Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτο φταιει και δεν μπορεις να κανεις κατι,

μονο αν το βγαλεις θα δουλεψει :happy:

Το έκανα και όντως δούλεψε. Ευχαριστώ πολύ.

 

Μια τελευταία ερώτηση. Πως το ξαναενεργοποιώ?

Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμα πάτα "τροποποίηση".
Link to comment
Share on other sites

Ναι η εγγυηση οκ αλλα να μην το αναλαβουν καθολου? Εστω επι πληρωμη?

 

 

πριν παρω το κινητο μου μεταχ. (ειναι απο αγγλια λογικα)πηρα τηλεφωνο στην samsung και ρωτησα 2 πραγματα για την εγγυηση και μου ειπα οτι κανονηκα ισχυει και για το αν μπορω να βαλω ελληνικα εκει μου ειπα οχι αλλα τεσπα δεν ειναι το θεμα μας αυτο...

Link to comment
Share on other sites

πέρα από της kernel και τα lag fix έχουμε όλοι στα τηλέφωνα μας κάτι όμοιο. αντοχές σε περίπτωση πτώσεις και διαφόρων κακουχιών. έχει κανείς εμπειρία από τέτοια; αντέχει σε μία πτώση από τα χέρια το τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

πέρα από της kernel και τα lag fix έχουμε όλοι στα τηλέφωνα μας κάτι όμοιο. αντοχές σε περίπτωση πτώσεις και διαφόρων κακουχιών. έχει κανείς εμπειρία από τέτοια; αντέχει σε μία πτώση από τα χέρια το τηλέφωνο;

Εμένα δεν μου έχει πέσει κάτω, φτου φτου, όμως ανακάλυψα ότι το ασημένιο περίβλημα που έχει γύρω γύρω, μία φορά περπατώντας και έχοντας το στο χέρι, με την κίνηση του χεριού μπρος πίσω που κάνουμε όταν περπατάμε, βρήκε σε ένα τοίχο λίγο, ίσα που ακούμπησε, με αποτέλεσμα να γίνει σημάδι...επίσης μου γίνανε 1, 2 μικρές γρατσουνιές στην οθόνη μόνο και μόνο βάζοντας το στην τσέπη του τζιν αλλά αυτό το μπάλωσα με screen protector

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κάνω ΣΕ ΟΛΑ τα κινητά μου, με το που τα βγάζω από τη συσκευασία τους

1. Εφαρμογή screen protector.

2. Τοποθέτηση θήκη σιλικόνης.

 

Δεν με έχει ¨προδώσει" ΠΟΤΕ αυτή η “συνήθεια” …

Με συνολικό κόστος 20 euro αποφεύγεις όλα τα “δράματα” !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει πέσει κάτω, φτου φτου, όμως ανακάλυψα ότι το ασημένιο περίβλημα που έχει γύρω γύρω, μία φορά περπατώντας και έχοντας το στο χέρι, με την κίνηση του χεριού μπρος πίσω που κάνουμε όταν περπατάμε, βρήκε σε ένα τοίχο λίγο, ίσα που ακούμπησε, με αποτέλεσμα να γίνει σημάδι...επίσης μου γίνανε 1, 2 μικρές γρατσουνιές στην οθόνη μόνο και μόνο βάζοντας το στην τσέπη του τζιν αλλά αυτό το μπάλωσα με screen protector

 

 

Sent from GALAXY!

Το κινητο δυστυχώς ειναι αρκετά ευαίσθητο ειδικά στην πλάτη που αποκτά σημαδια πολυ ευκολα ακομα και αν το αφηνεις σε τραπεζάκι. Ο φακος της φωτογραφικης ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο με την πλάτη για να γρατζουνιεται έυκολα επισης. Δυστυχώς η οθονη ειναι η μεγαλυτερη ξενερα οταν δεις μια μικρη αμυχη πανω της....Εγω το εχω μονιμως σε θηκη και ο θεος βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Χθες ανακάλυψα κάτι που μάλλον είναι bug στο froyo. Φοράω τη γερμανική JPO και ανακάλυψα ότι αν πάω στις επαφές-ομάδες και πατήσω παρατεταμένα σε οποιαδήποτε από τις ομάδες (είτε google είτε του τηλεφώνου) για να μου δώσει τις επιλογές, τότε η εφαρμογή κάνει force close βγάζοντας μήνυμα ότι η διεργασία android.process.acore τερματίστηκε απροσδόκητα. Αν όμως επιλεξω απλά μια ομάδα τότε μπαίνω στο menu της και μου δίνει κανονικά όλες τις επιλογές. Κουφό.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτούς που παραπονιούνται για τη διάρκεια της μπαταρίας, και νομίζουν ότι δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα που την τρώει, δοκιμάστε μια φορά το παρακάτω. Στα Αγγλικά το ονομάζουν "bump charge", σε κάποιον το προτείνανε επίσημα και από το support της HTC για το desire. Το δοκίμασα αφού έβαλα το Froyo και πιστεύω ότι βοήθησε, και δεν είναι placebo. Δοκιμάστε το κι εσείς και πείτε μου. Βασίζεται στο ότι μερικές φορές το τηλέφωνο νομίζει ότι η μπαταρία φόρτισε, και σταματάει να φορτίζει άλλο, βασικά δεν ξέρει πού ειναι το 100% (συνήθως συμβαίνει αφού βάλουμε κάποιο καινούριο firmware). Anyway, πείτε μου αν σας βοηθήσει, εγώ θα ορκιζόμουν ότι είδα διαφορά από τη μέρα εκείνη και μετά.

Στο παρακάτω, όπου λέω φορτιστή εννοώ και το καλώδιο USB (θα διαρκέσει περισσότερο όμως).

1) Φορτίστε το κινητό ενώ είναι αναμμένο, μέχρι να δείξει 100%. Βγάλτε το φορτιστή.

2) Σβήστε το, και περιμένετε να σβήσει τελείως (~μισό λεπτό.. τα κουμπιά δε θα φωτίζουν, και στο froyo κάνει μια μικρή δόνηση)

3) Με το κινητό σβηστό, βάλτε το φορτιστή. Θα βγει η πράσινη μπαταρία, αλλά θα δείτε ότι δεν είναι στο 100%. Περιμένετε (σβηστό), να δείξει 100%. (~5 λεπτά).

4) Βγάλτε το φορτιστή. Ανάψτε το πάλι, και περιμένετε να φορτώσουν όλα. Μόλις φορτώσουν, σβήστε το.

5) Ξαναβάλτε το στην πρίζα. Ξανά η πράσινη μπαταρία, ξανά λίγο περιμένετε μέχρι να φτάσει 100%.

6) Έτοιμοι, βγάλτε το απ'την πρίζα και χρησιμοποιήστε το, κάντε μια σύγκριση με χθες και γράψτε τα αποτελέσματα...

 

Το δοκιμασα στην τελευταια φορτιση (jm2 μαμα) με την διαφορα οτι στο βημα 4 το εβαζα να φορτισει πριν το βημα 5 και για την φορτιση χρησιμοποιησα usb και οχι πριζα. Εντυπωσεις; Σα να αλλαξα μπαταρια στο κινητο! Τουλαχιστον 15% περισσοτερη ενεργεια. Το συνιστω ανεπιφυλακτα, φοβερο "γιατροσοφι".

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα στην τελευταια φορτιση (jm2 μαμα) με την διαφορα οτι στο βημα 4 το εβαζα να φορτισει πριν το βημα 5 και για την φορτιση χρησιμοποιησα usb και οχι πριζα. Εντυπωσεις; Σα να αλλαξα μπαταρια στο κινητο! Τουλαχιστον 15% περισσοτερη ενεργεια. Το συνιστω ανεπιφυλακτα, φοβερο "γιατροσοφι".

Φιλε μου δεν αλλαξε τιποτα απο τον οδηγο αυτο που ακολουθησες.

η μπαταρια σου κραταει πιο πολυ επειδη το φορτισες απο το usb, το οποιο επειδη εχει μικροτερη εξοδο σε Α, φορτιζει πιο αργα και πιο καλα την μπαταρια σου.

 

στην επομενη δευτερη φορτιση που θα κανεις παλι με τον φορτιστη σου, θα δεις οτι η μπαταρια θα ειναι οπως παλια.

 

****Εγω εχω αναφερει εδω πολλε φορες οτι η μπαταρια μου δεν μου κραταει πολυ. περιπου 15-18 ωρες με την χρηση που του κανω.

χθες δοκιμασα και εβαλα επανω την μπαταρια απο το galaxy της γυναικας μου, το οποιο οπως ξερετε ειναι το galaxy που αγορασα απο τον φιλο Κωστα (Te_salat).

αυτο που ειδα ειναι οτι παλι η μπαταρια κυμανθηκε στα ιδια επιπεδα. αρα καταληγω και παλι οτι δεν φταιει η μπαταρια αλλα η εκδοση radio Που φοραει η συσκευη μου σε συνδυασμο με την ρομ (jg1).

Απο την αλλη μερια, η μπαταρια μου, που εβαλα στο galaxy της γυναικας μου, ειναι τωρα στο 43% μετα απο 1 μερα και 2 ωρες χρησης !!!!

οποτε η μπαταρια μου δεν εχει καποιο προβλημα. να αναφερω επισης οτι το galaxy της γυναικας μου φοραει την froyo που ειχε κυκλοφορησει για τις σκανδιναβικες χωρες, η οποια απ'οτι λενε ειχε καποια προβληματακια.

 

οποτε για τον φιλο που ειχε αναφερει οτι εχει μεγαλο προβλημα με την μπαταρια του (δεν θυμαμαι το ονομα του), πιστευω οτι το ιδιο συμβαινει και σε αυτον, και δεν φταιει η μπαταρια του αλλα το radio και η ρομ.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

εεε οπως το ενεργοποιησες και την πρωτη φορα?

που ακριβως ειναι το προβλημα?

 

Καλημέρα. Το προσπάθησα αλλά το OCLF έλεγε ότι ήταν unavailable επειδή υπήρχε ένα αρχείο στο system/bin που έλεγε ότι το είχα εγκαταστήσει. Το διέγραψα το αρχείο με τον root explorer και μετα με αφησε να κανω εγκατασταση. Οταν εκανε επανεκινηση το κινητο δεν ξεκιναγε και ετσι απο recovery mode εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Μετα δεν προσπαθησα παλι να το εγκαταστησω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αλλαξε τιποτα απο τον οδηγο αυτο που ακολουθησες.

η μπαταρια σου κραταει πιο πολυ επειδη το φορτισες απο το usb, το οποιο επειδη εχει μικροτερη εξοδο σε Α, φορτιζει πιο αργα και πιο καλα την μπαταρια σου.

 

στην επομενη δευτερη φορτιση που θα κανεις παλι με τον φορτιστη σου, θα δεις οτι η μπαταρια θα ειναι οπως παλια.

 

Οχι φιλε το κινητο το φορτιζω μια-μια απο τοτε που το πηρα. Μια πριζα μια usb και δεν ειχα ξαναπαρατηρησει ποτε μετα απο φορτιση usb τετοια αυτονομια. Συγκεκριμενα εχω 4 ωρες και 15 λεπτα screen on, 1 μερα και 9 ωρες το κινητο stand by, και 20 λεπτα κλησεις και ενω ΠΑΝΤΑ μετα απο τετοια χρηση το κινητο ητανε για φορτιση, τωρα ειμαι με 36% μπαταρια.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια παιδια.Πριν απο λιγο το κινητο αρχισε να κολλαει.Αν βγαλω την σιμ ολα καλα,αλλα με την καρτα μεσα κολλαει.Εννοειται οτι δοκιμασα και αλλη σιμ και ειχα το ιδιο προβλημα.Καμια ιδεα εκτος απο factory reset;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια παιδια.Πριν απο λιγο το κινητο αρχισε να κολλαει.Αν βγαλω την σιμ ολα καλα,αλλα με την καρτα μεσα κολλαει.Εννοειται οτι δοκιμασα και αλλη σιμ και ειχα το ιδιο προβλημα.Καμια ιδεα εκτος απο factory reset;

 

Η μονη ιδεα που μου ερχεται ειναι να ανοιξεις το κινητο με την sim μεσα και να το βαλεις σε flight mode να δεις πως συμπεριφερεται χωρις δικτυα με την sim μεσα.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Η μονη ιδεα που μου ερχεται ειναι να ανοιξεις το κινητο με την sim μεσα και να το βαλεις σε flight mode να δεις πως συμπεριφερεται χωρις δικτυα με την sim μεσα.

Με την καρτα μεσα δεν κολλαει αλλα οταν παω να ενεργοποιησω το τηλ. δεν μου ζηταει πιν και κολλαει

 

edit Μετα απο πολλα reboot δειχνει να εφτιαξε

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα μεσα δεν κολλαει αλλα οταν παω να ενεργοποιησω το τηλ. δεν μου ζηταει πιν και κολλαει

 

edit Μετα απο πολλα reboot δειχνει να εφτιαξε

 

Το εχεις αφησει αρκετη ωρα? Μηπως δηλαδη αργει να ξεκινησει με την sim μεσα. Καλο θα ητανε να πεις και τι βλεπεις στην οθονη καθως και αν αναβουν τα touch πληκτρα ή αν αναβουν με το πατημα του home ή με το power. Παντως θα σου προτεινα να το αφησεις χωρις να πατησεις τιποτα κανα 5 λεπτο μηπως και δουλεψει.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα αυτονομίας, ίσως να παίζει ρόλο το gtalk... εγώ και ένας φίλος μου με πρόβλημα στην αυτονομία απενεργοποιήσαμε το gtalk και στη θέση του δοκιμάσαμε το whatsapp http://www.appbrain.com/app/whatsapp-messenger/com.whatsapp και η αυτονομία βελτιώθηκε δραματικά :)

 

Επίσης μπορείς να στείλεις audio, video κλπ με πολύ εύκολο τρόπο... πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις αφησει αρκετη ωρα? Μηπως δηλαδη αργει να ξεκινησει με την sim μεσα. Καλο θα ητανε να πεις και τι βλεπεις στην οθονη καθως και αν αναβουν τα touch πληκτρα ή αν αναβουν με το πατημα του home ή με το power. Παντως θα σου προτεινα να το αφησεις χωρις να πατησεις τιποτα κανα 5 λεπτο μηπως και δουλεψει.

To αφηνα κανενα 5λεπτο.Δεν δουλευαν ουτε τα πληκτρα,ουτε η οθονη αφης και πατωντας το power δεν γινοταν τιποτα οποτε αναγκαστικα εβγαζα τη μπαταρια.Τωρα για την ωρα δουλευει οκ.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε το κινητο το φορτιζω μια-μια απο τοτε που το πηρα. Μια πριζα μια usb και δεν ειχα ξαναπαρατηρησει ποτε μετα απο φορτιση usb τετοια αυτονομια. Συγκεκριμενα εχω 4 ωρες και 15 λεπτα screen on, 1 μερα και 9 ωρες το κινητο stand by, και 20 λεπτα κλησεις και ενω ΠΑΝΤΑ μετα απο τετοια χρηση το κινητο ητανε για φορτιση, τωρα ειμαι με 36% μπαταρια.

Τελικα παρατηρω εδω και καιρο ενα πραγμα..αυτο που λιωνει την μπαταρια στην κυριολεξια ειναι ο exrplorer,οταν σερφαρω δεν προλαβαινω την μπαταρια,αντιθετα σε αλλες καταστασεις,πολυ πιο δυσκολες κατ εμε που ριχνει πραγματικα γκαζια ο επεξεργαστης οπως σημερα που το ειχα λιωσει επι 2,5 ωρες με παιχνιδια και μαλιατα βαρια (need for speed,modern combat,avatar κλπ εε και κατι απο gps και τα σχετικα) η μπαταρια κατεβηκε μονο 20%,αν ημουν με explorer δεν το συζητω καν για το που θα ηταν.

Οσο για τις κλησεις,ειναι το κομματι του τηλεφωνου που πραγματικα ΔΕΝ τρωει μπαταρια,μιληστε ωρες ολοκληρες και θα δειτε οτι η μπαταρια δεν κατεβαινει ευκολα.

(παντως ο φιλος μου που του εδειχνα το τηλεφωνο,χαζεψε!! :lol: και ηταν ετοιμος ο φουκαρας για iphone..ηταν λεμε!! :lol::lol:)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

να μαι και εγω ,λιγο αργα βεβαια....

 

μετα απο iPhone 3gs/iPhone4/Palm Pre Plus/Palm Pre 2, θα περασω σε ενα android...

 

και αυτην την στιγμη δεν νομιζω πως υπαρχει καποιο καλυτερο ειδικα μετα την αναβαθμιση σε 2.2

 

οποτε σε λιγες μερες ειμαι εδω...

εχω να λειτουργησω Android απο την εποχη 1.5/Hero...

 

βλεπω ομως πως εχουν γινει μεγαλα βηματα.

 

ελπιζω να μην σας πρηξω με ερωτησεις και συγχαρητηρια για τους οδηγους που εχετε φτιαξει τα παιδια εδω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλους πειραματισμους κατεληξα οτι θελω να περασω την darky 4,1 me superoptimized kernel.

Ερωτηση πως μπορω να κανω τελειως φορματ ωστε η sdcard να μην εχει κανενα υπολειμμα απο τα παλια αρχεια και τις παλιες εφαρμογες που ειχα περασει στο παρελθον?????

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλους πειραματισμους κατεληξα οτι θελω να περασω την darky 4,1 me superoptimized kernel.

Ερωτηση πως μπορω να κανω τελειως φορματ ωστε η sdcard να μην εχει κανενα υπολειμμα απο τα παλια αρχεια και τις παλιες εφαρμογες που ειχα περασει στο παρελθον?????

 

στις ρυθμισεις πατας διαμορφωση εσωτερικης καρτας sd ;)

δεν χανεις τιποτα απο αυτα που θες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις κλησεις,ειναι το κομματι του τηλεφωνου που πραγματικα ΔΕΝ τρωει μπαταρια,μιληστε ωρες ολοκληρες και θα δειτε οτι η μπαταρια δεν κατεβαινει ευκολα.

 

Οι κλησεις φιλε καταναλωνουν αρκετη μπαταρια και μαλιστα οσο πιο κακο σημα εχεις (οσο πιο μακρια εισαι απο την κεραια δηλαδη) τοσο περισσοτερη ενεργεια θα τραβηξει το κινητο απο την μπαταρια για να μπορεσει να στειλει το σημα (την φωνη σου) στην κεραια. Νομιζω πως ειναι απο τις πιο ενεργοβορες καταστασεις του κινητου, ανεξαρτητου αν καταναλωνεται επεξεργαστικη ισχυς.

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...