Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ας πεταει το κινητο και ας εχει πλαστικα :)

 

Αυτό λέω και γω...

Γιατί παγκοσμίως σε όλα τα forums όλοι λένε για τα πλαστικά και ότι κατά κάποιο τρόπο υπάρχει κοροϊδία....

Κανείς όμως δεν λέει ότι πχ το iPhone που έχει και γ@μω τις κατασκευές κάνει περίπου 700€ ή το HTC Desire HD που έχει και αυτό αρκετά καλή κατασκευή κάνει 600€, την στιγμή που το Nexus S μπορείς να το πάρεις με περίπου 440€...

Αυτόματα λοιπόν τίθεται το ερώτημα:

Προτιμάς μια πολύ καλή συσκευή σε σχέση με τον ανταγνωμισμό (με πλαστικά) και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή (440€ από Αμερική) ή προτιμας μια πολύ καλή συσκευή με μεταλλική και στιβαρή κατασκευή στα 600-700€???

Εγώ πάντως προτιμώ το πρώτο μια και τα λεφτά που θα κερδίσω έχοντας παράλληλα μια από τις κορυφαίες συσκευές στα χέρια μου, είναι αναλογικά πολλά (20-30% κάτω από τον ανταγωνισμό)...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό λέω και γω...

Γιατί παγκοσμίως σε όλα τα forums όλοι λένε για τα πλαστικά και ότι κατά κάποιο τρόπο υπάρχει κοροϊδία....

Κανείς όμως δεν λέει ότι πχ το iPhone που έχει και γ@μω τις κατασκευές κάνει περίπου 700€ ή το HTC Desire HD που έχει και αυτό αρκετά καλή κατασκευή κάνει 600€, την στιγμή που το Nexus S μπορείς να το πάρεις με περίπου 440€...

Αυτόματα λοιπόν τίθεται το ερώτημα:

Προτιμάς μια πολύ καλή συσκευή σε σχέση με τον ανταγνωμισμό (με πλαστικά) και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή (440€ από Αμερική) ή προτιμας μια πολύ καλή συσκευή με μεταλλική και στιβαρή κατασκευή στα 600-700€???

Εγώ πάντως προτιμώ το πρώτο μια και τα λεφτά που θα κερδίσω έχοντας παράλληλα μια από τις κορυφαίες συσκευές στα χέρια μου, είναι αναλογικά πολλά (20-30% κάτω από τον ανταγωνισμό)...

 

καλα και το desire hd που λες δεν εχει την καλυτερη κατασκευη...

το μεταλο με το πλαστικο δεν κανει πολυ καλη εφαρμογη στο συγκεκριμενο κινητο αφηνωντας κενα μεταξυ τους

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, γιαυτό μίλησα για γ@αμάτη κατασκευή του iPhone και αρκετά καλή του Desire HD, σε σχέση πάντα με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.......

Στην ουσία εμένα με απασχολούν οι δυνατότητες του κινητού και όχι τόσο τα υλικά κατασκευής του. Και ναι αν μπορώ να πάρω ένα από τα κορυφαία τηλέφωνα με 150-200€ λιγότερα από όσο κάνουν οι ανταγωνιστές του, σαφώς και θα κάνω σκόντο στα υλικά κατασκευής....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δικαιολογίες. Παλιότερα βλέπαμε συσκευές samsung, se, επιπέδου 120 ευρώ με πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τώρα μας λένε ότι αν μας δώσουν καλά υλικά θα πρέπει να τους σκάσουμε 600-700; Απλά απαράδεκτο. Γιατί, με την παραγωγή που μπορούν να πετύχουν, ειδικά η Samsung, δε νομίζω να τους κόστιζε πολύ παραπάνω αν χρησιμοποιούσαν πιο ποιοτικά πλαστικά στο Nexus S.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δικαιολογίες. Παλιότερα βλέπαμε συσκευές samsung, se, επιπέδου 120 ευρώ με πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τώρα μας λένε ότι αν μας δώσουν καλά υλικά θα πρέπει να τους σκάσουμε 600-700; Απλά απαράδεκτο. Γιατί, με την παραγωγή που μπορούν να πετύχουν, ειδικά η Samsung, δε νομίζω να τους κόστιζε πολύ παραπάνω αν χρησιμοποιούσαν πιο ποιοτικά πλαστικά στο Nexus S.

Τωρα ομως συγκρινεις το top android smartphone με ενα low end κινητο των 120 ευρω που απλα ειχε καλη ποιοτητα κατασκευης. Δε νομιζω να ειχε 3g wifi και gps

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oι πρώτες εντυπώσεις από ήδη κατόχους από Αμερική πάντως δεν είναι και οι καλύτερες...

Πολλοί αναφέρουν πρόβλημα στο GPS όπως και Galaxy S... Μερικοί πάλι λένε ότι κλειδώνει αμέσως....

Να δούμε πως θα πάει το θέμα αυτό....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Oι πρώτες εντυπώσεις από ήδη κατόχους από Αμερική πάντως δεν είναι και οι καλύτερες...

Πολλοί αναφέρουν πρόβλημα στο GPS όπως και Galaxy S... Μερικοί πάλι λένε ότι κλειδώνει αμέσως....

Να δούμε πως θα πάει το θέμα αυτό....

 

Εδω δεν εχει καταφερει να το διορθωσει στο galaxy ακομα, στο nexus θα κολλουσε:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Mα σε όλα τα forum διαβάζαμε ότι αυτός ήταν ο λόγος καθυστέρησης "due to hardware issues" αν θυμάστε....

Και υποτίθεται ότι αλλάξανε και κεραία για το GPS για αυτό το λόγο....

Δεν πιστεύω να το δώσανε έτσι στην αγορά...

Μπορεί αυτοί που λένε ότι δεν δουλεύει να κάνουν κάτι λάθος (πχ να κινούνται με αμάξι και να περιμένουν να κλειδώσει κλπ)...

Αν άφησε η Google να κυκλοφορήσει με τέτοιο πρόβλημα, τότε τι να πω.??? Μεγάλο ατόπημα, μια και έχει δώσει και τρελή βάση στο Maps 5.0 που περιέχει το Nexus S...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως διαβαζω οτι οι πρωτες τους εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες,και για τα πλαστικα αν και δειχνουν φτηνα,εχουν πολυ καλη συναρμολογηση

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα διαβάζω αυτά....

Αλλά στο xda διαβάζω και για το GPS....

Ξαναλέω ελπίζω όλοι αυτοί που τα λένε να κάνανε κάτι λάθος, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που λένε ότι κλειδώνει αμέσως....

Εκτός αν η Samsung έβγαλε στην αγορά και τα κομμάτια από την πρώτη παραγωγή, πριν αλλάξουν την antenna του GPS.... ώστε να μπερδευτεί ο κόσμος και να λέει μετά ότι πολλοί δεν έχουν πρόβλημα άρα κάτι κάνουν λάθος οι χρήστες που αναφέρουν πρόβλημα με το GPS...

Φανταστικό σενάριο αλλά ωραίο ε???

Μην πάνε χαμένα και τα αρχικά κομμάτια που βγάλανε, τα οποία είχαν όντως πρόβλημα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα διαβάζω αυτά....

Αλλά στο xda διαβάζω και για το GPS....

Ξαναλέω ελπίζω όλοι αυτοί που τα λένε να κάνανε κάτι λάθος, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που λένε ότι κλειδώνει αμέσως....

Εκτός αν η Samsung έβγαλε στην αγορά και τα κομμάτια από την πρώτη παραγωγή, πριν αλλάξουν την antenna του GPS.... ώστε να μπερδευτεί ο κόσμος και να λέει μετά ότι πολλοί δεν έχουν πρόβλημα άρα κάτι κάνουν λάθος οι χρήστες που αναφέρουν πρόβλημα με το GPS...

Φανταστικό σενάριο αλλά ωραίο ε???

Μην πάνε χαμένα και τα αρχικά κομμάτια που βγάλανε, τα οποία είχαν όντως πρόβλημα...

 

Ουτως η αλλως αυτοι που παιρνουν την πρωτη φουρνια εχουν παντα μεγαλυτερη πιθανοτητα να τσιμπησουν κατι ελαττωματικο. Ειναι ενα ειδος "beta testers" αν μπορουμε να τους πουμε ετσι.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ διαβάζω κάτι για 1pixel πράσινη γραμμή στην αριστερή μεριά της οθόνης όταν υπάρχει άσπρο φόντο και κάποιοι λένε ότι είναι θέμα της ΑMOLED και ότι και αυτοί που έχουν το Galaxy S έχουν το ίδιο πρόβλημα....

Εσύ (από το avatar σου) που έχεις το Galaxy S το έχεις παρατηρήσει???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ διαβάζω κάτι για 1pixel πράσινη γραμμή στην αριστερή μεριά της οθόνης όταν υπάρχει άσπρο φόντο και κάποιοι λένε ότι είναι θέμα της ΑMOLED και ότι και αυτοί που έχουν το Galaxy S έχουν το ίδιο πρόβλημα....

Εσύ (από το avatar σου) που έχεις το Galaxy S το έχεις παρατηρήσει???

 

Ναι αυτο υπαρχει στο galaxy και εχει αναφερθει πολλες φορες. Μπορειτε να το παρατηρησετε αν μπειτε στην αρχικη σελιδα της google. Ουτε αυτο εφτιαξαν?

 

Ειναι ανεπαισθητο παντως, μην νομιζετε πως ειναι κατι το φοβερο...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι είναι πρόβλημα της ΑMOLED...

Μετάφερω τα γραφόμμενα ενός από το xda:

"Yes, same thing on my Vibrant and any other 4" SAMOLED panel by Samsung, it's normal. Go to wikipedia and lookup pentile matrix display and look at the subpixel matrix arrangement of the Nexus 1 picture (RGBG) and you'll know why it's there.

When the red, green and blue pixels are lit, the human eye perceives it as white, but at the edge, not a full RGBG pixel is there to make it look white, so it looks green to us since it's probably missing a red or a blue, and the human eye is more sensitive to seeing green..."

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τεχνολογία της οθόνης, ανάβηκε και η σχετική είδηση στην πρώτη σελίδα του myphone:

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν σχετίζεται με το πρόβλημα που περιγράψαμε παραπάνω, αλλά με το ότι η Samsung αδυνατεί να καλύψει την ζήτηση σε SuperAMOLED....

Πάντως δεν θεωρώ σωστή την κίνηση αυτή μια και δεν μπορεί με την ίδια τιμή να αγοράζεις το ίδιο κινητό με διαφορετικές οθόνες μια και όπως ακούγεται η SuperAMOLED υποτίθεται ότι είναι κορυφή σήμερα....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτοί που λένε ότι δεν δουλεύει να κάνουν κάτι λάθος (πχ να κινούνται με αμάξι και να περιμένουν να κλειδώσει κλπ)...
Όσα Nokia είχα (και το Desire Z που χρησιμοποιώ τώρα) δεν είχαν πρόβλημα να βρουν γρήγορα δορυφόρους και αξιόπιστο, ακριβές σήμα, ανεξάρτητα από το αν βρισκόμουν σε κίνηση ή όχι. Έβρισκαν σήμα ακόμα και σε κλειστούς χώρους, αρκεί να μην ήμουν σε κανένα υπόγειο... Το ότι βρίσκεσαι σε κίνηση δεν είναι δικαιολογία σε καμία περίπτωση. Το Nexus S έχει τόσες ομοιότητες με το Galaxy που προβλήματα με το gps δεν θα μου έκαναν καμία εντύπωση.

 

Όσο για την κατασκευή του, θα ήθελα να ξανασκεφτείτε τα περί αύξησης της τιμής λόγω πλαστικών, όσοι τα γράφετε. Υπάρχουν πάρα πολλά κινητά -χρόνια τώρα- που δεν είναι κατασκευασμένα με τόσο άθλια πλαστικά και δεν είναι πιο ακριβά, μην λέμε ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για την κατασκευή του, θα ήθελα να ξανασκεφτείτε τα περί αύξησης της τιμής λόγω πλαστικών, όσοι τα γράφετε. Υπάρχουν πάρα πολλά κινητά -χρόνια τώρα- που δεν είναι κατασκευασμένα με τόσο άθλια πλαστικά και δεν είναι πιο ακριβά, μην λέμε ότι θέλουμε.

 

Εγώ τα έγραψα....

Μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου...

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι αν έβαζαν καλύτερα υλικά, τύπου Desire Z ή Desire HD, θα είχε περισσότερο κόστος για αυτούς.... Εννοείτε ότι για αυτούς (Samsung) το κόστος θα ήταν περίπου το ίδιο, λόγω του τεράστιου μεγέθους της σαν εταιρεία κλπ κλπ...

Αυτό που είπα είναι ότι αν τα έβαζαν, θα το βρίσκανε σαν δικαιολογία για να το πουλάνε στην τιμή περίπου του Desire HD ή του iPhone...

Eίναι επομένως διαφορετική προσέγγιση αυτό που είπα εγώ....

Σαφώς και πιστεύω πως η Samsung έχει τη δυνατότητα να βάλει καλύτερα υλικά και να το πουλάνε πάλι κοντά στα 450€ χωρίς να μειωθεί το κέρδος τους...

Αλλά θα σου έλεγαν ότι ααα θα το πουλήσω και γω περίπου στα 600-700€ όσο δηλαδή και ο ανταγωνισμός που χρησιμοποιεί καλύτερα υλικά....

Και δυστυχώς εμείς σε αυτό το παιχνίδι των εταιρειών δεν μπορούμε να επέμβουμε, μια και στην ουσία σου λένε όλες οι εταιρείες: Θες μεταλλική καλή κατασκευή, πλήρωσε 600-700€. Θες πλαστικά πάρτο με 450€...

Πιστεύω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το κινητο εξαντληθηκε μεσα σε μιση με 1 ωρα.......θα υπαρξει προβλημα στο supply & demand λογω των super amoled οποτε δεν το βλεπω να το βρισκουμε συντομα ουτε να πεφτει η τιμη....και το χειροτερο θα ειναι περαν της Ρωσιας που θα διατιθεται με SLCD να προστεθουν κ με αλλες χωρες κατι που σιγουρα θα αυξησει τις τιμες στο ebay.com που θα πωλουνται με amoled.:(

 

Toυλαχιστον ειναι fast as hell...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαντλήθηκε ακριβώς... Τα Best Buy είχαν λίγα κομμάτια το καθένα... απ' ότι διαβάζω....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ βρίσκομαι σε τρομερό δίλλημα γιατί θα μου έρθει σε λίγες μέρες το Desire HD από επιδότηση και δεν ξέρω τι να κάνω... Να το πουλήσω και να πάρω το Nexus S ή να το κρατήσω και αν είναι το πουλάω αργότερα και περιμένω Galaxy S2 που λες???

Το δίλλημα μου είναι μεγάλο, γιατί σε χαρακτηριστικά υπερτερεί παντού το Desire HD (εκτός την μπροστινή κάμερα και ίσως σε οθόνη-λέω ίσως γιατί και η SLCD του DHD είναι πολύ καλή), αλλά από την άλλη το Nexus S θα έχει τρομερή υποστήριξη και από τη Google και από την κοινότητα...

Και τυχαίνει και θα βρίσκεται για 3 εβδομάδες ακόμα στην Αμερική ένας φίλος....

Η κατάσταση είναι μπερδεμένη πολύ....

Να πω την αλήθεια βέβαια κλείνω προς το Nexus S μόνο και μόνο για την υποστήριξη....

Γιατί και το Galaxy S2 να περιμένω, όταν θα βγει μπορεί να είναι φοβερό, αλλά από υποστήριξη software, όλοι ξέρουμε τι σημαίνει Samsung (πράγματα που θα παίρνει το Nexus S αμέσως το Galaxy S2 θα τα παίρνει αν τα παίρνει μετά από κανά χρόνο)...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια βέβαια κλείνω προς το Nexus S μόνο και μόνο για την υποστήριξη....
...το συζητάς;;; Ασφαλώς!!!
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι ενδιαφέρον:

Στην Αμερική πουλιέται $529,99 = περίπου 400€.

Στην Αγγλία πουλιέται £549.95 = περίπου 645€.

 

Καλά μας δουλεύουν???? Τέτοια τεράστια διαφορά????

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...