Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Γλώσσες έχει αρκετές, μεταξύ των οποίων τα αγγλικά. Με το που μπαίνει η sim αναγνωρίζεται και ρυθμίζεται αυτόματα. Ελληνικά δεν είχε το δικό μου, χρησιμοποιώ γερμανικά, ενώ για πληκτρολόγιο Swype δαγκωτό. To GPS είναι άψογο: Κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους και δεν τους χάνει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γλώσσες έχει αρκετές, μεταξύ των οποίων τα αγγλικά. Με το που μπαίνει η sim αναγνωρίζεται και ρυθμίζεται αυτόματα. Ελληνικά δεν είχε το δικό μου, χρησιμοποιώ γερμανικά, ενώ για πληκτρολόγιο Swype δαγκωτό. To GPS είναι άψογο: Κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους και δεν τους χάνει.

 

Ευχαριστώ.

Σκέφτομαι να δω τι παίζει από εδώ

http://www.amazon.co.uk/Motorola-Defy-Sim-Free-Mobile-Phone/dp/B00485CGHS/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1290802844&sr=1-1

 

ή από εδώ

http://www.crazy-bundles.de/Mobilfunk/Motorola/Motorola_Defy_black_white_ohne_Branding_i10_23163_0.htm

 

Στο δεύτερο site το γερμανικό εάν κατάλαβα καλά από τον αυτόματο μεταφραστή του google έχει 20 ευρώ μεταφορικά. Βέβαια δεν ξέρω και ούτε είμαι σε θέση να ρωτήσω για την εγγύηση.

 

Στο πρώτο site το amazon τα καταφέρνω με τα αγγλικά οπότε θα ρωτήσω για εγγύηση στην Ελλάδα.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ

Κωνσταντίνος.

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα ελληνικα αυτα τα παιρνει αυτοματα με την ΣΙΜ.

 

ακομα και του Δημητρη θα ειχε παρει ελληνικα αν ειχε βαλει μεσα ελληνικη σιμ κατα την ενεργοποιηση...

 

:)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα ελληνικα αυτα τα παιρνει αυτοματα με την ΣΙΜ.

 

ακομα και του Δημητρη θα ειχε παρει ελληνικα αν ειχε βαλει μεσα ελληνικη σιμ κατα την ενεργοποιηση...

 

:)

Σοβαρά μιλάς;;; Στις επιλογές γλώσσας όμως δεν έχει ελληνικά... :blink:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την ελληνικη αντιπροσωπεια MOTOROLA και απο ενα προχειρο τεστ το MOTOBLUR των συσκευων απο εξω δεν συνεργαζεται με τα ελληνικα δικτυα και με την ελληνικη γλωσσα. Οι συσκευες που θα πουληθουν στην Ελλαδα θα το εχουν διορθωμενο αυτο. Ισως στο μελλον να το εχουν ολες οι συσκευες, απ' οπου και αν αγοραστουν, διορθωσει.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά λειτουργεί το Backflip μου με Motoblur στο δίκτυο της Wind. Από αυτό γράφω αυτήν τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την ελληνικη αντιπροσωπεια MOTOROLA και απο ενα προχειρο τεστ το MOTOBLUR των συσκευων απο εξω δεν συνεργαζεται με τα ελληνικα δικτυα και με την ελληνικη γλωσσα. Οι συσκευες που θα πουληθουν στην Ελλαδα θα το εχουν διορθωμενο αυτο. Ισως στο μελλον να το εχουν ολες οι συσκευες, απ' οπου και αν αγοραστουν, διορθωσει.

 

Αυτό δεν παίζει.

Είναι η τρομοκρατία που ασκεί η Ελληνική αντιπροσωπεία για να περιορίσει απώλειες.

 

Για του λόγου του αληθές θα σε παραπέμψω σε σχόλια χρήστη ο οποίος μένει Ελλάδα και το αγόρασε από Γερμανία

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282478&page=3 (σχόλιο 39 και 43)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282331&page=3 (σχόλιο 32)

 

 

Εχθές παράγγειλα ένα και εγώ από Γερμανία και συγκεκριμένα από εδώ

http://www.crazy-bundles.de/Mobilfunk/Motorola/Motorola_Defy_black_ohne_Branding_i10_21627_0.htm

 

Όταν έρθει να γράψω εντυπώσεις (αν και δεν είχα ποτέ πριν smart-phone για να έχω μέτρο σύγκρισης)

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου σκεψη ηταν η ''τρομοκρατια'' της ελληνικης αντιπροσωπειας. Αλλα το εψαξα λιγο παραπανω. Για να εξηγησω, το παρηγγειλα σε ενα ελληνικο ιντερνετικο καταστημα που το φερνει απο Γερμανια. Την μερα που ηταν να μου το στειλουν τους μετεφερα τα λεγομενα της αντιπροσωπειας. Μου ειπαν οτι θα το δοκιμασουν και θα μου που. Λοιπον με πηραν τηλ. και μου ειπαν οτι το δοκιμασαν με ελληνικη σιμ και πραγματικα το motoblur (και μονο αυτο) δεν λειτουργει/συνεργαζεται με τα ελληνικα. Ακυρωσα την παραγγελια και θα περιμενω τον Γερμανο εστω και 70€ παραπανω που θα τα παρω πισω απο το ΦΠΑ.

Περιμενω τις αποψεις σας....

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου σκεψη ηταν η ''τρομοκρατια'' της ελληνικης αντιπροσωπειας. Αλλα το εψαξα λιγο παραπανω. Για να εξηγησω, το παρηγγειλα σε ενα ελληνικο ιντερνετικο καταστημα που το φερνει απο Γερμανια. Την μερα που ηταν να μου το στειλουν τους μετεφερα τα λεγομενα της αντιπροσωπειας. Μου ειπαν οτι θα το δοκιμασουν και θα μου που. Λοιπον με πηραν τηλ. και μου ειπαν οτι το δοκιμασαν με ελληνικη σιμ και πραγματικα το motoblur (και μονο αυτο) δεν λειτουργει/συνεργαζεται με τα ελληνικα. Ακυρωσα την παραγγελια και θα περιμενω τον Γερμανο εστω και 70€ παραπανω που θα τα παρω πισω απο το ΦΠΑ.

Περιμενω τις αποψεις σας....

 

Τι προσφέρει το motoblur;

Αν κατάλαβα καλά είναι πιο πολύ για facebook κτλ.

 

Προσφέρει τίποτε άλλο αξιόλογο;

Ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω.

Edited by kost_pap
Link to comment
Share on other sites

Τι προσφέρει το motoblur;

Αν κατάλαβα καλά είναι πιο πολύ για facebook κτλ.

 

Προσφέρει τίποτε άλλο αξιόλογο;

Ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω.

Για μένα τίποτα δεν προσφέρει. Απλά συντομεύσεις και συγχρονισμό με τους λογαριασμούς. Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τίποτα δεν προσφέρει. Απλά συντομεύσεις και συγχρονισμό με τους λογαριασμούς. Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου...

 

Ευχαριστώ.

Για μια στιγμή φοβήθηκα ότι έκανα βλακεία και θα μου μείνει το τηλέφωνο άχρηστο, αλλά για μένα η εν λόγω λειτουργία είναι περιττή και ούτως άλλως δεν θα την χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα ουτε μου ειπαν ποτε οτι το τηλ θα ειναι αχρηστο. Μονο το motoblur δεν συνεργαζεται. Επισης δεν γνωριζω με την 2.2 τι διαφορες θα υπαρχουν σε ελληνικα-εισαγωγης τηλεφωνα. Η αναβαθμιση θα δινεται απο την ελληνικη motorola ή θα ειναι ιδια για ολα?

Ξερει κανεις ποτε θα πωλειται επισημα στην ελλαδα και απο που? Στους ΓΕΡΜΑΝΟ-COSMOTE δεν εχει εμφανιστει ακομα.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στον γερμανο που ρώτησα η ανακοινωση τους έλεγε για προώθηση από τις 15 εως 31/12/2010 σε προσφορά αλλά τιμή δεν ήξεραν. Εχθές στο Βημαμεν αν θυμαμαι καλα το είχαν σε ρεπορταζ μοδας και αξεσουάρ με προτεινόμενη τιμή 399€. Παλι το αμαζον θα μας σώσει με τιμή 301€ χωρίς ταχυδρομικά έξοδα.http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_0_13?url=search-alias%3Daps&field-keywords=motorola+defy&sprefix=motorola+defy
Link to comment
Share on other sites

Παλι το αμαζον θα μας σώσει με τιμή 301€ χωρίς ταχυδρομικά έξοδα.http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_0_13?url=search-alias%3Daps&field-keywords=motorola+defy&sprefix=motorola+defy

 

προσπαθησες να κανεις check-out?

ξεκιναει απο 254 λιρες η 300 ευρω οπως λες, αλλα μολις μπει η διευθυνση γινεται 266,20 λιρες δηλαδη 326 ευρω...

δεν λεω πως ειναι πολλα, αλλα μου τη σπασανε τα μαθηματικα τους...

254 --> 266 :mad: γιατι?

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησες να κανεις check-out?

ξεκιναει απο 254 λιρες η 300 ευρω οπως λες, αλλα μολις μπει η διευθυνση γινεται 266,20 λιρες δηλαδη 326 ευρω...

δεν λεω πως ειναι πολλα, αλλα μου τη σπασανε τα μαθηματικα τους...

254 --> 266 :mad: γιατι?

 

Το amazon.co.uk προσθέτει και τον ελληνικό ΦΠΑ. Οι τιμές που βλεπεις στον κατάλογο είναι με τον αντίστοιχο βρετανικό, ενώ στο checkout ενσωματώνεται ο ελληνικός.

Link to comment
Share on other sites

Α εδώ απαντάω εγώ.... Το αγόρασα και εγώ από το crazy-bundles.

Το είχα παραγγείλει στις 16/11 και ήρθε σπίτι μου μόλις χθές 23/11! Από μένα σίγουρα έχεις θετικό σχόλιο... Δες και τα posts που έχω κάνει εδώ!

 

τελικα ηρθε με Deutche Post η με courrier DHL???

 

δεν πολυ-εμπιστευομαι τα ΕΛ.ΤΑ. και κυριως τα κεντρα διανομης δεματων...

βρισκουν δικαιολογια να σου πουνε να πας στα ΕΛΤΑ να το παραλαβεις, ενω εγω εχω πληρωσει για να ερθει σπιτι μου...

σιγα να μην αφησω τη δουλεια μου για να παω στα ΕΛΤΑ επειδη εκεινοι δεν θελουν να τα κουβαλανε..

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

Το amazon.co.uk προσθέτει και τον ελληνικό ΦΠΑ. Οι τιμές που βλεπεις στον κατάλογο είναι με τον αντίστοιχο βρετανικό, ενώ στο checkout ενσωματώνεται ο ελληνικός.

 

δεν ξερω αν αλλαξε κατι αλλα αυτο ειναι παρανομο..

για αυτο υπαρχει η Ευρωπαϊκη Ενωση.

πληρωνεις τον ΦΠΑ στο ενα ευρωπαικο κρατος και οχι στο αλλο...

λες αλλωστε το Amazon να καταβαλλει το ΦΠΑ στο ελληνικο κρατος..??

ασε που ανεβαινει τοσο η τιμη που αξιζει να αγορασω πλεον το ασπρο-μαυρο απο το crazy-bundles και ας μην ξερω γερμανικα.

παντως στο Amazon εστειλα μαιλ ζητωντας εξηγησεις.

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

Αν σου απαντησουν ποσταρε το plz!

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το defy μου έχει κάνει click λόγω χαρακτηριστικών και σκέφτομαι να το πάρω. Σύντομα θα πάω ταξιδάκι Αμερική και σκέφτομαι αν το βρω σε καλή τιμή να το πάρω από εκεί. Λογικά θα δουλεύει και στα δικά μας δίκτυα καθότι quad band.

Εσείς τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Λέμε ότι για 3G θα πρέπει να παίζει και στα 2100 (σύμφωνα με τα specs στο gsmarena.com έχει 3G στα 900 και στα 2100). Αν στις ΗΠΑ πουλάνε το μοντέλο με όλες αυτές τις συχνότητες τότε μάλλον θα δουλεύει και εδώ.

 

Κοίτα μόνο να μην έχει κάποιο SIMlock.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου απαντησουν ποσταρε το plz!

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

απαντησανε οτι αφαιρουν τον βρετανικο ΦΠΑ και εφαρμοζουν τον ελληνικο τον οποιο και αποδιδουν στο ελληνικο κρατος (πως το κανουν αυτο αφου δεν εχουν νομικο και φυσικο καταστημα στην Ελλαδα??)

 

ακολουθει το κειμενο σε αγγλικα και σε μεταφραση απο Google Transate

 

 

 

Dear Customer

 

Thank you for contacting Amazon.co.uk with your enquiry.

 

We can confirm that Amazon.co.uk applied the VAT rates applicable in Greece to your order because this is the EU country of destination. Amazon.co.uk is registered for VAT in this country and remits the VAT that is collected to the local tax authorities in accordance with the local VAT legislation.

 

VAT stands for value-added tax, which is charged on most goods and services within the European Union. In accordance with the laws governing members of the European Union, Amazon.co.uk is obliged to charge VAT on all orders delivered to destinations in member countries of the EU. VAT is charged in accordance with the local legislation in each member state.

 

When you purchase an item on our website, the price you see initially is the price that includes the rate of VAT applicable within the United Kingdom. If your order is marked to be delivered to another member state of the European Union, we will re-calculate the price during the checkout process of your order by taking the price of the item, excluding UK VAT and adding VAT at the rate applicable in the EU member state. Since VAT rates differ widely within the EU, the final price of your order will often change to reflect the VAT rate that is in place in the EU country of destination. For example, most member states of the European Union charge VAT on books whereas the United Kingdom does not.

 

If you wish to determine the final price you will be charged for an order, then please view the order summary section of the order form. When VAT applies to an order, the relevant VAT charges for the country of destination will be clearly reflected on your e-mail confirmations and invoices. For more information on VAT regulation, please refer to Revenue and Customs Notice 725, Jan 2007, entitled "The Single Market".

 

 

 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ:

 

Αγαπητέ πελάτη

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία Amazon.co.uk με το ερώτημά σας.

 

Μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι Amazon.co.uk εφαρμογή των συντελεστών ΦΠΑ που εφαρμόζονται στην Ελλάδα με την παραγγελία σας, διότι αυτή είναι η χώρα της ΕΕ. προορισμού. Amazon.co.uk είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ΦΠΑ στη χώρα αυτή και η δικαιοδοσία του ΦΠΑ που εισπράττεται για τις τοπικές φορολογικές αρχές, σύμφωνα με την τοπική νομοθεσία περί ΦΠΑ.

 

ΦΠΑ αντιπροσωπεύει το φόρο προστιθέμενης αξίας, η οποία επιβάλλεται στα περισσότερα αγαθά και υπηρεσίες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σύμφωνα με τους νόμους που διέπουν τα μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Amazon.co.uk είναι υποχρεωμένη να χρεώνει ΦΠΑ σε όλες τις παραγγελίες που παραδίδονται σε προορισμούς σε χώρες μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εισπράττεται ΦΠΑ σύμφωνα με την τοπική νομοθεσία σε κάθε κράτος μέλος.

 

Όταν αγοράζετε ένα στοιχείο στην ιστοσελίδα μας, η τιμή που βλέπετε αρχικά είναι η τιμή που περιλαμβάνει το ποσοστό του ΦΠΑ που εφαρμόζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο. Εάν η παραγγελία σας έχει επισημανθεί για να παραδοθεί σε άλλο κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα υπολογίσει εκ νέου την τιμή κατά τη διαδικασία πληρωμής της παραγγελίας σας, λαμβάνοντας την τιμή του στοιχείου, εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου ΦΠΑ και την προσθήκη του ΦΠΑ με το συντελεστή που εφαρμόζεται στο το κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Από τους συντελεστές ΦΠΑ διαφέρουν ευρέως εντός της ΕΕ, η τελική τιμή της παραγγελίας σας συχνά θα αλλάξει ώστε να αντικατοπτρίζει το συντελεστή ΦΠΑ που είναι σε ισχύ στην χώρα της ΕΕ προορισμού. Για παράδειγμα, τα περισσότερα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ποσού του ΦΠΑ στα βιβλία, ενώ το Ηνωμένο Βασίλειο δεν το κάνει.

 

Εάν επιθυμείτε να καθορίσει την τελική τιμή που θα χρεωθείτε για μια παραγγελία, τότε παρακαλούμε δείτε το τμήμα για περίληψη του δελτίου παραγγελίας. Όταν ο ΦΠΑ επιβάλλεται σε μια παραγγελία, τις σχετικές χρεώσεις ΦΠΑ για τη χώρα προορισμού, θα πρέπει να αντανακλάται με σαφήνεια στις επιβεβαιώσεις e-mail και τα τιμολόγιά σας. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον ΦΠΑ νομοθεσίας, ανατρέξτε στην Εσόδων και Τελωνείων ανακοίνωση 725, Ιανουάριος 2007, με τίτλο «Η ενιαία αγορά".

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΦΠΑ αν δεν μου το λέγατε δεν θα το προσεχα ποτε, γιατι τοσες φορές που αγόρασα απο το αμαζον μου εβγαζε το τελικο ποσο σε λιρες οποτε θεωρουσα οτι η διαφορα οφειλοταν σε συναλλαγματικες διαφορές.

Λοιπόν το φτηνότερο στην ευρωπη απο amazon.fr με ελληνικό ΦΠΑ και ταχυδρομικά στα 310€ http://www.amazon.fr/gp/product/B0044DEJSI/ref=s9_simh_gw_p23_d0_i1?pf_rd_m=A1X6FK5RDHNB96&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=140PPKDJFRATPCE036YZ&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463375513&pf_rd_i=405320

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΦΠΑ αν δεν μου το λέγατε δεν θα το προσεχα ποτε, γιατι τοσες φορές που αγόρασα απο το αμαζον μου εβγαζε το τελικο ποσο σε λιρες οποτε θεωρουσα οτι η διαφορα οφειλοταν σε συναλλαγματικες διαφορές.

Λοιπόν το φτηνότερο στην ευρωπη απο amazon.fr με ελληνικό ΦΠΑ και ταχυδρομικά στα 310€ http://www.amazon.fr/gp/product/B0044DEJSI/ref=s9_simh_gw_p23_d0_i1?pf_rd_m=A1X6FK5RDHNB96&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=140PPKDJFRATPCE036YZ&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463375513&pf_rd_i=405320

 

Δυστυχώς δεν στέλνει Ελλάδα.

 

Εγώ το παράγγειλα από Γερμανία (από τους φίλους και δανειστές μας) 340 ευρώ με τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το σκέφτεται ένα φιλαράκι ... μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάπου να το δούμε από κοντά;

 

γιατί στα eshop που βγάζει το skroutz δεν ξέρω να υπάρχει showroom - κανονικό φυικό κατάστημα.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα κάπου, χθες ρώτησα σε ένα κατάστημα Cosmote και μου είπαν ότι θα αρχίσουν να το φέρνουν από την άλλη εβδομάδα. Σύμφωνα με τον κατάλογό τους θα το έχουν αποκλειστικά αυτοί για τον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας του στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...