Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα το blade το εχετε εντοπισει σε κανενα καταστημα wind??ρωτησα και μου ελεγαν οτι δεν ηρθαν 30/1...

 

Εξαφανισμένο το blade κ στην περιοχή μου, ίσως και λόγω του -10%..

Απο Σάββατο σε Σάββατο μου το πάνε..

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν αδειαζει ο χωρος οπως ηταν πριν την εγκατασταση των εφαρμογων. αυτα λεω ως καταλοιπα. επειδη το παρατηρησα γιαυτο το ρωταω. εβαλα εβγαλα τον launcher pro, adw launcher, go launcher και ειδα οτι εχουν μεινει πραγματα που τρωνε χωρο. ξαναεγκατεστησα τον launcher pro για παραδειγμα και τα settings μου τα ειχε κρατησει.

 

Αυτό είναι λογικό . Τα πρώτα βήματα στο android τα κάνω τώρα αλλά μιας και υπάρχει μια ομοιότητα με *nix λειτουργικά και τους package managers , έτσι λειτουργούν . Οι προσωπικές ρυθμίσεις ας πούμε ότι μεταφράζοντε σε ένα αρχείο το οποίο δεν υπάρχει στο πακέτο που κάνεις εγκατάσταση , αλλά φτιάχνοντε από την εφαρμογή όταν τρέχει ... Οταν κάνεις uninstall κάτι , ο package manager ξέρει ότι το τάδε πακέτο έφτιαξε τα τάδε directories και έβαλε τα τάδε αρχεία - και αυτά σβήνει ..

Link to comment
Share on other sites

Ποιό skin να παραγγείλω για το κινεζάκι το nilkin ή από το ebay??

 

(Κάποιοι ανέφεραν οτί δεν χωράει το βύσμα του φορτιστή..)

 

Σκέφτομαι να πάρω αυτά τα screen protector, τα έχει πάρει κανείς??

 

Αν έχει κάποιος κανένα screen protector που να μην χρειάζεται, και μένει Θεσ/νίκη/ Σέρρες ας στείλει ένα Pm:(

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δειξει καποιο bluetooth που να λειτουργει σιγουρα για το κινητο μεχρι 12 ευρω περιπου και να ειναι σχετικα καλο? ειτε απο ελλαδα ειτε απο play.com.ευχαριστω

 

έχω δοκιμάσει 5 bluetooth μέχρι τώρα, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με τα bluetooth... ότι πιο φτηνό βρεις, τσίμπα το

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ που θα βρω 2 Blade ;

 

Αν γνωριζει καποιος καταστημα να με ενημερωσει !!

 

Δεν το έχει σε όλα της Wind?

Link to comment
Share on other sites

...

Παρεμπιπτόντως, ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Γιατί όταν φορτίζω το κινητό με άδεια μπαταρία και το έχω ανοιχτό, ενώ θα μου δείξει κάποια στιγμή 100% στη μπαταρία, αν το κλείσω θα γίνει κόκκινο το led και θα συνεχίσει να φορτίζει για κανα 20λεπτο+ ακόμα και ύστερα θα πρασινίσει το led;

Μήπως αυτό σημαίνει πως όταν το φορτίζεις ανοιχτό σου βγάζει ψευδής ένδειξη;

Μήπως τελικά θα έπρεπε να το φορτίζω πάντα κλειστό; Φοράω την Jellifish RLS8.

 

Αυτό που κάνεις με αυτό τον τρόπο είναι bump charging... Ψάξε αυτό τον όρο στο google και θα βρεις πολλές πληροφορίες... Με λίγα λόγια θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω εδώ...

 

Το κινητό πέρνει πληροφορίες για την μπαταρία από ένα call που κάνει ο kernel στην μπαταρία, και πέρνει πίσω το ποσοστό φόρτισης, αν φορτίζει ή αν αποφορτίζεται, και αν είναι σε καλή κατάσταση. Ο kernel όμως ελέγχει και την μπαταρία (software control για το blade, όπως και στα περισσότερα htc, hardware control είναι μόνο στα motorola μέχρι τώρα απ'όσο γνωρίζω χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος όμως). Όταν το blade φτάσει στο 100% (παλιότερα ήταν 90% θυμάμαι, δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει στο blade) θα σταματήσει να έχει κόκκινο led, και θα μπορείς να βγάλεις τον φορτιστή. Αν επιλέξεις να μην βγάλεις τον φορτιστή, η μπαταρία θα αρχίσει να καταναλώνετε, και ο φορτιστής δεν θα προσφέρει πλέον ρεύμα στο κινητό, γιατί ο kernel το απαγορεύει... Αν η μπαταρία πέσει κάτω από 80% ο kernel θα αφήσει τον φορτιστή να ξαναφωρτίσει το κινητό.

 

Όλο αυτό είναι για λόγους ασφαλείας, ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος για overcharge και υπερθέρμανση της μπαταρίας, καθώς και να μην υπάρχει συνεχής αποφόρτιση και φόρτιση όσο δουλεύεις το κινητό και είναι στο ρεύμα...

 

Επίσης, πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως η φόρτιση στις lion δεν είναι ανάλογης ταχύτητας, δηλαδή, ο χρόνος που απαιτείται για να φορτίσει μέχρι 50% δεν είναι ο ίδιος που απαιτείται για να φορτίσει μέχρι το υπόλοιπο 50%... για να φορτίσουν τα τελευταία 4% μπορεί να σου κάνει και 20-30 λεπτά, όταν τα πρώτα 4% μπορεί να τα φορτίζει σε 2 λεπτά... όσο πλησιάζεις σε γεμάτη μπαταρία, τόσο πιο αργή γίνεται και η φόρτιση.

 

Αυτό λοιπόν που συμβαίνει με εσένα είναι πως το κινητό το φορτίζεις ανοιχτό, ο kernel κάνει κουμάντο στη μπαταρία, φτάνεις 100% και μετά από κάποια λεπτά κλείνεις το κινητό. Ο kernel λοιπόν πάει για βρούβες, και πλέον μόνο το κύκλωμα της μπαταρίας κάνει κουμάντο. Αυτό που πρέπει λοιπόν να κάνει το κύκλωμα της μπαταρίας είναι να ελέγξει σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία, πια cells μένουν ακόμα αφόρτιστα, και ότι cell άδειασε έστω και λίγο από τη στιγμή που ήταν το κινητό 100% μέχρι τη στιγμή που το έκλεισες, να τα ξαναγεμίσει... σε όλη αυτή τη διαδικασία βλέπεις κόκκινο led... Έστω και 1% να έχει καταναλωθεί, το 20λεπτο κόκκινο led είναι λογικό...

 

Επειδή δεν ξέρω όμως και πολλά για το θέμα, ψάξε για bump charging και θα βρεις πολλές πληροφορίες... Το σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να το κάνεις συχνά γιατί μειώνεις την ζωή της μπαταρίας σου.

 

Επίσης, κατά την γνώμη μου, δεν έχει σημασία αν το φορτίζεις ανοιχτό ή κλειστό... Λιθίου είναι, οπότε μην μασάς :)... κάποιοι λένε καλύτερα ανοιχτό, κάποιοι λένε καλύτερα κλειστό, εγώ λέω: δε βαριέσαι :)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

1. Ξέρει κάποιος / έχει δοκιμάσει να στείλει με την JJ RSL9 και app2sd να στείλει το iGo στην SD??? Εμένα μου λέει ότι δεν μπορεί να την μετακινήσει.

 

2. JJ9 και Universal Androot = ΤΣΟΥ... το έχει καταφέρει κάποιος;

 

3. JJ9 και Universal Androot και Market Enabler = 2 x ΤΣΟΥ... Υποθέτω λόγω του ανωτέρω 2...

 

4. JJ9 και z4root (και Market Enabler) = ΤΖΕΤ!!!

 

ιδέες;

 

ΥΓ: z4root από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

2. JJ9 και Universal Androot = ΤΣΟΥ... το έχει καταφέρει κάποιος;

 

3. JJ9 και Universal Androot και Market Enabler = 2 x ΤΣΟΥ... Υποθέτω λόγω του ανωτέρω 2...

 

ιδέες;

Είναι ήδη rooted η jj9, δε χρειάζεσαι androot. Το market enabler δουλεύει κανονικά, αν του δώσεις permissions από superuser. Κανα2 φορές που μου έκανε περίεργα, απλώς έκλεισα την εφαρμογή(market enabler) από το διαχειριστή έργου, αφαίρεσα τα permissions από superuser, και όταν το ξανάτρεξα, του έδωσα πάλι permissions όταν μου ζήτησε και δούλεψε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

1. Ξέρει κάποιος / έχει δοκιμάσει να στείλει με την JJ RSL9 και app2sd να στείλει το iGo στην SD??? Εμένα μου λέει ότι δεν μπορεί να την μετακινήσει.

 

 

Move2sd Enabler?

Link to comment
Share on other sites

Εχει μαθει κανεις αν τελικα η Wind "κατηργησε" το blade ή ραδιο αρβυλα..??

Για να ξερω να ακυρωσω την παραγγελεια απο το ebay (ναι ξερω ...την εκανα την πατατια αλλα διορθωνεται....ευτυχως)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει μαθει κανεις αν τελικα η Wind "κατηργησε" το blade ή ραδιο αρβυλα..??

 

Στο καινούργιο της φυλλάδιο πάντως υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο καινούργιο της φυλλάδιο πάντως υπάρχει.

 

παιδια τι μπορω να κανω για το υψηλο sar ?τροπο χρησης κτλπ

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος μπορεί να μου επιβεβαιώσει ότι όταν μιλάμε στο τηλέφωνο, είτε με κάποιο Bluetooth είτε με ανοιχτή ακρόαση , δεν μπορούμε να έχουμε σύνδεση στο internet ούτε με wi-fi αλλά ούτε και με 3G??

Έχω JJ RSL9 με Addon to enable hardware accellerated UI και theme το DesireSlate-JJELLY!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεις κανεις αν υπαρχει πουθενα αττικη η χαλκιδα το blade (καταστημα wind ) εννοω ,εχω φαει τον κοσμο...

 

c.k.from madfortech.com currently using HTC smartphone

ck
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Έχω το blade 20 μέρες περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Έχω μόνο ένα μικρό πρόβλημα που το ανακάλυψα πρόσφατα. Όταν χρησιμοποίήσω την ανοικτή ακρόαση, ενώ εγώ ακούω πολύ καθαρά τον συνομιλητή μου, αυτός με ακούει μακριά και με πολύ θόρυβο. Το κινητό το κρατάω σταθερά πέντε με δέκα πόντους από το στόμα μου. Αν το απομακρύνω δεν ακούγεται τίποτε! Το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος ή να το στείλω για service; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μερικες ερωτησεις οσο αναφορα την μπαταρια...

 

εχω δει σε εικονες οτι καπου εχει μετρητη απο την τελευταια φορτιση αυτο που υπαρχει ?? σε εμενα στην κατασταση μπαταριας μου εχει χρονομετρο απο την τελευταια επανεκκινιση...

 

επισης πως γινεται το wipe battery stats? ειδα καποια στοιχεια με καποια εφαρμογη νομιζω tuxility αυτο ισχυει και για blade? η πρεπει να ειμαστε root? ευχαριστω

 

ειμαι με μαμα ρομ...

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μερικες ερωτησεις οσο αναφορα την μπαταρια...

 

εχω δει σε εικονες οτι καπου εχει μετρητη απο την τελευταια φορτιση αυτο που υπαρχει ?? σε εμενα στην κατασταση μπαταριας μου εχει χρονομετρο απο την τελευταια επανεκκινιση...

 

επισης πως γινεται το wipe battery stats? ειδα καποια στοιχεια με καποια εφαρμογη νομιζω tuxility αυτο ισχυει και για blade? η πρεπει να ειμαστε root? ευχαριστω

 

ειμαι με μαμα ρομ...

 

φίλε αν πας ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Χρήση μπαταρίας πάνω έχει μια μπάρα που γράφει πότε συνδέθηκε τελευταία φορά στον φορτιστή. Εκεί βλέπεις πόσο χρόνο έχει να φορτιστεί.

 

για το wipe batery stats εγώ από clockwork το έκανα. Με εφαρμογή δεν έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε αν πας ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Χρήση μπαταρίας πάνω έχει μια μπάρα που γράφει πότε συνδέθηκε τελευταία φορά στον φορτιστή. Εκεί βλέπεις πόσο χρόνο έχει να φορτιστεί.

 

για το wipe batery stats εγώ από clockwork το έκανα. Με εφαρμογή δεν έχω δοκιμάσει.

 

 

πωω να σαι καλα φιλε!! πηγαινα εκει που μου πες οταν το χα συνδεδεμενο με φορτιστη και προφανως δε μου βγαζε τιποτα.

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κάποιος στο market εφαρμογή και πως λέγεται, για να κλείνουμε το κινητό και να περνά σε λειτουργία πτήσης και όχι πατώντας το πάνω κουμπάκι? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κάποιος στο market εφαρμογή και πως λέγεται, για να κλείνουμε το κινητό και να περνά σε λειτουργία πτήσης και όχι πατώντας το πάνω κουμπάκι? Ευχαριστώ.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ζητας αυτο το πράμα . εαν βρεις μια τετοια εφαρμογη θα είναι πι ευχρηστη απο το να πατας το πάνω κουμπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κάποιος στο market εφαρμογή και πως λέγεται, για να κλείνουμε το κινητό και να περνά σε λειτουργία πτήσης και όχι πατώντας το πάνω κουμπάκι? Ευχαριστώ.

 

Θέμα γούστου είναι, εγώ πάντως έψαξα στο market γράφωντας airplane mode. Έχει διάφορα, διαλέγεις και επιλέγεις.:)

 

Καλημερα

 

μια μερα με την Jellyfish κι ολα φαινονται smooth και χωρις προβληματα.

Το μοναδικο προβλημα που παρουσιαστηκε ηταν οταν περασα τα Contacts και Dialer zips (ισως φταιω και εγω που τα περασα μαζι): Μου εβγαζε πολυ συχνα ενα android.acore.process που εκανε terminate, κατι τετοιο, δε θυμαμαι ακριβως. Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν που δεν επερνε τα contacts αν και τα ειχε στο Groups tab.

 

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα μου έβγαζε στην αρχή 2,3 φορές android.acore. process όταν άνοιγα το κινητό. Έτσι έβαλα ξανά την JJ RS9 χωρίς τα zip Contacts και Dialer.

 

Την έχουν τα winmo κινητά (spb shell) και προφανώς είναι τουλάχιστον για μένα διότι "δεν μου έρχεται χέρι" για το πάνω κουμπάκι. Thank's zaf_4.

Και από ότι κατάλαβα, το internet δεν "παίζει " αν δεν είναι ανοικτό το κινητό, ή κάνω λάθος?

 

Εάν το έχεις σε airplane mode, τίποτα δεν λειτουργεί :p

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

μια μερα με την Jellyfish κι ολα φαινονται smooth και χωρις προβληματα.

Το μοναδικο προβλημα που παρουσιαστηκε ηταν οταν περασα τα Contacts και Dialer zips (ισως φταιω και εγω που τα περασα μαζι): Μου εβγαζε πολυ συχνα ενα android.acore.process που εκανε terminate, κατι τετοιο, δε θυμαμαι ακριβως. Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν που δεν επερνε τα contacts αν και τα ειχε στο Groups tab.

 

επισης, μου δινει την αμυδρη εντυπωση πως η οθονη του ειναι ελαφρως λιγοτερο responsive απο οτι ηταν με στοκ ROM. Δεν εννοω ταχυτητα, εννοω την αποκριση στο πατημα του δακτυλου, αλλα αυτο μπορει να ειναι και εντυπωση μου. Σαν να ειναι αλλιως "καλιμπραρισμενη".

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ζητας αυτο το πράμα . εαν βρεις μια τετοια εφαρμογη θα είναι πι ευχρηστη απο το να πατας το πάνω κουμπάκι?

Την έχουν τα winmo κινητά (spb shell) και προφανώς είναι τουλάχιστον για μένα διότι "δεν μου έρχεται χέρι" για το πάνω κουμπάκι. Thank's zaf_4.

Και από ότι κατάλαβα, το internet δεν "παίζει " αν δεν είναι ανοικτό το κινητό, ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...