Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω πω, τώρα που ξεκίνησα δίαιτα από γιατρό και ξέρω τι μπορεί να κάνει κανείς για να χάσει κιλα (και όντως χάνω και με καλό ρυθμό μάλιστα), έχω τρελλαθεί με αυτά που έχω διαβάσει μόνο στη τελευταία σελίδα του thread («το βράδυ μόνο γιαούρτι», «πότε ζαμπόν με τυρί», «όχι καφέδες» κτλ.). Ένα έχω να πω: Μην κάνετε ότι διαβάζετε δεξιά και αριστερά, συμβουλευτείτε έναν ειδικό για δίαιτα!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria
Πω πω, τώρα που ξεκίνησα δίαιτα από γιατρό και ξέρω τι μπορεί να κάνει κανείς για να χάσει κιλα (και όντως χάνω και με καλό ρυθμό μάλιστα), έχω τρελλαθεί με αυτά που έχω διαβάσει μόνο στη τελευταία σελίδα του thread («το βράδυ μόνο γιαούρτι», «πότε ζαμπόν με τυρί», «όχι καφέδες» κτλ.). Ένα έχω να πω: Μην κάνετε ότι διαβάζετε δεξιά και αριστερά, συμβουλευτείτε έναν ειδικό για δίαιτα!
Συμφωνώ 100% και μάλιστα αν βρείτε κάποιον καλό διαιτολόγο,θα προσαρμόσει στη δίαιτά σας τα φαγητά που σας αρέσουν,και σε ποσότητες πολύ μεγαλύτερες απ'αυτές που θα επιλέγατε να καταναλώσετε από μόνοι σας. :) Η αδερφή μου με δίαιτα που έκανε από μόνη της έχασε το πολύ ενα-δυο κιλά τα οποία τα ξαναπήρε πολύ εύκολα,αφού δεν άντεξε να μην τρώει σχεδόν τίποτα,ενώ όταν πήγε σε διαιτολόγο σ'ένα μήνα έχασε 6-7 κιλά. :)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο διατροφολόγος είναι η μόνη σωστή λύση!

Η ζάχαρη πάντως (και αυτό λενε όλοι οι γιατροί, δεν είναι δική μου άποψη) περιέχεται σε όλες τις τροφές, φρούτα κλπ, οπότε σαφώς δεν χρειάζεται πρόσθετη ποσότητα ο οργανισμός μας. Η κατανάλωση ακατέργαστης ζάχαρης, δεν βλάπτει σε αντίθεση με την ασπρη, που είναι καταστροφική, όχι μόνο στα δόντια, αλλα γενικότερα.

Με μια σωστή διατροφή, (και δεν χρειάζεται να πας σε ειδικό για να σου πει να τρως φρούτα, λαχανικά κλπ), μπορείς άνετα να αποκλείσεις τη ζάχαρη απο τις διατροφικές σου συνήθειες. ;)

 

 

Garfield απο που προκύπτει ότι η κατανάλωση ακατέργαστης ζάχαρης δε βλάπτει;

 

Η υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης είναι που βλάπτει σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% και μάλιστα αν βρείτε κάποιον καλό διαιτολόγο,θα προσαρμόσει στη δίαιτά σας τα φαγητά που σας αρέσουν,και σε ποσότητες πολύ μεγαλύτερες απ'αυτές που θα επιλέγατε να καταναλώσετε από μόνοι σας. :) Η αδερφή μου με δίαιτα που έκανε από μόνη της έχασε το πολύ ενα-δυο κιλά τα οποία τα ξαναπήρε πολύ εύκολα,αφού δεν άντεξε να μην τρώει σχεδόν τίποτα,ενώ όταν πήγε σε διαιτολόγο σ'ένα μήνα έχασε 6-7 κιλά. :)
Α, γεια σου. Εγώ τρώω κανονικότατα το βράδυ ακριβώς ότι τρώω το μεσημέρι σε νορμάλ (και μερικές φορές μεγάλες) ποσότητες και χάνω κιλά χαλαρά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, γεια σου. Εγώ τρώω κανονικότατα το βράδυ ακριβώς ότι τρώω το μεσημέρι σε νορμάλ (και μερικές φορές μεγάλες) ποσότητες και χάνω κιλά χαλαρά...

 

Αυτό που μετρά για να χάσεις βάρος είναι η συνολική ημερήσια θερμιδική πρόσληψη και η σωματική δραστηριότητα. Λιγότερο μετρά το πότε τρως.

 

Αν εγώ τρώω 1500 θερμίδες και αυτές σε ένα γεύμα δεν εχει μεγάλη διαφορά αν τις σπάσω σε 2(έχει διαφορά αλλά όχι μεγάλη). Το σημαντικό είναι πόσες θερμίδες παίρνω τη μέρα και πόσες καίω(ισοζύγιο).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα καλο ειναι να τις μοιραζεις :) ετσι μετατρεπονται σε ενεργεια που καταναλωνεται και οχι αποθηκευσιμο λιπος,και νιωθεις χορτασμενος :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Garfield απο που προκύπτει ότι η κατανάλωση ακατέργαστης ζάχαρης δε βλάπτει;

 

Η υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης είναι που βλάπτει σε κάθε περίπτωση.

Mα δεν είπα ότι η υπερβολική κατανάλωση δε βλάπτει. Ισα ίσα που είπα ότι απο τα φρούτα και μόνο παίρνουμε άνετα όση ζάχαρη χρειαζόμαστε και μπορούμε να μην βάζουμε πρόσθετη στη διατροφή μας.

Αλλά, αν δεν μπορούμε να πιούμε ένα ρόφημα σκέτο, τότε είναι σαφώς προτιμότερη η ακατέργαστη ζάχαρη απο την λευκή. Καθότι η ακατέργαστη μεταβολίζεται σε αντίθεση με την λευκή. Αυτό είπα. :)

Και να προσθέσω επίσης οτι εγω δεν μιλώ για δίαιτες κλπ, εγω μιλώ για υγιεινή διατροφή που είναι εντελώς ξεχωριστό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν είπα ότι η υπερβολική κατανάλωση δε βλάπτει. Ισα ίσα που είπα ότι απο τα φρούτα και μόνο παίρνουμε άνετα όση ζάχαρη χρειαζόμαστε και μπορούμε να μην βάζουμε πρόσθετη στη διατροφή μας.

Αλλά, αν δεν μπορούμε να πιούμε ένα ρόφημα σκέτο, τότε είναι σαφώς προτιμότερη η ακατέργαστη ζάχαρη απο την λευκή. Καθότι η ακατέργαστη μεταβολίζεται σε αντίθεση με την λευκή. Αυτό είπα. :)

Και να προσθέσω επίσης οτι εγω δεν μιλώ για δίαιτες κλπ, εγω μιλώ για υγιεινή διατροφή που είναι εντελώς ξεχωριστό πράγμα.

 

Και εγώ για υγιεινή διατροφή μίλησα. Η άποψη μου για την ακατατέργαστη ζάχαρη είναι ότι ενώ δεν εισφέρει σε θρεπτικά συστατικά στον οργανισμό, μπορεί να αποτελέσει άλλοθι για να αυξήσουμε την κατανάλωση ζάχαρης(ή για να την κρατήσουμε σταθερή σε υψηλά επίπεδα). Σε μια ισορροπημένη διατροφή, ναι, έχει θέση(λίγες φορές το μήνα).

 

Υ.Γ. και η λευκή ζάχαρη μεταβολίζεται και η ακατέργαστη. Και οι δυο μια χαρά μεταβολίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για υγιεινή διατροφή μίλησα. Η άποψη μου για την ακατατέργαστη ζάχαρη είναι ότι ενώ δεν εισφέρει σε θρεπτικά συστατικά στον οργανισμό, μπορεί να αποτελέσει άλλοθι για να αυξήσουμε την κατανάλωση ζάχαρης(ή για να την κρατήσουμε σταθερή σε υψηλά επίπεδα). Σε μια ισορροπημένη διατροφή, ναι, έχει θέση(λίγες φορές το μήνα).

 

Υ.Γ. και η λευκή ζάχαρη μεταβολίζεται και η ακατέργαστη. Και οι δυο μια χαρά μεταβολίζονται!

Ε τότε τρώγε άσπρη! :)

 

ιατροnet

Κάτι αντίστοιχο μπορούμε να πούμε και για την μαύρη ζάχαρη, που επίσης θεωρείται πιο διαιτητική από την κλασσική άσπρη ζάχαρη. Και σε αυτή την περίπτωση όμως έχουμε δύο τρόφιμα με το ίδιο ακριβώς θερμιδικό φορτίο, αλλά με διαφορετική θρεπτική αξία μια και η πρώτη λόγω της μικρότερης επεξεργασίας της είναι σαφώς πιο υγιεινή.

Συμπέρασμα: αντικαταστήστε την άσπρη ζάχαρη, με φρουκτόζη ή μαύρη ζάχαρη, όχι όμως για να γλιτώσετε θερμίδες αλλά για να επωφεληθείτε από τις θετικές τους ιδιότητες

 

.... Ή δεύτερη κατηγορία τροφίμων περιλαμβάνει την ζάχαρη και όλα τα προϊόντα με αρκετή ζάχαρη στη σύνθεσή τους, όπως τα κουλουράκια, τα κέικ, τα μπισκότα, τα γλυκίσματα του εμπορίου, κλπ. Η χρήση της άσπρης ζάχαρης επίσης αυξάνει την ευαισθησία των βλεννογόνων του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος και τους κάνει πιό ευπρόσβλητους σε εξωγενείς βλαπτικούς παράγοντες.

Θα πρέπει λοιπόν κανείς να αποφεύγει τη συγκεκριμένη 'δύσκολη' περίοδο όλα τα προϊόντα που περιέχουν άσπρη ζάχαρη και να περιορίζεται σε γλυκά που περιέχουν κυρίως μαύρη ζάχαρη, μελάσσα ή ακόμη καλύτερα μέλι.

Link to comment
Share on other sites

garfield:

Αυτά που λες είναι υπερβολικά!Στο θέμα της ζάχαρης αυτά που αναφέρεις είναι ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ!Σε πληροφορώ ότι η ζάχαρη βοηθάει μέχρι και στον αθλητισμό και ως μία ποσότητα ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!Δεν μιλάμε για υπερβολική ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ και την διατροφή που κάνει!Τώρα αυτά που μου λες είναι υπερβολές!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γλυκό με μαύρη ζάχαρη που κυκλοφορεί στην αγορά ;
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε παιδιά, κάντε ό,τι νομίζετε, δεν σας έπιασα κι απ' το λαιμό! Αν τα θεωρείτε υπερβολή, ok. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο. Εγώ απλώς εφαρμόζω σε όλη την οικογένεια, αυτά που συνιστά ο παιδίατρος που έχω στα παιδιά μου. Πέραν τουτου δεν έχω να πω τίποτ' αλλο. :)

ALR γλυκά με μαύρη ζάχαρη έχουν τα καταστήματα υγεινής διατροφής.

Link to comment
Share on other sites

garfield:

Αυτά που λες είναι υπερβολικά!Στο θέμα της ζάχαρης αυτά που αναφέρεις είναι ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ!Σε πληροφορώ ότι η ζάχαρη βοηθάει μέχρι και στον αθλητισμό και ως μία ποσότητα ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!Δεν μιλάμε για υπερβολική ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ και την διατροφή που κάνει!Τώρα αυτά που μου λες είναι υπερβολές!

 

 

Θα συμφωνήσω.Η ζάχαρη είναι φυσικό προιόν και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για τον οργανισμό.Μέσα σε λογικά πλαίσια.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω.Η ζάχαρη είναι φυσικό προιόν και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για τον οργανισμό.Μέσα σε λογικά πλαίσια.

 

:)

 

Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο! Απλά 2 πράγματα ισχύουν. Η κατανάλωση ζάχαρης σε υπερβολικές δόσεις κάνει περισσότερο κακό παρά καλό (και είναι άκρως εθιστική) και η μαύρη ζάχαρη έχει περισσότερες ευεργετικές ιδιότητες από την άσπρη και για αυτό θεωρείται ανώτερη.

 

 

@Garfield: Καταστήματα για Υγιεινή διατροφή πια θεωρούνται ; Δεν έχω ιδέα και δεν πρέπει να έχω πετύχει ούτε ένα στην Θεσσαλονίκη..Εκτός και αν τα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα περιαλαμβάνονται σ'αυτα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο! Απλά 2 πράγματα ισχύουν. Η κατανάλωση ζάχαρης σε υπερβολικές δόσεις κάνει περισσότερο κακό παρά καλό (και είναι άκρως εθιστική) και η μαύρη ζάχαρη έχει περισσότερες ευεργετικές ιδιότητες από την άσπρη και για αυτό θεωρείται ανώτερη.

 

 

@Garfield: Καταστήματα για Υγιεινή διατροφή πια θεωρούνται ; Δεν έχω ιδέα και δεν πρέπει να έχω πετύχει ούτε ένα στην Θεσσαλονίκη..Εκτός και αν τα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα περιαλαμβάνονται σ'αυτα.

 

 

Τα καταστήματα με βιολογικά προιόντα εντάσσονται σε αυτά της υγιεινής διατροφής. Εκεί θα βρεις αυτό που ζήτησες.

 

Οσο λιγότερο καταναλώνει κανείς ζάχαρη τόσο το καλύτερο. Αυτό είναι ο κανόνας που προκύπτει από τις πυραμίδες υγιεινής διατροφής.

 

Εξαφάνιση της ζάχαρης από το διαιτολόγιο (στην κρυσταλική μορφή της και όχι των σακχάρων εν γένει) δεν πρόκειται να έχει αρνητικές συνέπειες για τον οργανισμό. Ο Οργανισμός μπορεί και διασπά το άμυλο των τροφών σε γλυκόζη για να τροφοδοτήσει τον εγκέφαλο.....

 

Δε χρειάζεται να λαμβάνεται ζάχαρη για αυτό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ARL, όπως τα λέει ο Spartak είναι. Στα καταστήματα με βιολογικά προιόντα θα βρεις αυτά που συζητάμε. :)

 

"Εξαφάνιση της ζάχαρης από το διαιτολόγιο (στην κρυσταλική μορφή της και όχι των σακχάρων εν γένει) δεν πρόκειται να έχει αρνητικές συνέπειες για τον οργανισμό. Ο Οργανισμός μπορεί και διασπά το άμυλο των τροφών σε γλυκόζη για να τροφοδοτήσει τον εγκέφαλο.....

Δε χρειάζεται να λαμβάνεται ζάχαρη για αυτό πάντως."

spartak αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Που ακριβώς διαφωνούμε? :)

Link to comment
Share on other sites

ARL, όπως τα λέει ο Spartak είναι. Στα καταστήματα με βιολογικά προιόντα θα βρεις αυτά που συζητάμε. :)

 

"Εξαφάνιση της ζάχαρης από το διαιτολόγιο (στην κρυσταλική μορφή της και όχι των σακχάρων εν γένει) δεν πρόκειται να έχει αρνητικές συνέπειες για τον οργανισμό. Ο Οργανισμός μπορεί και διασπά το άμυλο των τροφών σε γλυκόζη για να τροφοδοτήσει τον εγκέφαλο.....

Δε χρειάζεται να λαμβάνεται ζάχαρη για αυτό πάντως."

spartak αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Που ακριβώς διαφωνούμε? :)

 

Garfield δεν απευθυνόταν όλο το σχόλιο μου σε σένα. Γράφτηκαν και άλλα σχόλια από άλλους για την αξία της ζάχαρης , το πόσο σημαντική είναι κλπ. Σε αυτά τα σχόλια πηγαινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την εμπειρια μου απο διαιτα?

ειμαι 21 και τον Δεκεμβρη ειχα φτασει τα 105 κιλα με υψος 184.

ειχα χωρισει με την κοπελια μου(ασχετο ακομα τη γουσταρω την ατιμη!!!)και κατεβαζα τον αμπακο!

τωρα ειμαι στα 79 κιλα μετα απο 7 μηνες διαιτα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Paidia otan eimoun 14 eixa ipsos 1.76 k eimoun 76 kila.Meta ekana dieta k sta 15 m eimoun 1.80 k 55 kila :blink: (eimoun sta prothira anorexias).Eftasa mexri ekina ta kila epidi eixa stomaxaki k ithela na figei.Telika dn efige k piga se dietologo.M egrapse diatrofi k eimai tora 65 kila alla pali exw to stomaxaki.Ti na kanw gia na figei?(paw k gimnastirio edw k 3-4 mines)

Kamia simvouli ? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Kamia simvouli ? :cry:

Καλυτερα ρωτα καποιον διαιτολογο ή καποιον γυμναστη απο το γυμναστηριο που πας ;)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο στα προθυρα ανορεξιας να το προσεξεις...μην οδηγηθεις ποτε εκει... :O

η δικη μου γνωμη ειναι μετρια γυμναστικη(καλο ειναι να μην το παρακανεις),να τρως απο ολα για να παιρνεις ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεσαι και νερο,νερο,νερο...δε φανταζεσαι ποσο καλο κανει :)

και αυτο που θα σου πουνε ολοι:καλυτερα πολλα μικρα γευματα παρα ενα δυο και μεγαλα...

υπομονη χρειαζεται να φτιαχεις εναν καλο μεταβολισμο,οχι γρηγορες διαιτες ταχα θαυματουργες και μετα παλι τα ιδια :)

καλο βεβαια να συμβουλευετεις εναν ειδικο...αυτα που σου γραφω ειναι αυτα που πιστευω εχοντας καποια ενημερωση απο διαφορα βιβλια που εχω διαβασει και απο προσωπικη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

...η δικη μου γνωμη ειναι μετρια γυμναστικη(καλο ειναι να μην το παρακανεις),να τρως απο ολα για να παιρνεις ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεσαι και νερο,νερο,νερο...δε φανταζεσαι ποσο καλο κανει :)

Eιδικά σε μια δίαιτα επιβάλλεται, γιατι όταν κάνεις δίαιτα αρχίζουν και αποβάλονται όλες οι τοξίνες, όποτε το νερό είναι κάτι παραπάνω απο απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

spartak και garfield:

Καλύτερα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι ΧΩΡΙΣ να ξέρουμε!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ!Αν θες να το συγκεκριμενοποιήσουμε υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που την χρειάζεται την ζάχαρη και αυτή είναι οι ΑΘΛΗΤΕΣ αλλά με σωστά όρια!Για το τι είδους ζάχαρη τρώμε αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ η διαφορά όσο θέλετε να μας την παρουσιάσετε!Αν δεν ήταν τόσο απαραίτητα τα προϊόντα με κάποια χ ποσότητα ζάχαρης τότε ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ οι διαιτολόγοι δεν θα είχαν τέτοιες τροφές ΟΜΩΣ επειδή η συγκεκριμένη ουσία ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τοποθετούν στο διαιτολόγιο τέτοια προϊόντα όσο πρέπει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

spartak και garfield:

Καλύτερα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι ΧΩΡΙΣ να ξέρουμε!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ!Αν θες να το συγκεκριμενοποιήσουμε υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που την χρειάζεται την ζάχαρη και αυτή είναι οι ΑΘΛΗΤΕΣ αλλά με σωστά όρια!Για το τι είδους ζάχαρη τρώμε αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ η διαφορά όσο θέλετε να μας την παρουσιάσετε!Αν δεν ήταν τόσο απαραίτητα τα προϊόντα με κάποια χ ποσότητα ζάχαρης τότε ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ οι διαιτολόγοι δεν θα είχαν τέτοιες τροφές ΟΜΩΣ επειδή η συγκεκριμένη ουσία ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τοποθετούν στο διαιτολόγιο τέτοια προϊόντα όσο πρέπει!

 

Βασικά οι αθλητές δεν είναι οτί χρειάζονται την ζάχαρη. Απλώς είναι μια γρήγορη πηγή ενέργειας και δεν πρόκειται να τους επηρρεάσει αρνητικά μιας και την "καίνε" αμέσως, ιδίως όταν την καταναλώνουν κατά τη διάρκεια των προπονήσεων σε μορφή ισοτονικών αναψυκτικών κτλ..

Η ζάχαρη σαν υδατάνθρακας αν παραμείνει στον οργανισμό ένα ορισμένο διάστημα ορών χωρίς να ασκηθούμε μετατρέπεται απευθείας σε λίπος.

Ο αθλητής δεν χρειάζεται να ανησυχεί για αυτό όμως ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

spartak και garfield:

Καλύτερα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι ΧΩΡΙΣ να ξέρουμε!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ!Αν θες να το συγκεκριμενοποιήσουμε υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που την χρειάζεται την ζάχαρη και αυτή είναι οι ΑΘΛΗΤΕΣ αλλά με σωστά όρια!Για το τι είδους ζάχαρη τρώμε αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ η διαφορά όσο θέλετε να μας την παρουσιάσετε!Αν δεν ήταν τόσο απαραίτητα τα προϊόντα με κάποια χ ποσότητα ζάχαρης τότε ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΙΤΕΣ οι διαιτολόγοι δεν θα είχαν τέτοιες τροφές ΟΜΩΣ επειδή η συγκεκριμένη ουσία ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ τοποθετούν στο διαιτολόγιο τέτοια προϊόντα όσο πρέπει!

 

 

Για πες μας λοιπόν εσύ που ξέρεις. Από που προκύπτει ότι είναι καλό να τρώμε προιόντα με ζάχαρη σε λογική ποσότητα;;;

 

Εγώ σου λέω ότι από τα επιστημονικά πορίσματα της διατροφικής επιστήμης όπως αυτά καταγράφονται στις διατροφικές προτάσεις των διεθνών οργανισμών και στις πυραμίδες υγιεινής διατροφής προκύπτει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες.... Αν θες να μας παραθέσεις τις πηγές σου για να μας πείσεις........

Επισημαίνω ότι η επίκληση μια μικρής κατηγορίας του πληθυσμού που έχει ιδιαίτερες διατροφικες΄ανάγκες δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως οδηγός για την πλειοψηφία του πληθυσμού.

 

Πάντως ακόμα και οι αθλητές που αναφέρεις αποφεύγουν την κατανάλωση ζάχαρης μια και δεν εισφέρει διατροφικά τον οργανισμό.

 

Τονίζω ότι το μόνο όργανο στον άνθρωπο που χρειάζεται γλυκόζη (η ζάχαρη είναι διζακχαρίτης που αποτελείται από φρουκτόζη και γλυκόζη) είναι ο εγκέφαλος και αυτός μπορεί να τη λαμβάνει από τους υπόλοιπους υδατάνθρακες της τροφής τους οποίους και διασπά ευκολότατα. Αντίθετα η κατανάλωση ζάχαρης συνδέεται με ταχύτατη άνοδο των επιπέδων ινσουλίνης στο αίμα (η οποία αυξάνει την πιθανότητα λιπογέννεσης) η οποία πέφτει απότομα στη συνέχεια με αποτέλεσμα να παρατηρείται εκ νέου υπογλυκαιμία(και άρα συνεχής ανάγκη παροχής ζάχαρης).

 

Κοινώς μπαίνουμε σε φαύλο κύκλο.....

 

 

Υ.Γ. Ο κύριος λόγος που αρκετοί διαιτολόγοι έχουν τη ζάχαρη στις διατροφικες τους προτάσεις δεν είναι φυσικά επειδή είναι τόσο απαραίτητη όσο το παρουσιάζεις αλλά επειδή ακολουθούν μια πραγματιστική αντίληψη με βάση την οποία δεν αποκλείουν εντελώς την κατανάλωση της γνωρίζοντας ότι δεν είναι εύκολο να ακολουθηθεί μια τέτοια οδηγία που κινδυνεύει να μπλοκάρει-τινάξει στον αέρα όλο το διατροφικό πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...