Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! να ρωτησω κατι, εστω οτι flashαρω μια custom rom χωρις να εχω κανει backup τιποτα προηγουμενως. αν θελησω να επιστρεψω σε εργοστασιακη μορφη, απλα flashαρω την επισημη εκδοση που θελω(που με βαζει εντος εγγυησης) απο τους οδηγους του τυχερακια και ολα ειναι κομπλε? δηλαδη αν εχω σβησει/προσθεσει κατι οσο ειμαι ρουτ καθως και η custom rom, χανονται? Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! να ρωτησω κατι, εστω οτι flashαρω μια custom rom χωρις να εχω κανει backup τιποτα προηγουμενως. αν θελησω να επιστρεψω σε εργοστασιακη μορφη, απλα flashαρω την επισημη εκδοση που θελω(που με βαζει εντος εγγυησης) απο τους οδηγους του τυχερακια και ολα ειναι κομπλε? δηλαδη αν εχω σβησει/προσθεσει κατι οσο ειμαι ρουτ καθως και η custom rom, χανονται?

 

ακριβως οπως τα πες

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο λοιπον! Αρα flashαρισμα νεας ρομ μετα απο τα απαραιτητα wipes για τα android θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι σαν φορματ και επανεγκατασταση οποιου λειτουργικου μας αρεσει για pc! ευχαριστω για τις απαντησεις!
Link to comment
Share on other sites

@pxkalamaria Δοκίμασε να επιλέξεις άλλη κρυπτογράφηση στο ρούτερ. Κάτι πιο απλό όπως WPA σκέτο εμένα σε ένα ρούτερ δεν μου συνδεόταν ένα παλαιότερο samsung που είχα όταν ήταν επιλεγμένο το WPA2 Mixed... Αλλά σε άλλο ρουτερ δούλευε.

 

Να ρωτήσω πάλι κάτι άσχετο εγώ :p

Ήθελα να σβήσω τα πάντα από το κινητό και μαζί ό,τι καταλοιπα είχαν αφήσει οι εφαρμογές... Άνοιξα το recovery (με τα 3 πλήκτρα πανω ένταση, κουμπί επιλογής και ενεργοποίησης) και επέλεξα Wipe Data/Factory reset, και μετά επειδή δεν είχε σβηστεί η εσωτερική SD, έκανα επαναφορά μέσα απο τις ρυθμίσεις με επιλεγμένο το κουτάκι για διαγραφή μνήμης κλπ... Τώρα έχουν σβηστεί όλα όλα όλα??? Δεν θέλω ΤΙΠΟΤΑ μέσα!

Link to comment
Share on other sites

@pxkalamaria Δοκίμασε να επιλέξεις άλλη κρυπτογράφηση στο ρούτερ. Κάτι πιο απλό όπως WPA σκέτο εμένα σε ένα ρούτερ δεν μου συνδεόταν ένα παλαιότερο samsung που είχα όταν ήταν επιλεγμένο το WPA2 Mixed... Αλλά σε άλλο ρουτερ δούλευε.

 

Να ρωτήσω πάλι κάτι άσχετο εγώ :p

Ήθελα να σβήσω τα πάντα από το κινητό και μαζί ό,τι καταλοιπα είχαν αφήσει οι εφαρμογές... Άνοιξα το recovery (με τα 3 πλήκτρα πανω ένταση, κουμπί επιλογής και ενεργοποίησης) και επέλεξα Wipe Data/Factory reset, και μετά επειδή δεν είχε σβηστεί η εσωτερική SD, έκανα επαναφορά μέσα απο τις ρυθμίσεις με επιλεγμένο το κουτάκι για διαγραφή μνήμης κλπ... Τώρα έχουν σβηστεί όλα όλα όλα??? Δεν θέλω ΤΙΠΟΤΑ μέσα!

 

Δε μπορείς να σβήσεις τίποτα παραπάνω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Ήρθα και εγώ στην παρέα αγοράζοντας το τελευταίο Galaxy απο το Mediamarkt.

Ο ζωή τα φέρνει έτσι. Να ξεκινάς δηλαδή υπογράφοντας εφαρμογές Symbian με κινέζικα πιστοποιητικά, συνεχίζεις βάζοντας μαγειρεμένες ROM σε Windows κινητά και τώρα ξανά νέα παιχνίδια με τα android.

Παιχνίδια που θα γίνουν με παρέα πολλούς παλιούς φίλους που βλέπω εδω οι οποίοι ακολούθησαν την ίδια πορεία με μένα.

Καλώς τους ξαναβρήκα λοιπόν.

 

Γι αρχή να πώ ότι αυτές τις δύο μέρες απλά προσπαθώ να μάθω το κινητό (και το android market κυρίως) και τις δυνατότητες του και δε σκοπεύω να περάσω άμεσα καμια custom rom.

 

Δεν έχω παρατηρήσει battery drain ακόμη. Mου βγήκε η πίστη να περάσω τίς επαφές απο το outlook sto KΙΕΣ και μετά στο galaxy.

Μου δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα καλό file explorer (Astro διάβασα κάπου) αλλά τώρα ψάχνω άμεσα και δε μπορώ να βγάλω ακρη (γιατι το market δίνει >1500 ) για ένα καλό rss feeder Όπως το rss read στα Windows Mobile. Όσοι φίλοι έρχονται απο εκεί με καταλαβαίνουν. Ξέρει κάποιος που το έχει δουλέψει στα windows ποια εφαρμογή είναι παρόμοια στα Android?

 

Eυχαριστώ, Αλέξης

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

έχω κι εγώ το samsung galaxy s και πριν 2 εβδομάδες αναβάθμησα στην 2.3.3 δυστυχώς το κινητό εμφάνισε battery drain. Έχω ακολουθήσει κάποιες από τις οδηγίες που διάβασα στο φορουμ όπως factory reset ή battery callibration αλλά τίποτα. Το άφησα να περάσουν και μερικές μέρες μπας και η μπαταρία βρει τον ρυθμό της αλλά τίποτα. Το κινητό είναι εντελώς αναξιόπιστο. Κλείνει μόνο του, η φόρτιση της μπαταρίας πέφτει τρομέρα γρήγορα κ.α. Στα στατιστικά το Λειτ. Σύστ. Android φτάνει το 30% !!

Τι κάνω τώρα;; Είμαι σε ρουτ οπότε όποια πρόταση δεκτή... Να βάλω κάστομ; Να κάνω downgrade;; Ακούω και δέχομαι προτάσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

έχω κι εγώ το samsung galaxy s και πριν 2 εβδομάδες αναβάθμησα στην 2.3.3 δυστυχώς το κινητό εμφάνισε battery drain. Έχω ακολουθήσει κάποιες από τις οδηγίες που διάβασα στο φορουμ όπως factory reset ή battery callibration αλλά τίποτα. Το άφησα να περάσουν και μερικές μέρες μπας και η μπαταρία βρει τον ρυθμό της αλλά τίποτα. Το κινητό είναι εντελώς αναξιόπιστο. Κλείνει μόνο του, η φόρτιση της μπαταρίας πέφτει τρομέρα γρήγορα κ.α. Στα στατιστικά το Λειτ. Σύστ. Android φτάνει το 30% !!

Τι κάνω τώρα;; Είμαι σε ρουτ οπότε όποια πρόταση δεκτή... Να βάλω κάστομ; Να κάνω downgrade;; Ακούω και δέχομαι προτάσεις.

Ευχαριστώ

Το δικό μου δεν εμφάνισε battery drain για να σου πω τη λύση. Αν έχεις περάσει rom με άλλο product key δοκίμασε να βάλεις την 2.3.4 ή μπορείς επίσης να βάλεις 2.2.3, πριν την αναβάθμιση τι είχες?

Link to comment
Share on other sites

πριν είχα την froyo και την αναβάθμιση την έκανα μέσω kies. Μέχρι να βαλω την gingerbread δεν είχα κάνει ρουτ το κινητό. Το έκανα έπειτα, για να μπορέσω να κάνω battery callibration.
Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη 2.3.3 υπάρχει τρόπος να έχω ελληνικό μενού αλλά με λατινικό αλφάβητο αναζήτησης στις επαφές; Έχω όλες τις επαφές μου με λατινικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεις να κανεις downgrade σε 2.1/2.2 (επισημες τελος παντων) χωρις να ειναι root το κινητο?

 

Μπορείς απλά να περάσεις την εκάστοτε rom που θέλεις ακολουθώντας τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι ενω εχω πολυ σημα δεν συνδεεται :worry:το τηλ με το μοντεμ

 

Σε ενός δικού μου έφταιγε η ρ΄θμιση του channel που είχε το router. Ηταν στο channel 13 και παραδόξως δύο κινητά android δεν το έβλαιπλαν ενώ παλιά windows mobile και symbian δούλευαν κανονικά. Μόλις έβαλα channel 1 ήταν μια χαρά.

Κρυπτογράφηση είχαμε WEP.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

πριν είχα την froyo και την αναβάθμιση την έκανα μέσω kies. Μέχρι να βαλω την gingerbread δεν είχα κάνει ρουτ το κινητό. Το έκανα έπειτα, για να μπορέσω να κάνω battery callibration.

 

To battery drain είναι φαινόμενο των 2.3.3 εκδόσεων. Επέλεξε άλλη εκδοση και θα είσαι οκ (υπάρχουν πολύ καλές 2.2.1, 2.3.4 και ολοφρεσκια 2.3.5). διάβασε λίγο τα επισημασμένα θέματα

 

edit: μας πρόλαβαν αλλοι :)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Mου βγήκε η πίστη να περάσω τίς επαφές απο το outlook sto KΙΕΣ και μετά στο galaxy.

Μου δημιουργήθηκε η ανάγκη για ένα καλό file explorer (Astro διάβασα κάπου)

 

Βάλε astro ή file expert :up:

Γενικά θα πρότεινα να αποφύγεις το Kies είναι τραγικό πρόγραμα! Eμενα για το να κάνει import τις επαφές σαν business cards απο την sd μου πήρε 10" :p Γίνεται εύκολα και με συγχρονισμό απο gmail επίσης.

 

Οσο για το market, εγω το έψαξα απ'το pc (είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγορο απο το να ψάχνεις απο το κινητό) αφού ότι επιλέγεις να εγκατασταθει κατεβαίνει επιτόπου στο τηλέφωνο αυτόματα εφόσον είναι συνδεδεμένο αυτό στο net ;)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη οθόνη; Ποια οθόνη; Βγάλε μια φωτογραφία να μας στείλεις...

 

Λέω εκεί που βγάινει το ανθρωπάκι του Αndroid Και λέει downloading ..

Link to comment
Share on other sites

Λέω εκεί που βγάινει το ανθρωπάκι του Αndroid Και λέει downloading ..

ωραια...εκει δεν εχει τιποτα πρασσινο λοιπον.σου μενει εκει για παρα πολυ ωρα?γιατι θελει καποιο χρονο να γινει η ολη διαδικασια.θα σου κανει και επανακινησεις και τετοια.μηπως βιαζεσαι?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επείγον !!

Eγκατέστησα αυτή την εφαρμογή και μετά από restart έχω μείνει με το S να αναβοσβήνει και το κινητό να μην ξεκινάει.....

 

Έβγαλα και την μπαταρία αλλά τίποτε !

 

Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επείγον !!

Eγκατέστησα αυτή την εφαρμογή και μετά από restart έχω μείνει με το S να αναβοσβήνει και το κινητό να μην ξεκινάει.....

 

Έβγαλα και την μπαταρία αλλά τίποτε !

 

Τι κάνουμε τώρα?

με κλειστό το κινητό πάνω φωνή , μεσαίο και power και κάνε clean

Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη 2.3.3 υπάρχει τρόπος να έχω ελληνικό μενού αλλά με λατινικό αλφάβητο αναζήτησης στις επαφές; Έχω όλες τις επαφές μου με λατινικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ

 

Όχι. Αν έχεις τις επαφές με λατινικούς χαρακτήρες, γύρνα το σε αγγλικό μενού... Ούτως ή άλλως είναι καλύτερο, με νευριάζει να βλέπω συντομεύσεις του στύλ "Αρχ.σ."

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει στον τρόπο να κάνω downgrade σε froyo απο την gingerbread θα το εκτιμούσα. Αυτό το πράγμα με την μπαταρία μου έχει σπάσει τα νευρα...

thanks :-)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει στον τρόπο να κάνω downgrade σε froyo απο την gingerbread θα το εκτιμούσα. Αυτό το πράγμα με την μπαταρία μου έχει σπάσει τα νευρα...

thanks :-)

 

Μπορείς επίσης αντί να χαντακωσεις το κινητό,να περάσεις την 2.3.4 jvr που πετάει και δεν έχει battery drain.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης αντί να χαντακωσεις το κινητό,να περάσεις την 2.3.4 jvr που πετάει και δεν έχει battery drain.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

+1 γιατι να πας προς τα πισω αντι να πας πολυ μπροστα τη συσκευη σου??

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

λετε; ας το δοκιμάσω λοιπον... που την βρίσκω εδω μέσα; (αυτές τις ημέρες έχω διαβάσει το μισό φόρουμ και πλεον βλεπουν αστρακια τα μάτια μου) . Μεσω του odin θα την περάσω; ευχαριστώ και πάλι...
Link to comment
Share on other sites

με κλειστό το κινητό πάνω φωνή , μεσαίο και power και κάνε clean

 

To έκανα αλλά δεν έχει επιλογή clean.

Οι επιλογές είναι:

Reboot

apply update.zip

wipe data

wipe cache

format internal sd

 

Έκανα reboot αλλά πάλι κολάει στην ίδια οθόνη με το S να αναβοσβήνει ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...