Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα φρουτα και τα λαχανικα περιεχουν υψηλης ποιοτητας πρωτεινες..δεν ειπα οτι ειναι φουλ πρωτεινουχα!!!

φυσικα και δε μπορεις καθε μερα να τρως κρεας.κατι τετοιο θα σου δημιουργησει προβληματα...αλλα δε μπορεις και καθε μερα να τρως τονο,και μαλιστα απο κονσερβα...

η ποικιλια ειναι η καλυτερη λυση.

 

Μακάρι να ήταν! να ξεφεύγαμε από τα τετριμένα:)

 

Παρεπιπτώντος πρόσεξα ότι 100gr ξηρών καρπών έχουν περίπου 22-24gr πρωτείνης.

 

Πάντως νομίζω ότι δεν πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη σημασία στις πρωτείνες, σε σχέση με μια ισορροπημένη διατροφή που μπορεί να αποδειχθεί πολύ καλύτερη, και σίγουρα να μην κάνουμε κατάχρηση είτε αυτή σχετίζεται με κάποιο σκεύασμα είτε με λήψη μεγάλων ποσοτήτων μέσω της διατροφής, μιας και τα προβλήματα που προκαλούνται είναι πολλαπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα 100γρ ξηρων καρπων μπορει να εχουν και 70γρ λιπους οποτε δεν συμφερει.άπαχο κρέας +γαλακτοκομικά, τόνος+ασπράδια αυγών λοιπόν
Link to comment
Share on other sites

καποιος με ειχε ρωτησει (δε θυμαμαι ποιος) για τα λαχανικα...

τα λαχανικα λοιπον με το υψηλοτερο ποσοστο πρωτεινης υψηλης ποιοτητας ειναι ο αρακας και τα φασολακια..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE τελικά με τα πρωτεϊνούχα φρούτα που αναφέρεις πιο πάνω τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε και καμια εγκυκλοπαιδεια βρε αγορι μου...δε μπορω να κατσω τωρα να ψαχνω ποσες και τι πρωτεινες εχουν τα φρουτα..σου ειπα για τα λαχανικα που θυμομουν..φρουτα δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη...λυπαμαι
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

απλά στην προηγούμενη σελίδα αναφέρες ΔΥΟ φορές για φρούτα με πρωτεϊνες, είμαι περίεργος για ποια φρούτα αναφέρεσαι...
Link to comment
Share on other sites

και δυο φορες διευκρινησα πως τα φρουτα και τα λαχανικα δεν ειναι φουλ πρωτεινουχα...απλα εχουν πρωτεινη υψηλης ποιοτητας..τα δε φρουτα περιεχουν ιχνοστοιχεια πρωτεινης..

ελπιζω να μην χρειαστει να το ξαναγραψω...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καποιος με ειχε ρωτησει (δε θυμαμαι ποιος) για τα λαχανικα...

τα λαχανικα λοιπον με το υψηλοτερο ποσοστο πρωτεινης υψηλης ποιοτητας ειναι ο αρακας και τα φασολακια..

 

Thanks Freak.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, έχω απορία. Λοιπόν, αν κάποιος κάνει δίαιτα και γενικά ακολουθεί μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή τι πρέπει να αποφύγει από αναψυκτικά κλπ? Π.χ: Το γάλα "επιτρέπεται"? Και καλύτερο είναι το κανονικό ή 2%? ποιός χύμος βάζει λιγότερες θερμίδες? Τα αναψυκτικά με ανθρακικό όπως το κρύο τσάι, πόσες θερμίδες περιέχουν? Πηγαίνω σε καφετέρια και δεν ξέρω τι να παραγγείλω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την σπιρουλίνα ως συμπλήρωμα διατροφής?Κάποιες εντυπώσεις?Γνώμες?
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Γνώριζα κάποιον που προωθούσε σπιρουλινα καθώς έπαιρνε και ο ίδιος.

Ισχυριζόταν ότι η μακροχρόνια λήψη της φέρνει υγεία και ενέργεια στον οργανισμό. Τον κάνει πιο "ανθεκτικό".

Φυσικά τα αποτελέσματα δεν είναι άμεσα.

(απλά σου μεταφέρω αυτά που εκείνος μου είχε πει).

 

Αν σε ενδιαφέρουν γενικότερα τα φυτικά συμπληρώματα, μπορείς να δεις το "Νόνι" (φρούτο - πωλείται και σε υγρή μορφή, κάτι σα χυμός) ή ακόμα και αλόη.

Link to comment
Share on other sites

Την παίρνω εγώ εδώ και ένα χρόνο

Είναι απόλυτα φυσική η επεξεργασία και ο τρόπος παραγωγής της. Την παίρνει και μια φίλη μου νοσηλεύτρια. Είναι όντως πολύ καλή.

Προσωπικά αν με ρωτήσεις πιστεύω ότι ως συμπλήρωμα διατροφής, είναι ότι καλύτερο έχω παρει, χωρίς όμως να ξέρω και λεπτομέρειες. Απλά έχω διαπιστώσει ότι με την λήψη της και λίγη άσκηση, έχω αρκετό καιρό να νιώσω κόπωση (κάτι που συνέβαινε συχνά με τον geriatric που επαιρνα πριν)

Υπάρχουν βέβαια επίσης πολύ καλά άλλα συμπληρώματα, για ψάξτο λίγο.

Απλά δεν έχει άμεσα αποτελέσματα αν αυό ψάχνεις και δεν είναι πανάκεια (όπως κανένα συμπλήρωμα)

Ελπίζω να βοήθησα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο ρε παιδια?

 

να και κατι που δεν ηξερα. Εχει και ωραιο ονομα. Σπιρουλινα. αν ειχε και επωνυμο σιγουρα θα ηταν κατι μεγαλο , οπως Λατση.

 

Σπιρουλινα Λατση.

 

Χμ, ωραιο ακουγεται

:X
Link to comment
Share on other sites

προκειτα για ενα συστατικό σε φυκια, το οποίο θεωρείται ότ συμμετέχει άμεσα στην διαδικασία της φωτοσύνθεσης και συνεπώς (με κάποιους απλοικους και χονδρικους υπολογισμούς, μπορεί να κάνω και λαθος τώρα), και στην ανάπλση των κυττάρων

Απ ότι ξέρω εχει και καρνιντινη μέσα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Η σπιρουλίνα είναι 70% πρωτείνη, περισσότερο απο κάθε άλλη τροφή.

Το θέμα είναι αν κάνει να πάρεις πολύ..Ξέρει κανείς;

Είχα ακούσει οτι παίρνουν οι αστροναυτες..

Επίσης ξέρω οτι η Ελλάδα παράγει σπιρουλίνα στις Σέρρες..

Link to comment
Share on other sites

Tην παίρνει και η Άτζελα.Πρέπει να είναι καλή.:lol::lol::lol::p:p:p

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλό μπορεί να κάνει, κακό όμως όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον προσωπικό σου γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλό μπορεί να κάνει, κακό όμως όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον προσωπικό σου γιατρό.

Δέν είναι φαρμακευτικό προϊόν. Είναι καθαρά φυτικό και δεν έχει παρενέργειες ούτε σε υπερδοσολογία. Απλά ρωτάω αν υπάρχουν άτομα που το λαμβάνουν αν είδαν κάποια διαφορά και σε ποιο τομέα. Π.χ αυτό για την κόπωση που προαναφέρθηκε το έχω ξανακούσει.

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα πολύ μακριά μαλλιά καίνε περισσότερες θερμίδες απο τα κοντά;

Και πόσες;

Τα μαλλιά είναι νεκρά.

RIP.

Δεν τρώνε θερμίδες.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα πολύ μακριά μαλλιά καίνε περισσότερες θερμίδες απο τα κοντά;

Και πόσες;

 

MOYXAXAXAXAXA :lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, πέραν της πλακός θα σου πω ότι φυσικά και τα πιο μακριά μαλλιά καίνε περισσότερες θερμίδες από τα κοντά. Τα λούζεις περισσότερη ώρα = κουράζεσαι = καις λίπος = κάνεις μπράτσα. Το ίδιο ισχύει και για το χτένισμα. Αν είναι και μπούκλες δε, ακόμη καλύτερα.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλό μπορεί να κάνει, κακό όμως όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον προσωπικό σου γιατρό.

Εμείς που δεν έχουμε προσωπικό γιατρό τι να κάνουμε;

Να ρωτήσουμε κανέναν από αυτούς που εξασκούν το επάγγελμα τους προς όλους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...