Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για αυτό το μοντέλο (που λισως να ειναι και γενικές για smartphones android).Μου συστήνετε να χρησημοποιώ τις εφαρμογές που υπάρχουν για διάφορες υπηρεσίες ή να μπαίνω από τον browser σε αυτές (facebook,google+,twitter κτλπ).Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι προσφέρουν και πόσο χρήσημες είναι οι "360" εφαρμογές που είχε προεγκατεστημένες στο κινητο.Στην παρακάτω εικόνα τι σημαίνουν οι επιλογές του widget που είναι στο πάνω μέρος τις οθόνης της παρακάτω εικόνας;(το πρώτο,το δεύτερο και το τελευταίο ξέρω.Τα άλλα δύο;)

http://oi43.tinypic.com/aut8ox.jpg

Τέλος,θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να ζητήσω μια μεμβάρνη για την οθόνη.Ξέρω πως πάει με τις ίντσες αλλά το ηχείο "βρίσκετε μέσα στις ίντσες" (όποιος έχει το μοντέλο θα καταλάβει) και πρέπει να βρω με τρύπα σε συγκεκριμένο μερος και μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το 3ο πρέπει να είναι για άμεση αλλαγή προφίλ ήχου(κανονικό-αθορυβο-δονηση-δονηση/ηχος-κλπ)

επίσης το 4ο πρ'επει να είναι για το On/off της τοποθεσίας(gps)

 

 

θα ζητήσεις μεμβράνη για τη συγκεκριμένη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

το 3ο πρέπει να είναι για άμεση αλλαγή προφίλ ήχου(κανονικό-αθορυβο-δονηση-δονηση/ηχος-κλπ)

επίσης το 4ο πρ'επει να είναι για το On/off της τοποθεσίας(gps)

 

 

θα ζητήσεις μεμβράνη για τη συγκεκριμένη συσκευή

 

ειναι απο δεξια <φωτεινωτητα οθονης> 2) συνχρονισμος επαφων (gmail κ.λ.π) 3) gps 4) bluetooth 5)wifi ....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα μεμβράνη "με το μέτρο" και την έκοψα στις ζητούμενες διαστάσεις με κοπίδι και ψαλίδι . Στο σημείο του ακουστικού έχω κοψει προσεκτικά μια εσοχή σαν οριζοντιο ] απο την πάνω άκρη της ζελατίνας και έτσι έχω αφήσει ακάλυπτο το ηχείο.

Τώρα, μετά απο ένα χρονο χρήσης με αυτοσχέδια ακίδα απο γυαλοχαρταρισμένο καλαμάκι για σουβλάκι, έχει πλέον γρατζουνιστεί πολύ αλλά βαριέμαι να κοψω καινούργια... :-ο

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω το Joy 845 της Vodafone.

 

Έχω βαρεθεί την Default ROM του και σκέφτηκα να βάλω την

Fresh Zodiac Eclair 5.2 ακολουθόντας φυσικά, οδηγείες απο κάποιους

που το έχουν ξανα κάνει στο internet μέχρι που βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο

http://laspas.gr/2010/12/21/vodafone-joy/..

 

Αν και έχω μια σχετική γνώση, πάνω σε Android λειτουργικά μπορώ

να πω πως ο φίλος o laspas με μπέρδεψε λίγο.Έκανα όλα τα βήματα

που αναφέρει με την σειρά δηλαδή το βήμα 2,3 και 4.

 

Πως πρέπει να ξεκινήσω ? Κατέβασα το Superboot και το AmonRA Recovery 1.6.2

συνδέω το κινητό κλειστό στο USB Port και πατάω διαδοχικά τα αρχέια που λέει.

Αλλα τίποτα δνε κάνει καμία ενέργεια και ξεκινάει κανονικά.

 

Μπορεί καποιος να μου πει ακριβώς τι να κάνω ?

:)Σας ευχαριστώ πολύ......:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω το Joy 845 της Vodafone.

 

Έχω βαρεθεί την Default ROM του και σκέφτηκα να βάλω την

Fresh Zodiac Eclair 5.2 ακολουθόντας φυσικά, οδηγείες απο κάποιους

που το έχουν ξανα κάνει στο internet μέχρι που βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο

http://laspas.gr/2010/12/21/vodafone-joy/..

 

Αν και έχω μια σχετική γνώση, πάνω σε Android λειτουργικά μπορώ

να πω πως ο φίλος o laspas με μπέρδεψε λίγο.Έκανα όλα τα βήματα

που αναφέρει με την σειρά δηλαδή το βήμα 2,3 και 4.

 

Πως πρέπει να ξεκινήσω ? Κατέβασα το Superboot και το AmonRA Recovery 1.6.2

συνδέω το κινητό κλειστό στο USB Port και πατάω διαδοχικά τα αρχέια που λέει.

Αλλα τίποτα δνε κάνει καμία ενέργεια και ξεκινάει κανονικά.

 

Μπορεί καποιος να μου πει ακριβώς τι να κάνω ?

:)Σας ευχαριστώ πολύ......:)

 

πολυ καλα τα λεει ο stratos laspas φιλε κατα αρχη εχεις βαλει τους drivers της huawei στο pc ??? πως θα δει το τηλεφωνο???.. η κατι δεν εχει γινει σωστα... και εαν δεν μπορεις ετσι κανε root με το z4root και περνα το regovery mond μετα με το rom manager το λεει στις οδηγειες πως και μετα περνας οπια rom θελεις ....ο καλυτερος οδηγος για το joy 845 αυτη την στιγμη ειναι αυτος και πολυ αναλυτικος .....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.

Κάτι άκουσα ότι πρέπει να περάσουμε Drivers στο PC για

να βρει την συσκευή ο υπολογιστής.

 

Έψαξα παντού αλλα δεν βρίσκω Drivers για το κινητό.

Ποια ROM είναι καλή για το κινητό αυτό , η celestial teapot ή Fresh Zodiac 5.2 ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Πέρασα χθες βράδυ την 2.3.7 και είναι σούπερ!!! Φυσικά με τις online οδηγίες του viotos τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια που παρείχε!!!! Το κινεζάκι πετάει στην κυριολεξία!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα πάλι αν και προσπαθώ μέρες τώρα να κάνω το ίδιο (για την 2.3.7 εννοώ) δεν τα καταφέρνω.

Έχω κάνει root με το z4root ανοίγω την εφαρμογή ROM Manager και επιλέγω «Flash Clockworkmod Recovery» στο υπομενου επιλεγω «Hauwei Ascend» φορτωνει μετα το recovery (3.0.0.5 λέει από κάτω) και μετά το χάος.

Είτε μέσω μενού (reboot into recovery) είτε με τα πλήκτρα το τηλέφωνο αρνείται πεισματικά να εγκαταλείψει την κλεψύδρα αν δεν του αφαιρέσεις την μπάταρία και δεν βγάζει με τίποτε recovery menu.

Δοκίμασα 3 φορές και ξαναπέρασα τη μανίσια ρομ μήπως κάτι καταφέρω αλλά μάταια.

Για τα υπόλοιπα δεν το συζητώ πόσες φορές προσπάθησα.

Κάθε βοήθεια ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗΗΗ!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατο να κατεβασω το .apk απο εφαρμογες του market?εχω βρει ενα τροπο να τις μεταφερω μεσω της καρτας απο το jοy που ειναι root στο pc.θελω να τις μεταφερω σε tablet το οποιο δεν εχει market.αλλος τροπος υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το joy , σχεδόν πάντα είχα custom rom με χρήση του amon ra...Το πρόβλημα είναι οτι ξαφνικά δε λειτουργεί η αφή παρά μόνο για ένα και μόνο ένα tap στην εκκίνηση..

 

Θεώρησα ότι κάτι έπαθε ξαφνικά η rom και έβαλα δοκιμαστικά μια άλλη.. Το πρόβλημα παραμένει.

 

Αν είχα όμως πρόβλημα hardware η αφή λογικά δε θα λειτουργούσε καθόλου, τί λέτε να φταίει?

 

Σκέφτηκα να βγάλω τα πάντα και να δοκιμάσω τη μαμά ρομ αλλά τα link που έχουν παραθέσει την αρχή είναι νεκρά..Υπάρχει κάπου να την βρω και πώς να την εγκαταστήσω γιατί πάει καιρός που το πείραζα και τα ξέχασα..

 

Ευχαριστώ!!

 

edit: Βρήκα εδώ την επίσημη ρομ όμως το πρόβλημα παραμένει..μάλλον είναι θέμα υλικού;Ακόμα και όταν χαμηλώνει ο φωτισμό κ αγγίξω δυναμώνει όμως δεν αποκρίνεται στη αφή.

 

ειναι δυνατο να κατεβασω το .apk απο εφαρμογες του market?εχω βρει ενα τροπο να τις μεταφερω μεσω της καρτας απο το jοy που ειναι root στο pc.θελω να τις μεταφερω σε tablet το οποιο δεν εχει market.αλλος τροπος υπαρχει?

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν σε καλύπτω αλλά με αυτή την εφαρμογή απο το μάρκτετ

 

https://market.android.com/details?id=it.medieval.blueftp&hl=el

μπορείς και στέλνεις τις εφαρμογές που έχεις στο κινητό σου σε άλλα android με bluetooth.

Edited by jimpe
update
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται σου κάηκε το digitizer...

 

Το πήγα στη voda για service τελικά αφού έκανα restore στη μαμά rom και περιμένουμε. θα το καλύψει άραγε η εγγύηση αν είναι αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει το κινητό μου στη Vodafone από τις 12 του μήνα για να μου φτιάξουν το πρόβλημα με το WiFi. Την Πέμπτη που μας πέρασε πέρασα από το κατάστημα και ρώτησα σχετικά με το αν προχωράει η διαδικασία και δεν μου απάντησαν συγκεκριμένα, απλά μου είπαν ότι μόλις επιστρέψει θα με ειδοποιήσουν.

Την πρώτη φορά που τους το είχα πάει για το ίδιο πρόβλημα είχα το κινητό πίσω σε δύο εβδομάδες. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό πρέπει να περιμένω ακόμα για να πάρω το κινητό στα χέρια μου?

 

Edit: Με ειδοποίησαν σήμερα για να τους πω το μοτίβο που έχω βάλει στην οθόνη και μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν σε λίγες μέρες για το πότε θα παραλάβω το κινητό.

Edited by NikosGR8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Ήθελα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από τη συνύπαρξη με το κινεζάκι μας!! Έχουν περάσει 2 βδομάδες περίπου από τότε που εγκατέστησα την καινούργια ROM στο κινητό και έκανα ήδη και νέα εγκατάσταση στην ίδια με update 12. Το κινητό είναι φοβερό!!! Βέβαια υπάρχουν ακόμα κάποια μικρό προβληματάκια λλά είναι σχεδόν αμελητέα!!! Καλό είναι όμως να τα αναφέρω!!! Το ραδιόφωνο συνεχίζει να μην παίζει. Ο ήχος των μηνυμάτων δεν γίνεται να αλλάξει σε custom και οι υπάρχοντες ήχοι είναι σχετικά χαμηλής έντασης. Επίσης, όταν έρχεται μήνυμα δεν ανάβει η οθόνη. Ίσως για το τελευταίο να χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο οπότε επιφυλάσσομαι!!! Τα μηνύματα -τουλάχιατον όσο έχω ασχοληθεί- δεν μπορώ να τα διαγράψω επιλεκτικά. Αυτά εν ολίγοις. Πάντως γενική εικόνα είναι υπέρ του δέοντος καλή, φανταστική θα έλεγα για τις δυνατότητες ενός τόσο μικρού κιντού!!!! Και πάλι ευχαριστώ τον Βασίλη για την πολύτιμη βοήθειά του!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μόλις το πήρε ενας φίλος και θα θελα να μάθω αν υπάρχει οδηγός για root και πέρασμα custom rom.Το κιν.είναι με 2.1 έκδοση firmware και 2.6.29-perfhuawei@localhost#1 kernel.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μόλις το πήρε ενας φίλος και θα θελα να μάθω αν υπάρχει οδηγός για root και πέρασμα custom rom.Το κιν.είναι με 2.1 έκδοση firmware και 2.6.29-perfhuawei@localhost#1 kernel.

 

διαβασε εδω φιλε εχει οτι ζητας http://laspas.gr/2010/12/21/vodafone-joy/ και root να κανεις με το z4root εχει τις οδηγειες στο link

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω φιλε εχει οτι ζητας http://laspas.gr/2010/12/21/vodafone-joy/ και root να κανεις με το z4root εχει τις οδηγειες στο link

 

Διαβάζοντας τον οδηγό του laspas,αποφάσισα να φλασάρω αυτήν (ROM) 2.3.7-CM7 Huawei U8120–SLYKING241,ωστόσο έχω πρόβλημα στο 5ο βήμα και συγκεκριμένα στο 1. γιατί αποτυγχάνει το update που κάνω από την original ROM.Mπορείτε να δώσετε κάποιο άλλο link για την περίπτωση μου,γιατί και η δεύτερη επιλογή δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον οδηγό του laspas,αποφάσισα να φλασάρω αυτήν (ROM) 2.3.7-CM7 Huawei U8120–SLYKING241,ωστόσο έχω πρόβλημα στο 5ο βήμα και συγκεκριμένα στο 1. γιατί αποτυγχάνει το update που κάνω από την original ROM.Mπορείτε να δώσετε κάποιο άλλο link για την περίπτωση μου,γιατί και η δεύτερη επιλογή δεν δουλεύει.

 

για εξηγησε φιλε τι θες να κανεις να γυρισης στην μαμα rom??? το πρωτο λινκ της μαμα rom δουλευει κανονικα http://www.mediafire.com/?1lzpttlof683386 το κατεβαζεις και παιρνεις τον φακελο dload που εχει μεσα και τον περνας στην sd και μετα σβησε το τηλεφωνο και θα το ανοιξεις πατωντας ταυτοχρονα μαζι τα πληκτρα αυξησης εντασης ακουστικου το πληκτρο end call (τελους κλησης ) και το πληκτρο ενεργοποιησης και το τηλεφωνο θα κανει τα υπολοιπα μονο του (θα γυρισει στην rom μαμα της vodafon ):)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω την cm7 αλλά έχω πρόβλημα στο να κατεβάσω το rom manager απο το market!:blink:Δεν ξέρω αν βοηθάει, η συσκευή είναι με έκδοση 2.1-update 1,αριθμός έκδοσης U8120V100R001C02B264 και kernel 2.6.29-perfhuwaei@localhost#1.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πόσους μήνες έχει εγγύηση? Γιατί μου το επέστρεψαν χωρίς να το φτιάξουν και μου είπαν ότι βρίσκεται εκτός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πόσους μήνες έχει εγγύηση? Γιατί μου το επέστρεψαν χωρίς να το φτιάξουν και μου είπαν ότι βρίσκεται εκτός εγγύησης.

24 μήνες έχει εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...