Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To κινητό αυτό θα το πάρουν όσοι έχουν βαρεθεί να περιμένουν τους κατασκευαστές πότε θα ανανεώσουν τα διάφορα customizations που έχουν βάλει. Πραγματικά με τόσo software που υπάρχει, όλοι οι launchers τύπου sense, touchwiz κλπ. μόνο κακό κάνουν. Επιβαρύνουν το κινητό χωρίς να προσφέρουν λειτουργικότητα που δεν μπορείς να βρεις με κάποιο application αν θέλεις. Δεν ξέρω αν θα το πάρω γιατί το Galaxy ήταν απογοήτευση για μένα κι αυτό όντως έχει ελάχιστες διαφορές, αλλά το stock android είναι μεγάλη υπόθεση...
Link to comment
Share on other sites

To NFC είναι όλο το μέλλον...

 

Αυτό δεν είναι πρωτοπορία;

 

Όταν μας το παρουσιάσει ο Jobs το επόμενο καλοκαίρι τότε κάποιοι θα δουν πέρα από τη μύτη τους...

 

Πρωτοπορία είναι να βάλουμε διπύρηνο επεξεργαστή σε κινητό ;

 

Όσοι το συγκρίνουν με το DHD προφανώς και δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις απο την οθόνη και την αυτονομία της συσκευής τους...

 

Stock Android σε μια συσκευή που θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό χρήστη...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με mcde! Κι εγώ απογοητεύτηκα από το GalaxyS και ο κυριότερος λόγος είναι η καθυστέρηση των updates κτλ. Η Google από την άλλη έχει δείξει ότι προσφέρει άμεση software υποστήριξη στις συσκευές της.

 

Αν δεν είχα πάρει πρόσφατα το S και απέρριπτα για δεύτερη φορά το iPhone4(που δεν το νομίζω) το Nexus S θα ήταν σίγουρα η επόμενη συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Το nexus one ήταν φτιαγμένο από την HTC και απλά θα επιθυμούσα να είναι και το επόμενο. Τώρα όλο αυτό το άκυρο λογύδριο ας πούμε ότι το δέχομαι στα πλαίσια της μη κατανόησης...

Και ναι, τα nexus πρέπει να είναι τα σημεία αναφοράς και όχι απλά αντίγραφα.

Ρε συ αυτα που λεω απλα πραγματα ειναι...και εγω καινουριος ειμαι στον χωρο του android.Μην κολλας σε μαρκες.Πρωτο σε πωλησεις στα hig end android ειναι το Galaxy S (η Sam πλεον ειναι πρωτη απο το Q3 και σε android πωλησεις overall) και μετα την επιτυχια του Galaxy Tab λογικο ηταν η Google να εμπιστευτει την Samsung για το επομενο κινητο της.Τωρα αν ησουν κατοχος Desire ή SE x10 ή ακομα και Galaxy S καθε φορα που βγαινει νεο λειτουργικο θα ησουν ενας απο αυτους που στελνουν email στα customer service για επισπευση της κυκλοφοριας του λειτουργικου και στα κινητα τους.Ε βαρεθηκαμε πια...παιρνεις κατευθειαν την πηγη που ειναι πλεον το Nexus S και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Οσον αφορα την εμφανιση του (πανω κατω ιδιο με το Galaxy S ειναι προς το καλυτερο) και εγω θα προτιμουσα τα μαλακα πλαστικα του Nexus ή του Desire αλλα και η σχεδιαση του Galaxy δεν ειναι ασχημη....εχει αυτο το κυριλε μαυρο φινιρισμα που δινει αλλην αισθητικη και απ οτι λενε ελυσαν και το προβλημα των amoled στις εξωτερικες συνθηκες (Outdoor viewing Take Nexus S outside, there's 75% less glare than on other smartphone displays. Your videos, pictures and games).Απο εκει και περα αυτο που ειπες για το οτι εκανε 6 μηνες να εμφανιστει κινητο ισαξιο του Nexus ειναι σχετικο....αλλες συνθηκες και αλλα δεδομενα αγορας τοτε.Kαταρχην το ισαξιο του σε specs smartphone το Desire παρουσιαστηκε εναν μηνα μετα.Επισης την περιοδο που βγηκε το Nexus One δεν υπηρχε καν ανταγωνισμος....η Samsung εβγαζε συμβατικα κινητα,η HTC ειχε στην γκαμα της μονο ενα σοβαρο android κινητο το Hero και η se το απαραδεκτο x2...μεχρι και η LG που ειναι τριτος κατασκευαστης κινητων παγκοσμιως μολις τωρα εβγαλε 2 σοβαρα smartphones :) Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο preview.

 

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/12/nexusshands637.jpg

 

http://www.engadget.com/2010/12/07/google-nexus-s-preview/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θύρτα για sd κάρτα?

Tsou κλειδωμενο στα 16gb....φημες λενε οτι αυτο εγινε για να αποφευχθουν αναλογα κρασαρισματα/auto shut down που ειχε το Galaxy S με την 32αρα sd.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι τα galaxy s και nexus s ειναι σχεδον ιδια (οθονη, επεξεργαστης, κλπ) να κανουμε την υποθεση οτι --τουλαχιστον ανεπισημα (βλ. xda)-- η εκδοση android του nexus s θα γίνεται γρηγορα ported σε galaxy s??? Σημερα το 2.3 ...αυριο το 3.0, μεθαυριο οτι rom φορεσει το nexus s???
Link to comment
Share on other sites

Από μια πρώτη συνγριση χαρακτιριστικών εδώ ομολογώ πως δεν είναι το next generation smartphone που περίμενα από την Google ειδικά σε συνεργασία με την Samsung.

 

Πολύ καλά τα νέα για όσους από μας έχουν SGS γιατί θα είναι ζήτημα ημερών πιστεύω να κάνουν port την ρομ του Nexus S στο SGS. Ίδια ανάλυση , ίδια μπαταρία , ίδιος επεξεργαστής , ίδια κάμερα ..

Offtopic : Άρα περιμένουμε στο 2.3 να είναι Hummingbird friendly και να εκτοξευθούν οι επιδόσεις , βλέπουμε πως πιθανό να γίνεται μάχη στο software development για να μπορεί το android να λειτουργεί με 512 ραμ και εικάζω πως το το 3.0 δεν είναι πολύ μακριά , με ενσωμάτωση dual core και λοιπά καλούδια

 

Ontopic : Προσωπική εκτίμηση είναι πως πλέον o Γούγλης θα βγάζει μία νέα συσκευή κάθε φορά που θα παρουσιάζει νέα έκδοση λειτουργικού. Και το πιο πιθανό είναι ανάλογα με τις καινοτομίες σε επίπεδο software να είναι και η τεχνολογική πρωτοπορία σε hardware.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη ραδιοφώνου είναι αρκετά σημαντική για εμένα... Δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό δεν το ενσωμάτωσαν.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ontopic : Προσωπική εκτίμηση είναι πως πλέον o Γούγλης θα βγάζει μία νέα συσκευή κάθε φορά που θα παρουσιάζει νέα έκδοση λειτουργικού. Και το πιο πιθανό είναι ανάλογα με τις καινοτομίες σε επίπεδο software να είναι και η τεχνολογική πρωτοπορία σε hardware.

Γιαυτο κατσε μην δουμε κανα Nexus 2 με κορυφαιο hardware σε κανα 6μηνο....το S ειναι εμφανες οτι το εβγαλε για να στηριξει το νεο της λειτουργικο (κατι που δεν μπορει να αξιοποιησει πληρως το nexus one) μεχρι να βγει και το Honeycomb...κατι που δεν αναιρει οτι κ παλι seamless εμπειρια του android θα εχουμε μονο στο Nexus S.
Link to comment
Share on other sites

Το nexus S το περιμένουμε Ελλάδα ή οχι; Με το Nexus One τί έγινε; Το έφερε κανεις Ελλάδα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το nexus S το περιμένουμε Ελλάδα ή οχι; Με το Nexus One τί έγινε; Το έφερε κανεις Ελλάδα;

 

Tο nexus one εχει σταματήσει εδώ και καιρό να κατασκευάζεται: http://www.hardwaresphere.com/2010/07/21/google-discontinued-nexus-one-production/

 

Για την ακρίβεια δεν υπάρχει πλέον διαθέσιμο για αγορά απο τη google εδώ και αρκετό διάστημα. Υπάρχει όμως σε μαγαζιά και υπάρχει και στην Ελλάδα (επίσης εδώ και καιρό). Μάλιστα οι τιμές του έχουν πέσει (αλλά προσωπικά της θεωρώ αρκετά ψηλά χωρίς νόημα). Τιμές και καταστήματα σε Ελλάδα: http://www.skroutz.gr/s/255760/HTC-Google-Nexus-One.html

 

Για το Nexus S είμαστε στην αναμονή. Δεν υπάρχει τίποτα επιβεβαιωμένο. Την ελλάδα την έχει πάντως στις χώρες αν κάνεις sign up για πληροφορίες σχετικά με το nexus S.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Εννοουσα ομως να ερθει επισημα απο καποια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας και οχι απο μαγαζια μεμονωμένα
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

To κινητό αυτό θα το πάρουν όσοι έχουν βαρεθεί να περιμένουν τους κατασκευαστές πότε θα ανανεώσουν τα διάφορα customizations που έχουν βάλει. Πραγματικά με τόσo software που υπάρχει, όλοι οι launchers τύπου sense, touchwiz κλπ. μόνο κακό κάνουν. Επιβαρύνουν το κινητό χωρίς να προσφέρουν λειτουργικότητα που δεν μπορείς να βρεις με κάποιο application αν θέλεις. Δεν ξέρω αν θα το πάρω γιατί το Galaxy ήταν απογοήτευση για μένα κι αυτό όντως έχει ελάχιστες διαφορές, αλλά το stock android είναι μεγάλη υπόθεση...

 

+10000000000000.για καποιους που δεν τους αρεσει ολο αυτο το customization,αναμεσα σε αυτους και εγω,μονο με το nexus s θα απολαμβανεις καθαρο android.και αυτο απο μονο του για πολυ κοσμο ειναι πολυ σημαντικο!αλλωστε ολοι συγκρινετε το nexus s με το galaxy s αλλα η σωστη συγκριση παιδια ειναι με το nexus one μια και αποτελει το διαδοχο αυτου.στο πλαισιο αυτο το nexus s ειναι βελτιωμενο στα σημεια απο τον προκατοχο του.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερο σε χαρακταριστικά (μέχρι στιγμής) είναι το Desire HD (καλύτερη κάμερα, διπλό LED, ραδιόφωνο-αρκετά σημαντική έλλειψη για μένα στο Νexus S, μεγαλύτερη μνήμη RAM 728MB, sdcard slot κλπ)...

Παρ' όλα αυτά για μένα είναι απαγορευτικό το μέγεθος της οθόνης του Desire HD (σαν να κουβαλάω μαζί μου μπαντόφλα). Αυτό βέβαια είναι τελείος υποκειμενικό μια και από ότι διαβάζω πολλοί φίλοι επιθυμούν τέτοιου μεγέθους οθόνες...

Το μέγεθος της οθόνης λοιπόν του Νexus S (στα όρια μου-με τίποτα μεγαλύτερη) καθώς και το ότι θα έχει απίστευτη υποστήριξη άμμεσα και γρήγορα από την Google αλλά και από τους Developers (η χαρά τους τα Open Source) με κάνει να κλείνω στην αγορά του Nexus S...

 

Πάντως για να είμαστε ειλικρινής, μπορούσαν να βάλουν κάποια πραγματάκια ακόμα που σίγουρα δεν θα ανέβαζαν την τιμή του όπως για παράδειγμα, διπλό LED αντί για μονό (ώστε να μπορείς να πάρεις και καμιά πιο καλή φώτο την νύχτα), ραδιόφωνο, BLUETOOTH 3.0 αντί για 2.1, HSPA+ αντί για σκέτο HSPA, SDcard slot κλπ....

 

Κατά τα άλλα επειδή ασχολούμε πάνω από χρόνο με το Android (κάνω και themes κλπ) έχω βαρεθεί τα costums UI από τις εταιρείες (πλην του ΗTC Sence, που μπορεί να είναι βαρύ αλλά πλήρως λειτουργικό και βολικό για μένα) και προτειμώ πλέον να "παίζω" με pure Android. Και νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο ατού των συσκευών που βγάζει η ίδια η Google....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι και εγώ σαν από τους πρώτους κατόχους του Ν1 το περίμενα πιο δυνατό. Ομως είναι και λίγο δύσκολο πλέον να κάνει πάταγο ένα τηλέφωνο, όπως έκανε το Ν1 όταν βγήκε ή το iPhone 3G. Δείτε τις αντιδράσεις του τότε και τις αντιδράσεις με το iPhone 4. Καμία σχέση.

 

Απο χαρακτηριστικά δεν φαίνεται να είναι το νο1, αλλά πιστεύω με το native 2.3 το κινητό θα πετάει και θα είναι το γρηγορότερο android phone. Και μαζί του έρχονται και όλα τα πλεονεκτήματα του Ν1 όσον αφορά την υποστήριξη. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει ραδιόφωνο και μια 8άρα κάμερα, αλλά ΟΚ....τι θα βάλουν μετά στο επόμενο; :Ρ

 

Για την οθόνη του μόνο δεν έχω ιδέα τι παίζει και θα παίξει μεγάλο ρόλο στο τηλέφωνο...

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Hardware από τη samsung + software από την google είναι ο καλύτερος συνδυασμός αυτή τη στιγμή.

Σίγουρα είναι ότι πιο δυνατό σε single gpu, αν σκεφτείς ότι ένα galaxy s με froyo και jfs χτυάπει 2200-2500 στο quadrant, θα τα καταφέρνει κάπως καλύτερα από τον προκάτοχό του και θα είναι σίγουρα καλύτερο από το desire hd αρκεί να μην κάνουν τίποτα αλχημείες...

πχ να κρατήσουν το rfs της samsung.

 

Περιμένω να δω κανένα review πώς και πώς!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα για το κινητο...

Το nexus s θα κυκλοφορησει σε... διαφορες εκδοσεις, με διαφορετικες οθονες ανα γεωγραφικες τοποθεσιες... ριξτε μια ματια εδω:

 

http://www.roufianos.com/showthread.php/218098

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

ενας κολλητος μου πηγαινει αμερικη για χριστουγεννα και αν το βρει θα το παρει,αντε να το δουμε απο κοντα μιας και ειχα καπως αρνητικη σταση αρχικα, θα δειξει το hands on

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Είναι προσβλητικά ίδιο με το Galaxy S!

Και αυτό το λέω με την βάσιμη πεποίθηση ότι δεν θα δώσουν Gingerbread. Οπότε, τότε θα αποφασίσω κι εγώ να μπω στον χώρο του φλασαρίσματος, αφού όπου δεν πίπτει Samsung, πίπτει xda. Την 2.2 δεν τη φλάσαρα κι έμεινα με μαμά γιατί αργά ή γρήγορα θα τη δώσουν, και γενικά δεν έχω πρόβλημα με το κινητό. Αλλά αν δεν δώσουν την 2.3 θα φλασάρω γιατί είναι ίδια, και θα είναι πολύ κρίμα τέτοιο hardware να μείνει πίσω λόγω μαρκετινγκ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...