Jump to content

Οικιακές συσκευές - Απαντα (Ψυγεία, Πλυντήρια κ.λ.π)


motogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποθέτω στο σκρουτζ έχει κοιτάξει, σωστά; (ακριβές λινκ με τα φίλτρα που έδωσες)

 

Οι επιλογές δεν είναι και πάρα πολλές, εγώ θα σου πρότεινα LG ή Samsung λόγω δεκαετούς εγγύησης που δίνουν για το μοτέρ (εγώ LG έχω). Επίσης αν μπορέσεις, διάλεξε κάποιο με εξωτερικό βρυσάκι για παροχή νερού. Είναι σωτήριο ειδικά καλοκαιρινούς μήνες, και για την ταχύτητα που έχεις κρύο νερό και για την αποφυγή συνεχών ανοιγμάτων της πόρτας.

 

Επίσης καλό θα είναι να εξασφαλίσεις αρκετό χώρο γύρω από το ψυγείο για να αερίζεται σωστά. Στις προδιαγραφές τους πολλές εταιρείες ορίζουν τρελλές αποστάσεις γύρω από αυτό (μέτρα ολόκληρα), και αν πας και το σφηνώσεις ανάμεσα σε ντουλάπια τσίμα-τσίμα αρνούνται να παράσχουν εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίος. Σίγουρα στο skroutz κοίταξα, προς Samsung μάλλον προσανατολίζονται και για την παροχή νερου δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Όσο αφορα εγγύηση και μετρα θα το προσεξω. Οποιαδήποτε αλλη ιδέα δεκτή.
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους. θέλω ένα μικρό ψυγείο για να βάζω τότε μπύρες μου, δηλαδή να έχει καλή ψύξη, γύρω στους 0-2 βαθμούς. Το πρόβλημά μου είναι οι περιορισμένες διαστάσεις λόγω χώρου (θα μπει σε χώρο που προορίζονταν για φουρνακι). Θέλω υ/π/β 44/55/55!! Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα, έχει κανείς καμία ιδέα; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτες ειναι οι διαστασεις του χωρου, τοτε το ψυγειο πρεπει να ειναι ακομα μικροτερο ωστε να εχει χωρο γυρω-γυρω να "αναπνεει".

 

Αν δεν το θελεις για μεγαλο διαστημα και συστηματικη χρηση, σκεψου την περιπτωση ενος ψυγειου αυτοκινητου 12V με την χρηση ανταπτορα στα 220. Εκει θα βρεις διαφορα μεγεθη.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτες ειναι οι διαστασεις του χωρου, τοτε το ψυγειο πρεπει να ειναι ακομα μικροτερο ωστε να εχει χωρο γυρω-γυρω να "αναπνεει".

 

Αν δεν το θελεις για μεγαλο διαστημα και συστηματικη χρηση, σκεψου την περιπτωση ενος ψυγειου αυτοκινητου 12V με την χρηση ανταπτορα στα 220. Εκει θα βρεις διαφορα μεγεθη.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το θέλω για συνεχή χρήση. οι διαστάσεις του χώρου είναι υ/π/β 45/55/55. Πόσο περίπου θα πρέπει να είναι οι διαστάσεις του ψυγείου για να αναπνέει; Επίσης τα ψυγείο του αυτοκινήτου μπορούν να πετύχουν τόσο χαμηλή ψύξη 0-2 βαθμούς ;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το θέλω για συνεχή χρήση. οι διαστάσεις του χώρου είναι υ/π/β 45/55/55. Πόσο περίπου θα πρέπει να είναι οι διαστάσεις του ψυγείου για να αναπνέει; Επίσης τα ψυγείο του αυτοκινήτου μπορούν να πετύχουν τόσο χαμηλή ψύξη 0-2 βαθμούς ;

 

Αν το θες για συνεχή χρήση μάλλον δεν σου κάνει. Δεν είναι κατασκευασμένα για να είναι 24/7 στην μπρίζα. Αν το ήθελες για να βγάλεις μόνο το καλοκαίρι ξερωγώ μάλλον θα σου έκανε.

 

Δεν ξέρω για τις διαστάσεις, υποθέτω εξαρτάται από το ψυγείο. To δικό μου, «κανονικό» ψυγείο Samsung RT38, λέει στο εγχειρίδιο μισό μέτρο από δεξιά κι αριστερά, ένα μέτρο από πάνω. Φυσικά τα προτεινόμενα δεν είναι απόλυτα, μπορείς να τα μειώσεις, αλλά με δικιά σου ευθύνη.

 

Ναι μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Καιρό τώρα σκέφτομαι να αγοράσω επιτέλους μια ηλεκτρική ψησταριά για το σπίτι αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Θέλω να έχει σχετικά μεγάλη σχάρα (π.χ 40Χ25 cm) και δυνατότητα προσαρμογής ύψους ψησίματος σε διάφορες κλίμακες θερμοκρασίας. Τουλάχιστον 2200watt++ και με τιμή maximum έως τα 60 ευρώ.

 

Τι έχετε να προτείνετε;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω μπει στη διαδικασια να βρω εντοιχιζομενο φουρο ανω παγκου για το καινουριο μας σπιτι.

Ψαχνοντας στο διαδικτυο με βαση τα χαρακτηριστικα του αλλα και την τιμη επελεξα τον Whirlpool AKZM 8410 IX. Πηγαινοντας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρικα η πωλητρια θελει να με πεισει οτι τα Whirlpool δεν ειναι καλα και αυτη μου προτεινει τον Aeg BE3013021M λογω του οτι ειναι Γερμανικης κατασκευης και ειναι καλυτερος. βεβαια εγω κοιτοντας στο scroutz ειδα πολλα κακα σχολια για τη συγκεκριμενη συσκευη και επισης σε σχεση με το whirlpool δεν εχει τοσα προγραμματα ψησιματος.

εχει καποιος εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μαρκες?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον aeg πολύ καλός αλλά εγώ δε δουλεύω με έτοιμα προγράμματα παρά μόνο το αυτόματο κλείσιμο οπότε με βολεύει.. αν θα έκανα κάτι διαφορετικό ο επόμενος φούρνος μου θα είναι πυρόλυσης

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιοκτήτης φούρνου AEG εδώ και 15 σχεδόν χρόνια (φούρνος άνω πάγκου σειρά competence) , πολύ ευχαριστημένος. Κάνει το καλύτερο ψήσιμο από όλους τους φούρνους της οικογένειας.

Για αυτό το λόγο συγγενής μου αγόρασε αντίστοιχο φούρνο AEG πριν κανά δύο έτη, ένα από τα οικονομικά μοντέλα. Καμία σχέση με τον παλιό δικό μου. Χάλασε δυο φορές σε 6 μήνες, υδρατμοί παντού στα έπιπλα της κουζίνας και τελικά επειδή είχε αγοραστεί από τοπικό μαγαζί στην επαρχία , της τον πήραν πίσω και αγόρασε ένα whirlpool, όχι τον πιο φθηνό της σειράς.

Αν εξαιρέσεις ότι το φινίρισμα του δεν ήταν σαν του AEG κατά τα άλλα είναι μια χαρά φούρνος. Τον έχει πάνω από ένα χρόνο και όλα καλά.

Γι αυτό μόλις αγόρασα κι εγώ φούρνο whirlpool AKP729IX για το σπίτι στο χωριό λόγω ανακαίνισης. Ελπίζω να βγει καλός.

Δες και τι γράφουν άλλοι για τον AEG στο skroutz.

 

https://www.skroutz.gr/s/320631/AEG-BE3013021M.html#reviews

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σχολια στο scroutz εχω δει και δισταζω για τον AEG ενω η πωλητρια στο καταστημα μου προωθει αυτον ως καλυτερο απο το WHirlpool.

Ισως τα παλια μοντελα της AEG να ηταν πολυ καλα...ομως τωρα πλεον βγαζουν πολλα προβληματα, παρολο που εχουν καλυτερο design και φαινονται πιο στιβαρα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
σκοπεύω να πάρω ένα ps4 αλλά μαζί θέλω να πάρω και ένα σταθεροποιητη τάσης γιατί δεν πολύ εμπιστεύομαι το δίκτυο της ΔΕΗ και φοβάμαι μην το κάψω. έχετε να προτείνεται κάποιο? πάνω του θα έχω συνδεδεμένο την τηλεόραση, το ps4 κι ένα TV box.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω το zanussi zwf385.εκει που δουλευε,σταματισε.το πληκτρολογιο δεν αναβει.ρευμα εχει παντου.

Γνωριζετε,αν υπαρχει ασφαλεια,η,οβερλοου,και που ειναι; η,αν οχι,τι μπορει να φταιει; πλακετα μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο είναι?Το πιο πιθανό είναι να κάηκε η πλακέτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπεραααα.

μετακομιζω με την κοπελα και ψαχνω ηλεκτρικες συσκευες. ψυγειο κουζινα πλυντηριο ρουχων value for money.

λοιπον θελουμε κουζινα με κεραμικες εστιες. ψυγειο (νο φροστ) περιπου 70 εκατοστα και γυρω στα 500 λιτρα, και πλυντηριο ρουχων 9κιλο.

οσο καλυτερης ενεργειακης αποδοσης γινεται. οσο μεγαλυτερη εγγυηση γινεται. και το βασικοτερο. αν υπαρχει καποια μαρκα που αν χαλασει πχ το ψυγειο, να ερχεται να το παιρνει. αν αυτο το κανουν μονο οι lg και samsung ε τοτε να κοιταξω μονο αυτες. γιατι αν εντος εγγυησης πρεπει να τους το μεταφερεις, μιλαμε για κοροιδιστικα λεφτα

εχετε να προτεινετε κατι καλο και οικονομικο? γιατι ειμαι λιγο αμπαλος σε αυτα

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...