Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, εμένα οι τυποποιημένες της Χίου μου αρέσουν και με ζάχαρη και άνευ. Αντίθετα οι άλλες, μετά απο λίγο μάσημα θυμίζουν βραστό κοτόπουλο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To σίγουρο είναι ότι υπάρχουν τσίκλες χωρίς ζάχαρη και χωρίς ασπαρτάμη, η οποία πράγματι είναι ύποπτη ουσία......

 

Μπορείς να μου βρείς μια τσίχλα χωρίς ζάχαρη και χωρίς ασπαρτάμη ;Εκτός από την Χίου φυσικά την οποία και δεν αντέχω με τίποτα(Δυστυχώς).

 

( Θέμα για τσίχλες το καταντήσαμε :p )

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

( Θέμα για τσίχλες το καταντήσαμε :p )
Εντάξει μωρέ, μέσα στη δίαιτα-διατροφή είναι και αυτές, δεν νομίζω ότι είναι εκτός θέματος. :)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου βρείς μια τσίχλα χωρίς ζάχαρη και χωρίς ασπαρτάμη ;Εκτός από την Χίου φυσικά την οποία και δεν αντέχω με τίποτα(Δυστυχώς).

 

( Θέμα για τσίχλες το καταντήσαμε :p )

 

Αυτές της Χίου ξέρω. Δεν έχουν ούτε ζάχαρη ούτε ασπαρτάμη, ακεσουλφάμη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έλεος!!

Πριν γράψετε κάτι τσεκάρετε αν όντως αληθεύει γιατί με αυτά που διαβάζω θα μου πέσουν τα μαλλιά!!!!

Έλεος δηλαδή, οι πρωτείνες σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μετατρέπονται σε λίπος!!!

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

Όχι τίποτε άλλο, το διαβάζουν και άτομα που δεν γνωρίζουν και τα πιστεύουν κι όλας!

Δηλαδή οι τροφές πλούσιες σε πρωτείνες δεν περιέχουν θερμίδες?Κάθε γραμμάριο πρωτείνης περιέχει 4 θερμίδες.Από τη στιγμή που θα δημιουργηθεί θερμιδικό πλεόνασμα φυσικά και ο οργανισμός θα αποθηκεύσει λίπος.Δείξε μου ένα έγγραφο ή έναν επιστήμονα που να λέει οτι οι τροφές πλούσεις σε πρωτείνες σε καμμία περίπτωση δεν μετατρέπονται σε λίπος.Φυσικά και όταν μιλάμε για πρωτείνες αναφερόμαστε σε τροφές πλούσιες σε πρωτείνες και όχι στα αμινοξέα.Αλλωστε καμμία τροφή δεν περιέχει μόνο πρωτείνες ή μόνο υδατάνθρακες ή μόνο λιπαρά.Ακόμα και ο τόνος σε νερό έχει λίπος,έστω και ελάχιστο.

.
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτείνες δύσκολα θα βρούνε ελεύθερο πεδίο για να μετατραπούν σε λίπος.Είναι ότι πιο χρήσιμο για έναν νορμάλ άνθρωπο και είναι υπεύθυνες για την κατασκευή του μυϊκού μας ιστού.

 

Για το θερμιδικό πλεόνασμα τώρα.Αν κάτσεις στον καναπέ μετά από 1 μακαρονάδα τι νομίζεις ότι θα γίνει;;

Εξαρτάται από τις δραστηριότητες σου το υπόλοιπο τιης ημέρας.

.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι τροφές πλούσιες σε πρωτείνες δεν περιέχουν θερμίδες?Κάθε γραμμάριο πρωτείνης περιέχει 4 θερμίδες.Από τη στιγμή που θα δημιουργηθεί θερμιδικό πλεόνασμα φυσικά και ο οργανισμός θα αποθηκεύσει λίπος.Δείξε μου ένα έγγραφο ή έναν επιστήμονα που να λέει οτι οι τροφές πλούσεις σε πρωτείνες σε καμμία περίπτωση δεν μετατρέπονται σε λίπος.Φυσικά και όταν μιλάμε για πρωτείνες αναφερόμαστε σε τροφές πλούσιες σε πρωτείνες και όχι στα αμινοξέα.Αλλωστε καμμία τροφή δεν περιέχει μόνο πρωτείνες ή μόνο υδατάνθρακες ή μόνο λιπαρά.Ακόμα και ο τόνος σε νερό έχει λίπος,έστω και ελάχιστο.

 

Σωστά το θέτεις το ζήτημα. Το θέμα είναι το ενεργειακό πλεόνασμα. Πρακτικά είναι δύσκολο κάποιος να κάνει δίαιτα που να αποτελείται κατά μεγάλη πλειοψηφία από πρωτεινές οπότε νομίζω δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση για αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Είμαι πτυχιούχος Διαιτολόγος και θα χαρώ πολύ αν μπορέσω να βοηθήσω προσφέροντας τις γνώσεις μου. Ένα δείγμα δικό μου είναι οι αναφορές μου στο θέμα Τί τρώτε πρωινό? στο ίδιο φόρουμ. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους εκτός από όσους δε γράφουν στην Ελληνική γλώσσα. Καλή αρχή και καλή συνεργασία! Μπορείτε να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε ακόμη κι αν χρειάζεστε μία συμβουλή σε οποιοδήποτε θέμα σας απασχολεί. Έχω και γνώσεις ψυχολογίας και γενικώς μου αρέσει να βοηθάω τους ανθρώπους μέσω του διαλόγου έστω και διαδυκτιακά!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω θα ηθελα μια βοηθεια με θεμα διατροφης,εχω υψος 1,85 και ειμαι 75 κιλα,γυμναζομαι 2-3 χρονια περιπου.και αυτο που θα ηθελα ειναι να μου δωσεις ενα παραδειγμα σωστης διατροφης(πχ για να καταλαβω πεσ μου για 2 μερες μεσ στη βδομαδα δυο διαφορετικα μενου)για να φανει περισσοτερο η δουλεια που κανω στο γυμναστηριο,και θα ηθελα να παρω και 3-4 κιλα,αλλα σωστα κιλα.γενικοτερα χανω σχετικα πιο ευκολα βαρος,αλλα παιρνω δυσκολα.συνηθως τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες φαγητου,μεσημερι και βραδυ τρωω και απο μιση φρατζολα στανταρ μαζι με μεγαλο πιατο φαι.αλλιως μετα αισθανομαι οτι ξαναπειναω γρηγορα.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω θα ηθελα μια βοηθεια με θεμα διατροφης,εχω υψος 1,85 και ειμαι 75 κιλα,γυμναζομαι 2-3 χρονια περιπου.και αυτο που θα ηθελα ειναι να μου δωσεις ενα παραδειγμα σωστης διατροφης(πχ για να καταλαβω πεσ μου για 2 μερες μεσ στη βδομαδα δυο διαφορετικα μενου)για να φανει περισσοτερο η δουλεια που κανω στο γυμναστηριο,και θα ηθελα να παρω και 3-4 κιλα,αλλα σωστα κιλα.γενικοτερα χανω σχετικα πιο ευκολα βαρος,αλλα παιρνω δυσκολα.συνηθως τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες φαγητου,μεσημερι και βραδυ τρωω και απο μιση φρατζολα στανταρ μαζι με μεγαλο πιατο φαι.αλλιως μετα αισθανομαι οτι ξαναπειναω γρηγορα.

Σχετικά με το ότι βάζεις δύσκολα κιλά οφείλεται στο γεγονός ότι έχεις υψηλό μεταβολισμό, δηλαδή ο οργανισμός σου καίει γρηγορότερα τις θερμίδες που παίρνεις απ το φαγητό και δεν έχει επάρκεια για αποθήκευση. Παρόλα αυτά κάποιοι κανόνες διατροφής δε βλάπτουν. Μη νομίζεις ότι επειδή καις εύκολα θερμίδες αυτομάτως δικαιολογείσαι να τρώς οτιδήποτε. Μπορεί π.χ. να φαίνεσαι λεπτός αλλά να έχεις υψηλό ποσοστό λίπους οπότε, δώρον άδωρον. Φρόντισε να αποφεύγεις τα ζωικά λίπη, τα έτοιμα γλυκά, τα αλμυρά και όσο μπορείς τα έτοιμα φαγητά, σνακς κ.τ.λ. Περιορίσου στο σπιτικό φαγητό, το γάλα και τα αυγά(με μέτρο) για πρόσληψη υψηλής ποιότητας βιολογικής αξίας πρωτείνης, όσπρια και λαχανικά για φυτικές ίνες και καλή λειτουργία του εντέρου καθώς και σε μέτρια συχνότητα κρέας κατα προτίμηση κοτόπουλο. Ψωμί μόνον ολικής αλέσεως κι όχι άσπρο και φρούτα, γιαούρτι και ξηρούς καρπούς αντί για σνάκς.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που λες,αν φαω οσπρια,λαχανικα,που τα τρωω ολα αυτα,αυγα και λιγο κρεας κτλ,δεν χορταινω με τιποτα,γλυκα δεν πολυτρωω,δηλαδη μονο χαρη στο πολυ ψωμι που τρωω διατηρω το βαρος μου,αλλιως αν ετρωγα μονο αυτα μαζι με τη γυμναστικη θα εχανα.περσι,δεν ετρωγα ψωμι το βραδυ,δεν ετρωγα με κρεμα γαλακτος το βραδυ,δεν ετρωγα γλυκα,για να κανω και καλα υγιεινη διατροφη πολυ γαλα,πολλυ οσπρια πολλα στη σχαρα χςρισ λιπος,και ημουν 68 κιλα.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που λες,αν φαω οσπρια,λαχανικα,που τα τρωω ολα αυτα,αυγα και λιγο κρεας κτλ,δεν χορταινω με τιποτα,γλυκα δεν πολυτρωω,δηλαδη μονο χαρη στο πολυ ψωμι που τρωω διατηρω το βαρος μου,αλλιως αν ετρωγα μονο αυτα μαζι με τη γυμναστικη θα εχανα.περσι,δεν ετρωγα ψωμι το βραδυ,δεν ετρωγα με κρεμα γαλακτος το βραδυ,δεν ετρωγα γλυκα,για να κανω και καλα υγιεινη διατροφη πολυ γαλα,πολλυ οσπρια πολλα στη σχαρα χςρισ λιπος,και ημουν 68 κιλα.

Φάε όλα αυτά απλά συχνότερα και σε μεγαλύτερη ποσότητα. Κάποτε θα χορτάσεις. Αλλά μην απογοητεύεσαι. Το να είναι κάποιος λεπτός είναι υγεία και προτέρημα στις ημέρες μας. Όταν μεγαλώσεις θέλοντας και μη θα βλέπεις τον εαυτό σου να γίνεται παχύτερος και δε θα σου αρέσει. Όσο περνούν τα χρόνια ο οργανισμός αποθηκεύει ευκολότερα και ταχύτερα λίπος. Γι αυτό μη πολυσυνηθίζεις στο να τρως υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αν και με βλεπω να τρωω κανα καρβελι παλι για να μην ειμαι ολη την ωρα με λιγουρες,θα δοκιμασω οπωσ τρωω τωρα να το παλεψω να παρω 2-3 κιλα,και μετα θα το αλλαξω το συστημα,και αν δω οτι χανω θα επιστρεψω στα ψωμια,ευχαριστω φιλε μου
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αν και με βλεπω να τρωω κανα καρβελι παλι για να μην ειμαι ολη την ωρα με λιγουρες,θα δοκιμασω οπωσ τρωω τωρα να το παλεψω να παρω 2-3 κιλα,και μετα θα το αλλαξω το συστημα,και αν δω οτι χανω θα επιστρεψω στα ψωμια,ευχαριστω φιλε μου

Μην αγχώνεσαι να πάρεις κιλά γιατί σε λίγο θα παρακαλάς να τα χάσεις!!! Όσον αφορά το ψωμί, μόνον ολικής αλέσεως όχι άσπρο. Δοκίμασε επίσης να ανακατέψεις ταχίνι με μέλι. Θαυματουργό από πολλές απόψεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το ταχινι?πρωτη φορα το ακουω,και πως το τρως με το μελι?αν και δεν μ αρεσει το μαυρο ψωμι θ αρχισω να κανω θυσιες,γιατι οχι ασπρο?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το ταχινι?πρωτη φορα το ακουω,και πως το τρως με το μελι?αν και δεν μ αρεσει το μαυρο ψωμι θ αρχισω να κανω θυσιες,γιατι οχι ασπρο?

Ταχίνι ονομάζεται το προιόν πολτοποίησης του σουσαμιού και πωλείται στα σούπερ μάρκετ. Το ανακατεύεις καλά γιατί επάνω ανεβαίνει το λάδι του σουσαμιού και το ανακατέβεις με το μέλι. Το άσπρο ψωμί επειδή έχει αφαιρεθεί απ το σιτάρι ο φλοιός του σιταριού έχει χάσει σχεδόν όλες τις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία, τις πρωτείνες και τις φυτικές ίνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερει κανεις την διαιτα των αστροναυτων?ποια ειναι δηλαδη...

την ψαχνω πολυ καιρο κ δεν την βρησκω,α καποιος την εχεις ας την ποσταρει η ας μου στειλει ενα πμ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ακουσα προσφατα για αυτην,δε θυμαμαι πολλες λεπτομερεις,ξερω ομως οτι δεν ενδεικνυται για μη-αστροναυτες.επισης απο ο,τι θυμαμαι βασιζεται στην καταναλωση λιπους.
Link to comment
Share on other sites

την ψαχνω εδω κ καιρο.ειναι πολυ γνωστη αλλα δεν την βρισκω πουθενα...

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω και χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιη, έχω την εντύπωση πως αυτή η δίαιτα είναι από ανέκδοτο. :X

 

Αν βασιστώ όμως στα λόγια της Ηλέκτρας:

 

ακουσα προσφατα για αυτην,δε θυμαμαι πολλες λεπτομερεις,ξερω ομως οτι δεν ενδεικνυται για μη-αστροναυτες.επισης απο ο,τι θυμαμαι βασιζεται στην καταναλωση λιπους.

Τότε ίσως να ψάχνεις την δίαιτα του Dr. Atkins η οποία όντως βασίζεται στην κατανάλωση λίπους και πρωτεϊνών και στην ελάχιστη κατανάλωση υδατανθρακών (ψωμί, όσπρια, φρούτα, ζάχαρη, κλπ).

 

Λεπτομέρειες θα βρεις εδώ, καθώς και εδώ (το 1ο post στην 2η σελίδα) από ένα μέλος αυτού του forum (lina) που με την δίαιτα που αναφέρει είχε μεγάλη απώλεια βάρους, 50 κιλά όπως λέει εκεί. Πιο συγκεκριμένα λέει:

 

Η δίαιτα Άτκινς είναι μια δίαιτα που αντί να μετράς θερμίδες, μετράς μονάδες υδατάνθρακα. Υπάρχουν τροφές με δείκτη υδατάνθρακα υψηλό, όπως πχ τα μακαρόνια, και άλλες με χαμηλό ή ανύπαρκτο, όπως πχ το κοτόπουλο. Τρως λοιπόν τις τροφές που έχουν καθόλου, ή χαμηλές μονάδες υδατάνθρακα. Εγώ δεν έκανα ακριβώς Άτκινς. Πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου είπε να κάνω τη δίαιτα που δίνει στους διαβητικούς που παίζεται η ζωή τους και πρέπει να χάσουν κιλά τάχιστα! Συγκεκριμμένα, την ίδια ακριβώς δίαιτα δίνουν όλοι οι διαβητολόγοι. Και ο ενδοκρινολόγος μου είπε συγκεκριμμένα "Δεν ξέρω αν εσύ την λες Άτκινς, Μάτκινς, Χάτκινς, εγώ θέλω να κάνεις αυτήν". Ποιά η διαφορά από την "καθαρόαιμη" Άτκινς; Δεν μετράς μονάδες, δεν είσαι στο γράψιμο όλη μέρα. Και μ' αυτήν έχασα 50 κιλά, μέσα σε ενάμισυ χρόνο. Ύστερα, έκανα συντήρηση.


Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ανεκδοτο...την εκανε μια γνωστη μου πριν απο 10 χρονια...ομως εχει βγει ανεκδοτο με αυτην...
Link to comment
Share on other sites

έχω μια παραλλαγή της δίαιτας του atkins κάπου σε ένα βιβλίο παθοφυσιολογίας...αν θέλεις να τα κατεβάσω πάλι να ψάξω να την βρω

 

αν μπορεί αν βοηθήσει και ο hydro

του την είχα στείλει πριν καιρό μαζί με μια άλλη δίαιτα για μια ξαδέλφη του:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου ειναι κοπος...βασικα η διαιτα των αστροναυτων με ενδιαφερε πιο πολυ.δεν ειναι για μενα ειναι για μια φιλη.(δεν νομιζω να την χαλασει η ατκινς)

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

θα ψάξω στα pm,και αν δε το έχω σβήσει θα σου στείλω τις 2 δίαιτες που είχα στείλει και στον hydro..αν το έχω σβήσει θα περιμένεις να παο σπίτι να βρω το βιβλίο και κατά το βραδάκι θα την έχεις

 

δε ξέρω κατά ποσο είναι αποτελεσματικές καθώς δεν κάνω ποτε δίαιτα..είναι όμως ισορροπημένες και δε θα καταπονηθεί ο οργανισμός της φίλης σου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...