Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ironmainden eisai entelws LATHOS k kalutera na mhn milas afou eisai asxeth gia to thema diatrofh-xasimo kilwn alla na rwtas gia na matheis kapoia swsta pragmata....

 

oles autes oi diaites express exoun POLLA arnhtika na sou dwsoun k katholou thetika afou k auta ta kila pou xaneis xarh se autes einai nera k udatanthrakes opws eipe o runner k pio panw k oxi lipos :) o runner exei dikio se auta pou exei pei ws twra.

Link to comment
Share on other sites

Iron Maiden peripou 130 thermides exei....Akouse ayta pou sou lene oi ypoloipoi...Gia na xaseis sosta lipos prepei na tros gyro stis 300 me 500 thermides kato apo aytes poy xreiazesai dld na xaneis miso kilo tin evdomada kai se kamia periptosi na min pairneis ligoteres apo 1000 thermides tin imera.Stin antitheti peristosi tha xaseis mono myes kai oxi lipos kai o metavolismos sou tha katastrafei entelos...Apo ena simeio kai epeita den tha mporeis na xaseis alla tha pairneis...Sou ta leo apo prosopiki empeiria...
Link to comment
Share on other sites

Stin ilikia pou einai i IronMaiden to na min tros tipota theoreitai katorthoma...Omos to pio dyskolo einai na tros sosta gia na synexisei na kaiei o metavolismos sou...Diaforetika dinetai sima ston eggefalo oti yparxei provlima kai etsi arxizei na kaiei olo kai ligotero... Dustyxos to na min tros tipota einai i eykoli lysi me polu asximes synepeies omos...O,ti k na peis se ena 16xrono omos tha kanei ayto pou nomizei kai ayta pou akouei stin T.V
Link to comment
Share on other sites

αντε ξανα στο θεμα μας...1ον εγω ρωτησα για ενα κακομοιρο κουλουρακι ποσες θερμιδες εχει κ αρχισανε παλι το κηρυγμα μετα πο 3 μηνες που ειχε θαφτει το θεμα 2ον τοτε,δεν ρωτουσα για μενα κ 3ον αν καναμε οτι ακουγετε στην τηλεοραση τοτε δεν θα ειχε κανενας προβλημα με περιττα κιλα.συγνωμη αλλα εγω δεν πετυχε να ανοιξω την τηλεοραση κ να λεει καποιος τρωτε πολυ η μην τρωτε τιποτα.ολοι λενε να εχουμε προγραμμα για υγιεινη διατροφη.

 

αλλα τι να κανουμε,παλι εγω ειμαι εξω απο τον κοσμο κ οι συμφορουμιτες ειναι μεσα σ'ολα...αχχχ αδικη ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Άσε την ειρωνεία στο τελευταίο Post γιατί ΟΝΤΩΣ σε αυτό το θέμα από ότι φαίνεται ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ!Το θέμα δεν είναι ότι δεν ξέρεις....θα μάθεις!Το πρόβλημα είναι ότι ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ αποδεδειγμένα!Μάθε να δέχεσαι κάποια πράγματα από άτομα που έχουν περισσότερες γνώσεις σε κάποια θέματα!Καλό σου κάνει και όχι κακό!

 

Άσε τις ειρωνείες γιατί αν αρχίσουμε τις ειρωνείες.......άστο καλύτερα για το ποιος θα ειρωνεύεται ποιον!!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που η απαντηση σου ειχε κ καποιο σκοπο...

μαλλον δεν καταλαβαινεις καν τι γραφω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είψχα ποτέ πρόβλημα με τα λά.Τρώω πάντα μέχρι να χορτάσω και είμαι πολύ λεπτός!Λες και δε τρώω ένα πράγμα!Τρώω και τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που η απαντηση σου ειχε κ καποιο σκοπο...

μαλλον δεν καταλαβαινεις καν τι γραφω...

 

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τα λεγόμενά σου αλλά και των άλλων!Δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί δεν έχεις καν διάθεση για ώριμη και σωστή συζήτηση και προτιμάς τις ειρωνίες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ironmaiden, πάντως για να πούμε την αλήθεια κάνεις λάθος για τις express δίαιτες.

Δεν είσαι ο υπεράνθρωπος, συμπεριφέρεσαι όπως κάθε άνθρωπος.

Πάνω απο 4-5 κιλά το μήνα δεν κάνει να χάνεις γιατί δεν είναι λίπος αλλά μυική μάζα.

Και το λίπος ζυγίζει λίγο αλλά έχει μεγάλο όγκο.

Δηλαδή

Αν χάσω 10 κιλά με μια δίαιτα express και χάσω 10 με μια δίαιτα κανονική, στην 2η περίπτωση θα φαίνεται σαν έχασα σχεδόν τα διπλάσια. Πέρα από τα προσωρινά και μόνιμα προβλήματα που δημιουργούνται μετις διαίτες της σουπερ-κατερίνας.

Αυτά λέει η συγχρονη επιστήμη και είμαι σίγουρος για να τα λέω.

Συνφωνεις πιστεύω..

Φιλικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είψχα ποτέ πρόβλημα με τα λά.Τρώω πάντα μέχρι να χορτάσω και είμαι πολύ λεπτός!Λες και δε τρώω ένα πράγμα!Τρώω και τα πάντα!

 

kai egw etsi akrivos eimai,etrwga perisotero apo paxysarkous filous mou kai eimai steka,twra omws pou eimai 24 o metavolismos mou den einai o idios,exw parei 8-10 kila s ena xrono(mazi me gymnastiki omws).einai kalo diladi na min meineis se ayto oti oso trws den paxaineis,na mpeis s ena programma siga siga kai gymnastikis kai diatrofis oste otan o metavolismos sou den einai pia toso kalos,esy na min exeis kanena provlima.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να χασω γυρω στα 10-12 κιλα, αλλα επειδη το ψυχολογικο παιζει πολυ ρολο στις διαιτες, αρχισα με μια διαιτα εξπρες, την πρωτη εβδομαδα εχασα 4 κιλα (εννοειτα πηρα τα πανω μου για να συνεχισω) και για 1μησι μηνα εκανα διατροφη ωσπου απο 90 κιλα επεσα στα 78 και εχω πια σταθεροποιηθει στα 80 (αυτος ηταν ο στοχος μου) εδω και 4 μηνες...

καταληγω στο οτι αν δεν εκανα την διαιτα εξπρες στην αρχη, δεν θα ειχα τη διαθεση να συνεχισω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως αν θες να κανεις διαιτα πρεπει να πας σε διαιτολογο και να κανεις οτι σου πει. Ενας φιλος μου εχασε 10κιλα μεσα σε 1,5 μηνα και ειναι μια χαρα!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

adam:

 

Άλλο δίαιτα εξπρές για 1 εβδομάδα και μετά κανονική διατροφή και άλλο να την συνεχίσεις για καιρό!Ακόμα....μην νομίζεις ότι αυτά τα 4 κιλά ήταν απαραίτητα λίπος!Έτσι...;Να διαχωρίζουμε τα πράγματα!Δεν έχει σχέση το ψυχολογικό σου που ανέβηκε με το αν είναι καλές αυτές οι δίαιτες ή όχι!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν μπορω να κανω αυτες τις διαιτες απο τους διαιτολογους γιατι αυτα που σου βαζουν να φας ειναι πααααααρα πολλα κ τρως καθε 3 κ λιγο.δλδ να εχεις το μυαλο σου ολο στο φαι...ελεος

δεν μπορω...ευτυχως δεν επεσα στην αναγκη τους.

 

χαχαχαχα μα είναι δυνατόν να τα πιστευεις αυτά που λές??? :lol: :lol: :lol:

Για όνομα!!!! Έχεις πλήρη άγνοια και απ' οτι βλέπω δεν έχεις και τη διάθεση να μάθεις κάτι. Κρίμα!!! :X

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως αν θες να κανεις διαιτα πρεπει να πας σε διαιτολογο και να κανεις οτι σου πει. Ενας φιλος μου εχασε 10κιλα μεσα σε 1,5 μηνα και ειναι μια χαρα!!

 

Εγω οταν τελειωσα 2α λυκειου ημουν 120Kg,δεν φαινομουν βεβαια για τοσα γιατι επαιζα μπασκετ,ποδοσφαιρο κλπ..Ε λεω μεγαλωσα πρεπει κατι να κανω..Εκανα διαιτα μονος μου,εκοψα τα πολλα πολλα και τελειωσα το σχολειο στα 107:D Εχασα 13κιλα σε ενα χρονο απο μονος μου,ενω κατι φιλοι μου με διαιτολογο 20+ κιλα! Ηρθα Αθηνα και ξεκινησα gym και μου εδωσε εκει ενας γυμναστης μια διατροφη,οχι διαιτα!Εκανα λυπομετρησεις κλπ και μεχρι το καλοκαιρι ειχα φτασει 90 χωρις να χασω μυηκο ιστο,αλλα μονο λιπος!Οποτε ημουν κομπλε μια χαρα,και ποτε δεν πινασα! Πηγα το καλοκαιρι Ναξο και δεν με γνωριζαν! Αλλα το θεμα ειναι οτι οι φιλοι μου μολις σταματησαν το διαιτολογο πηραν παλι τα κιλα! Εγω εμεινα 1 χρονο στα 90 διοτι δεν εκανα αλλη προσπαθεια και ημουν τελειως χημα στο κυμα:X Απλα ειχα αλλαξει συνηθειες διατροφης και δεν μου ειχε φανει,αλλα το συμαντικοτερο εινα οτι τις συνηθειες αυτες τις κρατησα και ημουν για 1 χρονο στα 90! Βεβαι το καλοκαιρι το παραεκανα και τωρα με την εξεταστικη εχω παει 95.Αλλα που θα μου πανε,δεν ειναι στο χερι τους..

Λοιπον ακουστε τι ετρωγα και εχασα τα κιλα!Σε συνδιασμο με γυμναστικη,βαρη και διαδρομο 2-3 φορες τη βδομαδα απο μια ωριτσα!

 

*ΠΡΩΪΝΟ: Γαλα 2% με corn fleycs fietness + μια μπανανα

 

*ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 τοστ με μια φετα τυρι,3-4 φετες γαλοπουλα,μια φετα ντοματα

 

*ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: πρωτεϊνη=κρεας-μπιφτεκι-μπριζολα-ψαρι-μπακαλιαρος-κοτοπουλο κλπ +

υδατανθρακας=μακαρονια-ρυζι-κριθαρι-πατατες βραστες (+μια κουταλια λαδι ωμό)

 

*ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΑΝΟ: 1 γιαουρτι 2%

 

*ΒΡΑΔΥΝΟ: βλ. πρωτεϊνη μεσημεριανου + σαλατα αφθωνη

 

ΑΥΤΑΑΑΑΑ:D

Αποτελεσμα 17Κg λιπους!Πολυ συμαντικο!Γιατι μπορει να χασει μυηκο ιστο που δεν ειναι καλο..Και σ αυτο βοηθαει το γυμναστηριο..:!:

Link to comment
Share on other sites

εγω αν τα φαω ολα αυτα θα παρω μεσα σε μια εβδομαδα 5 κιλα.

Να σας πω εγω τι τρωω και ειμαι στα κιλα που θελω 2 χρονια τωρα? πρωινο τρωω αλλα οχι παντα κανα σαντουιτς η φρυγανιες light με μαρμελαδα η corn flakes παντα με γαλα light, μετα για μεσημεριανο οτι εχει αλλα οχι σε μεγαλη ποσοτητα δηλαδη δεν τελειωνω ποτε το πιατο + οτι τρωω πολυ σαλατα και κομενα τα αναψυκτικα, για βραδυ παντα μα παντα σαλατιτσα με μια φετα ψωμι και νερο η καμια αμιτα!

και ειμαι 1.72 54 κιλα :-)

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι τα πολλά μικρά και πλούσια σε θρεπτικά συστατικά γεύματα. Και αυτό γιατί η διαδικασία του μεταβολισμού είναι συνεχώς ενεργή και οι καύσεις είναι καλύτερες. Χάνεις λίπος χωρίς να το καταλάβεις!

Μοιράστε απλά την ποσότητα που τρώτε κάθε μέρα σε μικρότερα γευματα.Καμιά ιδιαίτερη δίαιτα.

Αντιθέτως άν δεν τρώτε καθόλου ή αν τρώτε λίγο και μια φορά την ημέρα ο οργανισμός σημάνει "συναγερμό" γιατι το εκλαμβάνει σαν έλλειψη τροφής και για να προστατευτεί αντιδρά ΠΑΡΑΚΡΑΤΩΝΤΑΣ το λίπος ωστε να το χρησιμοποιήσει σε περίπτωση ασιτίας.Το αποτέλεσμα είναι να "καιγονται" οι μυες και το λίπος να είναι στη θέση του χαλώντας ακόμη περισσότερο την εμφάνιση.

 

Τα παραπάνω δεν είναι η "γνωμη" μου για το θέμα,αλλά επιστημονικά τεκμηριωμένες αλήθειες. Και όποιος ανενημέρωτος έχει αντίθετη "άποψη" κακό του κεφαλιού του και του υπόλοιπου κορμιού του :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι τα πολλά μικρά και πλούσια σε θρεπτικά συστατικά γεύματα. Και αυτό γιατί η διαδικασία του μεταβολισμού είναι συνεχώς ενεργή και οι καύσεις είναι καλύτερες. Χάνεις λίπος χωρίς να το καταλάβεις!

Μοιράστε απλά την ποσότητα που τρώτε κάθε μέρα σε μικρότερα γευματα.Καμιά ιδιαίτερη δίαιτα.

Αντιθέτως άν δεν τρώτε καθόλου ή αν τρώτε λίγο και μια φορά την ημέρα ο οργανισμός σημάνει "συναγερμό" γιατι το εκλαμβάνει σαν έλλειψη τροφής και για να προστατευτεί αντιδρά ΠΑΡΑΚΡΑΤΩΝΤΑΣ το λίπος ωστε να το χρησιμοποιήσει σε περίπτωση ασιτίας.Το αποτέλεσμα είναι να "καιγονται" οι μυες και το λίπος να είναι στη θέση του χαλώντας ακόμη περισσότερο την εμφάνιση.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!Αλλωστε αν δεις τη διατροφη που εχω γραψει παραπανω ειναι πλουσια σε πρωτεινες για μυηκη αναπτυξη!Οποτε οταν χανεις κιλα αυτα ειναι λιπος.:p

Εσυ PowerZ εισαι κοπελα και σαφως εχεις λιγοτερες ενεργιακες αναγκες.

Εγω ειμαι 1.82 και 95Κg οποτε αν τρωω αυτα που εγραψα παραπανω,οχι τεραστιες ποσοτητες,θα χασω κιλα ευκολα και αυτα θα ειναι λιπος..Σε συνδιασμο παντα με γυμναστηκη..Εσυ που εισαι 40Kg λιγοτερο απο μενα αν τα φας αυτα θα παρεις μαζα λογικο!Αλλα με σωστη γυμναστικη και καταλληλες ποσοτητες αυτης της διατροφης πολυ πιθανον να φτιαξει το σωμα σου κι αλλο:D

Αυτο που θελω εγω ειναι να χασω λιπος!!Μπορει μετα απο τη διατροφη αυτη που θα κανω να λεινω σταθερος σε βαρος,απλα θα εχει αυξηθει η μυηκη μου μαζα!Αυτο θελω να πετυχω!

Ο "φιλος" της αδερφης μου ειναι γυμναστης και αυτος μου εχει δωσει τη διατροφη αυτη!Ο τυπος ειναι 100κιλα αλλα ειναι "φετες","κομματια"...

Δεν ειπα οτι θα φτασω ποτε σε τετοιο επιπεδο,απλα θελω να σου πω οτι δεν εχει σχεση ποσο ξυγιζεις,αλλα το ποσοστο λιπους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μολις ειδα μια διαφημιση για καποιο προ'ι'ων εν ονοματι "knorr vie"! προκειται για κατι μικρα μπουκαλακια με χυμο απο φρουτα και λαχανικα και οτι ενα απο αυτα σου δινει το 50% απο τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος καθημερινα! κατα ποσο μπορει να ισχυει κατι τετοιο? το εχει δοκιμασει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Nα προτιμησεις τα φρούτα και τα λαχανικά. Δεν αποκλείεται να έχει και το 50% σε κάποια μέταλλα-βιταμίνες βάση της ΣΗΠ (συνιστώμενης ημερήσιας ποσότητας)

Ας πούμε κάτι Vitamin C χαπάκια που παίρνω (1gram) έχουν 1667% της ΣΗΠ (SO WHAT?)

Απο γέυση είναι σαν να πήρες οτι φρούτα-λαχανικά βρήκες μπροστά σου και τα πέταξες στο μίξερ.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλη η ιδεα σου;) Ριχνω στον αποχυμοτη οτι φρουτο και λαχανικο βρω μπροστα μου στο ψυγειο και εχω ενα ποτηρι γεματο ενεργεια! καλο θα ειναι να το κανω καθημερινα! Γυμναζομαι συχνα αλλα η διατροφη μου δεν ειναι και τοσο ισορροπημενη! :worry:
Link to comment
Share on other sites

βρηκα σε ενα ιατρικο φορουμ μια πολυ ενδιαφερουσα διαιτα,που εκ πρωτης οψεως δε φαινεται ιδιαιτερα δυσκολη(απο αυτες που σκυλοπεινας)

αν καποιος ενδιαφερεται ας πει,να την μεταφρασω και να την ποσταρω

η συγεκριμενη διαιτα εχει 3 σταδια

το 1ο σταδιο διαρκει 13 μερες

το 2ο -14

και το 3ο -10

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βρηκα σε ενα ιατρικο φορουμ μια πολυ ενδιαφερουσα διαιτα,που εκ πρωτης οψεως δε φαινεται ιδιαιτερα δυσκολη(απο αυτες που σκυλοπεινας)

αν καποιος ενδιαφερεται ας πει,να την μεταφρασω και να την ποσταρω

η συγεκριμενη διαιτα εχει 3 σταδια

το 1ο σταδιο διαρκει 13 μερες

το 2ο -14

και το 3ο -10

 

Ενδιαφερον ακουγετε! δωσε πληροφοριες σε παρακαλω!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...