Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο αυτα που διαβαζω...μαλλον δεν αξιζει τα λεφτα του (προσωπικη αποψη)...υπαρχουν καλυτερα κινεζικα και πιο οικονομικα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο αυτα που διαβαζω...μαλλον δεν αξιζει τα λεφτα του (προσωπικη αποψη)...υπαρχουν καλυτερα κινεζικα και πιο οικονομικα....

 

αυτο ειναι το μονο σιγουρο. το ηξερα πριν το παρω . αλλα δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια αγορας απο κινα φοβουμενος πιθανης ¨στραβης¨ και η δυνατοτητα δοσεων. την ολη συζητηση την κανω για να αναδειξω τα (λιγοστα σιγουρα γι αυτα τα λεφτα) προσοντα που μπορει να βολευουν καποιον αλλα σε μια επαφη με το μηχανημα στο καταστημα δεν θα μπορουσε να τα δει.

Link to comment
Share on other sites

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

για το 2ο που εχω αγορασει απο εκει ναι ειναι αξιοπιστο..

Tablet ή Notebook? δεν ξέρω πιο από τα δυο να παραγγείλω οποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει την γνώμη του ! (και αν το βλέπεται καλο το notebook μια γνωμη!)

http://www.pandawill.com/notebook-air-laptop-133-inch-160gb-hdd-1g-b-memory-camera-crystal-white-p39259.html

http://www.pandawill.com/ainol-novo8-tablet-pc-android-22-8-inch-hd-screen-cortex-a9-hdmi-8gb-trackball-white-p52148.html

Edited by oeofotisoeo
Link to comment
Share on other sites

Tablet ή Notebook? δεν ξέρω πιο από τα δυο να παραγγείλω οποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει την γνώμη του ! (και αν το βλέπεται καλο το notebook μια γνωμη!)

http://www.pandawill.com/notebook-air-laptop-133-inch-160gb-hdd-1g-b-memory-camera-crystal-white-p39259.html

http://www.pandawill.com/ainol-novo8-tablet-pc-android-22-8-inch-hd-screen-cortex-a9-hdmi-8gb-trackball-white-p52148.html

 

Το όλο θέμα είναι για τι το χρειάζεσαι..... άλλη η χρήση του tablet και άλλη του netbook....

:)

 

P.S. Μόλις πήρα στα χέρια μου το Ramos 6WHD 8GS ..... Πρώτες εντυπώσεις..... απίστευτο tablet !!!!!!!!

Θα σας ενημερώσω asap...

:lol:

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

P.S. Μόλις πήρα στα χέρια μου το Ramos 6WHD 8GS ..... Πρώτες εντυπώσεις..... απίστευτο tablet !!!!!!!!

Θα σας ενημερώσω asap...

:lol:

Ελα αργουμεεε

Απο merimobiles?Ems αποστολή?Πόσες μέρες?

Το 8αρι 13WHD το εχει βρει κανείς πουθενά?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Ελα αργουμεεε

Απο merimobiles?Ems αποστολή?Πόσες μέρες?

Το 8αρι 13WHD το εχει βρει κανείς πουθενά?

 

Εγώ το πήρα από εδώ

http://www.etotalk.com/ramos-w6hd-8g...xa9_p2853.html

(η τιμή του έχει ανέβει 10$ τώρα. Δες ποιο site σου έρχεται πιο οικονομικά μαζί με τα μεταφορικά)

με EMS υπολόγισε 10 εργάσιμες περίπου…

Εγγυημένα μπορείς να το παραγγείλεις και από εδώ:

http://www.merimobiles.com/Ramos_W6H...p/meri0738.htm

έχει και video παρουσίαση... και το έχει και σε προσφορά ....

 

Το 8αρι 13WHD δεν έχει βγει ακόμα κάπου... τέλη του μήνα έρχεται...

Σχετικά με το Ramos W6HD 7''.... μάλλον θα πάω και για μεγαλύτερο.... ίσως στις 9,7'' ....

Είναι φοβερό το ταμπλετάκι αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες οι ίντες τελικά....

 

Θα δείξει....

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν είμαι σε λάθος θρεντ. Θέλω να μάθω πληροφορίες για το ταμπλετ του φιλου μου που κολλαει. Μου ειπε να προσπαθησω να το φτιαξω αλλα δεν ξερω τιποτα από ταμπλετ. Οι διαδικασιες για να ρουταρω και γενικα να πειραξω ενα andoid tablet ειναι ιδιες με αυτες ενος andoid κινητου τηλεφωνου? Καμια ιδεα για το κολλημα που τρωει?

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από εδώ

http://www.etotalk.com/ramos-w6hd-8g...xa9_p2853.html

(η τιμή του έχει ανέβει 10$ τώρα. Δες ποιο site σου έρχεται πιο οικονομικά μαζί με τα μεταφορικά)

με EMS υπολόγισε 10 εργάσιμες περίπου…

Εγγυημένα μπορείς να το παραγγείλεις και από εδώ:

http://www.merimobiles.com/Ramos_W6H...p/meri0738.htm

έχει και video παρουσίαση... και το έχει και σε προσφορά ....

 

Το 8αρι 13WHD δεν έχει βγει ακόμα κάπου... τέλη του μήνα έρχεται...

Σχετικά με το Ramos W6HD 7''.... μάλλον θα πάω και για μεγαλύτερο.... ίσως στις 9,7'' ....

Είναι φοβερό το ταμπλετάκι αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες οι ίντες τελικά....

 

Θα δείξει....

:lol:

καλορίζικο! και για 9,7 " πάλι σε Ramos λες;διάρκεια μπαταρίας τι λέει;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και video streaming (μεσα στο σπιτι) με το vlc direct pro. sd ποιοτητα απροβληματισμα επαιξε. 720p με σπασιμο εικονας αρκετο. 1080p αστα (τι το συζηταω ?).

 

Εννοείς ότι είχε πρόβλημα στο streaming ή στο playback? Σε τι συσκευή έκανες streaming (τηλεόραση ή pc)?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι είχε πρόβλημα στο streaming ή στο playback? Σε τι συσκευή έκανες streaming (τηλεόραση ή pc)?

 

ισως δεν χρησιμοποιησα σωστα του ορους. ειχα στο pc τις ταινιες και μεσω του wifi router τις εβλεπα ασυρματα στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις την ταινία (1080p) απευθείας playback στο tablet, παίζει κανονικά;

 

ηθελα να δοκιμασω 1080p. αλλα δεν ειχα ευκαιρο αρχειο που να χωρα στην καρτα. θα κοιταξω αν μπορω αργοτερα μιας και ειναι και δικια μου απορια.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο! και για 9,7 " πάλι σε Ramos λες;διάρκεια μπαταρίας τι λέει;

 

Τελικά την βρήκα την άκρη και διαβάζω e-book μια χαρά.... απίστευτη οθόνη και το Android 4 άψογο...

Ήδη η Ramos έβγαλε new firmware και το πέρασα... ευτυχώς η εταιρεία βγάζει συχνά updated απ' ότι έμαθα...

Καλό αυτό...

Βρήκα και το site τους και links από άλλα forums...

 

Τώρα θέλω να βρω μία θηκούλα από e-bay... πάντως ψήνομαι να αγοράσω το Ramos W13HD ICS 4.0 8inch High Resolution Dual Camera 8GB HDMI το οποίο φαίνεται απίστευτο..... λεπτό, με φοβερά χαρακτηριστικά και οθονάρα.....

 

Αυτό που με έχει συναρπάσει είναι ότι πετάω πάνω στη usb θύρα ότι στικάκι θέλω και βλέπω ταινίες, φωτογραφίες και διαβάζω βιβλία... ακόμα και εξωτερικό δίσκο ενώνεις και βλέπεις ότι γουστάρεις...

 

Κάνει τα πάντα σχεδόν και με ελάχιστο κόστος... και για 3G έχω κάνει wifi hot spot το κινητό μου οπότε... όλα μια χαρά..

 

Καλά είναι απίστευτο... έβαλα και ασύρματο ποντίκι και παίζει μια χαρά... τρομερόοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

 

:lol:

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το tablet αυτό υποστηρίζει flash? Επίσης οι εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν στη κάρτα και όχι στην εσωτερική του μνήμη? Να υποθέσω οτι δεν έχει GPS δυνατότητες..
Link to comment
Share on other sites

Να δω το δικο μου ποτε θα ερθει.εχω βαρεθει να περιμενω.update πως εκανες;;OTA?

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την βρήκα την άκρη και διαβάζω e-book μια χαρά.... απίστευτη οθόνη και το Android 4 άψογο...

Ήδη η Ramos έβγαλε new firmware και το πέρασα... ευτυχώς η εταιρεία βγάζει συχνά updated απ' ότι έμαθα...

Καλό αυτό...

Βρήκα και το site τους και links από άλλα forums...

 

επειδή κι εγώ σκέφτομαι να πάρω το Ramos W13HD (δεν το πολυ έψαξα βέβαια, αλλά μάλλον είναι από τα καλά για τα λεφτά του) μπορείς να μου δώσεις τα λινκς για firmware κλπ και επίσης , ξέρεις (αν το έχεις δοκιμάσει) αν γίνεται να συνδέσεις bluetooth στην usb (και να λειτουργεί βέβαια :P ) για να μπορέσω π.χ. να συνδέσω και μια gps bluetooth συσκευή που έχω

και τέλος από μπαταρία πως πάει και φορτίζει μόνο από τον φορτιστή του ; (όχι από το usb;)

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εγώ σκέφτομαι να πάρω το Ramos W13HD (δεν το πολυ έψαξα βέβαια, αλλά μάλλον είναι από τα καλά για τα λεφτά του) μπορείς να μου δώσεις τα λινκς για firmware κλπ και επίσης , ξέρεις (αν το έχεις δοκιμάσει) αν γίνεται να συνδέσεις bluetooth στην usb (και να λειτουργεί βέβαια :P ) για να μπορέσω π.χ. να συνδέσω και μια gps bluetooth συσκευή που έχω

και τέλος από μπαταρία πως πάει και φορτίζει μόνο από τον φορτιστή του ; (όχι από το usb;)

 

Το site της εταιρείας είναι

http://www.ramos.com.cn/download.php

και forum εδώ

http://www.ramosfans.com/forum-105-1.html

είναι στα κινέζικα... μπορείς να κάνεις google translation ή....

 

μπορείς όμως να βρεις info εδώ...

http://www.slatedroid.com/

και

http://tabletrepublic.com

 

δυστυχώς δεν φορτίζει από usb.... η μπαταρία δείχνει να κρατάει αρκετά... δεν την έχω τεστάρει πλήρως....

για bluetooth στην usb δεν το έχω δοκιμάσει...

Πάντως και εγώ σκέφτομαι να αγαράσω και το Ramos W13HD .... είναι μονόδρομος (μέχρι τώρα που μιλάμε) στις 8'' ...

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με ροοτ γινεται κατι;

Το ψαξε κανεις;

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

εχθες το βραδυ προσπαθησα να το κανω root. δοκιμασα doomlord, superoneclick, z4root, universalandroot και κατι αλλο που κανεις απο cmd αλλα τιποτα και εχω σκασει. προσπαθω να διορθωσω το προβλημα με τα adhoc δικτυα αλλα τιποτα.

 

φιλε ermis1975 το android σαν λειτουργικο απο την εκδοση 2.2 απ οσο ξερω υποστηριζει flash. αυτο εχει 2.3.1. αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος μην σε καψω. gps no. για τις εφαρμογες μονο στην εντος μνημη. πρεπει να γινει root εκτος αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να το κανει.

 

όταν κάνεις την ταινία (1080p) απευθείας playback στο tablet, παίζει κανονικά;

 

την εκανα την δοκιμη. εκοψα ενα κομματι απο 1080p.x264.DTS ταινια και επαιξε αψογα οπως κι ενα βιντεοκλιπ 1080 mp4. δεν περιμενα να παιξει σωστα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για το Acer Iconia A100 7" το fnac αυτή τη στιγμή το έχει στα 237€ http://www.fnac.com/Acer-Iconia-Tab-A100-7-TFT-8-Go/a3477648/w-4?Origin=RS_TW_soldes_odj4#ficheDt
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι..εχω το tablet crypto passepartout 70 c124 με 1.2 gh και 512 mb ram.με υποδοχες μινι usb,mini hdmi kai sd card! λειτουργουν ολα μια χαρα αλλα η συσκευασια δεν ειχε mini usb σε usb female ετσι αγορασα ενα απο ενα συνοικιακο μαγαζι. οταν συνδεω ποντικι η φλασακι μεσω του καλωδιου usb δεν αναγνωριζει τπτ απ αυτα. μπορω να κανω κατι για να μπορω να συνδεω usb συσκευες? επισης παρηγγειλα μια θηκη με ενσωματωμενο μινι usb πληκτρολογιο . αυτο θα λειτουργει επειδη θα εχει απο μονο του το μινι usb καλωδιο η θα μου εμφανισει το ιδιο προβλημα?ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι..εχω το tablet crypto passepartout 70 c124 με 1.2 gh και 512 mb ram.με υποδοχες μινι usb,mini hdmi kai sd card! λειτουργουν ολα μια χαρα αλλα η συσκευασια δεν ειχε mini usb σε usb female ετσι αγορασα ενα απο ενα συνοικιακο μαγαζι. οταν συνδεω ποντικι η φλασακι μεσω του καλωδιου usb δεν αναγνωριζει τπτ απ αυτα. μπορω να κανω κατι για να μπορω να συνδεω usb συσκευες? επισης παρηγγειλα μια θηκη με ενσωματωμενο μινι usb πληκτρολογιο . αυτο θα λειτουργει επειδη θα εχει απο μονο του το μινι usb καλωδιο η θα μου εμφανισει το ιδιο προβλημα?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν στην συσκευασία δεν είχε το συγκεκριμένο καλώδιο τότε μπορεί πράγματι να μην υποστηρίζει σύνδεση με USB sticks, ποντίκια και πληκτρολόγια. Από την άλλη πάλι μπορεί να μην το έχουν μέσα λόγω του όποιου κόστους. Πάντως, όσα tablets έχουν περάσει από τα χέρια μου ειδικά στις 7 ίντσες όλα το είχαν στην συσκευασία. Όσα δεν το είχαν, δεν το υποστήριζαν όπως το Herotab C9 και σε αντίθεση με το Quicksilver C7(όπως μπορείς να διαβάσεις και στο blog μου), το οποίο είναι πανομοιότυπο σε τεχνικά χαρακτηριστικά με το Passepartout που έχεις, και αυτό είναι που μου προξενεί την μεγαλύτερη εντύπωση. Με δεδομένο πάντως ότι το Passepartout δεν έχει και Market, η άποψη μου είναι ότι η έκδοση android που έχει ίσως να ευθύνεται και για την μη υποστήριξη USB περιφερειακών.

 

Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το τεχνικό τμήμα της Crypto για να διελευκανθεί πλήρως το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...