Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον εβαλα κι εγω την 2.2 finland και μολις εβαλα και τις ρυθμισεις στο setvsel του φιλου christos984 ελπιζοντας να δω καποια βελτιωση στην αυτονομια!

Εντυπωσεις συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλέον είμαι στις 92 ώρες και 25%.

Δεν έπαιξαν τόσο μεγάλο ρόλο οι ρυθμίσεις του setvsel, τις έχω από την πρώτη μέρα που το πήρα και η αυτονομία ήταν πάντα 30-60 ωρες. Έκανα δυο πράγματα μαζί και δεν είμαι σίγουρος ποιο από τα δυο έκανε τη διαφορά. Πρώτον απεγκατέστησα το advanced task manager (infolife llc) και δεύτερον άφησα το τηλέφωνο για πρώτη φορά να κλείσει από μπαταρία όπου το περίεργο ήταν ότι από τη στιγμή που έγραψε ότι έχει 1% προσπάθησα πάρα πολύ να το εξαντλήσω αλλά δεν τα κατάφερα με αποτέλεσμα να κλεισει μετα απο 10 ώρες.

Στη θέση του adv. task manager έχω βάλει το system panel lite, ROM έχω την Pays v3.3 και mobile data κλειστά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν Froyo αλλα φοβούνται μην τυχον χάσουν την δυνατότητα downgrade κυκλοφορησαν στο XDA καποια fsb που εχουν αφαιρεθεί τα αρχεια που αναβαθμίζουν τον bootloader (συγκεκριμένα τα CG31, CG39).

Οπότε μπορείτε να φλασάρετε "άφοβα" το froyo (με αυτή την διαδικασία)! :D

 

Παραθέτω το αρχικό κείμενο απο το XDA με τα links

 

 

 

Προτείνω την 3.4.2-145 Finnland Deblur, την εχω εδω και βδομάδες χωρίς πρόβλημα!

Με έντονη γραφή είναι αυτα που περιλαμβάνουν Ελληνικά. Αποφεύγεται να φλασαρετε το "US" firmware, γιατι αλλάζει το radio και θα εχετε πρόβλημα με το 3g.

 

 

 

Kαι κάποια Nandroid Backups

 

 

Για να τα κανετε restore ΕΝΝΟΕΙΤΕ, οτι πρεπει να εχετε εγκατεστημενο το DEFY ClockworkMod Recovery.

 

 

Have Fun!!

 

Φιλε demolition κατεβασα και εβαλα τη φιλανδικη αοπο τα λινκς που δινεις αλλα ηταν μονο 30mb και το τηλεφωνο ουτε καν ξεκινουσε!:wacko:

Πηγα και κατεβασα το αρχειο που βρηκα εδω, το οποιο ειναι 300κατι mb! και πλεον το κινητο δουλευει κανονικα. Θα βαλω setvsel κλπ και θα σας πω εντυπωσεις με την 1η ευκαιρια.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και πολυ σταθερη η φιλανδικη προς το παρων. Εβαλα που λετε το setvsel αλλα δεν μου χει πουθενα χωρισμενες τις συχνοτητες για να βαλω τις ρυθμισεις που θελω. Μπορει να βοηθησει καποιος;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και πολυ σταθερη η φιλανδικη προς το παρων. Εβαλα που λετε το setvsel αλλα δεν μου χει πουθενα χωρισμενες τις συχνοτητες για να βαλω τις ρυθμισεις που θελω. Μπορει να βοηθησει καποιος;

 

Πρεπει να εισαι root.

Για να αποκτησεις root SuperOneClick.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι root.

Για να αποκτησεις root SuperOneClick.

 

Εχεις δικαιο! Thanx! Εχω δει καποιες ρυθμισεις εδω μεσα τις οποιες κ θα δοκιμασω. Το up_threshold ποσο % να το εχω;Αρχικα ηταν 86.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι στις 92 ώρες και 25%.

Δεν έπαιξαν τόσο μεγάλο ρόλο οι ρυθμίσεις του setvsel, τις έχω από την πρώτη μέρα που το πήρα και η αυτονομία ήταν πάντα 30-60 ωρες. Έκανα δυο πράγματα μαζί και δεν είμαι σίγουρος ποιο από τα δυο έκανε τη διαφορά. Πρώτον απεγκατέστησα το advanced task manager (infolife llc) και δεύτερον άφησα το τηλέφωνο για πρώτη φορά να κλείσει από μπαταρία όπου το περίεργο ήταν ότι από τη στιγμή που έγραψε ότι έχει 1% προσπάθησα πάρα πολύ να το εξαντλήσω αλλά δεν τα κατάφερα με αποτέλεσμα να κλεισει μετα απο 10 ώρες.

Στη θέση του adv. task manager έχω βάλει το system panel lite, ROM έχω την Pays v3.3 και mobile data κλειστά. Ελπίζω να βοήθησα.

 

αυτο που απεγκατεστησες τι ακριβως κανει?

(advanced task manager (infolife llc))

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο δεν ξερω αλλα οτι κι αν εχω προσπαθησει, δεν εχω καταφερει αναμονη >2μερες. Με τιποτα ομως. Τι φωτεινοτητα στο 20%, τι κλειστα δεδομενα, τι setvsel. Ασε που του εκανα τουλαχιστον 8 ολοκληρωμενους κυκλους φορτισης στην αρχη. Μεχρι να σβησει μονο του δηλαδη. Αλλα απο αναμονη, max 40-45 ωρες..

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παω να εγκαταστησω το clockwork recovery κ με ρωταει ποια συσκευη εχω με επιλογες droid x., droid 2 ή milestone...

τι επιλεγω???

Link to comment
Share on other sites

Παω να εγκαταστησω το clockwork recovery κ με ρωταει ποια συσκευη εχω με επιλογες droid x., droid 2 ή milestone...

τι επιλεγω???

 

Μάλλον κατέβασες λάθος Clockwork recovery, γιατί δεν σε ρωτάει κανονικά.

Αυτό είναι το σωστό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=944543

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο δεν ξερω αλλα οτι κι αν εχω προσπαθησει, δεν εχω καταφερει αναμονη >2μερες. Με τιποτα ομως. Τι φωτεινοτητα στο 20%, τι κλειστα δεδομενα, τι setvsel. Ασε που του εκανα τουλαχιστον 8 ολοκληρωμενους κυκλους φορτισης στην αρχη. Μεχρι να σβησει μονο του δηλαδη. Αλλα απο αναμονη, max 40-45 ωρες..

Και εγώ μια από τα ίδια (χωρίς να ασχοληθώ με setvsel) και με πολύ λιγο net (20 min) και ομιλία (1 h) , φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατό , άδειασμα ολοκληρωτικό της μπαταρίας πριν την φόρτιση , φτάνω το πολύ τις 45 ώρες !!!! Πως τα καταφέρνετε οι υπόλοιποι και έχετε τόσο μεγάλη αυτονομία ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια (χωρίς να ασχοληθώ με setvsel) και με πολύ λιγο net (20 min) και ομιλία (1 h) , φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατό , άδειασμα ολοκληρωτικό της μπαταρίας πριν την φόρτιση , φτάνω το πολύ τις 45 ώρες !!!! Πως τα καταφέρνετε οι υπόλοιποι και έχετε τόσο μεγάλη αυτονομία ?

 

βασικα μετα απο πολυ χρηση κατεληξα οτι αυτο που πραγματικα τσακιζει την μπαταρια ειναι

1ον κ νομιζω κυριοτερος φαταουλας ειναι να σερφαρεις η οτι αλλο με 3g

2ον οταν βλεπεις βιντεακια σε youtube ανοιγμενη σελιδα σαν επιτραπεζιο υπολογιστη

κ χρηση του φλασ 10 εκει παλι τρωει

αμα εχεις συνδιασμο κ των δυο δηλαδη βλεπεις βιντεο οπως τα παραπανω που ειπα

με 3g κ οχι wifi καλα κρασια σαν να εχεις το δντ εγκατεστημενο μεσα οσοι εχετε

εφαρμογη που δειχνει την μπαταρια 1-1 % απλα παρατηρηστε το

κατα τα αλλα η μπαταρια παει μια χαρα κ σιγουρα 60 ωρες + θα βγαλει

(παντα με setvsel)

α κ στα βιντεο για να παιξει σοβαρα χωρις κοληματα με 1300mhz

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα απο την πριζα στις 3 το μεσημερι, και 12 το βραδυ ειχε κλεισει απο μπαταρια!!!:wacko:

Το δουλεψα, αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει 9 ωρες αυτονομια μονο!!

Εχω την υποψια οτι καποια-καποιες εφαρμογες μου κανουν αφαιμαξη στην μπαταρια.. Ισως καταληξω σε εργοστασιακες ρυθμισεις, και 1-1 εγκατασταση τις εφαρμογες για να δω ποια φταιει... Αν φταιει βεβαια καποια και δεν ειναι αλλος ο λογος.

 

Αν παλι μπορει καποιος να βοηθησει, θα του ημουν ευγνωμων.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα απο την πριζα στις 3 το μεσημερι, και 12 το βραδυ ειχε κλεισει απο μπαταρια!!!:wacko:

Το δουλεψα, αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει 9 ωρες αυτονομια μονο!!

Εχω την υποψια οτι καποια-καποιες εφαρμογες μου κανουν αφαιμαξη στην μπαταρια.. Ισως καταληξω σε εργοστασιακες ρυθμισεις, και 1-1 εγκατασταση τις εφαρμογες για να δω ποια φταιει... Αν φταιει βεβαια καποια και δεν ειναι αλλος ο λογος.

 

Αν παλι μπορει καποιος να βοηθησει, θα του ημουν ευγνωμων.

 

μια αλλη ρυθμιση ειναι να εχεις enable την νυχτερινη λειτουργια

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα απο την πριζα στις 3 το μεσημερι, και 12 το βραδυ ειχε κλεισει απο μπαταρια!!!:wacko:

Το δουλεψα, αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει 9 ωρες αυτονομια μονο!!

Εχω την υποψια οτι καποια-καποιες εφαρμογες μου κανουν αφαιμαξη στην μπαταρια.. Ισως καταληξω σε εργοστασιακες ρυθμισεις, και 1-1 εγκατασταση τις εφαρμογες για να δω ποια φταιει... Αν φταιει βεβαια καποια και δεν ειναι αλλος ο λογος.

 

Αν παλι μπορει καποιος να βοηθησει, θα του ημουν ευγνωμων.

 

Σίγουρα κάτι δεν αφήνει το κινητό να μπει σε sleep, είδα σημαντική βελτίωση στο δικό μου DEFY όταν έκλεισα κάποια sync εφαρμογών ή άλλαξα κάποια να γίνονται πιο αραιά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα απο την πριζα στις 3 το μεσημερι, και 12 το βραδυ ειχε κλεισει απο μπαταρια!!!:wacko:

Το δουλεψα, αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει 9 ωρες αυτονομια μονο!!

Εχω την υποψια οτι καποια-καποιες εφαρμογες μου κανουν αφαιμαξη στην μπαταρια.. Ισως καταληξω σε εργοστασιακες ρυθμισεις, και 1-1 εγκατασταση τις εφαρμογες για να δω ποια φταιει... Αν φταιει βεβαια καποια και δεν ειναι αλλος ο λογος.

 

Αν παλι μπορει καποιος να βοηθησει, θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ποιο firmware εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη Φιλανδικη 3.4.2 145.

Σκεφτομαι να του κανω hard reset και να μην του βαλω καμια εφαρμογη να δω την αντοχη του. Και σιγα σιγα να αρχισω να προσθετω εφαρμογες. Τι να πω, εχω ξενερωσει..

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ρυθμιση ειναι να εχεις enable την νυχτερινη λειτουργια

 

Στην εξοικονομιση μπαταριας εννοεις; Αν ναι, αυτο εννοειται το χω βαλει 02:00-11:00 αλλα και παλι βλεπεις αυτονομια... Παιζει να ειναι ελαττωματικη η μπαταρια μου;

EDIT: Α! και κατι αλλο τωρα που μου ηρθε φλασια. Στην καταναλωση της μπαταριας, εκτος απο το σημα μου που ειναι αδυναμο και τρωει πολυ μπαταρια το κινητο σε αυτο, βλεπω οτι τρωει μεγαλο ποσοστο μπαταριας η κατασταση αναμονης. Λετε να μην μπαινει σε αναμονη το κινητο μου και εκει να γινεται η δουλεια;

Edited by Ilias1908

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη Φιλανδικη 3.4.2 145.

Σκεφτομαι να του κανω hard reset και να μην του βαλω καμια εφαρμογη να δω την αντοχη του. Και σιγα σιγα να αρχισω να προσθετω εφαρμογες. Τι να πω, εχω ξενερωσει..

 

Να πας ρυθμίσεις->εφαρμογές->ανάπτυξη και επέλεξε τον ενοπισμο σφαλμάτων.

Εχουν αναφερει οτι λυνει το προβλημα που ρουφουσε την μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Να πας ρυθμίσεις->εφαρμογές->ανάπτυξη και επέλεξε τον ενοπισμο σφαλμάτων.

Εχουν αναφερει οτι λυνει το προβλημα που ρουφουσε την μπαταρια.

 

και αυτο τικαρισμενο το ειχα...

Οταν ειχα την 2.51 θυμαμαι οτι ειχε στρωσει η μπαταρια.. Υπαρχει περιπτωση να μου κανει προβληματα η Φιλανδικη;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

και αυτο τικαρισμενο το ειχα...

Οταν ειχα την 2.51 θυμαμαι οτι ειχε στρωσει η μπαταρια.. Υπαρχει περιπτωση να μου κανει προβληματα η Φιλανδικη;

 

Tην ειχα για 2 βδομαδες περιπου αλλα δεν ειχα τετοιο προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επαναφ εργ ρυθμισεων, εβαλα 1-2 απαραιτητες εφαρμογες και εβγαλα απο την οθονη ολα τα widgets του motoblur. Προς το παρων δουλευει πολυ σωστα το κινητο, η μπαταρια ειναι στο 80% μετα απο 8 ωρες λειτουργιας. Νορμαλ δηλαδη... Οποτε καποια εφαρμογη η κατι αλλο επινε ολη τη μπαταρια. Δεν ξερω αν φταιει το motoblur η καποια custom εφαρμογη ομως. Θα κανω δοκιμες και θα σας πω

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Tην ειχα για 2 βδομαδες περιπου αλλα δεν ειχα τετοιο προβλημα.

 

απο την φιλανδική περασες στην 3.4.2.155?

γιατί την αλλαξες?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

απο την φιλανδική περασες στην 3.4.2.155?

γιατί την αλλαξες?

Έχει πλήρης Ελληνική μετάφραση και ουσιαστικά είναι αυτή που προορίζεται για την Ελλάδα,αφού περιέχει και το Greek IME.

Μόνο bug που βρήκα είναι το ότι πρέπει να έχεις ανοιχτό τον εντοπισμό σφαλμάτων,αν το έχεις κλειστό τρέχει συνεχώς η CPU στην μέγιστη ταχύτητα με αποτέλεσμα να "τρώει" την μπαταρία.

Κατά τα αλλά είναι το καλύτερο firmware που έχει βγει ως τώρα.

 

Edit

Εχω κάνει αρκετές modες στη συσκευή μου και σκέφτομαι να δώσω μια custom ROM για Ελληνες χρήστες μόνο που θα περιέχει ελληνικές χρήσιμες εφαρμογές.

Προς το παρόν πάει γρήγορα,πολύ πολύ γρήγορα!

Υπάρχει ενδιαφέρον?

Όταν καθίσω στο pc θα γράψω και τις αλλαγές που εχω κάνει.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

 

Edit

Οι αλλαγες που εχω κανει

Froyo Camera jgp compression patch/disable βελτιωνει κατα πολυ την ποιοτητα της φωτογραφικης

deodexed και zipaligned μετα απο πολυ κόπο το καταφερα και αυτο!

Αυξησα τα sec που ψαχνει για WiFi απο 45 σε 70sec

dalvik vm απο 32m σε 42m

Proximity sensor delay απο 450 σε 250ms

input refresh rate from 70 to 80

Mειωσα το dual touch απο 10ms σε 8ms

Tα διαφορα γραφικα στα μενου τρεχουν πιο γρηγορα τωρα (1s to 500ms)

Wifi με 14 κανάλια

Status bar μαυρου χρωματος

 

Eφαρμογες

ΑΟSP εφαρμογες για μηνυματα και email

Defy battery 1%

SetVsel χρονισμενο στα 1000mHz

Launcher pro

Radio fm χωρις την χρηση ακουστικων για κεραια

Titanum backup

T-mobile social app για συγχρονισμο με το facebook

 

 

και πολλά πολλά άλλα!!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...