Jump to content

Οικιακές συσκευές - Απαντα (Ψυγεία, Πλυντήρια κ.λ.π)


motogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή τι θα κάνουν εκεί, θα δώσουν εντολή για αντικατάσταση ψυγείου; Εδώ οι τεχνικοί, αυτά που ακούσατε στο βίντεο τα θεωρούνε λένε φυσιολογικά. Πως να βγάλω άκρη;Πάντως δε ξέρω τι θα κάνουν εγώ το ίδιο ψυγείο ακόμη και με αντικατάσταση δε θέλω να το ξαναπάρω. Ας μου δώσουν ένα άλλο μοντέλο και θα βρούμε τη διαφορά, εκτός και αν πάρω τα χρήματα πίσω κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας μου δώσουν ένα άλλο μοντέλο και θα βρούμε τη διαφορά, εκτός και αν πάρω τα χρήματα πίσω κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει νομίζω.

 

Να ξέρεις ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο θα γίνει...

Αν κριθεί το μοντέλο προβληματικό θα στο επισκευασουν η θα στο αντικαταστήσουν με ακριβώς το ίδιο μοντέλο..

Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θα κάνουν εκεί, θα δώσουν εντολή για αντικατάσταση ψυγείου; Εδώ οι τεχνικοί, αυτά που ακούσατε στο βίντεο τα θεωρούνε λένε φυσιολογικά. Πως να βγάλω άκρη;Πάντως δε ξέρω τι θα κάνουν εγώ το ίδιο ψυγείο ακόμη και με αντικατάσταση δε θέλω να το ξαναπάρω. Ας μου δώσουν ένα άλλο μοντέλο και θα βρούμε τη διαφορά, εκτός και αν πάρω τα χρήματα πίσω κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει νομίζω.

 

Επειδή δε νομιζω ότι το εκλεψες το ψυγειο ουτε εχεις καποια ευρωπουλια στον κηπο, θα πρεπει τουλάχιστον να βρεις το δικιο σου.

 

Όταν σου πουλανε ένα προιον με συγκεκριμένες προδιαγραφες και το προιον βγαινει προβληματικο ενώ δεν εχει κλεισει δυο βδομάδες, πρεπει να στο παρουν πισω και να σου δωσουν άλλο. Από τη στιγμη λοιπον που ουτε η ελληνικη αντιπροσωπεια, ουτε το κατάστημα πωλησης σε εξυπηρετει πηγαίνεις πιο ψηλα. Εκφράζοντας μαλιστα τα παραπονα σου και για τους δυο.

 

Ο πελατης ΔΕΝ εχει παντα δικιο, αλλα όταν δινεις καποια φραγκα για ένα ελαττωματικο προιον και δεν δειχνουν την απαραιτητη σοβαροτητα, τοτε κατι πρεπει να γινει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πιστεύω πως θα βρω το δίκιο μου. Τους έχω ξεσκίσει στα email και στα τηλέφωνα εκεί στη samsung. Μου ξανα έστειλαν τεχνικό σήμερα το πρωί. Η απάντηση; Εϊναι φυσιολογικό, άσχετα που ακούγεται περισσότερο απ'όσο θα πρεπε. Μέτρησα με μια εφαρμογή στο κινητό μπροστά του τα ντεσιμπελ (αξιόπιστο το βρήκα και σε άλλες συσκευές), τα κλείσαμε όλα και σε απόλυτη ησυχία το έβγαζε 46db κάτι που πλήρωσα για 39db. Το ότι είναι φυσιολογικό για 46 χαίρω πολύ μπορεί να είναι.

Δηλαδή αν πάω εγώ σε ένα κατάστημα και ζητήσω παντελόνι Medium και η ετικέτα του λέει έτσι,και πάω σπίτι και δώ ότι είναι τεραστίων διαστάσεων XXXXL η αντίστοιχη απάντησή τους θα ήταν. Ε φυσιολογικό είναι γτια έναν άνθρωπο 200 κιλών. Δεν έχει κάποιο ψεγάδι ούτε στραβές ραφές, τι θέλεις τώρα μια χαρά είναι το ρούχο! Το θέμα δηλαδή θα είναι το ρούχο που είναι σε άψογη κατάσταση ή που έγραφε η ετικέτα medium και πήρα άλλο απο αυτό που πλήρωσα;

Απλά δίνω ένα παράδειγμα το πόσο ηλίθια με κάνουν να νιώθω κάνοντάς με μπαλάκι αυτόν το καιρό.

 

Εαν δεν βρώ άκρη, επειδή ήδη δεν είμαι καλά με αυτό το θέμα, δεν αντέχω να το έχω σπίτι μου και να κάνει φασαρία όλη μέρα περιμένοντας πότε θα βρω το δίκιο μου. Αναγκαστικά λέω να στραφώ στο να επιστραφεί στο κατάστημα αγοράς και να πάρω κάτι άλλο παρόμοιο δίνοντας έστω 80€. Προκειμένου να τρελαθούμε. Δεν τα έχω πρόχειρα και ούτε μου βρίσκονται, κάτι άλλο θα στερηθώ και θα κόψω αλλά αν είναι να τρελαθώ. Ημουν έτοιμη για καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή αλλα μου είπε κάποιος ότι έχουν άκρες αυτοί σε τέτοια θέματα να βγαίνουν αλώβητοι απο τέτοιες καταγγελίες, τσάμπα χρόνο θα χάσω συν του ότι θα έχω στο κεφάλι μου αυτό το πράγμα να με ζαλίζει και να κυκλοφορώ σπίτι μου με ωτοασπίδες μέχρι να βγεί κάποια απόφαση και να δικαιωθώ.

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

καταρχας απο το βιντεακι σου ο θορυβος μονο φυσιολογικη λειτουργια δεν υποδηλωνει. Κανει μακραν χειροτερο θορυβο απο το siemens 8ετιας που εχω. Κατα δευτερον σε αυτες τις περιπτωσεις μετραει πολυ και η υποστηριξη της εταιριας προς το πελατη και η samsung (σε αντιθεση πχ με την LG)δεν φημίζεται καν για αυτο.

Αλλαξε και το τιτλο στα αγγλικα στο youtube, βαλε και το ακριβες μοντελο(το εχεις τελικα απο οτι βλεπω) με μια συντομη περιγραφη τουλαχιστον για να μαθαινει ο κοσμος το χαλι της samsung και καθε samsung.

Σε αντιστοιχη περιπτωση με ελαττωματικο UPS της APC (ναι οκ, μιλαμε για αλλη κατηγορισα προϊόντος) με ενα απλο βιντεακι στο youtube που τους υπεδειξα το θορυβο, δεν αρνηθηκαν καν να μου το αλλαξουν

 

Μια απορια μονο....εαν δοκιμασεις να μην το εχεις χωμενο εκει που ειναι, συνεχιζει να κανει θορυβο? Φοβαμαι μηπως ακουμπαει πουθενα εξου και ο θορυβος

ΥΓ: βλεπω οτι εβαλες και κριτικη στο σκρουτζ. Εξοχη κινηση. Υπαρχει και αλλος με παραπονα απο οτι διαβαζω.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα τη χειρότερη εμπειρία εξυπηρέτησης απο τη samsung. Απαράδεκτοι και δεν θα προτιμήσω ποτέ ξανά πριόντα τους και οικιακές συσκευές. Θα αλλάξω και τους τίτλους στα βιντεάκια, είχα σκοπό να το κάνω ήδη, απλά επειδή τους τα έστειλα είπα αρχικά να τα γράψω στα ελληνικά.

Ναι, πως δε δοκίμασα, και έξω το έβγαλα, δεν ακουμπάει πουθενά, έτσι κάνει όλη μέρα. Μόνο που σταματάει για κανένα τέταρτο 3-4 φορές όλη μέρα.

Πάντως επικοινώνησα με την Γ Γραμματεία καταναλωτή ξανά και μου είπαν πως λογικά θα το κερδίσω. Το μεγάλο πρόβλημά μου είναι, πως θα ζήσω εγώ με αυτό το πράμα σπίτι μου μέχρι να δικαιωθώ; Και απ'ότι έμαθα παίρνει μήνες. Αν είναι να καταλήξουμε με ψυχοφάρμακα στο τέλος. Ναι έκανα και σχόλιο στο skroutz και θα κάνω και οπουδήποτε χρειαστεί να μάθει ο κόσμος την απαράδεκτη κοροιδία τους. Σκέφτομαι να στείλω και σε κάποιο blog που διαβάζει πολύς κόσμος. Ίσως έτσι την πάρουν χαμπάρι. ΚΑι σε άλλες σελίδες γράφει σχόλια ο κόσμος ότι είναι θορυβώδες αλλα όχι τέτοιο πράγμα.

Αυτό που με εξόργισε ήταν πως όταν έστειλα το πρώτο βιντεάκι μου είπανε "και αν δεν είναι δικό σου; και αν είναι άλλο το ψυγείο;" με ανάγκασαν να ξανα τραβήξω εκ νέου με τον σειριακό αριθμό.

Κϋριοι της samsung είστε απαράδεκτοι και το σέρβις με την υποστήριξή σας άθλιο.

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

.

Αυτό που με εξόργισε ήταν πως όταν έστειλα το πρώτο βιντεάκι μου είπανε "και αν δεν είναι δικό σου; και αν είναι άλλο το ψυγείο;" με ανάγκασαν να ξανα τραβήξω εκ νέου με τον σειριακό αριθμό.

.

 

Αυτη ειναι η τακτικη του παραλογισμου που για να αποφυγουν οποιαδηποτε βλαβη θα σε βγαλουν τρελο.

Κανε ποστ σε φορουμς, διεδωσε το. Ακομα και δεν καταφερεις τιποτα στο τελος θα εχεις φροντισει να ενημερωσεις το κοσμο που θα κανει το λαθος να τους προτιμησει.

Μια οποιαδηποτε σωστη εταιρια προκειμενου να αποφυγει τη ταλαιπωρια του πελατη αλλα και το διασυρμο θα αλλαζε απλα το ψυγειο.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η απάντηση που ήρθε σήμερα!

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas.

 

 

 

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά από επικοινωνία που είχαμε με το εξουσιοδοτημένο κέντρο επισκευών μας το οποίο έλεγξε το ψυγείο σας, ενημερωθήκαμε ότι δε παρουσιάζει κάποιο μη φυσιολογικό θόρυβο και η λειτουργία του είναι φυσιολογική και εντός των προδιαγραφών του.

 

 

 

Αν χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι με τη Samsung και θα είναι ευχαρίστησή μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Ειστε απλά τραγικοί!

 

Παιδιά μακριά απο συσκευές samsung!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω να πάρω ένα μικρό ψυγείο για το μπαλκόνι του σπιτιού μου, που να χωράει κάτω από το χτιστο barbeque.

 

Οι διαστάσεις που έχει ο χώρος είναι:

 

Πλάτος = 62,5 εκ

Βάθος = 60 εκ

Ύψος = 78 εκ

 

Θέλω ένα ψυγείο που να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερο από τον παραπάνω χώρο.

 

Βρίσκω μόνο κάτι μίνι ψυγεία, που όμως είναι μικρά και ως εκ τούτου με περιορισμένη χωρητικότητα.

 

Καμία βοήθεια παιδιά;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να μπει ψυγειο εκει περα, λογω των υψηλων θερμοκρασιων που θα αναπτυσσονται σε γειτονικη αποσταση, θα επηρεαζεται η λειτουργια του ψυγειου.

Κατα τα αλλα μπορεις να κοιταξεις για ψυγεια μονο συντηρησης (χωρις καταψυξη) για να μεγιστοποιησεις τον ωφελιμο χωρο - υποθετω δεν χρειαζεσαι καταψυξη στο μπαλκονι λογικα θες μεγιστο χωρο για πολλα κρασια, μπυρες τζατζικια κτλ. Οπως και να εχει ομως οι διαστασεις που δινεις ειναι μικρες, στην καλυτερη περιπτωση το ψυγειο θα εχει υψος 68 ποντους (μειον δεκα απο το ταβανι). Ακομα κι αν βρεις 68 ποντους ψυγειο τι χωρητικοτητα περιμενεις να εχει? Ελαχιστα μεγαλυτερη ενος μινι μπαρ θα ειναι. Για μενα καλυτερα να μην το βαλεις στην συγκεκριμενη θεση. Αν εχεις χωρο παραδιπλα βαλτο εκει πιθανον σε καποια δικια του θεση, θα μπορουσες π.χ. να φτιαξεις κατι σαν ντουλαπι (που λεει ο λογος) για να κρυβεται μεσα. Ιδανικα, αν μπορεις να βρεις ιδια η παρομοια (εμφανισιακα) υλικα που ειναι φτιαγμενο το μπαρμπεκιου να φτιαξεις διπλα του εναν επιπλεον χωρο για ψυγειο, αυτη τη φορα με κατ' ελαχιστον ενα μετρο υψος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να μπει ψυγειο εκει περα, λογω των υψηλων θερμοκρασιων που θα αναπτυσσονται σε γειτονικη αποσταση, θα επηρεαζεται η λειτουργια του ψυγειου.

Κατα τα αλλα μπορεις να κοιταξεις για ψυγεια μονο συντηρησης (χωρις καταψυξη) για να μεγιστοποιησεις τον ωφελιμο χωρο - υποθετω δεν χρειαζεσαι καταψυξη στο μπαλκονι λογικα θες μεγιστο χωρο για πολλα κρασια, μπυρες τζατζικια κτλ. Οπως και να εχει ομως οι διαστασεις που δινεις ειναι μικρες, στην καλυτερη περιπτωση το ψυγειο θα εχει υψος 68 ποντους (μειον δεκα απο το ταβανι). Ακομα κι αν βρεις 68 ποντους ψυγειο τι χωρητικοτητα περιμενεις να εχει? Ελαχιστα μεγαλυτερη ενος μινι μπαρ θα ειναι. Για μενα καλυτερα να μην το βαλεις στην συγκεκριμενη θεση. Αν εχεις χωρο παραδιπλα βαλτο εκει πιθανον σε καποια δικια του θεση, θα μπορουσες π.χ. να φτιαξεις κατι σαν ντουλαπι (που λεει ο λογος) για να κρυβεται μεσα. Ιδανικα, αν μπορεις να βρεις ιδια η παρομοια (εμφανισιακα) υλικα που ειναι φτιαγμενο το μπαρμπεκιου να φτιαξεις διπλα του εναν επιπλεον χωρο για ψυγειο, αυτη τη φορα με κατ' ελαχιστον ενα μετρο υψος.

 

Καλησπέρα,

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Καταρχήν το μπάρμπεκιου δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, είναι διακοσμητικό, οπότε δεν τίθεται το θέμα των θερμοκρασιών.

 

Μετά, ναι, δεν χρειάζομαι να έχει και καταψύκτη, οπότε μόνο ψυγείο μου αρκεί.

 

Το θέμα να χτίσω κάτι άλλο δίπλα, δεν υπάρχει καν....οπότε μένει μόνο να χρησιμοποιήσω τον χώρο κάτω από εκεί, και φυσικά να τον αξιοποιήσω όλο, γιαυτό ψάχνω όσο το δυνατόν μέγεθος ψυγείου κοντά στα 75 εκατοστά.

 

Τέλος, τα μίνι μπαρ τα είδα και είναι μικρά.....

 

Εάν υπήρχε κάπου να ψάξω για ψυγεία με επιλογές ως προς το ύψος....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα. Μετα απο 8 χρονια με ενα 2μετρο ψυγειο Liebher για το οποιο εχω πληρωσει 3 φορες επισκευη για το ιδιο προβλημα (πιανουν παγο τα 3/4 της πλατης της συντηρησης ακομα και αν η θερμοκρασια της συντηρησης ειναι ρυθμισμενη στην πρωτη σκαλα) αποφασισα να παω για αγορα καινουργιου. Σκεφτηκα να ξαναπληρωσω για επισκευη για 4η φορα αλλα φοβαμαι οτι παλι καποια στιγμη θα μου κανει τα ιδια...ολες τις φορες αλλαζανε τον θερμοστατη της συντηρησης-ενα καλωδιο που ξεκιναγε απο την συντηρηση και κατεληγε πισω σητν πλατη.

Μου ειπε ενας τεχνικος οτι τα ψυγεια με την καταωυξη επανω αντεχουν παραπανω χρονια και δεν βγαζουν ευκολα βλαβες. Ισχυει κατι τετοιο;

Η δευτερη ερωτηση μου εχει να κανει με την μαρκα. Σκεφτομαι για Sharp/Hitachi/LG κυριως. Τι λετε εσεις; τι να προτιμησω; το καλο με την LG ειναι οτι δινει 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ. Απο την αλλη τα 2 γιαπωνεζικα-παροτι δεν ειναι made in Japan-θεωρω οτι θα εχουν πολυ καλη ποιοτητα και αξιοπιστια.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα whirlpool.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

......Η δευτερη ερωτηση μου εχει να κανει με την μαρκα. Σκεφτομαι για Sharp/Hitachi/LG κυριως. Τι λετε εσεις; τι να προτιμησω; το καλο με την LG ειναι οτι δινει 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ. Απο την αλλη τα 2 γιαπωνεζικα-παροτι δεν ειναι made in Japan-θεωρω οτι θα εχουν πολυ καλη ποιοτητα και αξιοπιστια.

 

Ευχαριστω

 

Έχω από το 2009 ένα LG ψυγείο 2μετρο (μοντέλο LG GR-B459BNGZ) και έως τώρα είναι απλά τέλειο!!Δεν έπαθε ΠΟΤΕ καμία βλάβη, δεν μου έχει βγάλει τίποτα απολύτως και χρησιμοποιείται και από πολυμελή οικογένεια.

 

Εάν ήταν να διαλέξω πάλι ψυγείο, θα έπαιρνα και πάλι LG.......;)

 

ΥΓ: Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω και την μάρκα LG σε πλυντήριο, όντας "καμένος" από το Siemens.....:mad:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετα απο 8 χρονια με ενα 2μετρο ψυγειο Liebher για το οποιο εχω πληρωσει 3 φορες επισκευη για το ιδιο προβλημα (πιανουν παγο τα 3/4 της πλατης της συντηρησης ακομα και αν η θερμοκρασια της συντηρησης ειναι ρυθμισμενη στην πρωτη σκαλα) αποφασισα να παω για αγορα καινουργιου. Σκεφτηκα να ξαναπληρωσω για επισκευη για 4η φορα αλλα φοβαμαι οτι παλι καποια στιγμη θα μου κανει τα ιδια...ολες τις φορες αλλαζανε τον θερμοστατη της συντηρησης-ενα καλωδιο που ξεκιναγε απο την συντηρηση και κατεληγε πισω σητν πλατη.

Μου ειπε ενας τεχνικος οτι τα ψυγεια με την καταωυξη επανω αντεχουν παραπανω χρονια και δεν βγαζουν ευκολα βλαβες. Ισχυει κατι τετοιο;

Η δευτερη ερωτηση μου εχει να κανει με την μαρκα. Σκεφτομαι για Sharp/Hitachi/LG κυριως. Τι λετε εσεις; τι να προτιμησω; το καλο με την LG ειναι οτι δινει 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ. Απο την αλλη τα 2 γιαπωνεζικα-παροτι δεν ειναι made in Japan-θεωρω οτι θα εχουν πολυ καλη ποιοτητα και αξιοπιστια.

 

Ευχαριστω

 

Και τα lg-samsung το πιθανοτερο ειναι οτι επισης δεν θα ειναι αντιστοιχα made in Korea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά απο 3 μήνες έληξε το θέμα του ψυγείου, με πήρανε τηλέφωνο μετά απο καταγγελία και μου το πήρανε πίσω και είμαι στην αναζήτηση νέου με την πίστωση που έγινε στο κατάστημα.

Ψάχνω ένα ψυγείο αθόρυβο.. Εδώ και 3 μήνες είμαι σε αναζήτηση δεν θα άντεχα να ξανα περάσω το ίδιο μαρτύριο.

Διαβάζω και ακούω ένα σωρό απο όλους, άλλοι μου λένε πάρε lg, άλλοι bosch, άλλοι Siemens άλλοι Pitsos άλλοι μου λένε όχι siemens kai bosch για΄τι έχουν ακριβά ανταλλακτικά και τους έχουν χαλάσει έχουν μόνο όνομα κ τίποτα άλλο, άλλοι λένε όχι pitsos ο καθενας μια εμεπιρία και μια γνώμη και πραγματικά έχω μπερδευτεί, ειδικά με ένα ψυγείο siemens γνωστής μου που κάνει σαν ελικόπτερο...

Έχω χαθεί... Προσανατολίστηκα βασικά στα LG βασικός λόγος του ότι πήρανε βραβειο λέει το 2014 για τα πιο αθόρυβα ψυγεία...

Μια θεία μου έχει bosch και μου λέει πάρε τέτοιο είναι αθόρυβο, όντως είναι πολύ πιο αθόρυβο και ας λέει 44db απο το παλιό μου που ήταν και καλά 39.

Στα LG λοιπόν έχει Inverter Linear Compressor λέει, λέτε να κάνει κανένα τζιτζίκισμα το μοτέρ πάλι όπως στο samsung και να έχουμε τα ίδια; Εκείνο έλεγε Digital Inverter Το ότι δίνουν 10 χρόνια εγγύηση μνοτερ μου βρωμάει πολύ, κάπου διάβασα πως κάποιου του κάηκε στα 3 χρόνια μοτερ.

Πρέπει να το ψάξω καλά, δεν υπάρχει ξανά περιθώριο λάθους.

 

Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε αυτά τα δυο προς το παρών μετά απο ενδελεχή αναζήτηση σε καταστήματα, φόρουμ, σχόλια κλπ.

 

LG No Frost 39 db https://www.skroutz.gr/s/4023809/LG-GBB539PVHWB.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+gbb539pvhwb

 

BOSCH Low Frost 39db. https://www.skroutz.gr/s/4905248/Bosch-KGV36VL32S.html

 

Όπως καταλαβαίνετε τα db είναι στην κορυφή των κριτηρίων επιλογής... Να στραφώ και στο low Frost? και τα δύο ίδια τιμή στα 500€.

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ανάλογο διλημμα πριν 1 χρόνο περίπου επιλέξαμε LG λογω τεχνικών χαρακτηριστικών, αντιπροσωπείας και 10ετούς εγγύησης στο μοτέρ. Ειμαστε υπερευχαριστημένοι από θεμα απόδοσης, ειδικά με το πόσο καλά διατηρεί τα λαχανικά τα φρούτα και τα αλλαντικά/τυριά στους ειδικούς χώρους που διαθέτει. Ο θόρυβος επίσης ειναι ελάχιστος.

 

Για να πώ την αμαρτία μου, τόσο τα ψυγεια όσο και τα πλυντήρια της LG ειναι εντυπωσιακά και παρότι γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει αγοράσει, κανείς δεν έχω ακούσει παράπονα από κανένα μέχρι στιγμής...

 

Βέβαια σήμερα όταν αγοράζουμε τέτοιες συσκευές πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας οτι η ωφέλιμη διάρκεια ζωής τους πολύ σπάνια ξεπερνάει τα 8-10 χρόνια (call me "Planned obsolescence") και σε αυτό το πρίσμα θα πρέπει να κανονιζουμε και το budget μας. Συσκευές "αθάνατες" και ατάκες του στύλ "το παλαιό μου πλυντήριο κράτησε 25 χρονια" πλεον απλά δεν υφίστανται..

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ανάλογο διλημμα πριν 1 χρόνο περίπου επιλέξαμε LG λογω τεχνικών χαρακτηριστικών, αντιπροσωπείας και 10ετούς εγγύησης στο μοτέρ. Ειμαστε υπερευχαριστημένοι από θεμα απόδοσης, ειδικά με το πόσο καλά διατηρεί τα λαχανικά τα φρούτα και τα αλλαντικά/τυριά στους ειδικούς χώρους που διαθέτει. Ο θόρυβος επίσης ειναι ελάχιστος.

 

Για να πώ την αμαρτία μου, τόσο τα ψυγεια όσο και τα πλυντήρια της LG ειναι εντυπωσιακά και παρότι γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει αγοράσει, κανείς δεν έχω ακούσει παράπονα από κανένα μέχρι στιγμής...

 

Βέβαια σήμερα όταν αγοράζουμε τέτοιες συσκευές πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας οτι η ωφέλιμη διάρκεια ζωής τους πολύ σπάνια ξεπερνάει τα 8-10 χρόνια (call me "Planned obsolescence") και σε αυτό το πρίσμα θα πρέπει να κανονιζουμε και το budget μας. Συσκευές "αθάνατες" και ατάκες του στύλ "το παλαιό μου πλυντήριο κράτησε 25 χρονια" πλεον απλά δεν υφίστανται..

 

Βασικά επικοινώνησα με την LG τους έστειλα και το βιντεάκι με το πρόβλημα του θορύβου που παρουσίαζε το μοτέρ και μου είπανε πως το θεωρούνε φυσιολογικό και να μην προβώ σε αγορά του συγκεκριμένου γιατί θα έχω το ίδιο πρόβλημα. Κάτι που για την εταιρεία είναι φυσιολογικό, ένα πολύ δυνατό ζουζούνισμα απο το μοτέρ το θεωρούνε φυσιολογικό.. Πάντως δεν περίμενα να με αποτρέψουνε, μπράβο τους, μάλλον κατάλαβαν ότι υπήρχε θέμα για να επιστραφεί ολόκληρο ψυγείο και σίγουρα δεν θα θέλανε να ξανα μπούνε σε διαδικασία επιστροφής.

 

Για δες λιγάκι τα βιντεάκια παρακάτω και πες μου ακούς παρόμοιο θόρυβο απο το ψυγείο σου; Βασικά είναι απο τα καινούρια με τον γραμμικό συμπιεστή ή τα πιο παλιά. Γιατί μου εξήγησαν πως ο γραμμικός συμπιεστής δημιουργεί αυτόν το θόρυβο!

 

Απλά βάλε δυνατά τα ηχεία σου για να ακουστεί καλύτερα..

Εδώ είναι βιντεάκια με τον θόρυβο του προηγούμενου ψυγείου μου.

(θόρυβος απο το μοτέρ αυτός που ενοχλούσε περισσότερο)

https://www.youtube.com/watch?v=QVc1tcW0dJM (θόρυβος απο τον ανεμιστήρα το έκανε κυρίως το βράδυ)

 

ΚΑι εδώ ένα βιντεάκι απο ψυγείο LG που κάνει ακριβώς τον ίδιο δυνατό ενοχλητικό θόρυβο που έκανε και το δικό μου!

(στο 0:30 και μετά, μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός θόρυβος αυτός απο το μοτέρ;)

 

Για μένα αυτό είναι εφιάλτης αν σκεφτείς ότι έχω ενιαίο σαλόνι κουζίνα και ακούγεται.

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ανάλογο διλημμα πριν 1 χρόνο περίπου επιλέξαμε LG λογω τεχνικών χαρακτηριστικών, αντιπροσωπείας και 10ετούς εγγύησης στο μοτέρ. Ειμαστε υπερευχαριστημένοι από θεμα απόδοσης, ειδικά με το πόσο καλά διατηρεί τα λαχανικά τα φρούτα και τα αλλαντικά/τυριά στους ειδικούς χώρους που διαθέτει. Ο θόρυβος επίσης ειναι ελάχιστος.

 

Για να πώ την αμαρτία μου, τόσο τα ψυγεια όσο και τα πλυντήρια της LG ειναι εντυπωσιακά και παρότι γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει αγοράσει, κανείς δεν έχω ακούσει παράπονα από κανένα μέχρι στιγμής...

 

Βέβαια σήμερα όταν αγοράζουμε τέτοιες συσκευές πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας οτι η ωφέλιμη διάρκεια ζωής τους πολύ σπάνια ξεπερνάει τα 8-10 χρόνια (call me "Planned obsolescence") και σε αυτό το πρίσμα θα πρέπει να κανονιζουμε και το budget μας. Συσκευές "αθάνατες" και ατάκες του στύλ "το παλαιό μου πλυντήριο κράτησε 25 χρονια" πλεον απλά δεν υφίστανται..

 

Μιλάμε εντάξει... είπες μεγάλη κουβέντα τώρα!

Πριν λίγους μήνες με πήρε η γιαγιά μου ετών 84 να μου πει, ότι της χάλασε το ψυγείο και το άλλαξε μετά από 30 χρόνια .. κι απλά δεν την πίστευα.. το είχε πάρει πριν γεννηθώ εγώ... και της κράτησε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα για τόσο διάστημα!

και οι δικοί μου .. που είχαν πάρει κουζίνες εντοιχισμένες, ψυγεία κτλ ... στα 25 χρόνια (πάλι καλα) τα άλλαξαν όλα!

 

και στη σήμερον ημέρα, μια ζυγαριά πέρνεις, από αυτές τις κουζίνας και στο χρόνο πάνω ... πάπαλα! και σιγά τη χρήση να πούμε δλδ! 1 στις 10 μέρες να ζυγίσεις λίγο φαγητό;!; τι να πω;

 

σορρυ για το off topic, αλλά πραγματικά, η τεχνολογία σήμερα ενώ θα περίμενε κανείς ότι είναι "θηρίο" ... μας εκμεταλλεύεται στο έπακρο.. σε συνδυασμό με την υπερκατανάλωση και όλες τις μανίες που κυριεύουν το "σύγχρονο νεάντερταλ"

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω πλυντήριο online! Το έχω δει σε μαγαζί, ξέρω τα χαρακτηριστικά του, αλλά θέλω να το πάρω από skroutz λόγω τιμής. Έχει πάρει κανείς τόσο μεγάλη συσκευή από ηλεκτρονικό κατάστημα, γιατί με αγχώνει λίγο...? Η παράδοση πώς γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάρει κουζίνα, ψυγείο και καταψύκτη από σκρουτζ. Η παράδοση γίνεται με φορτηγό. Σου τα αφήνουν στο ισόγειο της πολυκατοικίας, εκτός αν υπάρχει διαφορετική συμφωνία. Συνήθως χρεώνουν ένα μικρό ποσό (κάτω των 10 ευρώ) για να σου τα ανεβάσουν πάνω αν δεν χωράει στο ασανσέρ ή αν δεν υπάρχει. Αν μπορείς να βρεις εσύ άτομα να σε βοηθήσουν προφανώς απλά δέχεσαι να σου τα αφήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας πληρώνονται και φεύγουν. Γενικά όμως το κάθε μαγαζί ακολουθεί διαφορετική πολιτική και συνήθως το πώς και για πόσα θα στα φέρουν εκεί που θέλεις είναι θέμα παζαριού κι ανάλογα το ποσό της παραγγελίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω πλυντήριο online! Το έχω δει σε μαγαζί, ξέρω τα χαρακτηριστικά του, αλλά θέλω να το πάρω από skroutz λόγω τιμής. Έχει πάρει κανείς τόσο μεγάλη συσκευή από ηλεκτρονικό κατάστημα, γιατί με αγχώνει λίγο...? Η παράδοση πώς γίνεται?

 

αναλόγως το κατάστημα και τι σου παρέχει,θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πριν αγοράσεις,ωστέ να μην σου έρθει κάνας ταμπλάς από τυχόν έξτρα μεταφορικα!

αγόρασα πλυντήριο ρούχων πριν 1μιση μήνα μέσω σκρούτζ αλλά από γνωστή αλυσίδα (λόγω προσφοράς),μου το έφεραν σπίτι και μου το κατέβασαν στον κάτω όροφο χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα...πάντως το κάθε μαγαζί έχει τα δικά του!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε εντάξει... είπες μεγάλη κουβέντα τώρα!

Πριν λίγους μήνες με πήρε η γιαγιά μου ετών 84 να μου πει, ότι της χάλασε το ψυγείο και το άλλαξε μετά από 30 χρόνια .. κι απλά δεν την πίστευα.. το είχε πάρει πριν γεννηθώ εγώ... και της κράτησε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα για τόσο διάστημα!

και οι δικοί μου .. που είχαν πάρει κουζίνες εντοιχισμένες, ψυγεία κτλ ... στα 25 χρόνια (πάλι καλα) τα άλλαξαν όλα!

 

και στη σήμερον ημέρα, μια ζυγαριά πέρνεις, από αυτές τις κουζίνας και στο χρόνο πάνω ... πάπαλα! και σιγά τη χρήση να πούμε δλδ! 1 στις 10 μέρες να ζυγίσεις λίγο φαγητό;!; τι να πω;

 

σορρυ για το off topic, αλλά πραγματικά, η τεχνολογία σήμερα ενώ θα περίμενε κανείς ότι είναι "θηρίο" ... μας εκμεταλλεύεται στο έπακρο.. σε συνδυασμό με την υπερκατανάλωση και όλες τις μανίες που κυριεύουν το "σύγχρονο νεάντερταλ"

Οι ηλεκτρικες συσκευες των 90's ηταν σκυλια μαυρα.Μεχρι περσι ειχαμε στο σπιτι πλυντηριο ρουχων bosch το οποιο λειτουργουσε κανονικοτατα για 24 ολοκληρα χρονια.Η ηλεκτρικη κουζινα ειναι 21 χρονων (συνομηλικη με εμενα) και λειτουργει ακομη αψογα.Αλλα το πιο φοβερο ηταν μια τηλεοραση Blaupunkt που ειχαμε την οποια ειχε αγορασει ο πατερας μου το 1987(οταν ακομη υπηρχε μονο κρατικη τηλεοραση) και εαν εξαιρεσω καποιες μικροατελειες που ειχε αρχισει να εμφανιζει στην εικονα πριν μερικα χρονια,μεχρι σημερα δεν εχει παθει απολυτως τιποτα.Βεβαια απο το 2012 βγηκε off λογο ψηφιακου σηματος, αφου δεν διαθετει scart για να συνδεθει εξωτερικος αποκωδικοποιητης.

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως το κατάστημα και τι σου παρέχει,θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πριν αγοράσεις,ωστέ να μην σου έρθει κάνας ταμπλάς από τυχόν έξτρα μεταφορικα!

αγόρασα πλυντήριο ρούχων πριν 1μιση μήνα μέσω σκρούτζ αλλά από γνωστή αλυσίδα (λόγω προσφοράς),μου το έφεραν σπίτι και μου το κατέβασαν στον κάτω όροφο χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα...πάντως το κάθε μαγαζί έχει τα δικά του!

 

Από ποιο κατάστημα το ψώνισες, αν επιτρέπεται? Και από μεταφορικά τι πλήρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο κατάστημα το ψώνισες, αν επιτρέπεται? Και από μεταφορικά τι πλήρωσες?

 

Media Markt και δεν πλήρωσα τίποτα σε μεταφορικά...απλά το ποσόν του πλυντηρίου!και το'ψαξα πολύ το θέμα,γιατί ενω έβρισκα το πλυντήριο σε άλλα,σε πολύ πιο χαμηλή τιμή,με τα μεταφορικά πήγαινε το ίδιο και παραπάνω από το Media,οπότε η αγορά αποδείχθηκε μονόδρομος!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...