Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορούν να το ξεκλειδώσουν στα τοπικά καταστήματα. Αυτό που κάνουν είναι να δοκιμάσουν hard reboot κι αν δεν πιάσει, το στέλνουν στην αντιπροσωπεία, η οποία ούτε που θέλω να ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να μου το επιστρέψει. Τρελή ξενέρα. Anyway, thanx πάντως

 

Αν δοκίμαζες να...έπαιρνες τηλέφωνο το τηλέφωνο σου εκεί δεν σου δίνει κάποια επιλογή;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορούν να το ξεκλειδώσουν στα τοπικά καταστήματα. Αυτό που κάνουν είναι να δοκιμάσουν hard reboot κι αν δεν πιάσει, το στέλνουν στην αντιπροσωπεία, η οποία ούτε που θέλω να ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να μου το επιστρέψει. Τρελή ξενέρα. Anyway, thanx πάντως

 

Αν με τίποτα δε θες να το στείλεις, ίσως θα μπορούσες να προσπαθήσεις να φτιάξεις αυτό το microusb hardware mod για να μπει σε download mode.... φαίνεται ότι δουλεύει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να το ξεκλειδώσουν στα τοπικά καταστήματα. Αυτό που κάνουν είναι να δοκιμάσουν hard reboot κι αν δεν πιάσει, το στέλνουν στην αντιπροσωπεία, η οποία ούτε που θέλω να ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να μου το επιστρέψει. Τρελή ξενέρα. Anyway, thanx πάντως

 

Σιγουρα δεν μπαινει με adb? Νομιζα πως ειναι ανεξαρτητο του launcher...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπαινει με adb? Νομιζα πως ειναι ανεξαρτητο του launcher...

 

Μάλλον ανεξάρτητο είναι αλλά δεν έχει σημασία, πρέπει να έχει το debugging mode ενεργοποιημένο και δεν το έχει, και δε μπορεί να το βάλει χωρίς να μπει στο μενού του τηλεφώνου...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμαζες να...έπαιρνες τηλέφωνο το τηλέφωνο σου εκεί δεν σου δίνει κάποια επιλογή;

 

Έτσι ήταν το κόλπο που ίσχυε μέχρι και κάποιες παρτίδες πριν. Έπαιρνες τηλέφωνο στο νούμερο σου και εκεί με διάφορα κολπάκια (τα δοκίμασα όλα) κατάφερνες να κάνεις το κινητό να "σκαλώσει" και να σε βάλει στο μενού, από όπου μετά είναι παιχνιδάκι. Δυστυχώς το δικό μου είναι από τις τελευταίες παρτίδες και δεν πιάνει τίποτα από όλα αυτά.

 

Μίλησα με αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι 99% θα μου αλλάξουν την συσκευή με καινούρια, αλλά δεν ξέρουν σε πόσο καιρό θα μου σταλεί η νέα... :(

Πάω αύριο να το δώσω στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε.

 

@Prattein Προφανώς για να δουλέψει το adb, θα πρέπει πρώτα να δει τη συσκευή ο υπολογιστής. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι το οποίο παρέλειψα να εγκαταστήσω, αλλά εγώ για να δει την συσκευή μου το Kies(κατ' επέκταση και το PC) έπρεπε να βγω από τον LauncherPro.

Το δοκίμασα πάντως το adb και μου πετάει "device not found". Πιθανώς να είναι αυτό που λέει ο Tyxerakias, μιας και αν θυμάμαι καλά είχα απενεργοποίηση το debugging mode.

 

@Tyxerakias δε νομίζω να το δοκιμάσω αυτό. Άσε μη κάνω καμιά μεγαλύτερη ζημιά πάνω στα νεύρα μου και μετά τρέχω να άλλα 500€

 

Εν τω μεταξύ η γκαντεμιά είναι ότι έχω κλείσει 17 μέρες που έχω τη συσκευή και για 3 μέρες δεν δέχτηκαν τα Electroworld να μου την αλλάξουν με άλλη να τελειώνω [14 μέρες είναι το όριο... :(]

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

Αν με τίποτα δε θες να το στείλεις, ίσως θα μπορούσες να προσπαθήσεις να φτιάξεις αυτό το microusb hardware mod για να μπει σε download mode.... φαίνεται ότι δουλεύει.

 

μα ακόμα δεν υπάρχει κανά έτοιμο από Hong kong για να τα αγοράζουμε από το ebay ;;;;;; :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιβεβαιωσω κι εγω με τη σειρα μου οτι με κινητο αγορασμενο απο amazon.de και με την χακιερια, τον οδηγο για την οποια ποσταρε ο φιλος Μακης (lakerdas), μου εδωσε το kies φρεσκο κι επισημο γιαουρτι (γερμανικο φυσικα). Δεν το περασα ακομα αλλα μαλλον θα το περασω για να τελειωνουμε μια και καλη με αυτες τις δοκιμες και να ριξω μετα την custom του darkyy απο xda.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν το κόλπο που ίσχυε μέχρι και κάποιες παρτίδες πριν. Έπαιρνες τηλέφωνο στο νούμερο σου και εκεί με διάφορα κολπάκια (τα δοκίμασα όλα) κατάφερνες να κάνεις το κινητό να "σκαλώσει" και να σε βάλει στο μενού, από όπου μετά είναι παιχνιδάκι. Δυστυχώς το δικό μου είναι από τις τελευταίες παρτίδες και δεν πιάνει τίποτα από όλα αυτά.

 

Μίλησα με αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι 99% θα μου αλλάξουν την συσκευή με καινούρια, αλλά δεν ξέρουν σε πόσο καιρό θα μου σταλεί η νέα... :(

Πάω αύριο να το δώσω στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε.

 

@Prattein Προφανώς για να δουλέψει το adb, θα πρέπει πρώτα να δει τη συσκευή ο υπολογιστής. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι το οποίο παρέλειψα να εγκαταστήσω, αλλά εγώ για να δει την συσκευή μου το Kies(κατ' επέκταση και το PC) έπρεπε να βγω από τον LauncherPro.

Το δοκίμασα πάντως το adb και μου πετάει "device not found". Πιθανώς να είναι αυτό που λέει ο Tyxerakias, μιας και αν θυμάμαι καλά είχα απενεργοποίηση το debugging mode.

 

@Tyxerakias δε νομίζω να το δοκιμάσω αυτό. Άσε μη κάνω καμιά μεγαλύτερη ζημιά πάνω στα νεύρα μου και μετά τρέχω να άλλα 500€

 

Εν τω μεταξύ η γκαντεμιά είναι ότι έχω κλείσει 17 μέρες που έχω τη συσκευή και για 3 μέρες δεν δέχτηκαν τα Electroworld να μου την αλλάξουν με άλλη να τελειώνω [14 μέρες είναι το όριο... :(]

 

Γκαντεμια. Οντως το debugging ειναι τοτε, γιατι δεν θελει κανενα ειδικο προγραμμα, απλως τους drivers οι οποιοι ετσι κι αλλιως βρισκονται στο θεμα με τις faq. Εγωπχ εχω ρομ που δεν εχει touchwiz και μια χαρα αναγνωριζεται η συσκευη απο το pc (το kies ναι, δεν το αναγνωριζει αλλα αυτο ειναι γνωστο...)

Δεν βοηθαω, το ξερω, απλως το αναφερω ετσι να υπαρχει...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν το κόλπο που ίσχυε μέχρι και κάποιες παρτίδες πριν. Έπαιρνες τηλέφωνο στο νούμερο σου και εκεί με διάφορα κολπάκια (τα δοκίμασα όλα) κατάφερνες να κάνεις το κινητό να "σκαλώσει" και να σε βάλει στο μενού, από όπου μετά είναι παιχνιδάκι. Δυστυχώς το δικό μου είναι από τις τελευταίες παρτίδες και δεν πιάνει τίποτα από όλα αυτά.

 

Μίλησα με αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι 99% θα μου αλλάξουν την συσκευή με καινούρια, αλλά δεν ξέρουν σε πόσο καιρό θα μου σταλεί η νέα... :(

Πάω αύριο να το δώσω στην αντιπροσωπεία και βλέπουμε.

 

@Prattein Προφανώς για να δουλέψει το adb, θα πρέπει πρώτα να δει τη συσκευή ο υπολογιστής. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι το οποίο παρέλειψα να εγκαταστήσω, αλλά εγώ για να δει την συσκευή μου το Kies(κατ' επέκταση και το PC) έπρεπε να βγω από τον LauncherPro.

Το δοκίμασα πάντως το adb και μου πετάει "device not found". Πιθανώς να είναι αυτό που λέει ο Tyxerakias, μιας και αν θυμάμαι καλά είχα απενεργοποίηση το debugging mode.

 

@Tyxerakias δε νομίζω να το δοκιμάσω αυτό. Άσε μη κάνω καμιά μεγαλύτερη ζημιά πάνω στα νεύρα μου και μετά τρέχω να άλλα 500€

 

Εν τω μεταξύ η γκαντεμιά είναι ότι έχω κλείσει 17 μέρες που έχω τη συσκευή και για 3 μέρες δεν δέχτηκαν τα Electroworld να μου την αλλάξουν με άλλη να τελειώνω [14 μέρες είναι το όριο... :(]

 

 

Οντως τρελη γκαντεμια φιλε. Σε χτυπησε απο παντου. Δεν πειραζει τουλαχιστον θα εχεις καινουργια συσκευη τωρα απλα μην εισαι παλι γκαντεμης και σου ερθει χωρις το 3 button combo :p

 

Και τωρα πια ξερεις...Μακρια τα κινητα απο τις μικρες ξαδελφες:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

μα ακόμα δεν υπάρχει κανά έτοιμο από Hong kong για να τα αγοράζουμε από το ebay ;;;;;; :cool::cool:

 

 

Από δευτέρα θα μπορώ να φτιάχνω όσα τέτοια καλώδια θέλετε και να σας τα στέλνω.

 

Καλό θα ήταν να κοιτάξουμε από πού μπορούμε να βρούμε φτηνά micro usb καλώδια. Θα κοιτάξω να βρω κάνα μικρό κουτάκι για να βάλω μέσα πακετάκι με τις αντιστάσεις να μην χαλάει και εύκολα.

 

Λογικά συνολικό κόστος θα είναι το πολύ κάνα 5αρι ευρό. Θα πάω αύριο να δω τι κουτάκια θα βρω. Παρακαλώ όσους ενδιαφέρονται να μου στείλουν μήνυμα και να μην γράφουν εδώ γιατί δεν υπάρχει λόγος να γεμίζουμε.

 

Αθήνα μένω, μπορώ να το στείλω όπου θέλετε. Δεν ζητάω λεφτά παρά μόνο τα υλικά που θα αγοράσω και αν υπάρχουν μεταφορικά.

Ξαναλέω ότι καλό θα ήταν όσοι ενδιαφέρονται να κοιτάξουν να βρουν από πού εδώ Αθήνα μπορούμε να βρούμε φτηνά micro usb και να μου πουν

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Την επομενη βδομαδα θα ειμαι κατοχος ενος Γαλαξια.Ξερει κανεις με ποια εκδοση ερχονται τωρα καθως επισης και αν εχει προβληματα με ελληνικο πληκτρολογιο, gps κολληματα κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Την επομενη βδομαδα θα ειμαι κατοχος ενος Γαλαξια.Ξερει κανεις με ποια εκδοση ερχονται τωρα καθως επισης και αν εχει προβληματα με ελληνικο πληκτρολογιο, gps κολληματα κτλ?

 

Σιγουρα θα εχει 2.1

Απο κει και περα καλο ειναι να διαβασεις τα faq κτλ που θα βρεις στα λινκ του Tyxerakia.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,χθες σας ρωτησα και σημερα το πηρα το κινητο.

1)Πως μπορω να εναλλασω γρηγορα μεταξυ ελληνικου και αγγλικου πληκτρολογιου χωρις να μπαινω ρυθμισεις?

2)μπορειτε να μου πειτε επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με android τι ακριβως πρεπει να κανω για να αναβαθμισω σε 2.2???Εχω δει διαφορες εκδοχες αλλα δεν ξερω σε ποια ανηκω.

3)Ποιες ειναι οι πιο βασικες εφαρμογες για κατεβασμα?Εννοω browser για παραδειγμα οπως και αυτο που διορθωνει το lag.

4)Να κατεβαζω video απ το youtube πως μπορω?Να τα αποθηκευω δηλαδη στο τηλεφωνο.

Το τηλεφωνο Ελληνικο ειναι απ τα Media Markt το πηρα

Link to comment
Share on other sites

1)Στο swype διάλεξε μια Ελληνικά και μετά πάτα μια αγγλικά.Αν το κάνεις μια φορά αυτό απλά κάνεις μετά ενα swype από το κουμπί κάτω αριστερά (swype key) στο πάνω αριστερα (της γλώσσας) και αλάζει..

 

2,3) Έχουν απαντηθεί πολλάκις στο παρόν thread αλλά μια και είσαι νέος περίμενε την επίσημη αναβάθμηση froyo μέχρι το τέλος του μήνα.

 

4) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=675328

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς ολους :

στην δικη μου jg1 ρομ, χθες ειχα βαλει το κινητο σε λειτουργια πτησης και ανοιξα το ραδιοφωνο. οταν πηγα να το ενεργποιησω μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να ανοιξει οταν δεν ειναι ενεργο το προφιλ συνδεσης.

υπεθεσα οτι εννοει την λειτουργια πτησης και την απενεργοποιησα και αμεσως μολις πατησα να ανοιξει, ανοιξε κανονικα και το ραδιοφωνο.

δηλαδη αν θελω να εχω το τηλεφωνο κλειστο και να ακουω ραδιοφωνο δεν γινεται ? τι ειναι αυτο παλι :(.

 

για δοκιμαστε κι'εσεις σε αλλες ρομ και στο 2.2 να μου πειτε.

ευχαριστωωωωω

Σε όσα smartphone είχα ραδιόφωνο (winmo & symbian) ίσχυε το ίδιο. Δεν είναι bug, είναι θέμα κατασκευής. Το fm radio είναι αναπόσπαστο κομμάτι του module του τηλεφώνου, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αν έχεις κλειστό το τηλέφωνο. Ποιό froyo; Ούτε με το honeycomb :)

 

Τώρα που το θυμήθηκα, κυκλοφορεί το service manual της συσκευής; Link ευπρόσδεκτο :)...

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα smartphone είχα ραδιόφωνο (winmo & symbian) ίσχυε το ίδιο. Δεν είναι bug, είναι θέμα κατασκευής. Το fm radio είναι αναπόσπαστο κομμάτι του module του τηλεφώνου, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αν έχεις κλειστό το τηλέφωνο. Ποιό froyo; Ούτε με το honeycomb :)

 

Τώρα που το θυμήθηκα, κυκλοφορεί το service manual της συσκευής; Link, ευπρόσδεκτο...

αν και βγαινω εκτος θεματος,τουλαχιστον στο κομματι των symbian ,δεν ισχυει κατι τετοιο

παρολαυτα εαν ισχυει αυτο που ειπες με το module τοτε καμια αναβαθμιση λογισμικου δεν θα το διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα smartphone είχα ραδιόφωνο (winmo & symbian) ίσχυε το ίδιο. Δεν είναι bug, είναι θέμα κατασκευής. Το fm radio είναι αναπόσπαστο κομμάτι του module του τηλεφώνου, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αν έχεις κλειστό το τηλέφωνο. Ποιό froyo; Ούτε με το honeycomb :)

 

Τώρα που το θυμήθηκα, κυκλοφορεί το service manual της συσκευής; Link ευπρόσδεκτο :)...

 

Στο επισημο site της samsung αν θυμαμαι καλα το ειχε παρει το ματι μου.

 

edit - http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9000HKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το εξης προβλημα. Εχω κανει root στο εργαλειο με το oclf αλλα σημερα παρατηρησα οτι δεν λειτουργουν τα προ εγκατεστημενα fonts. Επιλεγω καποιο αλλα μετα την επανεκκινηση δεν αλλαζει τπτ. Δοκιμασα μεσα απο το oclf να εγκαταστησω τα fonts απο την αντιστοιχη επιλογη αλλα πεταει ενα error οτι απετυχε επειδη δεν εχει αρκετο χωρο! Εχει τυχει σε κανεναν αλλο;
Link to comment
Share on other sites

1) Θεωρείτε ότι είναι υπερβολικό να υπάρχει και autokiller και advance task killer και να δουλευουν ταυτόχρονα?

2) Για back up είναι καλό το titanium back up?Τα αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

1) Θεωρείτε ότι είναι υπερβολικό να υπάρχει και autokiller και advance task killer και να δουλευουν ταυτόχρονα?

2) Για back up είναι καλό το titanium back up?Τα αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης?

1) μπορούν να συνυπάρχουν μία χαρά αυτά τα δύο. Απλά δεν θα ενεργοποιήσεις στον advance task killer την επιλογή για auto kill.

2) φυσικά και είναι πολύ καλό.αποθηκεύει και στην κάρτα μνήμης.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

2) φυσικά και είναι πολύ καλό.αποθηκεύει και στην κάρτα μνήμης.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Εγω παντως με το Titanium εχω το εξης προβλημα. Αν βγαλω μια εφαρμογη stock, μετα δεν μπορω να την κανω restore. Πραγμα που παλια το εκανε ανετα.

Παντως για τον φιλο που ρωταει να προτεινω και το mybackup Pro. Ενω στην αρχη δεν το ειχα σε υποληψη τοσο πολυ, συνειδητοποιησα πως λειτουργει αψογα στην επαναφορα των εφαρμογων. Και μια που το εθιξα, μπορει καποιος που το χρησιμοποει να μου πει αν εχει κανει και restore των ρυθμισεων με επιτυχια? Εχω διαβασει για προβληματα και δεν εχω δοκιμασει αυτο το feature, αλλα αν καποιος το εχει δοκιμασει ας πει :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκαναν την βλακεια και σαν επιλογη τροπου ηχου κλησης υπαρχει μονο το αυξανομενο?

Χανω αναπαντητες κλησεις και φταιει αυτο το πραγμα..

διαβασα αυτο εδω αλλα δεν πολυσκαμπαζω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=759537

καμια αλλη λυση κανεις?

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

ok καταφερα να περασω το ελληνικο Swype . ευχαριστω πολυ .

Αλλα για το ελληνικα στο κλασικο πληκρολογιο τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβήθηκα κι εγω..

πολυ σπαστικη παντως αυτη η αποτομη αλλαγη στον ηχο(fade),

πέραν του οτι δεν ακους τις αναπαντητες..

καμια εφαρμογη να βαζεις μονος σου το πως να χτυπαει δεν υπαρχει?

εστω καποια να ειδοποιει για missed calls.

ολες οσες βρηκα χρησιμοποιούν led..

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβήθηκα κι εγω..

πολυ σπαστικη παντως αυτη η αποτομη αλλαγη στον ηχο(fade),

πέραν του οτι δεν ακους τις αναπαντητες..

καμια εφαρμογη να βαζεις μονος σου το πως να χτυπαει δεν υπαρχει?

εστω καποια να ειδοποιει για missed calls.

ολες οσες βρηκα χρησιμοποιούν led..

 

Aπ'οσο ξερω δεν υπαρχει κατι τετοιο δυστυχως. Αν και προσωπικα το θεωρω feature πλεον :)

ΕΝΤΙΤ: Για missed call υπαρχει νομιζω, αλλα δεν θυμαμαι ονομα. Αν θελεις ηχο δηλαδη, γιατι αν θελεις εικονα υπαρχει τη περιφημο NoLEd που αντικαθιστα καπως το LED που εχουν οι αλλες συσκευες...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...