Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηρα το τηλ χτες με την εκδοση 2.3.3.καπου διαβασα οτι με αυτη την εκδοση υπαρχει ενα προβλημα ματαριας. το οποιο στη 2.2 δεν υπαρχει. πως μπορω να βαλω την επισημη 2.2? το διαπιστωσα και εγω το θεμα με τη μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πηρα το τηλ χτες με την εκδοση 2.3.3.καπου διαβασα οτι με αυτη την εκδοση υπαρχει ενα προβλημα ματαριας. το οποιο στη 2.2 δεν υπαρχει. πως μπορω να βαλω την επισημη 2.2? το διαπιστωσα και εγω το θεμα με τη μπαταρια.

 

Εχεις διαβασμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

Παντως δεν θα στο προτεινα αυτο που πας να κανεις..

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

η 2.3.4 θα βγει σαν επισημη ελληνικη?

 

Δε νομιζω...Λογικα η τελευταια επισημη Ελληνικη ηταν η 2.3.3.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μου βγει καλο εμενα γιατι ειμαι ολιγον γκαντεμης :lol:

Μια ερωτηση να κανω επειδη παρατηρησα κατι περιεργο... Οπου και αν κοιταξω την RAM (διαχειρηση εργασιων για παραδειγμα) λεει οτι το μεγιστο εινε 329ΜΒ. Δεν ειναι λιγο μεγαλη η διαφορα? Θα πρεπε να λεει κανα 500αρι αντε 490 το λιγοτερο, αλλα οχι 329 :blink:

 

Λιπών η Samsung δηλώνει ότι έχει 512mb και έχει πραγματικά . αυτό που βλέπεις είναι φυσιολογικό απλά από τα 512mb ένα ποσοστό είναι διαθέσιμο μόνο για το τζιπάκι γραφικών. ακόμα και το gs2 από τo 1gb εσύ έχεις διαθέσιμα τα 700 mb είναι απόλυτα φυσιολογικό.

keep flying
Link to comment
Share on other sites

πηρα το τηλ χτες με την εκδοση 2.3.3.καπου διαβασα οτι με αυτη την εκδοση υπαρχει ενα προβλημα ματαριας. το οποιο στη 2.2 δεν υπαρχει. πως μπορω να βαλω την επισημη 2.2? το διαπιστωσα και εγω το θεμα με τη μπαταρια.

 

Τοσο εμφανες δηλαδη το προβλημα του drain στα 2.3.3? Μηπως φιλε μου πρεπει να περιμενεις 4-5 πληρεις κυκλους φορτισης-αποφορτισης, ωστε να εισαι σιγουρος? Το δικο μου στα 2.3.3 (και μετα απο 2 πληρεις κυκλους ) χανει 2-3% την ωρα στην αναμονη και χωρις να τρεχει τιποτα σημαντικο...Οταν το δουλευω, 5-10% αναλογα την εργασια, αλλα παντα με wifi ανοιχτο και φωτεινοτητα στο auto....

Link to comment
Share on other sites

Τοσο εμφανες δηλαδη το προβλημα του drain στα 2.3.3? Μηπως φιλε μου πρεπει να περιμενεις 4-5 πληρεις κυκλους φορτισης-αποφορτισης, ωστε να εισαι σιγουρος? Το δικο μου στα 2.3.3 (και μετα απο 2 πληρεις κυκλους ) χανει 2-3% την ωρα στην αναμονη και χωρις να τρεχει τιποτα σημαντικο...Οταν το δουλευω, 5-10% αναλογα την εργασια, αλλα παντα με wifi ανοιχτο και φωτεινοτητα στο auto....

 

Το battery drain είναι εμφανέστατο για όποιον το έχει! Στο δικό μου η απώλεια σε μπαταρία ήταν 10-15% κάθε ώρα με το κινητό να κάθεται!!:rolleyes:

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω την xxjvi που ειναι 2.3.4 αλλα στο κινητο την δειχνει 2.3.3 και με χαλαρη χρηση τηλ,fb,μην κτλ βγαζει 2 μερες...

Το θεμα μου ειναι αλλο κ με εχει εντυπωσιασει...Κανοντας το quadrant test μου βγαζει πολυ χαμηλο σκορ (γυρω στο 960) ενω παλιοτερα με ροοτ 2.1 ή 2.2 ηταν το διπλασιο σχεδον!!Δεν εχω δει στην πραξη καποια δυσλειτουργια ή κολληματα..αλλα μου κανει εντυπωση το σκορ!Οσοι εχουν καποια 2.3.3 ή 2.3.4 θα μπορουσαν να κανουν το τεστ να δουμε τι βγαζει απο περιεργια?τι μπορει να φταιει?ευχαριστω!!

Edited by Marios_Gian

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να έχετε battery drain θα πρέπει να δείτε τι καταναλώνει την μπαταρία (απο τις ρυθμίσεις). Αν το "σύστημα android" καταναλώνει 20-25% τότε μαλλον έχετε battery drain. Αν το android καταναλώνει 4-5% τότε δεν έχετε drain, όσο γρήγορα και αν σας φαίνεται να αποφορτίζεται το κινητό.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

@Marios_Gian

Η JVI είναι 2.3.4? Για 2.3.3 την ήξερα...

Επίσης η 2.3.3 στο quadrant δίνει 900-1000. Η 2.3.4 δίνει 1400-1700.

Πέρνα την JVQ ή την JVR (που ειναι 2.3.4) και θα δεις την διαφορά στο quadrant.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω την xxjvi που ειναι 2.3.4 αλλα στο κινητο την δειχνει 2.3.3 και με χαλαρη χρηση τηλ,fb,μην κτλ βγαζει 2 μερες...

Το θεμα μου ειναι αλλο κ με εχει εντυπωσιασει...Κανοντας το quadrant test μου βγαζει πολυ χαμηλο σκορ (γυρω στο 960) ενω παλιοτερα με ροοτ 2.1 ή 2.2 ηταν το διπλασιο σχεδον!!Δεν εχω δει στην πραξη καποια δυσλειτουργια ή κολληματα..αλλα μου κανει εντυπωση το σκορ!Οσοι εχουν καποια 2.3.3 ή 2.3.4 θα μπορουσαν να κανουν το τεστ να δουμε τι βγαζει απο περιεργια?τι μπορει να φταιει?ευχαριστω!!

 

Αμα εισαι ευχαριστημενος με το κινητο οπως ειναι γιατι να μπλεξεις επειδη δεν σου εβγαλε καλο σκορ;

Δεν φταει κατι.Στην 2.1 και 2.2 ησουν ρουτ και προφανως θα ειχες και αλλον κερνελ και σου εβγαλε τοσο.

Με JVR 2.3.4 και κερνελ semaphore 1.6.0 και ext4 τα συστηματα αρχειου χτυπαει 2600+

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω την xxjvi που ειναι 2.3.4 αλλα στο κινητο την δειχνει 2.3.3 και με χαλαρη χρηση τηλ,fb,μην κτλ βγαζει 2 μερες...

Το θεμα μου ειναι αλλο κ με εχει εντυπωσιασει...Κανοντας το quadrant test μου βγαζει πολυ χαμηλο σκορ (γυρω στο 960) ενω παλιοτερα με ροοτ 2.1 ή 2.2 ηταν το διπλασιο σχεδον!!Δεν εχω δει στην πραξη καποια δυσλειτουργια ή κολληματα..αλλα μου κανει εντυπωση το σκορ!Οσοι εχουν καποια 2.3.3 ή 2.3.4 θα μπορουσαν να κανουν το τεστ να δουμε τι βγαζει απο περιεργια?τι μπορει να φταιει?ευχαριστω!!

 

 

Καταρχάς μην κοιτάς το quadant, ΔΕΝ είναι αξιόπιστο (την ταχύτητα να τη μετράς με το πως εσύ αντιλαμβάνεσαι το κινητό),

Κατα 2ον, λογικό είναι να είσαι στα 960... Τόσο είναι το σκορ στις στοκ 2.3.3 roms!

Σε 2.2& 2.2.1 μπορούσες να περάσεις άλλον κερνελ και να είχες αρκετά σκορ κατα 50-100 αυξημένο (αλλα ως εκεί). απο εκεί και πέρα αν είχες διπλάσιο σκορ τότε πολύ απλά είχες βάλει και lagfix (ext4 filesystem αντι rfs).

Και οι 2 επιλογές που αναφέρω είναι διαθέσιμες και στις 2.3.3 (kernel & lagfix) :happy:...

 

Τέλος σου αναφέρω οτι σε 2.3.4 ρομ (JVQ & JVR) ΧΩΡΙΣ κανένα πείραγμα του κινητού (ούτε overclocking, ούτε αλλαγή kernel, ούτε lagfix κλπ) έχεις quadrant score (περίπου) 1800!!!

 

Παιδιά για να έχετε battery drain θα πρέπει να δείτε τι καταναλώνει την μπαταρία (απο τις ρυθμίσεις). Αν το "σύστημα android" καταναλώνει 20-25% τότε μαλλον έχετε battery drain. Αν το android καταναλώνει 4-5% τότε δεν έχετε drain, όσο γρήγορα και αν σας φαίνεται να αποφορτίζεται το κινητό.

ΑΚΡΙΒΩΣ! Επισης αναφέρω οτι αν έχετε drain ο απλούστερος τρόπος να γλιτώσετε είναι να κάνετέ επανεκκίνηση το κινητό. Ευτυχώς στις 2.3.4 το λύσανε το θέμα αλλά και πάλι δεν βλέπω να έρχεται ποτέ στην Ελλάδα η 2.3.4 (ελπίζω να βγω λάθος)!

EDIT2: Τώρα που το ξαναβλέπω είπα να διορθώσω... Μετα το πέρασμα 2.3.χ ρομς θα βλέπεται το σύστημα android να έχει υψηλά ποσοστά ανεξαρτήτως μέχρι να κάνει κάποιους κύκλους η μπαταρία, αν υπάρχει πρόβλημα battery drain απλά η μπαταρία θα εξαντλείται χωρίς λόγο.

 

 

EDIT: με πρόλαβαν και άλλοι:lol:

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. Δεν συνδέεται με το μάρκετ ότι και να κάνω. Το έκλεισα και το ξανά άνοιξα, έβγαλα την μπαταρία, τίποτα. Έβαλα και κάρτα μνήμης μέσα μήπως αυτό έφταιγε το ξανάκανα επανεκκίνηση, τίποτα. Δεν ξέρω και πολλά ακόμα. Τώρα το μαθαίνω. Εχθές το πήρα από το Saturn. Συνέχεια μου βγάζει το ίδιο( ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕ ΕΝΑ ΣΦΑΛΜΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΞΑΝΑ ΑΡΓΌΤΕΡΑ). Καμιά λύση;

 

Το έκανα με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Μετά δούλεψε κανονικά.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις για την μνήμη.

Όσον αφορά το battery drain, εγώ έφαγα 15% με μία ώρα σκάλισμα με wifi ανοιχτό και το κινητό να ζεματάει οπότε νομίζω πως δεν έχω battery drain! Αλλα μου έκανε εντύπωση πως μετά από αρκετές ώρες από την ώρα που είχε φορτίσει, ο φορτιστής ήταν ακόμα ζεστός και δεν κρύωνε... Πολύ περίεργο αυτό γιατι υποτήθετε πως μόλις γεμίσει η μπαταρία σταματάει να δίνει ρεύμα ο φορτιστής. Άρα έπρεπε να κρυώσει.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι να μην βγει ελληνικη 2.3.4 εφοσον σε αλλες χωρες εχει δοθει επισημα??? :rolleyes:

δεν βλεπω καποιο λογο...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι να μην βγει ελληνικη 2.3.4 εφοσον σε αλλες χωρες εχει δοθει επισημα??? :rolleyes:

δεν βλεπω καποιο λογο...

 

Και η 2.2.1 είχε δοθεί επίσημα σε άλλες χώρες αλλά στην Ελλάδα δεν δόθηκε ποτέ...!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις για την μνήμη.

Όσον αφορά το battery drain, εγώ έφαγα 15% με μία ώρα σκάλισμα με wifi ανοιχτό και το κινητό να ζεματάει οπότε νομίζω πως δεν έχω battery drain!

Αλλα μου έκανε εντύπωση πως μετά από αρκετές ώρες από την ώρα που είχε φορτίσει, ο φορτιστής ήταν ακόμα ζεστός και δεν κρύωνε... Πολύ περίεργο αυτό γιατι υποτήθετε πως μόλις γεμίσει η μπαταρία σταματάει να δίνει ρεύμα ο φορτιστής. Άρα έπρεπε να κρυώσει.

 

αυτο, με τον φορτιστη, πρεπει να το δεις... εγω το τηλεφωνο το εχω 2 μηνες τωρα και ακομη οταν φορτιζει ο φορτηστης ειναι απλα χλιαρος... οσο για το μπατερη ντραϊν μπορεις απλα να περασεις καποιο απο τις επισημες ρομ του σαϊτ και να την παραμετροποιησεις αναλογα με τις αναγκες σου, ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις, αν και δεν πιστευω πως παιζει εργο μπατερη ντραϊν.

Link to comment
Share on other sites

Και η 2.2.1 είχε δοθεί επίσημα σε άλλες χώρες αλλά στην Ελλάδα δεν δόθηκε ποτέ...!:p

 

ναι αλλα δοθηκε η 2.3.3 που ειναι πιο καινουρια ;)

δεν νομιζω σε καποιες χωρες να κυκλοφορισει επισημα η 2.3.4 και σε καποιες αλλες οχι...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο για πρωτάριδες λέει για μία ώρα φόρτιση... Είναι δυνατόν να γεμίσει η 1500αρα σε μία ώρα? (Μόνο η Ericsson τα κάνει αυτά) Εμένα φόρτισε πλήρως σε 3μιση ώρες νορμάλ δεν είναι???

Όταν λέω ζεστός δεν εννοώ οτι καίει. Χλιαρός είναι απλά επειδή το έβαλα το βράδυ και κοιμήθηκα, το πρωί παρόλο που ήταν 100% ο φορτιστής εξακολουθούσε και ήταν χλιαρός.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δοθηκε η 2.3.3 που ειναι πιο καινουρια ;)

δεν νομιζω σε καποιες χωρες να κυκλοφορισει επισημα η 2.3.4 και σε καποιες αλλες οχι...

 

Το θεωρώ απαραίτητο να δοθεί η 2.3.4 σε όλες τις χώρες λόγο του σημαντικού προβλήματος που έχει η 2.3.3 με το "Battery Drain". Αν δεν είχε αυτό το πρόβλημα η 2.3.3 είναι μια χαρά για να δουλεύει το κινητό όπως πρέπει. Δυστυχώς όμως ποτέ δεν ξέρεις με την Samsung Hellas...!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο για πρωτάριδες λέει για μία ώρα φόρτιση... Είναι δυνατόν να γεμίσει η 1500αρα σε μία ώρα? (Μόνο η Ericsson τα κάνει αυτά) Εμένα φόρτισε πλήρως σε 3μιση ώρες νορμάλ δεν είναι???

Όταν λέω ζεστός δεν εννοώ οτι καίει. Χλιαρός είναι απλά επειδή το έβαλα το βράδυ και κοιμήθηκα, το πρωί παρόλο που ήταν 100% ο φορτιστής εξακολουθούσε και ήταν χλιαρός.

 

 

 

Μην τρελαίνεσαι φίλε μου, μια χαρά είναι και ο χρόνος φόρτισης που λες (3,5 ωρες) και η θερμοκρασία του φορτιστή:)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι φίλε μου, μια χαρά είναι και ο χρόνος φόρτισης που λες (3,5 ωρες) και η θερμοκρασία του φορτιστή:)

 

Η θερμοκρασία κατα τη διάρκεια φόρτισης καλή είναι, αλλά μετά απο 7 ώρες θεωρητικά θα έπρεπε να είχε κρυώσει αφού δεν φορτίζει (έτσι γινόταν και στο προηγούμενο μου samsung, αλλά και σε άλλα κινητά που είχα)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα προχτες και το εχω φορτισει ηδη 2 φορες.το εβαλα το βραδυ και το πρωι ειχε 92 % η μπαταρια κλειστο το τηλεφωνο ολη νυχτα..αν εχει θεμα με την μπαταρια οσο καλο και να ειναι ,ειναι για πεταμα ,ασε που δεν το βλεπει η τηλεοραση μου σαν σκληρο δισκο ωστε να αναπαραγω αρχεια οπως εκανα με παλια μου τηλεφωνα...
Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα προχτες και το εχω φορτισει ηδη 2 φορες.το εβαλα το βραδυ και το πρωι ειχε 92 % η μπαταρια κλειστο το τηλεφωνο ολη νυχτα..αν εχει θεμα με την μπαταρια οσο καλο και να ειναι ,ειναι για πεταμα ,ασε που δεν το βλεπει η τηλεοραση μου σαν σκληρο δισκο ωστε να αναπαραγω αρχεια οπως εκανα με παλια μου τηλεφωνα...

 

δεν πηγαινε πανω απο 92%??

οσον αφορα τη συνδεση με την τηλεοραση, το συνδεεις ως συσκευη αποθηκευσης?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα προχτες και το εχω φορτισει ηδη 2 φορες.το εβαλα το βραδυ και το πρωι ειχε 92 % η μπαταρια κλειστο το τηλεφωνο ολη νυχτα..αν εχει θεμα με την μπαταρια οσο καλο και να ειναι ,ειναι για πεταμα ,

 

Δεν είναι απαραίτητο οτι θα χεις πρόβλημα με την μπαταρία! Εμενα το έκανε τη 2η μέρα και μετά απο μερικά reboot εστρωσε και μια βδομάδα τώρα δουλεύει κανονικά...

 

Άλλωστε δεν είναι θέμα του συγκεκριμενου κινητού αλλά του λειτουργικού.

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...