Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντς που άκουγα έναν που μίλαγε για αυτήν έλεγε ότι είναι πολύ καλή και τέτοια.Τώρα για περατερω κανέναν διατροφολόγο.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

MOYXAXAXAXAXA :lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, πέραν της πλακός θα σου πω ότι φυσικά και τα πιο μακριά μαλλιά καίνε περισσότερες θερμίδες από τα κοντά. Τα λούζεις περισσότερη ώρα = κουράζεσαι = καις λίπος = κάνεις μπράτσα. Το ίδιο ισχύει και για το χτένισμα. Αν είναι και μπούκλες δε, ακόμη καλύτερα.

:lol: :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προκειτα για ενα συστατικό σε φυκια, το οποίο θεωρείται ότ συμμετέχει άμεσα στην διαδικασία της φωτοσύνθεσης και συνεπώς (με κάποιους απλοικους και χονδρικους υπολογισμούς, μπορεί να κάνω και λαθος τώρα), και στην ανάπλση των κυττάρων

Απ ότι ξέρω εχει και καρνιντινη μέσα

 

Η καρνιτίνη απ'όσο ξέρω εγώ, βοηθά στην "δημιουργία" μυικής μάζας, και αυτο έχει ως αποτέλεσμα λιγότερη κόπωση.. Οι αστρωναυτες μαλλον το παιρνουν για να αποφύγουν όσο είναι δυνατό αυτό την ατρόφηση των μυών τους

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μπορει να μου πει καποιος ποσο κανει περιπου η μικρη συσκευασια της Optimum 100% Whey Protein???

Enois ta 900gr? ta 900 exoun giro sta 45 euro analoga to katastima.Oso gia tin kartitini den xtizei miiki maza alla boithaei stin apolia lipous;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια γενική συμβουλή:

Μην ακούτε γιατρούς σε θέματα διατροφής..Δεν έχουν σπουδάσει διατροφή,και οι περισσότεροι δεν έχουν και ιδέα γύρω απο αυτή..

 

Επίσης προσοχή στους διαιτολόγους παύλα διατροφολόγους..Οι περισσότεροι είναι απλά διαιτολόγοι και έχουν αυτοονομαστεί και διατροφολόγοι..

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πανεπιστήμιο που να διδάσκει διατροφολογία..Μόνο στο εξωτερικό..

Και σαν επιστήμες έχουν τεράστια διαφορά..

Οι διαιτολόγοι το μόνο που έχουν διδαχθεί να κάνουν είναι να βγάζουν μία διατροφή με βάση θερμίδες,υδατάνθρακες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή:

Μην ακούτε γιατρούς σε θέματα διατροφής..Δεν έχουν σπουδάσει διατροφή,και οι περισσότεροι δεν έχουν και ιδέα γύρω απο αυτή....

 

 

Θεε μου....τι αλλο θα διαβασουμε.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή:

Μην ακούτε γιατρούς σε θέματα διατροφής..Δεν έχουν σπουδάσει διατροφή,και οι περισσότεροι δεν έχουν και ιδέα γύρω απο αυτή..

 

Oπότε αν θέλω να μάθω για σωστή διατροφή να πάρω το Vita και η κοπέλα μου το Madame Figaro που έχουν σωστές, επιστημονικά ακριβείς συμβουλές;; :blink::confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια είτε σας αρέσει είτε όχι..

Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...

Ασχολείται με φάρμακα,ασχολείται με χειρουργεία αλλά όχι με την διατροφή..

 

Για Διατροφή υπεύθυνη είναι η διατροφολογία και οι Διατροφολόγοι..

 

Εδώ για να καταλάβετε υπάρχουνε γιατροί που λένε οτι το γάλα είναι από τις καλύτερες τροφές.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πως εχεις ανοιξει περισσοτερα ιατρικα βιβλια απο εμενα που ειναι και το επαγγελμα μου...

δε θα μπω σε διαδικασια διαλογου μαζι σου....

οταν υπαρχει αμφιβολια ή αμφισβητηση για ενα θεμα , την απαντηση τη δινουν οι ειδικοι...

οταν υπαρχει ασυναρτησια,κενη γνωμη και αστοιχειωτη αποψη , την απαντηση την καταλαβαινουν ολοι...

απλα να προσεχουμε τι λεμε/γραφουμε γιατι σε καθε forum υπαρχουν και αρρωστοι ανθρωποι,παχυσαρκοι,διαβητικοι κτλ κτλ..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

απλα να προσεχουμε τι λεμε/γραφουμε γιατι σε καθε forum υπαρχουν και αρρωστοι ανθρωποι,παχυσαρκοι,διαβητικοι κτλ κτλ..

 

Δε μου λες τι έγραψα που θα μπορούσε να τους βλάψει;

Link to comment
Share on other sites

gogias δε θα σου απαντουσα , οπως εγραψα και πιο πανω , αλλα απο τη στιγμη που το post σου αναφερεται και σε αλλους , μαλλον πρεπει να το κανω....

αν δεν καταλαβαινεις ποσο κακο κανεις πχ σε ενα παχυσαρκο παιδι 12 ετων ή σε εναν διαβητικο με το να γραφεις "Μην ακούτε γιατρούς σε θέματα διατροφής..Δεν έχουν σπουδάσει διατροφή,και οι περισσότεροι δεν έχουν και ιδέα γύρω απο αυτή.." ειναι δικο σου προβλημα....

δε θα κανω το myphone chat room....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την εντύπωση οτι του διαβητικού θα του δώσει o γιατρός το solosa θα του πει και να μην τρώει γλυκά και τέλειωσε η υπόθεση..

 

Όμως ένας διατροφολόγος θα του αποκλείσει όλες τις τροφές που ανεβάζουν το ζάχαρο,πχ πατάτες,ρύζι,μακαρόνια,φρούτα,και όλες τις υπόλοιπες πιθανώς να τους δώσει και κάποια θρεπτικά στοιχεία πχ χρώμιο,ψευδάργυρο κ.α και έτσι όχι μόνο ο διαβητικός θα χρειάζεται λιγότερο φάρμακο αν όχι καθόλου αλλά θα γλιτώσει και απο ένα σορό προβλήματα που θα είχε αν ακολουθούσε τη συμβουλή του γιατρού...

Link to comment
Share on other sites

ε ακριβως αυτο που φοβομουν/φανταζομουν/ανησυχουσα/προειδοποιουσα.....

ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του...

καλο βραδυ

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

ε ακριβως αυτο που φοβομουν/φανταζομουν/ανησυχουσα/προειδοποιουσα.....

ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του...

καλο βραδυ

 

 

Γιατί φοβάστε το διάλογο κύριε Ιατρέ;

Καλό βράδυ και από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η δουλεια των γιατρων δεν ειναι να δινουν διαιτες αλλα ας μην τους απαξιωνουμε τοσο..Πλακα ,πλακα αν ακουλουθει κανεις σωστες συμβουλες κι ενημερωνεται κομα κι απο περιοδικα μπορει να τα καταφερει .Παντως δεν ακουλουθουμε τυφλα την πρωτη διαιτα ου βρεθει μπροστα μας..Εγω δεν πορεσα ποτε να ακουλουθησω διαιτα παντως..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Απορία... Ξέρει κανέις τα πόμελα? ειναι μεγάλα πράσινο-κίτρινα εσπεριδοειδή.

Αυτο που θέλω να μάθω ειναι αν ξέρει κανείς γιατί τα τελευταία χρονια που δοκιμάζω έχουν ενα προβληματάκι. Κάποια "καψουλάκια" ειναι σαν παγωμενα. εχουν σκληρύνει και θαμπώσει και χαλάνε την γευση του φρούτου.

Μερικές φορές το έχω συναντήσει και σε μανταρίνια. Ειναι κάποια αρρώστεια του φρούτου ή έλλειψη κάποιων ουσιων στο δέντρο?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Απορία... Ξέρει κανέις τα πόμελα? ειναι μεγάλα πράσινο-κίτρινα εσπεριδοειδή.

Αυτο που θέλω να μάθω ειναι αν ξέρει κανείς γιατί τα τελευταία χρονια που δοκιμάζω έχουν ενα προβληματάκι. Κάποια "καψουλάκια" ειναι σαν παγωμενα. εχουν σκληρύνει και θαμπώσει και χαλάνε την γευση του φρούτου.

Μερικές φορές το έχω συναντήσει και σε μανταρίνια. Ειναι κάποια αρρώστεια του φρούτου ή έλλειψη κάποιων ουσιων στο δέντρο?

 

ιδικά τα πομελα τα φέρνουν από άλλες χώρες και τα συντηρούν όπως μπορούν.

καταλαβαίνεις τις συνθήκες συνήθως κατάψυξη στους -3 το πολύ και εκτός αυτού

μερικοί τα πουλάνε και εκτός εποχής στην Ελλάδα. πάντως να ξέρεις μπορεί μερικά να είναι και μεταλλαγμένα.

Link to comment
Share on other sites

ιδικά τα πομελα τα φέρνουν από άλλες χώρες και τα συντηρούν όπως μπορούν.

καταλαβαίνεις τις συνθήκες συνήθως κατάψυξη στους -3 το πολύ και εκτός αυτού

μερικοί τα πουλάνε και εκτός εποχής στην Ελλάδα. πάντως να ξέρεις μπορεί μερικά να είναι και μεταλλαγμένα.

 

Οποταν μια καλή λύση ειναι να ψάχνω για φρέσκα:rolleyes: και ακομα καλύτερα αν μπορω να φυτέψω μια σπίτι μου.

Ομως αυτο το φαινόμενο εχει συμβεί σε μανταρίνια απο μανταρινιά στον κήπο μου.:worry:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Οποταν μια καλή λύση ειναι να ψάχνω για φρέσκα:rolleyes: και ακομα καλύτερα αν μπορω να φυτέψω μια σπίτι μου.

Ομως αυτο το φαινόμενο εχει συμβεί σε μανταρίνια απο μανταρινιά στον κήπο μου.:worry:

 

καλύτερα σπιτική παραγωγή παρά από έξω.

για τα μανταρίνια δεν το ξέρω.

ίσως να είναι διαφορετικό είδος μανταρινιού.

εγώ θυμάμαι μια φορά που ο καρπός του μανταρινιού ήταν σκληρός, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. ήταν δηλαδή σαν πορτοκάλι.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα σπιτική παραγωγή παρά από έξω.

για τα μανταρίνια δεν το ξέρω.

ίσως να είναι διαφορετικό είδος μανταρινιού.

εγώ θυμάμαι μια φορά που ο καρπός του μανταρινιού ήταν σκληρός, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. ήταν δηλαδή σαν πορτοκάλι.

 

αμπα. αλλο θαναι αυτο. Οκ ευχαριστω. Για να δουμε αν θα πει την γνώμη τ και κανένας γεωπόνος ή γεωργός!;) εχτος και αν εισαι και συ:cool:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες την βοήθειά σας.

Θέλω επειγόντως να χάσω κάποια περιττά κ....οκιλά που φορτώθηκα μετά τα Χριστούγεννα, αλλά λόγω πανελληνίων, διαβάσματος κλπ αναγκάζομαι και κάνω πολύ καθιστικκκκή ζωή και πίνω και καναν φραπέ παραπάνω για να ξαγρυπνάω που και που να διαβάζω ως αργά, όταν εχω διαγώνισμα την άλλη μέρα σχολείο.......καμιά ιδέα πώς μπορώ, σε πρώτη φάση να μην φορτωθώ άλλα ανεπιθύμητα μισητά κιλά και αμέσως μετά τίνι τρόπω θα καταφέρω να ξεφορτωθώ αυτά που μου φορτώθηκαν με το ζόρι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο ειναι ο μεταβολισμός. Αυξησε το μεταβολισμό σου και τρώε αν θες και 5 ταψια κατειφι
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Mας είπες τώρα κάτι νέο AngeloDion :lol:

 

O μεταβολισμός αλλάζει πολύ δύσκολα ή δεν αλλάζει καν (μιλάμε για το βασικό μεταβολισμό, το BMR). Απο κει και πέρα ανάλογα με τις δραστηριότητες του ο καθένας ανεβάζει τις θερμίδες συντηρησης του. Αν μιλάς για άλλα "κόλπα" αύξησης του μεταβολισμού, δεν είναι ούτε ο σωστός χώρος ούτε απευθύνεσαι σε άτομα που θέλουν να επιδιώξουν κάτι τέτοιο (γιατί έχω δει κάτι τρελούς στο γυμναστήριο που έκαναν μλκιες με το θυροειδή και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν).

 

Eprahat η απώλεια κιλών επειγώντως και ειδικά σε αυτή τη φάση που είσαι (Πανελλήνιες απ' ότι κατάλαβα) δεν είναι ούτε εφικτή ούτε πρέπει να είναι επιδιώξιμη. Στο λέει κάποιος που στις πανελλήνιες έφτασε 96 κιλά, έχασε 36 κιλά σε 6 μήνες και τώρα παλεύει με το κωλόδερμα στην κοιλιά που δε λέει να στρώσει με τίποτα :mad: (αν και γενικά με γυμναστική και διατροφή βλέπω διαφορές από μήνα σε μήνα, ελπίζοντας στην ελαστικότητά του :p )

 

Κάτσε τώρα και διάβασε τους 2 μήνες που μένουν, και το καλοκαίρι κάνεις μια ωραία σωστή υποθερμιδική διατροφή, σε συνδυασμό με γυμναστική, κυρίως αερόβια αλλά και βάρη για να μη χάσεις μυικό ιστό και όλα θα γίνουν. Για πόσα κιλά μιλάμε; (δώσε ύψος-βάρος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...