Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντώνη, μιας και είσαι εδώ να πω ότι με τις τιμές που είχες δώσει για autokiller είμαι μία χαρά!

Είναι τώρα τόσο γρήγορο και καλά στημένο το κινητό που αν είναι να πάρω μόνο flash και προβλήματα στο froyo δεν πάω πουθενά!

Το πολύ πολύ να του βάλω αυτόν το tw του androdena αν γίνεται που από ότι γράφει και ένας φίλος παραπάνω μάλλον γίνεται

 

Sent from GALAXY!

 

τα προβληματα δεν ειναι τα μονα που θα παρεις στην froyo.

για μενα η froyo ειναι οτι καλυτερο εχει βγει για το κινητο μου.

απο εκει που το θεωρουσα ενα ματσο μισοτελειωμενων project τωρα βλεπω πως αρχιζει να ολοκληρονεται.

 

συγκεκριμενα επειδη δεν εχω δει να εχουν αναφερθει καπου, υπαρχουν οι εξεις αναβαθμισεις.

1)ενεργοποιηση απενεργοποιηση δικτυου χωρις widjet

2)προσθηκη μπαρας αναζητησης επαφων στο πανω μερος της οθονη στις επαφες (χωρις την αναγκη ενεργοποιησης της απο μενου)

3)προσθηκη των ελληνικων επαφων κατω απο τα γραμματα A B D E F klp... (και οχι ολα μαζι χυμα στο τελος.

3)βελτιομενη εκθεση. παραμορφωνει λιγοτερο τις φωτογραφιες στο ζουμ και κανει τουλαχιστον διπλασιο ζουμ απο πριν.

4)flash

5)σωστοτερη κατηγοριοποιηση ρυθμισεων στις ρυθμισεις

6)προσθηκη google contact groups

7)προσθηκη ενος εικονιδιου σε ολους τους κειμενογραφους που εμφανιζεται οταν κανεις tap την οθονη μεσα σε ενα κειμενο ετσι ωστε να μπορεις να πας τον κερσορα με ακριβεια και μεγαλη ευκολια σε οποιο γραμμα θες. (σαν τον μεγενθυτικο φακο του iphone)

8)προσθηκη κουμπιου enable/disable auto rotate μεσα στην notification bar

 

και διαφορα αλλα που δεν μου ερχονται αυτην την στιγμη (προσεξε οτι ολα αυτα που εγραψα ειναι οι εμφανεις αλλαγες, αμα βαλεις και μη εμφανεις φανταζομαι η λιστα θα μεγαλωνει παααρα πολυ)

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπα όπα, ποιά "επίσημη ελληνική froyo"; Πού τη βρήκες; Κυκλοφόρησε;

Εγώ στο kies δε βλέπω τίποτα ακόμα!

φυσικα δεν την ειδες στο kies γιατι απλα δεν υπαρχει :), η εκδοση κυκλοφορησε στο xda dev. και κατα 99,9% ειναι η εκδοση που θα εχει και το kies. για περισσοτερα δες το post του tyxerakia ( Επίσημο Ελληνικό Froyo firmware για το Galaxy S (ΧWJPA) )

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα μολις τωρα, να αναφερω πως οσοι παιζετε με τα lagfix του universal lagfix kernel σε ολες αυτες τις custom rom και αλλαζετε συνεχεια lagfix για να τα δοκιμασετε, υπαρχει μεγαλη περιπτωση να καταστραφει το συστημα αρχειων καποια φορα που θα πατησετε disable lagfix η θα αλλαξετε lagfix.

 

οπως ειπα την πατησα μολις τωρα και επανεφερα το κινητο με nandroid restore.

Ειχα ενεργοποιημενο το no rfs overkill jfs με disabled το bind data, πατησα disable lagfix και το επαθα αυτο.

 

το αναφερουν και αλλοι στο xda αυτο το προβλημα απο οτι εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα μολις τωρα, να αναφερω πως οσοι παιζετε με τα lagfix του universal lagfix kernel σε ολες αυτες τις custom rom και αλλαζετε συνεχεια lagfix για να τα δοκιμασετε, υπαρχει μεγαλη περιπτωση να καταστραφει το συστημα αρχειων καποια φορα που θα πατησετε disable lagfix η θα αλλαξετε lagfix.

 

οπως ειπα την πατησα μολις τωρα και επανεφερα το κινητο με nandroid restore.

Ειχα ενεργοποιημενο το no rfs overkill jfs με disabled το bind data, πατησα disable lagfix και το επαθα αυτο.

 

το αναφερουν και αλλοι στο xda αυτο το προβλημα απο οτι εχω διαβασει

 

Και ερχεσαι στα λογια μου.Αληθεια το nandroid restore τι ειναι?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν την ειδες στο kies γιατι απλα δεν υπαρχει :), η εκδοση κυκλοφορησε στο xda dev. και κατα 99,9% ειναι η εκδοση που θα εχει και το kies. για περισσοτερα δες το post του tyxerakia ( Επίσημο Ελληνικό Froyo firmware για το Galaxy S (ΧWJPA) )

Την έχω δει αυτή, για να μην μπερδευόμαστε ας την αναφέρουμε "πιθανώς επίσημη ελληνική froyo", αφού δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Και ερχεσαι στα λογια μου.Αληθεια το nandroid restore τι ειναι?

 

δεν ερχομαι ακριβως στα λογια σου φιλε μου γιατι το προβλημα που εγραψα εγω εχει να κανει με πειραγμα της συσκευης και οχι με προβλημα της froyo εκδοσης του android.

 

αν δεν θες να σου χαλασει δεν θα το πειραξεις και δεν θα εχεις τετοια μπερδεματα.

αν καθεσε και το σκαλιζεις, ε λογικο ειναι να σκαλωσει και αυτο καπου.

παντα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.

 

το nandroid backup/restore ειναι μεσα στο Clockworkmod (το system restore με τα πρασινα γραμματα.)

Μπορεις να κανεις backup/restore οποτε θες με αυτο απo την system restore οθονη.

 

επισης καθε φορα που πας να αλλαξεις lagfix πριν εφαρμοσει την ρυθμιση σε βαζει να διαλεξεις αν θες να κανει backup/restore η factory reset.

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα μολις τωρα, να αναφερω πως οσοι παιζετε με τα lagfix του universal lagfix kernel σε ολες αυτες τις custom rom και αλλαζετε συνεχεια lagfix για να τα δοκιμασετε, υπαρχει μεγαλη περιπτωση να καταστραφει το συστημα αρχειων καποια φορα που θα πατησετε disable lagfix η θα αλλαξετε lagfix.

 

οπως ειπα την πατησα μολις τωρα και επανεφερα το κινητο με nandroid restore.

Ειχα ενεργοποιημενο το no rfs overkill jfs με disabled το bind data, πατησα disable lagfix και το επαθα αυτο.

 

το αναφερουν και αλλοι στο xda αυτο το προβλημα απο οτι εχω διαβασει

 

Καλημερα, επειδη με ενδιαφερει αυτο, πως καταλαβες οτι χαλασε το συστημα αρχειων? Τι ενδειξη σου εδωσε? Επισης αν κολλησε το ολο συστημα (οπως φανταζομαι) πως εκανες restore μεσω cwm? Ειναι ανεξαρτητο αυτο?

Παλιοτερα χρησιμοποιουσα τον rom manager, αλλα νομιζω πως εκανε το backup/restore μεσω cwm ετσι κι αλλιως, οποτε στην ουσια ειναι το ιδιο πραγμα?

Σε ταραξα στις ερωτησεις :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ok όταν περάσεις και τις εφαρμογές σου ενημέρωσε σε παρακαλώ εδώ αν σου δημιουργήθηκε lag ή όποιο άλλο πρόβλημα

 

Sent from GALAXY!

 

Την έχω δύο εβδομάδες σχεδόν, χωρίς κανένα πρόβλημα , είναι πολύ γρηγορη χωρίς lag και μετά από 75 περίπου εφαρμογές που έχω βάλει . Το μόνο που έχω κάνει είναι ρουτ & OCLF lagfix.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, μιας και είσαι εδώ να πω ότι με τις τιμές που είχες δώσει για autokiller είμαι μία χαρά!

Είναι τώρα τόσο γρήγορο και καλά στημένο το κινητό που αν είναι να πάρω μόνο flash και προβλήματα στο froyo δεν πάω πουθενά!

Το πολύ πολύ να του βάλω αυτόν το tw του androdena αν γίνεται που από ότι γράφει και ένας φίλος παραπάνω μάλλον γίνεται

Sent from GALAXY!

Αντωνη εχεις βαλει και lag fix στη συσκευη σου ? γιατι εγω το εχω βγαλει και ειμαι κανονικα χωρις lag fix. πιστευω οτι σιγουρα ειναι καλυτερο με lagfix αλλα εμενα προσωπικα κατι μικρες παρενεργειες οπως π.χ που δεν ανοιγαν μερικες φορες καποια παιιχνιδια, που μου ειχε κανει επανεκινηση απο μονο του 1-2 φορες ενω το ειχα σε standby και αλλα 2-3 πραγματακια, με εκανε να το βγαλω το lagfix.

 

και επισης εχω παρατηρησει οτι το lag αυξηθηκε μετα που εβγαλα το lagfix. Πιστευω οτι εχει κατακερματιστει ο χωρος που εγκαταστουνται οι εφαρμογες γι'αυτο και παρατηρηται lag. αν δεν περιμενα το froyo θα εκανα format και στησιμο παλι απο την αρχη.

 

edit :

ξεχασα να σας πω οτι το ραδιοφωνο δεν παιζει ουτε στο desire hd οταν εχουμε βαλει το κινητο σε λειτουργια πτησης. αρα σιγουρα δεν ειναι προβλημα του galaxy. αν εχει κανεις καποιο windows mobile τηλεφωνο ας δοκιμασει να ανοιξει το ραδιοφωνο σε λειτουργια πτησης να δουμε αν ειναι θεμα του android.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτούς που παραπονιούνται για τη διάρκεια της μπαταρίας, και νομίζουν ότι δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα που την τρώει, δοκιμάστε μια φορά το παρακάτω. Στα Αγγλικά το ονομάζουν "bump charge", σε κάποιον το προτείνανε επίσημα και από το support της HTC για το desire. Το δοκίμασα αφού έβαλα το Froyo και πιστεύω ότι βοήθησε, και δεν είναι placebo. Δοκιμάστε το κι εσείς και πείτε μου. Βασίζεται στο ότι μερικές φορές το τηλέφωνο νομίζει ότι η μπαταρία φόρτισε, και σταματάει να φορτίζει άλλο, βασικά δεν ξέρει πού ειναι το 100% (συνήθως συμβαίνει αφού βάλουμε κάποιο καινούριο firmware). Anyway, πείτε μου αν σας βοηθήσει, εγώ θα ορκιζόμουν ότι είδα διαφορά από τη μέρα εκείνη και μετά.

Στο παρακάτω, όπου λέω φορτιστή εννοώ και το καλώδιο USB (θα διαρκέσει περισσότερο όμως).

1) Φορτίστε το κινητό ενώ είναι αναμμένο, μέχρι να δείξει 100%. Βγάλτε το φορτιστή.

2) Σβήστε το, και περιμένετε να σβήσει τελείως (~μισό λεπτό.. τα κουμπιά δε θα φωτίζουν, και στο froyo κάνει μια μικρή δόνηση)

3) Με το κινητό σβηστό, βάλτε το φορτιστή. Θα βγει η πράσινη μπαταρία, αλλά θα δείτε ότι δεν είναι στο 100%. Περιμένετε (σβηστό), να δείξει 100%. (~5 λεπτά).

4) Βγάλτε το φορτιστή. Ανάψτε το πάλι, και περιμένετε να φορτώσουν όλα. Μόλις φορτώσουν, σβήστε το.

5) Ξαναβάλτε το στην πρίζα. Ξανά η πράσινη μπαταρία, ξανά λίγο περιμένετε μέχρι να φτάσει 100%.

6) Έτοιμοι, βγάλτε το απ'την πρίζα και χρησιμοποιήστε το, κάντε μια σύγκριση με χθες και γράψτε τα αποτελέσματα...

 

Tyxerakias το δοκιμασα χωρις αποτελεσμα:worry: ισως θελει παραπανω απο μια φορα...

στο μεταξυ ψαχτηκα για καλιμπραρισμα μπαταριας γιατι δεν βγαζω πανω απο15-16 ωρες max, και θα κανω αυτο :

 

-Run the device down until it turns itself off.

-Turn it back on and wait for it to turn itself off again.

-Remove the battery for 10 seconds.

-Replace the battery, but leave the device off.

-Charge the device until full and then for another hour.

-**Root users only** Using a Terminal Emulator, type “su” enter, followed by “rm /data/system/batterystats.bin”

-Run the device’s battery down until it turns itself off.

-Turn the device on and charge for at least 8 hours.

-Unplug the device, turn off, then charge for another hour.

-Unplug the device, turn on, wait 2 minutes.

-Turn off again and charge for another hour.

-Restart and use as normal.

 

υπαρχει και το video..:

 

εχει επιχειρησει κανεις κατι αναλογο ?:worry:

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δύο εβδομάδες σχεδόν, χωρίς κανένα πρόβλημα , είναι πολύ γρηγορη χωρίς lag και μετά από 75 περίπου εφαρμογές που έχω βάλει . Το μόνο που έχω κάνει είναι ρουτ & OCLF lagfix.

 

Μιλας για την πιθανη επισημη ελληνικη JPA? Τοσο διαφορετικη ειναι πλεον ρε παιδια σε σχεση με την επισημη JPO? Eσυ jimacid πριν τις customιες δοκιμασες καθολου σκετη επισημη? Ρωταω επειδη σε βλεπω απολυτα ευχαριστημενο. Εγω δευτερη μερα με επισημη JPO και η μονη βελτιωση που βλεπω ειναι στη μπαταρια μου (ισως επειδη εκανα και το fix με τη φορτιση που ανεφερε ο Alex 2-3 σελιδες πιο πισω). Να αναφερω κι εγω οτι τελικα την αισθηση που ειχε το κινητο οταν το ειχα σεταρισμενο με JM8+oclf δεν την ξαναενιωσα με καμια απο τις ROM που περασα μετα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για την πιθανη επισημη ελληνικη JPA? Τοσο διαφορετικη ειναι πλεον ρε παιδια σε σχεση με την επισημη JPO? Eσυ jimacid πριν τις customιες δοκιμασες καθολου σκετη επισημη? Ρωταω επειδη σε βλεπω απολυτα ευχαριστημενο. Εγω δευτερη μερα με επισημη JPO και η μονη βελτιωση που βλεπω ειναι στη μπαταρια μου (ισως επειδη εκανα και το fix με τη φορτιση που ανεφερε ο Alex 2-3 σελιδες πιο πισω). Να αναφερω κι εγω οτι τελικα την αισθηση που ειχε το κινητο οταν το ειχα σεταρισμενο με JM8+oclf δεν την ξαναενιωσα με καμια απο τις ROM που περασα μετα.

 

Ακριβως.Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για την πιθανη επισημη ελληνικη JPA? Τοσο διαφορετικη ειναι πλεον ρε παιδια σε σχεση με την επισημη JPO? Eσυ jimacid πριν τις customιες δοκιμασες καθολου σκετη επισημη? Ρωταω επειδη σε βλεπω απολυτα ευχαριστημενο. Εγω δευτερη μερα με επισημη JPO και η μονη βελτιωση που βλεπω ειναι στη μπαταρια μου (ισως επειδη εκανα και το fix με τη φορτιση που ανεφερε ο Alex 2-3 σελιδες πιο πισω). Να αναφερω κι εγω οτι τελικα την αισθηση που ειχε το κινητο οταν το ειχα σεταρισμενο με JM8+oclf δεν την ξαναενιωσα με καμια απο τις ROM που περασα μετα.

 

Eίχα βάλει την jpo και πήγαινε αργά και νόμιζα ότι κάτι δεν έκανα καλά και έβαλα την jpa , αυτήν ακριβώς που γράφει ο tyxerakias.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι το ραδιοφωνο δεν παιζει ουτε στο desire hd οταν εχουμε βαλει το κινητο σε λειτουργια πτησης. αρα σιγουρα δεν ειναι προβλημα του galaxy. αν εχει κανεις καποιο windows mobile τηλεφωνο ας δοκιμασει να ανοιξει το ραδιοφωνο σε λειτουργια πτησης να δουμε αν ειναι θεμα του android.

 

πρόβλημα δεν είναι σίγουρα, λογικά λειτουργούν έτσι λόγω κάποιου νόμου (κανόνων) όσον αφορά τις πτήσεις (βλέπε ήχος κλήσης στα samsung)

 

για αυτό κι όταν πατάς το airplane mode αμέσως απενεργοποιούνται τα wifi - bluetooth (βέβαια αυτά τα 2 μπορείς να τα ξαναενεργοποιήσεις μετά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια φιλη μου εχει το Galaxy S. Λογω καποιου bug που εχει οσον αφορα το μετα απο ποσα μηνυματα θα αρχισει να διαγραφει το τηλεφωνο μηνυματα, εχασε καποια σημαντικα μηνυματα που ηθελε. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει να τα ανακτησει απο την μνημη του τηλεφωνου με καποιο τροπο? Τα μηνυματα αποθηκευονται στην συσκευη (υποθετω στην εσωτερικη μνημη των 8 GB?) και οχι στην sim ή στην sd καρτα.

 

Οποιαδηποτε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα είπαμε για το ραδιόφωνο βρε παιδιά! (Post 3695)

 

Στο επισημο site της samsung αν θυμαμαι καλα το ειχε παρει το ματι μου.

edit - http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9000HKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Ευχαριστώ φίλε μου, αυτό είναι το εγχειρίδιο χρήσης (user manual). To service manual είναι άλλο πράγμα (εγχειρίδιο επισκευής).

 

@asikis - Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες. Ποιό bug, feature μου φαίνεται. SMS, email, τί ήταν; Πάντως, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το αν θα τα ξαναδεί (sms). Τα διαγραμμένα email στο μενού-προβολή ετικετών-διαγραμμένα.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι που παρατηρησα.

Μολις τωρα στο σπιτι μου επιανε σημα μονο μια γραμμη ή ακομα και καθολου, μου εριξε μαλιστα και τη γραμμη απο σημα (Cosmote εχω παρεπιπτωντος)

Ολα αυτα ενω ειχα ενεργοποιημενο μονο το GSM. Πηγα μετα στα Δικτυα Κινητης Τηλεφωνιας και εβαλα στη λειτουργια δικτυου GSM/WCDMA (Αυτοματη λειτουργια) [ οπου WCDMA ειναι το 3g σωστα?] και πλεων εχω ΦΟΥΛ σημα! Ειναι λογικο αυτο? Γιατι ειχα την εντυπωση οτι το 3g σου τρωει σημα.

To δοκιμασα 2 - 3 φορες και συμβαινει το ιδιο πραγμα, με GSM 1 γραμμη σημα με GSM/WCDMA (Αυτοματη λειτουργια) σημα φουλ!

Edit:

Επισης το εβαλα και ΜΟΝΟ WCDMA και πιανει παλι τερμα! Αυτο σημαινει οτι μαλλον σπιτι μου πιανω μονο 3g?

 

Αυτο το προβλημα το εχουμε κανα δυο καιρο τωρα και δεν εχουμε βρει λυση. Σαν το κινητο να λειτουργει καλυτερα σε 3G mode απο οτι gsm!! Τι να πω..Το μονο που κανουμε εμεις ειναι να το αφηνουμε στο dual mode για να μην εχουμε θεματα και ας καταναλωνει πιο πολυ μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια σουπερ εφαρμογη εσκασε μυτη εδω και μερες στο xda και την θεωρω πολυ σημαντικη να την εχετε.

ονομαζεται APK Batch Rename Tool.

οσοι εχετε κανει backup τις εφαρμογες σας με καποιο προγραμμα, θα παρατηρησετε οτι τα ονοματα των εφαρμογων εχουν κατι παραξενες ονομασιες.

Το προγραμματακι αυτο δουλευει στον υπολογιστη στα windows Και κανει το εξης απλο αλλα σημαντικο :

διαβαζει ολα τα apk σε ενα φακελο που του δινετε, και διαβαζωντας το πραγματικο ονομα καθε εφαρμογης (διαβαζωντας το πραγματικο label της), σας δημιουργει για καθεμια εφαρμογη που βρισκει, ενα αντιγραφο με το κανονικο της ονομα.

για παραδειγμα οταν βρει την εφαρμογη με ονομα "com.example.hw.apk", το προγραμμα σας φτιαχνει ενα αντιγραφο με το ονομα "Hello World! 1.21.apk".

 

ετσι πλεον θα ξερετε καθε αρχειο apk και ποια εφαρμογη ειναι !!!!

 

Εγω την εχω δοκιμασει και δουλευει αρκετα καλα. καποια αρχεια δεν μου τα μετονομασε αλλα απ'οτι καταλαβα εφταιγε το label του αρχειου apk. επισης τα αρχεια apk Που πηρα με το titanium δεν μου τα μετονομαζει γιατι το titanium παει και βαζει και αλλους χαρακτηρες μεσα στο αρχικο ονομα apk.

 

θα την βρειτε εδω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=841312

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα είπαμε για το ραδιόφωνο βρε παιδιά! (Post 3695)

 

Ευχαριστώ φίλε μου, αυτό είναι το εγχειρίδιο χρήσης (user manual). To service manual είναι άλλο πράγμα (εγχειρίδιο επισκευής).

 

@asikis - Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες. Ποιό bug, feature μου φαίνεται. SMS, email, τί ήταν; Πάντως, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το αν θα τα ξαναδεί (sms). Τα διαγραμμένα email στο μενού-προβολή ετικετών-διαγραμμένα.

 

Ναι εχεις δικιο τωρα το παρατηρησα κι εγω. Δεν ειχα διαβασει προσεκτικα τι ζητησες σορρυ. Δεν εχει παρει το ματι μου κατι ομως.

 

Οσον αφορα τις ROM τελικα αφηνω πισω την απογοητευτικη JPO και περναω σημερα την "πιθανη ελληνικη" JPA για δοκιμη. Αντε να δουμε αφου μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εχω προσεξει τρια προβληματα

 

1)οταν εχω μια επαφη στο κινητο με φωτογραφια...και βαλω συνδεδεμενη επαφη με καποια αλλη που ειναι απο το facebook τοτε επιλεγει by default ως εικονα της συνολικης επαφης πλεον αυτη του facebook και οχι αυτη που εχω επιλεξει εγω στην επαφη.υπαρχει λυση για αυτο?

 

2)οταν σε μια επαφη με πολλους αριθμους επιλεγω προεπιλεγμενους αριθμους κλησης, με ρωταει ξανα ποιον αριθμο θελω να καλεσω.Λες και δεν εχω δηλαδη επιλεξει προεπιλεγμενο αριθμο.Το κανει και σε αλλους?

 

3)αγορασα ενα galaxy 3 για την γυναικα μου και καποια μερα το φορτισα απο τον δικο μου φορτιστη.Απο τοτε και μετα η μπαταρια τα εχει παιξει κραταει μιση μερα.Ειναι λογικο αυτο?Δεν ταιριαζουν οι φορτιστες?

Link to comment
Share on other sites

εχω προσεξει τρια προβληματα

2)οταν σε μια επαφη με πολλους αριθμους επιλεγω προεπιλεγμενους αριθμους κλησης, με ρωταει ξανα ποιον αριθμο θελω να καλεσω.Λες και δεν εχω δηλαδη επιλεξει προεπιλεγμενο αριθμο.Το κανει και σε αλλους?

η προεπιλογή στο νούμερο δουλεύει σίγουρα σωστά όταν πας να καλέσεις με slide στο όνομα και όχι με click. :!:

 

Καλησπερα. Μια φιλη μου εχει το Galaxy S. Λογω καποιου bug που εχει οσον αφορα το μετα απο ποσα μηνυματα θα αρχισει να διαγραφει το τηλεφωνο μηνυματα, εχασε καποια σημαντικα μηνυματα που ηθελε. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει να τα ανακτησει απο την μνημη του τηλεφωνου με καποιο τροπο? Τα μηνυματα αποθηκευονται στην συσκευη (υποθετω στην εσωτερικη μνημη των 8 GB?) και οχι στην sim ή στην sd καρτα.

 

Οποιαδηποτε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη

 

Ευχαριστω

δοκίμασες το GetDataBack?

 

http://getdataback-ext2.qarchive.org/

 

ή κάποιο παρόμοιο ...

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Darky's v5.6 ★ JPU ★ Voodoo ★

applied fixes: 3-button combo :ninja:

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω κοροϊδία απο τους κορεατες :

πηρανε το captivate (κατασκευάζεται για την ΑΤ&Τ) αλλαξανε το logo με αυτο του Armani, το κανανε και λιγο πιο ελαφρυ και το πουλανε για 700 euro..

Σημειωτέον οτι το captivate κοστιζει γυρω στα 350 (ημουν πριν ενα μηνα Αμερικη και το ειδα)..Για του λογου το αληθες :

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3408&idPhone2=3625

 

ειμαι σιγουρος οτι καποιοι που δεν γνωριζουν την υπαρξη του captivate, αλλα και καποιοι που την γνωριζουν αλλα δεν παυουν να ειναι ποζεραδες, θα το αγορασουν..

Πλακα μας κανεις ρε samsung? και μαλιστα σε περιοδο κρίσης?

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

 

τωρα δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα ως πρως το τι κανει back up.

το rom manager υποτιθεται κανει full rom backup οποτε και να αλλαξεις ρομ μπορει να σε επαναφερει.

δεν ξερω αν το nandroid κραταει απο μονο του full rom back up η αν το rom manager κανει κατι διαφορετικο για να κρατησει full rom back up.

 

αυτο ας μας το πει καποιος που την εχει ψαξει

 

Kαμία διαφορά, το ROM manager είναι απλά ένα graphical interface για το clockworkmod, και κάνει nandroid backup.

 

Tyxerakias το δοκιμασα χωρις αποτελεσμα:worry: ισως θελει παραπανω απο μια φορα...

στο μεταξυ ψαχτηκα για καλιμπραρισμα μπαταριας γιατι δεν βγαζω πανω απο15-16 ωρες max, και θα κανω αυτο :

.......

 

 

Χμμ, κρίμα. Θα ορκιζόμουνα ότι δεν είναι ιδέα μου. Βασικά το κόλπο με τα batterystats το προτείνουν και μετά τις ενέργειες που είχα γράψει εγώ, να το σβήσεις δηλαδή... παρ'όλα αυτά δεν είμαι πεπεισμένος οτι κάνει κάτι. Αν το κινητό νομίζει ότι η μπαταρία είναι full ή άδεια, αυτό θα γράψει στα stats, δεν πετυχαίνεις κάτι με το να τα σβήσεις... άλλοι προτείνουν να το φορτίζεις μέσω υπολογιστή γιατί κρατάει μετά περισσότερο η μπαταρία, που φορτίστηκε με πιο χαμηλή τάση... τέλος πάντων δεν ξέρω. Εμένα μου κρατάει 2 μέρες και είμαι ευχαριστημένος. Αν το σκίσω με GPS και movie streaming δε θα κλείσει τις 2 μέρες, αλλά ειναι αναμενόμενο.

Mια τελευταία ιδέα που είπανε κάποιοι είναι να φορτίσεις τη μπαταρία στο κινητό μέχρι 100%, και μετά να τη βγάλεις και να τη φορτίσεις σε κάποιο άλλο κινητό, ή σε εξωτερικό φορτιστή, για να φορτίσει τέρμα, ενώ το τηλέφωνο νομίζει ότι είναι τέρμα φορτισμένη. Δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι γιατροσόφια ή όχι.

Υπάρχει φυσικά και το ενδεχόμενο να έχεις πέσει σε κακιά μπαταρία που δεν κρατάει, συμβαίνει, οπότε ό,τι και να κάνεις δε θα φτιάξει, και πρέπει να πάρεις άλλη.

 

Καλησπερα. Μια φιλη μου εχει το Galaxy S. Λογω καποιου bug που εχει οσον αφορα το μετα απο ποσα μηνυματα θα αρχισει να διαγραφει το τηλεφωνο μηνυματα, εχασε καποια σημαντικα μηνυματα που ηθελε. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει να τα ανακτησει απο την μνημη του τηλεφωνου με καποιο τροπο? Τα μηνυματα αποθηκευονται στην συσκευη (υποθετω στην εσωτερικη μνημη των 8 GB?) και οχι στην sim ή στην sd καρτα.

 

Οποιαδηποτε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη

 

Ευχαριστω

 

Όχι, αν τα έσβησε τα έσβησε, πάει... Προτείνω για το μέλλον το sms backup and restore (στο μαρκετ), αν δεν είναι root, κάνει καλή δουλειά και αν κάνει περιοδικά backup ό,τι και να σβήσει κατά λάθος δε θα χαθεί.

 

πιστευω ο καθενας απο μας εχει αλλα standard, διαφορετικα κριτηρια και εμπειριες.

οποτε δεν νομιζω οτι μπορεις εσυ ή ολοι οι αλλοι να βγαλουν συμπερασματα απο εμας τους 10 που τις φοραμε και εχουμε διαφορετικες αποψεις ο καθενας μας.

 

πιστευω αν δεν δοκιμασεις δεν θα βγαλεις ακρη

 

+1

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγνώμη που θα το πω (δε φταίτε εσείς άλλωστε),

αλλά εδώ μέσα γίνεται Ο χαμός...!

 

Κανείς δε μπορεί να διαβάσει όλες τις σελίδες αυτού του thread δυστυχώς, αν δεν το ακολουθούσε από την αρχή...

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω το Galaxy, γιατί έμεινα υπερικανοποιημένος από android (LG Optimus), αλλά αν θελήσω να λύσω κάποιες απορίες μου πρώτα, φοβάμαι ότι θα πάρω απάντηση τύπου: "δες προηγούμενα μηνύματα" :lol:

 

Ε δεν παίζει να ψάχνω σε αυτό τον κυκαιώνα επί μέρες... :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν τα έσβησε τα έσβησε, πάει...

Αν μπορούσε να δει ολόκληρη τη μνήμη μέσα από Η/Υ, και αν η μνήμη του κινητού συμπεριφέρεται σαν σκληρός Η/Υ, τότε, τουλάχιστον σε linux, υπάρχουν προγράμματα που διαβάζουν τα σβησμένα (σ.σ. sms εν προκειμένω). Και αυτό διότι όταν σβήνουμε ένα αρχείο, έως ότου γραφτεί κάτι άλλο από πάνω, παραμένει στην μνήμη, απλώς διαγράφεται η θέση του από τον πίνακα εύρεσης ...για να το πω απλοϊκά. Περισσότερα δεν ξέρω, μη με ρωτάτε, just google it

 

Προτείνω για το μέλλον το sms backup and restore (στο μαρκετ), αν δεν είναι root, κάνει καλή δουλειά και αν κάνει περιοδικά backup ό,τι και να σβήσει κατά λάθος δε θα χαθεί.

To SMS Backup + (free στο market) κάνει τόσο τα sms όσο και τα call log, backup στο gmail!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...