Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει και εγώ πολύ ψάξιμο τελευταία για φτηνό(γύρω στα 100E) κινέζικο tablet.Είχα καταλήξει στο novo7 basic που απότι φαίνεται θα φορέσει σύντομα ics.Αλλά έμαθα οτι ο επεξεργαστής του είναι mips και αυτό το περιορίζει,αφου π.χ. δε θα μπορείς να κάνεις video κλήση με κανένα τρόπο.Έτσι κατέληξα στο novo7 advanced.Τέλεια οθόνη,κατάλληλο μέγεθος ώστε να είναι tablet και όχι μικρό laptop(αν έχεις 17'' λαπτοπ εκτιμάς τη φορητότητα!!:lol:),δυνατότητα για skype video κλήση που με ενδιαφέρει,συνδεσιμότητα και πολύ καλή μπαταρία.Το έχω ήδη παραγγείλει και ανυπομονώ :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιο φτηνό tablet που να υποστηρίζει video chat με google talk / hangouts;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και εγώ πολύ ψάξιμο τελευταία για φτηνό(γύρω στα 100E) κινέζικο tablet.Είχα καταλήξει στο novo7 basic που απότι φαίνεται θα φορέσει σύντομα ics.Αλλά έμαθα οτι ο επεξεργαστής του είναι mips και αυτό το περιορίζει,αφου π.χ. δε θα μπορείς να κάνεις video κλήση με κανένα τρόπο.Έτσι κατέληξα στο novo7 advanced.Τέλεια οθόνη,κατάλληλο μέγεθος ώστε να είναι tablet και όχι μικρό laptop(αν έχεις 17'' λαπτοπ εκτιμάς τη φορητότητα!!:lol:),δυνατότητα για skype video κλήση που με ενδιαφέρει,συνδεσιμότητα και πολύ καλή μπαταρία.Το έχω ήδη παραγγείλει και ανυπομονώ :shifty:

 

Μετά από πολύ ψάξιμο παράγγειλα (σκεφτόμουν το novo7 advanced λόγω reviews μέχρι που είδα το παρακάτω!!!!!!!!!!)

Ramos w6hd 8G 7"Capacitive Touch Screen Android4.0 wifi Cortex-A9

http://www.etotalk.com/ramos-w6hd-8g-7capacitive-touch-screen-android40-wifi-gps-cortexa9_p2853.html

http://www.merimobiles.com/Ramos_W6HD_ICS_4_0_7inch_High_Resolution_Dual_p/meri0738.htm

http://www.chinistore.com/en/chinese-tablet-pc/294-buy-ramos-w3hd-tablet-pc-7-inches-cortex-a8-multitouch-capacitive.html

 

Μόλις σήμερα βγήκε στην αγορά !!!!!!!!!!

 

Απίστευτο....

Ice Cream Sandwich 4.0

7 inch 5 points Capacitive Multitouch

Resolution: 1024*600 Antiglare (ebook lovers rejoice)

Cortex-A9

GPU: Mali 400, 3D Games Support

512MB DDR3 RAM, 8GB Nandflash Support up to 32GB via micro SD card

Micro USB2.0 (host), MicroSD card slot, earphone jack, HDMI, and Charging port.

1080p MPEG AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV

Video OUT: HDMI

Real-time Video decoder

Camera: Front 0.3MP, rear 2.0MP

 

Δεν παίζεται το tablet...

 

:lol:

 

Για 8'' μονόδρομος είναι αυτό...

Ramos W13HD ICS 4.0 8inch High Resolution Dual Camera 8GB HDMI (έχει panel IPS !!!!!!!!!)

http://www.merimobiles.com/Ramos_W13HD_ICS_4_0_8inch_High_Resolution_Dual_Cam_p/meri0737.htm

Cortex A9 CPU Amlogic 1Ghz CPU

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

1GB DDR3 RAM, 8GB Nandflash Support up to 32GB via micro SD card

8 inch 5 points Capacitive Multitouch

Resolution: 1024*768

Front 0.3MP, rear 2.0MP

......

 

Απίστευτο.... μάλλον θα το τσιμπήσω και αυτό!!!!!!!!!!!

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ελκυστικό το ramos w6HD.Αναρωτιέμαι όμως,θα υποστηρίζει market και skype video κλήσεις ? ? ?

 

To Skype επιτέλους βελτιώθηκε σημαντικά. Όπου δεν δουλεύει το Skype το Oovoo λειτουργεί μια χαρά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η πολύ φθηνή τιμή του Ramos από το συγκεκριμένο site. Ακόμα και το merimobiles που είναι από τα φθηνότερα το έχει 50 δολλάρια πάνω.

 

Και σε ένα προσωπικό update, σε καμιά 15αριά ημέρες έρχεται το Μ19. Ανυπομονώ να το τεστάρω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ελκυστικό το ramos w6HD.Αναρωτιέμαι όμως,θα υποστηρίζει market και skype video κλήσεις ? ? ?

 

Στα specs λέει:

Android Market Support Yes

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το site που αναφερεις ως φτηνο το εχει(κλασσικα)φορτωσει με μεταφορικα.Να σου πω την αληθεια το ψηνω,ειναι πολυ ωραιο και το ics τα σπαει.Ο μονος ενδοιασμος μου ειναι για το market και για video κλησεις.Δεν ξερω κατα ποσο μια τοσο ελκυστικη προσφορα θα εχει επενδυσει σε καλο wifi η αν θα πρεπει να ειμαστε συνεχεια διπλα στο router.
Link to comment
Share on other sites

Eιναι αξιοπιστα τα παραπανω site;;;Να παραγγειλω;;

 

Τα

http://www.merimobiles.com/

http://www.simplyelectronics.net

http://www.gadgetfreakz.co.uk/

είναι πιστοποημένα αξιόπιστα site. Απλά στο πρώτο και δεύτερο να διαλέξεις απλό ταχυδρομείο ή έστω EMS (μακριά από DHL και κτλ) για να μην μπλέξεις με τελωνεία, αν και απ' ότι ξέρω και τα τρία τα στέλνουν διαμέσω Αγγλίας οπότε είσαι καλυμένος.

:)

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οντως το merimobile στελνει μεσω Αγγλιας;;Σκεφτομαι να παρω το Ramos W6HD με Τον γρηγορο τροπο..Αλλα φοβαμαι μην πληρωσω αλλο τοσο τελωνειο...Κολλαω λιγο στον 800επεξεργαστη..Πολυ καλο μου φανηκε και το Aino7 advandced αλλα δεν το εχει διαθεσιμο...Θελω wi-fi -android market και μπροστα καμερα για βιντεο skype,να μπαινω ιντερνετ,να παιζω κανενα παιχνιδι και να αντεχει η μπαταρια.

Τελικα αποφασησα gatzetfreak διοτι βρηκα το aino που κλεινω πιο πολυ και ειναι απο Αγγλια οποτε σιγουρα δεν θα εχω τελωνειο.

Ελα και εδω εξαντλιμενο..Ελεος..Το θεμα ειναι αν ερθει απο merimobiles με το γρηγορο τροπο που θελει 6-8 εργασιμες να μην πληρωσω τελωνειο.

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα ένα rena3 με android 2.2. Ξέρει κανείς πως θα συνδεθώ στο ιντερνετ με κινητό ΝΟΚΙΑ 3G μέσω usb? Στις συνδέσεις δεν υπάρχει επιλογή σύνδεσης με usb modem.

 

Μάλλον δε γίνεται...Ξέρει τουλάχιστον κανείς πως μπορώ να συνδεθώ με ad-hoc δίκτυο μιας και το νοκια μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οντως το merimobile στελνει μεσω Αγγλιας;;Σκεφτομαι να παρω το Ramos W6HD με Τον γρηγορο τροπο..Αλλα φοβαμαι μην πληρωσω αλλο τοσο τελωνειο...Κολλαω λιγο στον 800επεξεργαστη..Πολυ καλο μου φανηκε και το Aino7 advandced αλλα δεν το εχει διαθεσιμο...Θελω wi-fi -android market και μπροστα καμερα για βιντεο skype,να μπαινω ιντερνετ,να παιζω κανενα παιχνιδι και να αντεχει η μπαταρια.

Τελικα αποφασησα gatzetfreak διοτι βρηκα το aino που κλεινω πιο πολυ και ειναι απο Αγγλια οποτε σιγουρα δεν θα εχω τελωνειο.

Ελα και εδω εξαντλιμενο..Ελεος..Το θεμα ειναι αν ερθει απο merimobiles με το γρηγορο τροπο που θελει 6-8 εργασιμες να μην πληρωσω τελωνειο.

 

 

Μην κολλάς στη CPU είναι η καινούργια ο Α9 ανώτερος από Α8 στα 1.5 ....

http://www.arm.com/products/processors/cortex-a/index.php

 

Εγώ το παράγγειλα από αλλού το ίδιο tablet...

http://www.etotalk.com/ramos-w6hd-8g-7capacitive-touch-screen-android40-wifi-gps-cortexa9_p2853.html

Το είχε στα 129$.... τίποτα.... και διάλαξα EMS....

:)

 

To Ainol7 advanded είναι καλό tablet αλλά δεν έχει την ανάλυση ούτε την CPU του RAmos W6HD !!!!!

Το δεύτερο είναι ανώτερο ....

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηρα το Ramos απο Merimobiles με την γρηγορη αποστολη και ο θεος βοηθος...Εχει μοντελο και με GPS;;;Ελπιζω να βγει καλο..Ουτε βιντεο δεν βρισκω:D

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηρα το Ramos απο Merimobiles με την γρηγορη αποστολη και ο θεος βοηθος...Εχει μοντελο και με GPS;;;Ελπιζω να βγει καλο..Ουτε βιντεο δεν βρισκω:D

 

Πόσο σου πήγε τελική τιμή όλο το πακέτο... tablet + αποστολή...???

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

γνωριζουμε αυτονομια μπαταρίας για σερφαρισμα/ebooks στο Μ12 ή άλλο tablet με IPS 9.7" οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

γνωριζουμε αυτονομια μπαταρίας για σερφαρισμα/ebooks στο Μ12 ή άλλο tablet με IPS 9.7" οθόνη?

 

Για σερφάρισμα το Μ12 με βάση την μπαταρία του πρέπει να αντέχει τουλάχιστον 4 ώρες αν όχι παραπάνω. Για ebooks και με το wifi κλειστό θα έλεγα 2 ώρες παραπάνω.

 

Είναι το επόμενο μαζί με το Μ19 στην λίστα μου για review.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πολύ λίγες μου φαίνονται. δεν έχω εμπειρία από ταμπλέτες αλλά έχω ακούσει από φίλο ότι το ipad2 του κρατάει 8-9 ώρες.

θα περιμένω τα reviews σου πριν αγοράσω ταμπλέτα.

καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πολύ λίγες μου φαίνονται. δεν έχω εμπειρία από ταμπλέτες αλλά έχω ακούσει από φίλο ότι το ipad2 του κρατάει 8-9 ώρες.

θα περιμένω τα reviews σου πριν αγοράσω ταμπλέτα.

καλές γιορτές

 

Το ένα κοστίζει από 180 ως 250 ευρώ και το άλλο 500 και φεύγα. Τα μόνα σημεία που δεν μπορούν να συγκριθούν ακόμη τα "ανώνυμα" tablets με το iPad είναι η μπαταρία και η οθόνη κατά την προσωπική μου άποψη. Ευτυχώς όμως τα πράγματα βελτιώνονται ταχύτατα. Το Μ19 για παράδειγμα αναμένεται να ξεπερνάει τις 6 ώρες σερφάρισμα και πολύ θέλω να είναι έτσι μιας και το έχω παραγγείλει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

για κινητο έχω εδώ και ένα χρόνο το zte blade με την OLED οθόνη, αγορασμένο από αγγλία. η οθόνη και η μπαταρία του κινέζου μου δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τα ακριβά samsung/htc/apple. μια αντίστοιχη value for money ταβλετα ψάχνω να αγοράσω με ασφαλώς χαμηλότερη ποιότητα υλικών και συναρμολόγησης από τα επώνυμα tablets. είδωμεν.

το Μ19 το έψαξα και γώ, σε κάτι κινέζικα forum τα σχόλια για την μπαταρία δεν είναι και τα καλύτερα. το διαφημιζουν με 8000mh μπαταρία ενώ έχει 6000mh. είναι και λίγο απατεώνες οι κινέζοι.....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου πήγε τελική τιμή όλο το πακέτο... tablet + αποστολή...???

 

196$ πηγε το μαλι..ελπιζω τωρα να γλιτωσω τελωνειο και να βγει καλο και αξιοπιστο το μηχανακι.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...