Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον με το θεμα μου μαλλον δεν θα ξεμπερδευω ευκολα οπως φαινεται. Ρωτησα σε γνωστο καταστημα για το service της συσκευης και μολις του λεω οτι ειναι αγορασμενο απο Γερμανια μου λεει δυσκολα τα πραγματα κλπ και οτι η samsung μαλλον δεν αναλαμβανει συσκευες απο το εξωτερικο! Δεν ειναι απλα εκτος εγγυησης αλλα ουτε και με πληρωμη τις αναλαμβανει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε στο τελος! Δηλαδη σαν να λεμε οτι μενω απλα με ενα αχρηστο κομματι πλαστικο στα χερια?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον με το θεμα μου μαλλον δεν θα ξεμπερδευω ευκολα οπως φαινεται. Ρωτησα σε γνωστο καταστημα για το service της συσκευης και μολις του λεω οτι ειναι αγορασμενο απο Γερμανια μου λεει δυσκολα τα πραγματα κλπ και οτι η samsung μαλλον δεν αναλαμβανει συσκευες απο το εξωτερικο! Δεν ειναι απλα εκτος εγγυησης αλλα ουτε και με πληρωμη τις αναλαμβανει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε στο τελος! Δηλαδη σαν να λεμε οτι μενω απλα με ενα αχρηστο κομματι πλαστικο στα χερια?

 

Καλα ετσι και ισχυει αυτο τι να πω...

Απο την αλλη δεν υπαρχει η ευρωπαϊκη εγγυηση που προφανως υποτιθεται πως ισχυει σε ολες τις χωρες της ευρωπης?

Εγω θα εστελνα ενα mail κατευθειαν στην samsung της Κορεας περιγραφοντας την περιπτωση.

Βασικα ειναι εντελως απαραδεκτο και εδω ειμαι σιγουρος πως δεν φταει η μητρικη samsung.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το θεμα μου μαλλον δεν θα ξεμπερδευω ευκολα οπως φαινεται. Ρωτησα σε γνωστο καταστημα για το service της συσκευης και μολις του λεω οτι ειναι αγορασμενο απο Γερμανια μου λεει δυσκολα τα πραγματα κλπ και οτι η samsung μαλλον δεν αναλαμβανει συσκευες απο το εξωτερικο! Δεν ειναι απλα εκτος εγγυησης αλλα ουτε και με πληρωμη τις αναλαμβανει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε στο τελος! Δηλαδη σαν να λεμε οτι μενω απλα με ενα αχρηστο κομματι πλαστικο στα χερια?

 

Μην μασάς και αυτά που σου λένε είναι μπαρούφες. Η εγγύησή σου ισχύει καθώς πρόκειται για προϊόν που αγοράστηκε εντός ευρωπαϊκής ένωσης. Είναι άλλο θέμα εάν έχεις εσύ παραβεί τους κανόνες της εγγύησης και άλλο να δηλώνουν ότι επειδή η συσκευή αγοράστηκε από γερμανία δεν έχει εγγύηση, Η ευθύνη είναι του κατασκευαστή και αυτός είναι η samsung και όχι ο μεταπωλητής. Για να μάθεις τα δικαιώματά σου επικοινώνησε εδώ: http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html και εδώ : http://www.inka.gr/. Και σε καμιά περίπτωση μην φοβάσαι. Διεκδίκησε τα δικαιώματά σου.

 

EDIT: Διάβασε αυτό και ειδικά το άρθρο 3 για τα δικαιώματα του καταναλωτή εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.: http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/eu/Dir-EK-1999-44.pdf.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το θεμα μου μαλλον δεν θα ξεμπερδευω ευκολα οπως φαινεται. Ρωτησα σε γνωστο καταστημα για το service της συσκευης και μολις του λεω οτι ειναι αγορασμενο απο Γερμανια μου λεει δυσκολα τα πραγματα κλπ και οτι η samsung μαλλον δεν αναλαμβανει συσκευες απο το εξωτερικο! Δεν ειναι απλα εκτος εγγυησης αλλα ουτε και με πληρωμη τις αναλαμβανει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε στο τελος! Δηλαδη σαν να λεμε οτι μενω απλα με ενα αχρηστο κομματι πλαστικο στα χερια?

Γιατί δε δοκιμάζεις απευθείας σε επισκευαστικά κέντρα της Samsung; Παρακάτω επέλεξε τον τύπο του κινητού σου, βρες στην περιοχή σου ή κοντα σε αυτήν τι υπάρχει και πάρε τηλ να ρωτήσεις http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην απόλυτα χειρότερη, λογικά μπορείς να το στείλεις στη Samsung Γερμανιας με την απόδειξη και να σου το φτιάξουν εκεί. Αλλά κι εγώ πιστεύω ότι κανονικά πρέπει να σου το φτιάξουν εδώ. Δεν έχω ακούσει ποτέ για νομοθεσία που να λέει ότι ένα προϊόν με διεθνή εγγύηση επισκευάζεται μόνο στη χώρα από την οποία αγοράστηκε. Επίσης μπορείς να στείλεις ένα email στο amazon (ή από όπου το πήρες τέλςο πάντων) και να ρωτήσεις τί προβλέπεται από αυτούς.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια για τον ενδιαφερον. Οντως κι εμενα μου φανηκε πολυ κουλο να μην επισκευαζεται εστω και με πληρωμη και οταν του το ειπα κλασσικα η απαντηση ηταν "τι να σου πω φιλε εμενα αυτα μου ειπαν αυτα σου λεω". Οσο για τα επισκευαστικα κεντρα φιλε QTiVoCo το βρηκα ηδη πηρα τηλ και μου ειπε οτι πρεπει να σταλει στην Αθηνα, να με ειδοποιησουν για πιθανη χρεωση και εντος 15 ημερων ειναι πισω. Του ειπα για την αγορα απο Γερμανια και μου ειπε οτι αν εχω την αποδειξη αγορας λογικα θα ειμαι οκ. Ισως ο πρωτος να μην ηξερε τι του γινοταν τι να πω. Anyway προς το παρον θα κανω λογικα καποιο τηλεφωνο στην επισημη ελληνικη samsung γιατι το email λογικα θα παει αυτοματα στον καλαθο των αχρηστων. Για το σαββατοκυριακο δεν μπορω να κανω κατι αλλο απο το να περιμενω...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

το snap n go πρέπει να είναι παρα πολύ χρήσιμο. και λέω πρέπει γιατί σε εμένα δεν παιζει:) . Δεν βρίσκει host.
Link to comment
Share on other sites

τα γραμματα που εχει στα αγγλικα για αναζητηση επαφων δεν μπορουν να γινουν στα ελληνικα αν εχεισ τισ επαφεσ σου με ελληνικα να μπορεισ να κανεισ αναζητηση
Link to comment
Share on other sites

το snap n go πρέπει να είναι παρα πολύ χρήσιμο. και λέω πρέπει γιατί σε εμένα δεν παιζει:) . Δεν βρίσκει host.

Πρέπει το pc σου και το κινητό σου να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο wifi

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το θεμα μου μαλλον δεν θα ξεμπερδευω ευκολα οπως φαινεται. Ρωτησα σε γνωστο καταστημα για το service της συσκευης και μολις του λεω οτι ειναι αγορασμενο απο Γερμανια μου λεει δυσκολα τα πραγματα κλπ και οτι η samsung μαλλον δεν αναλαμβανει συσκευες απο το εξωτερικο! Δεν ειναι απλα εκτος εγγυησης αλλα ουτε και με πληρωμη τις αναλαμβανει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε στο τελος! Δηλαδη σαν να λεμε οτι μενω απλα με ενα αχρηστο κομματι πλαστικο στα χερια?

 

Ούτε μια στο εκατομμύριο να ισχύσει αυτό που λένε. Πάρε στο 1500 Γεν Γραμματεια Καταναλωτη. Θα τους περιγράψεις την περιπτωση, θα τους δωσεις ονοματεπωνυμο και τηλ αυτου που σου ειπε αυτα τα απαραδεκτα, θα του τηλ επιτοπου, θα τον φοβερισουν, και τοτε αυτος θα σου τηλ πισω να ζητησει συγνωμη και θα ισχυσει κανον ιοί κα η εγγυηση... Πριν 3 χρονια ειχα ακριβως αυτη την εμπειρια σε παρομοια περιπτωση!

 

ΥΓ: Να επικαλεστεις οτι ετσθ σκοτωνιυν την βαθιά βιομηχανία της χώρας, τον τουρισμό. Τι θα γινόταν αν ήσουν Γερμανός τουρίστας;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινόταν αν ήσουν Γερμανός τουρίστας;;;

 

Αν ήταν γερμανός τουρίστας θα έκαναν τούμπες φίλε μου. :lol:

Εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια στο εκατομμύριο να ισχύσει αυτό που λένε. Πάρε στο 1500 Γεν Γραμματεια Καταναλωτη. Θα τους περιγράψεις την περιπτωση, θα τους δωσεις ονοματεπωνυμο και τηλ αυτου που σου ειπε αυτα τα απαραδεκτα, θα του τηλ επιτοπου, θα τον φοβερισουν, και τοτε αυτος θα σου τηλ πισω να ζητησει συγνωμη και θα ισχυσει κανον ιοί κα η εγγυηση... Πριν 3 χρονια ειχα ακριβως αυτη την εμπειρια σε παρομοια περιπτωση!

 

ΥΓ: Να επικαλεστεις οτι ετσθ σκοτωνιυν την βαθιά βιομηχανία της χώρας, τον τουρισμό. Τι θα γινόταν αν ήσουν Γερμανός τουρίστας;;;

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το εχω κατα νου αν αποφασισω να παω στο service. Αν ισχυει παντως αυτο θα μιλαμε για μια ελεινη κατασταση η οποια αποσκοπει καθαρα στην κερδοσκοπεια εις βαρος του ελληνα καταναλωτη. Δυστυχως ομως ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει.

 

Τεσπα επειδη ειμαστε και off-topic θα το παρω αποφαση να σταματησω να κλαιγομαι και να απογοητευομαι αφου υπαρχουν και πιο σοβαρα προβληματα απο ενα bricked κινητο. Θα προσπαθησω και στο τελος κατι θα βρεθει δεν μπορει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το pc σου και το κινητό σου να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο wifi

 

 

Sent from GALAXY!

 

έλα που είναι. από τα μαγικά της samsung θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση κρισεως ειχα πληρωσει 2 εφαρμογες με market enabler k root και μετα ειχα κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , στις ληψεις του μαρκετ τις εμφανιζει ως αγορασμενες κ τη μια την εκανε εγκατασταση αλλα η αλλη μου λεει δεν ειναι δυνατον ο εντοπισμος της

τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ετσι και ισχυει αυτο τι να πω...

Απο την αλλη δεν υπαρχει η ευρωπαϊκη εγγυηση που προφανως υποτιθεται πως ισχυει σε ολες τις χωρες της ευρωπης?

Εγω θα εστελνα ενα mail κατευθειαν στην samsung της Κορεας περιγραφοντας την περιπτωση.

Βασικα ειναι εντελως απαραδεκτο και εδω ειμαι σιγουρος πως δεν φταει η μητρικη samsung.

Ούτε μια στο εκατομμύριο να ισχύσει αυτό που λένε. Πάρε στο 1500 Γεν Γραμματεια Καταναλωτη. Θα τους περιγράψεις την περιπτωση, θα τους δωσεις ονοματεπωνυμο και τηλ αυτου που σου ειπε αυτα τα απαραδεκτα, θα του τηλ επιτοπου, θα τον φοβερισουν, και τοτε αυτος θα σου τηλ πισω να ζητησει συγνωμη και θα ισχυσει κανον ιοί κα η εγγυηση... Πριν 3 χρονια ειχα ακριβως αυτη την εμπειρια σε παρομοια περιπτωση!

 

ΥΓ: Να επικαλεστεις οτι ετσθ σκοτωνιυν την βαθιά βιομηχανία της χώρας, τον τουρισμό. Τι θα γινόταν αν ήσουν Γερμανός τουρίστας;;;

 

 

 

σε καποιο αλλο thread καταστηματαρχης γνωστου ελληνικου eshop εδινε καποια tips για συσκευες παραεισαγωγης και μεσα σε αυτα που εγραψε ηταν και το παρακατω

Το σέρβις της ericsson-samsung δεν καλύπτει η εγγύηση τα τηλέφωνα αν δεν είναι απο ελληνική αντιπροσωπία, Η Nokia χρεώνει 15 ευρώ αν θέλει το τηλέφωνο αναβάθμιση, αλλιώς σου βάζει γερμανικά στο μενιου μόνο, μιας και τα περισσότερα είναι απο Γερμανία.

 

μολις το ειδα θεωρησα πως επρεπε να το γραψω και εδω μιας και για αυτο ακριβως μιλουσατε.

λετε τελικα να ισχυει οντως???

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχασα τον φορτιστη μου απο το galaxy s.που μου προτεινετε να βρω εναν καινουριο αυθεντικο...!!?? :(
Link to comment
Share on other sites

σε καποιο αλλο thread καταστηματαρχης γνωστου ελληνικου eshop εδινε καποια tips για συσκευες παραεισαγωγης και μεσα σε αυτα που εγραψε ηταν και το παρακατω

 

 

μολις το ειδα θεωρησα πως επρεπε να το γραψω και εδω μιας και για αυτο ακριβως μιλουσατε.

λετε τελικα να ισχυει οντως???

 

Ναι η εγγυηση οκ αλλα να μην το αναλαβουν καθολου? Εστω επι πληρωμη?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

έλα που είναι. από τα μαγικά της samsung θα είναι.

 

Μια χαρα δουλευει και σε εμενα,οπως ειπε και ο Αντωνης πριν πρεπει να συνδεονται pc και galaxy στο ιδιο wifi για να δουλεψει,βαλε το να σκαναρει για host και λογικα θα σου βρει το pc σου,επελεξε το και θα σου δουλεψει ;)

Link to comment
Share on other sites

έλα που είναι. από τα μαγικά της samsung θα είναι.

 

Και εμενα ειχε θεμα στην αρχη αλλα εκανα disable το firewall του antivirus και το βρηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Έχω ένα πρόβλημα με τραγούδια mp3 που έχουν τίτλους αρχείων με Ελληνικούς Χαρακτήρες. Στο mp3 player του galaxy δεν αναγνωρίζει τους χαρακτήρες. Ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο να τους αναγνωρίσει? ή ένα άλλο player που να διαβάζει ελληνικούς χαρακτήρες?

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν Dialer One.. Το puzzle που δείχνει τον αριθμό αναπάντητων, σας δείχνει το σωστό αριθμό?

Τι εννοώ... Βρίσκω μια αναπάντητη, την σβήνω κι από το notification bar αλλά και από τη λίστα κλήσεων (εχω ένα κόλλημα με αυτό...).

Όταν ξαναέχω αναπάντητη, μου μετράει άλλα ντ' άλλων, σαν να μην τις κάνει reset.

Mήπως έχει να κάνει με την default εφαρμογή κλήσεων? Έχω ψάξει τις ρυθμίσεις της αλλά δεν έχει κάτι.

Και φυσικά (όπως έχει αναφερθεί στο παρελθόν) ταιριάζοντας το κομμάτι puzzle στο κενό, δεν ανοίγει κανένα από τα 2 προγράμματα.

Δεν είναι τίποτα σοβαρό βέβαια, αλλά είναι λίγο ενοχλητικό..

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση έχω. Εκανα update σε froyo με τον οδηγό του τυχερακια.

Ολα πηγαν καλα. Προηγουμένως είχα πάρει backup τις επαφες με το kies. Τώρα συνδέοντας το κινητό με το pc αν και αναγνωρίζεται από το kies και συνδέεται δεν μπορώ να περάσω τις επαφές στο τηλεφωνο γιατι λέει ότι η συσκευη χρησιμοποιειται από άλλο προγραμμα. Καμμια ιδέα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχασα τον φορτιστη μου απο το galaxy s.που μου προτεινετε να βρω εναν καινουριο αυθεντικο...!!?? :(

 

Εγραψα στο google φορτιστης galaxy s και μου εβγαλε πρωτη επιλογη καποιον που πουλαγε αυθεντικο φορτιστη με 5 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση έχω. Εκανα update σε froyo με τον οδηγό του τυχερακια.

Ολα πηγαν καλα. Προηγουμένως είχα πάρει backup τις επαφες με το kies. Τώρα συνδέοντας το κινητό με το pc αν και αναγνωρίζεται από το kies και συνδέεται δεν μπορώ να περάσω τις επαφές στο τηλεφωνο γιατι λέει ότι η συσκευη χρησιμοποιειται από άλλο προγραμμα. Καμμια ιδέα.

Ευχαριστώ.

 

εβαλες lagfix???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...