Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

California Diet !

Χάστε περισσότερα από 6 κιλά σε 2 εβδομάδες, χωρίς να νιώθετε πείνα.

 

 

ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης 170 γραμμ. ντοματοχυμό Ομελέτα με φρέσκα χόρτα και μανιτάρια 2 φέτες ζαμπόν γαλοπούλας.

Δεκατιανό: 1 φέτα τυρί μοτσαρέλα.

Μεσημεριανό: Σαλάτα με κοτόπουλο, πράσινες σαλάτες, ντομάτα, τυρί και 2 κουτ. της σούπας σος χωρίς λιπαρά Απογευματινό: Σαλάτα με ντομάτα και αγγούρι και 1/2 φλιτζ. τυρί cottage.

Βραδινό: Σαλάτα με ρόκα Λαχανικά μαγειρεμένα στο φούρνο και 2 κουτ. της σούπας σος χωρίς λιπαρά .

Επιδόρπιο: Κρέμα με ξύσμα λεμονιού και riccota.

 

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Μιλκ σέικ με γιαούρτι με γεύση φρούτων, 1/2 φλιτζ. βατόμουρα και τριμμένο πάγο Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης.

Δεκατιανό: 1 σφιχτό αβγό.

Μεσημεριανό: Κοτόπουλο λεμονάτο Σαλάτα με ντομάτα και αγγούρι.

Απογευματινό: 120 γραμμ. γιαούρτι.

Βραδινό: Ρολό κιμά ψημένο στο φούρνο Σαλάτα με σπαράγγια στον ατμό, μανιτάρια σοταρισμένα με ελαιόλαδο, ντομάτα, κρεμμύδια και 1 κουτ. του γλυκού ελαιόλαδο.

Επιδόρπιο: Πεπόνι με 2 κουτ. της σούπας τυρί riccota.

 

ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης 1/2 γκρέιπ φρουτ Ομελέτα με 2 αβγά, τυρί και salsa 1 ψημένη φέτα ψωμί ολικής αλέσεως.

Μεσημεριανό: Τυλιχτό ροσμπίφ 1 νεκταρίνι.

Βραδινό: Ψητός σολομός με σάλτσα ντομάτας Σαλάτα με λαχανικά, ντομάτα, αγγούρι και πράσινες πιπεριές, 1 κουτ. της σούπας ελαιόλαδο και ξίδι.

Επιδόρπιο: Βερίκοκα με επικάλυψη σοκολάτας.

 

 

πως την χωριζουμε αυτην σε σταδια ρε παιδια?εχω καταμπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καμμια διαιτα express?εχουμε στερεψει?

ολο το διαδικτυο εψαξα...

την απο πανω διαιτα πως την χωριζουμε?

Link to comment
Share on other sites

California Diet !

Χάστε περισσότερα από 6 κιλά σε 2 εβδομάδες, χωρίς να νιώθετε πείνα.

 

 

ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης 170 γραμμ. ντοματοχυμό Ομελέτα με φρέσκα χόρτα και μανιτάρια 2 φέτες ζαμπόν γαλοπούλας.

Δεκατιανό: 1 φέτα τυρί μοτσαρέλα.

Μεσημεριανό: Σαλάτα με κοτόπουλο, πράσινες σαλάτες, ντομάτα, τυρί και 2 κουτ. της σούπας σος χωρίς λιπαρά Απογευματινό: Σαλάτα με ντομάτα και αγγούρι και 1/2 φλιτζ. τυρί cottage.

Βραδινό: Σαλάτα με ρόκα Λαχανικά μαγειρεμένα στο φούρνο και 2 κουτ. της σούπας σος χωρίς λιπαρά .

Επιδόρπιο: Κρέμα με ξύσμα λεμονιού και riccota.

 

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Μιλκ σέικ με γιαούρτι με γεύση φρούτων, 1/2 φλιτζ. βατόμουρα και τριμμένο πάγο Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης.

Δεκατιανό: 1 σφιχτό αβγό.

Μεσημεριανό: Κοτόπουλο λεμονάτο Σαλάτα με ντομάτα και αγγούρι.

Απογευματινό: 120 γραμμ. γιαούρτι.

Βραδινό: Ρολό κιμά ψημένο στο φούρνο Σαλάτα με σπαράγγια στον ατμό, μανιτάρια σοταρισμένα με ελαιόλαδο, ντομάτα, κρεμμύδια και 1 κουτ. του γλυκού ελαιόλαδο.

Επιδόρπιο: Πεπόνι με 2 κουτ. της σούπας τυρί riccota.

 

ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πρωινό: Καφές χωρίς καφεΐνη ή τσάι με άπαχο γάλα και υποκατάστατο ζάχαρης 1/2 γκρέιπ φρουτ Ομελέτα με 2 αβγά, τυρί και salsa 1 ψημένη φέτα ψωμί ολικής αλέσεως.

Μεσημεριανό: Τυλιχτό ροσμπίφ 1 νεκταρίνι.

Βραδινό: Ψητός σολομός με σάλτσα ντομάτας Σαλάτα με λαχανικά, ντομάτα, αγγούρι και πράσινες πιπεριές, 1 κουτ. της σούπας ελαιόλαδο και ξίδι.

Επιδόρπιο: Βερίκοκα με επικάλυψη σοκολάτας.

 

 

πως την χωριζουμε αυτην σε σταδια ρε παιδια?εχω καταμπερδευτει...

 

 

ειναι τελειως λαθος αυτο που γραφεις καθως εσυ εχεις δωσει μια μονο μερα με συνταγες απο τις πολλες .... η διαιτα αυτη κραταει πολλες μερες και εχει πολλες συνταγες , οποτε η κανε καλυτερο search, η μη την κανεις καν ...

 

δε νοοειται ενα μηνα να τρως μονο αυτα που γραφεις ...

:X
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν είναι δυνατό να ισχύουν οι ίδιες δίαιτες για οποιονδήποτε. Ισχύουν οι γενικοί κανόνες της σωστής διατροφής, αλλά είναι παρακινδυνευμένο να ακολουθούμε κατά βήμα τις πολλά υποσχόμενες "δίαιτες-εξπρές".

Και στο κάτω κάτω, ας το δούμε κι αλλιώς: Όχι μόνο μπορεί να είναι επικίνδυνο, αλλά το θέμα δεν είναι απλώς να χάσουμε κιλά, το θέμα είναι να μην τα ξαναπάρουμε με το που σταματήσουμε τη δίαιτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι χαζομαρες που λενε οι διαιτολογοι για να μαζευουν πελατες...

συμφωνα οτι γενικα οι διαιτες δεν ειναι για ολους κ ειναι προγραμματα για τον καθενα ξεχωριστα αλλα οι διαιτες εξπρεσ ειναι για ολους οσους αντεχουν...

εγω παντως τα κιλα δεν τα παιρνω μετα απο διαιτα εξπρες

Link to comment
Share on other sites

Μην λες ότι θες!!!Δεν είναι καθόλου χαζομάρες!Γυμναστής είμαι με μία από τις 2 ειδικότητες μου να έχει σχέση με διατροφή,άσκηση,ευρωστία κ.α.!Αν θες να χάσεις λίπος το πολύ μέσα σε μια εβδομάδα χάνεις 1 κιλό!ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!Υπάρχουν και άλλοι πολλοί παράγοντες που εσύ σίγουρα δεν τα ξέρεις γιατί δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις!Για αυτό μην απαξιώνεις κάποιους που σπούδασαν χρόνια πάνω σε κάτι το οποίο εσύ το διάβασες σε ένα περιοδικό (από κάποιον "επιστήμονα" αμφιβόλου ποιότητας!!) ή στο Ίντερνετ που μπορεί να γράψει και η κουτσή Μαρία!!

 

Κάτι ακόμα....υπάρχουν πάρα πολλά που μπορώ να γράψω για αυτό το θέμα!Όπως πχ. τον πρώτο καιρό της δίαιτας χάνεις εύκολα κιλά και μετά τα χάνεις με το ζόρι και πολλά άλλα,απλώς δεν είναι δυνατόν να επεκταθείς τόσο γενικά μέσα από ένα forum!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ γω μια ερωτηση;

 

Οταν μας ερχεται λιγουρα, συνηθως τις βραδινες ωρες, τι να τρωμε ωστε να μας φυγει αλλα κ να μην παρουμε πολλες θερμιδες; :confused:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

κριτσινακια ολικης αλεσεως,γιαουρτι,λαχανικα.δεν ειμαι ειδικη,αλλα αυτα δεν παχαινουν και ειναι ωφελιμα:)

τα φρουτα δεν τα εγραψα γιατι ενω εχουν λιγες θερμιδες και εχουν πολλες βιταμινες,συνισταται να καταναλωνονται πρωι και οχι βραδυ.:)

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι χαζομαρες που λενε οι διαιτολογοι για να μαζευουν πελατες...

συμφωνα οτι γενικα οι διαιτες δεν ειναι για ολους κ ειναι προγραμματα για τον καθενα ξεχωριστα αλλα οι διαιτες εξπρεσ ειναι για ολους οσους αντεχουν...

εγω παντως τα κιλα δεν τα παιρνω μετα απο διαιτα εξπρες

 

Όταν γ*μηθεί ο μεταβόλισμος σου (δεν θα αργήσει αν συνεχίσεις έτσι) να δω την αντίδραση σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γ*μηθεί ο μεταβόλισμος σου (δεν θα αργήσει αν συνεχίσεις έτσι) να δω την αντίδραση σου.

Και τότε, όχι απλά δεν θα χάνει βάρος, αλλά θα βάζει κιόλας, τρώγωντας όσο θα έτρωγε για να συντηρεί το κανονικό της βάρος.


Link to comment
Share on other sites

μιλαω για λιγα κιλα κ ξερω πολλους που το εχουν κανει κ ειναι μια χαρα τωρα...

το τι λεει ο καθενας...

Link to comment
Share on other sites

Ilias1908:

Πάνω κάτω αυτά που σου είπε η electra87 σε μικρή ποσότητα.Μην υπερβάλλουμε κιόλας!

 

IRONMAIDEN:

Πρώτ'απ'όλα.....δεν μπορείς να μου πεις εμένα την φράση..."ο καθένας" γιατί ότι σου πω μπορώ να το τεκμηριώσω με επιστημονικά δεδομένα!Εσύ το τεκμηριώνεις με αερολογίες που σου είπε ο ένας και ο άλλος!Μου λες στην αρχή γενικώς ότι οι δίαιτες εξπρες είναι για όσους αντέχουν ΑΡΑ έμμεσα μας δίνεις να καταλάβουμε ότι είναι να τις κάνεις μέχρι να χάσεις όσα κιλά αντέξεις!Μετά μας κοπανάς ότι είναι για λίγα κιλά;Για πες μας ένα παράδειγμα δηλαδή να δούμε περίπου τι εννοείς!Αλλά και πάλι οι δίαιτες εξπρες είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις!Αν ήταν έτσι όλοι οι αθλητές αυτές θα έκαναν οι οποίοι πολλές φορές βιάζονται να χάσουν γρήγορα κιλά ΟΜΩΣ πρέπει να σκεφτείς να κρατήσεις σε ισορροπία κάποια στοιχεία του οργανισμού σου και ταυτόχρονα να χάνεις σε κιλά αυτό που πρέπει δηλαδή ΛΙΠΟΣ!Στις δίαιτες εξπρες πιο πολλά υγρά χάνεις,υδατάνθρακες κ.α. που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για την σωστή λειτουργία του οργανισμού!Μην μου λες λοιπόν εμένα ότι είμαι ο καθένας όταν μιλάω με επιχειρήματα!ΟΚ;Γιατί όταν σε διάφορα forums μπαίνουν θέματα που αφορούν την υγεία καλό είναι να μην παίζουμε και να πετάμε ότι μας έρθει γιατί ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ Η' ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να χάνεις σε κιλά αυτό που πρέπει δηλαδή ΛΙΠΟΣ!

 

:respect:

 

 

Μην επιδιώκετε να βλέπετε απλά τη ζυγαριά να δείχνει μικρότερες τιμές,χάνοντας έτσι και μυικά κιλά.

 

Το λίπος είναι ο εχθρός, αυτό κρεμάει και μας δείχνει πλαδαρούς...

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

runner

δεν βλεπω πουθενα να ανεφερα οτι αυτα ειναι απο ειδικο η απο ενα περιοδικο...

μιλησα για το τι πιστευω εγω,τωρα απο εκει κ περα ο καθενας ας κανει οτι θελει...

μπορειτε να μου πειτε πως χωριζουμε την california diet που ειναι απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

iron maiden,νομιζω οτι ειδικα στη δικη σου ηλικια ειναι επισφαλες να ξεκινησεις διατροφη με λιγοτερες απο το κανονικο θερμιδες χωρις να πας σε καποιον ειδικο:O

αν εχεις λιγα κιλα επιπλεον,η δικη μου γνωμη ειναι απλως να περιορισεις τις ''παρασπονδιες'' και να συμμετεχεις πιο ενεργα σε αθλητικες δραστηριοτητες:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για μενα η διαιτα...

απλα επειδη εχω κανει διαιτες express δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...

αμα θες να τα χασεις γρηγορα τα κιλα κ δεν θες να περιμενεις,ειναι οκ,γιαυτους που αντεχουν την πεινα...

εγω προσωπικα δεν μπορω να κανω αυτες τις διαιτες απο τους διαιτολογους γιατι αυτα που σου βαζουν να φας ειναι πααααααρα πολλα κ τρως καθε 3 κ λιγο.δλδ να εχεις το μυαλο σου ολο στο φαι...ελεος

δεν μπορω...ευτυχως δεν επεσα στην αναγκη τους.

Link to comment
Share on other sites

Είπες κάτι στο προηγούμενο post σου...ότο πιστεύεις απλώς σε αυτό που λες!Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχειπιστεύω αλλά ούτε προσωπική άποψη!Είναι σαν τα μαθηματικά 1+1=2!Στο τέλος θα μας πεις ότι όλοι όσοι σπουδάζουν,διαβάζουν επιστημονικά περιοδικά με έρευνες κ.α. είναι μάπες και άσχετοι και εσύ επειδή πιστεύεις κάτι (πχ. έχασες 2-3 κιλά γρήγορα και νομίζεις ότι έχασες λίπος και έκανες σωστά!) είσια η σωστή!Και δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες!Ο διαιτολόγος δεν σου δίνει απαραίτητα ένα μενού με συγκεκριμένα γραμμάρια πχ ή να τρως συνεχώς!Είναι αναλόγως τις ανάγκες του καθενός!Εγώ προσωπικά είμαι αθλητής και ταυτόχρονα έχω πολύ καλό μεταβολισμό!Αν θέλω να χάσω κάποια επιπλέον κιλά θα κοιτάξω απλώς να περιορίσω τα γλυκά,τα "έξω" κ.α. και σε πληροφορώ ότι θα χάσω όσα κιλά χρειάζεται χωρίς να έχω πρόβλημα σε άλλα στοιχεία του οργανισμού μου!

 

Υπόψιν....ο οργανισμός του καθενός χρειάζεται τις ανάλογες ποσότητες από διάφορα στοιχεία όπως βιταμίνες,ηλεκτρολύτες(όπως στους αθλητές κυρίως το καλοκαίρι) κ.α.!

 

Ξαφνικά εσύ έρχεσαι και πας να αλλάξεις όλα αυτά και συνεχίζεις να λες....για αυτούς που αντέχουν την πείνα!Η σωστή δίαιτα δεν είναι να αντέχεις την πείνα...είναι να κάνεις σωστή διατροφή!Αν ήταν έτσι πήγαινε ζήσε σε κάνα μέρος που πεινάνε οι άνθρωποι για να χάσεις γρήγορα κιλά!ΕΛΕΟΣ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για μενα η διαιτα...

απλα επειδη εχω κανει διαιτες express δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...

αμα θες να τα χασεις γρηγορα τα κιλα κ δεν θες να περιμενεις,ειναι οκ,γιαυτους που αντεχουν την πεινα...

εγω προσωπικα δεν μπορω να κανω αυτες τις διαιτες απο τους διαιτολογους γιατι αυτα που σου βαζουν να φας ειναι πααααααρα πολλα κ τρως καθε 3 κ λιγο.δλδ να εχεις το μυαλο σου ολο στο φαι...ελεος

δεν μπορω...ευτυχως δεν επεσα στην αναγκη τους.

 

Δεν είναι μακρυά ο καιρός που θα πέσεις στην ανάγκη τους όμως... Και τότε θα είναι αργά...

Λες όλοι εδώ που σου λένε για το πόσο λάθος είναι οι δίαιτες αυτές να είμαστε διαιτολόγοι που έχουμε βγει προς αναζήτηση πελατών και προσπαθούμε να σε πείσουμε;

Αν θα μελετήσεις το http://www.eatingdisorders.gr θα δεις πως πολλοί άνθρωποι με ανάλογες δίαιτες πήραν τα διπλάσια κιλά από αυτα που ήθελαν να χάσουν επειδή έκαναν λάθος δίαιτες.

Ο οργανισμός σου είναι ακόμα ξεκούραστος και δεν έχει υποστεί μεγάλη ταλαιπωρία από τις στερήσεις γι αυτό και μπορείς και χάνεις.

Αυτές οι δίαιτες είναι καλές μόνο για αποτοξίνωση λίγων ημερών.

 

Μην κάνεις αυτό το κακό στον εαυτό σου... Κανείς μας εδώ δεν έχει προσωπικό ώφελος για να στα λέει αυτά. Από ανθρώπιινο ενδιαφέρον στα λέμε, βάσει προσωπικών εμπειριών.

 

Κάνε κάτι όσο είναι νωρίς...

Μην κακομεταχειρίζεσαι τον οργανισμό σου. Θα έρθει στιγμή που θα στο ανταποδώσει με τον χειρότερο τρόπο και αυτή η στιγμή δεν είναι και τόσο μακρυά...


Link to comment
Share on other sites

runner

αυτα ειναι υποθεσεις δικες σου,το τι μπορει να σκευτομαι εγω...δεν ειπα τιποτα απο ολα αυτα κ εσυ τα συμπερανες.

κ δεν ειπα σε κανεναν να το κανει...

ο καθενας ας κανει οτι θελει...λες να περνω ποσοστα απο τις διαιτες εξπρες?

εγω κανω οτι νομιζω κ ειμαι μια χαρα...

δεν προκειτε να μου αλλαξεις γνωμη.τουλαχιστον για τον δικο μου οργανισμο.

εγω εκανα μια ερωτηση για μια διατα κ βγηκανε ολοι οι ''σπουδαγμενοι'' να μου πουν οτι κανω λαθος...

Cristina,ξερω εχω μπει σαυτο το φορουμ...εκει μιλαμε για ακραιες μορφες ομως...αυτοι οι ανθρωποι δεν μπορουν να ξεκολησουν απο το φαι(δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν) κ αν προσεξες ειναι ολοι με αυτες τις εγχειρησεις δακτυλιου(καπως ετσι)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω καμιά υπόθεση!Τονίζω αυτά που ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ!ΕΣΥ δεν μίλησες για αυτούς που αντέχουν στην πείνα;ΕΣΥ δεν ειρωνεύτηκες τους διαιτολόγους;ΕΣΥ δεν υποστήριξες ότι οι δίαιτες εξπρες είναι κάτι καλό;ΕΣΥ δεν μίλησες για το τι πιστεύεις;Αυτά δηλαδή από το μυαλό μου τα έβγαλα;

 

Λες ότι δεν είπες σε κανέναν να το κάνει ενώ πιο πριν μας λες ότι μπορούν να κάνουν τις δίαιτες αυτές όσοι έχουν άντοχές στην πείνα!Αυτό λέγεται αντίφαση!

 

Εν τω μεταξύ δεν λες να καταλάβεις κάτι.....εδώ δεν υπάρχουν γνώμες......είναι κάτι de facto!Δεν υπάρχει προσωπική άποψη σε αυτά τα θέματα.Μόνο αποδείξεις και τεκμηριωμένες έρευνες!Εσύ προσπαθείς έμμεσα να μας πείσεις για το αντίθετο (και μην μου πεις πάλι ότι και αυτό το σκέφτηκα γιατί με τοα προηγούμενα που είπα πάλι πάνω σε αντίφαση θα πέσεις!)!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

runner

αυτα ειναι υποθεσεις δικες σου,το τι μπορει να σκευτομαι εγω...δεν ειπα τιποτα απο ολα αυτα κ εσυ τα συμπερανες.

κ δεν ειπα σε κανεναν να το κανει...

ο καθενας ας κανει οτι θελει...λες να περνω ποσοστα απο τις διαιτες εξπρες?

εγω κανω οτι νομιζω κ ειμαι μια χαρα...

δεν προκειτε να μου αλλαξεις γνωμη.τουλαχιστον για τον δικο μου οργανισμο.

εγω εκανα μια ερωτηση για μια διατα κ βγηκανε ολοι οι ''σπουδαγμενοι'' να μου πουν οτι κανω λαθος...

Cristina,ξερω εχω μπει σαυτο το φορουμ...εκει μιλαμε για ακραιες μορφες ομως...αυτοι οι ανθρωποι δεν μπορουν να ξεκολησουν απο το φαι(δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν) κ αν προσεξες ειναι ολοι με αυτες τις εγχειρησεις δακτυλιου(καπως ετσι)...

 

Δυστυχώς για ακόμα μία φορά κάνεις λάθος. Αν πράγματι το είχες μελετήσει και όχι απλά να διαβάσεις 4-5 threads θα διαπίστωνες πως υπάρχουν άτομα που σε κάποια φάση της ζωής τους πήραν κάποια κιλά και στην προσπάθειά τους να τα χάσουν με τρόπους λανθασμένους όπως ο δικός σου, κατέληξαν είτε να μην μπορούν πλέον να χάσουν βάρος, είτε βάζουν κιλά τρώγωντας κανονικά και όχι υπερβολικα. Ξέρεις γιατί;

Επειδή όλοι τους «ήξεραν» τον οργανισμό τους καλύτερα από αυτούς τους «σπουδαγμένους» που εσύ απορρίπτεις. Έτσι τους απέρριπταν κι εκείνοι.

Μπορεί να υπάρχουν αρκετοί εκεί που βρήκαν την λύση μέσω του lap-band (δακτύλιος), σκέψουν όμως πως πριν φτάσουν σε αυτήν την ακαία λύση, πόσες προσπάθειες μπορεί να είχαν κάνει πιο μπροστά ώστε να βάλουν τον εαυτό τους στον κίνδυνο μιας επέμβασης.

Όσο για το «κολλημένοι με το φαί», πίστεψέ με, πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε υπερβολικά και όμως παίρνουν βάρος. Ακόμα κι αν τρώνε παραπάνω από όσο χρειάζεται ο οργανισμός τους, οι λόγοι είναι πάρα πολλοί και όχι επειδή είναι «κολλημένοι με το φαί». Γι αυτό άλλωστε η παχυσαρκία θεωρείται πολυπαραγοντική νόσος.

 

Αν συνεχίσεις αυτές τις δίαιτες, σε μερικά χρόνια θα είσαι στην θέση τους.


Link to comment
Share on other sites

Ilias1908:

Πάνω κάτω αυτά που σου είπε η electra87 σε μικρή ποσότητα.Μην υπερβάλλουμε κιόλας!

 

IRONMAIDEN:

Πρώτ'απ'όλα.....δεν μπορείς να μου πεις εμένα την φράση..."ο καθένας" γιατί ότι σου πω μπορώ να το τεκμηριώσω με επιστημονικά δεδομένα!Εσύ το τεκμηριώνεις με αερολογίες που σου είπε ο ένας και ο άλλος!Μου λες στην αρχή γενικώς ότι οι δίαιτες εξπρες είναι για όσους αντέχουν ΑΡΑ έμμεσα μας δίνεις να καταλάβουμε ότι είναι να τις κάνεις μέχρι να χάσεις όσα κιλά αντέξεις!Μετά μας κοπανάς ότι είναι για λίγα κιλά;Για πες μας ένα παράδειγμα δηλαδή να δούμε περίπου τι εννοείς!Αλλά και πάλι οι δίαιτες εξπρες είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις!Αν ήταν έτσι όλοι οι αθλητές αυτές θα έκαναν οι οποίοι πολλές φορές βιάζονται να χάσουν γρήγορα κιλά ΟΜΩΣ πρέπει να σκεφτείς να κρατήσεις σε ισορροπία κάποια στοιχεία του οργανισμού σου και ταυτόχρονα να χάνεις σε κιλά αυτό που πρέπει δηλαδή ΛΙΠΟΣ!Στις δίαιτες εξπρες πιο πολλά υγρά χάνεις,υδατάνθρακες κ.α. που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για την σωστή λειτουργία του οργανισμού!Μην μου λες λοιπόν εμένα ότι είμαι ο καθένας όταν μιλάω με επιχειρήματα!ΟΚ;Γιατί όταν σε διάφορα forums μπαίνουν θέματα που αφορούν την υγεία καλό είναι να μην παίζουμε και να πετάμε ότι μας έρθει γιατί ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ Η' ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ!

 

 

δες εδω περα τι γραφεις κ ποσα απο αυτα τα ειπα εγω..

χριστινα δεν προκειτε να γινει αυτο που λες...

δεν το συνεχιζω,δεν υπαρχει λογος αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Θα με βγάλεις τρελό;Δεν μπορείς να βγάλεις νόημα από αυτά που γράφω και καλά;Θες να σου πω ακριβώς σε ποια αναφέρθηκα που είπες;Θα στο γράψω για να στο κάνω πιο λιανά να δω μετά τι θα μου πεις!Σε αυτό το post που παραθέτεις ανέλυσα τις εξής φράσεις που είπες:

 

-οι δίαιτες εξπρές είναι για όσους τις αντέχουν

-δεν μπορείς να μου αλλάξεις γνώμη γιατί αυτό πιστεύω

-ξέρω πολλούς που το έχουν κάνει

-και έγραψες την φρασή.......το τι λέει ο καθένας....και καλά εσένα δεν σε νοιάζει!

 

Έχεις πει και άλλα,όμως συνεχίζεις να τα αγνοείς και τα προσπερνάς.Κάνε ότι θες κοπέλα μου με τον αργανισμό σου!Λες και έχουμε κάνα συμφέρον εμείς.Όμως μην το παίζεις ότι τα ξέρεις όλα γιατί από αυτά που λες πας να βγάλεις ολόκληρη επιστημονική κοινότητα άκυρη.Μην ξεχνάς ότι διαβάζουν και άλλοι αυτά που γράφεις και είναι κρίμα να παραπλανούμε τους άλλους ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ και μάλιστα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ!ΧΩΡΙΣ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ!(Δεν φωνάζω στην τελευταία πρόταση...απλώς τονίζω και το λέω αυτό για να μην παρεξηγηθώ!)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Hello :blink:

Μήπως να προχωρήσουμε παρακάτω;Είπε ο καθένας την άποψή του,προφανώς και δεν συμφωνείτε,προφανώς και δεν έχετε καμμία διάθεση για να συμφωνήσετε κάπου όποτε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται η αντιπαράθεση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...