεγαλύτερη αυτονομία, και όχι μικρότερη όπως με τα υπόλοιπα auto task killers, + καλύτερη αποκρισιμότητα. Τώρα το έχω στο Extreme, θα δοκιμάσω και πιο χαμηλά.

 

γιατι δεν μου βλεπει το root?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν Froyo αλλα φοβούνται μην τυχον χάσουν την δυνατότητα downgrade κυκλοφορησαν στο XDA καποια fsb που εχουν αφαιρεθεί τα αρχεια που αναβαθμίζουν τον bootloader (συγκεκριμένα τα CG31, CG39).

Οπότε μπορείτε να φλασάρετε "άφοβα" το froyo (με αυτή την διαδικασία)! :D

 

Παραθέτω το αρχικό κείμενο απο το XDA με τα links

 

File Mirrors

Fixed sbf's (CG31, CG39 removed)

3.4.3-3 UK TMobile Blur Fixed (http://www.multiupload.com/4X9X0B4UBB)

3.4.2-155 Deblur Fixed (http://www.multiupload.com/CT5ZAPXOK0)

3.4.2-145 Finnland Deblur Fixed (http://www.multiupload.com/8RUEYXOPG0)

3.4.2-131 PL Orange Deblur Fixed (http://www.multiupload.com/7V7II9MFAP)

3.4.2-117 UK Blur Fixed (http://www.multiupload.com/UYQ2XLNWMT)

3.4.2-107 TMobile US Blur Fixed (http://www.multiupload.com/V9DLVOKNXJ)

 

Προτείνω την 3.4.2-145 Finnland Deblur, την εχω εδω και βδομάδες χωρίς πρόβλημα!

Με έντονη γραφή είναι αυτα που περιλαμβάνουν Ελληνικά. Αποφεύγεται να φλασαρετε το "US" firmware, γιατι αλλάζει το radio και θα εχετε πρόβλημα με το 3g.

 

 

 

Kαι κάποια Nandroid Backups

 

Nandroid Backups (Ones I Could Find, Got Others ? Post And I'll Mirror)

3.4.3-3 UK TMobile Blur Nandroid (http://www.multiupload.com/WPFPEU3EX0)

3.4.2-155 Deblur Nandroid (Dont Have, Just Out, Want It . . .)

3.4.2-145 Finnland Deblur Nandroid (http://www.multiupload.com/WC53TYP45M)

3.4.2-131 PL Orange Deblur Nandroid (http://www.multiupload.com/24THKARB8S)

3.4.2-117 UK Blur Nandroid (Dont Have)

3.4.2-107 TMobile US Blur Nandroid (Dont Have)

Για να τα κανετε restore ΕΝΝΟΕΙΤΕ, οτι πρεπει να εχετε εγκατεστημενο το DEFY ClockworkMod Recovery.

 

 

Have Fun!!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρις σκαλισμα επιτελους το κινητο το αφησα να ησυχασει ,με ρυθμισεις

26 250

48 600

58 800

ειμαι στις 60+ ωρες κ εχω αλλα 35%

επος!!!!!!!

 

24@300

34@600

56@1000

76 ωρες και εχω 38% ακομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...