Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Orange San Fransisco από την Αγγλία, ένα android κινητό με πολύ καλά χαρακτηριστικά και τιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς εάν κ πώς μπορώ να το ξεκλειδώσω για να δουλεύει με το δίκτυο της Cosmote, καθώς το κινητό προορίζεται για χρήση στην Ελλάδα.

 

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQNkguaEx7monisbs2dl2s1VZmhD3nfMoNtgJayUko1Bom58Bg&t=1&usg=__-c3uxcK4M6yt5Ys0ArLYVCS_wKs=

 

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Δίκτυο λειτουργίας: HSDPA/GSM tri-band/GPRS/EDGE

Οθόνη: TFT 3,5 ιντσών, 480x800, 262 χιλ. χρώματα

Κάμερα: 3,2 megapixels, αυτόματη εστίαση, βίντεο

Μνήμη: 150ΜΒ + θύρα για κάρτες microSD μέχρι 32GB

Λειτουργικό Σύστημα: Android 2.1 (αναβαθμίσιμο στην έκδοση 2.2)

Άλλα χαρακτηριστικά: Επεξεργαστής 600ΜΗz, Wi-Fi, GPS με A-GPS, Bluetooth 2.1, USB 2.0, ραδιόφωνο FM με RDS, audio/video player, αισθητήρας κίνησης & εγγύτητας

Διαστάσεις: 116 x 56,5 x 11,8 mm

Βάρος: 110 γραμ.

Xρόνος ομιλίας: 4 ώρες

Χρόνος αναμονής: 192 ώρες

SAR: 1,35

 

 

Χρήσιμες οδηγίες

 

Android

Οδηγός για ξεκλείδωμα της μνήμης RAM σε 512mb

Οδηγός φλασαρίσματος

 

 

Οδηγός ξεκλειδώματος μνήμης RAM για νέα μοντέλα

 

Αρχεία για ξεκλείδωμα μνήμης RAM

Γενικές απορίες

Συμπεράσματα περι μπαταρίας, wi-fi κλπ

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Orange San Fransisco από την Αγγλία, ένα android κινητό με πολύ καλά χαρακτηριστικά και τιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς εάν κ πώς μπορώ να το ξεκλειδώσω για να δουλεύει με το δίκτυο της Cosmote, καθώς το κινητό προορίζεται για χρήση στην Ελλάδα.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQNkguaEx7monisbs2dl2s1VZmhD3nfMoNtgJayUko1Bom58Bg&t=1&usg=__-c3uxcK4M6yt5Ys0ArLYVCS_wKs=

Ευχαριστώ

δωσε link και χαρακτηριστικα αν θελεις

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ήλπιζα να τη βγάλω στο τζαμπέ αλλα όπως φαίνεται δεν παίζει :-P

Μολις πάρω το κινητό θα σας πώ και τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ήλπιζα να τη βγάλω στο τζαμπέ αλλα όπως φαίνεται δεν παίζει :-P

Μολις πάρω το κινητό θα σας πώ και τις εντυπώσεις μου.

αν μπορεις δωσε link απο που και ποσο

και οταν παραλαβεις θελουμε εντυπωσεις ναι

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το κινητό αγοράστηκε από κατάστημα στο Λονδίνο. Η τιμή του είναι 99 λίρες, μαζί με πακέτο σύνδεσης καρτοκινητής της Orange, που δίνει υπόλοιπο 10 λιρών. Σε μία εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου, οπότε και πλήρη άποψη των δυνατοτήτων του.

To κινητό υπάρχει στο επίσημο site της Orange, http://www.orange.co.uk

Δυστυχώς τη στιγμή αυτή είναι down το shop οπότε και δεν μπορώ να ποστάρω ακριβές λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το κινητό αγοράστηκε από κατάστημα στο Λονδίνο. Η τιμή του είναι 99 λίρες, μαζί με πακέτο σύνδεσης καρτοκινητής της Orange, που δίνει υπόλοιπο 10 λιρών. Σε μία εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου, οπότε και πλήρη άποψη των δυνατοτήτων του.

To κινητό υπάρχει στο επίσημο site της Orange, http://www.orange.co.uk

Δυστυχώς τη στιγμή αυτή είναι down το shop οπότε και δεν μπορώ να ποστάρω ακριβές λινκ.

 

http://shop.orange.co.uk/mobile-phones/phones/phoneDetails.jsp?skuId=anySku&productId=prod2160151&_requestid=4653

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα δεν γινεται ετσι ..η αγορα πρεπει να γινει εκει.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα στα χέρια μου το κινητό, μπορώ να πώ ότι για τα χρήματα του είναι τρελό value for money. Γρηγορότατο, η οθόνη είναι πολύ ευκρινής και με καλή ανταπόκριση.

 

Δεν έχω ασχοληθεί με rooting και custom roms αλλά γενικά το κινητό δίνει πολύ καλή αίσθηση ανταπόκρισης. Το wifi συνδέεται γρήγορα, o browser φορτώνει επίσης γρήγορα.

 

Σε γενικές γραμμές πιστεύω αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του, που πάνω κάτω είναι στην ίδια τιμη με το Vodafone 845 , αλλά απο χαρακτηριστικά το ξεπερνάει με μεγάλη διαφορά μάλιστα. Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι η κάμερα, που σε χαμηλό φωτισμό δεν βγάζει καλές φωτό, και το βίντεο είναι μέτριας προς κακής ποιότητας. Παρ'όλα αυτά αν αναλογιστεί κανείς το κόστος αγοράς, είναι κάτι αναμενόμενο.

 

Πιστεύω πως αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα android κινητό σε προσιτή τιμή, με πολύ καλή οθόνη και φυσικά έχει τρόπο να το αγοράσει απο Αγγλία, το κινητό αξίζει με το παραπάνω τα χρήματα. Πραγματικά εξεπλάγην απο την ποιότητα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έπιασα και εγω το κινητό στα χέρια μου καθώς το αγόρασα σήμερα.Μια μόνο απορία.Πώς κάνουμε εγκατάσταση την Ελληνική γλώσσα..??Ξέρει κάποιος..??Την έχει στις γλώσσες πληκτρολογίου αλλά uninstalled..
Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ και με το μενού και με το πληκτρολόγιο αδέρφια απο τα app της Android..Ωστόσο δε συνδέεται με τα ασύρματα τύπου 802.1 EAP και απο ότι διαβάζω και σε ξένα φόρουμ πολλά android, εαν όχι όλα, έχουν το ίδιο πρόβλημα.. Βρέθηκε μήπως κάποια λύση για αυτό..????
Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ και με το μενού και με το πληκτρολόγιο αδέρφια απο τα app της Android..Ωστόσο δε συνδέεται με τα ασύρματα τύπου 802.1 EAP και απο ότι διαβάζω και σε ξένα φόρουμ πολλά android, εαν όχι όλα, έχουν το ίδιο πρόβλημα.. Βρέθηκε μήπως κάποια λύση για αυτό..????

George πολυ καλο το κινητακι ετσι?

ενα link για μενου ελληνικο please...

 

να και ενα ...froyo !

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/321552/28-oct-r4b-gforums-custom-rom-froyo-for-zte-blade-alpha/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

George πολυ καλο το κινητακι ετσι?

ενα link για μενου ελληνικο please...

 

να και ενα ...froyo !

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/321552/28-oct-r4b-gforums-custom-rom-froyo-for-zte-blade-alpha/

Στα αρνητικά του η κάμερα αν και το ήξερα αλλά κυρίως αρνητικό η μπαταρία..Θέλει κάθε μερα φόρτισμα.Κατα τα άλλα απίστευτη οθόνη.έρωτας πραγματικός.Το Ελληνικό μενού το κατέβασα απο το android market..To app λέγεται ΜοreLocale2 και είναι Free...Το μοναδικό θέμα προς επίλυση είναι προς το παρόν η σύνδεση σε 502,1 ΕΑΡ καθώς μου βγάζει το εξείς μύνημα "Enter credential storage number". Ξέρει κανείς τι είναι αυτό...????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άραγε γίνεται η αγορά μέσω ίντερνετ, ή θα πρέπει να επιστρατεύσω τους γνωστούς στο νησί για να το πάρω; Βγαίνει λιγότερο από το zte της wind :p
Link to comment
Share on other sites

Άραγε γίνεται η αγορά μέσω ίντερνετ, ή θα πρέπει να επιστρατεύσω τους γνωστούς στο νησί για να το πάρω; Βγαίνει λιγότερο από το zte της wind :p

Συνήθως το βρίσκεις στο ebay καινούργιο ή και μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

San Fransisco είναι το branding της Orange

αλλά ZTE Blade είναι το ίδιο κινητό (να αλλαχθεί το όνομα του thread) !

 

αν καταφέρετε να το πάρετε από Orange (βγαίνει φθηνότερο) το ξεκλειδωμα κάνει λιγότερο από 3$ και είναι πανεύκολο :)

αλλά ξεχάστε εγγύηση στην Ελλάδα...

 

Αναμένεται αποκλειστικά από Wind

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας με ενδιαφερει και εμενα το συγκεκριμενο κινητο. ετσι ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε κινητα με αντροιντ,ηχους κλησης παιρνουν mp3;βιντεο παιζουν κανονικα οπως τα απλα κινητα;συγνωμη που ρωταω αλλα μια φιλη μου εχει το sony το μικρο με αντροιντ και δεν μπορει να κανει τιποτα χωρις συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα της wind που το έχει σαν live demo να το δούμε θα ήταν πολύ χρήσιμο!
Link to comment
Share on other sites

LiveDemo δεν υπαρχει σε καταστημα ακομα αλλα το menu δεν διαφερει απο αλλα Android. 159 Euro διαθεσιμο στις επομενες μερες. Πολυ καλο για την τιμη του παντος
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο κινητο οντως !! Σκεφτομαι να το παρω..

 

Ερωτησεις:

1)Το multitouch ειναι smooth?H oθονη λογικα θα ειναι ευαισθητη στο αγγιγμα λογω capacitive εε;

2) Απο μεγαφωνο πως τα παει;

3) Στην homescreen ειναι smooth?Eχει live wallpapers?

4) Εχω δυο χρονια εγγυηση αρα αμα εχει καποιο προβλημα που το παω; Υπαρχει αντιπροσωπια ZTE στην Ελλάδα; :P Οχι οποτε το παμε στην Wind?και μας δινει καινουργιο , τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Edited by takisss

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

LiveDemo δεν υπαρχει σε καταστημα ακομα αλλα το menu δεν διαφερει απο αλλα Android. 159 Euro διαθεσιμο στις επομενες μερες. Πολυ καλο για την τιμη του παντος

 

όχι τόσο για το λογισμικό, αλλά όσον αφορά κατασκευή, αφή, απόκριση και λειτουργικότητα.

Γιατί καλά αυτά που διαβάζουμε, αλλά αν δε το δούμε στο χέρι μας...!

Android δουλεύω στο pc και γνωρίζω πως είναι! :)

Edited by thanasis00
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...